Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
BokAnders
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 101. i kategorin memoarer
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Idag 10:05
Holmberg, Adrian
Utstött - Minnen från Söders slum och Pethrus´ e..
75 kr
Bok och Bild, sthlm, 1966, 240 s, klotband med skyddsomsl, ""nya"", olästa, omslagen lagernötta, finns 17 st, pris per st 75 kr, Vid ..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100404101
Ett sagolikt liv. Memoarer av Pethrus, Lewi
Pethrus, Lewi
Ett sagolikt liv. Memoarer
75 kr
Bonniers, 1976, inb med skyddsomsl, 233 s, ill, omslaget lätt nött, boken i mkt gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9158215220
Baez, Joan
Lyssna till min röst
24 kr
Legenda Opus, storpocket, 1989, 400 s + fotosidor, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tenzing - Ullman, James Ramsey
Son av Mount Everest. En självbiografi av Tenzin..
20 kr
Bfb, 1955, inb, 254 s, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146123989
En kalv med eken stångades av Solsjenitsyn, Alexander
Solsjenitsyn, Alexander
En kalv med eken stångades
19 kr
W&W, hft, 1975, 450 s, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100420697
Nilsson, Birgit
Mina minnesbilder
50 kr
utbildningsförlaget, 1971, 56 s, sadelhäftad, mittenbladet ligger löst i boken, text och noter, anteckning på pärmens framsida ""Nr 6..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rosendal, Gunnar
Rosornas krig - Och andra snapphaneäventyr på mi..
35 kr
Wahlström & Widstrand, 1964, 141 s, gott skick, häftad
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rosendal, Gunnar
Den inre fronten - under min vindlande väg till ..
45 kr
Wahlström & Widstrand, 1965, 114 s, häftad, något solkig, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bull, Francis
Fortaeller
40 kr
Foreningen Norden, 1963, 127 s, hft, osprättad, gott skick, om bl a Hamsun
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ivinskaja, Olga
I tidens våld - Mina år med Pasternak
50 kr
Norstedt & söner, 1978, inb, 348 sidor + 16 sidor sv/v fotografier, något blekt rygg, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Åberg, Dan
Barnhuspojken som satte en hel värld i spänning ..
24 kr
Harriers, 1958, andra upplagan, inb, gott skick, 264 sidor
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Banner, Hubert S.
Från kontorsflicka till flyghjältinna (Amy Johns..
100 kr
Fahlcrantz & Co, 11 helsidesill, 1933, hft, 240 s, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kempe, Sune - Steinmetz, Eigil (red)
John F. Kennedy - Människan och statsmannen
70 kr
Diana bildreportage ab, Hälsingborg, 1964, 22*30 cm, skinnimitationsband i mycket gott skick, skadat skyddsomslag medföljer, 208 s, r..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9155032184
Haste, Hans - Andersson, Sten m.fl.
Boken om Olof Palme - Hans liv, hans gärning, ha..
60 kr
Tiden, 1987, 91-550-3218-4, ill, stort format 21,5*30 cm, pappabnd med skyddsomslag, mkt gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9179020224
Minnesboken om Olof Palme
40 kr
Läsförlaget, 1986, 91-7902-022-4, 66 s, hft, gott skick, stort format 21*29,5 cm, fotoill
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 917814003x
Så minns vi Olof Palme
50 kr
Amedia, 1986, 91-7814-003-x, 63 s, hft, gott skick, stort format 21*29,5 cm, fotoill
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Olof Palme - i Sverige och världen. Ett urval ar..
50 kr
Dagens Nyheter, 1986, 96 s, fotoill, hft, gott/mkt gott skick, stort format 21*29,5 cm
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170901783
Monroe, Marilyn
Mitt liv
250 kr
Lindqvist, 1975, 91-7090-178-3, 190 s, hft, gott/mkt gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100388416
Mailer, Norman
Marilyn en biografi av Norman Mailer illustrerad..
150 kr
Bonniers, 1973, 91-0-038841-6, 288 s, dekorerat inb med skyddsomslag, 17,5*22 cm, mycket gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Claesson, Åke
Offentliga nöjen - Minnen av Åke Claesson
40 kr
Lars Hökerbergs, 1964, 297 s, klotband, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Norlind, Ernst
Livsouvertyr - händelser ur en barndom och ungdom
60 kr
Gleerups, 1940, 231 s, ill, halvklotband, främre omslag medbundet, 17*24 cm, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100466174
Franzén, Nils-Olof
Hjalmar Branting och hans tid - en biografi
75 kr
Bonniers, 1985, 91-0-046617-4, 375 s, ill, inb med skyddsomslag, nyskick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146161422
Tideström, Gunnar
Edith Södergran
50 kr
W&W, 1991, 91-46-16142-2, 260 s, ill kartonnage med skyddsomslag, nyskick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100415650
Ullman, Liv
Förändringen
24 kr
Bonniers, 1977, 91-0-041565-0, 224 s, klotband med skyddsomslag, omslaget ngt nött, i övrigt mkt gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bacall, Lauren
Jag själv
24 kr
Bra Böcker, 433 + 32 sidor sv/v foton, inb med skyddsomslag, gott skick, 1979
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alsterdal, Alvar
Tage Erlander
50 kr
Forsbergs, 1968, 155 s, hft, ill, mkt gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170030022
Bellett, Leo
Kärlekspar världen aldrig glömmer
40 kr
INFO, 1989, 91-7003-002-2, 248 s, fotoill, dek inb, mkt gott skick, De människoöden som presenteras i denna bok hör till vår tids mes..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill, Winston S.
Min ungdom - Ett kringflackande liv
24 kr
Norstedt&söner, 1953, 8:e upplagan, 384 s, inb, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Carleson, Olov
Greta Garbo : Den sömniga sirenens saga : En lyc..
120 kr
Bokförlaget Adlon, Malmö, 1932, 31 s, fotoillustrerad i sv/v, hft, ngt nött överst och nederst rygg, A5-format, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Carleson, Olov
Marlene Dietrich och Maurice Chevalier - Filmens..
120 kr
Bokförlaget Adlon, Malmö, 1932, 32 s, fotoillustrerad i sv/v, hft, A5-format, gott skick
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bernadotte, Folke
Människor jag mött
50 kr
Bonniers, 1947, 116 s, ill av Mark Sylwan, fint halvklotband med marmorerade pärmar och färgat övre snitt, obetydligt nött, mkt gott ..
Böcker från BokAnders
Trollhät.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 101
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt