Pris 175 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9163073102
Torsdag
Gårdar och kluriga västgötar Gårdar och kluriga västgötarav Lindén, Lars
av Lindén, Lars
Lars Lindéns förlag. 1998. Kartonnage i mycket gott skick. Här skildras inte några stora bemärkta personer utan det är med den enkla vardagsmänniskan, både män och kvinnor som utför sina gärningar i det tysta. Det kan vara intre.. läs mer
Lars Lindéns förlag. 1998. Kartonnage i mycket gott skick. Här skildras inte några stora bemärkta personer utan det är med den enkla vardagsmänniskan, både män och kvinnor som utför sina gärningar i det tysta. Det kan vara intressant för kommande släkten att ta del av dessa levnadsöden så att de bevaras till eftervärlden och ej faller i glömska. En del av dessa människor har lämnat jordelivet medan andra lever kvar bland oss. En hälsning och tack till alla dessa som jag intervjuat genom åren, det har gett mig personligen så mycket och det är som en hyllning till er som jag givit ut denna bok. Författaren.
minimera
Pris 55 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9132150601
Onsdag
Julia julälvan - Väderälvorna 8 Julia julälvan - Väderälvorna 8av Meadows, Daisy
av Meadows, Daisy
B Wahlströms förlag.
2006. Kartonnage i mycket gott skick. 300 g.
Kung Bore har stulit tomtens släde med alla julklapparna. Älvkungen och älvdrottningen är förtvivlade. Vad ska de göra? Nu kommer ju barnen inte få sina paket.. läs mer
B Wahlströms förlag.
2006. Kartonnage i mycket gott skick. 300 g.
Kung Bore har stulit tomtens släde med alla julklapparna. Älvkungen och älvdrottningen är förtvivlade. Vad ska de göra? Nu kommer ju barnen inte få sina paket! Men julälvan Julia lovar att försöka rädda julen, och till sin hjälp har hon flickorna Rebecca och Kristin. minimera
Pris 55 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789132152955
Onsdag
Tina tisdagsälvan - Veckoälvorna 2 Tina tisdagsälvan - Veckoälvorna 2av Meadows, Daisy
av Meadows, Daisy
B Wahlströms förlag. 2008. Kartonnage i mycket gott skick. 200 g.
Följ med på magiska äventyr med regnbågens sju veckoälvor! Skolorna i Backeby har idrottsdag med massor av roliga tävlingar och lekar. Men ingen verkar ha kul!.. läs mer
B Wahlströms förlag. 2008. Kartonnage i mycket gott skick. 200 g.
Följ med på magiska äventyr med regnbågens sju veckoälvor! Skolorna i Backeby har idrottsdag med massor av roliga tävlingar och lekar. Men ingen verkar ha kul! Och det beror på att älvornas roliga-dagen-flaggor är försvunna. Rebecka och Kristin måste hjälpa älvan Tina att hitta den magiska tisdagsflaggan! minimera
Pris 55 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789132150807
Onsdag
Maja sommarälvan - Väderälvorna 9 Maja sommarälvan - Väderälvorna 9av Meadows, Daisy
av Meadows, Daisy
B Wahlströms förlag. 2007. Kartonnage i mycket gott skick. 324 g. Äntligen sommarlov! Rebecka och Kristin är på väg med sina föräldrar till Regnbågsön. När de kommer dit upptäcker de att sanden och alla snäckorna på strander är .. läs mer
B Wahlströms förlag. 2007. Kartonnage i mycket gott skick. 324 g. Äntligen sommarlov! Rebecka och Kristin är på väg med sina föräldrar till Regnbågsön. När de kommer dit upptäcker de att sanden och alla snäckorna på strander är borta. Dessutom går det inte att äta glass för den smälter på en gång. Vad blir det för sommar då? Flickorna misstänker att Kung Bore och svartalferna är inblandade. Nu måste de försöka hjälpa sommarälvan Maja att ställa allt till rätta. minimera
Pris 55 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9132147732
Onsdag
Rubina den röda älvan - Regnbågsön 1 Rubina den röda älvan - Regnbågsön 1av Meadows, Daisy
av Meadows, Daisy
B Wahlströms förlag. 2006. Kartonnage i mycket gott skick. Namnteckning inuti. 196 g.
Följ med på magiska äventyr med regnbågens sju älvor!
Någonting hemskt har hänt i Älvlandet. Rubina den röda älvan saknar sina regnbågssys.. läs mer
B Wahlströms förlag. 2006. Kartonnage i mycket gott skick. Namnteckning inuti. 196 g.
Följ med på magiska äventyr med regnbågens sju älvor!
Någonting hemskt har hänt i Älvlandet. Rubina den röda älvan saknar sina regnbågssystrar. Kan de två flickorna Rebecka och Kristin hjälpa henne? minimera
Pris 85 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789143216813
Onsdag
I denna ljuva sommartid I denna ljuva sommartidav Jungstedt, Mari
av Jungstedt, Mari
Bonnierförlagen. 2007. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. En tidig sommarmorgon skjuts en gotländsk snickare och småbarnsfar kallblodigt ihjäl under sin joggingrunda vid Sudersands badstrand uppe på Fårö. Mordet sker.. läs mer
Bonnierförlagen. 2007. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. En tidig sommarmorgon skjuts en gotländsk snickare och småbarnsfar kallblodigt ihjäl under sin joggingrunda vid Sudersands badstrand uppe på Fårö. Mordet sker alldeles intill den campingplats där offret semestrat med sin familj och det väcker stor uppståndelse, både bland turister och Fåröbor. Vad får någon att begå detta brott som mest liknar en avrättning på den fridfulla stranden? Då kriminalkommissarie Anders Knutas är på semester får hans nyutnämna ställföreträdare Karin Jacobsson inleda spaningsarbetet. Spåren leder till Slite, till ryska koltransporter, svarta byggaffärer, men så begås ännu ett mord som kastar omkull hela utredningen. minimera
Pris 145 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789113016832
Onsdag
Flickan som inte fick finnas Flickan som inte fick finnasav Ericsson, Ethel G.
av Ericsson, Ethel G.
Norstedts förlag. Första upplagan. Andra tryckningen. 2008. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 531 g.
"Fru Lundström. Ni är 38 år och ni har fått en välskapt son. Det är det enda barn ni kommer att vara mor till. N.. läs mer
Norstedts förlag. Första upplagan. Andra tryckningen. 2008. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 531 g.
"Fru Lundström. Ni är 38 år och ni har fått en välskapt son. Det är det enda barn ni kommer att vara mor till. Nöj er med den här fine pojken."
Plattsättare Ferdinand Lundströms hustru Alice får höra dessa allvarsord från sin läkare. Mot alla odds blir hon gravid igen och föder den oönskade dottern Ethel. Alice som lider av nervösa besvär och missbrukar sprit och tabletter, kommer aldrig att kunna ta Ethel till sig. Hån, kränkningar och fysisk misshandel blir den lilla flickans vardag. Ethel gör dock allt för att dölja vad som pågår i hemmet ända tills den dag hon inte orkar längre. Tretton år gammal försöker hon ta sitt liv, men hennes älskade pappa Ferdinand räddar henne ur en snödriva. Flickan som inte fick finnas är berättelsen om Ethels första tretton år i livet. Det är en berättelse om utsatthet, våld och galenskap, men också om kärlek, styrka och en obändig vilja till överlevnad, mitt i all bedrövelse. En norrländsk barndomsskildring i Mikael Niemis anda där djupaste mörker blandas med den svartaste humor. minimera
Pris 85 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789137136172
Onsdag
Nattvandrarenav Taylor, Andrew
Bokförlaget Forum. 2010. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 765 g. Ett slutet sällskap, ett mystiskt dödsfall och hemligheter som döljs under ytan i 1700-talets England.
Pris 115 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100580414
Onsdag
Mitt i livet - En roman om kärlek Mitt i livet - En roman om kärlekav Oates, Joyce Carol
av Oates, Joyce Carol
Albert Bonniers Förlag. 2003. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 908 g.
Adam Berendt är död. Hans hjärta höll inte när han på USA:s nationaldag den 4 juli kastade sig i vattnet från en yacht för att rädda en liten .. läs mer
Albert Bonniers Förlag. 2003. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 908 g.
Adam Berendt är död. Hans hjärta höll inte när han på USA:s nationaldag den 4 juli kastade sig i vattnet från en yacht för att rädda en liten flicka från att drunkna i Hudson river. Han lyckades, men gav samtidigt sitt liv. Askan krattades ner bland ogräsen i hans trädgård. Hans enda efterlevande är en blandrashund, Apollo.
I den välbeställda New York-förorten Salthill-on-Hudson var han omtyckt av alla, ständigt inbjuden till nya partyn och båtutflykter. Men vem var han? En skarp profil, en begåvad skulptör som aldrig sålde ett verk. En idealist som strödde pengar omkring sig - men varifrån kom pengarna? En ensam man utan bakgrund och bindningar. Blind på ena ögat och med kläder som mått bra av lite omsorg. Men en man med sanslös dragningskraft på Salthills något uttråkade damer, som alla tror sig var utvalda. Han är ingens. En av kvinnorna bestämmer sig för att utforska hans hemligheter. Det leder nästan alltför långt. minimera
Pris 125 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789146217138
Onsdag
En evig eld En evig eldav Keating, Barbara / Keating, Stephanie
av Keating, Barbara / Keating, Stephanie
Wahlström & Widstrand förlag. 2008. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 908 g. Tre unga kvinnor återförenas i Kenya - som nyss blivit självständigt - landet de älskar, där de har växt upp och delat en lycklig barndom.. läs mer
Wahlström & Widstrand förlag. 2008. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 908 g. Tre unga kvinnor återförenas i Kenya - som nyss blivit självständigt - landet de älskar, där de har växt upp och delat en lycklig barndom. Hannah, som har mist sin bror Pier, sköter numera familjens farm Langani. Men gården utsätts alltjämt för oförklarliga och våldsamma attentat. Sarah sörjer Piers bortgång och begraver sig i arbete. Hennes fotografier är extraordinära och sakta börjar hon förstå sin egen potential. Camilla har blivit världsberömd fotomodell. Trots alla framgångar överger hon sin karriär i London och far tillbaka till Kenya och den karismatiske Anthony som hon en gång förälskade sig i. Men förbannelsen som vilar över Langani överskuggar alla ansträngningar att finna sig tillrätta i den instabila tillvaron. Med hjälp av den unge journalisten Rabindrah lyckas de tre vännerna att bit för bit komma närmare sanningen om mordet på Piet och attackerna mot farmen. En fristående fortsättning på Igår, idag, imorgon. minimera
Pris 135 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9137122827
Onsdag
Pompeji Pompejiav Harris, Robert
av Harris, Robert
Bokförlaget Forum. 2005. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 628 g.
En stekhet vecka i slutet av augusti. Var ska man tillbringa sommarens sista dagar om inte vid den vackra Neapelbukten?
Utmed hela kusten kopplar.. läs mer
Bokförlaget Forum. 2005. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 628 g.
En stekhet vecka i slutet av augusti. Var ska man tillbringa sommarens sista dagar om inte vid den vackra Neapelbukten?
Utmed hela kusten kopplar det romerska imperiets rikaste medborgare av i sina luxuösa villor. Världens största flotta ligger stilla för ankar i Misenum. Turisterna gör av med sina pengar i badorterna Baiae, Herculaneum och Pompeji.
Men ingenjören Marcus Attilius är orolig. Han har just blivit ansvarig för Aqua Augusta, den enorma akvedukt som förser en kvarts miljon människor i nio städer utmed bukten med vatten. Hans företrädare är spårlöst försvunnen. Och nu tycks akvedukten vara skadad - någonstans norr om Pompeji, på Vesuvius sluttningar.
Attilius lovar Plinius, den kände vetenskapsmannen som för befälet över flottan, att han ska reparera akvedukten innan städerna blir helt utan vatten.
När Attilus gers sig av mot Vesuvius kommer han att upptäcka att det finns krafter som inte ens världens enda supermakt förmår tygla... minimera
Pris 135 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789171306104
Onsdag
En fantastisk idé - Operation Cobra - Det största u.. En fantastisk idé - Operation Cobra - Det största utpressningsförsöket i Sveriges historiaav Hansén,Dan / Nordqvist,Jens
av Hansén,Dan / Nordqvist,Jens
Damm förlag. 2007. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick.
Den 11 november 1983 samlas företrädare för ett åttiotal stora företag och statliga verk i Rikspolisstyrelsens lokaler på Kungsholmen i Stockholm. De är ditkal.. läs mer
Damm förlag. 2007. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick.
Den 11 november 1983 samlas företrädare för ett åttiotal stora företag och statliga verk i Rikspolisstyrelsens lokaler på Kungsholmen i Stockholm. De är ditkallade av Säpo. Samtliga har under de senaste veckorna mottagit hot- och utpressningsbrev från en terroristorganisation som kallar sig Cobra och som kräver dem på sammanlagt en miljard etthundrafemtiofem miljoner kronor. Om inte pengarna betalas ut kommer en terrorvåg att svepa över landet. Affären föranleder Operation Cobra en av de mest omfattande polisjakterna i Sverige dittills. Först efter 18 månader lyckas säkerhetspolisen identifiera hjärnan bakom aktionen och gripa den gäckande förövaren.
Dan Hansén och Jens Nordqvist har utifrån de offentliga rättegångshandlingarna och ett antal intervjuer skrivit en raffl ande och väldokumenterad bok om en otrolig händelse som inte tidigare berättats. Inte minst tecknar de ett levande porträtt av en ovanlig och ovanligt listig förbrytare. minimera
Pris 85 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9176088960
Onsdag
Drömmen om Scipio Drömmen om Scipioav Pears, Iain
av Pears, Iain
Brombergs förlag. 2002. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 712 g. Olivier de Noyen lever under 1300-talet. Pesten bryter ut och judarna får skulden. En lärd jude och hans hushållerska Rebecca anklagas för att ha häll.. läs mer
Brombergs förlag. 2002. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 712 g. Olivier de Noyen lever under 1300-talet. Pesten bryter ut och judarna får skulden. En lärd jude och hans hushållerska Rebecca anklagas för att ha hällt gift i påvens brunn. Olivier är djupt förälskad i Rebecca. För att rädda henne sviker han sin välgörare och offrar sitt eget liv. Manlius Hippomanes lever under 400-talet när romarriket står inför sitt sönderfall. Han är en mäktig landägare och filosof som genom många intriger utnämns till biskop i Vaison. När germanerna belägrar Vaison offrar Manlius sin bäste vän. Priset blir att den kvinna han älskar vänder honom ryggen. Deras historier flätas in i varandra på ett så mästerligt sätt, inte bara kapitel efter kapitel utan även stycker för stycke, att vi stundtals glömmer att århundraden skiljer dem åt. Vi befinner oss alltid i samma lilla stad, Vaison, och förflyttar oss med lätthet från 400-talet till 1941, utan att ens märka att det också finns en märklig mordgåta som väntar på en upplösning. minimera
Pris 115 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789100117450
Onsdag
Odödlig skönhet Odödlig skönhetav J.D. Robb ( Nora Roberts )
av J.D. Robb ( Nora Roberts )
Bonnierförlagen. 2008. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. Odödlig skönhet är den tredje spänningsromanen i serien om polisinspektör Eve Dallas. Här får vi också reda på Eve Dallas fruktansvärda bakgrund. Hon börjar m.. läs mer
Bonnierförlagen. 2008. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. Odödlig skönhet är den tredje spänningsromanen i serien om polisinspektör Eve Dallas. Här får vi också reda på Eve Dallas fruktansvärda bakgrund. Hon börjar minnas vad som hände henne som mycket liten flicka.
minimera
Pris 115 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bok
2013-05-12
När jag var en ung caballero - En bildbiografi När jag var en ung caballero - En bildbiografiav Taube, Evert
av Taube, Evert
En bildbiografi redigerad av Inga-Britt Fredholm. Bonniers förlag. 1970. Kartonnage i gott skick. Lite nött i ytan. Namnteckning inuti. Om poeten, trubaduren, kompositören, prosaisten, tecknaren, målaren, reseskildraren, sjöfara.. läs mer
En bildbiografi redigerad av Inga-Britt Fredholm. Bonniers förlag. 1970. Kartonnage i gott skick. Lite nött i ytan. Namnteckning inuti. Om poeten, trubaduren, kompositören, prosaisten, tecknaren, målaren, reseskildraren, sjöfararen, estradcharmören, kvinnodyrkaren, sällskapsbrodern, medmänniskan, Om hela Sveriges Evert Taube får vi läsa i denna biografi i ord och bilder. minimera
Pris 115 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9177988094
2013-05-12
Oceaner av sand - Bilder från Sidenvägen Oceaner av sand - Bilder från Sidenvägenav Ulla & Olof Siljeholm
av Ulla & Olof Siljeholm
Carlsson Bokförlag. 1994. Kartonnage i mycket gott skick. Lite snedläst. "Sidenvägen har varit en dröm alltsedan jag för första gången läste Sven Hedin. Man möter även historien på vägen. Fa-hsien, Hsüan Tsang, Marco Polo, Djing.. läs mer
Carlsson Bokförlag. 1994. Kartonnage i mycket gott skick. Lite snedläst. "Sidenvägen har varit en dröm alltsedan jag för första gången läste Sven Hedin. Man möter även historien på vägen. Fa-hsien, Hsüan Tsang, Marco Polo, Djingis Kahn! Deras namn konkretiserades och deras insatser tog form för att för alltid fastna i minnet. Resan blev en spännande färd genom länder, kulturer och - sekler." Sidenvägen är nu öppen men det är minst lika svårt som på Sven Hedins tid att ta sig fram till Khotantraktens begravda ökenstäder. Och fortfarande gör arkeologerna märkliga fynd som nyanserar och fördjupar bilden av det förflutna. minimera
Pris 85 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789155255275
2013-05-12
Cirkusdeckarna och spökmysteriet Cirkusdeckarna och spökmysterietav Höjer, Dan
av Höjer, Dan
Bokförlaget Semic. 2010. Cirkusdeckarna nr 1. 333 g.
De två största stjärnorna på cirkus Pommery är de unga tvillingarna Kaspar och Katinka. Publiken häpnar när de visar sina fantastiska konster. Men Kaspar och Katinka gillar.. läs mer
Bokförlaget Semic. 2010. Cirkusdeckarna nr 1. 333 g.
De två största stjärnorna på cirkus Pommery är de unga tvillingarna Kaspar och Katinka. Publiken häpnar när de visar sina fantastiska konster. Men Kaspar och Katinka gillar också mysterier, och när cirkusen drabbas av oförklarliga stölder rycker tvillingarna ut. När de är på väg att lösa brottet visar det sig vara något helt annat än de trodde.... minimera
Pris 85 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171302786
2013-05-12
Drömmarnas land Drömmarnas landav Proctor, Candice
av Proctor, Candice
Damm förlag. 2005. Kartonnage i mycket gott skick. 452 g. Australien, 1864. Amanda Davenports arbetsgivare mördas, och plötsligt är hon ensam i Australien, utan pengar och möjlighet att åka hem till England. Desperat söker hon j.. läs mer
Damm förlag. 2005. Kartonnage i mycket gott skick. 452 g. Australien, 1864. Amanda Davenports arbetsgivare mördas, och plötsligt är hon ensam i Australien, utan pengar och möjlighet att åka hem till England. Desperat söker hon jobb som guvernant, trots att hon inte är vidare barnkär och inte har någon tidigare erfarenhet av arbetet. Det visar sig att hennes nye arbetsgivare, Patrick O'Reilly, bor mitt ute i den australiensiska vildmarken, där han lever ensam med sina tre ouppfostrade barn. Ingen av de tidigare guvernanterna har stannat mer än två veckor, men Amanda har inget val. Hon måste tjäna ihop pengar så hon kan resa hem till England. Redan första gången hon möter Patrick O'Reilly blir hon både chockerad och attraherad av hans grova, fräcka uppträdande och opolerade charm. Livet ute i ödemarken blir en prövning för Amanda. Men snart lär hon sig att älska det primitiva land hon hamnat i, kommer allt närmare barnen hon först avskytt och kan framförallt inte motstå mannen som väckt hennes passion.... minimera
Pris 95 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789100124397
2013-05-12
Den farliga leken Den farliga lekenav Jungstedt, Mari
av Jungstedt, Mari
Albert Bonniers Förlag.
2010. Knutas nr 8. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 548 g.
När gotländska Jenny upptäcks av en modellagentur i Stockholm förändras hennes tillvaro i ett slag. Snabbt blir hon en av det .. läs mer
Albert Bonniers Förlag.
2010. Knutas nr 8. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 548 g.
När gotländska Jenny upptäcks av en modellagentur i Stockholm förändras hennes tillvaro i ett slag. Snabbt blir hon en av det hetaste stjärnorna och slungas in i en värld på catwalken med kändisfester och glamour. För den några år yngre Agnes har det inte gått lika bra. Hon befinner sig längre bort från sina drömmar än någonsin tidigare. När den kände fotografen Magnus Sanberg råkar ut för ett mordförsök under en modefotografering på den karga, ensliga halvön Furillen på nordöstra Gotland börjar de två unga kvinnornas öden flätas samman. Någon håller ögonen på dem. Någon vill skipa en egen rättvisa. minimera
Pris 95 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789137131450
2013-05-12
Sjöjungfrun Sjöjungfrunav Läckberg, Camilla
av Läckberg, Camilla
Bokförlaget Forum. 2009. Fjällbacka-serien 6. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 567 g. En man har försvunnit spårlöst i Fjällbacka. Trots att Patrik Hedström och hans poliskollegor har gjort allt för att finna honom.. läs mer
Bokförlaget Forum. 2009. Fjällbacka-serien 6. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 567 g. En man har försvunnit spårlöst i Fjällbacka. Trots att Patrik Hedström och hans poliskollegor har gjort allt för att finna honom, vet ingen om han är död eller levande. Efter tre månader hittas han. Mördad, fastfrusen i isen. När det står klart att en av mannens vänner, författaren Christian Thydell, under mer än ett års tid har tagit emot anonyma hotbrev, kompliceras situationen. Christian försöker bagatellisera alltihop, men hans vän Erica Falck inser faran. Någon hatar Christian djupt, och denna någon tycks vara en målmedveten och farlig människa som inte skulle tveka att göra verklighet av sina hot. Snart förstår polisen att mordet och breven hänger samman. Och spåren för dem tillbaka i tiden... minimera
Pris 95 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789113015880
2013-05-12
I lagens limo I lagens limoav Connelly, Michael
av Connelly, Michael
Norstedts förlag. 2007. Mickey Haller nr 1. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 754 g.
Mickey Haller är försvarsadvokat och sköter jobbet från baksätet av sin stora bil, en Lincoln - modell limousine. Han är på stän.. läs mer
Norstedts förlag. 2007. Mickey Haller nr 1. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. 754 g.
Mickey Haller är försvarsadvokat och sköter jobbet från baksätet av sin stora bil, en Lincoln - modell limousine. Han är på ständig jakt efter nya lönsamma fall för att ha råd med sin dyra livsstil. En dag dyker drömklienten upp: den unge rike Louise Ross Roulet som anklagas för mordförsök. Haller ser stora möjligheter att vinna målet - och en avsevärd summa pengar, som han hålla honom rullande ett långt tag framöver. Roulet räknar med att glida förbi lagen i den "gräddfil" som stora summor pengar och skrupelfria advokater kan erbjuda. Men rättegången väcker frågor hos Mickey Haller. Han tvingas spela med i ett högt spel där utgången inte längre är given: den oskyldige riskerar att dömas och den verkligt skyldige kan gå fri. minimera
Pris 85 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9136019062
2013-05-12
Småländskt folkliv av Moberg, Vilhelm
Uppsatser och berättelser från Vilhelm Mobergs ungdomsår, samlade och utgivna av Magnus von Platen. LTs förlag. 1982. Kartonnage i gott skick. Lite fläckig baksida. Bortklippt namn på försättsbladet.
Pris 225 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bok
2013-05-12
Din stund på jorden Din stund på jordenav Moberg, Vilhelm
av Moberg, Vilhelm
Albert Bonniers förlag. 1963. Första upplagan. Inbunden med skyddsomslag i gott skick. Omslaget lite nött i ytan. Albert Carlson, sextiofyra år, bördig från Sjöhults socken i Småland, sitter på ett hotellrum i Kalifornien och tä.. läs mer
Albert Bonniers förlag. 1963. Första upplagan. Inbunden med skyddsomslag i gott skick. Omslaget lite nött i ytan. Albert Carlson, sextiofyra år, bördig från Sjöhults socken i Småland, sitter på ett hotellrum i Kalifornien och tänker över sitt liv. Sina affärer har han avverkat, han är beredd att göra sitt bokslut. På ena sidan om hotellet drar den ändlösa strömmen av bilar förbi, på den andra häver sig Stilla havets dyning. På detta smala näs mellan det förunderliga och det oföränderliga ser han tillbaka på sitt liv. Vad blev det av det, vad var meningen, hur förvaltade han sin "stund på jorden"? minimera
Pris 75 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9132322852
2013-05-08
Enhörningens tecken - Tredje boken i Amber-serien Enhörningens tecken - Tredje boken i Amber-serienav Zelazny, Roger
av Zelazny, Roger
Wahlströms Fantasy. 1998. Kartonnage i mycket gott skick. Lite gulnad inlaga. 340 gram. Amber är den enda sanna världen. Alla de andra, också vår egen Jord, är bara Skuggor. Corwin, prins av Amber, har återkommit från sin lands.. läs mer
Wahlströms Fantasy. 1998. Kartonnage i mycket gott skick. Lite gulnad inlaga. 340 gram. Amber är den enda sanna världen. Alla de andra, också vår egen Jord, är bara Skuggor. Corwin, prins av Amber, har återkommit från sin landsflykt och nu regerar han i sin fars ställe. Men när han får makten blir han också måltavla för sina syskons mordiska avund. Familjeintrigerna vet inte av någon vapenvila, och en förrädare har för fientliga krafter avslöjat de stridande prinsarnas mest välbevarade hemlighet: förmågan att använda sig av Skuggorna. Nu vilar Ambers öde på Corwins axlar, och han följer ett djur från legenderna till de Första Mönstret för att blottlägga den ondska som står beredd att slå till mot hjärtat av den enda sanna världen.
minimera
Pris 95 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146156674
2013-05-08
Han som älskade livet. Den berömda biografin över V.. Han som älskade livet. Den berömda biografin över Vincent van Gogh.av Stone, Irving
av Stone, Irving
Wahlström & Widstrands förlag. 1989. Kartonnage i gott skick. Gulnat snitt. Målningar av Vincent van Gogh betingar idag miljonsummor och ägarbyten noteras i pressen över hela världen. Själv dog han utfattig och sinnessjuk för sn.. läs mer
Wahlström & Widstrands förlag. 1989. Kartonnage i gott skick. Gulnat snitt. Målningar av Vincent van Gogh betingar idag miljonsummor och ägarbyten noteras i pressen över hela världen. Själv dog han utfattig och sinnessjuk för snart hundra år sedan. De målningar han själv lyckades sälja under sin livstid är lika lätt räknade som de summor han fick in. Holländaren Vincent van Goghs öde är fascinerande. Han växte upp i en lantlig prästgård i mellersta Holland och tillhörde en ansedd släkt. Tre av hans farbröder var väletablerade konsthandlare, varför det föll sig naturligt att Vincent efter avslutad skolgång började hos en av dem. Snart uppgav han tankarna på en karriär inom affärsvärlden och beslöt sig att, liksom fadern, bli präst. Men han tröttnade på studierna och begav sig till gruvdistriktet Borinage som lekmannapredikant. Här, på livets skuggsida bland fattiga, utslitna gruvarbetare, mognade hans beslut att bli målare. Irving Stones roman om den store konstnären och hans växlingsrika liv är en välkokumenterad historisk skildring - färgstark, skimrande och sällsamt fängslande.
minimera
Pris 135 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9177058208
2013-05-08
Charity 1-2 Charity 1-2av Pearse, Leslie ( Lesley )
av Pearse, Leslie ( Lesley )
Richters förlag. 1997. Två inbundna band med skyddsomslag i mycket gott skick. Gulnade snitt. 366g. Charity och hennes syskon växer upp i ett strikt och kärlekslöst hem. Deras far är en tyrann som skrämmer hustrun till lydnad oc.. läs mer
Richters förlag. 1997. Två inbundna band med skyddsomslag i mycket gott skick. Gulnade snitt. 366g. Charity och hennes syskon växer upp i ett strikt och kärlekslöst hem. Deras far är en tyrann som skrämmer hustrun till lydnad och som avskyr sina barn. Det är Charity som skänker syskonen den kärlek och trygghet som föräldrarna inte ger barnen. En mardrömslik natt börjar det brinna i huset. Charity lyckas rädda syskonen och sig själv undan elden och röken men föräldrarna omkommer i lågorna. Den lilla syskonskaran hamnar hos en underbar adoptivfamilj, men lyckan varar inte. En tidigare okänd morbror dyker upp och meddelar att han vill ha Charity som obetald hemhjälp på sitt stora gods. Adoptivföräldrarna protesterar, men kan inget göra och de hjälper till sist Charity att få anställning i köket på en internatskola för pojkar för att hon ska undkomma morbrorns planer. Morbrodern hämnas genom att förbjuda syskonen, Toby och Prue, att träffa Charity. Charity lider av att vara borta från syskonen och av att de fort glömmer sin storasyster. Arbetet på skolan är hårt och Charity känner sig ensam och utstött. Men en dag upptäcker den rike och stilige Hugh henne. Charity har vuxit upp till en skönhet och Hugh kan inte ta ögonen från henne. Ingen av pojkarna på internatskolan träffar flickor så ofta och Hugh ser Charity som sin chans att vara nära en flicka för första gången. För Charity är det ljuv och ren kärlek, för Hugh sex. Sommaren försvinner i romantiskt rus. Men när sommaren är över krossas hennes lycka....
minimera
Pris 115 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146160167
2013-05-08
Vacker med färg - Vilka är dina färger? Vacker med färg - Vilka är dina färger?av Jackson Carole
av Jackson Carole
Wahlström & Widstrand förlag. 1991. Kartonnage med skyddsomslag i mycket gott skick. Här finner man hemligheten med din ""färgårstid"" och de 30 färger som framhäver just dig vid alla tillfällen. Här får du hjälp med att: - uppt.. läs mer
Wahlström & Widstrand förlag. 1991. Kartonnage med skyddsomslag i mycket gott skick. Här finner man hemligheten med din ""färgårstid"" och de 30 färger som framhäver just dig vid alla tillfällen. Här får du hjälp med att: - upptäcka din klädpersonlighet, - göra din make up-färgskala perfekt etc.
minimera
Pris 110 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171307680
2013-05-07
Mary Maryav Pearse, Leslie ( Lesley )
av Pearse, Leslie ( Lesley )
Del 1 och 2 i samma volym.
Damm förlag. 2006. Kartonnage i gott skick. Fläckigt och lite gulnat snitt. 598 g. Mary låter sig övertalas att stjäla - och döms till sju års fångläger i Australien... 1786 begår den unga Mary Broad .. läs mer
Del 1 och 2 i samma volym.
Damm förlag. 2006. Kartonnage i gott skick. Fläckigt och lite gulnat snitt. 598 g. Mary låter sig övertalas att stjäla - och döms till sju års fångläger i Australien... 1786 begår den unga Mary Broad sitt livs misstag. Hon stjäl en siden hatt, grips av polisen och döms till döden genom hängning. Straffet mildras och hon flyttas till ett fångskepp. Tillsammans med hundratals andra fångar ska hon forslas till en ny koloni på andra sidan jordklotet. En omänsklig tillvaro väntar Mary, som har lovat sig själv att lyckas med två saker under fångenskapen: att överleva och att fly...Berättelsen om Mary Broad bygger på en sann historia. minimera
Pris 125 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185014656
2013-05-07
På cykel genom Afrika På cykel genom Afrikaav Strandberg, Mikael
av Strandberg, Mikael
Dalaförlaget. 1991. Kartonnage i mycket gott skick. På cykel genom Afrika - är en storslagen och romantisk skildring av en cyklande äventyrares möten med de sägenomspunna pygméerna, Saharas tuareger, masajkrigare, häxdoktorer, r.. läs mer
Dalaförlaget. 1991. Kartonnage i mycket gott skick. På cykel genom Afrika - är en storslagen och romantisk skildring av en cyklande äventyrares möten med de sägenomspunna pygméerna, Saharas tuareger, masajkrigare, häxdoktorer, rytande lejon, nyfikna elefanter, aggressiva babianer och manshandsstora giftiga skorpioner. Läsaren får genom Mikael följa med till några av vår jords mest gåtfulla platser såsom Månbergen, Ngorongoro-kratern, Great Zimbabwe, Åskröken och "Människans vagga" - Great Rift Valley. minimera
Pris 125 kr
Frakt enl säljarens villkor
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185014885
2013-05-07
På cykel från Nya Zeeland till Kairo På cykel från Nya Zeeland till Kairoav Strandberg, Mikael
av Strandberg, Mikael
Dalaförlaget. 1996. Kartonnage i gott skick. Lite nötta kanter och gulnad inlaga. Han är den förste som cyklat genom både den Nya och Gamla världen, dalkarlen Mikael Strandberg som i denna sin tredje bok berättar om äventyrliga .. läs mer
Dalaförlaget. 1996. Kartonnage i gott skick. Lite nötta kanter och gulnad inlaga. Han är den förste som cyklat genom både den Nya och Gamla världen, dalkarlen Mikael Strandberg som i denna sin tredje bok berättar om äventyrliga möten med saltvattenskrokodiler i Australien, stamkrigare på Nya Guinea och stenkastande herdar i Pakistan. Men färden från vulkanerna på Nya Zeeland till pyramiderna i Kairo var för Mikael även ett forsatt sökande efter svaren på det stora livsfrågorna. minimera