Kindbergs Förlag/alpha science fiction 1979, 203 sid. Häftad, svaga läsveck o små bruksspår. Spänstig o fin. Gott/mkt gott skick.
Pelarböckerna 1959, 269 sid. Inbunden kartonnage med textilrygg. Inget skyddsomslag. Prislapp på främre omslaget. Gott skick.
Merikarhut - Sjöbörnarna ry 1966, 309 sid både på svenska och finska. Bra skick. läs mer
Nordiska förlaget 1913, 480 sidor. Inbunden, färgfläck på främre pärmen. Fin inlaga. Gott skick.
AWE/Gebers 1977, 215 sid, 18,5x11 cm. Häftad, mycket gott skick.
Natur och kultur 1964. Svensk tolkning Björn Collinder. 414 sid med både den engelska och svenska texten löpande bredvid varandra. Inbunden dekorerat klotband ca 28*19 cm. Mycket gott skick. läs mer
Panther 1965, häftad, pocketformat. Gulnad rygg, ett markerat läsveck, limningen lossnat i bilddelen. gott skick. läs mer
Penguin Books, London, 1964, 142 sid engelsk text. Häftad, lite gulnad rygg, tydligt läst men spänstig. gott skick.
Legenda 1988, 1:a pocketupplagan, 483 sid. Mycket gott skick.
Delta, SF nr 140, 1981, 166 sid. Inbunden med skyddsomslag. Aning bleknad rygg, f.ö. nyskick.
Delta 1981, 181 sid. Inbunden med skyddsomslag. Aning bleknad rygg, f.ö. nyskick.
Lundwall Fakta & fantasi 1997/2007, 255 [1] sid/35[1] sid. Inbunden/klammerhäftad, nära nyskick/nyskick. läs mer
Bokförlaget Plus 1978, 343 sid. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Plus 1980, 316 sid. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Bakhåll 2001, 346 sidor. Inbunden med skyddsomslag. Nära nyskick/nyskick.
Forum 1985, 324 sid. Inbunden med skyddsomslag, nära nyskick.
Wahlströms 1920, 255 sid. Inbunden rött halvklotband. Gott/mkt gott skick. Ovanlig! läs mer
Norstedts 1935, 362 sid. Inbunden halvklotband, främre omslaget medbundet, gott/mycket gott skick.
Vårt Hem 1924, 248 sid. Inbunden med förlagets relieftryck, rätt sliten och lite sned. Namnteckning. Hyggligt skick. Ovanlig.
Bonniers 1935, 183 sid. Inbunden, titel-etiketten på ryggen lite flagnad, f.ö. gott/mycket gott skick.
Å&Å 1927, 199 sid. Historisk roman från tiden strax efter Napoleonkriget av Le Fanu, som främst är känd för sina skräcknoveller. Inbunden, något sned. gott skick.
A. V. Carlson, 1914, 259, [2] sid. Inbunden halvfranskt band med fyra upphöjda bindningar. Marmorerat snitt. Ngt blekt rygg. Fint ex. läs mer
Stockholm 1923 384 sidor. Liten 8:o. Inbunden, ca 15x11 cm. Något nötta pärmar, bra inlaga. Gott skick. läs mer
Forum, 1976, 187 sid. Inbunden, inget skyddsomslag, mycket gott skick.
Bernces 1978, Månadens bok, 193 sid. Inbunden med skyddsomslag, mycket gott skick
Vår Bok 1978, 246 (1) sid. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick/nära nyskick.
Natur och Kultur 1970, 224 sid. Inbunden dekorerat kartonnage, mycket gott skick. läs mer
Norstedts 1962, 161 sid. Häftad med flikar. Gott skick läs mer
Verbum 2006, 144 sid. Häftad, dedikation, nära nyskick.
