Just nu 1 438 642 annonser
Säljare: Arne Vannevik
Sökresultat: 1-30 av 61 i kategorin kyrkor
Sök i resultatet:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker

Brodin, Linus/Hedin, Nath.

Lysviks kyrka 1753 - 1953 Anteckningar t..

180 kr
1953. 116 s. Inbunden. Vackert klotband. 275 gram. Mycket gott skick. Namnteckning.Ovanlig.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Bergin, Alfred

Lindsborg efter femtio år Bidrag till vå..

320 kr
Bethania-församl. I Lindsborg.1919. 240 s. Inbunden. Dekor. klotband med text i guld. 965 gram. Rikt ill., mänger av personuppgifter.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Bergin, Alfred

Lindsborg - en Svensk-Amerikansk Kulturb..

360 kr
Betania-församl. i Lindsborg. 1909. 368 s. Inbunden. Dekorerat klotband med guldtext. 1348 gram. Gott skick. Rikt ill. mängder av per..

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Ambjörnsson, Ronny m.fl,

Franska revolutionen -bilder och myter

90 kr
Ordfront. 1989. 229 s. Inbunden. Nyare klotb. med ryggtext i guld, båda omsl. medb. . 388 gram. Nyskick. Skyddsomslag saknas.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Tidningar, tidskrifter

Västgöta-Bygden 1957 Nr 6

24 kr
1957. 28 s. Häftad. Gott skick. Bl.a. om Hedareds stavkyrka.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Söderstéen, H.

Askersunds landsförsamlings kyrka

50 kr
1916. 112 + planscher s. Häftad. Hyfsat skick. Omslag skadat Innehåller mycket personuppgifter.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Söderstéen, H.

Askesrunds Landsförsamlings kyrka

50 kr
1916. 111 + planscher s. Häftad. Fr. omsl. och rygg skadade, inlagan fin. Hyfsat skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hudene socken förr och nu I. Kyrkorna

50 kr
Alingsås 1931, 52 s., ill.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Karlstadss Stifts Jul-bok 1914

70 kr
Tredje årg., 132 s., ill.Fint skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Karlstads Stifts Julbok 1912

90 kr
Första årg., 128 s., ill. Omslagen något lösa, i övrigt fint skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Karlstads Stiftsbok 1994-1995

35 kr
Inb. 232 s., ill. Innehåller bl.a. Bondeson: Seder och bruk vid födelse och dop.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Karlstads Stifts Jul-Bok 1918

40 kr
128 s., ill, liten skada i omsl. Innehåller bl.a. Holmquist: Kyrkoherde A. F. Holmquist.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Karlstads Stifts Jul-Bok 1917

60 kr
128 s., ill. Fint skick. Innehåller bl.a. Thorsell: Ur Boda församlings historia, samt Ehrling: En lifsbild från Borgviks församling..

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Karlstads Stifts Jul-Bok 1916

60 kr
110 s. ill, Fint skick, nästan helt oskuren.Innehåller bl.a. Th. Ekelund: Hertig Karls kyrka i Karlskoga, samt Nyrin: Alsters kyrka.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Karlstads Stifts Jul-Bok 1915

60 kr
128 s., ill Oskuren, fint skick. Om Visnums kyrka, om Nysunds kyrka mm.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Karlstads Stifts Julbok 1914

50 kr
Tredje årg. Häft., 192 s. ill. Fint skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Nordberg, Tord O:son

Södra Råda gamla kyrka

50 kr
Svenska forminnesplatser Nr 4, tredje uppl. 1961, 73 s., ill.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Reuterberg, G.

Gustaf Adolfs kyrka Redogörelse

24 kr
1962, 8s.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Blekinge kyrkliga hembygdskalender 1959,..

60 kr
Tre vol., ca 120 s. var, ill. Innehåller bl. a. Möte med fjällprästen Georg Granberg, Fabian Månsson som föreläsare mm.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Ekelund, Th.

Från gamla prästhem I Värmland och på Dal

190 kr
Minnen samlade och utg, av Th. E. Hfr-band med fem upphöjda bind, guldskrift på rygg. Ex libris Hilding Pleijel. Ovanligt vackert ex...

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Skoglund, Harald

Redogörelse för ecklesiastika boställena..

500 kr
SOU 1922: 27. Stockholm 1922, 692 s. Senare gediget band. Omslag + blad l med liten skada och lagning. Ovanlig.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Martling, Carl Henrik

Nattvardskrisen i Karlstads stift under ..

60 kr
Gleerups 1958. Akad. avh. 483 s. Dedikation.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Fredriksson, Hugo m. fl.

Alunda kyrka

24 kr
Upplands kyrkor XXXIV. Uppsala 1950, 24 s., ill.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Krefting, O.

Om Trondhjems Domkirke

80 kr
Trondhjem 1885 med 20 xylograferade bilder, 34 s. plus 19 pl. Aningen nött i ryggslutet, i övrigt ett fint ex.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Berättelse om förhandlingarna vid Carlst..

150 kr
Tr. 1856, 16 s. sammanbunden med Handlingar rörande Prestmötet i Carlstad den 1, 2 och 3 juli 1865, 100 s, samt Föredrag hållet av Bi..

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Mannström, Oscar

Livsträdet och livsbrunnen

50 kr
Förklaringar till Olle Hjortzbergs bilder i Gustaf V:s kyrkobibel. Stockholm Diak. 1929, 96 s., ill.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Martling, Carl Henrik

Sägen och sanning om Siri

40 kr
Särtryck ur Karlstads stifts julbok 1966, s. 43 - 54. Dedikation

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Rosdahl, Karlström. Ögren

Sjuttioårsminnet Historik över baptistmi..

40 kr
Karlstad 1928, inb. 212 s., ill Gott skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Nisbeth, Åke

Filipstads kyrka Vägledning

24 kr
Karlstad 1959, 24 s., ill.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Karlstads stiftsbok 1988-89

24 kr
Häft., 120 s., ill.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Karlstads stifts bok 1977-78

24 kr
Kart., 178 s., ill.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Sökresultat: 1-30 av 61 i kategorin kyrkor
  • 1
  • 2
  • 3