Just nu 1 406 193 annonser
Säljare: Hargshamns Antikvariat

Wirèn, Agnes

70 kr

G.H. von Koch - Banbrytare i svensk soci..

Inbunden med skyddsomslag. Illustrerad. Rabèn&Sjögren 1980, 251 s. Tillskrift på försättsblad. ISBN 91 29 54193 X. Mycket gott skick...

Almqvist, C.J.L.

70 kr

Gabrièle Mimanso. Sista mordförsöket emo..

Inbunden med skyddsomslag. Med efterskrift av Bertil Romberg. Omslagsteckning av Geith Forsberg. Norstedts förlag 1980, 418 s. Vikt 4..

Hedström, Ingemar

50 kr

Galápagos - fridlyst skärgård mitt på jo..

Ill pappband. Rikt illustrerad. Gummessons förlag 1979, 48 s.

John Read / Loren R. Mosher / Richard P...

120 kr

Galenskapens gåta -psykologiska, sociala..

Förlagsband med skyddsomslag och läsband. Dualis 2005. 620 gram, skrymmande. 455 sidor. Mycket gott skick. (f)

[samlade av] Herbert Edqvist

250 kr

Gamla bilder från Bengtsfors kommun

Rött gulddekorerat konstläderband. Utgiven och distribuerad av Herbert Edqvist.28,5x21 cm. 1500 gram. 357 sidor. Rikt illustrerad med..

Inger & Göran Karlholm (upptecknade och ..

80 kr

Gamla danser från Härjedalen, Jämtland, ..

Häftad. Oviken 1974. 120 gram. 59 sidor. Ryggen något blekt, eljest välbevarad. (f)

Braun/Hogenberg

60 kr

Gamla Europeiska stadsbilder

Inbunden m. sk. oms. i fint skick från 1955. med 24 kartor.

Per Bjurström

60 kr

Gamla grafiska blad

Häftad. ICA förlaget 1974. 240 gram. 135 sidor. Illustrerad med faksimil i svartvitt. Mycket gott skick. (480)

Per Bjurström

60 kr

Gamla grafiska blad.

Häftad, ICA-förlaget 1974. 240 gram. 135 sidor. Illustrerad både i färg och svartvitt. Mycket gott skick. (ö)

Ruth Hallberg

90 kr

Gamla konstfack - En liten rundvandring

Linneband med skyddsomslag. Förlags AB Bibliofila verk, utan årtal. Arbetet med denna bok påbörjades 1957. 28,5x21,5 cm. Vikt 1190 gr..

Gustaf Munthe

150 kr

Gamla möbler

Linneband med övre färgat snitt. Bokförlaget Natur o Kultur 1950. 1250 gram. 262 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Myck..

Anne Caterine Hagen

80 kr

Gamla möbler får nytt liv. Auktionsfynd ..

Dekorerat förlagsband. Bokförlaget semic 2006. Vikt 410 gram. 64 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg och teckningar. Nära ..

Eva Brandelius

80 kr

Gamla Nordsjön - Harry Brandelius berätt..

Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Prisma 1984. Vikt 470 gram. 160 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. S..

Harriet Hjort och Bibbe Lindström

60 kr

Gamla Sigtuna i går - i dag

Häftad. Proprius Förlag 1972. Vikt 230 gram. 87 sidor. With an English summary. Från bokens baksida: Det här är en bok om en stad som..

80 kr

Gamla Stan. Bevarande och upprustning, r..

Häftad, A4-format. Utgiven av Stockholms byggnadsnänd 1978, andra reviderade upplagan. 82 sidor. Illustrerad med fotografier och ritn..

Axel Romdahl

70 kr

Gamla städer - Sommarbrev.

Halvfranskt band med rött övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad med planscher i svartvitt. Medéns Bokhandels Aktiebo..

Lagercrantz, Bo

60 kr

Gamla tallrikar. Ur tallrikens historia.

Häftad, ICA-förlaget 1968. 98 [2] s. Rikt ill. Fint skick. Namnteckning.

Bo Lagercrantz

60 kr

Gamla tallrikar. Ur tallrikens historia.

Häftad. Rikt illustrerad med fotografier i färg och svart/vitt, signaturer och stämplar. ICA-förlaget 1964, 98 s. 190 gram. Namn på o..

Olsson, Lars

50 kr

Gamla typer och nya produktionsförhållan..

Dek pappband från Lucifers förlag 1986.

Eric Harry Bergquist

70 kr

Gamla Tälje i bild.

Grått linneband med främre omslag medbundet. Utgiven av Östra Södermanlands Kulturhistoriska förening, andra upplagan 1964. 111 sidor..

Grancsay, Stephen V.

40 kr

Gamla vapen och rustningar

Dekorerat pappband. Översättning av Einar Bengtsson. Rikt illustrerad med fotografier i färg och teckningar. Tidens förlag utan årtal..

Sven Jerring

60 kr

Gamla våglängder och nya kanaler.

Klotryggband med främre häftesomslaget medbundet. Wahlström & Widstrand 1959. 179 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Got..

Albin Johansson / Iwan Wikström (red.)

130 kr

Gamla Östersund i bilder

Häftad. Rikt illustrerad med fotografier i svart/vitt, teckningar, kartor samt utvikbara panoramabilder. Utgivare: Föreningen Gamla Ö..

Stig Björklund (redigerad av)

90 kr

Gammal bygd blir ny. Med Anders Diös und..

Blått pappband med beige klotrygg. Guldprägling på främre pärm och rygg. Folklivsskildringar och bygdestudier utgivna av Kungl. Gusta..

Harald Wiberg

80 kr

Gammaldags Jul. Julen hos Johan-Petter o..

Blått förlagsband med skyddsomslag, Rabén & Sjögren 1967. 21,5x27 cm, tvär. 545 gram. Utan sidnumrering (opaginerad). Illustrerad med..

Carl Fries

90 kr

Gammalsverige - Från Lagastigen till Häl..

Inbunden utan skyddsomslag. Rikt illustrerad med fotografier mestadels i svartvitt, till större delen av författaren samt teckningar ..

Carl-Martin Bergstrand

100 kr

Gammalt från Orust. Folkminnen från Orus..

Förlagsband med skyddsomslag. Gumperts 1962. 450 gram. 260 sidor. Illustrerad i svartvitt samt karta. Dedikation. Mycket gott skick. ..

B.O. Santesson

60 kr

Gammalt tenn

Häftad. Med förteckning över svenska tenngjutarmästare och deras verksamhetsår. Illustrerad med fotografier i svart/vitt samt tecknin..

Santersson, B.O.

70 kr

Gammalt tenn.

Häftad, ICA-förlaget 1968. 104 s. Rikt ill. Fint skick.

Olov & Folke Isaksson (text) / Sören Hal..

80 kr

Gammelstad. Kyrkby vid Lule älv.

Dekorerat pappband. Utgiven av Bonniers i samarbete med Norrbottens museum 1992. 20x20 cm. Vikt: 680 gram. 209 (1) sidor. Rikt illust..

Joh. Lindholm

80 kr

Gammeltestamentliga studier - En bok om ..

Helklotband. Frontespis. Halls förlag. Jönköping 1952. Vikt 960 gram, skrymmande. Några understrykningar och noteringar i kanten, elj..

Axel Carlsson / Lars Hultqvist

80 kr

Garage. Varmgarage - Kallgarage - Skärmt..

Häftad. Illustrerad med fotografier i svartvitt och teckningar. Hem i Sverige utan årtal, 136 s. + reklam. Vikt 330 g. Mycket gott sk..

Lar-Ingemar Hultqvist

70 kr

Garageboken. Ditt hus.

Limhäftad. Utgiven av Svensk Byggtjänst i Stockholm 1982. 21x15 cm. Vikt ca 170 gram. 117 sidor. Rikt illustrerad med ritningar och f..

40 kr

Garamond

Om boktryckeri, hft utan årtal. opaginerad, på tyska.

Antoni Gronowicz

70 kr

Garbo - Berättelsen om hennes liv.

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Rabén & Sjögren 1990, 413 s. 23x15x3 cm. 920 gram. Skyddsomsla..

Eugen Semitjov

60 kr

Garbofilmen vi aldrig fick se.

Laminatband. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Fabel 1986, 120 s. Vikt 400 g. Nära nyskick.

Mathias Hermann

80 kr

Garden Flowers

Förlagsband. Galahad Books 1973. 25,5x20,5 cm. Vikt 750 gram. 126 sidor. Rikt och vackert illustrerad med teckningar i färg. Mycket g..

Jan Myrdal

60 kr

Garderingar.

Häftad, Norstedts 1969. Illustrationer av Gun Kessle. 200 sidor. Oskuren. Mycket gott skick.

Barbara Pegg

70 kr

Garderob för småfolk

Dekorerat pappband. Hela familjens hobbybibliotek, Skandinavisk Press AB, 1979. 390 gram. 56 sidor. Illustrerad med mönster och fotog..

Fehr, Louise

35 kr

Garn och vävnader

Häftad från Bonniers 1944. 58 s. Nött övre rygg.

Skoglund, Harald

100 kr

Garnsbygden, en socken- och gårdshistoria

Utgiven av Össeby hembygdsförening, 1982. Hft i fint skick, 282 sidor.

William Drummond

70 kr

Gasljus

Brunt konstläderband med ryggdekor i guld och skyddsomslag. B. Wahlströms bokförlag 1978, 224 s. Vikt 290 gram. Mycket gott skick. (1..

Henry Nyhlin & Elisabeth Johansson

80 kr

Gastroenterologi och födoämnesintolerans..

Dekorerat pappband. Glaxo Wellcome 1997. 410 gram. 110 sidor. Illustrerad med akvareller. Nyskick. (420)

Mats Rehnberg / Tore Wretman (red.)

60 kr

Gastronomisk Kalender 1962.

Ryggklotband med skyddsomslag. Medverkande författare: Joen Lagerberg, Britt Tunander, Elisa Steenberg, Bertil Molde m.fl. Illustrera..

Mats Rehnberg / Tore Wretman (red.)

60 kr

Gastronomisk Kalender 1963.

Ryggklotband med skyddsomslag. Medverkande författare: Haqvin Carlheim-Gyllensköld, Oscar Wieselgren, Håkan Unsgaard m.fl. Illustrera..

Mats Rehnberg / Tore Wretman (red.)

60 kr

Gastronomisk Kalender 1967.

Ryggklotband med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Medverkande författare: Marius, Ernst Nathorst-Böös, Wilhelm Graf Mogen..

Mats Rehnberg / Tore Wretman / Nils Nord..

60 kr

Gastronomisk Kalender 1968.

Ryggklotband med skyddsomslag. Medverkande författare: Gösta Berg, Bernhard Garsten, C. Vilh. Jacobowsky m.fl. Illustrerad med fotogr..

Stig Ahlgren / Tore Wretman / Nils Nordq..

60 kr

Gastronomisk Kalender 1972.

Ryggklotband med skyddsomslag. Signerad Lars Widding Dec. 1971, som också inleder boken. Andra medverkande författare är Käbi Laretei..

Harald Norbelie

80 kr

Gata upp och Gata ner. Människor och mil..

Illustrerat laminatband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier samt teckningar av Ingela Penje. Rabén&Sjögren 1991, 188 s. 23,..

Harald Norbelie

140 kr

Gata upp och ner 1-2 i (samma volym) -Mä..

Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Rabén Prisma 1997. 1140 gram, skrymmande. 373 sidor. Illustrerad med fotografier, faksimil oc..

Kerstin Pettersson

130 kr

Gator och kvarter. Strängnäs, Mariefred,..

Dekorerat pappband. Eskilstuna 1998, 344 s. 24x17 cm. Vikt 790 gram, skrymmande. För första gången får vi här en förklaring till de a..

Cogniat, Raymond

40 kr

Gauguin

Inb m sk omsl. Frontespis. Översättning av Brita Knyphausen. Rabén & Sjögren 1957, 93 s.

Merri Vik

50 kr

Ge aldrig upp, Lotta!

Ryggklotband. Wahlströms 1989, 156 s. Vikt 130 g. Aningen nött i kanten, eljest i mycket gott skick. (160ö)

Anna-Lisa Almqvist

50 kr

Ge dig inte, Annika!

Ryggklotband. Wahlströms 1964, 141 s. Vikt 160 g. Mycket gott skick.

Bisse Falk & Lena Kallenberg (text) / Be..

80 kr

Ge plats åt örnen. Fakta och saga om tio..

Dekorerat pappband. Tiden 1993. 400 gram. 47 sidor. Illustrerad med teckningar och akvareller. Mycket gott skick. (f)

Theodor Storm

60 kr

Gedichte

Dekorerat pappband. Insel-Bücherei Nr 242. Der Insel Verlag utan årtal, 93 s. På originalspråk. 140 gram. Mycket gott skick. (ö)

Frenssen, Gustav

40 kr

Geert Brügge

Klammerhäftad från SR:s förlag. Översättning av Stig Torsslow. Stockholm 1936, 71 s.

Frenssen, Gustav

60 kr

Geert Brügge, drama

Klammerhäftad från SR:s förlag 1936. 69 s.

John Ekelund

400 kr

Gefle stads hamn. Redogörelse för anlägg..

Blått klotband med ryggtitel i guld, Gävle 1905. 22 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt samt otaliga utvikbara kartor..

Sven Stolpe

70 kr

Geijer - En essay.

Häftad. Skrifter utgivna av Wallinsamfundet. Wahlström & Widstrand 1947, 194 s. Vikt 380 g. Något sned, eljest i mycket gott skick.

Edvard Rodhe

70 kr

Geijer och samhället - En studie i svens..

Häftad. Oskuren. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1942, 549 s. 21,5x14,5x3,5 cm. Vikt 750 g. Namnteckning. Mycket gott skick.

Edvard Rodhe

70 kr

Geijer och samhället. En studie i svensk..

Häftad, Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag 1942. 548 sidor. Oskuren. Mycket gott skick.

Carl Arvid Hessler

70 kr

Geijer som politiker - Hans utveckling f..

Häftad. Delvis oskuren. Gebers förlag 1937, 355 s. 550 gram. Mycket välhållen. (ö)

70 kr

Geijer-jubileet i Uppsala 1983. Föreläsn..

Häftad, Uppsala 1983. 144 sidor. Nära nyskick.

John Landquist

80 kr

Geijer. En levnadsteckning.

Häftad, Norstedts 1954. 390 sidor. Blekt rygg, eljest i gott skick.

Reinhammar, V. / Geijerstam, R. af (red.)

50 kr

Geijerbrev 1696 - 1699. Brev från Engel,..

Häftad. Geijerska Släktföreningen. Meddelanden II 1968, 58 s. Gott skick.

Anton Blanck

80 kr

Geijers Götiska diktning.

Häftad. Bonniers förlag 1918, 445 s. Vikt 720 g. Namnteckning. Bruksspår. Gulnad rygg. Välhållen.

40 kr

Geijersgården i Ransäter. Vägledning för..

Häftad. Geijerska Släktföreningen. Meddelanden I 1976, 48 s. Gott skick.

150 kr

Geijerstudier I - III.

Häftade. Tre volymer. Skrifter utgivna av Geijersamfundet. Norstedts förlag 1951/1955/1958, 195+164+249 s. Vikt 1210 g. Mycket gott s..

Bengt Henningsson (red.)

70 kr

Geijerstudier. Del II.

Häftad. Ouppskuren. Skrifter utgivna av Geijersamfundet 1955, 164 s. Vikt 340 g. Mycket gott skick.

Henry Olsson och Bengt Henningsson (red.)

70 kr

Geijerstudier. Del III.

Häftad. Illustrerad med noter. Skrifter utgivna av Geijersamfundet 1958, 249 s. Vikt 490 g. Mycket gott skick.

John Newell

70 kr

Genbyggarna. Genetiken idag och i framti..

Laminatband. Något illustrerad med fotografier i svartvitt. ICA Bokförlag 1991, 245 s. Vikt 500 g. Nära nyskick. (104ö)

50 kr

Genealogisk Tidskrift.

Klammerhäftad. Organ för Föreningen För Släktforskning. Årgång 1 / Häfte 3, 1946, sidorna 49-72. Något gulnad och nött.

Kjellberg, C:son C. (redaktör)

50 kr

Genealogiska föreningen 1933-1983. Jubil..

Häftad. Skrifter utgivna av Genealogiska föreningen, 13. 1983. 135 sidor. Mycket gott skick.

Carl Iser

80 kr

Genealogiske och biografiske Anteckninga..

Pappband med transparent omslag samt övre grönt snitt. Bokförlaget Rediviva 1969. Faksimilutgåva efter originalet som kom 1806. Uppla..

E. Bergman

60 kr

General Gustaf Björlin -En minnestecknin..

Klammerhäftad. Uppsala 1923. Särtryck ur Hembygden 1923. 8 sidor. Tillskrift på omslaget. Välbevarad

Staffan Högberg

80 kr

Generalkonsuln. Axel Ax:son Johnson som ..

Rött, gulddekorerat klotband med övre gult snitt och skyddsomslag. Norstedts 1990. 276 (1) sidor. Vikt 675 gram. Illustrerad med foto..

Bo Peterson (upprättat av)

80 kr

Generalregister till Svensk Botanisk Tid..

Häftad. Uppsala 1949. 560 gram. 308 sidor. Välbevarad. (510)

Th. Arwidsson & G.R. Cedergren (upprätta..

80 kr

Generalregister till Svensk Botanisk Tid..

Häftad. Uppsala 1932. 620 gram. 313 sidor. Omslaget blekt och med bruksspår, eljest välbevarad. (510)

Gunnar Möllerstedt

80 kr

Generalsekreteraren. En biografi om Dag ..

Förlagsband med skyddsomslag. Sveriges Radios Förlag 1981. 318 sidor. Vikt: 570 gram. 319 sidor. illustrerad med fotografier i svartv..

Marianne Rasmuson

60 kr

Genetik. Från Darwin till DNA.

Laminatband. Timbro Förlag 1989, 117 s. Vikt 270 g. Nära nyskick. ISBN 91-7566-173-X.

Molin, Sören

50 kr

Genetiska myter. Mystiska gener. Om gent..

Häftad. Pegas 1990. 109 sidor. Nära nyskick. (104ö)

Emil Ludwig

70 kr

Genie und charakter. Zwanzig männliche b..

Gulddekorerat klotband. Ernst Rowolhlt Verlag Berlin 1927,35.-42. auflage. 285 [1] sidor. Vikt 640 gram. På tyska. Välhållen. (300ö)

Borgenstierna, Gert

40 kr

Geniet i Karlstad

Klammerhäftad. Carlstads-Gillets Skriftserie N:o 21 1988, 30 s. Mycket fint skick.

Francoise Xenakis

60 kr

Geniets bättre hälft - Fem kvinnoporträtt.

Förlagsband med skyddsomslag. Översättning av Marie Werup. Natur och Kultur 1988, 246 s. 470 gram. Namnteckning. Diskreta blyertsmark..

Agatha Fassett

70 kr

Geniets nakna ansikte. Béla Bartók i lan..

Ljusgrönt klotband med skyddsomslag, Rabén & Sjögren 1961. 322 sidor. Sparsamt illustrerad. Skyddsomslaget gulnat och med några revor..

Lagerkvist, Pär

80 kr

Genius

Häftad. Bonniers förlag 1937, andra upplagan, 80 s. 240 gram. Omslaget nött och naggat i kanterna, pappersförlust i ena hörnet. Inlag..

W.G. Marshall

90 kr

Genom Amerika eller Nio månader i Förent..

Helklotband. Frontespis, Yosemite-fallet. Med 85 illustrationer, några tryckta på särskilda blad. Bonniers förlag 1882, 280 s. Biblio..

Marshall, W.G.

125 kr

Genom Amerika, eller nio månader i Fören..

Albert Bonniers förlag 1882. Klotband i gott antikvariskt skick.

Oscar von Knorring

70 kr

Genom Lappland, Skåne och Seeland

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget rediviva 1987. Faksimil efter originalet från 1874. 670 gram, skrymmande. 396 sidor. Illust..

Daniel \"Dan\" Åslund

130 kr

Genom LappMarken - Från Pältsa i norr ti..

Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med författarens konst. Carlssons förlag 1996, 143 s. 21,5x23,5 cm (tvär). Vikt 730 g. Nära nysk..

Sollerman, Samuel

60 kr

Genom livet med sång...Lapp Lisa i ord o..

Klotband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i sv/v. Bokförlaget Libris 1971, 80 s. Omslaget skadat, grammofonskivan saknas..

Roald Amundsen

200 kr

Genom luften till 88 grader nordlig bredd.

Brunt halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Bonniers 1925. 760 gram. 296 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt sa..

Hermodsson, Elisabet

50 kr

genom markens röda väst

Häftad. Dikter och dagboksblad. Rabén&Sjögren 1975. 69 s. 130 gram. Nära nyskick. (Ly ö 3)

Anderson, Magaret

70 kr

Genom mikroskopet.

Klotband m sk omsl. Till svenska av Ingemar och Barbro Lundberg. Vetandets värld Gebers Förlag 1966, 154 s. Några nagg i kanten på om..

Engström, Albert

110 kr

Genom mina guldbågade glasögon / Kryss o..

Halvfransk band med övre guldsnitt. Två volymer i ett band. Båda främre häftasomslagen medbundna. Illustrerade med teckningar av förf..

Erich Eichner

160 kr

Gente e terra do Brasil

Linneband utan årtal. Stort format 32x24 cm. Vikt ca 1650 gram. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Tillskrift. Numrerat ex..

Arvid Knöppel

60 kr

Gentleman Björn

Klotband utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar. Norstedts förlag 1969, 124 s. 360 gram. Mycket gott skick. (f)

J.A. Burrow

60 kr

Geoffrey Chaucer

Pocket. Penguin Books 1969, 323 s. 240 gram. Riss vid övre rygg. Inlagan i mycket gott skick. (ö)

Charles Moseley

70 kr

Geoffrey Chaucer - The Knight´s Tale. A ..

Paperback. Penguin Books 1987, 246 s. 200 gram. Nära nyskick. (ö)

Almquist, S.

35 kr

Geografi för folkskolan

Häftad faksimilutgåva från Almqvist & Wiksell Läromedel AB 1980. 148 s.

Torbrand, Dagny (redaktör)

70 kr

Geografisk forskning. Ymer, årsbok 1979...

Dekorerat pappband från Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag i Stockholm 1979. 184 sidor. Illustrerad med fotografier, kartor ..

Wilhelm Ramsay

150 kr

Geologiens Grunder I - II.

Klotband. Två volymer. Del I: De geologiska processerna och produkterna. Del II: Översikt av den geologiska utvecklingen. Fennoskandi..

Dan Pedoe

70 kr

Geometry and the Liberal Arts.

Paperback. Illustrerad med figurer och planscher i svartvitt. Penguin Books 1976, 285 s. 250 gram. Mycket gott skick. (ö)

Martin Rörby

120 kr

Georg A. Nilsson. Arkitekt.

Dekorerat pappband, utgiven av Kommittén för Stockholmsforskning i samarbete med Arkitekturmuseet 1989. Monografier utgivna av Stockh..

Knut Hagberg / E.N. Tigerstedt (urval)

70 kr

George Eliot - Silas Marner / H.G. Wells..

Häftad. Andra delen oskuren. Översättningar Ingegerd von Tell / E. Grafström. Modern världslitteratur - De levande mästerverken. Nat..

Alan Sandison

80 kr

George Orwell after 1984.

Paperback. Longwood Academic 1986, 232 s. 310 gram. Nära nyskick. (ö)

Jacques Damase

50 kr

Georges Braque

Häftad, Prisma 1963. Översättning Åke Alfredsson. 17,5x11,5 cm. Vikt ca 100 gram. 89 (1) sidor. Rikt illustrerad med fotografier i fä..

Amanda Foreman

80 kr

Georgiana 1757 - 1806. En ädel engelskas..

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Släktträd på försättsbladen. Översättning av Margare..

Amanda Foreman

90 kr

Georgiana 1757-1806. En ädel engelskas u..

Förlagsband med skyddsomslag. Norstedts 2001. 23,5x15,5x4 cm. Vikt ca 900 gram. 529 (1) sidor. Illustrerad med fotografier och släktt..

Simon,Claude

50 kr

Georgica

Häftad. AWE/Gebers förlag 1985, 275 s. 400 gram. Mycket gott skick. (skö 3)

Claude Simon

70 kr

Georgica

Häftad. AWE / Gebers 1985. Vikt 400 gram. 274 sidor. Till svenska av C.G. Bjurström. Nära nyskick. (220ö)

W.H. Gardner (urval)

60 kr

Gerard Manley Hopkins - Poems and prose.

Paperback. Penguin Books 1976, 260 s. 180 gram. Streckad. Gott skick. (ö)

Olaf Christiansen

80 kr

Gerechtigkeitsethos und rhetorische Kuns..

Häftad. Uppsala 1980, 228 s. Vikt 430 g. Mycket gott skick.

Hedberg, Tor

90 kr

Gerhard Grim. En dramatisk dikt.

Klotband. Gernandts Förlags Aktiebolag 1897, 175 s. Skev främre pärm, namn och datering på försättsblad. Välhållen. (111 ö)

Zola, Émile

60 kr

Germinal. Den stora gruvstrejken

Dekorerat pappband. Bonnier/Alba 1994, 424 s. 720 gram, skrymmande. Anteckning på eftersättsblad, eljest i mycket gott skick. (skö 1)

Pierre Jacquet

90 kr

Geschichte der Architektur.

Dekorerat pappband. På tyska. Illustrerad med fotografier och teckningar i färg och svartvitt samt ritningar. Editions Rencontre, Lou..

Hermann Ranke-Heidelberg

150 kr

Geschichte Ägyptens. Mit einem anhang: D..

Vaxat klotband. Rikt illustrerad med fotografier i färg och svartvitt, teckningar samt 8 monterade planscher i färg. Phaidon-Verlag u..

Pia Korsholm

50 kr

Getingar

Dekorerat förlagsband. Natur och Kultur 1982. Vikt 180 gram. 31 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg samt teckningar. Mycke..

Goma, Paul

60 kr

Gherla - min ungdoms straff.

Häftad. Översättning Barbro Andersson. Coeckelberghs Förlag 1978, 193 s. 300 gram. Svagt veck på bakre omslag, eljest i mycket gott s..

Henrik Ibsen

60 kr

Ghosts and Other Plays. Ghosts - A Publi..

Paperback Penguin Books 1974, 301 s. 180 gram. Nära nyskick. (ö)

Azmina Govindji / Nina Puddefoot

80 kr

GI- dieten. Den enkla vägen till varakti..

Förlagsband med skyddsomslag, Forum 2004. 22x14 cm. Vikt ca 560 gram. 303 sidor. Nära nyskick. (f)

Falkås, Gunnar

60 kr

Gift och honung

Ryggklotband utan skyddsomslag från LT:s förlag 1960, andra uppl. 4-6:e tusendet. 307 s. Vikt 480 gram. Mycket gott skick. (121ö)

H. Willstaedt

50 kr

Gifter och giftproducenter i växt- och d..

Häftad. Studentföreningen Verdandis småskrifter nr 384. Albert Bonniers förlag i Stcokholm 1936. 72 sidor. Mycket gott skick. (hft333)

Doris Lessing

70 kr

Giftermålen mellan Zonerna Tre, Fyra och..

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Trevi 1980. Vikt 510 gram. 287 sidor. Skyddsomslaget något nött i kanten. Boken i mycket go..

Eric Gurney

50 kr

Gilbert

Rött klotband utan skyddsomslag. Frederick Muller Limited i London 1963. 23,5x18 cm. Vikt ca 300 gram. Opaginerad. Mycket gott skick.

50 kr

Gilgames-eposet. Tolkat och förklarat av..

Pocket. Gilgames-eposet är världens äldsta litterära verk. Det nedtecknades för omkring 5000 år sedan i kilskrift på lertavlor som på..

Gillsäter, Sven

80 kr

Gillsäters Ark. En resa i ord och bild.

Häftad. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Bra Böcker 1979, 191 s. (29x22 cm). Aningen skavd på övre rygg, eljest i mycket gott..

Ingrid Björnstedt

130 kr

Gimo egnahemssamhälle. Tiden 1920 - 1950.

Illustrerat laminatband. Gimo Bruksmuseum (förord 1995), 106 s. 24,5x17 cm. Vikt 390 gram. Rikt illustrerad med fotografier och karto..

Wikfeldt, Erhard (red.)

140 kr

Gimo förr - En bildkavalkad av det Gimo ..

Illustrerat pappband. Distribution: Olands Hembygdsgille 1982, opaginerad. 30x21 cm. 580 gram. Mycket gott skick.

Wikfeldt, Erhard (red.)

140 kr

Gimo nu - Bilder från åren 1950 - 1989.

Illustrerat pappband. Distribution: Olands Hembygdsgille 1989, 112 s. 30x21 cm. 620 gram. Mycket gott skick.

Lars-Åke Olsson

450 kr

Gimåflugorna / Flugfiskeströmmar / Flugf..

Författare,Artist..: Beskriv ning: Tre volymer. Bokförlaget Settern 2006-2008. 127+159+157 sidor. Rikt illustrerade med fotografi..

Lars-Åke Olsson

150 kr

Gimåflugorna. Flugor i det nordiska ljus..

Dekorerat pappband med klotrygg. Bokförlaget Settern 2006. 470 gram. 127 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Förlagsny. (f)

Günther, Johan

60 kr

Ginger

Inbunden med skyddsomslag från Norstedts 1986, 224 s. 430 gram. Skyddsomslag med nagg i kanten, eljest i mycket gott skick. (skö 5)

Gunnel Vallquist

60 kr

Giorgio La Pira. Borgmästare och poet.

Häftad. Oskuren. Frontespis. Natur och Kultur 1957, 157 s. Vikt 250 gram. Från bokens baksida; -Förf. är personligen bekant med La Pi..

40 kr

Gisle Surssons saga

Häftad. Översättning och förord av Mats Malm. Fabel Miniklassiker 8, 1994, 112 s. Vikt 70 gram. Nära nyskick. (121ö)

Taylor, Theodore

50 kr

Gisslan

Illustrerat pappband. Bokförlaget Opal 1990, 150 s. Vikt 350 gram. Översättning av Eva M Ålander. ISBN 91-7270-583-3. Mycket gott sk..

Vilhelm Moberg

90 kr

Giv oss jorden!

Dekorerat linneband. Brunt övre snitt. Bonniers förlag 1939, 330 s. Vikt 480 gram, skrymmande. Namnteckning. Mycket gott skick. (114ö)

Robert Ståhl

60 kr

Gives det

Häftad med vikpärm. Bokförlaget Lejd 2002, 151 s. 23x17 cm. Vikt 360 g. Nära nyskick.

60 kr

Gjuteriteknisk ordlista

Klammerhäftad. Tekniska Nomenklaturcentralens publikationer TNC 5. AB Seelig & Co i Stockholm 1944. 21x15 cm. 33 sidor. Mycket gott s..

Fritz, Martin / Berglund, Bengt

360 kr

Gjutjärnets tidsålder . Del I-II

Del I av Martin Fritz Svensk järngjutning fram till 1800-talets mitt. Del II av Bengt Berglund; Svensk järngjutning 1850-1910. Pappba..

Carlborg, Christel

50 kr

Glad & Pigg. De bästa hälsoråden för kro..

Illustrerat laminatband, Bokförlaget Semic 1994. ISBN: 91-552-2647-7. 80 sidor. Illustrerad med teckningar. Nära nyskick.

Ulla Tham

90 kr

Glad i ost -Historia och ostkunskap med ..

Dekorerat pappband. Bäckströms förlag 1995. 28,5x21,5 cm. 830 gram. Rikt illustrerad med fotografier huvudsakligen i färg. Mycket got..

Möllerström, Sten

110 kr

Glad konst!

Inbunden med skyddsomslag. Stort format. Från omslagsfliken; -`Ta ut världskonstens 100 roligaste verk. Uppgiften är naturligtvis omö..

Elisabeth Bergstrand-Poulsen

80 kr

Glad och god skall människan vara - och ..

Originalpappband med monterad bild. Främre häftesomslag medbundet. Norstedts förlag 1934, 333 s. 25x18,5 cm. Vikt 1100 gram, skrymman..

50 kr

Glad vers. Samlad av Uno Florén. Illustr..

Häftad. Bra Böcker 1978, 188 s. 370 gram. Namnetikett på försättsblad. Mycket gott skick. (Ly ö 2)

Christina Herrström

60 kr

Glappet

Dekorerat pappband. Bonnier Carlsen 1998. 310 gram. 237 sidor. Nära nyskick. (ö)

Elsie Johansson

60 kr

Glasfåglarna

Förlagsband med skyddsomslag, Bonniers, femte-tionde tusendet, 1996. 244 sidor. Vikt 520 gram. Mycket gott skick. (119ö)

Stuart and Shirley Palmer

250 kr

Glass Engravings. Drill Techniques.

Förlagsband med skyddsomslag. Batsford Ltd 1990. 810 gram. 191 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar i svartvitt. My..

Gösta Tibblin

60 kr

Glastaket en berättelse i 65 stycken.

Häftad. Förlaget BG-Kultur 1994, 118 sidor. 22x15,5 cm. 240 gram. Förlagsetikett på baksidan. Mycket gott skick. (ö)

Ahlström, Otto

70 kr

GLASÖGON i Nordiska museet jämte en över..

Häftad med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar och fotografier i sv/v. Nordiska Museet, Stockholm 1947, 144 s. 20x13,5 cm. Vikt ..

Schnell, Ivar

90 kr

Glasögonens historia

Häftad med transparent omslag. Innehåll: Uppfinnandet av glasögonen - Glasögonen i litteraturen och konsten - Glasögonens och glasögo..

Nordahl Rolfsen (red.)

250 kr

Gleerupska biblioteket: Naturen och männ..

Blått klotband dekorerat i svart och guld. Tre volymer. C.W.K. Gleerups Förlag 1912-13, 655+570+702 sidor. Rikt illustrerade med foto..

Höglund / Malmberg

80 kr

Glesbygdare. Bilder och monologer från V..

Dek pappband från Rabén & Sjögren 1972.209 s.

Ingrid Nyström

60 kr

Glesnader och tidigare dikter.

Dekorerat pappband med skyddsomslag. FIB:s Lyrikklubb 1957, 73 s. 180 gram. Några nagg i skyddsomslaget, eljest i mycket gott skick. ..

Nilsson, Bo Sigvard

60 kr

Glidare

Häftad med skyddsomslag. Norstedts förlag 1987, 247 s. Vikt 390 gram. Skyddsomslag med små nagg, eljest i mycket gott skick. (125ö)

Gunilla Lindberg

70 kr

Glimtar från mitt Uppsala

Blått förlagsband med skyddsomslag. Lars-Åke Winberg Förlag AB 1997. 136 sidor. Illustrerad med teckningar av Jan Lundquist. Nära nys..

Göran Brunius

60 kr

Glimtar från Östafrika

Förlagsband med skyddsomslag. Gebers 1966. 235 gram. 98 sidor. Illustrerad med tedkningar av författren. Namnteckning. Skyddsomslaget..

Svedenborg, Hedvig

125 kr

Glimtar ur stockholmskt familjeliv på 18..

Två häftade böcker utgivna på Bonniers förlag 1930-1931. 285+345 s.

Bengt Grive

80 kr

Glitter och stänk

Pappband med hårda fotoillustrerade pärmar. NordJem förlag 1989. 24,5x17,5 cm. 595 gram. 166 sidor. Illustrerad i svartvitt av Teckna..

Bernhard Tarschys (red.)

80 kr

Globerama 5 - Konst och Kultur

Gulddekorerat rött helklotband med brunt övre snitt. Rikt och vackert illustrerad med teckningar i färg. Bernces förlag 1966, 192 s...

Setterlind, Bo

50 kr

Gloria - Liturgiskt kyrkospel.

Häftad med vikpärm. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Bernces Förlag 1967, opaginerad. 230 gram. Mycket gott skick. (Lyö5)

Gunnar Wennerberg

90 kr

Gluntarne - En samling duetter för baryt..

Klotband. Abr. Hirschs Förlag 1922, 113 s. Nött vid kapitäl och hörn, eljest välhållen.

Jennie Brand-Miller / Kaye Foster-Powell..

70 kr

Glykemiskt index. En revolutionerande me..

Förlagsband med skyddsomslag. Wahlström & Widstrand 2004. 520 gram. 280 sidor. Mycket gott skick. (f)

Zetterström, Marianne. Viola.

50 kr

Glädjen är en ros.

Inbunden med skyddsomslag. Omslag av Carl Zetterström. Bonniers förlag 1983, 116 s. Vikt 200 gram. Två nagg i skyddomslagetomslaget, ..

Olle Meyer

70 kr

Glömda bröder. Studier i bröderna Adolf ..

Häftad, Akademilitteratur 1979. 188 sidor. Mycket gott skick

René Nilsson / Lars-Uno Olausson

70 kr

Glömmen oss ej! K J Gabrielsson, \"Karol..

Rostbrunt klotband med skyddsomslag. PMB Bokkonsult / ABF Skaraborg 1991. 151 sidor. Utgiven i numrerad upplaga om 2200 exemplar vara..

Frank Bengtsson

80 kr

Gnistflagor - Några minnen från tiden so..

Dekorerat förlagsband. Tre Böcker Förlag AB 1987. Vikt 490 gram. 239 sidor. Från bokens baksida: Författaren tar oss med in i radiohy..

Isaksson, Folke (red.)

70 kr

Gnistor under himlavalvet - 25 kapitel o..

Inbunden med skyddsomslag. \"Boken ger prov på en betydande lyrikers många olika läsupplevelser och har genom sin variationsrikedom, ..

Paul Davies

70 kr

God and the New Physics.

Limhäftad. Penguin Books Ltd. 1984, 255 s. 180 gram. På engelska. Mycket gott skick. (ö)

Björn Meidal

50 kr

God dag, mitt barn! Berättelsen om Augus..

Delfinpocket. Illustrerad med fotografier. Bonniers förlag 2003, 198 s. 120 gram. Nära nyskick. (ö)

Moseley, Sidney

70 kr

God Help America!

Klotband. An Exhortation and a sequel to -The Truth About A Journalist-. The Saint Catherine Press Ltd. 1952, 443 s.

60 kr

God Jul önskar Handelsbanken.

Häftad, A4-format. Handelsbanken 1984. 32 sidor. Illustrerad med fotografier i färg, de flesta från Nordiska Museet. Mycket gott skic..

Lena Kättström Höök

60 kr

God Jul! - Från midvinterblot till Kalle..

Häftad med vikpärm. Nordiska museets förlag 1995. Vikt 140 gram. 72 sidor. Illustrerad med fotografier och vinjetter i färg och svar..

Rune M LIndgren & Eje Lönn (bild)

70 kr

God Jul. Ett urval.

Förlagsband med skyddsomslag, CEWE-förlaget 1982. 21x17,5 cm. 350 gram. 113 sidor. Illustrerad med teckningar i svartvitt. Skyddsomsl..

Engnes, Margit / Lampe, Agnes (red.)

50 kr

God och billig husmanskost.

Häftad. Rikt illustrerad. Wahlströms bokförlag 1953, 95 s. 20,5x13 cm. 170 gram. Omslaget nött vid ryggsluten, inlagan i gott skick.

Heller, Joseph

60 kr

God som guld

Inbunden med skyddsomslag. W&W 1983, 424 s. 630 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (skö 6)

Cérémonieuse

60 kr

God ton. Etikett och umgängesformer

Hft från W&W:s förlag 1938, andra uppl.124 s. Oskuren.

Bengt Cortin (mykolog)

70 kr

Goda matsvampar med svenskt svamplexikon.

Grönt gulddekorerat klotband, Lantbruksförbundet Tidskrifts Aktiebolag (LT) 1950. 305 gram. 152 sidor + 12-sidig planschbilaga i färg..

Björn Halling

70 kr

Goda sidorna. 34 recept på svenska lands..

Dekorerat pappband. Telemedia 1994. 75 sidor. illustrerad med fotografier i färg. Mycket gott skick.

Sten Jönsson

90 kr

Goda utsikter. Svenskt management i pers..

Förlagsband med skyddsomslag. Nerenius & Santérus förlag 1995. 620 gram, skrymmande. 425 sidor. Nyskick. (460)

Yrjö Hirn

70 kr

Goda vildar och ädla rövare. I dikt och ..

Häftad, Wahlström & Widstrand 1941. 348 sidor. Sparsamt illustrerad. Stämpel : Friex på främre pärmen. Omslaget med bruksspår. Gott s..

Lotten Lovell-Svensson

50 kr

Goddag och adjö.

Häftad. Illustrerad av författarinnan. Bonniers förlag 1956, 90 s. 170 gram. Mycket gott skick. (ö)

Lundgren, Max (red)

60 kr

Goddag Skåne, 35 inflyttade författare b..

Hft från Bernces 1978. 191 s. Troligen oläst.

Backberger, Barbro

50 kr

Goddag, yxskaft

Häftad. Lilla Lyrikserien / Bonniers Förlag 1965, 34 s. Namnteckning på försättsblad, små nagg i kanten. (d Ly 2)

Hubendick, Bengt

50 kr

Godnattbitar. Ut- och inblickar rörande ..

Klotband med skyddsomslag, Zindermans 1980. 134 s. Fint skick. (101ö)

Lennart Hellsing (verser och rim från en..

80 kr

Godnattsagor

Dekorerat förlagsband. Carlsen/if 1988. Fjärde upplagan. 61 sidor. Rikt illustrerad både i färg och svartvitt med teckningar av Gyo F..

Rehnberg, Mats (red.)

50 kr

Godtemplarminnen. Svenskt liv och arbete..

Hft. Omslag av Gunnar Pers. Nordiska museet 1951, 180 s.

80 kr

Goethe - the autobiography of Johann Wol..

Paperback. Inledning av Karl j Weintraub. Översättning till engelska av John Oxenford. University of Chicago Press 1974, 432 s. 690 g..

Georg Lukacs

60 kr

Goethes Faust.

Häftad. Inledning och översättning av K.G. Wall. Ljus 1949, 197 s. Vikt 210 g. Gulnad rygg, eljest i mycket gott skick.

Kjell Johansson

70 kr

Gogols ansikte.

Förlagsband med skyddsomslag, Norstedts 1990. 311 sidor. Mycket gott skick.

Daphne du Maurier

70 kr

Golden Lads. A Study of Anthony Bacon, F..

Paperback. Illustrerad med svartvita porträtt. Pan Books Ltd. 1977, 288 s. 230 gram. Mycket gott skick. (ö)

Marianne Holm-Hansen

60 kr

Golden retreiver

Dekorerat laminatband. ICA förlaget 1991, femte omarbetade upplagan. 410 gram. 167 sidor + register. Illustrerad med fotografier i sv..

Steel, Donald

70 kr

Golf course guide to Britain and Ireland.

Paperback. Over 2500 golf courses featured. Courses devided by region for easy reference. Includes over 300 new courses opened since ..

John Jacobs / Dick Aultman

70 kr

Golfdoktorn. Hur du botar dina vanligast..

Dekorerat pappband. Jacobs kan som få analysera varför bollen beter sig som den gör, vad du gör för fel och vad du bör göra i stället..

Jörg Vanden Berge

90 kr

Golfövningsboken 2. Bunkerslag. Lutande ..

Spiralhäftad i dekorerad kassett. Könemann 1999. Vikt ca 520 gram. Mycket gott skick.

60 kr

Golv till tak. Skandinavisk tidskrift om..

Klammerhäftad. A4 format. 44 sidor. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Mycket gott skick. (hft)

60 kr

Golv till tak. Skandinavisk tidskrift om..

Klammerhäftad. A4 format. 49 sidor. Rikt illustrerad. Gott skick. (hft)

Luard, Nicholas

19 kr

Gondar

Pocket. W&W förlag 1995, 541 s.

Kelly, Walt

60 kr

Gone Pogo

Häftad. Första upplaga, Simon and Schuster, New York 1961, 127 s. 260 g. Något gulnad rygg, eljest i mycket gott skick. (280ö)

Mapie Comtesse Guy de Toulouse-Lautrec

140 kr

Good French Cooking.

Gult dekorerat helklotband. Illustrerad av Gay John Galsworthy. Översatt till engelska av Charlotte Turgeon. Paul Hamlyn, London 1966..

Gill Edden (ed.)

70 kr

Good housekeeping - Cooking with Herbs &..

Förlagsband med skyddsomslag. På engelska. Rikt illustrerad med färgplanscher av Barry Bullough och teckningar av Julia Killingback. ..

Per-Erik Brolinson / Holger Larsen

70 kr

Good Vibrations - Rockmusikens stilar oc..

Dekorerat laminatband. Här ges en översikt över stilar och trender från det tidiga 1950-talets rythm&bluesmusik, där rocken har sina ..

Hilton, James

70 kr

Good- Bye, Mr. Chips.

Dek. pappband. Fyra illustrerande teckningar. På originalspråk. Hodder & Stoughton 1957, 128 s. Namn på försättsblad.

Rolf Toman (huvudredaktör) / Achim Benor..

250 kr

GOTIK. Arkitektur - Skulptur - Måleri

Förlagsband med skyddsomslag. Könemann 2000. 32x28x4 cm. Vikt 3,4 kilo. Från omslagsfliken; Den gotiska konsten uppstod omkring år 11..

Bergqvist, Ulf och Wennerdahl, Maj

40 kr

Gotland

Häftad. Rikt illustrerad i sv/v och färg. Utbildningsförlaget Brevskolan 1989, 138 s. ISBN 91-574-1644-3.

Knut Hagberg

70 kr

Gotland

Häftad. Illustrerad med vignetter av Charles Larsson. W&W förlag 1933, 162 s. Vikt 280 g. Något sned. Välhållen.

Jakobson, Henning

60 kr

Gotland - landet Annorlunda

Klotband. Främre omslag medbundet. Illustrerad. Gotlandskonst A-B, Visby 1966, 148 s. (19x13 cm). Mycket gott skick. (d 10).

Nihlén, John

70 kr

Gotland - Resehandbok

Klotband. Illustrerad. Svenska Turistföreningen 1948, 206 s. + karta över Gotland i ficka samt kartor över reseturerna. (17x12 cm). M..

[sammanställd av] Tore Gannholm

80 kr

Gotland -Östersjöns pärla. Centrum för h..

Dekorerat pappband. Visby 1994. 21,5x14 cm. 550 gram. 320 sidor. Illustrerad i svartvitt. Nära nyskick.

40 kr

Gotland 1972 - En krönika.

Dekorerat pappband. Rikt illustrerad. Sammanställd av journalister på Gotlands Tidningar, Visby 1972, 188 s. Aningen nött i hörnen, e..

40 kr

Gotland 1973 - En krönika.

Pappband. Rikt illustrerad. Sammanställd av journalistklubben på Gotlands Tidningar. Visby 1974, 214 s. (280 gram). Nött i kanten, in..

Söderberg, Bengt

40 kr

Gotland i historien

Häftad. Illustrerad. Radiotjänst och Gotlands Turistförening 1949, 94 s. (18x11 cm). Mycket gott skick. (d 10)

Adorée Förare

60 kr

Gotland på egen hand. Med fakta om natur..

Häftad. Norstedts 1982. 250 gram. 177 sidor. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. Medföljer stor utvikbar karta. ..

Reijo Rüster m.fl.

130 kr

Gotland Runt. Havskappsegling under ett ..

Dekorerat pappband med skyddsomslag. BNL Förlag, Stockholm utan årtal. 28x23 cm. Vikt 980 gram. 154 sidor. Illustrerad med fotografie..

Linnman, Johannes

60 kr

Gotland. Läsebok för skola och hem. Hemb..

Häftad. Illustrerad med fotografier i sv/v. Lindblads förlag 1925, 352 s. (20x13 cm). Små riss i omslaget vid ryggkant, eljest i gott..

Erik Nylén

150 kr

Gotlands forntid i bilder. Yngre förrome..

Häftad. Teckningar av Janis Cirulis, Karin Sörling och Harald Faith-Ell. Utgiven av Föreningen Gotlands Fornvänner utan årtal, ca. 12..

C.J. Bergman

70 kr

Gotlands geografi och historia

Halvklotband med marmorerade pärmar. Med karta. Fjärde upplagan omarbetad av D:r Holger Rosman. Norstedt förlag 1898, 144 s. Vikt 280..

60 kr

Gotlands kyrka. Prästmötet i Visby 1973.

Häftad. Illustrerad med fotografier i sv/v. Barry Press Förlag Visby 1973, 264 s. (21x15 cm). Aningen nött i ryggkanterna, eljest i m..

140 kr

Gotlands län. Inventering av änges- och ..

Häftad. Innehåll; Värdering av inventerade lövområden, Diskussion om ängarnas framtida hävd, Änget och dess årliga skötsel, Upprustni..

120 kr

Gotlands län. Sjöinventering.

Häftad. Innehåll; Sjötyper, Hydrologi, Fysikaliska-Kemiska vattenförhållanden, Högre vattenvegetation, Tidigare undersökningar Metodi..

Jörgen Petersson

80 kr

Gotlands län. Tingstäde Träsk - Ornitolo..

Häftad. Rikt illustrerad med artkartor. Omslagsteckning; Brun kärrhök, av Stellan Hedgren. Länsstyrelsen i Gotlands län. Naturvårdsse..

70 kr

Gotlands Missionsförening 100 år.

Häftad. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Visby 1962, 166 s. Vikt 340 g. Litet glip vid nedre kapitäl, eljest i mycket gott sk..

Vejlens / Fridrichsen mfl

70 kr

Gotlands nations 250-årsjubileum och ins..

Häftad, Uppsala 1933. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Välbevarad. (hft)

Valton Johansson

90 kr

Gotlands-glimtar.

Häftad. Innehåll: Vandringar i Visby, Gotländskt land och lynne, Karlsöklippornas klenoder. Omslag och vinjetter av Arne Ödberg. AB S..

Sollerman, Pelle

60 kr

Gotlandskungen - Berättelser från Gotland.

Inbunden med skyddsomslag. Tidens förlag 1977, 166 s. 390 gram. Mycket gott skick. (111 ö)

Lar-Gunnar Romell

80 kr

Gotlandsänget och dess framtid.

Klammerhäftad. Utgiven av Gotlands Hembygdförbund 1942. 42 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Välbevarad. (hft)

Valton Johansson

70 kr

Gotländsk bibliografi 1940-1949.

Häftad. Meddelanden från föreningen Gotlands Fornvänner XXIV Bihang. Under redaktion av Greta Arwidsson. Visby 1952. 91 sidor. Mycket..

Gustaf Fritz

60 kr

Gotländsk bibliografi 1968-1970. Gotland..

Klammerhäftad. Skriftserie utgiven av kulturnämnden i Gotlands kommun 1972. 40 sidor. Mycket gott skick. (hft)

Gustaf Fritz

60 kr

Gotländsk bibliografi 1971-1972. Gotland..

Häftad. Skriftserie utgiven av kulturnämnden i Gotlands kommun 1975. 48 sidor. Mycket gott skick. (hft)

Gustaf Fritz

60 kr

Gotländsk bibliografi 1973-1974. Gotland..

Häftad. Skriftserie utgiven av kulturnämnden i Gotlands kommun 1977. 56 sidor. Mycket gott skick. (hft)

Gustaf Fritz / Petter Forsberg

70 kr

Gotländsk bibliografi 1975-1976 / Biblio..

Häftad. Skriftserie utgiven av kulturnämnden i Gotlands kommun 1983. 120 sidor. Mycket gott skick. (hft)

C.J. Bergman

130 kr

Gotländska skildringar och minnen.

Häftad. Gotlands Allehandas Tryckeri, Visby 1882, 386 s. Riss i omslaget vid nedre rygg, namnstämpel, Eljest mycket välhållen.

Louise Berry / Rune Bäckman / Håkan Holm..

120 kr

Gotländska stentunar och vastar.

Dekorerat pappband. Kunnigt och med många vackra bilder skildras här stentunarnas och vastarnas historia med början för 2500 år sedan..

Torsten Gisslestam

60 kr

Gotländska studier 1972.

Häftad. Illustrerad med fotografier i svartvitt och teckningar. Utgiven av S:t Knuts Gille i Visby 1973, 92 s. Namnteckning. ExLibris..

Författare,Artist..:

130 kr

Gotländska trädgårdar

Dekorerat laminatband med skyddsomslag. Historiska media 2007. 835 gram. 192 sidor. Rikt illustrerad med fotografier, huvudsakligen i..

Björkegren, Rudolf

60 kr

Gotländskt - Några bilder från Gotlands ..

Häftad. Illustrerad. W&W förlag 1951, 241 s. (22x14 cm). Namnteckning, några bleka fläckar och ett veck på omslaget, nötta kanter och..

Arwvidsson, Greta (red)

50 kr

Gotländskt arkic 1955

Hft i fint skick, 113 s.

Greta Arwidsson (red.)

60 kr

Gotländskt arkiv 1955.

Häftad. Innehåll; En gravform från äldsta järnåldern, Keltiskt mynt i gotländsk myntsamling, Tre nyfunna bildstenar, Gotländska skogs..

Svahnström, Gunnar (red.)

50 kr

Gotländskt Arkiv 1972.

Meddelanden från Föreningen Gotlands Fornvänner XLIV, 1972, 136 s. Häftad. 23x16 cm. Små nagg i kanten, gott skick. (d 2)

Svahnström, Gunnar (red)

50 kr

Gotländskt arkiv 1975

Hft i fint skick.

Gunnar Svahnström (redktör)

60 kr

Gotländskt Arkiv 1979.

Dekorerat pappband. Föreningen Gotlands Fornvänner årgång 51. Uppsala 1979. 24,5x16,5 cm. 144 sidor. Mycket gott skick.

Birgitta Radhe (redaktör)

80 kr

Gotländskt Arkiv 1999 - 100 Gotländska År

Dekorerat laminatband. Meddelanden från Föreningen Gotlands fornvänner, Årgång 71 1999. 24,5x21,5 cm. Vikt 970 gram. 272 sidor. Ur in..

Rudolf Björkegren

60 kr

Gotländskt. Några bilder från Gotlands m..

Häftad, Wahlström & Widstrand 1951. 242 sidor. Illustrerad med några svartvita fotografier. Läsveck på ryggen, gott skick.

Pettersson, Bengt

40 kr

Gotska Sandön - Sveriges Nationalparper

Klammerhäftad. Illustrerad med fotografier i sv/v, kartor och teckningar. Rabén&Sjögren 1971, 31 s. Prislapp på baksidan. Mycket got..

Vögeli, Werner

40 kr

Gott i folie.

Häftad. Illustrerad med teckningar samt fotografier i färg och sv/v. ICA-förlaget 1970, 79 s. Vikt 160 g. Mycket gott skick.

Östenius, Asta

50 kr

Gott med potatis och andra rotfrukter.

Häftad. Illustrerad i färg och sv/v. ICA-förlaget 1961, 95 s. 18x14 cm. 180 gram. Blekt och något nött rygg, eljest i gott skick.

Buchwald, Gunnar

40 kr

Gott vin - En vinguide

Häftad. Illustrerad. Rabén&Sjögren 1972, 110 s. Fint skick. ISBN 91 29 44954 5.

60 kr

Gott öl och friskt vatten!

Inbunden med skyddsomslag. Falcon / Arbmans, utan årtal, ca 35 sidor. 25,5x21,5 cm. Vikt 330 gram. Illustrerad med fotografier och te..

Wickman, Margareta

50 kr

Gourmetboken

Häftad. Rikt illustrerad med färgfotografier. Utgiven av Veckojournalen 1976, 66 s. Aningen nött i kanten.

Wickman, Margareta

40 kr

Gourmetboken

Häftad. Illustrerad med färgfotografier. Utgiven av Veckojournalen 1976, 66 s. Läsveck på ryggen, litet veck i hörn på frampärm.

Juan J. Luna och Görel Cavalli-Björkman

120 kr

Goya.

Dekorerat förlagsband. Frontespis. Nationalmusei utställningskatalog nr: 573, Stockholm 7 oktober 1994 - 8 januari 1995. Utgiven i s..

G. Silva Santamaria

70 kr

Grabados

Häftad. 1962. Opaginerad. Illustrerad i svartvitt. Text på spanska och engelska. Omslaget med bruksspår. Något stött i hörnen. inlaga..

Sture Allén

120 kr

Grafematisk analys som grundval för text..

Häftad. Med dedikation. Göteborg 1965, 184 s. 23,5x16 cm. Vikt 370 gram. Mycket gott skick. (129ö)

Nils Lindhagen och Rolf Rude

60 kr

Grafikboken

Häftad. Rikt illustrerad. Folket i Bild 1955, 71 s. 150 gram. Mycket gott skick. (ö)

Bohman / Hallberg

60 kr

Grafisk design, det synliga språket. det..

Dek pappband från Spektras handboksserie 1988. 277 s.

100 kr

Grafisk Faktors-Tidning 25 år. Minnesskr..

Inbunden utan omslag. Illustrerad i sv/v. Sveriges Grafiska Faktorsförbund Nr 1 1/2 Februari 1939, 148 s. 30x21 cm, vikt 930 g. Bruks..

Karl-Erik Forsberg

40 kr

Grafisk form.

Klammerhäftad. Uppsala Universitetsbiblioteks utställningskataloger 22. Uppsala 1987.16 sidor. Illustrerad i svartvitt. Nära nyskick...

Fredric Bagge

100 kr

Grafisk industri

Halvfransk band med fyra upphöjda bind och marmorerade snitt. Utan skyddsomslag. Tekniskt Folkbibliotek. Bonniers Förlag 1940, 251 s...

Fredric Bagge

70 kr

Grafisk industri

Blått helklotband utan skyddsomslag. Illustrerad med fotografier, mestadels i svartvitt, ritningar och teckningar. Tekniskt Folkbibli..

60 kr

Grafisk konst i vår tid.

Häftad. Förord av Ivar Öhman. Innehåll: Sven Barthel - Bull i skärgården, Harald Sallberg - Från Rödtorget till Skeppsholmen, Jurgen ..

Bengt Ekblad

90 kr

Grafisk maskinlära. Olika presstyper -ko..

Grönt pappband med påklistrad titelettikett. Nordisk Boktryckarekonsts fackbibliotek XIX. Bröderna Lagerströms förlag 1957. 110 sidor..

Iwan W. Fischerström

70 kr

Grafisk ordlista med översättningar till..

Inbunden. Bok och Bild 1971. Vikt 200 gram. 144 sidor. Omslaget med smärre bruksspår, eljest mycket gott skick. (510ö)

Persson, Ove

250 kr

Grafisk uppslagsbok

Halvfranskt band med sex upphöjda bindningar och övre guldsnitt. Illustrerad med teckningar och fotografier i svartvitt samt plansche..

Ove Persson

90 kr

Grafisk uppslagsbok

Brunt skinnband. Utgiven av Sveriges Litigrafiska Tryckerier. AB Svensk Litteratur 1956. 26,5x18x4 cm. Vikt 1860 gram. ILlustrerad me..

Rosengren, Knut (red)

110 kr

Grafiska faktors- och tjänstemannaförbun..

Inb m sk omslag från Almkvist & Wiksell 1982 och 1983.

Gösta Smith (red)

70 kr

Grafiska Institutet 1944-1954. Minnesskr..

Häftad. Minnesskrift sammanställd med anledning av institutets första tio år. Esselte 1954, 117 s. Mycket gott skick.

60 kr

Grafiska Institutet tjugofem år.

Blått klotband med guldtryck. Publikation utgiven vid jubileet den 19 januari 1969. 73 s. Vikt 270 gram. Delvis illustrerad. Mycket g..

Björkbom, Carl

50 kr

Grafiska Institutets Skriftserie - Guten..

Inbunden utan skyddsomslag Gebers förlag 1951. 64 s.

Stig J. Hedén (redigerad av)

60 kr

Grafiska ord i dataåldern.

Dekorerat pappband, Liber 1985, andra reviderade upplagan. 50 (1) sidor. Mycket gott skick.

N.L. Faaborg

70 kr

Grafiske portraetter af H.C. Andersen.

Häftad, Köpenhamn 1971. 56 sidor + prototyper i svartvitt. Mycket gott skick. På danska.

60 kr

Graham Chapman and David Sherlock - Yell..

Häftad. Baserad på en film av Graham Chapman, Peter Cook och Bernard McKenna. På engelska. Rikt illustrerad. Tryckt i Englad av Spher..

Jeremy Campbell

60 kr

Grammatical Man. Information, Entropy, L..

Paperback. Pelikan Books 1984, 319 s. 220 gram. Nära nyskick. (ö)

Federico Abad

80 kr

Granada "Yesterday and Today". Easy Gui..

Ringhäftad med hårda pärmar. Ediciones Ilustres, utan årtal, 96 s. Vikt 570 gram. På engelska. Illustrerad med kartor, fotografier i ..

Paal Brekke

70 kr

Granatmannen kommer.

Häftad, Aschehoug 1968. 72 sidor. Mycket gott skick.

Wallenberg, Olga

110 kr

Grand hôtel. Stockholm

Klotband med skyddsomslag, Atlantis 1988. 140 s. Boken är på engelska. Fint skick.

90 kr

Grandma Moses - American Primitive. Fort..

Grönt klotband utan skyddsomslag. På engelska. Inledning av Louis Bromfield. Dryden Press, Inc. 1946, 136 s. 28x22 cm. Vikt 730 g. An..

Fritz Bergman

80 kr

Granen i kärva lägen - Ny kunskap om gra..

Dekorerat laminatband. Skogsstyrelsen 1991. 29,5x22,5 cm. Vikt 500 gram. 52 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg samt teck..

80 kr

Grannar emellan. Årsbok för Riksarkivet ..

Fint skick. Rikt illustrerad.

Dahlgren, Lotten

50 kr

Grannarna på Kungsängsgatan. Ett par kap..

Klammerhäftad. Utgiven av Celciusbokhandeln i Uppsala som julhälsning, utan årtal. Cirka 30 sidor. Mycket gott skick.

Geijer, Margit

60 kr

Granne med räven

Häftad. Hökerbergs 1963. 215 sidor. Illustrerad med teckningar av Eric Palmquist. Välbevarad. (100ö)

E. O. James

50 kr

Gravarna berättar. En fängslande redogör..

Pocket. Prisma Magnum 1986. Vikt 310 gram. 252 sidor. Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick. (150ö)

40 kr

Gravbergskovens Aktieselskab.

Klammerhäftad. Trysil Forvaltning 1953, 14 s. Gott skick.

180 kr

Gravvårdar

Mapp med illustrerande planscher. B. Larssons Marmor & Granitindustri A.B. Uppsala uå, 37 s. Litet nagg i kanten samt två små fläckar..

Daniel Green

70 kr

Great Cobbett. The Noblest Agitator

Paperback. Oxford University Press 1983. 496 sidor. Mycket gott skick. (ö)

70 kr

Greece - European Year of Tourism 1990.

Häftad. Innehåller historik samt fakta om Grekland. Fotografier och planscher i färg. Med beskrivande text av S. Sklavounakos. Översä..

Coarelli, Filippo

80 kr

Greek and Roman Jewellery

Förlagsband med skyddsomslag. På engelska. Illustrerad med 68 planscher i färg. Cameo / The Hamlyn Publishing Group Limited (c 1970),..

Christina Koning (sammanställd av)

70 kr

Green, ruff & bunker. Det bästa som skri..

Dekorerat pappband. Forum förlag 2001. 20,5x12,5 cm. Vikt ca 350 gram. 206 sidor. Illustrerad med teckningar i svartvitt. Mycket gott..

Robin Morgan / Brian Whitaker

70 kr

Greenpeace - Ett dramadokument.

Dekorerat pappband. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Översättning av Lars Gunnar Larsson. Svenska Dagbladet 1986, 270 s. 610 ..

Arthur Adell

120 kr

Gregorianik I, de bundna formerna + Musi..

Två häftade volymer. Laurentius Petri Sällskapet. Gleerups 1963. 340 gram. 109+75 sidor. Mycket gott skick. (220ö)

Robert Cook

70 kr

Grekerna före Alexander. Från järnålder ..

Förlagsband med skyddsomslag och övre rött snitt, Bonniers 1963. Ingår i serien forntida länder och folk. 590 gram. 253 sidor. Illust..

Kjellberg, Ernst - Säflund, Gösta

50 kr

Grekisk och romersk konst. Från ca 3000 ..

Pocket. Rikligt illustrerad. Aldus/Bonniers 1971, 338 s. Läsveck på ryggen, något snedläst, eljest i gott skick.

Eva Hedén

60 kr

Grekiska sagor

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad av Yngve Svalander. Med förord av Örjan Lindberger. Fabel Bokförlag 1992, 262 sidor. Vikt 4..

Grant, Michael (huvudredaktör)

300 kr

Grekland och Rom. Den västerländska kult..

Förlagsband utan skyddsomslag, Bonniers 1965. 362 s. Stort format. Rikt ill. Förord och svensk bearbetning av Gösta Säflund.

Jean Charbonneaux & Roger Viollet

150 kr

Grekland.

Grönt gulddekorerat helklotband med skyddsomslag och övre rött snitt. Allhems förlag i Malmö 1955. 180 + 16 sidor. 1100 gram. Rikt i..

Mikael Wahlberg

60 kr

Grekland.

Dekorerat laminatband. Brevskolan 1983. 470 gram. 144 sidor. Illustrerad med fotografier, mest i svartvitt. Tapelagad reva på försätt..

Mattenberg / Schnellman

70 kr

Greklands två ansikten

Inbunden utan skyddsomslag från Gummessons bokförlag i Stockholm 1959, 150 sidor. 28,5x22,5 cm. Vikt 850 gram. Rikt illustrerad med f..

Halldór Laxness

60 kr

Greklandsåret

Förlagsband med skyddsomslag. Norstedts 1983. 430 gram. 226 sidor. Skyddsomslaget med bruksspår, eljest mycket gott skick. (230ö)

Lindell, Harald

50 kr

Grevgården. Anteckningar om en gammal gå..

Häftad. Carlstads-Gillets skriftserie N:o 7. Karlstad 1961. 92 sidor. Fotoillustrerad. Gott skick.

Max Sauerlandt

150 kr

Griechische Bildwerke

Häftad. Med 140 avbildningar i svartvitt, varav ca 50 helsidesplanscher. Die Welt des Schönen. Karl Robert Langewiesche 1907, 117+X s..

Folke H. Törnblom

50 kr

Grieg

Häftad. Bonniers förlag, första upplagan 1962, 111 s. Vikt 160 g. Mycket gott skick.

Holmström, Jan (redaktör)

80 kr

Grilla med Allt om Mat. 150 härliga rece..

Klotryggband med illustrerade pärmar. Prisma/Allt om Mat 2002. 168 sidor. ISBN: 91-518-4048-0. Rikt illustrerad med fotografier i fär..

Kuyper, Ben J.

40 kr

Grilla ute. 50 recept med variationer

Klammerhäftad från LT:s förlag 1968. 56 s.

Andersson, Alf (text) / Johansson, Chris..

90 kr

Grilla vilt och fisk

Fotoillustrerat pappband. Bokförlaget Settern 2002, 96 s. 17,5x24,5 cm, tvär. Vikt 370 gram. Rikt illustrerad med fotografier i färg..

Fridén-Abelson, Ingrid

60 kr

Grillboken.

Ryggklotband. Foto av Kerstin Bernhard. Norstedts förlag 1957, 94 s. 21,5x14 cm, 275 gram. Aningen nött i pärmkanten, eljest i gott s..

Kurth, Hans & Geneste

60 kr

Grillboken. Det är roligt att laga mat ö..

Dekorerat pappband från Månadens Bok / Bernces 1980, 82 s. 21,5x22,5 cm. tvär. Vikt 440 gram. En rolig handbok i konsten att grilla,..

Näsström, Gustaf

70 kr

Grillska gården

Häftad, vikpärm. Med teckningar av Bertil Kumlien. Iggesunds Bruk 1971, 27 s. Mycket gott skick.

Bellow, Saul

50 kr

Grip dagen

Inbunden utan skyddsomslag från Bonniers 1982, 173 s. 350 gram. Mycket gott skick. (skö 8)

Bengt Anderberg

60 kr

Grisen och stjärnan

Häftad. Bonniers 1979. 182 sidor. Vikt 310 gram. Delvis oskuren. Mycket gott skick. (270ö)

Persson, Leif G.W.

60 kr

Grisfesten. En rövarroman

Dekorerat pappband. LiberFörlag 1978, originalutgåva. 313 s. Vikt 520 gram. Mycket gott skick. (125ö)

Jersild, P.C

50 kr

Grisjakten

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers förlag 1970, 199 s. Vikt 270 gram. Mycket gott skick. (119ö)

Jersild, P.C

50 kr

Grisjakten

Pocket. Delfinserien, Aldus 1975, 157 s. 150 gram. Mycket gott skick. (140ö)

Tomas Cedhagen & Göran Nilsson

50 kr

Grod- och kräldjur i Norden. En fälthand..

Häftad. Utgiven av Fältbiologerna 1979. 92 sidor. Illustrerad med fotografier. kartor och teckningar i svartvitt. Omslaget med brukss..

Per Frisk

60 kr

Groddar, alger & tofu

Dekorerat pappband. Illustrerad med beskrivande teckningar och helsides färgfotografier. HÄLSAböcker, första upplagan 1992, 109 s. 26..

Åke Ohlmarks

120 kr

Grottmålningar. Jaktmagisk bildkonst frå..

Dekorerat helklotband med skyddsomslag. Zindermans 1967. 740 gram. 222 sidor. Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick. (f)

Hanna Rydh

70 kr

Grottmänniskornas årtusenden.

Linneband med främre omslag medbundet, Norstedts 1926. 490 gram. 214 sidor. Illustrerad med fotografier i färg. Mycket gott skick. (1..

Lars-Erik Åström

70 kr

Grottor i Sverige.

Förlagsband med hårda fotoillustrerade pärmar. Svenska Turistföreningen 1986. 360 gram. 96 sidor. Illustrerad med fotografier i färg ..

Justin Denzel

50 kr

Grottpojken

Dekorerat pappband. Richters 1990, 151 s. Vikt 210 g. Något nött i kanten, eljest i mycket gott skick.

Jan Calissendorff / Staffan Höjer / Per ..

70 kr

Grundbok i socialt fältarbete.

Häftad. Liber förlag 1986. 240 gram. 176 sidor. Mycket gott skick. (129ö)

Fredrik Elfving

50 kr

Grunddragen av Växternas näringsliv

Dekorerat klotband. Båda häftesomslagen medbundna. Natur och Kultur 1923. Vikt 160 gram. 128 sidor. Illustrerad med fotografier i sva..

Elfving, Fredrik

60 kr

Grunddragen av växternas näringsliv.

Rött klotband, Natur o Kultur 1923. 129 sidor. Bägge omslagen medbundna. Illustrerad med fotografier och teckningar. Välhållen. (104ö)

Elfving, Fredrik

60 kr

Grunddragen av Växternas näringsliv.

Klotband med båda omslagen medbundna. Natur och Kultur 1924, 139 sidor. Illustrerad med teckningar i svartvitt. Mycket gott skick. (1..

Schibbye, Einar

40 kr

Grundlinjer til Hjaelp under Laesning af..

Häfte. Sommarkurserna i Uppsala 1903, 10 s. Sista sidan skadad i kanten.

Bertil Carlsson

80 kr

Grundläggande forskningsmetodik. För Vår..

Häftad. Illustrerad med diagram, tabeller och teckningar. Almqvist&Wiksell 1986, 181 s. Namnteckning. Mycket gott skick. (ö)

Fjeldstad / Jörgensen / Wirmark / Zillia..

80 kr

Gruppteater i Norden

Hft från Samleren 1981. 300 s. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (f)

Olle Orrje

50 kr

Grus - Dikter

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers förlag 1989, 113 sidor. 310 gram. Mycket gott skick. (ö)

Järnankar, Frans

160 kr

Gruvarbetare, torpare och bruksfolk.

Häftad. Illustrerad med fotografier i sv/v. dokument och teckningar. Ljusnedals Byalag / Bruksvallarnas Byalag 1987, 301 s. 21x15 cm..

Nalle Elfqvist

70 kr

Gruveliga, ljuveliga Falun - Miljö och m..

Illustrerat pappband. Natur och Kultur 1978, 135 s. 20,5x26,5 cm (tvär). Vikt 590 gram. Fotografierna i svartvitt. Något gulnad rygg,..

Bertil Boëthius

350 kr

Grycksbo 1382 - 1940. Minnesskrift utgiv..

Linneband med dekorerade pärmar och rygg. Falun 1942, 626 s. 28x21,5 cm. Vikt 2,4 kilo. Illustrerad med fotografier i svart/vitt, tec..

Westerlund, Per

70 kr

Gryning över djungel

Halvklotband med främre häftesomslag medbundet. Stockholm 1950, 227 s. 22x15,5 cm. Vikt 500 gram. Välhållen. (f)

Fridegård, Jan

80 kr

Gryningsfolket

Häftad, Holger Schildts förlag 1945. Andra uppl. 256 s. Vikt 470 gram. Välhållen. (121ö)

Agaton Ericstam

90 kr

Grytnäs socken. Andra delen.

Häftad. Med dedikation. Illustrerad med fotografier och kartor. Eget förlag 1953, 451 s. Vikt 810 g. Något nött vid övre rygg, eljest..

Lorenz, Konrad

110 kr

Grågåsens år

Rött linneband med skyddsomslag, Norstedts 1980. ISBN: 91-1-804162-0. Foto av Sybille och Klaus Kalas. Översättning av Håkan Hallande..

Ingvar Wahlén (text) & Bert Olls (illust..

70 kr

Grårockarna. Folklivsskildring.

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Settern 1978. 420 gram. 145 sidor. Rikt illustrerad med teckningar i svartvitt. Mycket gott..

Grennfelt / Kraft / Lindqvist / Rydén

300 kr

Gränna - Visingsö historia

Dekorerat laminatband. Illustrerad med fotografier i färg och sv/v. Liber förlag 1980, 386 s. 24,5x21,5 cm. Vikt 1210 g. Mycket gott ..

Anna-Maria Åström / Bo Lönnqvist / Yrsa ..

160 kr

Gränsfolkets barn. Finlandssvensk margin..

Häftad. Illustrerad med fotografier i svart/vitt, kartor och urklipp. Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet i Finland Nr 6..

Ed & Deb Shapiro

80 kr

Gränslös kärlek. Österländsk visdom i va..

Rött förlagsband med skyddsomslag. Richters 2004. Förord av Sri Swami Satchidanada. Översättning av Birgitta Karlström. 560 gram. 287..

Nilsson-Tannér, Per

70 kr

Gränslösa land. Historisk roman om Baltz..

Inbunden med skyddsomslag. Settern 1975, 261 s. 600 gram, skrymmande. Skyddsomslaget med liten tejplagning i kanten. Boken i mycket ..

Kemal, Yasar

50 kr

Gräset som aldrig dör

Inbunden med skyddsomslag. Gidlunds förlag 1975, 343 s. 550 gram. Skyddsommslag med bruksspår. Gott skick. (skö 4)

Anna Nilsén

60 kr

Gräsö kyrka

Klammerhäftad. Upplands kyrkor - 165. Utgiven av Ärkestiftets Stiftsråd genom redaktör Ingmar Kilström, 1965. 16 sidor. Illustrerad m..

Jan-Eric Wahlén

60 kr

Grävlingar - Naturbok

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Settern 1980. Vikt 270 gram. 191 sidor. Omslag och illustrationer av Rune Wenliden. Mycket ..

Claudia Schnieper & Felix Labhardt

70 kr

Grävlingen

Dekorerat laminatband, Berghs 1988. Från tyskan av Ingrid Mjöberg. Fackgranskad av Håkan Hallander. 23,5x22 cm. 315 gram. 40 sidor. R..

Britt Sandquist-Bolin

80 kr

Grön fest

Dekorerat pappband. Bonnier Fakta 1981. 24,5x21,5 cm. Vikt 530 gram. 91 sidor. Illustrerad med fotografier i färg och teckningar. Myc..

Frohm, Gösta / Rosén, Bo

35 kr

Gröna friluftsboken

Pappband med skyddsomslag från Skid- och friluftsfrämjandet / Rabén 6 Sjögren 1964. 221 s. Aningen nött omslag. Namnteckning.

Frohm, Gösta / Rosén, Bo

45 kr

Gröna friluftsboken

Inbunden med skyddsomslag från Rabén & Sjögren / Skid- och Friluftsfrämjandet 1964. 221 s.

Gunnel Carlson / Susanna Hultin / Victor..

70 kr

Gröna hjälpen -106 frågor och svar om v..

Dekorerat laminatband. Prisma 2003. 520 gram. 119 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Nära nyskick. (f)

Lindgren, Vera

60 kr

Gröna kokboken

Häftad. Litteraturförlaget 1950, 105 s. 170 gram. Omslaget något nött i kanten, eljest i gott skick.

Engström, Albert

60 kr

Gröna Lundgren och andra berättelser

Hft från Bonniers 1965. Bra skick.

Engström, Albert

110 kr

Gröna Lundgren och andra berättelser / Ä..

Halvfranskt band med övre guldsnitt. Två volymer i ett band. Båda främre häftesomslagen medbundna. Illustrerade med teckningar av för..

Henning Hamilton / Thorsten Peterson

70 kr

Gröna skogar. Idé och företag 1938-1987...

Dekorerat pappband. Kristianstad 1988. 27,5x21,5 cm. Vikt Vikt 620 gram. 117 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt och ..

Eva Janson / Ann-Britt Sörensen

140 kr

Grönare liv för allergiker.

Dekorerat pappband. Bokens trädgårdsförslag omfattar villaträdgårdar, balkonger, gemensamma bostadsgårdar, skolgårdar, parker och grö..

Brandt, Erik (red.)

50 kr

Grönköping - Liv och leverne 1970.

PAN-originalpocket. Illustrerad. PAN/Norstedts förlag 1970, 135 s. 19x11 cm. 150 gram. Prislapp på baksidan. Mycket gott skick. (140ö)

50 kr

Grönköping, kur- och kulturort. Utgiven ..

Häftad, Norstedts 1964. 280 gram. 204 sidor. Illustrerad med fotografier och teckningar i svartvitt. Välbevarad.

160 kr

Grönköpings Veckoblad 32 nummer spridda ..

Alla i bra skick säljes för 19 kr styck eller alla enl pris nedan. Vikt drygt 1 kg.

Nils Hasselskog

70 kr

Grönköpingsdikter

Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Prisma 1987. Vikt 570 gram. 223 sidor. Sammanställda av Göran B Nilsson och Martin Kylhammar. Illu..

Torsten Hallberg (redaktör)

120 kr

Grönland -mer än isberg.

Dekorerat laminatband. Föreningen Norden utan årtal. 685 gram. 227 sidor. Rikt llustrerad, huvudsakligen i färg. Nyskick. (f)

Inger Nilsson

80 kr

Grönlandsfrågan 1929-1933. En studie i s..

Häftad. Umeå 1978, 124 s. Vikt 240 gram. Namnteckning. Två små riss i kanten. Gott skick. (150ö)

Thomas Frederiksen

80 kr

Grönländska Dagboksblad. En grönländsk f..

Ryggklotband med mönstrade pärmar. Utan skyddsomslag. Tidens förlag 1980, 148 s. 25x19 cm. Vikt 630 gram. Dagboksbladen med handskriv..

Olsson, Anna

60 kr

Grönsakers användning i hushållet m.m. K..

Häftad. Utgiven på Eget förlag 1934, 130 s. 20x14 cm. 160 gram. Skada på omslaget vid övre rygg, inlagan i gott skick.

Charlotte Lesche & Ann Lindberg

80 kr

Grönt té. Kinas gröna guld.

Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Prisma 2006. 450 gram. 20x20 cm. 93 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i fär..

Sigurd Hansell

60 kr

Gröt från A - Ö. Om julgröt, couscous, p..

Häftad. LTs förlag 1978. 130 gram. 77 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (f)

Peter Landelius

60 kr

Guacamole och svenska krusbär - En ambas..

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Atlantis 1991, 105 s. Vikt 310 g. Mycket gott skick.

Lindblad, Jan

60 kr

Guayana. Ett tropiskt vildmarksrike

Dekorerat pappband från Bonniers 1975. Rikt ill. 80 s.

Albert Engström

50 kr

Gubbar. Urval och förord av Per-Erik Lin..

Dekorerat förlagsband, Stiftelsen Litteraturfrämjandet 1974. Vikt ca 360 gram. Utan sidnumrering (opaginerad). Mycket gott skick.

Lennart Valinder

150 kr

Gubbstrutten del 1-7.

Häftad. 7 volymer. Dagens Nyheters förlag 1993-1996. Totalt cirka 700 sidor. 670 gram, skrymmande. Dedikation i samtliga exemplar. Nä..

Lennart Koskinen

70 kr

Gud 2000

Häftad med vikpärm. Verbum 1997. Vikt 300 gram. 175 sidor. Prislapp på baksidan. Mycket gott skick. (500ö)

Lennart Palm

90 kr

Gud bevare utsädet! Produktionen på en v..

Dekorerat förlagsband. Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien 1997. Vikt 600 gram. 215 sidor. Från bokens baksida: ... I denna bok får ..

Bo Larsson

70 kr

Gud som provisorium. En linje i Lars Gyl..

Häftad, Verbum 1990. 350 gram. 200 sidor. Tillskrift på försättsblad. Mycket gott skick.

Heller, Joseph

60 kr

Gud vet

Inbunden med skyddsomslag. W&W 1984, 401 s. 650 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (skö 6)

Delderfield, R.F.

160 kr

Gud är engelsman / \"...ty riket är Ditt..

Klotband med skyddsomslag. Romantrilogi om familjen Swann från drottning Victorias England. Askild&Kärnekull 1975, 390, 410, 400 s. T..

McCullough, Colleen

60 kr

Gudarnas gunstlingar

Förlagsband med skyddsomslag, Natur o Kultur 1994. 704 s. 890 gram, skrymmande. Skyddsomslag med några nagg, eljest i mycket gott ski..

Erich von Däniken

60 kr

Gudasäd - Intelligensens planer och spår.

Pappband. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Översättning av Roland Adlerberth. Berghs förlag 1973, 256 s. Vikt 410 g...

Gustav Hedenvind-Eriksson

60 kr

Gudaträtan och proletärdiktaren.

Häftad, Bonniers 1960. 260 gram. 153 (3) sidor. Omslaget med bruksspår. Gott skick.

Garfield, Leon / Blishen, Edward

70 kr

Guden under havsytan. Sagor från Olympen.

Illustrerat förlagsband med skyddsomslag, Rabén & Sjögren 1993. ISBN: 91-29-62149-6. 179 sidor. Sparsamt illustrerad. Ägarstämpel ins..

Birger Andersson

50 kr

Gudings sista resa. Ur ejdrarnas liv.

Dekorerat pappband. Bokförlaget Settern 1987. 240 gram. 117 sidor. Illustrerad med teckningar i svartvitt. Mycket gott skick.

Anthony Summer

70 kr

Gudinnan. Marily Monroes hemliga liv.

Dekorerat förlagsband. Forum 1987. 23x16x4 cm. Vikt ca 800 gram, skrymmande. 571 sidor. Mycket gott skick. (260ö)

Richard Collier

60 kr

Guds general - Berättelsen om William Bo..

Dekorerat pappband. Frontespis. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Översättning av Eva Berg. Saxon&Lindströms Förlag 1965, 320 ..

Déry, Tibor

60 kr

Guds gissel

Häftad. Översättning Maria Ortman. Bonniers Förlag 1969, 279 s. 510 gram. Mycket gott skick. Troligen oläst. (skö 7)

Alf Åberg

60 kr

Guds gröna ö. En bok om republiken Irland.

Häftad med skyddsomslag. LTs förlag 1956. 525 gram. 196 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt samt karta. Omslaget med en de..

Clarke, Arthur, C.

110 kr

Guds hammare.

Förlagsband med skyddsomslag, Bokförlaget Trevi 1994. ISBN: 91-7161-089-8. 221 s. Fint skick.

Bertil Berthelson

50 kr

Guds hus till prydno. Bilder i färg från..

Ryggklotband med skyddsomslag. Fotografier av Folke Johansson och Lennart Sääf. Esselte 1958, 71 s. 27,5x17 cm. Vikt 370 g. Ett tejpl..

Caldwell, Erskine

60 kr

Guds lilla land

Häftad. Forum 1947, 331 s. 290 gram. Omslag med smärre bruksspår. Mycket gott skick. (skö 7)

Linder, Erik Hj.

60 kr

Guds pennfäktare och andra essayer

Häftad. Natur och Kultur 1955, 195 s. 300 gram. Liten riss på främre omslag, eljest välhållen.

C A Chader

60 kr

Guds plan genom tidsåldrarna - En evange..

Häftad. Harriers Bokförlag 1940. Vikt 330 gram. 189 sidor. Omarbetad, tillökad upplaga. Färgplansch saknas. Mycket gott skick. (510ö)

C.A. Chader

90 kr

Guds Plan genom tidsåldrarna. En evangel..

Gulddekorerat klotband. Främre häftesomslag medbundet. Med en utvikbar plansch (karta) i 7 färger. Harriers Bokförlag 1936, 127 s. 25..

Koch, Martin

80 kr

Guds vackra värld. I-II, två volymer

Häftade. Ouppdkurna. Bonnierbiblioteket 1964, 350+338 s. 870 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (115ö)

Nils Tägt

60 kr

Gudsbild och gudstro - om kristen gudstr..

Dekorerat förlagsband. EFS förlaget 1985. Vikt 430 gram. 141 sidor. Mycket gott skick. (500ö)

Tägt, Nils

80 kr

Gudsbild och gudstro -om kristen gudstro..

Dekorerat pappband, EFS-förlaget 1985. ISBN: 91-7080-669-1. 141 S. fINT SKICK.

80 kr

Gudstjänstordning för Svenska kyrkan. 2 ..

Klotband utan skyddsomslag. Bokförlaget Verbum, Lund 1976. Vikt 810 gram. 191 sidor. Namnteckning. Mycket gott skick. (530)

80 kr

Gudstjänstordning för Svenska kyrkan. 3 ..

Klotband utan skyddsomslag. Bokförlaget Verbum, Lund 1976. Vikt 450 gram. 70 sidor. Innehåll: Register med fördelningsförslag - Recit..

Michael H. Day

90 kr

Guide to fossil man. A handbook of human..

Häftad, Cassel 1977. Tredje utökade och reviderade upplagan. 346 sidor. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott skick.

70 kr

Guide to Golf in Great Britain.

Paperback. Where to play, how to play, where to stay, over 1500 courses. Foreword by Gary Player. Consultant editor Tom Scott. Octopu..

Beeson, Nora

90 kr

Guide to the Metropolitan Museum of Art.

Häftad med textil rygg. Mycket rikt illustrerad. Med ritningar över de olika våningarna samt varje inriktning. Första utgåvan, The Me..

Gloag, John

120 kr

Guide to Western architecture. From the ..

Häftad. På engelska. Med över 400 illustrationer. Grove Press Inc. New York uå, 407 s. 930 gram. Nött i kanten, eljest i gott skick.

Cecilia Bååth-Holmberg

90 kr

Guiseppe Garibaldi

Dekorerat helklotband. Illustrerad. Frontespis. Fahlcrantz & Co 1892, 418 s. 19x13,5x3 cm. 470 gram. Välhållen. (ö)

Willy Forsström

120 kr

Gula faran rullar vidare -Norrköpings sp..

Dekorerat laminatband. Trafik-Nostalgiska förlaget 2004. TNF-bok 11. 1000 gram. 163 sidor. rikt illustrerad med fotografier i färg oc..

Sven O. Bergkvist / Bert Olls

60 kr

Guld eller gröna skogar - Den tekniska r..

Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad med teckningar. Rabén&Sjögren 1972, ca 70 sidor. 20x25 cm (tvär). Vikt 440 g. Skyddsom..

Jókai, Mór

80 kr

Guld värd

Konstläderband med skyddsomslag. Bra Klassiker 1985, 470 s. 570 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (skö 4)

Tournier, Michel

60 kr

Gulddroppen

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers 1987, 224 s. 420 gram. Skyddsomslag med liten tejplagning, eljest i mycket gott skick. (skö 2)

Wilhelm Odelberg (red.)

90 kr

Guldet i flaskan. Historia kring starka ..

Halvklotband med mönstrade pärmar. Stockholm 1967, 297 s. 26,5x18 cm. Vikt 1050 gram. Illustrerad med fotografier i färg och s/v. och..

Jansson, Eric

50 kr

Guldgrävarna vid Jim-Creek. Berättelse f..

Illustrerat pappband. Evangeliipress 1949, 151 s. Vikt 220 g. Märke efter prislapp på baksidan, eljest välhållen.

Nygren, Evax

60 kr

Guldgudens hämnd. Ungdomsroman om Papua-..

Dekorerat pappband, Axplock utan årtal. ISBN: 91-86436-26-0. 83 s. Om Papua Nya Guinea

Wilhelm Holmqvist

80 kr

Guldhalskragarna

Dekorerat laminatband. LTs förlag i samarbete med Statens historiska museum 1980. 560 gram. Rikt illustrerad med fotografier mestadel..

Gemma Snellman

60 kr

Guldhamstrar och andra smådjur.

Dekorerat pappband, Rabén & Sjögren 1968 (andra upplagan). 275 gram. 135 sidor. Illustrerad med fotografier samt teckningar i svartvi..

Elsie Johansson

80 kr

Guldmannen

Dekorerat pappband. LL förlag 1995. 260 gram. 102 sidor. Illustrerad med akvareller (Ingrid Eriksson). Nyskick. (430)

Eriksson, Ture

70 kr

Guldpilen - Gotlandsroman

Häftad. Ouppskuren. Bokförlaget Arena 1961, 216 s. Gott skick.

Nilson, Peter

90 kr

Guldspiken

Förlagsband med skyddsomslag, Norstedts 1985. ISBN: 91-1-851282-8. 354 s. 640 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (114ö)

Bengt af Klintberg

50 kr

Guldvagnen på sjöbottnen. En skattsägen..

Häftad med skyddsomslag. Utgiven som julhälsning 1977. 47 sidor. Illustrerad med några fotografier samt en karta. Nära nyskick. (hft)

90 kr

Gullspång 1981 - 1983. En bildberättelse..

Dekorerat pappband. Utgiven av Gullspångs Fotoklubb 1983. 670 gram. 208 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket g..

Christina Hellberg (författare) / Mats Å..

80 kr

Gumman Grå - En barnopera i en akt

Dekorerat förlagsband. Crealog / Etiska Institutet 2002. Vikt 310 gram. opaginerad. Från bokens baksida: Gumman Grå handlar om att vå..

Stellan Arvidson

60 kr

Gunnar Gunnarsson. Islänningen.

Häftad, LTs förlag 1960. 475 gram. 287 sidor. Ryggen blekt. Mycket gott skick (oskuren).

Frans Nilsson

60 kr

Gunnar Sträng

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i svartvitt och teckningar. Tidens förlag 1981, 181 s. Vikt 410 g. Mycket g..

140 kr

Gunnebo - Stållinekatalogen.

Svart klotband med guldtryck. Illustrerad med fotografier och teckningar. Gunnebo utan årtal, 76 s. 21x15 cm. Vikt 220 g. Mycket gott..

Göran Axel-Nilsson

60 kr

Gunnebo -vägledning

Häftad med vikpärm. Göteborg 1955. 77 sidor. Illustrerad med fotografier, ritningar samt en karta. Medföljer även tre ocirkulerade vy..

Lars Sjöberg & Staffan Johansson

160 kr

Gunnebo och 1700-talets sommarställen i ..

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Prisma 2007. 810 gram. 25,5x22 cm. 144 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och faksimil..

Marika Cobbold Hjörne

60 kr

Guppy till kvällsmat

Förlagsband med skyddsomslag. Översättning av Inger Wadman. Bonniers förlag 1995, 285 s. 510 gram. Skyddsomslag med liten tejplagning..

Romdahl, Axel L.

100 kr

Gustaf Cederström

Rött klotband med skyddsomslag. Frontespis. Innehåll: Levnadsloppet - Verken - Cederströms liv i data - Ur Cederströms verk - Förteck..

Blom, J. Korpral

40 kr

Gustaf Eriksson Wasa såsom flykting i Da..

Häfte. Andra förbättrade upplagan. Tryckt på Falu Nya Boktryckeri Aktiebolag 1901. Detta nytryck från 1997, 20 s.

Lindbäck, Erland

60 kr

Gustaf Fröding - Temperamentsstudie och ..

Häftad. Ouppskuren. \"Vid tolkningen av Frödings personlighetsutveckling och verk har författaren begagnat sig av psykoanalytiska syn..

Dahlbäck, Bengt (redigering)

50 kr

Gustaf Fröding 1860-1960. Minnesutställn..

Klammerhäftad, Kungl. Bibliotekets utställningskatalog nr 22. 1960. Andra omarbetade upplagan. 28 s. Bra skick.

Moberg, Ove

70 kr

Gustaf Fröding och Karlstad.

Häftad, Värmlands Folkblads förlag 1957. 158 sidor. Gott skick.

Ingvald Rosenblad / Jan Szczepanski

150 kr

Gustaf Frödings bibliografi I och II.

Dekorerat pappband. Två volymer. Gustaf Fröding-Sällskapet Del I, 1978, 256 s. / Del II, 1984, 354 s. Vikt 1820 g. Båda böckerna i my..

Ingvald Rosenblad / Jan Szczepanski

80 kr

Gustaf Frödings bibliografi I.

Dekorerat pappband. Gustaf Fröding-Sällskapet 1978, 256 s. Vikt 790 g. Mycket gott skick.

Jan Szczepanski

80 kr

Gustaf Frödings bibliografi II. Litterat..

Dekorerat pappband. Gustaf Fröding-Sällskapet 1984, 354 s. Vikt 1010 g. Mycket gott skick.

70 kr

Gustaf Frödings brev 2, 1892 - 1910. Utg..

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers förlag 1982, 411 s. 24,5x18x3,5 cm. Vikt 980 g. Skyddsomslaget något naggat i kanten, eljest i..

70 kr

Gustaf Frödings brev I 1877 - 1891. Utgi..

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers förlag 1981, 295 s. Vikt 760 g. Litet nagg i omslaget, eljest i mycket gott skick.

120 kr

Gustaf Frödings brev I, 1877 - 1891 och ..

Förlagsband med skyddsomslag. Två volymer. Utgivna och kommenterade av Germund Michanek och Ingvald Rosenblad. Bonniers förlag 1981-8..

80 kr

Gustaf Frödings dikter

Halvklotband med marmorerade pärmar. Båda häftesomslagen medbundna. Den bästa lyriken med bl.a. Gitarr och dragharmonika från 1891. B..

Fröding, Gustaf

110 kr

Gustaf Frödings poesi.

Klotband med skyddsomslag, Wahlström & Widstrand 1993. ISBN: 91-46-16209-7. 744 s + register. Vikt 1440 gram, skrymmande. Boken rymme..

Holger Elliot

60 kr

Gustaf Holdo Stråle. Rörstrandsdisponent..

Klotband med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad med fotografier i svartvitt. LTs förlag 1971, 206 s. Vikt 500 g..

60 kr

Gustaf III.

Häftad. Nationalmuseums utställningskatalog nr. 367, 9 november 1972 - 31 mars 1973. Nationalmuseum Stockholm 1972, 180 s. 450 gram. ..

Herman Schück

70 kr

Gustaf III:s statvälvning 1772. I berätt..

Häftad. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitetsakademien i Stockholm 1935. Historiskt Arkiv 4. 80 sidor. Välbevarad. (hft)

Björkegren, Hans

60 kr

Gustaf V:s skål

Inbunden med skyddsomslag. \"Berättelsen är till en del resultatet av omfattande och tidskrävande arkivstudier. Gulnade dokument och ..

Fjellman, Margit

70 kr

Gustaf VI Adolf. Närbilder av kungen.

Dekorerat klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Bonniers förlag 1973, 192 s. ISBN 91-0-038940-4.

Ragnar Redelius

70 kr

Gustaf Wilhelm Müntzing - En märklig När..

Häftad. Frontespis. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1967, 122 s. Vikt 190 g. Mycket gott skick.

Nils Ahnlund

70 kr

Gustav Adolf den Store.

Blått halvklotband med främre omslag medbundet samt övre färgat snitt, Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag 1932. Femte upplaga..

Georg Brandell

70 kr

Gustav Fröding - Psykologiska studier.

Häftad. Frontespis. Till större delen oskuren. Illustrerad med porträtt. Gleerups förlag 1933, 215 s. Vikt 310 g. Namnteckning. Recen..

O.W. Ålund

80 kr

Gustav II Adolf. Ett trehundraårsminne. ..

Rött gulddekorerat helklotband. Bonniers 1894. Med över 100 illustrationer och flera kartor. 348 sidor. 540 gram. De tre första sidor..

Beth Hennings

80 kr

Gustav III som kronprins. Akademisk avha..

Privatbundet blått klotband med bägge omslagen medbundna. Hugo Gebers förlag 1933. 452 sidor. Tillskrift. Gott skick.

Björkegren, Hans

50 kr

Gustav V:s skål

Inb m sk oms från WoW:s förlag 1980. Fint skick.

Göransson, Göte

110 kr

Gustav Vasa och hans folk

Klotband m sk omslag från Bra Böcker 1984. 267 s. Rikt ill. stort format.

Lindqvist, herman

80 kr

Gustav Vasa och hans söner och döttrar

Inbunden med skyddsomslag, Norstedts 1993. 502 s. Ill. ISBN: 91-1-912652-2. Fint skick.

Armin Tuulse

140 kr

Gustav Vasas Reformationstavlor

Blått gulddekorerat helklotband med skyddsomslag. Båda häftesomslagen medbundna. Texten är rikt illustrerad med bilder som visar rela..

Hans P. Lödrup

150 kr

Gustav Vigeland

Halvfranskt band med övre guldsnitt. Nasjonalforlaget 1945, annet opplag. Text på norska. 2000 gram. 263 sidor. Illustrerad med fotog..

Liedholm, Alf

80 kr

Gustave Courbet. Den moderna realismens ..

Häftad. Dedikation. Illustrerad. Omslagsbilden är efter ett självporträtt av Courbet 1847, kallat \"Mannen med pipan\". Lindfors bokf..

Karin Forsberg

120 kr

Gusums bruk 1653-1953

Klotryggband utan skyddsomslag. Nordisk Rotogravyr 1953. 720 gram. 221 sidor. Illustrerad med faksimil och fotografier i svartvitt. O..

Axel A. Carlson

60 kr

Gutenberg - Hans liv, hans verk och föru..

Ryggklotband. Illustrerad. Oskarshamn 1924, 96 s. 23,5x15,5 cm. Vikt 220 g. Mycket gott skick.

Lutz Mackensen

130 kr

Gutes Deutsch in Schrift und Rede - Ein ..

Laminatband. Orbis Verlag 1988, 416 s. 22x16,5x4 cm. Vikt 960 g. Tillskrift på försättsblad. Mycket gott skick.

Olsen, K / Nordenfalk, C (red)

50 kr

Gyllene Böcker - Illuminerade medeltida ..

Häftad. Nationalmusei utställningskatalog Nr 193, maj-september 1952. Vikt 200 gram. Illustrerad. 95 sidor + illustrationsförtecknin..

Andrej Semjov / Harald Nilsson / Borko T..

70 kr

Gyllene mynt -och flöjten från "Divje Ba..

Dekorerat pappband. Kungliga Myntkabinettets utställningskatalog nr 35 utan årtal. 24,5x17,5 cm. 280 gram. Rikt illustrerad med fotog..

Gunnar Broberg (huvudredaktör)

190 kr

Gyllene Äpplen I-II. Svensk idéhistorisk..

Dekorerade pappband. Två volymer. Atlantis 1995. Vikt cirka 2800 gram. 1428 sidor, löpande paginering. Mycket gott skick. (f)

G:son Uggla, Bertil

40 kr

Gymnastik till husbehov

Klammerhäftad från Norstedts 1930. 64 s. Ill. med teckningar på diverse gymnastiska övningar.

Tunander, Britt och Ingemar

50 kr

Gå i antikbod

Häftad. Rikt illustrerad med fotografier i både färg och svartvitt. ICA-förlaget 1968, 144 sidor. Mycket gott skick..

Tomek Tryzna

70 kr

Gå, älska!

Förlagsband med skyddsomslag. Översättning av Lennart Ilke. Bonniers förlag 2004, 300 s. 520 gram. Mycket gott skick. (ö)

Christer Olofsson

180 kr

Gåessie dah jeatjebh åerieminie -naemhti..

Dekorerat förlagsband. Gullers Förlag 2007. 1750 gram. 31x26,5 cm. 199 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Boken är förla..

Sigurd Wallin

120 kr

Gångna dagars högreståndskultur - Kyrkoi..

Rött helklotband. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag 1948, 225 s. 28x19 cm. Vikt 1040 g. ..

Ragnar Olofsson

130 kr

Gård och bygd i förändring

Dekorerat pappband, 1992. 84 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Nära nyskick. (f)

Anders Neumüller

80 kr

Gårdagens rariteter. Dyrgripar från 25 s..

Förlagsband med skyddsomslag. Rabén & Sjögren 1981. 23,5x16,5 cm. Vikt: 590 gram. Illustrerad med fotografier både i färg och svartvi..

Umberto eco

70 kr

Gårdagens ö

Förlagsband med skyddsomslag, Brombergs 1995. 398 sidor. Tapelagad reva på skyddsomslaget, annars mycket gott skick.

Skoglund, Gösta (redaktör)

70 kr

Gårdar, borgar och hamnar i det äldsta H..

Häftad. Gösta Skoglund, Umeå 1981. 78 sidor. Illustrerad med fotografier, kartor och tabeller. 21x14,5 cm. Gott skick.

Jan Granberg

80 kr

Gården i den förindustriella staden. En ..

Häftad. Nordiska museet 1984. 151 sidor. Illustrerad med fotografier, ritningar och kartor i svartvitt. Mycket gott skick. (f)

Kleman, Ylva (red)

70 kr

Gåtfulla varelser

Förlagets illustrerade laminatband, ingår i serien Mystikens Värld. Utgiven av Lademann 1991. ISBN: 91-88174-03-04. 144 sidor. Till s..

Persson, Åke (red.)

70 kr

Gåtfullt. Mysterier Monster Legender.

Kartonnage. Illustrerad. Bokförlaget Semic 1999, 130 s. Vikt 310 g. ISBN 91-552-2868-2. Mycket gott skick.

100 kr

Gåva och Krav. Skrifter tillägnade Manfr..

Halvklotband. Privatinbundet 1989. Båda häftesomslagen medbundna. Frontespis. Sveriges Kristliga Studentrörelses Bokförlag 1934, 467 ..

Britney & Lynne Spears

60 kr

Gåvan. En berättelse om en mors kärlek.

Dekorerat pappband. Översättning av Ingrid Warne. Wahlströms 2001, 159 s. 270 gram. Nära nyskick. (ö)

Bolinder, Jean

60 kr

Gåves det en trolldom

Inbunden med skyddsomslag från Författarförlaget 1988, 235 s. Vikt 450 gram. Mindre fläck på skyddsomslaget. Mycket gott skick. (123ö)

AnneMarie Dahlberg (huvudred.)

120 kr

Gåvor från Österland

Häftad med vikpärm. Utställningen och denna publikation är en resa i tiden från 1500-talet till idag och omfattar föremål från Främre..

Nordberg, Perola

70 kr

Gädda - en artmonografi.

Pocket. Här får den fiskeintresserade många goda uppslag inför kommande fisketurer. Dessutom behandlas miljöförstöringens inverkan på..

Michael Jensen

120 kr

Gäddflugfiske -under ytan

Dekorerat laminatband. Bokförlaget Settern 2003. 650 gram. 126 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Ur baksidestexten: Gäd..

Enid Blyton

50 kr

Gänget

Grönt ryggklotband med illustrerad pärm. Wahlströms 1969, 143 s. namn, några förkryssade titlar, eljest i mycket gott skick.

Nyman, Gert

60 kr

Gärdesmygarna

Limhäftad, Författarförlaget 1976. ISBN: 91 7054 173 6. 234 sidor. 300 gram. Mycket gott skick. (114ö)

180 kr

Gävleborgs län - Ett bildgalleri.

Grönt helklotband med guldtryck. Fotografier i svart/vitt (personporträtt och byggnader). Utgivet av Wilh. Lindeberg och Gust. Hedma..

Severin, Göran (red.)

70 kr

Gävleborgs läns konstförening 75 år. Frå..

Dekorerat pappband. \"I denna bok om föreningen speglas länskonsten, men den ger också utblickar som berör konstföreningsrörelsens hi..

400 kr

Gävleborgs läns Skogsvårdsstyrelse 1905 ..

Klammerhäftad. Illustrerad med fotografier i sv/v samt kartor och tabeller. Innehåll: Skogsbrukets betydelse för länet - Skogsvårdsst..

Jan Moritz

60 kr

Gävlefiskarna i Ångermanland

Klammerhäftad, Gävle 1992. 21x15 cm. 16 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick.

60 kr

Göinge Hembygdsförenings Årsbok 1968

Hft. Tillskrift på framsidan. 83 s.

Rune Dahl m fl (red.)

60 kr

Göinge hembygdsförenings Årsbok 1985

Häftad. Broby 1985. Vikt 300 gram. 180 sidor. Innehåll: Emigrationen från Hjärsås socken - Cederborg gjorde Göingebygden känd - Ryavä..

Fiona French (text /bild) Svensk text: C..

60 kr

Gömma fingerborgen

Dekorerat pappband. Carlsen/IF 1979. Opaginerad. Illustrerad med teckningar i färg. Mycket gott skick. (ö)

Hermodsson, Elisabet

50 kr

Gör dig synlig - Dikter

Häftad. Rabén & Sjögren 1980, 112 s. 210 gram. Nära nyskick. Nära nyskick. ISBN 91 29 54661 3. (Ly ö 3)

Vernon Coleman

60 kr

Gör ditt eget hälsotest.

Limhäftad. Bokförlaget Forum 1986, 227 s. 350 gram. Mycket gott skick. (ö)

Vernon Coleman

60 kr

Gör ditt eget hälsotest.

Häftad. Forum 1986. 228 sidor. Mycket gott skick. (ö)

Elisabet Berg

80 kr

Gör ditt eget papper.

Dekorerat pappband. LTs förlag 1989. 63 sidor. Rikt illustrerad i svartvitt med fotografier, faksimil och teckningar. Mycket gott sk..

O´Hanlon, Bill

80 kr

Gör en sak annorlunda. Tio enkla sätt at..

Rött förlagsband med skyddsomslag från Natur och Kultur 2003. ISBN: 91-27-09642-4. 245 sidor. Troligen oläst. Fint skick.

Birte Aartun

70 kr

Gör jul i huset. Trevliga idéer till jul..

Dekorerat förlagsband. Skaparglädje 1999. 26,5x21,5 cm. Vikt 480 gram. 79 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg samt mallar...

Linda Boström

60 kr

Gör mig behaglig för såret - Dikter.

Häftad med vikpärm. W&W förlag 1998, 67 s. 160 gram. Nära nyskick. (ö)

Frida Pontén

70 kr

Gör om med färger - samma rum på olika s..

Dekorerat laminatband. Richters förlag 2002, 80 s. 27,5x20,5 cm. Vikt 480 gram. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar i fär..

Pedersen, Jörgen

40 kr

Gör så här´s Verktygshandbok. En grundbo..

Kartonnage. Illustrerad i sv/v med teckningar av Kuno Pape. Fogtdals förlag 1984, 96 s. 170 gram. Mycket gott skick. ISBN 91-970573-0..

Bay Pedersen, Gitte

60 kr

Göra roliga saker. Modeller, idéer, besk..

Dekorerat pappband från ICA-förlaget Handarbetsböckerna. 1982, 62 s. 27x19,5 cm. Vikt 400 gram. Rikt illustrerad med fotografier i f..

Lars-Göran Malmgren

70 kr

Göran Palms LM-böcker. Två industrirepor..

Häftad. Lund 1977, 400 s. Något sned, understrykningar med blyerts. Gott skick.

Kjell Johansson

140 kr

Gösfiske. Fakta och fisketips

Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Settern 2006. 450 gram. 127 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Ur baksidestexten: Gen..

Selma Lagerlöf

90 kr

Gösta Berlings saga

Helklotband med dekorerad rygg och pärm. Illustrerad av Georg Pauli. Bonniers förlag 1916, 574 s. 21x17x4,5 cm. 1090 gram. Namnteckni..

Selma Lagerlöf

70 kr

Gösta Berlings saga.

Dekorerat pappband. Med karta över Lövsjö härad i Värmland. Bonniers förlag 1995, 405 s. 22x14x3,5 cm. 570 gram. Nära nyskick. (ö)

Hasse Ekman

70 kr

Gösta Ekman

Blått klotband med främre häftesomlsaget medbundet. Bonniers 1938, sjunde tusendet. 245 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvit..

Per Lindberg

70 kr

Gösta Ekman - Skådespelaren och människan.

Halvklotband med rött övre snitt. Illustrerad med fotografier och teckningar. Natur och Kultur 1942, 311 s. 22,5x16,5x3,5 cm. Vikt 72..

Per Lindberg

70 kr

Gösta Ekman. Skådespelaren och människan.

Halvklotband. Natur och Kultur 1942, 311 s. 22,5x16,5 cm. Vikt 720 gram, skrymmande. Illustrerad med fotografier i s/v och teckningar..

Åke Lilliestam

60 kr

Gösta Fröbärj. En bibliografi.

Klammerhäftad. Stockholm 1982. 32 sidor. Tryckt i en upplaga om 100 exemplar. Tillskrift i bläck påomslaget. Välbevarad. (hft)

Viggo Loos

90 kr

Gösta von Hennigs - Cirkusmålaren.

Helklotband med skyddsomslag. Frontespis. Illustrerad med 74 bilder i svartvitt. Allhems Förlag 1958, 101 s. 30x22,5 cm. Vikt 870 g...

70 kr

Göstas samlade visor och poem. Andra sam..

Häftad. Svenska Folkets Favoritböcker, Åhlén&Åkerlund 1908, 158 s. 210 g. Omslaget något nött i kanten, eljest välhållen. (ö)

Karl Gustav Häll

90 kr

Göta Kanal - vattenvägen genom Sverige

Dekorerat förlagsband. Andra upplagan. Skövde utan årtal. Vikt 450 gram. 92 sidor. Från bokens baksida; - En resa på denna vattenväg ..

Folke Dahlberg

70 kr

Göta kanal.

Förlagsband med skyddsomslag. Wahlström & Widstrand 1978. 151 sidor. Illustrerad med teckningar av författaren. Mycket gott skick. (f)

Birgitta Ahlberg

70 kr

Göta kanal. En färd med kanalbåt Götebor..

Litet brunt klotband. Svenska turistföreningens förlag 1959, tredje upplagan. 170 gram. 125 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i..

Alf Pröysen

60 kr

Göta Petter, sa teskedsgumman.

Dekorerat laminatband. Illustrationer av Björn Berg. Översättning av Ulf Peder Olrog. Rabén&Sjögren 1990, opaginerad. 21x27 cm, tvär...

Alf Hermansson m.fl. (red.)

60 kr

Göteborg förr och nu.

Häftad. Illustrerad med fotografier i svartvitt, kartor och teckningar. Göteborgs Hembygdsförbunds Skriftserie XX - 1986, 174 s. Vikt..

Carl A. Tiselius

120 kr

Göteborg under kontinentaltiden, periode..

Trådhäftad med monterad färgplansch på omslaget. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige, Göteborg 1935. 25,5x19,5 cm. 1130 gram. Illustre..

Erik Olson, Fred Linderoth mfl

90 kr

Göteborgs Bryggare Gilles Protokoll 1661..

Dekorerat pappband. Utgiven av AB Pripp & Lyckholm 1946. 1060 gram, skrymmande. 378 sidor. Omslaget med bruksspår, eljest gott skick...

100 kr

Göteborgs Consistorii Cirkulairer, för å..

Ryggklotband med marmorerade pärmar och snitt. Göteborg 1831-1840. 21x16,5x3 cm. Vikt 440 gram. Bleka lagringsfläckar. Välhållen. (12..

100 kr

Göteborgs Consistorii Cirkulärer, för år..

Ryggklotband med marmorerade pärmar och snitt. Göteborg 1861-70. 21x16,5x3,5 cm. Vikt 520 gram. Två tryckmärken på främre pärm, eljes..

50 kr

Göteborgs Historiska Museum

Hft. Aktuellt från museet: I Gumperts hörne! Saker och ting i museet...Varvsmuseum i Göteborg? Årstryck 1979, 56 s. (hft333)

Alvar Westman

120 kr

Göteborgs kommunalkalender 1954. Årgång ..

Ryggklotband från Göteborgs stads statistiska byrå. 667 s. Blekt rygg o omslag.

Lars Öberg

100 kr

Göteborgs Läkaresällskap - En historik.

Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift från Lasse. Illustrerad med fotografier i färg och svart/vitt samt teckningar. Göt..

Harald Fries

130 kr

Göteborgs och Bohus läns fanerogamer och..

Dekorerat linneband. Utgiven av Göteborgs Botaniska Förening 1945 i en upplaga om 500 exemplar. 625 gram. 480 sidor. Illustrerad med ..

Lindälv, Elof

40 kr

Göteborgs skolmuseum

Häfte. Tillskrift från författaren. Illustrerat. En kort historik jämte orientering rörande samlingarna och Carl Larsson-freskerna i ..

90 kr

Göteborgsstudier i Litteraturhistoria ti..

Häftad. Wettergren & Kerbers Förlag, Göteborg 1954, 408 s. 25,5x19,5x4 cm. Vikt 1320 g. Något stött vid nedre kapitäl, eljest i mycke..

R. Derolez

90 kr

Götter und Mythen der Germanen.

Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Verlag Suchier & Englisch 1974. 550 gram, skrymmande. 334 sidor. Text på Tyska. Illustrerad i..