Harlequin. 2002. 156 s. Pocket. 18x11cm. 90 gram. Mycket gott skick. Porto 3(Se säljarinformationen) Aldrig skrymmande eller Emballage Tillägg.
LTs Förlag. 1983. 245 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Brombergs 1985 näranyskick stort format 860gr = porto 39 (du får nog plats med en bok till i det portot).
Albert Bonniers förlag. 1998. 222 s. Häftad. Mycket gott skick. Författaren till "Liftarens guide till galaxen" och en Monty Python-medlem i samarbete. Succén är given. Aningen kantstött hörn, annars helt felfri.
Bokhuset. 1973. 273 s. Inbunden. Förlagets röda konstläderband med guldtryck. 425 gram. Nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. "Röda rummet", som kom ut första gången 1879, blev Strindb.. läs mer
Pan/Norstedts. 2004. 398 s. Pocket. 18x11cm. 207 gram. Mycket gott skick. Frakt 24 kr
Oxford University press. Inbunden. Nära nyskick.
ICA bokförlag, åttonde utgåvan 2006. Mycket nära nyskick. Laminerat pappband, 320 sidor. Boken berättar lättfattligt och åskådligt i text och bild om hur man vårdar och reparerar ett gammalt hus. Mycket rikt illustrerad med färg.. läs mer
bild kan vara annan upplaga. BB 1976 inb m sk-omsl näranyskick, isbn saknas. Första i en succéserie (som filmats) om lärarna i Kalmar, som slår in på brottets bana, i klass med Balderson (ex4).
Cordia. 2011. Pocket. Mycket gott skick. Man brukar säga att en familj som lider av alkoholism - eller en motsvarande företeelse - lever i ett hus med en flodhäst i vardagsrummet. Tommy Hellsten, terapeut, teolog, uppskattad för.. läs mer
Forum. 1978. 151 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. En beskrivning av Nordens historia och gudalära. Skyddsomslaget fläckat och något kantstött. Själva boken är dock felfri.
Osprey. Nära nyskick.
Sveriges Industri. Utgiven av Sveriges Industriförbund. [Redaktionsråd: Göran Albinsson, Gunnar Arpi, Lars Kritz, Ingeborg Sjögren]. Stockholm, Esselte AB, 1967. 8:o. 293, (1) s., (1) stor utvikbar karta i pärmficka. Rikt illust.. läs mer
W&W1991 pocket bra skick, klotter på försättsblad (ex4) bild kan vara annan upplagas.
Westview Press. Nära nyskick. läs mer
Bra Böcker. 2009. 251 s. Pocket. Mycket gott skick. Namnteckning. läs mer
Natur & Kultur. Mycket gott skick.
Semic 2007 - 72s. Inb. Rikt illustrerad. Nyskick. 4:o.
Brombergs. 1988. 593 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Namnteckning. Den på många sätt revolutionäre, tämligen passivt homosexuelle akademikern Basarovi lämnar floran av underliga, homosexue.. läs mer
Liber. Gott skick.
White Wolf Publishing. 1998. 603 s. Pocket. Mycket gott skick. Dark Fantasy. 26 kortare berättelser av olika författare, med Helvetet som gemensam nämnare. Pärmen är aningen kantstött, rester efter prismärke på baksidan, annars .. läs mer
Pocket. Mycket gott skick.
Kulturhistorisk orientering. Metodik. Övningsuppgifter. Teknik. Redskap. Detaljerad studieplan. Samverkande Bildningsförbunden har utformat material och metoder för Bildvävning. Denna studiehandledning, som skall öka kursdeltaga.. läs mer
Richters. 2002. 186 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Originalets titel: Le fils de la lumière (Paris 1995). Översättning av Ingrid Pleyber. Rabén Prisma, Stockholm. [1998] 1999. Första svenska upplagan. Förlagsband med skyddsomslag, 353, [1] s. 23*16 cm. 560 g. Nyskick!
Sellin & Partner 2007 - 143s. Inb. Skyddsomslag med mindre reva. Rikt illustrerad. 22,5 x 22,5 cm. läs mer
Panther books ltd. 1968. 223 s. Pocket. 17,5x11cm. Hyfsat skick. Veck i rygg. På engelska.
Bayerische Verlag . 2003. 200 s. Häftad. Limhäftad. 19x13cm. 345 gram. Mycket gott skick. (Porto A-post 30.-). Unlike the Munich Residenz, which evolved over some five hundred years and thus incorporates the styles of quite diff.. läs mer
Natur och kultur 1945. 575 sid. skinnryggbd, fd biblex av mkt god kvalitet, gott skick. läs mer
En samling sånger av Johan Ludvig Runeberg med teckningar av Albert Edelfelt. Skinnklädd rygg, fint skick, 286 sidor,Söderström & C:o Helsingfors, 1922. Dekorerat halvfranskt band. Illustrationer av Albert Edelfeldt. Guldsnitt.. läs mer
