Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Torsten Hansson
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 85. i kategorin textil
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
2012-01-20
Blomqvist Karin
Malmö museum. Vägledning genom dräktsamlingarna.
50 kr
1971. 56 s. Häftad. 21x12cm. 115 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153419138
2012-01-14
Gunnars Anita
Brodera av hjärtans lust
80 kr
ICA. 1999. 48 s. Inbunden. 27x20cm. 365 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 919717041X
2012-01-14
Johansson Swea i Urshult
Hattar, mössor och schaletter. Del II.
70 kr
1992. 136 s. Häftad. 21x15cm. 215 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 916311092X
Gottfries Ingrid
Folkdräkter i Skåne under 1900-talet. Belysta ge..
140 kr
Charlotte Weibulls folklivscenter. 2 uppl. 2001. 206 s. Häftad. 22x16cm. 390 gram. Mycket gott skick. 4 färgplanscher. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153412990
Eldin Pia, Lundberg Anita
Våra vävda mattor. Nordisk mattdesign.
100 kr
ICA. 1991. 128 s. Inbunden. 25x20cm. 560 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136009117
Ingers Gertrud
Skånska dräkter. Kvinnodräkten i Malmöhus län.
160 kr
LTs. 1984. 104 s. Inbunden. 25x18cm. 415 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 918725817X
Österlens folkdräkter. Ystads stadsmuseum i Gråb..
80 kr
1999. 36 s. Häftad. 24x19cm. 145 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Waern Harriet, Robbert Louise
Handarbetets vänner 100 år. 1974 Liljevalchs.
60 kr
Liljevalchs katalog nr 315. 1974. 97 s. Häftad. 23x22cm. 340 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153417313
Garm Isolde
Sy tomtar & småfolk
120 kr
ICA. 1996. 95 s. Inbunden. 23x22cm. 460 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136011169
Lindblom Jack
Vävda tapeter
100 kr
LTs. 1979. 185 s. Inbunden. 22x26cm. 890 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9174724010
Snidare Uuve, Ström Jan, red.
Sy mera 1. Symaskinen. Materialguide.
60 kr
Utan årtal. Skandinavisk Press. 60. 61 s. Inbunden. 27x20cm. 355 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153403002
Lind Vibeke
Roligt att virka
120 kr
ICA. 1974. 91 s. Häftad. 22x19cm. 245 gram. Mycket gott skick. 8 färgplanscher. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9153403665
Virka landskapsstjärnor
80 kr
ICA. 1979. 78 s. Häftad. 14x17cm. 220 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170331073
Black David, red.
Världens vackraste mattor
140 kr
Illustris. 1990. 255 s. Inbunden. 30x23cm. 1455 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Illustrerad. Namnteckning.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136006955
Nilsson Stig Thore
Korsstygnsboken. Korsstygn och tvistsöm.
50 kr
LTs. 1981. 72 s. Häftad. 20x20cm. 220 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Praktisk lärobok i maskinbroderi
70 kr
Husqvarna vapenfabrik. 1931. 169 s. Häftad. 23x15cm. 310 gram. Gott skick. Illustrerad. Lätt solkad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Estham Inger, m.fl.
Kyrkliga textilier. Arv, utveckling och vård.
70 kr
Verbum. 1976. 123 s. Häftad. 21x18cm. 315 gram. Gott skick. Illustrerad. Lätt kantnött.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Wiklund Signild
Ullens behandling och användning.
40 kr
J.U.F:s handböcker nr 15. 2 uppl. 1941. 38 s. Häftad. 20x13cm. 65 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151829924
Elder Karen
Broderi. Idéer, teknik, mönster.
120 kr
Rabén Prisma. 1996. 112 s. Inbunden. 26x22cm. 695 gram. Mycket gott skick. Foto: Pia Tryde.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9155209912
Skjöldebrand Ingerlise
Brodera & virka
80 kr
Semic. 1993. 48 s. Inbunden. 30x22cm. 455 gram. Mycket gott skick. Ett utvikbart mönsterark.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 913602726X
Gustafsson Inger
Vävkonst. Teknik, Idé, komposition.
100 kr
LTs. 1991. 144 s. Inbunden. 23x22cm. 595 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136015644
Rosor och violer i korsstygn
80 kr
LTs. 1983. 102 s. Inbunden. 25x18cm. 440 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137125788
Ramnek Cilla
Sticka & virka över 70 kreativa projekt
120 kr
Forum. 2004. 128 s. Inbunden. 24x20cm. 630 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136015636
Brodén Märta
Vävning. Fösta boken. + Andra boken.
100 kr
LTs. 1981. 190, 181 s. 2 inbundna volymer. 21x20cm. 1025 gram. Mycket gott skick. Illustrerade.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9177982037
Granström Alvar
Balett och kostym
100 kr
Carlssons. 1988. 180 s. Inbunden. 25x17cm. 510 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Mattson-Djos Elsa
Moradräkten. Moraboken del V.
160 kr
2 uppl. 1983. 160 s. Häftad. 25x18cm. 440 gram. Mycket gott skick. 8 färgplanscher. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9155209963
Örnberg Anna & Maria
Femtio fina fönster
50 kr
Semic. 1995. 48 s. Inbunden. 27x20cm. 345 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197037923
Rådström Anne Marie
Knyppelskolan och Gagnef 1903
60 kr
Stiftelsen Gagnefs minnesstuga. 1993. 53 s. Häftad. 21x15cm. 125 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Tillskrift.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9174721801
Simmons Rosemary, Martinsson Lars-Åke
Roliga mönstertryck. Sy och handarbeta.
50 kr
1981. 63 s. Inbunden. 28x22cm. 450 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget har några lagade revor.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136015598
Larsson Pirkko
Rundväv och dubbelbreda vävar
60 kr
LTs. 1981. 72 s. Häftad. 22x18cm. 200 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170089558
Häggqvist Arne
Kravatten som lust och last. Slipsens historia o..
100 kr
Askild & Kärnekull. 1978. 136 s. Inbunden. 27x19cm. 650 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 85
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt