A.-B. Bokverk, Stockholm. ou uppl. 1945. 196, tvåspaltig s. Inbunden. Dek páppband. 28,5x22,5cm. 1000 gram. Gott skick. Översättning Gurli Hertzman-Ericson. Inlaga fotoillustrerad. Pärm brukspår. Liten reva bakre smutssida. Anto.. läs mer
Sveriges Allmänna Konstförening. publikation nr lxxxii uppl. 1973. 173 s. Häftad. 29x20cm. 595 gram. Mycket gott skick. Pärm ill. Inlaga i skick som ny, rikligt illustrerad.
Sveriges Allmänna Konstförening. publikation nr lxxxiii uppl. 1974. 176 s. Häftad. 29x20cm. 615 gram. Mycket gott skick. Pärm ill. Inlaga i skick som ny, rikligt illustrerad. Antydan litet läsveck främre pärm.
Sveriges Allmänna Konstförening. publikation nr lxxxvii uppl. 1978. 159 s. Häftad. 28,5x20,5cm. 600 gram. Nära nyskick. Inlaga rikligt illustrerad.
Sveriges Allmänna Konstförening. publikation nr lxxxi uppl. 1972. 175 s. Häftad. 28,5x20cm. 615 gram. Mycket gott skick. Pärm ill,, försumbart litet hundöra. Inlaga rikligt illustrerad i skick som ny.
Sveriges Allmänna Konstförening. publikation nr lxxxiv uppl. 1975. 176 s. Häftad. 28,5x20cm. 620 gram. Mycket gott skick. Inlaga som ny, rikligt illustrerad. Pärmkanter lätta bruksspår.
Sveriges Allmänna Konstförening. publikation nr 96 uppl. 1987. 175 s. Inbunden. dek pappband. 25x22cm. 760 gram. Nära nyskick. Inlaga rikligt illustrerad.
Sveriges Allmänna Konstförening. publikation 101 uppl. 1992. 173 s. Inbunden. dek pappband. 25x22cm. 805 gram. Nära nyskick. Inlaga rikligt illustrerad.
Sveriges Allmänna Konstförening. publikation nr 100 uppl. uå. 159 s. Inbunden. dek pappband. 25x22cm. 775 gram. Nära nyskick. Inlaga rikligt illustrerad.
Sveriges Allmänna Konstförening. Punblikation nr 102 uppl. 1993. 175 s. Inbunden. dek pappband. 25x22cm. 760 gram. Mycket gott skick. Inlaga rikligt illustrerad.
Sveriges Allmänna Konstförening. Publikation nr 97 uppl. 1988. 175 s. Inbunden. dek pappband. 25x22cm. 740 gram. Nära nyskick. Inlaga rikligt illustrerad.
Sveriges Allmänna Konstförening. Publikation nr 95 uppl. 1986. 175 s. Inbunden. Dek pappband. 25x22cm. 740 gram. Mycket gott skick. Inlaga rikligt illustrerad. Obet stötmärke övre pärmhörn.
Sveriges Allmanna Konstförening. Publikation nr 94 uppl. 1985. 175 s. Inbunden. Dek pappband. 25x22cm. 740 gram. Nära nyskick. Inlaga rikligt illustrerad.
Ethnic Forum. 1990. 181 s. Häftad. 23,5x15,5cm. 364 gram. Nära nyskick. Antologi. Medverkar gör bl a Miklos Gulyas. Språk engelska. läs mer
Föreningarna Nordens Förbund. ou uppl. 1877. 94 s. Häftad. 24,5x17,5cm. 188 gram. Gott skick. Litet stötmärke nedre kapitäl. Inlaga i mkt gott skick, fotoill.
Foreningen Nordens Forbund. ou uppl. 1972. 104 s. Häftad. 22x14,5cm. 172 gram. Mycket gott skick.
LT/Litteraturfrämjandet. ou uppl. 1977. 109 s. Inbunden. Dek pappband. 22,5x18cm. 432 gram. Mycket gott skick. Bilder Ingegerd Möller.
Mellomfolkeligt Samvirke, Danmark. första danska uppl. 1990. 269 inkl reg s. Häftad. 29x21,5cm. 985 gram. Mycket gott skick. Pärm dek. Översättning Arne Herlöv Petersen. Förord Tor Nörretranders. Inlaga rikligt illustrerad. Stpl.. läs mer
Teide, Barcelona. ou uppl. 1975. 93 s. Inbunden. Dek pappband. 29,5x22,5cm. 488 gram. Gott skick. Photo Ramon Manent. Rygg lätt blekt. Inlaga rikl ill.Språk engelska.
IPC International Publishing Company. första svenska uppl. 1979. 144 inkl register s. Inbunden. 28,5x22cm. 925 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i gott skick. Skomsl ill. Inlaga rikligt illustrerad. Översättning Sune Karlss.. läs mer
Nordiska Rådet. ou uppl. 1989. 246 inkl register s. Häftad. laminat. 24x16,5cm. 505 gram. Nyskick. Pärm ill. Inlaga rikligt illustrerad. Rapport till Nordiska Rådets internationella konferens om havsföroreningar 16 - 18 oktober .. läs mer
Ordront. ou uppl. 2001. 197 s. Inbunden. 26,5x19,5cm. 805 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Skomsl ill. Inlaga rikligt illustrerad. Foto Tommy Rygielski. läs mer
Nordisk Ministerråd/Nordisk Råd. ou uppl. 2007. 71 s. Häftad. 23x16cm. 194 gram. Nyskick. Antologi. Skandinaviska språk.
Trevi. ou uppl. 1977. 102 s. Häftad. 19x11cm. 124 gram. Gott skick. Pärm ill. Inlaga fotoill. Bruksspår bakre pärm. läs mer
Ohlson & Winnfors. ou uppl. 2005. 137 s. Inbunden. Dek pappband. 21,5x19,5cm. 605 gram. Nyskick. Foto: Jan-Peter Lahall. Inlaga rikligt illusterad.
Lars Hökerbergs. 1932. 256+236 s. Inbunden. 22x15cm. 615 gram. Hyfsat skick. Rygg solk och kantnagg, pärmkanter skavda. Inlaga gott skick, fotoillustrerad. Namn. läs mer
Lindfors. ou uppl. 1949. 315 s. Inbunden. 28,5x22,5cm. 1620 gram. Mycket gott skick. Gulddek hfr, övre guldsnitt, lätt patinerad rygg. Inlaga illustrerad. Bibliofilupplaga nr 117 tryckt för Ada Hermodsson. Namn Ada Hermodsson. . läs mer
Svensk Medicinhistorisk Tidskrift. Faksimil uppl. 1999. 191 inkl register s. Häftad. 21,5x15,5cm. 338 gram. Nära nyskick. Pärm ill m bild på lasarettet. läs mer
Sveriges Allmänna Konstförening. ou uppl. 1987. 176 s. Dek kartonnage. 25x22,5cm. 755 gram. Nära nyskick. Rikligt illustrerad.
Sveriges Allmänna Konstförening. ou uppl. 1979. 160 s. Dek kartonnage. 25x22,5cm. 740 gram. Nära nyskick. Rikligt illustrerad.
