Begagnad bokISBN: 0393002497
Tisdag
Principles of Mathematics
125 kr
W.W. Norton & Company, N.Y., no year [ca 1980], XXXIX 534 pp., pbk, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 914460081X
Tisdag
MATEMATIKEN I HISTORIEN
150 kr
Studentlitteratur, 1998, 478 s., hft., inlagan m. 2 vikta hörn, i övr. end. lätt nött o. i mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9144031289
2012-01-25
BASFÄRDIGHETER I ALGEBRA - En förberedelse til..
125 kr
Studentlitteratur, 2005, 292 s., hft., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9144020562
2012-01-22
ANALYS I EN VARIABEL; Andra upplagan
175 kr
Studentlitteratur, 2001, 496 s., inb. dek. orig.pappbd., mkt. gott skick; inplastade pärmar [transparent plast], namnt.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0582443970
Introduction to Graph Theory; Second Edition
125 kr
Longman, 1979, VIII 163 pp., pbk., VG condition; ill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
SOME MEDICAL ASPECTS OF MATHEMATICAL BIOLOGY
125 kr
Charles C Thomas, Publisher, Springfield, Ill., USA, 1964, XXIII (1) 314 pp., orig, cloth w. d/j., VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9189533025
DYSKALKYLI OCH MATEMATIK - En handbok i dyskal..
195 kr
NU-förlag, 2007, 288 s., inb. dek. laminerat orig.pappbd., mkt. gott skick;
förf är psykolog, neuropsykolog samt kognitiv psykoter..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0130309664
Numerical Methods Using MATLAB
125 kr
Ellis Horwood, 1995, XII 328 pp., soft cover, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hur man ljuger med statistik
60 kr
NoK, 1959, 137 (3) s., 3:e uppl., hft., mkt. gott skick; ill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9187172224
BEVIS OCH MOTBEVIS - Matematiska upptäckters l..
175 kr
Thales, 1990, 239 s., hft., mkt. gott skick; övers. av Filip Cassel; en modern klassiker som trots sin undertitel ej endast riktar si..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 053413260X
COMPLEX VARIABLES; Second Edition
125 kr
Wadsworth & Brooks/Cole, 1990, XIV (2) 427 pp., orig. hard cover, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0486229475
SUNDIALS : Their Theory and Construction
110 kr
Dover Publications, New York, USA, 1973, XII 228 pp., orig. pbk., VG condition; ill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Studiematerial till Matematisk analys 1968 / Ban..
250 kr
Studentlitteratur, 1968, 269 + 198 s., hft., mkt. gott skick/nyskick; tryckfelslista bif.; grundmaterialet till utgåvan är: Hyltén-Ca..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
ANALYS I EN OCH FLERA DIMENSIONER 1 - 2, 2 vol. ..
300 kr
Studentlitteratur, 1969, 355 + 330 s., 4 vol., hft., mkt. gott skick/nyskick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3540116478
Mathematik in Antike und Orient; mit 140 Abbildu..
175 kr
Springer-Verlag, 1984, XII 292 (2) s., inb., orig. pappbd., mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
APPLIED REGRESSION ANALYSIS
125 kr
John Wiley & Sons, Inc., 1966, IX (1) 407 pp., orig. cloth, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0387901949
COURANT in Göttingen and New York : The Story ..
200 kr
Springer-Verlag, New York, (4) 314 (18) pp., orig. cloth w. d/j, VG condition; photoill.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9144167415
Att programmera miniräknare
125 kr
Studentlitteratur, 1979, 77 s., inb., dek. inplastat biblioteksband, med bibl.stämplar [och utrangerad-stmpl], gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9027708096
Fundamentals of Mathematics for Linguistics
125 kr
D. Reidel Publishing Company, 1978, XXIV 242 pp., orig. hardback, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0521283698
THE ANALYTICS OF UNCERTAINTY AND INFORMATION
175 kr
Cambridge University Press, 2002, XI (1) 465 pp., reprinted [1st 1992], paperback, VG condition; in the series, Cambridge Surveys of ..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 1562828398
FUZZY THINKING : The New Science of Fuzzy Logic
150 kr
Hyperion, New York, 1993, XVI (2) 318 pp., 1st Ed., orig. hardback [cloth back] w. d/j., VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Matematikens utveckling
150 kr
Gleerups, 1972, 138 s., inb. dek. orig.pappbd., mkt. gott skick/nyskick; ill. 33 fig.
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0071006796
COMPLEX VARIABLES AND APPLICATIONS; Fifth Edition
125 kr
McGraw-Hill Publishing Company, 1990, XVI (2) 361 pp., pbk., VG condition [omsl. överdraget m. transp. självhft. plast]
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0691023727
The Nature and Growth of Modern Mathematics
150 kr
Princeton University Press, 1982, XXIV (2) 758 pp., pbk., VG condition; 1st Princeton Paperback printing, with corrections
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0534170889
FUNCTIONAL THEORY OF SEVERAL COMPLEX VARIABLES; ..
250 kr
Wadsworth & Brooks/Cole, Calif., 1992, XV 557 pp., orig. hardback, VG condition/new
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0070575401
Differential Equations with Applications and His..
200 kr
McGraw-Hill, 1991, 628 (1) pp., orig. hardback, VG condition; International Series in Pure and Applied Mathematics
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0471544396
Elementary Linear Algebra; 6th Edition
100 kr
John Wiley & Sons. Inc., 1991, 526 pp + 39 pp [Answers] + 5 pp. [Index], paperback, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0471852236
Elementary Linear Algebra; 5th Edition
90 kr
John Wiley & Sons. Inc., 1987, 475 pp + 48 pp [Answers] + 19 pp. [Index] + (14) pp. [Notes], paperback, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Einführung in die mathematische Logik; 2., neube..
175 kr
Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen, 1966, 252 s., hft., mkt. gott skick. [Die vorliegende deutsche Ausgabe basiert auf der dritten e..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
INTRODUCTION TO METAMATHEMATICS
275 kr
Wolters-Noordhoff Publishing, Groningen, 1971, X 550 pp., 6th reprint [1st published 1952], orig.cloth, VG condition, former owner´s ..
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
GREAT IDEAS IN INFORMATION THEORY, LANGUAGE AND ..
110 kr
Dover, 1966, IX 338 pp., paperback, VG condition; 118 fig., 50 tables; Original Dover publication
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Täby (Antikvariat / Bokhandel)