Quirin Förlag | Utg. 2008. Ej o.u. | Förlagsband. | 148 s. | 9789197271431
Quirin Förlag | Utg. 2006. Ej o.u. | Förlagsband. | 248 s. | 9789197271424
Bertil Quirin Förlag. Första uppl. 2001. 326 s. Förlagets vackra hellinneband. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Boken innehåller ett omfattande bildmaterial från Hönö i söder till Strömstad i norr. Bild.. läs mer
Uddevalla 1986 Inb. 143s. Sk.omslag, mkt. gott skick läs mer
1984. Origbd,skyddsomslag. Rikt ill. 164s. Välbevarat ex
Författaren förlag. Första uppl. 1984. 164 s. Förlagets svarta klotband med skyddsomslag. 24,9x21,9cm. 854 gram. Nyskick.
Bertil Quirin. 2006. 248 s. Inbunden i ett blått linneklotband. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Det transparenta omslaget är ej med på bilden , boken är rikt illustrerad med fotografier av Bertil Quirin..
Föreningen Allmogebåtar 1991. Häftad med 158 sidor i nyskick. 560g. L
Bertil Quirin Förlag 1995 Cloth Very Good 118, (12) pp. Original grey cloth. Dustwrapper slightly worn. läs mer
1994. Pb. 158 sid. Rikt ill. Mycket gott skick.
247 s. Inbunden. Blått linneband. 1675 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Skyddsomslaget finns ej med på bilden. läs mer
Harestad 1995. 118, (11) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. 24x19 cm. Illustrerad. läs mer
Föreningen Allmoge Båtar, Uddevalla 1994, 158 s. 4:o. Häftad. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Svenska hylla: 837 ff
Harestad, [B. Quirin], cop. 1991. Skyddsomslag, förlagsband. 235, [1] s.
Quirin Förlag 2008. 148 sid. Linneband. Skyddsomslag. 4:o! Förlagsnytt ex! Rikt illustrerad! Detta är berättelsen om den legendariska lotsbåten "Ilse". Hon byggdes 1908 0ch kom att fungera som lotsbåt på Väderöarna i 50 år. Eft.. läs mer
Quirin förlag 2008. helklotband med skyddsomslag. Rikligt illusterard. Vacker utgåva. Förlagsny. Nyskick. /Finns i Sthlm
Quirin förlag 2008. Klotband med skyddsomslag. Förlagsny. Nyskick.
I Träbiten 86. 1995. 156s. Illustrerad, svartvit. Häftad.
en gammal lotsbåt från Väderöarna. I Träbiten 142. December 2008. 148s. Illustrerad, färg. Häftad.
Föreningen Allmogebåtar 2008 Träbiten 142 Hft. 147s. Rikt illustrerad i färg & s/v. Mkt. gott skick*
Quirin, Bertil. Fiskare. Träbiten 86. 1994. 147 s. Illustrerad. Häftad.
Föreningen Allmoge Båtar. Första uppl. 1994. 158 s. Häftad. 24,5x21,1cm. 559 gram. Nära nyskick. Rikligt fotoillustrerad.
Göteborg 2009, Föreningen Allmogebåtar. Mkt rikt ill i färg o s/v. Hft 148 sid. 23x28 cm. läs mer
Skövde 2008. Mycket rikt ill i färg o s/v, plr o a ill. Hft 148 sid. 25x20 cm. läs mer
Södertälje 1991. Mkt rikt ill i s/v. Handb ljusblåtthfr, marmorerad försätts, färgat ösn, (Kalle Noremalm),144 sid, 250x220 mm. Bibliofilupl i 50 nr ex, detta nr 27.
Rörstrand. Människor, föremål, frabriken. Linnebd. Med sk. Omsl. Rikt ill. I färg och sv/vitt. 4:o. Nytt ex. 2006. 248s.
Fören. Allmoge båtar, Träbiten 86. 1994 Hft. 147s. 24x21cm, 550g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Uddevalla 1994. Mkt rikt ill i s/v, plr o a ill (förf). Hft 160 sid. 25x22 cm.
Alingsås 1995. Mkt rikt ill i s/v. Dek cl, skomsl, 130 sid. 34x20 cm. läs mer
Södertälje 1986. Mkt rikt ill i s/v. Vackert handb dek hfr, marm försäts, färgat ösn (Kalle Noremalm). 144 sid. 250x220 mm. Bibliofilupplaga i 25 nr o sign ex, detta nr 24
