Bonniers. ill. i uppl. 1952. 221 s. Inbunden. 320 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i dåligt skick.
Semic . -De roligaste anekdoterna, replikerna och situationerna. ill. i uppl. 1984. 208 s. Inbunden. 385 gram. Gott skick.
Victor Gollancz LTD. -A Sketch of Country Life, in uppl. 1932. 287 s. Inbunden. 370 gram. Gott skick. skrymmande.
Förlagsaktiebolaget Hemmet. -Historisk pennritning, i uppl. 1921. 191 s. Inbunden. 255 gram. Gott skick. synlig bindning vid förs. bl. men håller väl samman.
Legenda. -Minnen i urval. ill. i uppl. 1986. 329 s. Inbunden. 530 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i dåligt skick. skrymmande, några få anteckningar i inlaga blyerts.
Bokförlaget Minerva. -Eller, -Systrarna Furustams roman. 4:de uppl. 1911. 478 s. Inbunden. 500 gram. Gott skick. skrymmande, ngt nötta ytterhörn, ngt sliten pärm, ngt fläckig inlaga, synlig bindning vid förs. bl. men håller väl.. läs mer
Lars Hökerbergs Bokförlag. -för skolpojkar och skolflickor. ill. 6:te uppl. 1929. 150 s. Inbunden. 175 gram. Gott skick. namnt sid 3 .
Carlssons. ill. i uppl. 1992. 59 s. Kartbd. 375 gram. Nära nyskick.
Wahlström & Widstrand. -En krönika om Stockholms slott. ill. i uppl. 1989. 196 s. Inbunden. 840 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Ny Nords Förlag. -En enkel men ändå omfattande handledning i frågor som rör havandeskap, lätt förlossning, spädbarnsvård och rätt sammansatt kost för mor och barn. ill. i uppl. 1948. 375 s. Inbunden. 520 gram. Gott skick. skrymm.. läs mer
Bukowskis. -24-27 april 1990. ill. i uppl. 1990. 276 s. Häftad. 1000 gram. Mycket gott skick.
Repro-förlaget. -En orientering i profetiorna om Jesu andra tillkommelse, i uppl. 1983. 148 s. Häftad. 240 gram. Mycket gott skick.
K.W. Appelbergs Boktryckeri. -Uppmätningsarbetet och renritningarna på Nordiska Museets bekostnad. Västergötland B:1. ill. i uppl. 1913. 20 planscher+11 s. Häftad. 31,5x24,5cm. 375 gram. Gott skick. skrymmande, tejpad/sliten ryg.. läs mer
Ekdotike Athenon S.A. -The Greek Museums. ill. 4:e uppl. 1978. 44 s. Häftad. 31x24,5cm. 300 gram. Gott skick. skrymmande.
Henric Carlsons Bokhandel. -En rapsodi i färg - A rhapsody in colour uppl. 1954. 34 s. Häftad. 175 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick.
Läromedelsförlagen Språkförlaget. 1969. 207 s. Inbunden. 350 gram. Mycket gott skick.
Wahlström & Widstrand. ill. 3:e uppl. 1955. 391 s. Hfrbd dekor rygg, färgat ös. 935 gram. Mycket gott skick. skrymmande.
Författarens Förlag. -Kulturhistoriska anteckningar. ill. i uppl. 1949. 291 s. Häftad. 600 gram. Mycket gott skick.
A.-B. P. M. Sahlströms bokhandel. -Festskrift med anledning av gymnasiets 300-årsjubileum. ill. i uppl. 1927. 459 s. Klbd guldsigill framsida, guldpr. rygg, marmor helt sn. 1225 gram. Mycket gott skick. skrymmande.
Globus Verlag G. m. b. H. -47 Ansichten nach Momentaufnahmen in Photographiedruck. Ansichten von; Kösen, Weimar usw. in uppl. omkr. 1902. 44 s. Klbd gulddekor framsida. 27x34,5cm. 430 gram. Gott skick. skrymmande, spricka vid fö.. läs mer
Allhems Förlag. ill. i uppl. 1958. 735 s. Inbunden. 3500 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. skrymmande.
A.-B. Östgöta Correspondentens Boktryckeri. -Lördagen den 16 oktober 1915. ill. foton, ritningar mm, i uppl. 1915. 147+XCIX s. Häftad. 540 gram. Mycket gott skick. läs mer
Forum. ill. i uppl. 1995. 810 s. Kartbd. 1900 gram. Mycket gott skick. skrymmande.
Saxon & Lindströms Förlag. -200 hobbyarbeten för pojkar och flickor. Med 240 ill. i uppl. 1956. 272 s. Inbunden. 400 gram. Gott skick. bortsliten färgpigment vid pärmens ytterkant, fin inlaga.
Land. -Vildmarksberättelser från Lappland. ill. i uppl. 1990. 140 s. Kartbd. 230 gram. Mycket gott skick. signerat ex.
Member of American Book Publishers Council, Inc. -Number 526. ill. i uppl. 1962. 112 s. Häftad. 165 gram. Gott skick. tejpad rygg, ngt blekt pärm, fin inlaga.
Bonniers. 1957. 4191957 s. Inbunden. 474 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. skrymmande.
Berghs förlag. 1978. 216 s. Inbunden. 348 gram. Gott skick. f d biblioteksex.
Bokförlaget Viva. 1988. 265 s. Inbunden. 448 gram. Mycket gott skick.
Könemann. -100 läckra och lätta recept. ill. i uppl. 1998. 128 s. Häftad. 395 gram. Mycket gott skick.
