Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Kjellman Old Books
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 160. i kategorin literature
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Mandel, Kurt
Die Belesenheit von Robert Louis Stevenson mit H..
240 kr
Diss. Kiel, Erlangen 1912. 138. spinestrip.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Michel, Alfred
Robert Louis Stevenson. Sein Verhältnis zum Bösen.
100 kr
Diss. Zürich, Bern 1949. 191. Printed wrappers, ex-library with stamp(s).
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Holm, Sigurd
Corrections and additions in the Ormulum manuscr..
100 kr
Uppsala 1922, Akad. Avhandling (diss.): 120, 3 figures. Printed wrappers, institutional stamp on front, unopened and very good.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Shields, N. C.
Italian Translations in America.
400 kr
Diss. Columbia Univ., New York 1931: (x), 410, (8). Original printed wrappers with small library stamp on cover (the only flaw), else..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sotheby's
Fine Books and Manuscripts, including the Arnold..
80 kr
New York Wednesday, December 7, 1994: 448 lots, profusely illus. Illustrated soft wrappers, very nice clean copy. Includes a census o..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sotheby's
Continental Books and Manuscripts (sale LN 7731).
60 kr
London 4 and 5 December 1997: 351 lots. Illustrated soft wrappers, very light wear, prices realized in ink, else good.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sotheby's
Fine Books and Manuscripts. (sale 6515)
80 kr
New York Wednesday, December 10 and 11, 1993: 787 lots, illus. Illustrated soft wrappers, smudged fore edge, prices realized in ink a..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sotheby's
Printed Books and Maps - Including a Section on ..
80 kr
London Thursday 26th and Friday 27th October 1995: 1236 lots. Illustrated soft wrappers, lightly bumped and bruised, else very good c..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Schaub, Karin
Albert Camus und der Tod.
100 kr
Diss. Basel, Zürich 1968: xvi, 124. Printed wrappers, ex-library with stamp on cover.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Goebel, Franz M.
Jüdische Motive im märchenhaften Erzählungsgut. ..
200 kr
Diss. Greifswald, Gleiwitz 1932: 292. printed wrappers, small stamp on cover.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wadstein, Elis
The Beowulf poem as an english national epos.
60 kr
Köbenhavn 1931-32, saertryk Acta Phil. Scandinavica: 273-291. printed wrappers.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Roubetz, Alexander de
Rysslands nuvarande litteratur.
40 kr
Stockholm 1929, Nordstedts Lilla Bibliotek: 123, illus. häftad, ded. och bibl.stämpel på omslag.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Voullieme, E.
Die deutschen Drucker des fünfzehnten Jahrhunder..
440 kr
Berlin 1922, 2d ed.: 4:o, xvi, 175, (1), many illus. Halfcl. marbled boards, very good copy.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Faber du Faur, Curt von
German Baroque Literature. A Catalogue of the Co..
400 kr
Mansfield Centre n. d., Martino reprint of the original Yale 1958 and 1967 editions, two parts in one volume: xlii, 496; xvii, 185. P..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Söderman, Sven
Alfred de Musset. Hans lif och verk. Litteraturh..
80 kr
Stockholm 1894, 287, (1). Häftat oskuret ex. med sprucken rygg och några smårevor och stämpel på omslaget. Söderman var i huvudsak li..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Björkenheim, Magnus
Äldre fransk litteratur på herrgårdar i Finland.
200 kr
Helsingfors 1929, first; 192, (2). Original printed wrappers, minor chipping on cover edges, stamps on cover, uncut and very good. Bi..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Traustedt, P. H. (ed.)
Dansk Litteratur-Historie 1-4.
260 kr
Köbenhavn, Politikens Forlag, second issue 1967: 4 volumes, 632; 720; 608; 664. Original quarter-binding with dust-covers, the latter..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anderson, Charles Roberts
Melville in the South Seas.
400 kr
Diss. New York 1939. (x), 523, printed wrappers, small cover-stamp. Very good copy of the rarely offered first ed/ first printing
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bacon, Grace Mabel
The personal and literary relations of Heinrich ..
160 kr
Diss. [Ann Arbor] 1910. 98, printed wrappers, small cover-stamp.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bunker, Ruth
A bibliographical study of the greek works and t..
360 kr
Diss. New York 1939. viii, 260, printed wrappers, small stamp on cover, paper loss on head of spine.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Burris, Quincy Guy
Richard Doddridge Blackmore: his life and novels.
480 kr
Diss. University of Illinois 1930. 4:o, 221, printed wrappers, small cover-stamp, unopened and very good unread copy of the first edi..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Goldman, Marcus Selden
Sir Philip Sidney and the Arcadia.
200 kr
Diss. University of Illinois 1934. 4:o, 237, printed wrappers, ex-lib, stamp(s), unopened.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Haller, William
The early life of Robert Southey 1774-1803.
200 kr
Diss. New York 1917. xii, 354, printed wrappers, faint stamp on cover, else very good copy of the first edition.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jacob, Paul Emile
Remy de Gourmont.
240 kr
Diss. University of Illinois 1931. small 4:o, 177, printed wrappers, small cover-stamp, else unopened and very good.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kelley, Cornelia Pulsifer
The early development of Henry James.
200 kr
Diss. University of Illinois 1930. small 4:o, 311, printed wrappers, small stamp on cover, else very good unopened copy of the first ..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Riddell, Agnes Rutherford
Flaubert and Maupassant: a literary relationship.
100 kr
Diss. Chicago 1920. x, 120, printed wrappers, ex-lib, stamp(s).
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Scott, Izora
The imitation of Cicero as a model for style and..
360 kr
Diss. New York 1910. vi, 124, (2), 146, printed wrappers, ex-lib with faint stamp on cover, browning to cover, else very good unopene..
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stokes, Ella Harrison
The conception of a kingdom of ends in Augustine..
120 kr
Diss. Chicago 1912. iv, 129, printed wrappers, ex-lib, stamp(s).
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Prys, Joseph
Der Staatsroman des 16. und 17. Jahrhunderts und..
200 kr
Diss. Würzburg 1913. (6), 167, wrappers, ex-lib, stamp(s), cover partly bleached. First edition, was reprinted 1973.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Goth, Martha
Franz Kafka et les lettres francaises (1928-1955).
120 kr
Diss. Paris 1956. 286, printed wrappers, ex-lib, stamp(s), cm tear at front cover.
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wilhelm, Bernhard
Hemingway et Malraux devant la guerre d'Espagne.
120 kr
Diss. Porrentruy 1966. 239, printed wrappers, ex-lib, stamp(s).
Böcker från Kjellman Old Books
Uppsala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 160
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt