Begagnad bok
PUNJABI CENTURY 1857 - 1947; with a foreword by..
125 kr
University of California Press, 1968, 274 pp., paperback, VG condition; first publ. 1961 [by Chatto and Windus, London]
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bok
EUROPAS STYVBARN - minoritetsfolk utan egen stat
100 kr
W&W, 2003, 299 s., inb. m. sk.omsl., nyskick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
CIVILISING NATURES : Race, Resources and Moder..
145 kr
Sangam Books Ltd, London, 2003, XI (1) 305 pp., 1st ed., orig.hardback w. dust jacket, VG condition/new; photoill.; in the series: Ne..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
SAMOVARERNAS SÅNG - Minnen från Afganistan
100 kr
Förlags AB Gondolin, 2002, 215 s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
THE STORY OF JAMAICA; from prehistory to the pre..
125 kr
Collins, London, 1973, 255 (1) pp. + 13 fig. plates, rev. edition, reprint, orig.cloth w. dustjacket, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bok
Följ med till MÜNCHEN med omgivningar
125 kr
Carlssons, 1999, 320 s., inb. dek. laminerat orig.pappbd., nyskick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Japanska tecken i tiden; Kulturperspektiv 9
100 kr
Stockholm, 1994, 80 s., hft., mkt. gott skick; rikl. ill. i färg o. s/v; Populärvetenskaplig skriftserie utg. av Folkens Museum Etnog..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bok
VÅGSKVALP I ÖKNEN och andra överraskningar i Mel..
90 kr
Carlssons, 2000, 228 s., inb. dek. laminerat orig.pappbd., nyskick; fotoill. i s/v
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bok
Rumänien och demokratins förutsättningar
125 kr
Carlssons, 2002, 438 s., hft., nyskick; denna bok handlar om Rumäniens tidvis turbulenta politiska utveckling under 1900-talet sett ..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
GRANTA - The Magazine of New Writing; 70 / Summe..
100 kr
U.K., 2000, 352 pp., paperback, VG condition; photoill. / This special issue is devoted to Australia, as it was and is, in new fictio..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den gåtfulla passionen - essäer om den spanska..
175 kr
Atlantis, 1997, 402 (1) s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
GRANTA - The Magazine of New Writing; 59 / Aut..
90 kr
U.K., 1997, 256 pp., paperback, VG condition; photoill. / LIBERTÉ: Michel Houellebecq, John Davies, Assia Djebar, EGALITÉ: David Mace..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
GRANTA - A Paperback Magazine of New Writing; 56..
100 kr
U.K., 1997, 288 pp., paperback, VG condition; photoill. / This special issue of GRANTA includes: Reportage by James Buchan and Willia..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
GRANTA - a paperback magazine of new writing; 35..
90 kr
U.K., 1991, 256 pp., paperback, VG condition; photoill. / THE IDEA OF SWITZERLAND: John le Carré, The Unbearable Peace / Alex Kayser,..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
GRANTA - a paperback magazine of new writing; ..
90 kr
U.K., 1990, 255 (1) pp., paperback, VG condition; photoill. / Isabel Hilton, The General ( Hilton about Alfredo Stroessner, Paraguay,..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jerusalem - i kulturens och religionens spegel
135 kr
Symposion, 2003, 166 (1) s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bilder från Nilens land; med talrika illustratio..
175 kr
Bonniers, 1891, 374 s., rött välhållet halvklotbd. m. gulddek. rygg (rödfärgen i klotryggen delv. urfrätt > en viss flammighet), mkt...
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ett annat Moskva
150 kr
Bonniers, 1993, 327 (1) s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; rikl. ill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kinas väg - från stenåldern till dataåldern
175 kr
Rabén Prisma, 1998, 431 (1) s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; fotoill. i färg o. s/v
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bortom tron - islamiska utflykter bland de omv..
150 kr
W&W, 2001, 461 (1) s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; övers. av Ros-Marie Nielsen
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Migrations, Myth and Magic from the Gilbert Isla..
200 kr
Routledge & Kegan Paul, London, 1972, 316 pp. 1st ed., orig. cloth with dust jacket (VG), 195x250 mm.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den oändliga rättvisans matematik; essäer, tal o..
135 kr
Ordfront, 2003, 257 (3) s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick; övers. av Hans O. Sjöström, Lars Andersson, Tor Wennerberg
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jaguarens leende - resa i Nicaragua
125 kr
Bonniers, 1987, 167 (1) s., hft., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Från Indus till Hindukush
125 kr
Alhambra, 1994, 162 (2) s., inb. dek. orig.pappbd., mkt. gott skick/nyskick; fotoill. i s/v
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Toscana - följ med till Florens, Pisa, Siena o..
180 kr
R&S, 1988, 174 s., 6:e tus., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick, kort tillskrift s.7; rikl. ill. s/v. av förf.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Landet mitt i världen - reseskildring från Afg..
70 kr
W&W, 1976, 219 (1) s., hft., gott skick; fotoill. s/v
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Estland - intryck och studier
90 kr
Gebers, 1930, 138 s., hft., gott skick, veck fr. omsl., smärre fläck baksida; med 8 pl. och 2 kartor; s/v fotoill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Framstegets orkan - Tio essäer om det spanska Am..
125 kr
Atlantis, 1992, 212 s., inb. m. sk.omsl., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)