Christer Gustavsson
60 kr
\"...bak Himalajas rand...\"
Förlagsband med skyddsomslag. Omslag av Björn Bergström. Legenda 1987, 115 s. 240 gram. Stötskada i skyddsomslaget och bakre pärmkant..
Anders R. Johansson
90 kr
\"...medlemmarna och allmänheten till ny..
Illustrerat pappband. Haimdagars Förlag 1999, 319 s. 24,5x17,5 cm. Vikt 890 gram. Illustrerad med fotografier i svartvitt, kartor och..
40 kr
\"Blott frihet vi vill...\" Fem sånger ..
Klammerhäftad. Visgruppen, Arkivet för folkets historia / Ordfront 1975, 46 s. Vikt 50 g. Omslaget aningen nött i kanten, eljest i go..
Bert Fredriksson
60 kr
\"Den där var inte dum.\" Historier om t..
Häftad. Illustrerad. AkademikerMedia 1995, 132 s. Vikt 220 g. Liten nötning i kanten. Mycket gott skick.
Iwo Wikander
60 kr
\"Det ska jag förklara senare...\" En nä..
Förlagsband med skyddsomslag. Zindermans förlag 1978, 112 s. Vikt 250 g. Mycket gott skick.
Wilhelm Odelberg
70 kr
\"En fond som aldrig kan åldras\". Stift..
Dekorerat pappband. Kungl. Tekniska Högskolan (KTH), Stockholm 1981. 211 sidor. Illustrerad i svartvitt. Blekt rygg. Tillskrift från ..
Sven Magnusson
60 kr
\"Flygande tefat...\" Vad säger vetenska..
Förlagsband med skyddsomslag. Zindermans 1975. 470 gram. 183 sidor. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott skick. (ö)
Louise Munro Foley
50 kr
\"Gift\" sa katten
Dekorerat pappband. Richters 1993, 149 s. Vikt 260 g. Något nött i kanten. Mycket gott skick.
Rikard Lehmann
70 kr
\"Hur var det egentligen med koens gamla..
Dekorerat pappband. Barsebäcksverket 1991. 600 gram. 125 sidor. Illustrerad med fotografier, huvudsakligen i färg. Mycket gott skick...
Alfred Kazin
60 kr
\"Livets bok\". Berättare i USA från Hem..
Häftad. Översättning av Lars Bäckström. Rabén&Sjögren 1976, 261 s. Vikt 460 g. Aningen sned, eljest i mycket gott skick.
90 kr
\"Norrmalms\". En minnesskrift med anle..
Häftad. Frontespis. Omslagsteckning av Bertil Bull-Hedlund, Hötorget omkring år 1885. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar..
Margareta Ståhl / Joakim Carlsson (text)
150 kr
\"Och skulle jag svika min fana röd\". E..
Rött konstläderband med skyddsomslag. En presentation av förbundets fanor. Arbetarrörelsens Arkiv, förbundets avdelningar och fabriks..
80 kr
\"Ordet är fritt\" -om facket och grafis..
Blått helklotband med skyddsomslag. Västerås 1992. 155 sidor. Rikt ilustrerad med fotografier och faksimil i svartvitt. Nära nyskick...
Algot Werin
50 kr
\"Tag denna droppe balsam\" -Två Goethe-..
Häftad, Gleerups 1963. 22 sidor. Mycket gott skick. (hft)
Brigitte Mral
60 kr
\"Vi ha ej plats för stämningsvers\". Ar..
Häftad, Arbetarkultur 1989. 310 gram. 142 sidor. Rec. ex. Mycket gott skick.
Jens Ploug Hansen
90 kr
Ädelfisk.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1976. 27x24 cm. 950 gram. 136 sidor. Rikt illustrerad med tre..
Einar Nordeen
50 kr
Ädelstenar och halvädelstenar
Klammerhäftad. Ljusdal 1937. Opaginerad. Omslaget delvis löst, eljest välbevarad. (hft10)
Bernd Binnewies (text) / Karl Hartmann (..
70 kr
Ädelstenar. Utvalda prydnads- och ädelst..
Häftad, Rabén & Sjögren 1977. 71 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Vikt ca 120 gram. Välbevarad. (f)
London, Jack
90 kr
Äfventyr. Skildring från Salomonsöarna.
Klotband med gulddekorerad skinnrygg och marmorerade snitt. Öfversatt af M. Drangel. Bohlin & Co 1916, 298 s.
Erik Anners
70 kr
Äganderätt och handelsintresse. Metodkri..
Häftad. Kungl. Vetenskapssamhällets i Uppsala handlingar 3. Uppsala 1960. 212 sidor. Mycket gott skick (oskuren).
Schüller Sepp
60 kr
Äkta eller falskt? Förfalskare, experter..
Blått helklotband. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Översättning av Ragnhild Hallén. Parnass förlag 1960, 210 s. 23,5x17 cm. ..
Georges Izmidlian
90 kr
Äkta mattor från Orienten. En bok om mat..
Laminerat pappband med illustrerade hårda pärmar. ICA förlaget 1979. 24,5x17 cm. Vikt 450 gram. 128 sidor. Illustrerad med underbara ..
Hermann Haack
80 kr
Äkta mattor. Teknik, mönster och materia..
Rött klotband med skyddsomslag, Bonniers 1969. 25x19 cm. Vikt ca 510 gram. 67 sidor. Illustrerad med 37 planscher i svartvitt, 8 plan..
Hermann Haack
70 kr
Äkta mattor. Teknik, mönster och materia..
Rött klotband utan skyddsomslag. Bonniers 1969. 500 gram. 65 sidor. Illustrerad med 37 planscher i svartvitt, 8 planscher i färg samt..
Anders Tapper / Johan Tell / Mårten Leo ..
60 kr
Äkta svenskt - En mångfaldig resa i tide..
Häftad. Svenska Turistföreningens Årsbok 2009. Vikt 430 gram. 207 sidor. Från bokens baksida: Den här boken handlar om Sverige, vår n..
Bertand Russell
60 kr
Äktenskap och moral
Häftad. Natur och Kultur 1965, 204 s. 340 gram. Mycket gott skick. (ö)
René Chaughi
50 kr
Äktenskapets osedlighet
Klammerhäftad. Sällskapets För Humanitär Barnalstring Förlag 1916. Översättnig från franskan av Emil Agge. 26 sidor. Mycket välbevara..
Griffith, Edward
60 kr
Äktenskapets sexualproblem. Harmoni-nati..
Hft från NoK 1941. 200 s. Välbevarad. (200ö)
Meinke, Th
40 kr
Äktenskaplig Lycka (Sunt könsliv)
Klammerhäftad. A.-B. Svenska Kortvaruimporten, Malmö 1925, 32 s. Något nött. Välhållen.
Peterzén, Elisabet
70 kr
Äktenskapsbrott - Äktenskaps brott.
Häftad. Rabén&Sjögrens Förlag 1969, 166 s. 260 gram. Understrykning i baksidans text, eljest i mycket gott skick. (113ö)
Erik Castegren
80 kr
Äldre tiders Nässjö - Nässjö socken inti..
Häftad. Utgiven med anledning av Nässjö stads femtioårsjubileum 1964. Vikt 460 gram. 246 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvi..
Ekman / Hermansson / Pettersson / Rückle..
80 kr
Älgen. Djuret - Skötseln och Jakten
Dekorerat pappband. Svenska Jägareförbundet 1992. 650 gram. 247 sidor. Rikt illustrerad i både färg och svartvitt. mycket gott skick...
Nils Hermansson, Jacob Boëthius m.fl. (r..
80 kr
Älgen. Näring och miljö - jakt och vård.
Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Svenska Jägareförnbundet / Proprius förlag 1975, 219 s. Vikt 660..
80 kr
ÄlghultsKrönika 1969
Häftad. Utgiven av Älghults sockens hembygdsförening 1969. Vikt 500 gram. 251 sidor. Ur innehållet: En epok i Kronofors-brukets histo..
Harald Gustavsson m.fl. (red.)
130 kr
Älghundar & Älghundklubbar under 100 år
Dekorerat pappband. Svenska Älghundklubben 2005. 24,5x17,5 cm. Vikt 950 gram. Illustrerad med fotografier i färg och sv/v samt diagra..
Kåre Vidar Pedersen
150 kr
Älghundar. Från valp till fälld älg.
Beskrivning:Dekorerat laminatband. Bokförlaget Settern 2006. 650 gram. 112 sidor. Illustrerad med fotografier i färg. Förlagsny: aldr..
Anders Levén
100 kr
Älgkokbok. Nya spännande älgrecept
Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Wahlströms 2003. 660 gram. 128 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Boken är förla..
Kerstin Halvarsson
90 kr
Älgkött - Behandling och tillagning
Dekorerat förlagsband. Jaktmarker och Fiskevattens jaktbibliotek 1989. Vikt 360 gram. 72 sidor. Illustrerad med planscher färg och t..
Folke Trana
50 kr
Älgtjuren på Antesfallet
Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Settern 1981. 410 gram. Mycket gott skick. (f)
Ingemar Hahne / Birgitta Sacilotto (red.)
120 kr
Älskade barn - Sånger till barnet. Med CD.
Ryggklotband med dekorerad pärm. Boken innehåller bl.a. hyllningssånger, som några av våra mest folkkära artister och komponister til..
Carina Cefa-Öhrlund / Dag Öhrlund
60 kr
Älskade Choklad -en liten bok om en stor..
Dekorerat förlagsband, Förlaget Harakiri 2004. 16,5x13,5 cm. 145 gram. 46 sidor. Illustrerad med fotografier i färg. Mycket gott skick.
Ulf Nilsson & Eva Eriksson
50 kr
Älskade lilla gris
Dekorerat förlagsband. En bok för alla. Bonniers Juniorförlag 2004. Vikt 320 gram. Opaginerad. Rikt illustrerad med teckningar i färg..
Maria Luthelius (text) & Jonas Gustavsso..
80 kr
Älskade spårvagn -43 röster om att vara ..
Dekorerat förlagsband. Trafik-Nostalgiska Förlaget 2005. TNF-bok 31. 540 gram. 143 sido. Illustrerad mest i svartvitt. Förlagsny.
Maria Luthelius (text) & Jonas Gustavsso..
60 kr
Älskade spårvagn. 43 röster om att vara ..
Dekorerat förlagsband. Trafik-Nostalgiska förlaget 2005 (TNF bok 31). 540 gram. 143 sidor. Illustrerad med fotografier i både färg oc..
Isaksson, Folke
70 kr
Älven
Ryggklotband utan omslag. Illustrerad med fotografier i svart-vitt av Lars Bergström. Bonniers förlag 1961, 160 s. 25,5x20 cm. Vikt 7..
Gerald V. Kuss
90 kr
Älven, laxen och morfar.
Dekorerat pappband, Rabén & Sjögren 1967. 186 sidor. Illustrerad med teckningar av Rolf Smedman. Välbevarad.
Ernst Manker
70 kr
Älvens vatten blänker motsols.
Trådhäftad. LTs förlag 1961. 158 sidor. Gott skick. (f)
Staffan Öhman (text) / Gunnar Bergholm (..
90 kr
Älvsbyn - Norrbottens pärla.
Dekorerat pappband. Fotografierna i färg. Lule-Bild 1990, 107 s. 21x21,5 cm, tvär. Vikt 520 gram. Nära nyskick. (f)
Nilsson, Lennart / Hansson, Fredrik
80 kr
Ämneslexikon. För korsordslösare från A ..
Dekorerat pappband, ICA-förlag AB 1995. ISBN:91-534-1659-7. 446 s.
Henrikson, Alf
110 kr
Ända från Vendelkråka. En nordisk kronol..
Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad. Bra Böcker 1985, 360 s. (30x22 cm). Mycket gott skick. (d 10)
Rådström, Niklas
60 kr
Ängel bland skuggor
Inbunden med skyddsomslag. Gedins förlag 1993, 409 s. 750 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (111 ö)
Juhlin, Margareta
70 kr
Ängel med raka lockar
Häftad. Förlags AB Gondolin 1996, 158 s. Vikt 200 gram. Mycket gott skick. (116ö)
Levy, Bernard-Henri
60 kr
Ängel och demon
Häftad. Legenda Opus 1988, 420 s. 370 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (skö 5)
Sahlberg, Göran
60 kr
Ängeln i skivans mitt och andra berättel..
Inbunden med skyddomslag från Cordia 2003. 234 s. 430 gram. Litet riss samt vitt märke på skyddsomslagets baksida, eljest i mycket go..
Guido, Beatriz
60 kr
Ängelns hus
Inbunden med skyddsomslag från Forum 1961, 124 s. 300 gram. Skyddsomslag med två mindre riss i kanten, eljest i mycket gott skick. (s..
K.A. Gustawsson
80 kr
Ängen och hagen
Häftad. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien / Almqvist&Wiksell International 1976. Vikt 160 gram. 99 sidor. Ur inneh..
Söderström, Weimar
100 kr
Änglamark i Vätterbygd
Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Text till bilderna av Carl-Wilhelm Lothigius. Förlag Rydheims ..
Söderström, Weimar (foto) / Lothigius, C..
100 kr
Änglamark i Vätterbygd.
Gulddekorerat förlagsband med skyddsomslag från Rydheims Tryckeri i Huskvarna 1987. Rikt ill. med fotografier i färg. Opaginerad. Got..
Jan-Öjvind Swahn
80 kr
Änglar
Dekorerat pappband. Rikt färgillustrerad. Ordalaget 2006, 70 s. 300 gram. Nyskick. (f)
Siwertz, Sigfrid
70 kr
Änkleken och andra berättelser.
Halvfranskt band med gulddekoration, marmorerade pärmar och övre guldsnitt. Vårt Hems Förlag 1931, 380 s.
Marie Hansson
80 kr
Ännu mera agility
Dekorerat pappband. Jycke-Tryck AB 1999. 350 gram. 200 sidor. Illustrerad med fotografier och teckningar i svartvitt. Nära nyskick. (f)
Kubelka, Susanna
60 kr
Äntligen över fyrtio eller Världen tillh..
Ill. pappband. Översättning Hans Jonsson. Bokförlaget Forum 1984, 233 s. Bra skick.
70 kr
Äppelboken. Prevents Kokbok med Äppelrec..
Dekorerat pappband. Prevent, utan årtal. 24,5x16 cm. Vikt 280 gram. 40 sidor. Illustrerad med fotografier i färg och teckningar. Nära..
Birgitta Wikström
60 kr
Är hunden sjuk? att förebygga - att bota
Dekorerat förlagsband. ICA bokförlag 1977. Vikt 320 gram. 140 sidor. Från bokens baksida: Det här är en bok som vi hundägare behöver ..
Jan-Åke Alvarsson
70 kr
Är indianerna dödsdömda? Nio oönskade in..
Rött förlagsband med skyddsomslag, Libris 1981. 181 sidor. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt samt kartor. Mycket gott ..
Jan Fridegård
90 kr
Äran och hjältarna
Ryggklotband. Båda häftesomslagen medbundna. W&W förlag 1938, originalupplaga. Vikt 490 gram. 271 sidor. Välhållen. (570)
Edström, Mauritz
60 kr
Äran, Kärleken, Klassen. En bok om Ivar ..
Häftad. Stig Claesson har målat porträttet på omslaget. Forum Förlag 1976, 265 s. Vikt 410 gram. Läsveck på ryggen samt någon blyerts..
Bengt Ingmar Kilström
60 kr
Ärentuna kyrka. Upplands kyrkor LXV.
Klammerhäftad. Utgiven av Stiftsrådet i Uppsala, 1954. 31 sidor + ett A4-ark med kompetteringar. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott..
Ivar Johansson
90 kr
Ärftlighet och husdjursavel
Blått klotband, LTs förlag 1941. 224 sidor. Illustrerad med fotografier, teckningar och tabeller i svartvitt. 410 gram. Ryggen solble..
Gert Bonnier
80 kr
Ärftlighetsforskning och husdjursförädli..
Trådhäftad, Bonniers 1927. 370 gram. 155 sidor. Illustrerad med fotografier och teckningar i svartvitt. Omslaget med bruksspår, hundö..
Müntzing, Arne
80 kr
Ärftlighetsforskning. En översikt av met..
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i sv/v och teckningar. LTs Förlag 1964, tredje omarbetade upplagan. 400 sid..
Nils von Hofsten
70 kr
Ärftlighetsproblemet i Frödings Diktning.
Häftad. Till större delen oskuren. Bonniers förlag 1921, 158 s. Vikt 210 g. Namnteckning. Gulnad rygg. Mycket välhållen.
Siri Wikander-Brunander
60 kr
Ärliga svar på tysta frågor. Upplysninga..
Klammerhäftad. Svenska Bokförlaget Norstedts 1937. 44 sidor. Mycket gott skick. (hft)
Sigfrid Wieselgren
40 kr
Äro vi Storsvenskar? Tal hållet vid kris..
Häftad. Norstedts 1895. 15 sidor. Välbevarad. (hft)
Leif Jonsson
70 kr
Ärva och Förvärva - Vårda eller Färdärv..
Häftad. Rikt illustrerad med fotografier mestadels i färg. Katalog över 1995 års sommarutställning på Läckö slott. Stiftelsen Läckö I..
Carl Butler samt Roger Kedemar, Carl Joh..
90 kr
Ät gott med Carl Butler. Allt från fågel..
Dekorerat laminatband. Rikt illustrerad med fotografier i färg samt några beskrivande teckningar. Askild&Kärnekull 1978, 94 s. 30x21 ..
Azmina Govindji
70 kr
Ät gott med ViktVäktarna. Nu med nya kos..
Dekorerat förlagsband. Wahlströms 2001. 700 gram. 160 sidor. Illustrerad med fotografier i färg. Nyskick. (f)
Karin Österling (red.)
70 kr
Ät italienskt!
Dekorerat pappband. W&W förlag 1973, 118 sidor. 22x22 cm. 620 gram. Rikt illustrerad i färg. Smärre bruksspår, eljest i gott skick. ..
Pamela Todd
140 kr
Ät och njut med impressionisterna. De fr..
Dekorerat laminatband. ICA bokförlag 1998. 1040 gram. 192 sidor. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Mycket gott skick. (f)
Birgitta Castenfors / Ann-Sofi Topelius ..
120 kr
Ätbart - Ögats och bordets fröjder
Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Forum / Nationalmuseum. Utgiven i samband med utställningen som visas på National..
Sven Rosendahl
60 kr
Äventyr i markerna - antologi.
Häftad. Gebers förlag 1948. 190 sidor. Teckningar av Birger Stafås. 21x14 cm. 290 gram. Mycket gott skick. (112ö)
Fröding, Gustaf
50 kr
Äventyr i Norge. Med illustrationer av L..
Dekorerat pappband. Bonniers förlag 1963, 52 s. 25x16,5 cm. Vikt 250 gram. Rikt illustrerad med teckningar. Något gulnad i övre kant..
Hans Lidman
80 kr
Äventyr i norr. Vandringar och strandhug..
Helklotband utan skyddsomslag. LTs förlag 1963, andra upplagan. 620 gram. 255 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt samt utv..
Bengt Berg
70 kr
Äventyr med vildgäss
Blått gulddekorerat klotband utan skyddsomslag. Natur o Kultur 1957. 730 gram. 168 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. My..
Carl Fries
70 kr
Äventyr med örn och björn och andra djur.
Dekorerat helklotband med skyddsomslag. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Nordisk Rotogravyr 1961, 142 s. Vikt 400 g. Sky..
Engström, Albert
70 kr
Äventyr och hugskott / En bok till
Vackert rött klotband med gulddek. samlade berättelser, Bonniers 1922. 166+161 s. (601)
Engström, Albert
60 kr
Äventyr och hugskott / En bok till.
Halvfranskt band med 4 upphöjda bindningar, gulddekorerad rygg och övre guldsnitt. Illustrerad av förf. Bonniers förlag 1948, 161+166..
Etienne Dahler
70 kr
Äventyr ur Bibeln -Skapelsen -Patriarker..
Dekorerat pappband. Bokorama 1983. 810 gram. 146 sidor. Rikt illustrerad med teckningar i färg. Mycket gott skick. (160ö)
Jol Strand
60 kr
Äventyr vid en fjällkant
Förlagsband med skyddsomslag. Smålänningens Förlag AB 1975, 229 s. Vikt 310 g. Mycket gott skick.
Edward Matz (text) / Gunnar Nilsson (foto)
130 kr
Äventyrat Evert. En bok om färder med Ev..
Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier i färg och svartvitt samt teckningar. Rabén & Sjögren 1986, 150 s. 24x19,5 cm. 6..
Enid Blyton
50 kr
Äventyrens Skepp
Gult ryggklotband med illustrerad pärm. Pop, Rabén&Sjögren 1968, 165 s. Vikt 230 g. Något snedläst och skavd i hörnen. Gott skick.
Nilson, Peter
90 kr


