Lärarkårens hembygdskommitté. 1974. 119 s. häftad. Mycket gott skick. illustrerad med gamla foton, porto 36 kr.
Häftad Svenska Kyrkans Diakonistyrelses förlag 1940. Omslaget har några nagg och vikveck i kanterna, i övrigt i gott skick. Ett cellofanomslag medföljer. [ 83,(1)s :Ill; 20 x 13 cm; 162 gr ] - Minnesord av biskopen Tor Andræ, ky.. läs mer
Tryckt 1942, klamrad, 16 s.
Göteborgs allmänna skolstyrelse. 1 uppl. 1963. 32 s. Häftad. 21x15cm. 58 gram. Mycket gott skick. Omslaget lindrigt nött, något solblekt. Smärre brytmärke på ryggens övre del. Inlagan i utmärkt skick. S.
Stockholm 1956 KUN6L. BOKTRYCKERIET P. A. NORSTEDT « SÖNER Sjunde upplagan Tredje tryckningen Sid 245 Inbunden Omfång 13 x 19 cm Gått skick frakt tillkommer
1977. 94s. Illustrerad. Häftad.
Oscar Jönssons förlag, Åshammar. 1:a uppl. 1950. 103 s. Häftad. Mycket gott skick. Åshammar, Ovansjö, Åsen, Kungsgården, Gästrikland, Sandviken, primitiv järnhantering, 1543 års skattebok, ståmgjärnshammare, Kungl. Hammarsmedsor.. läs mer
Pro caritate. 1978. 110 s. Häftad. 24x17cm. Gott skick.
Stockholm 1940. KUN6L. BOKTRYCKERIET P. A. NORSTEDT « SÖNER Sid 281 Inbunden Omfång 13 x 19 cm Lite nött pärm fin inlaga Frakt tillkommer vikt 347 g
Nordiska Museets Handlingar 1. 1932. 52 s. Illustrerad. Häftad. Fint skick
Gotab Kungälv. Mycket gott skick. Lärarekårens Hembygdskommitte i Göteborgstrakten, Göteborg. 1977. [2], 94 s. Illustrerad. Förekommer vik på blad och ngt blekt rygg övrigt i mkt gott skick.
1976. 102 s. Häftad. Nära nyskick. Boken behandlar skolväsendet i Västra Frölunda och Nya Varvet från 1700-talet till mitten av 1900-talet. Rikt bildarkiv..
Originalets titel: La niña kichwa de la Amazonía (2001). Svensk översättning av Kerstin Jonsson. Illustrationer av Maria Gladh. Utbildning för biståndsverksamhet (UBV), Stockholm. 2003. Första svenska upplaga. Inbunden, 45 s. .. läs mer
1940 hft SKD 2a uppl 83 sid G+ läs mer
Lärarkårens hembygdskommitté, Göteborg utan tryckår. Fotoillustr. 119 s. Häftad. Litet veck å omslaget. L1267
Åshammar 220x150 mm 1952 Hft 44s ill sv/v Tryck: Lantmännens Tryckeri, Westlund & C:o, Gävle. Tillsk. från författaren. Jonas Jönsson växte upp i Urshult läs mer
Lärarekårens Hembygdskommitte. ej angivet tryckår. 86 s. Häftad. Mycket gott skick. Trevligt häfte. Hylla Göteborg.
44 s. Nyskick. SÄRTRYCK UR GÖTEBORG FÖRR OCH NU . XIII . 1978.
Kungälv 1981 240x170 mm Hft 92s ill sv/v Tryck: Gotab. Namnt
Nyskick. Mycket gott skick. Kungälv, 1981, 110 s. 165 x 240 mm. 230 gram. hft., rikl. fotoill. i s/v. Se Bild. läs mer
Inbunden, 1978, 220 sidor. Begagnad, men i mycket bra skick. Porto 36 kr läs mer
1974. 119 s. Häftad. 21x15cm. 195 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Gotab, Kungälv. 1980. 93 s. Limhäftad. 24x16,5cm. Mycket gott skick. Illustrerad. KAT:VGÖT.
Lärarkårens hembygdskommitté. 74. 119 s. Limhäftad. 21x15cm. Mycket gott skick. Illustrerad. KAT:VGÖT.
Pennorna 1959 En bygdebok med bidrag av Eva Danielsson, Georg Ekström, Oscar Fagerberrg, Arvid Fredriksson, Josef Högstedt, Ingvar Jonsson, Nanny Öster, Erik Lehman, Karl H Rosengren, Ivan Svanström Henrik Valentin 218 sid Namnt.. läs mer
Häft. 1977? 94 sid. En bok om gamla skolor i Björlanda, Torslanda och Rödbo. Illustrerad
Åshammar. 1950. 103 s. Häftad. nött ryggkapitäl o rygg, nötta pärmar inlagan i övrigt gott skick.
Privatbd. Linnebd. Omsl.medbd. Ill. Fint skick. 1978. 110s.
Utgiven av Göteborgs Allmänna Skolstyrelse 1963. 32 sidor. Klamrat häfte i format 14,5x21 cm vikt 60 gram exkl.emballage. Solblekt, i övrigt mycket gott skick.
Utgiven av Göteborgs Allmänna Skolstyrelse 1963. 32 sidor. Klamrat häfte i format 14,5x21 cm vikt 60 gram exkl.emballage. Med flera understrykningar, i övrigt mycket gott skick.
