Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-17
London, Jack
Avgrundens folk
50 kr
Holmquists 1919, häftad (läsveck i ryggen, några veck på omslagen som är lite missfärgade), 252 sidor.
Säljare: Blåbygget, Olofstr.., Olofström (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-09
Jack London
Avgrundens folk
50 kr
Nordens Grafiska AB. 1978. 239 s. Inbunden. Brunt skinn. 20x13cm. 394 gram. Nära nyskick.
Säljare: Ullis, Ryd (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London Jack
Samling 19 band
900 kr
Bokförlaget Norden. 1941. Inbunden. Förlagets halvfranska band i konstläder. 7542 gram. Mycket gott skick. Samlingen innehåller följa..
Säljare: Bokantikvariatet B.., Tierp (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
70 kr
Norden, 1946, inbunden
Säljare: Tranås Antikvariat.., Tranås (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Jack London
Avgrundens folk
60 kr
Bokförlaget Norden. 1941. 243 s. Hfrbd gulddekor rygg . 384 gram. Gott skick. ngt sliten ytterkant, nnt blekt rygg.
Säljare: ANTIKVARIAT RIDDAREN, SKÖVDE (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Minnesupplaga Skrifter 1-14 i 7 band Var..
159 kr
Innehåll: Skriet från vildmarken / Varghunden + Månansiktet / Avgrundens folk + Kärlek till livet / För mycket guld + Före Adam / Han..
Säljare: Eva Ottosson - Ack.., V-lösa(s.. (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Jack,London
Avgrundens folk
20 kr
Norden Malmö. 1941. 243 s. Pocket. 19x13cm. 400 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Det handlar om avgrundens folk.
Säljare: Limhamnsgaraget, Limhamn (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
70 kr
Dekorerat pappband, 221 s. sidor. Tidens förlag (Kristianstad, 1974). Ett skönlitterärt reportage, där Jack London 1902 stiger ner i..
Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
80 kr
Rabén & Sjögren. Ny uppl. 1966 i pocket. 224 s. 18,4x11,3cm. 161 gram. Mycket gott skick. Jack Londons berömda socialreportage från L..
Säljare: Henning Persson, Göteborg (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Jack London
Avgrundens folk
80 kr
Norden. 1941. 243 s. Inbunden. 19x12,5x3cm. 388 gram. Gott skick.
Säljare: Monica Klasson, Flen (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Jack London
Saml.skrifter del I t.o.m. XXXI i myc..
1600 kr
Del I; Vargens son. Tryckt 1917. Del II; Hans fäders Gud. Tryckt 1917. Del III; Snölandets dotter. Tryckt 1917. Del IV; På kryss ..
Säljare: Pontus, Stockholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London Jack
Avgrundens folk
95 kr
Dahlbergs . 1919. 205 s. Inbunden. klotband. 300 gram. Mycket gott skick.
Säljare: BOK Bo, Marieholm (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
110 kr
Tryckår: 1946 - Inbunden bok, ryggen är i klot. - 243 s.
Säljare: Torsten Bengtssons.., Gärssjöb.. (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
120 kr
Tryckår: 1941 - Inbunden bok. - 243 s.
Säljare: Torsten Bengtssons.., Gärssjöb.. (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
120 kr
Tryckår: 1941 - Inbunden bok. - 243 s.
Säljare: Torsten Bengtssons.., Gärssjöb.. (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
70 kr
Tryckår: 1941 - Inbunden bok. - 243 s.
Säljare: Torsten Bengtssons.., Gärssjöb.. (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack,
Avgrundens folk
50 kr
3+/Inbunden. Med skyddsomslag.
Säljare: Bokräven HB, Vimmerby (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Jack London
Köldens barn - Avgrundens folk - Vargens..
24 kr
Förlagshuset Norden. 1946. 3x245 s. Hårda pärmar. 20x14cm. 1200 gram. Mycket gott skick.
Säljare: litreb-34, HÄSSLEHOLM (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
60 kr
1945, förlagsband i presentskick, utan namn eller skador
Säljare: Essbok, SÖDERBÄRKE (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
10 kr
Bokförlaget Norden, Malmö 1941, 243 sid. rött klotbd, 19x13,3x2,8 cm, namnstämpel, f.ö. mycket gott skick. 385 gram
Säljare: Evald Markheden, Motala (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
HAUPTMANN, G.; LONDON, JACK
Vävarna // Avgrundens folk
90 kr
2 verk i 1 volym, bägge Bonnier 1945: Vävarna, skådespel från 1840-talet, av Gerhart Hauptmann, övers. av Edvard Alkman. 155 s. Avg..
Säljare: A&O Books, Mullsjö (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London Jack
Avgrundens folk
40 kr
Reportage från Londons allra fattigaste kvarter - wallrafferi för Günther Wallraff. Inbunden, kartonage, pärmarna aningen nötta vid r..
Säljare: Eva Ottosson - Ack.., V-lösa(s.. (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
20 kr
Tema-pocket 1966, 223 s. Liten fläck på framsidan, gulnade sidor annars gott skick
Säljare: Antikvariat GodBok, Stockholm (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
London Jack
Skriet från vildmarken, Varghunden, Avgr..
90 kr
Halvfranskt band översnitt förgyllt något slitet 1917
Säljare: LennartF, Märsta (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London Jack
Avgrundens folk
40 kr
1954 Bonniers inb
Säljare: Stopp Collectors C.., Varberg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
London Jack
Avgrundens folk
45 kr
Svart lätt blindpressat klotband.Dahlbergs förl. 1919.Ljus mindre fläck på pärmsida.Tid. Ägarnamnt. 205 s.
Säljare: Hudiksvalls Antikv.., HUDIKSVALL (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
15 kr
Bonniers 1945, De stora arbetarskildringarna, hft, snedläst, de smutskänsliga pärmarna och rygg gulnade men inte smutisga,
Säljare: Per Godin, Edsbyn (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
50 kr
Norden 1941 - 243s. Inb. Hcl.
Säljare: Bokallén, Hova (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk
45 kr
Holmquist 1919 - 250s. Inb. Dek.cl. Några lösa blad. Skildring från Londons slum.
Säljare: Bokallén, Hova (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Avgrundens folk*
60 kr
Pocket, 223 sidor. Rabén & Sjögren (Malmö, 1966). Översättning från engelskan av Maj Frisch. Gott skick.
Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
London, Jack
Skrifter. Minnesupplaga. Vol. 1-8. Inneh..
100 kr

