Norstedts 1982, dekorerat klotband, fint skick, Kasserad vid tidningsflytt med ägarstämplar.
Norrbottens kuriren 1990, faksimil, 319 s , mycket gott skick, förord av Gunnar Lindgren.
Gidlunds förlag 1970. Pocket. 235 sidor. Ägarsign, vattenskadad, lite sliten på omslaget, men inlagan mycket bra skick.
36-sidigt illustrerat klammerhäfte i A5, Utgivet av Tankarnas Trädgård, nyskick. Medverkande: Berit Gabrielsson, Birgitta Nordmark, Patrik Johansson, Bambi Elinsdotter Oscarsson, Mary Nyberg, Bror Kajsajuntti, Stig Hagskog, Boss.. läs mer
ISBN: 9100441112Förlagsfakta Bonniers. 1979. 464 s. Inbunden. Grönt klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Liber Idéhistoriska studier. 1986. Illustrerad. Häftad. Nyskick.
Prisma 144 sidor , Limhäftad bocket mycket gott skick
Leikur 1979, 144 sidor limhäftat rikt illustrerad A4-bok om Färöarna, ägarsignatur några understrykningar i övrigt mycket gott skick.
Luleå kommun 1979, 77-sidigt ill. klammerhäftat A-4-häfte i nyskick, samt fler häften av varierad tjocklek. läs mer
Luleå kommun sept 1979. 72-sidigt ill. limhäftat A4-häfte. Nyskick läs mer
Malmö 1974, 22-sidigt klammerhäfte i A4, inga understrykningar. läs mer
16sidigt ill klammerhäfte utgivet av Länsstyrelsen i Norrbottens län på engelska 1981 samt lite annat material.
Utgiven av Sveriges Kommunistiska Parti. 1975 48-sidigt stencilerat häfte med klammer. remissmaterial. läs mer
Mitten av 1970-talet vid NJA/SSAB, Utgiven av Metalls socialdemokratiska fackklubb (info gruppen) En arbetsplatstidning med facklig och politisk information läs mer
Häfte, 1981, 24 sidor. fläckar på omslaget, men i bra skick läs mer
9 A4-ark sammanhäftade stencil. Inledning: "Vid sitt möte den 15-17 februari 1974 företog KFML(r):s Centralkommitté en grundlig granskning av förbundets teoretiska och praktiska verksamhet." med anteckningar och understrykningar.
Stenciltidskrift på spanska Edicion n 9, 5 de diciembre de 1988, utgiven på Flyktingförläggningen i Svappavaara. läs mer
En självbiografi av Tenzing av Everest skriven i samarbete med James Ramsay Ullman. 253 s. Hft. Bonniers Folkbibliotek, 1955. Mycket bra skick.
Sigtunastiftelsen, Två 8-sidiga klammerhäften, särtryck ur Religion och livsfrågor nr 4, 1989, samt ur Bjärka-Säby, Sigtuna, Årnäs. Festskrift till Harald Ekman på hans 80-årsdag, 1998. Nyskick. läs mer
Irene publishing. 15 juli 2011. Opaginerad illustrerad klammerhäfte i A5 . Några understrykningar i början. tejpad reva på omslaget. I övrigt gott skick. läs mer
40 sidor opaginerat klammerhäftat elevarbete i A4-format gjort i klass 4 i Ställbergs skola läsåret 1983/84
Arbetarkultur (Göteborg, 1974) Biblioteksinbunden med makuleratstämpel., 153 s. + [8] pl.-bl. sidor.. ""Tusen fasta viljor"" så kallas en årlig insamling i Norrbotten till Norrskensflamman. Flamman utkommer i Luleå och är världe.. läs mer
STF 1941 limhäftad 542 sidor + 16 plancher. Främre omslag löst, bakre borta. I övrigt hyggligt skick. läs mer
Gidlunds 1988, Limhäftad, osuppskuren, nyskick, illustrerad 100 sidor.
Centrum för Jungiansk Psykologi 1991 Hft 102 sid.
Faksimilupplaga från Norrbottens Kuriren, I-tryck, Luleå, 1988, 1948. Hft.Andra uppl.223 s. Nyskick.
Tidens Debatt 6/81. 1981. 72 sid. pocket nyskick läs mer
En bok för alla 1992. 124 s. Pocket i nyskick.
En Bok För Alla. 1987. Pocket i nyskick
En Bok För Alla. 1990. Pocket. Nyskick
