Annonskategori: Begagnade böcker
2010-09-01
Marion Zimmer Bradley
AVALONS DIMMOR
125 kr
En mycket omtyckt bok, en fängslande roman om kung Arthur och riddarna kring runda bordet, om kärlek, trolldom, Mycket gott skick, hä..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-29
Lian Hearn
Och Himlens Vida Väv. Sagan om klanen Ot..
95 kr
Femte och sista delen i krönikan, Mycket Gott Skick, BonnierCarlsen, Himlens väv är vidsträckt men finmaskig. Lao Tsu, Inbunden med s..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-28
David Eddings
KUPOLER AV ELD. Sagan om Tamuli.
145 kr
Första boken i Sagan, en magnifik berättelse, fylld av magi och äventyr med riddar Spjuthök och hans drottning Ehlana i centrum. Myck..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-25
Arhur C Clarke
MÖTE med RAMA
55 kr
En klassiker, en omtumlande framtidsversion, Bokförlaget Bra Böcker, 1974, svensk förstaupplaga, mycket gott skick, förord och översä..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-11
William Gibson
johnny mnemonic och andra berättelser
50 kr
Ingår med, totalt sju överraskande noveller. Hälsning inskriven försättsblad, övrigt Mycket Gott Skick, Novellen är också filmatisera..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Fritiof Nilsson Piraten
LEVANDE BILDER och andra berättelser
85 kr
Mycket gott skick,oläst,pärmen har ett mindre brott 2 mm, Bonniers, 1980, tryckt Bonniers Grafiska 1980, med många trevliga illustrat..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
J R R Tolkien
SAGAN om RINGEN. Hela krönikan.
295 kr
Hela krönikan i 3 volymer i oöppnad orginalinplastning, obruten förpackning, NYSKICK-förlgagsny, AWE/Gebers,Inbundna med skyddsomslag,
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Peter Nilson
STJÄRNVÄGAR. En Bok om Kosmos.
50 kr
En bok om vår tids världsbild, Mycket gott skick, Norstedts, Kartonnage Inbunden, 237 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Eugen Semitjov
DE OTROLIGA TEFATEN
70 kr
Den legentariska rymdjournalisten från 60-70-talet rapporterar/analysera fenomenet från olika fall och ingångar, mycket gott skick, A..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Alf Henrikson
ANTIKENS HISTORIER 1-2
225 kr
Nära Nyskick, 2 böcker, (olästa), Bonniers, 1981, Inbundna Klotband med skyddsomslag i ursprunglig kapsel.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
David Eddings
RUBINRIDDAREN. Sagan om Elenien.
35 kr
NYSKICK, förlagsny, Del 2 i Sagan om Elenien, Wahlströms Fantasy, Pocket, 357 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Rolf Edberg
ÅRSBARN MED PLEJADERNA
80 kr
Nära NYSKICK/nyskick, Bra Böcker, 1987,Inbunden med skyddsomslag, 176 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
David Eddings
DEN VÖRDADE. Drömmarna.
35 kr
NYSKICK, förlagsnybok,Del 2 i Drömmarna, Wahlströms Fantasy, Pocket, 356 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
William L Shirer
DEt Tredje Rikets Uppgång och Fall
680 kr
Förlagsnytt band, Nyskick, 5 böcker, i orginal-inplastning,Forum, Täcker tiden 1930-45,fotografier, kartor, 5 Röda Inbundna Klotband,..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Ulf Nilson
ULF NILSON , Utrikeskorresoondent
245 kr
NYSKICK (oläst),med reportage från Expressens karismatiska världskorrespondents, Bokförlaget Trevi, 1976, Mjukband,216 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Herbert Tingsten
Dagbok från Amerika
185 kr
Mycket gott skick/oläst, delvis ouppsprättad, Norstedt, 1968, förstaupplaga, Häftad/mjukband, 217 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Stig Strömholm
SKOGEN
90 kr
Norstedt, 1980, förstaupplaga,mycket gott skick, Inbunden med skyddsomslag, 339 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
J K Rowling
HARRY POTTER and the Half-Blood Prince
75 kr
FÖRSTAUPPLAGA, First Edition,2005, Mycket gott skick/very good condion, snedläst/ book leans,Inbunden med skyddsomslag/ Hard cover, 6..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
Satrapi, Marjane
PERSEPOLIS. Del 2
85 kr
Del 2, NYSKICK och förlagsny, finns även som tecknad film, från Frankrike, Galago, Seriealbum. grafisk självbiografi
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
James A Michener
MOT RYMDEN
395 kr
Två böcker och förstaupplagor; som ger en bred historisk skildring som sträcker sig över 40 år, i två böcker, börjar i Peenemunde med..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
David Eddings
SAGAN OM MALLOREA. Hela krönikan: Del 1- 5
250 kr
HELA krönikan, del 1-5 , Mycket Gott skick, Wahlströms Fantasy,Kartonnage Inbundna.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Christopher Paolini
Den Äldste
75 kr
Andra delen i trilogin Arvtagaren, i ett mäkigt fantasy-epos, Mycket Gott Skick, BonnierCarlsen, Inbunden med skyddsomslag, 687 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Andreas Roman
DRAKVÄKTARE. En svensk fantasyroman.
40 kr
Neogames, Förstaupplaga, mycket gott skick, Pocket, 251 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Lian Hearn
ÖVER NÄKTERGALENS GOLV
25 kr
Den andra delen i trilogin, Mycket gott skick, Månpocket,314 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Lian Hearn
PÅ EN KUDDE AV GRÄS
25 kr
Mycket gott skick, Månpocket, 328 s
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Niklas Krog
EN KRIGARES HJÄRTA
40 kr
Första delen i trilogin om Frihetskrigen, en kritiker rosad svensk fantasy, Mycket Gott skick,Pandang, Pocket,382 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
David Eddings
ÖDETS FULLBORDAN: Sagan om Belgarion.
85 kr
Nära NYSKICK, Del 5 i ett magifikt epos, Wahlströms, Kartonnage Inbunden, 384 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Arhur C Clarke
2010 andra rymdodyssén
115 kr
En hisnande färd genom solsystemet och en värdig efterföljare till 2001 (Carl Sagan),är också filmatiserad, Mycket gott skick,Prisma,..
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Ambjörnsson, Gunila
TIDENS FÅNGE
65 kr
BonnierCarlsen, Mycket gott skick, Kartonnage Inbunden, 191 s.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Donaldson, Stephen
FURST NIDS förbannelse. Del 1 i Krönikor..
40 kr
Först delen i krönikan, Mycket Gott skick, lite nötta hörn, 319 s, Legenda, 1983, ISBN 91-582-1033-4, Illustrerat kartonnage.
Säljare: Antikvariat Equino.., Lidingö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Stephen Donaldson
ONDSKANS STEN. Krönikorna om om Thomas C..
45 kr


