Just nu 1 435 618 annonser
Säljare: Arne Vannevik
Sökresultat: 1-30 av 54 i kategorin litteraturvetenskap
Sök i resultatet:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker

Olsson, Henry

Vinlövsranka och hagtornskrans

60 kr
Norstedts. 1970. 310 s. Inbunden. Rött klotb. med ryggtext i guld. 552 gram. Mycket gott skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Landquist, John

Gustaf Fröding Hans levnad och verk

60 kr
Bonniers. Ny tillökad och ill. uppl. 1927. 359 s. Inbunden. 493 gram. Mycket gott skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Lindbäck, Erland

Gustaf Fröding Temperamentsstudie och di..

50 kr
Norstedts. 1957. 400 s. Häftad. 512 gram. Mycket gott skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Olsson,Henry

Från Wallin till Fröding Studier i svens..

80 kr
Gebers . 1939. 266 s. Inbunden. Rött klotb. med guldtext. 478 gram. Mycket gott skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

G:son Berg, Ruben

Svenskar Gustaf Fröding

35 kr
Bonniers. Andra uppl. 1918. 125 s. Inbunden. 190 gram. Gott skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

von Hofsten, Nils

Ärftlighetsproblemet i Frödings diktning

40 kr
Bonniers. 1921. 159 s. Häftad. 200 gram. Gott skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Café Existens n:r 39/40

60 kr
1988. 144 s. Inbunden. Klotb. med text och dekor i guld. 476 gram. Nära nyskick. Dubbelnummer ägnat åt Tarjei Vesaas.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Strömstedt, Margareta

Astrid Lindgren En levnadsteckning

90 kr
Pan. 2003. 411 s. Inbunden. 412 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag saknas.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Holmberg, Olle

Lovtal över svenska romaner

40 kr
Bonniers. 1957. 180 s. Häftad. Gott skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Wrangel, Ewert

Rämen och Tegnérminnet Ur den Myhrman-T..

120 kr
W & W. 1917. 319 s. Inbunden. Vackert halvfranskt band med fem upphöjda bind. 748 gram. Mycket gott skick. Ex libris Harald Borgströ..

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Nerman, Ture

Troll i ord Inrim och uddrim i svensk vers

50 kr
Tiden. 1954. 224 s. Häftad. 362 gram. Mycket gott skick. Till större delen osprättad.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Bergengren, Göran

Med anledning av Atterbom

80 kr
Carlssons. 2004. 156 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag Finns i nära nyskick. Ill..

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Huldén, Lars

Långa Vimplar, Stinna Segel

70 kr
FIB:s Lyrikklubb. 1992. 254 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag Finns i mycket gott skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Holm, Ingvar

Harry Martinson Myter Målningar Motiv

120 kr
Bonniers 1969, inb. 360 s.Utan skyddsomsl.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hall, Tord

Naturvetenskap och Poesi

60 kr
Viktor Rydberg, August Strindberg, Harry Martinson. Bonniers 1981, häft., 181 s.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Lindberger, Ö./Ekner, R.

Att läsa poesi

50 kr
Metoder för diktanalys.Bonniers 1955, inb. 166 s.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Ekelund, Louise

Rabbe Enckel Gräshoppans och Orfeus dikt..

70 kr
Ordfront 199, inb. 263 s., ill.Skyddsomslag.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Lagerlöfstudier 1961

60 kr
Lagerlöfsällskapet 1950, 214 s. Oskuren, fint skick.Innehåller bl.a. Gardar Sahlberg: Selma Lagerlöf och filmen.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Petri, Gunnar

Författarrättens genombrott

100 kr
Atlantis 2008, inb. 368 s., skyddsomslag. Absolut nyskick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Tegnérs-stiftelsen i Lund Minnesblad

50 kr
Gleerups 1888, 37 s. plus bil. Fint skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Beyer, Harald

Henrik Wergeland

60 kr
Oslo 1946, 470 s., ill. Inbunden, skyddsomslag. Liten skada i papperet på fr. pärm., i övrigt gott skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Bang, Kate/Fehrman, Carl

Verner von Heidenstams landskap Dikt och..

50 kr
ALLHEMS 1974. Inb. ca 120 s. (0pag.), rikt ill. Skyddsomslag. Stämpel: Verner von Heidenstam Övralid. Fint skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Erfurth, Sonja

Harry Martinsons barndomsvärld

40 kr
Bonniers 1980, inb. 222 s., ill. Utan skyddsomsl. Författarens namnteckning.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Nikolajeva, Maria

Selma Lagerlöf ur ryskt perspektiv

50 kr
Lagerlöfstudier 1991 utgivna av Selma Lagerlöf-sällskapet, 170 s., ill.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Lagerlöfstudier 1979

50 kr
Nr 6 i serien, utgiven av Selma Lagerlöf-sällskapet 1979, 140 s.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Lagerroth, Erland

Selma Lagerlöf och Bohuslän En studie i ..

50 kr
Selma Lagerlöfsällskapet Skrifter 5 1963, häft. 350 s., ill. Ouppskuren, dedikation till Henry Olsson

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Marström, Simon

Minnen från Törnrostiden C.J. L. Almqvis..

80 kr
Bergers Bokhandel Skara, 88 s. ill. , namnteckning.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Michanek, Germund

Folkskald och kulturskald En motsättning..

50 kr
Särtryck ur Samlaren 1974 s. 199 - 129 med tryckt omsl. Dedikation. Fint skick.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Olsson, Henry

Carl Snoilsky

40 kr
Norstedts 1981, Sv. Akademiens Minnesteckningar, häft. 349 s., ill., skyddsomsl. Dedikation

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Öhquist, Alexander

Gustaf Frödings Stänk och Flikar.

80 kr
Särtryck med egen pag. och tr. omsl.ur Humanitas häfte 5/6 1896, 20 s.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker

Femtital Nummer 5. 1951. ÅRG. 1

40 kr
Litterär tidskrift, 36 s. Bidrag av bl.a. Lars Forsell.

Säljare: Arne Vannevik, Torsby (Privat)

Sökresultat: 1-30 av 54 i kategorin litteraturvetenskap
  • 1
  • 2