Floraprint. 1986. 78 s. s. Häftad. Evison, Raymond J. Making the most of Clematis . Mycket gott skick. Allt om klematis.
1935. 306 sidor + annonssidor. Illustrerad med fotografier. s. Häftad. omslaget ngt solkig, innehållet fint. Mycket gott skick.
LTK . 1945. Inbunden. pärmens kant ngr nagg. 8 studiebrev från LTs korrespondensinstitut inbundna i en volym. .
Grove Weidnfeld . 1991. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Författaren beskriver hur man skapar en vacker rosträdgård. Sex ritningar ges komplett med planterings listor lämplig för olika lägen. Praktiskt råd om pl.. läs mer
LT förlag. 1979. 253 s. Inbunden. Förlagets laminerade pappband med omslagsbild i färg, Rikt illustrerad med många färgfotografier, många helsides. Mycket gott skick. Presentation av blommor vid färdvägar, bebyggelse, odlingsmar.. läs mer
Ljus. 1949. 80 s. Inbunden. Linneband. Mycket gott skick.
Rabén & Sjögren. 4:e uppl. 1995. 150 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick.
Heanor Gate. 1997. 32 s. Häftad. Nyskick. One of the great 20th century gardens, Nymans reflects the innovation of the Messel family who created it. Astonishing in its variety, this pioneering collection of plants includes rare .. läs mer
Heanor Gate . 2000. 32 s. Häftad. Nyskick.
Printing Idustry Agnesotti-Vt. 63 s. Häftad. Nyskick. läs mer
Bonechi Edizioni " Il Turisma". 2002. 55 s. Häftad. English Edition. Nyskick.
Hortus Press . 1a uppl. 2001. 327 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Acclaimed as the most aesthetically satisfying and horticulturally exciting landscape in North America, Les Quatre Vents near Quebec combines .. läs mer
Nicolaische Verlagsbuchhandlung. 1985. 141 s. Inbunden. namnteckning. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.
Aktiebolaget Svensk Litteratur. 1952. 47s+119s s. Inbunden. hörn på omslaget stött. Gott skick. Om sjukdomar och skadedjur på trädgårdens prydnadsväxter, val, skötsel och användning av prydnadsväxter + odlingstabeller. Planscher.. läs mer
Åhlén & Åkerlunds Förlag. 1954. 127 s. Inbunden. dekorerat kartonnage. Gott skick.
AWE/Geber. 1975. 106 s. Häftad. Gott skick.
Cassell Illustrated. 2005. 367 s. Inbunden. nämnt. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Om jag bara kunde ha en praktisk bok kvar skulle det var just den här. Den underlätta enormt trädgårds planering. Växterna är listade och .. läs mer
Stewart, Tabori & Chang Inc. 1985. 271 s. Inbunden. 31x24cm. 1850 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Min mest inspirerande trädgårdsbok hittills. Svårt att sälja den. Underbara bilder, rena trädgårds porr! Namn lapp kv.. läs mer
BBC Books. 2003. 192 s. Inbunden. nämnt. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Denna bok ger en mycket underhållande historia av Britisk slottsträdgårdar och Britisk trädgårdshistoria. Alan Titchmarch en av Englands trädgårds i.. läs mer
Frances Lincoln. 1993. 192 s. Häftad. Mycket gott skick. En av de få böcker skrivna i ämnet och allt man behöver om man vill anlägga en trädgård som klara torka..
Orion. 1998. 236 s. Pocket. Nära nyskick. Beth Chatto, en av England främsta trädgårdsexperter, har samlat hennes kunsakper om torktåliga växter i denna bok. Den är en av de få böcker skrivna i ämnet och allt man behöver om man.. läs mer
Kyle Cathie Ltd.. 2003. 256 s. Häftad. Nyskick. Hur man föröka ALLT från frö. T. ex. Stenpartieväxter, ett och två- åriga växter, vattenväxter, kaktus, klätterväxter, ormbunkar, gräs, kryddor, palmer och cykader, perenner, buska.. läs mer
Which? Books Consumers´ Association. omarbetat uppl. 1993. 157 s. Inbunden. biblioteksbok. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Hur man kan föröka över 1000 olika växter till din hem och trädgård . läs mer
Timber Press. utökat upplaga uppl. 2006. 382 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Citat Beth Chatto " The Well-Tended Perennial Garden is a breath of fresh air among todays plethora of gardening books. It is so f.. läs mer
Royal Horticultral Society/ Mitchell Beazley. 2005. 96 s. Häftad. Nyskick. Allt om alla sorters iris.
Rodale. 2007. 1992 s. Häftad. Nyskick. Här får du steg för steg instruktion med illustrationer om hur du förokar alla växter. Frösådd, delning, sticklingar och andra metoder. läs mer
Gela förlaget . 1945. Häftad. 20 häfte. Mycket gott skick. Inte alls så glansig som Allt om Trädgård men det var ju 1945! Mycket intressant läsning en sammlare klenod för trädgårdsnörden! läs mer
1975. Vad odlade man i hemträdgårdar 1975? Frö katalog.
1944. 161 s. Häftad. Nära nyskick. Vad odlade man i hemträdgårdar 1944? Frökatalog.. läs mer
1952. Vad odlade man i hemträdgårdar 1952? Frö och redskaps katalog tom beställnings förmulär.
