Lev Nu, W&W 2007. 252s. Inbunden. Kartonage I Mycket gott skick. Porto: 45kr (Postens gröna M-förpackning, framme dagen efter). Alternativt porto: 39kr (Tre dagars lev. tid, men två böcker med en tjocklek på 3 cm/st ryms, fråga.. läs mer
Bonniers. 20-25 tusendet uppl. 1975. 303 s. Inbunden. Omslaget med små, lagade revor (riss). Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Zarah Leanders mycket intressanta och underhållande memoarer. Hon bemöter med skärpa all.. läs mer
Volante. Nära nyskick.
SAK. 1978. 24 opaginerade sidor s. Klammerhäftad. 21x15cm. 50 gram. Mycket gott skick. Illustrerad med 18 svartvita bilder.Info:Textbidrag av Torsten Bergmark,Stig Johansson,Torsten Renqvist. läs mer
Lund 1945. (21) s. + tryckt omslag. Särtryck ur Niederdeutsche Mitteilungen. Ägarstämpel. Förf:s ded. [A2011] läs mer
Senate. 2 uppl. 1997. 268 s. Häftad. 20x13cm. 213 gram. Mycket gott skick. Pärmar och rygg mycket lindrigt nötta i kanter och hörn. Inlagan något gulnad men i utmärkt skick. S.
Gunnarssons Förlag. Nyskick. läs mer
Bonniers. 1923-1937. 711, 815 s. 2 röda halvfranska band med övre guldsnitt. 19x13cm. 1975 gram. Mycket gott skick.
Tiderne skifter. 1 uppl. 1986. 211 s. Häftad. 22,5x14cm. 364 gram. Mycket gott skick. Utgallrad biblioteksbok med stämplar, markeringar, strekkod och inplastade pärmar. Pärmar och rygg något nötta i kanter och hörn, inlagan lind.. läs mer
Lübeck 1959. (5) s. + 3 pl. + tryckt omslag. Ägarstämpel. [A2010]
hardback bonniers 2007 sjätte tryckningen 419s 740g kortsida 160mm höjd 220mm tjocklek 35mm OBS SKRYMMANDE TJOCK mycket fint skick porto ca 45 sek europa ca 150 sek utanför europa ca 185 sek OBS UTRIKES KUNDER BETALAR ALLTID FÖR.. läs mer
Forum. 1994. 193 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. "Året i Toscana" är späckad med kulturhistoria och goda recept. Boken följer året på en stor italiensk gård, där man sår och skördar, föder upp djur och .. läs mer
Grate förl. 2009. 204 s. Häftad. 265 gram. Mycket gott skick. Priset inkluderar frakt.
Fontana Books. 2 uppl. 1966. 127 s. Pocket. 97 gram. Mycket gott skick. Ett läsveck på ryggen, något snedläst, ryggen något nött i övre och nedre kanten. Ett antal små, knappt märkbara tryckskador på bakre pärmen. Inre falsskada.. läs mer
"Eight printing." Ithaca: Cornell UP, 1965. XII + 108 s. + tryckt omslag. Trådhäftad. Gott skick. [Hylla H.]
Norstedts. 2009. 572 s. Inbunden. 1120 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Priset inkluderar frakt.
Bonniers 1949,204 sid. med teckningar av Adolf Hallman. förlagetets halvklotbd med medbunden titelsida. text på smutstitelsida, i övrigt riktigt fint skick.
Atlantis förl. 1995. 424 s. Inbunden. 715 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Priset inkluderar frakt.
Akvilon förl. 2009. 120 s. Inbunden. 290 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Priset inkluderar frakt.
Glåmrike Förlag AB. 1:a svenska uppl. 1984. 222 s. Häftad. Gott skick. Översättning från tyskan av Erland Rosell. "Denna bok är en hyllning tillkommen med anledning av Sacharovs 60-årsdag, denne modige Nobelpristagare, fysiker o.. läs mer
Norstedts. 1 uppl. 2001. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Tranan. 2009. 240 s. Inbunden. 340 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Priset inkluderar frakt.
Kulturhistoria och reseguide. I 14 avsnitt belyser författaren andra spääande platser på samma tema. Här finns även restips på färdvägar, hotell, restauranger och museer. Inbunden med skyddsomslag, 222 sidor. ORDALAGET, 2009. 65.. läs mer
Penguin Books. 2 uppl. 1991. 323 s. Pocket. 191 gram. Mycket gott skick. Ett par diagonala veck i frampärmens nedre högra hörn. Läsveck på ryggen. Prislapp på bakpärmen, ett par mycket små revor längs nederkanten på bakpärmen. I.. läs mer
Rabén & Sjögren. o.u. uppl. 1956. 144 s. Inbunden. Ryggklotband. 19,5x13cm. 200 gram. Mycket gott skick. Ngt. nött i rygg och pärmhörn.
Historiska Media 2008. Inb m skyddsomsl. Mindre slitage på omslaget annars i mycket gott skick.
Bra Böcker. 2002. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Rabèn & Sjögren. o.u. uppl. 1954. 140 s. Inbunden. Ryggklotband. 19,5x13cm. 200 gram. Mycket gott skick. Pärmarna ngt. nötta i kanten.
Settern 1984 inb stämplad av bibl 95s fiskeäventyr, utmärkt skick, lite ytslitage.
Rabén & Sjögren. o.u. uppl. 1953. 141 s. Inbunden. Ryggklotband. 19,5x13cm. 225 gram. Gott skick. Pärmarna ngt. nötta och kantstötta.
