Just nu 1 543 519 annonser
Säljare: Hargshamns Antikvariat
Tipsa dina vänner:
K-märkt på väg - Svenska vägar, platser och ställen av Staffan Bengtsson / Göran Willis

Staffan Bengtsson / Göran Willis

90 kr

K-märkt på väg - Svenska vägar, platser ..

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers förlag 1997. Vikt 610 gram. 216 sidor. Från bokens baksida: Sverige luktade bensin och gräs oc..
K-märkta ord. Från Kalasbyxor till Fluortant. En kul samling tidstypiska glosor och deras historia. av Staffan Bengtsson & Göran Willis

Staffan Bengtsson & Göran Willis

60 kr

K-märkta ord. Från Kalasbyxor till Fluor..

Häftad med vikpärm. Semic press 2006. 280 gram. 127 sidor. illustrerad i både färg och svartvitt. Mycket gott skick. (760)

Tallgren / Salovius-Sinervo / Laurila

160 kr

Kaarlo Juho Stålberg - Juhlakirja 1940.

Rött skinnband med reliefdekoration på frampärm och gulddekorerad rygg. Frontespis. Finsk text. Illustrerad med fotografier. AAmun Ka..
Kackel i grönsakslandet av Sven Nordqvist

Sven Nordqvist

70 kr

Kackel i grönsakslandet

Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Opal 1990. Vikt 340 gram. Opaginerad. Rikt illustrerad med teckningar av författaren. Mycket gott ..
Kaffe av Stig Wilton

Stig Wilton

70 kr

Kaffe

Helklotband utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar och kartor. Kartorna ritde av K.W. Potratz. Norstedts förlag 1967, 226 s. +..
Kaffe - Från böna till kopp. av Gregory Dicum & Nina Luttinger

Gregory Dicum & Nina Luttinger

80 kr

Kaffe - Från böna till kopp.

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar, diagram och karta. Ordfront förlag 2002, 222 s. Vikt 410 gram. Nära nyskick..
Kaj Munk av Gunnar Ollén

Gunnar Ollén

70 kr

Kaj Munk

Häftad, Lindblads 1944. Andra upplagan. Med 24 illustrationer. 334 s. Från sidan 64 oskuren. Välhållen. (280ö)

Nöjgaard, Niels Dr. theol.

80 kr

Kaj Munk - En minnesskrift i ord och bild.

Hft. 29x22 cm. Med en inledande essay och ett kapitel om Kaj Munk inför svensk publik av docenten, fil. d:r Gunnar Ollén. Rikt illust..

Nöjgaard; Niels Dr. theol.

70 kr

Kaj Munk - Ett nordiskt diktaröde. En mi..

Häftad. 29x22 cm. Med en inledande essay och ett kapitel om Kaj Munk inför svensk publik, av docenten fil. d:r Gunnar Ollén. Rikt ill..

60 kr

KAK:s Körkortsbok. Handledning för motor..

Häftad. Illustrerad med fotografier i svartvitt samt teckningar i färg och svartvitt. Utarbetad på KAK:s uppdrag av Lennart Cassler, ..
Kakamoja av P. Pufendorff (pseudonym) [Bengt Dagrin,..

P. Pufendorff (pseudonym) [Bengt Dagrin,..

80 kr

Kakamoja

Pappband, utgiven på Författares Bokmaskin 1983. Faksimil av originalet som kom 1872. 19x14 cm. Vikt: 275 gram. Mycket gott skick. (6..
Kakel och Klinker -välja material, planering, gör det själv. av Fred-Erik Syversen

Fred-Erik Syversen

70 kr

Kakel och Klinker -välja material, plane..

Dekorerat laminatband. Forum 2002. 48 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar huvudsakligen i färg. Nära nyskick. (f)
Kaktusar och suckulenter.  av Kaijsa Eiworth

Kaijsa Eiworth

70 kr

Kaktusar och suckulenter.

Dekorerat laminatband. Prisma 2003. 400 gram. 69 sidor. Illustrerad med fotografier i färg. Nära nyskick. (f)

Stafsing, Ivar

70 kr

Kalabaliken vid Bender. De gåtfulla moti..

Häftad från Bokförlaget Gothia 1960, 55 s. Författarhälsning på försättsblad.
Kalejdoskop och kornblixtar av Margareta Betulander

Margareta Betulander

100 kr

Kalejdoskop och kornblixtar

Dekorerat förlagsband. Bokboden 1998. Vikt 550 gram. 213 sidor. Från bokens baksida: Margareta Betulander hade djupa rötter i Dalarna..

Norman. Birger

50 kr

Kalenderblad från Korsnäsgården. tecknin..

Inb m sk omslag från Rabén & Sjögrens förlag 1973.

Svensson, Carin

50 kr

Kalenderflickorna

Inbunden med skyddsomslag. Forum förlag 1998, 294 s. 540 gram. Mycket gott skick. (skö 10)

60 kr

Kalifen Harun al Raschids äventyr och an..

Hft från Sörlins Förlag 1948. 208 s. Spår av fuktfläkt nederkant ca 20 s. Oskuren. Mycket gott skick. (102ö)

Christine Nöstlinger

60 kr

Kalla mig inte myrsloken

Dekorerat pappband. Rabén&Sjögren 1987, 144 s. Vikt 280 g. Namn på pärmens insida. Mycket gott skick.

C. David Heyman

90 kr

Kalla mig Jackie - En närgången biografi..

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Översättning av Björn och Ia Olson. Bokförlaget Wiken 1989 (?)..

Siegel, Elisabeth

80 kr

Kallbrand

Förlagsband med skyddsomslag. Stenströms 1985, 421 s. 1040 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (skö 3)
Kalle Blomkvist och Rasmus av Astried Lindgren

Astried Lindgren

60 kr

Kalle Blomkvist och Rasmus

Ryggklotband med dekorerad pärm. Rabén & Sjögren 1964. Vikt 250 gram. 159 sidor. Illustrerad med teckningar av Kerstin Thorwall-Engst..
Kalle Looping av Torsten Scheutz

Torsten Scheutz

50 kr

Kalle Looping

Ryggklotband med dekorerad pärm. Rabén & Sjögren 1953. Vikt 240 gram. 141 sidor. Omslag av Richard Lüsch-Olsson. Mycket gott skick. (..

Torsten Scheutz

50 kr

Kalle Looping och Luftpiraterna

Ryggklotband. Rabén&Sjögren 1955, 139 s. Vikt 210 g. Namnteckning. Aningen skavd i kanten, eljest i mycket gott skick.

Albert Engström

70 kr

Kalle mä blana och andra gubbar.

Dekorerat pappband. Lindblad 1961. 350 gram, tvär. 111 sidor. Omslaget gulnat, tillskrift. Gott skick. (400)
Kalligrafi för nybörjare av Bitte Holmström

Bitte Holmström

80 kr

Kalligrafi för nybörjare

Dekorerat pappband. Rabén Prisma 1996, 39 s. 22x30 cm, tvär. Vikt 480 g. Från baksidan; "Lär dig de grundläggande principerna för de ..

Anders Johansson

90 kr

Kalmar. Bilder och platser.

Dekorerat laminatband. Ölandstryckarna 2001. 470 gram. Opaginerad. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Nära nyskick. (f)
Kalmarsunds vita båtar. Passagerafarten under 150 år. av Göran P D Adolfson

Göran P D Adolfson

180 kr

Kalmarsunds vita båtar. Passagerafarten ..

Dekorerat pappband. Frank Stenvalls förlag. Nytryck efter originalet (1990). 930 gram. 399 sidor. Rikt illustrerad med fotografier oc..
Kalmarunionens tid. Från drottning Margareta till Kristian II. av Lars-Olof Larsson

Lars-Olof Larsson

130 kr

Kalmarunionens tid. Från drottning Marga..

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad i både färg och svartvitt. `Kalmarunionens tid börjar 1397 då drottning Margareta fullborda..
Kalvskinnet av Erik Gustavsson

Erik Gustavsson

70 kr

Kalvskinnet

Inbunden med skyddsomslag. Bokförlaget Settern 1980, 204 sidor. Vikt 390 gram. Omslaget av Sven Pihlström. Historisk roman från Smål..

Hansson, Ola

60 kr

Kameleont Killers

Pappband, MonitorFörlaget 1994. 107 s. ISBN: 91-88034-22-4.
Kameran. Från daguerreotyp till direktbild. av Brian Coe

Brian Coe

150 kr

Kameran. Från daguerreotyp till direktbi..

Förlagsband med skyddsomslag, Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag 1978. 240 sidor. 1500 gram, skrymmande. Rikt illustrerad me..

Erik Sundberg

80 kr

Kammarkontoret 100 år.

Dekorerat klotband med skyddsomslag. Illusttrerad med fotografier i svartvitt. Stockholms Drätselnämnd 1980, 308 s. 24,5x17 cm. Vikt ..

70 kr

Kamp och seger - Kulturhistoriska bilder..

Ryggklotband med dekorerad pärm. Illustrerad med 41 teckningar. Beijers Bokförlagsaktiebolag 1896, 228 s. 280 gram. Namnteckning. Gli..

Fogelström, Per Anders

60 kr

Kampen för fred. Berättelsen om en okänd..

Inbunden med skyddsomslag, Bonniers 1971. 304 s. Omslaget med några mindre revor.

Per Anders Fogelström

60 kr

Kampen för fred. Berättelsen om en okänd..

Häftad. Illustrerad. Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen 1983, 316 s. Vikt 530 g. Veck på rygg och bakre pärm. Inlagan i mycket g..
Kampen för Gud. Fundamentalism inom judendom, kristendom och islam. av Karen Armstrong

Karen Armstrong

90 kr

Kampen för Gud. Fundamentalism inom jude..

Förlagsband med skyddsomslag. Forum 2000. 1040 gram, skrymmande (65 kr porto). 505 sidor. Försättsbladet med reva, eljest nära nyskic..

David Attenborough

80 kr

Kampen för livet.

Förlagsband med skyddsomslag. Forum 1991. 320 sidor. Rikt och vackert illustrerad med fotografier i färg. Mycket gott skick. (ö)

Sven Sönnerberg (red.)

350 kr

Kampen mot elden. Del I - II. Släckande ..

Röda halvklotband med guldekorerad rygg och rött övre snitt. Två band. Innehåll: Del I; Brandförsvaret genom tiderna - Det moderna br..

Anton Zischka

90 kr

Kampen om bomullen - En världsfaktor.

Helklotband. Flik från skyddsomslaget med presentation av författaren. Illustrerad med fotografier i svartvitt samt några färgplansch..
Kampen om Islam. av Gilles Kepel

Gilles Kepel

120 kr

Kampen om Islam.

Förlagsband med skyddsomslag. I boken undersöker författaren både den internationella terrorismen och de militära operationer som inl..
Kampen om Monopolet. Sveriges radio och TV under 1900-talet. av Stig Hadenius

Stig Hadenius

120 kr

Kampen om Monopolet. Sveriges radio och ..

Förlagsband med skyddsomslag. Prisma 1998. 1120 gram. 343 sidor. Illustrerad i svartvitt. Nära nyskick. (690)
Kampen om Nord- och Sydpolen. av Ahlman, Axel

Ahlman, Axel

90 kr

Kampen om Nord- och Sydpolen.

Halvfranskt band med gulddekorerad rygg och marmorerade pärmar. Illustrerad med teckningar och fotografier i sv/v. samt tre kartor; d..

Schmitz, Arne

60 kr

Kampen om utrymmet

Förlagsband från Bernces 1967. 133 s.

Schmitz, Arne

60 kr

Kampen om utrymmet. Naturfotoserien 8.

Dek pappband från Fyra Förläggare AB 1979, andra omarbetade uppl. 128 s.

Witke, Roxane

70 kr

Kamrat Chiang Ching.

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad. Översättning av Hans Björkegren. Asild&Kärnekulls förlag 1977, 504 s. Vikt 780 g. Omslaget..
Kamrat i norr av Lidman, Hans

Lidman, Hans

130 kr

Kamrat i norr

Klotband med skyddsomslag från LT:s förlag 1966, 1:a uppl. 287 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt tagna av författar..

70 kr

Kamrat Kim il Sungs revolutionära verksa..

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Svensk-Koreanska Föreningen 1971, 261 s. Vikt 550 g. Mycket go..
Kamrat mördare (From Russia, with Love) av Ian Fleming

Ian Fleming

40 kr

Kamrat mördare (From Russia, with Love)

Häftad o pocketformat. Zebra special från Bonniers 1964. Engelska originalet utkom 1957. 140 gram. 205 sidor. Aningen snedläst, inlag..
Kamraten av Edgar Nilsson (text) & Gunnar Erkner (il..

Edgar Nilsson (text) & Gunnar Erkner (il..

70 kr

Kamraten

Häftad. LTs förlag 1979. 170 gram. 61 sidor. Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick. (210ö)
Kamratföreningen - Smålandsartillerister Årsbok 1962 av Major S. Edström m.fl (red. kommitté)

Major S. Edström m.fl (red. kommitté)

60 kr

Kamratföreningen - Smålandsartillerister..

Häftad. Jönköping 1963. Vikt 220 gram. 126 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt, kartor och teckningar. Mycket gott skick. ..
Kamratföreningen - Smålandsartillerister Årsbok 1963 av Major S. Edström m.fl (red. kommitté)

Major S. Edström m.fl (red. kommitté)

60 kr

Kamratföreningen - Smålandsartillerister..

Häftad. Jönköping 1964. Vikt 220 gram. 126 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt, karta och teckningar. Mycket gott skick. (..
Kamratföreningen - Smålandsartillerister Årsbok 1965-1966 av Major S. Edström m.fl (red.)

Major S. Edström m.fl (red.)

50 kr

Kamratföreningen - Smålandsartillerister..

Häftad. Jönköping 1967. Vikt 170 gram. 91 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Något sned, eljest välhållen. (580)
Kamratföreningen - Smålandsartillerister Årsbok 1967 av Major S. Edström m.fl. (red.)

Major S. Edström m.fl. (red.)

60 kr

Kamratföreningen - Smålandsartillerister..

Häftad. Jönköping 1968. Vikt 300 gram. 176 sidor. Ur innehållet: Världsmästerskap i modern femkamp vid regementet 1967 - Siöbladar oc..
Kamratföreningen - Smålandsartillerister Årsbok 1968 - 1969 av Major S. Edström m.fl (red.)

Major S. Edström m.fl (red.)

60 kr

Kamratföreningen - Smålandsartillerister..

Häftad. Jönköping 1970. Vikt 280 gram. 158 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt och kartor. Mycket gott skick. (570)
Kamratföreningen - Smålandsartillerister Årsbok 1968-1969 av Major S. Edström m.fl. (red.)

Major S. Edström m.fl. (red.)

60 kr

Kamratföreningen - Smålandsartillerister..

Häftad. Jönköping 1970. Vikt 280 gram. 158 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Namnteckning på främre omslag, eljest myck..
Kamratföreningen - Smålandsartillerister Årsbok 1970-73 av Sten Edström m.fl (red.)

Sten Edström m.fl (red.)

60 kr

Kamratföreningen - Smålandsartillerister..

Häftad. Jönköping 1974. Vikt 270 gram. 158 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (570)
Kamratföreningen - Smålandsartillerister Årsbok 1970-73 av Sten Edström m.fl (red.)

Sten Edström m.fl (red.)

60 kr

Kamratföreningen - Smålandsartillerister..

Häftad. Jönköping 1974. Vikt 280 gram. 158 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (580)

Ernst Wigforss

60 kr

Kan dödläget brytas? Dagspolitik och uto..

Förlagsband med skyddsomslag. Tidens Förlag 1959, 155 s. Vikt 230 g. Skyddsomslaget med tejplagning. Boken i mycket gott skick.
Kanalen -vägen till världsmarknaden.

60 kr

Kanalen -vägen till världsmarknaden.

Klammerhäftad. utgiven av Vänerkommitténs arbetutskott. Stockholm 1962. 16 sidor. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. (hft50)

Ulf Johansson (red.)

50 kr

Kanaler. Svenska Turistföreningens Årsbo..

Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och teckningar, mestadels i färg. Uppsala 1994, 215 s. 580 gram. Nära ny..
Kanalvägen genom Sverige. Göteborg-Stockholm av Holmström, Göran

Holmström, Göran

150 kr

Kanalvägen genom Sverige. Göteborg-Stock..

Dekorerat förlagsband, Liber 1984. ISBN: 91-38-90332-6. 232 sidor. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och skisser. Mycket gott ..

Ahlin, Lars

60 kr

Kanelbiten

Dekorerat pappband med skyddsomslag. Stiftelsen Litteraturfrämjandet 1977, 275 s. Vikt 530 gram. Något gulnad rygg, eljest i mycket g..

Lars Ahlin

60 kr

Kanelbiten

Häftad med skyddsomslag. Tidens förlag 1953, 274 s. 450 gram. Något flammig rygg, eljest i mycket gott skick. (ö)

Leif Lindström / Gunnar och Jan Kanevad

120 kr

Kanevads Årsringar. 30 år med träsnideri..

Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt av Juan Tello och teckningar. Linköping 1992, 47 s. 30x21..

Ozick, Cynthia

60 kr

Kannibalgalaxen

Förlagsband med skyddsomslag. Panache/Bonniers 1984, 182 s. 360 gram. Skyddsomslaget naggat i övre kanten, boken i mycket gott skick..
Kanonmusik av Herbert Connor & Harald Göransson

Herbert Connor & Harald Göransson

60 kr

Kanonmusik

Häftad. SKDB 1964. 89 sidor. Illustrerad med noter. Mycket gott skick. (hft14)

Mortensen, Preben

60 kr

Kanotboken. Kanottyper. Köpa, låna eller..

Dek pappband från Wahlström & Widstrand 1978. Ill. med fotografier i s/v. 141 [2] s. Fint skick.
Kantor Edgren berättar - Ett urval av F E Edgrens efterlämnade "Minnen". av Folke Vigård

Folke Vigård

50 kr

Kantor Edgren berättar - Ett urval av F ..

Häftad. Utgiven av Föreningen för Västgötalitteratur. Lerum 1981. Vikt 240 gram. 118 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. ..
Kap Farväl av Martinson, Harry

Martinson, Harry

60 kr

Kap Farväl

Häftad, Bonniers 1933. Tredje upplagan. 182 [1] s. Allmänt nött. Vikt 270 gram. (260ö)

Harper, David

60 kr

Kapade

Häftad. Översättning Sven Hallén. Rabén&Sjögren 1971, 216 s. Namn på försättsblad. Mycket gott skick. (skö 5)

Karl May

70 kr

Kaparkaptenen

Rött halvklotband. AB J. Hasselgrens Förlagsbokhandel 1942.310 gram. 150 sidor. Ingan gulnad, namnteckning. Mycket gott skick. (410)

Almqvist, C.J.L

40 kr

Kapellet

Klammerhäftad. Entimmesboken, Samspråk Förlags AB 1985, 37 s. Vikt 90 g. Mycket gott skick.
Kapitalismen byggde landet av Bo Södersten

Bo Södersten

70 kr

Kapitalismen byggde landet

Förlagsband med skyddsomslag. SNS Förlag 1991. Vikt 410 gram. 207 sidor. Från omslagets baksida: En kraftfull och initierad uppgörels..

Alistair Maclean

70 kr

Kapten Cook

Brunt helklotband med skyddsomslag, Forum 1972. Översättning av Yngve Rydholm. 22x15 cm. Vikt ca 570 gram. 182 (1) sidor. Rikt illust..

Greene, Graham

60 kr

Kaptenen och fienden

Inbunden med skyddsomslag från Norstedts 1988, 191 s. 360 gram. Mycket gott skick. (skö 6)

Shah, Idries

60 kr

Kara Kush. En roman om kriget världen gl..

Förlagsband med skyddsomslag. Bra Spänning 1986, 588 s. 720 gram, skrymmande. Nära nyskick. Nära nyskick. (skö 3)

McDougall, William prof.

75 kr

Karaktär och levnadskonst - Praktisk psy..

Inb. Båda omslagen medbundna. Översättning av G. Westin Silverstolpe.Natur och Kultur 1939, 192 s.

Künkel, Fritz Dr

75 kr

Karaktärskunskap på individualpsykologis..

Inb. Båda omslagen medbundna. Översättning Signe Hultin. Natur och Kultur 1939, 199 s.
Karameller. Om kulturhistoriskt godis från skådebröd till sega råttor av Birgitta Conradson

Birgitta Conradson

70 kr

Karameller. Om kulturhistoriskt godis fr..

Häftad. Nordiska museet 1986. 43 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och faksimil i svartvitt. Mycket gott skick. (hft10)

Vladimir Maximov

60 kr

Karantän

Grått klotband med skyddsomslag, Brombergs 1978. 303 sidor. Vikt ca 520 gram. Omslaget med bruksspår, eljest gott skick.
Karavan och tarantass. Med hästar genom Asien. av Hedin, Sven

Hedin, Sven

90 kr

Karavan och tarantass. Med hästar genom ..

Brunt halvklotband med främre omslag medbundet, Bonniers 1953. 287 s. Redigerad av Gösta Montell. Fint skick.
Karin i Kautokeino av Kai Söderhjelm

Kai Söderhjelm

50 kr

Karin i Kautokeino

Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Opal 1983. Vikt 330 gram. 176 sidor. Mycket gott skick. (220ö)

Werner Söderhjelm

90 kr

Karl August Tavaststjerna - En Lefnadste..

Helklotband. Frontespis. Skrifter utgivna av Svenska Literatursällskapet i Finland. Helsingfors 1900, 324 s. 580 gram. Mycket välhåll..
Karl den store av Richard Winston

Richard Winston

80 kr

Karl den store

Dekorerat pappband, Allhems förlag, Caravel-serien 1969. 153 sidor. Vikt 730 gram. Illustrerad i färg och svart/vitt. Under medverkan..
Karl Lärkas Dalarna av Karl Lärka och Sune Jonsson (red.)

Karl Lärka och Sune Jonsson (red.)

150 kr

Karl Lärkas Dalarna

Klotband med skyddsomslag. LTs förlag 1974. Vikt 800 gram. 240 sidor. Från omslagets baksida: Dalafotografen och folklivsskildraren K..

Björn Håkanson (urval)

80 kr

Karl Vennberg. På mitt samvete. Recensio..

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med några fotografier. Författarförlaget 1987, 495 s. 23x15,5x4 cm. Vikt 940 g. Mycket gott..
Karl XI av Åberg, Alf

Åberg, Alf

70 kr

Karl XI

Dekorerat pappband, Wahlström & Widstrand 1994. 220 s. ISBN: 91-46-16623-8. Mycket gott skick. (260ö)

Göran Rystad

80 kr

Karl XI -en biografi.

Förlagsband med skyddsomslag. Historiska Media 2001. 790 gram, skrymmande. 395 sidor. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott skick. (ö)

Bengtsson, Frans G

110 kr

Karl XII.s levnad I - II. Från Altranstä..

Häftade med skyddsomslag. Två band. Frontespis. Illustrerade med vinjetter av Gunnar Brusewitz. Norstedts förlag 1954, 358+395 sidor...

Bengtsson, Frans G.

60 kr

Karl XII:s levnad

Pan pocket i två delar från 1968.
Karl XII:s levnad del I-II (1-2) av Frans G. Bengtsson

Frans G. Bengtsson

150 kr

Karl XII:s levnad del I-II (1-2)

Dekorerade halvklotband, två volymer. Norstedts 1935-1936. Främre häftesomslag medbundet. 2050 gram. 466+433 sidor. Namnteckning. Myc..

Staffan Björck

60 kr

Karl XII:s stövlar. Essayer. Notiser om ..

Bonniers förlag 1954, 217 s. Vikt 290 g. Namnteckning. Mycket gott skick.

Staffan Björck

50 kr

Karl XII:s stövlar. Notiser om dikt och ..

Häftad. Bonniers förlag 1954, 216 s. 290 gram. Mycket gott skick. (ö)

Erik Thyselius

130 kr

Karl XV och hans tid.

Blått, rikt dekorerat klotband. Med 300 illustrationer. Wilh. Siléns Bokförlag 1910, 886 s. 22x16,5x4,5 cm. 1490 gram. Något nött i k..

Erik Nordberg / Bengt M Holmquist / Bo K..

600 kr

Karlberg. Slott och skola. Del 1-3.

Blå gulddekorerade klotband med skyddsomslag och övre blått snitt, Krigsskolan Karlbergs historiekommitté 1992. Del 1: Utbildning til..

Torsten Fogelqvist

80 kr

Karlfeldt

Häftad. Norstedts 1941, andra upplagan. 900 gram, skrymmande. 378 sidor. Namnteckning. Välbevarad. (ö)
Karlfeldt - synpunkter och värderingar. av Banck, Majt (red.)

Banck, Majt (red.)

40 kr

Karlfeldt - synpunkter och värderingar.

Tema-Pocket. Omslagsbild av Carl Karsson. LTs Förlag 1971, 199 s. (690)

Karl-Ivar Hildeman

60 kr

Karlfeldt före Karlfeldt.

Förlagsband med skyddsomslag. W&W förlag 1995, 214 s. 420 gram. Namnetikett. Mycket gott skick. (ö)
Karlfeldt och 1900-talets klassiker. Elva uppsatser om tidiga 1900-talsdiktares relationer till Karlfeldt och hans diktning redigerade av Jöran Mjöberg av Hans Landberg / Germund Michanek / Jöran..

Hans Landberg / Germund Michanek / Jöran..

60 kr

Karlfeldt och 1900-talets klassiker. Elv..

Blått förlagsband med skyddsomslag. Dalaförlaget/Karlfeldt-samfundet 1992. 183 sidor. Vikt ca 370 gram. Mycket gott skick.(690)

Björkman, Olle (redigering)

70 kr

Karlfeldts groningsgrund. Till minnet av..

Klotryggband med skyddsomslag. Folkärna sockenkommitté 1964. 157 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Ägarsignatur. Gott s..

40 kr

Karlfelt - dalamålaren

Klammerhäftad. Inledning och urval av Svante Svärdström. FIBs Lyrikklubb 1975, 48 s.

Creutz, Brita

80 kr

Karlsgården. En gammal släktgård i Järvsö.

Klammerhäftad. Illustrerad med fotografier i sv/v. Hälsinglands Hembygdskrets utan årtal, 30 s. Mycket gott skick.
Karlskoga Praktiska Läroverk 1882 - 1957. En skola i ord och bild

60 kr

Karlskoga Praktiska Läroverk 1882 - 1957..

Klammerhäftad. Arvika 1957. 45 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (hft14)

Christofferson, Birger

80 kr

Karlstad

Klotryggband med främre omslag medbundet. Wahlström & Widstrand 1961. 173 sidor. Fotoillustrerad. Gott skick.

Vendel, Valdemar

40 kr

Karlstad på 1860- och 70-talen. En återb..

Klammerhäftad. Carlstads-Gillets skriftserie N:o 1. Karlstad 1945.24 sidor. Omslaget bleknat. Gott skick.

Inger Alestig (text) / Urban Ekdahl (tec..

70 kr

Karlstad svart på vitt.

Trådhäftad. Press´förlag i Karlstad 1982.51 sidor. 20,5x20,5 cm. Vikt ca 160 gram. Gott skick.

Bolin, Lorentz

80 kr

Karlstad ur natursynpunkt.

Privatbundet halvklotband i distribution genom Nermans trycksaker i Karlstad 1948. 148 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svar..

Nilson-Anil / Turesson / Lundell

60 kr

Karlstad. Stad och bygd.

Häftad. Illustrerad i sv/v. Bok och Bild Förlag 1967, 126 s. Mycket gott skick.

Larson, Bror A. / Bromander C.V.

40 kr

Karlstads Domkyrkas 200- årshögtid den 2..

Häftad. Utgiven av Nya Wermlands Tidningens Aktiebolag i karlstad 1930.

80 kr

Karlstads stifts julbok 1915.

Häftad, Karlskoga 1915. 126 sidor. Övre ryggslut med pappersförlust ca 3 mm. Namnteckning på försättsblad.

Gustafsson, Vilh. / Palin, Erik G. (red.)

60 kr

Karlstads Stifts Julbok 1928.

Häftad. Frontespis. Karlstads Stiftsråd. 137 s. Vikt 230 g. Omslaget något nött samt skadat vid ryggsluten, inlagan i gott skick.
Karnevalen i Romans. Från Kyndelsmäss till Askonsdag 1579-1580. av Emmanuel Le Roy Ladurie

Emmanuel Le Roy Ladurie

70 kr

Karnevalen i Romans. Från Kyndelsmäss ti..

Dekorerat pappband. Atlantis 1982. Översättning av Jan Stolpe. 352 sidor. Illustrerad med några faksimil och kartor. Mycket gott skic..
Karoliner av Alf Åberg / Göte Göransson

Alf Åberg / Göte Göransson

80 kr

Karoliner

Dekorerat förlagsband. Bokhuset 1984. 30x21,5 cm. Vikt 1080 gram. 193 sidor. Från bokens baksida: En gripande autentisk berättelse me..
Karolinska krigare berättar: Sven Agrells dagbok 1707-1713. av Sven Agrell

Sven Agrell

80 kr

Karolinska krigare berättar: Sven Agrell..

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Rediviva 1988. Faksimilutgåva efter originalet som utgavs 1912. 368 sidor. 850 gram, skrym..

Hölmebakk, Stigbjörn

80 kr

Karriolstenen

Häftad. Rabén & Sjögren 1978, 210 s. Vikt 350 gram. Mycket gott skick. (119ö)

Hölmebakk, Sigbjörn

90 kr

Karriolstenen

Häftad. Oskuren. Rabén & Sjögren 1978. 210 s. Vikt 350 gram. Mycket gott skick. (119ö)

J.N. Jennings

70 kr

Karst Geomorphology.

Häftad, Basil Blackwell 1985. 293 sidor. Illustrerad med kartor tabeller och fotografier i svartvitt. Mycket gott skick.
Karta och kompass av Lundberg, Åke

Lundberg, Åke

40 kr

Karta och kompass

Klammerhäftad. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag 1932, 16 s. Veck i nedre hörnet, eljest i gott skick. (hft50)
Karta över det brittiska kejsarrikets historiska utveckling med kronologisk översikt

80 kr

Karta över det brittiska kejsarrikets hi..

Utvikbar karta. Bild-Centralen i Stockholm 1917. Cirka 60x100 cm utvikt. Omslaget nött, kartan i mycket gott skick. Observera att kar..

40 kr

Karta över Hälsingborg med gaturegister ..

Häftad litet format Schmidts boktryckeri AB 1945. 4:e uppl. utvikbar karta. 72 s.

Elg, Margareta (red)

70 kr

Kartan i samhället. Ymer 1984. Svenska S..

Dekorerat pappband från Esselte Kartor 1984. 159 sidor. Rikt illustrerad i både färg och s/v med fotografier, kartor och tabeller. My..

Moje Wolter [Torgny Wickman]

50 kr

Kartbilaga till \"Vad man vill veta om P..

Klammerhäftad. Forum 1953. Välbevarad. (hft)

Hermann Bondi m.fl. (red.)

60 kr

Kartor förr och nu

Dekorerat pappband. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Ett bildmaterial som kompletterar en text som täcker tusentals år av frams..

300 kr

Kartverket svenska orter. Sverige söder ..

Grönt gulddekorerat helklotband, tvärformat. 1200 gram. Generalstabens Litografiska Anstalt 1932-1952. Opaginerad. Gott skick. (f)

Bullen, Frank T.

60 kr

Kaskelotten. Jorden runt efter spermacet..

Inbunden med skyddsomslag från Natur o Kultur 1958. 301 s. 280 gram. Mycket gott skick. (skö 8)

Trier Mörch, Dea

60 kr

Kastanjeallén

Dekorerat förlagsband med skyddsomslag, Bokförlaget Tiden 1979, 232 s. 490 gram. ISBN: 91-550-2336-3. Mycket gott skick. (skö 10)

Delblanc, Sven

60 kr

Kastrater

Inbunden med skyddsomslag. Bonniers Förlag, originalutgåva 1975, 149 s. Vikt 330 gram. Skyddsomslaget naggat i kanten. Boken i mycke..

Sven Delblanc

60 kr

Kastrater.

Häftad, Bonniers 1975, 260 gram. 149 sidor. Mycket gott skick. (skö 9)

160 kr

Katalog från Aktiebolaget G.E. Tunelius ..

Klammerhäftad, Tierp 1923. 22,5x15 cm. Vikt ca 90 gram. 50 sidor. Rikt illustrerad med teckningar på borstar och penslar. Mycket gott..
Katalog Handbok och Postorder No 7 - Reservdelar till gamla hus  av Göran Gudmundsson (text)

Göran Gudmundsson (text)

90 kr

Katalog Handbok och Postorder No 7 - Res..

Häftad. Gysinge Centrum för Byggnadsvård 2002. Vikt 620 gram. 162 sidor. Innehåll: Gamla byggnadsdetaljer - El och belysning - Färg, ..

50 kr

Katalog vid Östgöta Konstförenings utstä..

Häftad. Motala 1937. 36 sidor. Illustrerad med några fotografier. Välbevarad. (hft)

60 kr

Katalog öfver Lavrin-arkivets samlingar...

Hft. På uppdrag af Laurin-kommittén författad af dess Sekreterare. Stockholm 1918, 44 s. samt 10 planscher. Exlibris.
Katalog över Biografiska originaltryck 1739 - 1854 från Kungl. Vetenskapsakademien.

50 kr

Katalog över Biografiska originaltryck 1..

Klammerhäftad. Almqvist&Wiksell Bokhandel 1970, 15 s. Veck på bakre omslag, eljest i gott skick. (hft50)
Katalog över Biografiska originaltryck 1739-1854 från Kungl.  Vetenskapsakademien.

40 kr

Katalog över Biografiska originaltryck 1..

Klammerhäftad. Stockholm 1970. 15 sidor. Mycket gott skick. (hft)
Katalog över Flyglitteratur 1910 - 1923. Med anledning av Internationella Luftfartsutställningen i Göteborg 1923.

250 kr

Katalog över Flyglitteratur 1910 - 1923...

Häftad. Innehåll; Officiella handlingar - Aerodynamik - Flygplan och motorer - Ballonger och luftskepp - Militär flyglitteratur - Nav..

Christian Callmer

70 kr

Katalog över Handskrifterna i Kungl. Bib..

Häftad med vikpärm. Med förord på svenska och engelska samt register. Stockholm 1971, 249 s. Vikt 660 g. Blek rygg samt glip vid ned..

60 kr

Katalog över Högre Allmänna Läroverket i..

Klammerhäftad. Hudiksvall 1925, 22 s. Gott skick.

50 kr

Katalog över Högre Allmänna Läroverket i..

Klammerhäftad. Hudiksvall 1926, 22 s. Gott skick.

50 kr

Katalog över Högre Allmänna Läroverket i..

Klammerhäftad. Hudiksvall 1927, 22 s. Gott skick.

50 kr

Katalog över Högre Allmänna Läroverket i..

Klammerhäftad. Hudiksvall 1928, 22 s. Gott skick.

50 kr

Katalog över Högre allmänna Läroverket i..

Klammerhäftad. Hudiksvall 1929, 24 s. Omslaget flammigt, eljest i gott skick.

Stenberger, Mårten

80 kr

Katalog över Samlingarna i Enångers Gaml..

Klammerhäftad. Hälsinglands Fornminnessällskap. Hudiksvall 1929, 56 s. Mycket gott skick.

Stenberger, Mårten (utarbetad av)

60 kr

Katalog över samlingarna i Enångers gaml..

Klammerhäftad. Hälsinglands Fornminnessällskap. Hudiksvall 1929.56 sidor. Gott skick.

70 kr

Katalog över Talböcker 1955 - 1964.

Ryggklotband. De Blindas Förening 1967, 207 s. Vikt 440 g. Mycket gott skick.
Katalog över Thorsten Laurins samling av Måleri och Skulptur. av Ragnar Hoppe

Ragnar Hoppe

200 kr

Katalog över Thorsten Laurins samling av..

Häftad. Upplagans storlek är 400 numrerade exemplar varav detta är Nr. 50. Stockholm 1936. 219 sidor + 258 planscher. 28,5x22x4,5 cm...

50 kr

Katalog: Stina Svanberg, antikvitetsaffä..

Klammerhäftad. 32 sidor. Inga illustrationer. Bruksspår. Gott skick. (hft)

Allwood, Martin S.

70 kr

Katedralernas kyrkogård. Fria dikter.

Häftad. Ouppskuren. Utgiven i två hundra numrerade exemplar, varav detta är nr 107. Federativs 1945, 77 s. Gulnade kanter och rygg, t..
Katharina Blums förlorade heder. Berättelse. av Heinrich Böll

Heinrich Böll

60 kr

Katharina Blums förlorade heder. Berätte..

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers 1975. 330 gram. 157 sidor. Mycket gott skick. (200ö)

Perne, Martin

70 kr

Katrin. Historisk roman från 1600-talets..

Dekorerat pappband. Omslag av Ove Persson. Bokförlaget Settern 1987. ISBN: 91-7586-262-X. 196 sidor. 340 gram. Namn på försättsblad...
Katt efter katt av Agneta Näslund

Agneta Näslund

70 kr

Katt efter katt

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Trevi 1992. Vikt 350 gram. 71+10 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Nära ..
Katt och råtta av Günter Grass

Günter Grass

50 kr

Katt och råtta

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Alba 1980. 123 sidor. Översättning av John W. Walldén. Mycket gott skick. (230ö)
Kattan - En äventyrlig berättelse av Christian Stannow

Christian Stannow

70 kr

Kattan - En äventyrlig berättelse

Dekorerat pappband. Bokförlaget Atlantis 1984. Vikt 190 gram. 54 sidor. Från Bokens Baksida; I den äventyrliga historien om Kattan åt..
Katten ser dig. Boken som får dig att se på din katt med nya ögon. av Roger A. Caras

Roger A. Caras

90 kr

Katten ser dig. Boken som får dig att se..

Förlagsband med skyddsomslag. Forum 1991. 213 sidor. Illustrerad med fotografier och teckningar i svartvitt. Mycket gott skick. (f)
Kattens sjukdomar av Anne-Marie Nilsson

Anne-Marie Nilsson

120 kr

Kattens sjukdomar

Dekorerat förlagsband. ICA Bokförlag 1998. Vikt 580 gram. 176 sidor. Från bokens baksida: De första kapitlen handlar om katthållning ..
Kattens språk av Margot Szymkowiak

Margot Szymkowiak

80 kr

Kattens språk

Dekorerat förlagsband. Rabén & Sjögren 1985. Vikt 410 gram. 120 sidor. Från bokens baksida; - Kattspråket är ett rikt språk, med nyan..
Katter

50 kr

Katter

Vikt plansch i plastfodral. En översikt i färg över världens kattraser, 94 varianter avbildade. Bonniers förlag. (hft16)
Katter året runt. 12 månadsdikter av Kajenn av Thomas Wester

Thomas Wester

60 kr

Katter året runt. 12 månadsdikter av Kaj..

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Trevi 1989. 400 gram. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Nära nyskick. (720)
Katter. Bilder - Historia - Fakta. av Emily Williams

Emily Williams

70 kr

Katter. Bilder - Historia - Fakta.

Häftad med vikpärm. Parragon Books Ltd. 2007, 255 s. 20x14 cm. Vikt 490 gram. Presenterar de vanligaste raskatterna med en bild (foto..
Kattmössan av Eva Lindström

Eva Lindström

60 kr

Kattmössan

Dekorerat förlagsband. En bok för alla/Litteraturfrämjandet 1992. Vikt 270 gram. Opaginerad. Illustrerad med teckningar av författare..
Kaviar och sedan. Sanningen om lyxmat. av André Launay

André Launay

70 kr

Kaviar och sedan. Sanningen om lyxmat.

Dekorerat förlagsband. Beckmans, Sir-serien 1968. 16.5x17,5 cm, tvär. Vikt ca 340 gram. 208 sidor. Förord av Ernst Nathorst-Böös. Ill..
Kazarisk uppslagsbok. Lexikonroman. Kvinnligt exemplar. av Milorad Pavic´

Milorad Pavic´

80 kr

Kazarisk uppslagsbok. Lexikonroman. Kvin..

Blått klotband med skyddsomslag, Norstedts 1988. Vikt 490 gram. 334 sidor. Från omslagsfliken: Lexikonromanen innehåller alla tänkbar..

Christopher Ricks

60 kr

Keats and Embarrassment

Paperback. Oxford University Press 1976, 224 s. 230 gram. Omslag med smärre bruksspår, eljest i mycket gott skick. (ö)

Abrahamsson, Tore

110 kr

Kebnekaise

Dekorerat pappband utan skyddsomslag, Norstedt & Söners förlag 1968. 280 sidor. Rikt illustrerad mest i svartvitt av författaren. 24,..

Erb, Ute

70 kr

Kedjan om din hals

Häftad. Oskuren. Bokgillet 1962, 191 s. 280 gram. Mycket gott skick. (skö 6)

Douglas Hill

50 kr

Keill Randor och den sexarmade roboten

Grönt ryggklotband med illustrerad pärm. Wahlströms 1988, 152 s. Vikt 130 g. Mycket gott skick.
Kejsarens nya kläder - Kläder som konst av Lise Kåreson

Lise Kåreson

120 kr

Kejsarens nya kläder - Kläder som konst

Dekorerat förlagsband. Carlssons Bokförlag 1992. Vikt 650 gram. 118 sidor. Från bokens baksida; `En lustfylld och upplevelserik resa ..
Kejsarkanalen av Lars Wallgren

Lars Wallgren

100 kr

Kejsarkanalen

Dekorerat pappband med skyddsomslag. Wahlström & Widstrand 1994. 730 gram. 202 sidor. Illustrerad med fotografier i både färg och sva..
Kejsarn av Portugallien / Körkarlen av Lagerlöf, Selma

Lagerlöf, Selma

70 kr

Kejsarn av Portugallien / Körkarlen

Inbunden med skyddsomslag. Svalan Klassiker, Bonnierförlagen 1993, 184+112 s. Mycket gott skick. (640)

Sverker Ek

70 kr

Kellgren. Skalden och kulturkämpen. Del ..

Häftad. Illustrerad. Natur och Kultur 1965, 480 s. 22x14,5x3 cm. Vikt 750 g. Läsveck på ryggen, märke efter prislapp på baksidan. Inl..

Mankell, Henning

70 kr

Kennedys hjärna.

Inbunden med skyddsomslag. Leopard 2005, 386 s. Nära nyskick. ISBN 917343083-8.

Updike, John

60 kr

Kentauren

Häftad. Bonniers 1963, 299 s. 430 gram. Något blekt. Mycket gott skick. (skö 1)
Keramik av Gegerfelt, Gunnar von

Gegerfelt, Gunnar von

60 kr

Keramik

Häftad. Beskrivande illustrationer i sv/v. 2:a upplagan Brevskolan 1974, 142 s. 29,5x21 cm, vikt 560 g. Överstruket namn på försättsb..
Keramik - Grundläggande lärobok av Margit Ljunggren

Margit Ljunggren

60 kr

Keramik - Grundläggande lärobok

Ryggklotband med dekorerad pärm. Bokförlaget Liber 1965. Vikt 230 gram. 109 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt och t..
Keramik -Sekelskifte till sjuttiotal. av Ulf Hård af Segerstad (text) & Karl-Erik..

Ulf Hård af Segerstad (text) & Karl-Erik..

70 kr

Keramik -Sekelskifte till sjuttiotal.

Dekorerat pappband. Stockholm 1976. 390 gram. 32 sidor + planschbilaga med 109 färgfotografier. Omslaget med smärre bruksspår, inlaga..
Keramik som hobby av Lis Husberg / Hans Lundkvist

Lis Husberg / Hans Lundkvist

70 kr

Keramik som hobby

Häftad. ICA förlaget 1973. Vikt 180 gram. 75 sidor. Jämsides med arbetsbeskrivningar och tekniska tips erbjuder boken förslag till fo..
Keramik som hobby av Lis Husberg & Hans Lundkvist

Lis Husberg & Hans Lundkvist

50 kr

Keramik som hobby

Häftad. ICA förlaget 1968. 75 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i både färg och svartvitt. Mycket gott skick. (hft10)
Keramik som hobby. av Lis Husberg / Hans Lundkvist

Lis Husberg / Hans Lundkvist

60 kr

Keramik som hobby.

Dekorerat laminatband. ICA bokförlag 1980. 87 sidor. Illustrerad med fotografier varav några i färg. Mycket gott skick.

Danielsson, Bernt

60 kr

Kevin & Schröder - Déjá vu

Förlagsband med skyddsomslag. Tiden Förlag 1997, 205 s. Vikt 500 gram. Skyddsomslaget med tejplagade riss på baksidan. Boken i myck..

Maja Jäderin-Hagfors

50 kr

Kickan och 4 till.

Klotryggband. B. Wahlströms flickböcker 1940, andra upplagan. 200 gram. 156 sidor. nötta pärmslut, namnteckning. Gott skick. (ö)

Viveca Sundvall

60 kr

Killbacillen

Dekorerat pappband. Rabén&Sjögren, första upplagan 1989, 127 s. Vikt 250 g. Nära nyskick.

William Blum

80 kr

Killing Hope -U.S. military and CIA inte..

Häftad, Black Rose Books 1998. 458 sidor. Text på engelska. Mycket gott skick.

Viveka Heyman (red.)

70 kr

Killingen som far köpte. Noveller från I..

Häftad. Norstedts förlag 1955, 243 s. 410 gram. Mycket gott skick. (111 ö)
Kimono och kaki av Krarup Nielsen, Aage

Krarup Nielsen, Aage

70 kr

Kimono och kaki

Häftad, Bonniers 1950. 173 s. 25x18 cm. Vikt 670 gram. Illustrerad med fotografier i s/v. Till svenska av Jan Gehlin. Några smärre ve..
Kina av Schulthess, Emil

Schulthess, Emil

160 kr

Kina

Orange guldpräglat linneband med skyddsomslag, IPC 1966. ca 200 s. Rikt illustrerad i både färg och s/v. Omslaget med några tapelagad..
Kina som jag såg det. av Hägglöf, Gunnar

Hägglöf, Gunnar

60 kr

Kina som jag såg det.

Inbunden med skyddsomslag. Norstedts förlag 1978, 190 s. Vikt 380 gram. ISBN91-1-783282-9. Illustrerad med fotografier i s/v. Karta p..

Bamber Gascoigne

70 kr

Kina. Kejsare, dynastier och konstskatter.

Förlagsband med skyddsomslag, Bonniers 1976. 256 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i både färg och svartvitt. Mycket gott skick.
Kina. Sånger och berättelser från tre tusen år. Fårets år 2003. av Xu Lan / Björn Kjellgren / Cecilia Lindq..

Xu Lan / Björn Kjellgren / Cecilia Lindq..

70 kr

Kina. Sånger och berättelser från tre tu..

Dekorerat pappband. Svensk-Kinesiska Föreningen. Kinarapport nr 4 / 2003. 24,5x21 cm. Vikt 480 gram. 99 sidor. Illustrerad med fotogr..

Jean A. Keim

50 kr

Kinas historia. En introduktion.

Gult klotband utan skyddsomslag. Tidens förlag 1967. 254 (1) sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick.

L. Carrington Goodrich & Sven Mogård

70 kr

Kinas Historia. Kulturländernas historia.

Dekorerat pappband, Natur o Kultur 1968, andra utvidgade upplagan. 349 sidor. Sparsamt illustrerad. Mycket gott skick.
Kinas religioner av Elis Anvill

Elis Anvill

80 kr

Kinas religioner

Gulddekorerat klotband. Svenska Missionsförbundets Förlag 1952. Vikt 390 gram. 232 sidor. Mycket gott skick. (f)

Anvill, Elis

80 kr

Kinas starke man - Chiang Kai-shek.

Häftad. Andra halvan av boken ouppskuren. Med 31 illustrationer. Förord av Ingeborg Wikander och Georg Landberg. Lindblads förlag 194..

Kaj och Claude Björk

90 kr

Kinas väg. Från stenåldern till dataålde..

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt samt kartor på för- och eftersättsblad. Första upplag..
Kinder - zeichnung, aquarell, radierung, holzschnitt. av Neumann, Michael

Neumann, Michael

70 kr

Kinder - zeichnung, aquarell, radierung,..

Dekorerat förlagsband från Georg Westermann Verlag uå. Opaginerad. 21,5x17 cm. Vikt 210 gram. Helsidesplanscher i s/v. med beskrivand..

70 kr

Kinder in Tracht.

Verlag Der Eiserne Hammer, Karl Robert Langewiesche, Königstein im Taunus und Leipzig Softcover 48 Seiten. Originalschutzumschlag. Ph..
Kineser och pingviner. En naturforskares minnen från jordens fyra hörn. av Andersson, J.G.

Andersson, J.G.

80 kr

Kineser och pingviner. En naturforskares..

Halvklotband. Främre häftesomslag medbundet. Saxon & Lindström 1933, femte uppl. 462 s [2]. 23x16x3,5 cm. Vikt 1220 gram. Illustrerad..

Alf Henrikson & Hwang Tsu-Yü

50 kr

Kinesisk historia.

Pocket. Förkortad utgåva redigerad av Hans Åkerström. Bonniers 1987. Troligen oläst. (ö)

110 kr

Kinesisk litteratur. Essayer och översät..

Häftad, Norstedts förlag 1913. 114 s. Aningen gulnad, eljest ett fint ex.

Sture Österberg

80 kr

Kinesiska böckerna I - XIII. Dikt- och t..

Häftad. Tillskrift från författaren på försättsblad. Huskvarna 1974, 102 s. 190 gram. Litet riss i främre omslag, eljest i mycket got..

Simon Leys

60 kr

Kinesiska skuggbilder

Häftad. Översättning av Robert Gothius. Contra förlag 1980, 205 s. Vikt 270 g. Nära nyskick.

[urval av] Alf Henrikson & Hwang Tsu-Yü

60 kr

Kinesiska tänkare.

Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Forum 1978, sjätte utökade upplagan. 490 gram. Omslagsillustration och vinjetter av Birger Lu..

Emily Hahn

70 kr

Kinesiskt kök

Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier mestadels i färg. Översättning av Hervor Salomonson. Bonniers förlag 1970, 206 s..

350 kr

King´s Views of New York - 450 illustrat..

Klotband med dekorerad pärm och rygg. Planscher i svart/vitt med beskrivande text. På engelska. Copyright, Moses King, Inc. utan årta..

Lundqvist, T.V

50 kr

Kinsey Kvinnan och Kärleken med bilaga M..

Hft. Boken är en populärt skriven, svensk kommentar med anledning av dr Alfred C. Kinseys undersökning om kvinnans sexualvanor. En ko..
Kirke-Leksikon for Norden I-IV (fyra volymer) av Fredrik Nielsen

Fredrik Nielsen

600 kr

Kirke-Leksikon for Norden I-IV (fyra vol..

Halvfranska band. Jydsk Forlags-forretning, Aarhus 1900-1929. 6500 gram. Cirka 3500 sidor. Mycket välhållna. (f)
Kiruna - Stad och vildmark av Karl Erik Johansson i Backe & Gunnar Erk..

Karl Erik Johansson i Backe & Gunnar Erk..

80 kr

Kiruna - Stad och vildmark

Förlagsband med skyddsomslag. -På vinterkvällen lyfter sig Kiruna centrum ur mörkret som ett jättelikt ljusdiadem och vittnar om männ..

50 kr

Kiruna - Turistnytt 1964.

Klammerhäftad. Kiruna Stads Turistnämnd, ca 30 s. Gott skick.

J.P. Strömbäck

60 kr

Kirurgi

Klotband, bundet hos Linderholm & Johanssons bokbinderi i Östersund. Utgiven av Sophiahemmet. Lärobok för sjuksköterskeelever. Svensk..
Kisse Katt Misse Katt - Rim och ramsor av Görel Kristina Näslund och Peter Varhely

Görel Kristina Näslund och Peter Varhely

70 kr

Kisse Katt Misse Katt - Rim och ramsor

Dekorerat förlagsband. Natur och Kultur 1995. Vikt 240 gram. 32 sidor. - Alla kattvänner, stora som små, får här sin egen poesibok -..

Barbro Svinhufvud / Olle Wester

60 kr

Kisse Py berättar. En kattunge berättar ..

Klammerhäftad. Illustrerad med djupbilder. Panda-böckerna, Natur och Kultur och Barnens Dag, utan årtal, 32 s. 110 gram. Välhållen. (ö)

Uno Modin

50 kr

Kit i rödskinnens spår

Grönt ryggklotband med illustrerad pärm. Wahlströms 1957, 132 s. Vikt 140 g. Namnteckning. Mycket gott skick.
Kiviksgraven. Bredarör och andra fornminnen. av Carl-Axel Moberg

Carl-Axel Moberg

50 kr

Kiviksgraven. Bredarör och andra fornmin..

Klammerhäftad. Vägledning utgiven genom Riksantikvarieämbetet. Svenska fornminnesplatser 1. Uddevalla 1975, tredje översedda upplagan..
Klagstorps egendom och lantbruksskola. Några anteckningar om skolan, egendomen och dess ägare. En minnesskrift av Sigurd J:son Pontén

Sigurd J:son Pontén

60 kr

Klagstorps egendom och lantbruksskola. N..

Häftad. Skaraborgs läns hushållningssällskap utan årtal. 49 sidor. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott skick. (hft12)

Peter Collier & David Horowitz

70 kr

Klanen Kennedy - Ett amerikanskt drama.

Dekorerat laminatband. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Översättning av Hans Granqvist. Norstedts förlag 1989, 613 s. 23,5x16..
Klangernas bok - Dikter av Göran Sonnevi

Göran Sonnevi

60 kr

Klangernas bok - Dikter

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers Förlag 1998. Vikt 390 gram. 110 sidor. Nyskick. (420ö)

Birgitta Stenberg

50 kr

Klara Färdiga och prins Hektor

Dekorerat pappband. Illustrerad av författaren. Rabén&Sjögren 1977, 120 s. Vikt 290 g. Smärre bruksspår. Mycket gott skick.

Sigurd Glans

60 kr

Klara, halv tolv.

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med tidningsurklipp. Askelin & Hägglund 1982, 191 s. Vikt 320 g. Skyddsomslaget stött i kan..

Hallberg, Åke

50 kr

Klart för tryck

Dek pappband från Spektras Handboksserie 1979. 160 s.

Rumenius, John

70 kr

Klart skepp för minfällning. En reserv f..

Grått klotband med skyddsomslag, Lindfors förlag 1976. 212 sidor. Mycket gott skick. (f)

Sven Hallén

70 kr

Klartext. En studie i spaltstil 1864 - 1..

Helklotband med skyddsomslag. Brev med tillskrift från DN. Illustrerad med fotografier och teckningar. Bonniers förlag 1964, 270 s. S..

Århem, Torsten

70 kr

Klarälvssommar. Om folk och natur kring ..

Förlagsband med skyddsomslag, Bokförlaget Libris i Örebro 1980. Illustrerad med teckningar av författaren. ISBN: 91-7194-204-1. 182 s..

Hans O Sjöström

60 kr

Klassens ljus...eller hur man hamnar i a..

Förlagsband med skyddsomslag, Norstedts 1987. 306 sidor. Illustrerad med svartvita fotografier. Mycket gott skick.
Klassisk balett av Valborg Franchi

Valborg Franchi

90 kr

Klassisk balett

Häftad med vikpärm. Bokförlaget Liber 1964. Vikt 280 gram. 123 sidor. Från bokens baksida: Genom att låta beskrivningarna av steg och..

Harry Järv (översättning och introduktion)

70 kr

Klassisk horisont. Essäer från fem sekler.

Häftad med vikpärm. Bo Cavefors Bokförlag, 1:a upplagan 1960, 240 s. 320 gram. Namnteckning. Mycket gott skick. (ö)
Klassisk massage av Bertil Ravald

Bertil Ravald

130 kr

Klassisk massage

Dekorerat laminatband. Berghs 2003. 570 gram. 111 sidor. Illustrerad med instruktiva teckningar. Förlagsny.
Klassisk massage. Ny bearbetad och utökad upplaga. av Bertil Ravald

Bertil Ravald

90 kr

Klassisk massage. Ny bearbetad och utöka..

Författare,Artist..: Beskrivning: Dekorerat laminatband. Berghs 2003. 570 gram. 111 sidor. Illustrerad med instruktiva teckni..

Sigmund Skard

50 kr

Klassisk tradisjon i Norge

Häftad. utgiven av Tegnersamfundet 1979. 34 sidor. Namnteckning, eljest mycket gott skick. (hft)
Klassiska bilar av George Bishop

George Bishop

150 kr

Klassiska bilar

Förlagsband med skyddsomslag. Svenska Bokhandlareföreningen 1979. 30x22,5x3,5 cm. Vikt 1920 gram. 317 sidor. Från omslagsfliken: Vad ..

Lionel Salter

90 kr

Klassiska kompositörer och inspelningar.

Förlagsband med skyddsomslag. Mer än 130 illustrerade biografier över världens största tonsättare och förteckningar över de bästa ins..

60 kr

Klassiska porslinsdekorer

Häftad. Tjugo färgbilder av dekorerd keramik ur Nationalmuseums samlingar, sammanställda och kommenterade av Kerstin Örtengren som st..

Gunilla Eldh / Hans Wolf (red.)

80 kr

Klassiskt på skiva. epokerna - tonsättar..

Dekorerat laminatband. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Alfabeta Bokförlag 1991, 217 s. Vikt 750 g. Nära nyskick.
Klenoden, gamla kära ting från mormors tid. av Langlet, Bertha

Langlet, Bertha

70 kr

Klenoden, gamla kära ting från mormors t..

Dekorerat pappband, ICA-förlaget 1968. 78 s. Rikt illustrerad. Fint skick.

70 kr

Klichéboken - Praktiska råd för klichébe..

Häftad. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Svenska Klichéanstaltföreningen 1963, 71 s. Vikt 200 g. Företagsstämpel på framsidan. ..
Klicka på Trenden. 16 trender - för livet, för arbetet, för företaget av Faith Popcorn och Lys Marigold

Faith Popcorn och Lys Marigold

90 kr

Klicka på Trenden. 16 trender - för live..

Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Trevi 1996. Vikt 770 gram, skrymmande. Från bokens baksida: Att klicka på trenden är att fö..
Kling, Klang, Krasch! -en bok om glas av Bisse Falk och Lena Kallenberg (text) / ..

Bisse Falk och Lena Kallenberg (text) / ..

70 kr

Kling, Klang, Krasch! -en bok om glas

Dekorerat förlagsband. Alfabeta Bokförlag 1989. Vikt 400 gram. 61 sidor. Från bokens baksida: Hela vår vardag är fylld av glas. Men v..

Birger Herner

70 kr

Klinisk laboratoriediagnostik. De kemisk..

Blått klotband. Gleerups 1958, femte upplagan. 480 gram. 360 sidor. Namnteckning. Mycket gott skick. (ö)

Birger Herner

70 kr

Klinisk laboratorieteknik. De kemiska la..

Gult klotband. Gleerups 1954, tredje upplagan. 410 gram. 313 sidor. Namnteckning. Mycket gott skick. (ö)

Reizenstein, Peter (red)

80 kr

Klinisk nutrition

Orange linneband med skyddsomslag och övre grått snitt, Svenska Bokförlaget/Norstedts 1968. 282 sidor. Namnteckning, blyertsstreckad ..

Sollerman, Pelle

60 kr

Klinteboherrar.

Förlagsband med skyddsomslag. Tidens förlag i Stockholm 1983. ISBN: 91-550-2661-3. 266 s. 480 gram. Mycket gott skick. (111 ö)

Bertil Casserstedt

110 kr

Klinten i Visby. Ett strövtåg genom en s..

Kartonnage. Bokförlaget Hanseproduktion AB i Visby 1986. 25x17,5 cm. Vikt ca 500 gram. 124 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i ..

Gustaf Fröding

60 kr

Klipp av hans sax. 30 kåserier presenter..

Blått förlagsband med skyddomslag. Wahlström & Widstrand / Gustaf Fröding-sällskapet 1995. 380 gram. 165 (4) sidor. Nära nyskick (ö)...
Klipp och klistra i kartong och papper av Lena Nessle

Lena Nessle

70 kr

Klipp och klistra i kartong och papper

Häftad. ICA-förlaget 1974. Vikt 200 gram. 94 sidor. Från bokens baksida: Du kan göra de underbaraste saker av papper och kartong, on ..

Elisabeth Svalin

70 kr

Klippa buskar och häckar - klot, topp oc..

Laminatband. Rikt illustrerad med fotografier i färg samt teckningar. Prisma 2002, 78 s. Vikt 380 g. Små tryckmärken vid nedre kanten..

Sarita Kendall

50 kr

Klock-revets hemlighet

Dekorerat laminatband. Översättning av Gunvor V. Blomqvist. Bokförlaget Opal 1992, 128 s. 260 gram. Nära nyskick. (ö)
Klockan tretton av Per Nilsson (text) / Eva Lindström (bild)

Per Nilsson (text) / Eva Lindström (bild)

80 kr

Klockan tretton

Dekorerat förlagsband. Alfabeta Bokförlag 1993. Vikt 340 gram. 91 sidor. Illustrerad med teckningar. Nyskick. (660)
Klockor och ur. av Johnson, Chester

Johnson, Chester

40 kr

Klockor och ur.

Dekorerat pappband. Rikt illustrerad av Harry McNaught. Tidens förlag utan årtal, 46 s. 10,5x17 cm (tvär). Vikt 150 g. Nött i hörnen,..
Kloka kärringråd för kropp och själ. av Kirsten Santelmann

Kirsten Santelmann

60 kr

Kloka kärringråd för kropp och själ.

Dekorerat pappband. Wahlströms 1998, andra upplagan. 250 gram. 140 sidor.Illustrerad med teckningar. Namnteckning. Inlagan gulnad, an..
Klokker. Arv og Eje 1983-84 av Jörgen Slettebo (red.)

Jörgen Slettebo (red.)

120 kr

Klokker. Arv og Eje 1983-84

Häftad. Dansk Kulturhistorisk Museumsforening. Visborg 1985, 270 sidor. 23x20 cm. Vikt 640 gram. Innehåll: Den nordiske kirkeklokkes ..

Joh. Kjerrström

120 kr

Klotterplank i liten stad -det som hände..

Häftad. Skänninge 1969. Detta är del II av Kättarprocessen. 430 gram. 204 sidor. Författarens signatur på försättsbladet. Mycket gott..

Ylikangas, Heikki

120 kr

Klubbekriget. Det blodiga bondekriget i ..

Dekorerat pappband med skyddsomslag. Berättar om finlands första inbördeskrig. Upproret varade i tre månader och minst 3000 människor..
Klä dig smal. Rätta klädseln efter kroppen. Ett unikt system för att skapa en garderob som smickrar din figur. av Jan Larkey

Jan Larkey

60 kr

Klä dig smal. Rätta klädseln efter kropp..

Dekorerat laminatband. Forum 1992. 360 gram. 119 sidor. Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick. (f)
Klädd till helhet. Balansera ditt temperament med hjälp av kläder. av Annika Thunman

Annika Thunman

90 kr

Klädd till helhet. Balansera ditt temper..

Dekorerat pappband. ICA bokförlag 1991. 600 gram. 80 sidor. Illustrerad med fotografier och teckningar både i färg och svartvitt. Två..
Kläder -välja -vårda -laga -ändra av Margareta Axell

Margareta Axell

50 kr

Kläder -välja -vårda -laga -ändra

Häftad. LTs förlag 1981. 82 sidor. Illustrerad med teckningar i svartvitt. 230 gram. Omslaget med några fläckar, inlagan i mycket got..
Kläder lätta att sy -Med mönsterark och sömnadsbeskrivnngar. av Käthe Fischer & Antje von der Heyde

Käthe Fischer & Antje von der Heyde

80 kr

Kläder lätta att sy -Med mönsterark och ..

Dekorerat laminatband. Forum 1995, andra tryckningen. 530 gram. 142 sidor. Illustrerad med fotografier i färg samt teckningar i svart..
Kläder som språk & handling. Om unga kvinnors användning av klädseln som kommunikations- och identitetsskapande medel. av Maja Jacobson

Maja Jacobson

120 kr

Kläder som språk & handling. Om unga kvi..

Dekorerat förlagsband. Carlssons 1994. 570 gram. 270 sidor. Illustrerad i svartvitt med fotografier och teckningar. Nära nyskick. (f)

Hans-Göran Ekman

70 kr

Klädernas magi. En Strindbergsstudie.

Häftad, Gidlunds 1991. 207 sidor. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott skick.
Klädsömnad av Gunnel Winka

Gunnel Winka

50 kr

Klädsömnad

Dekorerat laminatband. LT:s förlag 1976. 137 sidor. Illustrerad med teckningar i svartvitt. Mycket gott skick. (f)
Klädsömnad av Gunnel Winka

Gunnel Winka

60 kr

Klädsömnad

Dekorerat förlagsband. LTs förlag 1980. Vikt 410 gram. 115 sidor. Från bokens baksida: Författaren skriver om modets utveckling, om t..
Klöfver- och gräsodling på torfjord. av Hjalmar von Feilitzen

Hjalmar von Feilitzen

60 kr

Klöfver- och gräsodling på torfjord.

Klammerhäftad. Göteborg 1907. 20 sidor. illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket välbevarad. (hft333)

90 kr

Knaurs Kulturführer in farbe - Deutschla..

Dekorerat laminerat pappband. Med över 800 färgfotografier och teckningar samt 12 sidor med kartor. Droemer Knaur 1976, 816 s. 19x12,..

Gunnar Arnér

70 kr

Knekt och klerk

Häftad, Bonniers 1945. 366 sidor. Aningen sned, eljest mycket gott skick. (ö)
Knep, list och konster. av Lasse Råde / Robert Nyberg

Lasse Råde / Robert Nyberg

70 kr

Knep, list och konster.

Dekorerat laminatband. Bokförlaget Alfabeta 1994, 124 s. Vikt 380 gram. Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick. (128ö)

Bjarne Reuter

50 kr

Knud, Otto & Carmen Rosita

Dekorerat pappband. Rabén&Sjögren 1989, 162 s. Vikt 320 g. Nära nyskick.
Knut Hamsun. Hans levnad och verk. av John Landquist

John Landquist

80 kr

Knut Hamsun. Hans levnad och verk.

Häftad, Bonniers 1929. 233 sidor. Gulnad rygg, eljest mycket gott skick. (750)

Claesson, Stig (Slas)

40 kr

Knut K. Selma Johansson med rätt att leva

En bok för alla, 1987.

Kjellberg-Thiel, Ingeborg

70 kr

Knut Kjellbergs Själskultur. Etiska sönd..

Klotband med guldtryck. Namnteckning på försättsblad. Företal av H. K. H. Prins Eugen. Hugo Gebers Förlag 1922, 155 s.

I. Wilcke-Linqvist

50 kr

Knutby kyrka

Klammerhäftad. Upplands kyrkor - 15. Utgiven av Stiftsrådet i Uppsala, 1965. Andra genomsedda upplagan. 31 sidor. Illustrerad med fot..
Knyppling av Sally Johansson

Sally Johansson

60 kr

Knyppling

Häftad. Utgiven på uppdrag av Föreningen Svenska Spetsar i samarbete med LTs förlag 1965, tredje upplagan. 190 gram. 90 sidor. Illust..

Sara Néa

50 kr

Knytbatik. Material - Teknik - Mönster.

Häftad. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt samt teckningar. ICA-förlaget 1969, 140 s. 270 gram. Omslag med smärre bruks..
Knäck-kalaset och andra barnvisor av Ingrid Wallerström

Ingrid Wallerström

90 kr

Knäck-kalaset och andra barnvisor

Klotryggband. AB Magnus Bergvalls förlag 1924. 26x37 cm, tvärformat. 510 gram. 22 visor. Illustrerad av Maria Elmblad. Musik av Augus..

Lindwall, Gustaf

100 kr

Kobbö - En skärgårdsskildring.

Häftad. Ouppskuren. Bokförlaget Svea, Stockholm 1917, 156 s. Något tummad i nedre högra hörnet och aningen sned, eljest välhållen.

Follett, Ken

19 kr

Kod Rbecca

Inb m sk omsl. Bonniers förlag 1981, 295 s. Namn på försättsblad.
Kojan i skogen av Lundberg, Birger

Lundberg, Birger

60 kr

Kojan i skogen

Förlagsband med skyddsomslag (gulnat o riss). Rabén & Sjögren utan årtal (andra upplagan). 400 gram. 135 sidor. Illustrerad med fotog..
Koka, Steka, Blanda av H. Gyllensköld

H. Gyllensköld

80 kr

Koka, Steka, Blanda

Dekorerat pappband. Wahlström & Widstrand 1977. 330 gram. 125 sidor. Illustrerad i svartvitt med teckningar och tabeller och diagram...

Thomas Nordegren / Kerstin Tunving

60 kr

Kokain - myter och fakta.

Dekorerat pappband. Illustrerad. Prisma 1986, 285 s. Vikt 490 g. Recentionsexemplar. Namnteckning på försättsblad. Aningen nött i kan..
Kokbok för kannibaler

60 kr

Kokbok för kannibaler

Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Fabel 1986. Vikt 180 gram. 144 sidor. Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick. (720)

Pernilla Tunberger

120 kr

Koklexikon.

Blått halvfransk band med marmorerade pärmar och snitt. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt, planscher i färg samt teckninga..
Kolaren - Så var det förr  av Bert Olls

Bert Olls

90 kr

Kolaren - Så var det förr

Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Settern 1980. Vikt 440 gram. 88 sidor. Från bokens baksida: Bert Olls ger här i ord och bild en ku..
Kolarhistorier av Dan Andersson

Dan Andersson

70 kr

Kolarhistorier

Klotband med skyddsomslag. Frontespis. Övre rött snitt. Tidens förlag 1974, 191 s. 23,5x15,5 cm. Vikt 540 g. Illustrerad av Eric Palm..

Lo-Johansson, Ivar

110 kr

Kolet i våld. Skisser från de engelska g..

Häftad. W&W förlag 1928, 224 s. 190 gram. Omslaget nött, riss mellan frampärm och rygg. Inlagan med några blyertsstreck i marginalen,..

Helmer Lång

80 kr

Kolingen och hans fäder. Om internatione..

Häftad. Med ett rikt illustrationsmaterial av Engström, Daumier, Gavarni, Cruikshank, Opper, Zimmerman. Boken handlar alltså inte bar..

Helga Maria Novak

60 kr

Kollektivet

Häftad med vikpärm. Översättning av Margaretha Holmqvist. Panacheserien, Bonniers förlag 1970, 104 s. 150 gram. Förlagsstämpel på bak..
Kolliderande världar av Peter Hagdahl / Anne Joki- Jakobsson / A..

Peter Hagdahl / Anne Joki- Jakobsson / A..

80 kr

Kolliderande världar

Häftad med vikpärm. Konst och Nya Media, Kungl. Konsthögskolan / Gidlunds förlag 2005. 420 gram. 156 sidor. Illustrerad med fotografi..
Koloniträdgårdar av Gunilla Englund / Sören Hallgren

Gunilla Englund / Sören Hallgren

60 kr

Koloniträdgårdar

Häftad. LTs förlag 1974. Vikt 310 gram. 151 sidor. Från bokens baksida: Författarna har tillsammans genomkorsat Sverige, från Bollnäs..

Olsson, Vibeke

50 kr

Koltrasten i Tegnérlunden

Förlagsband med skyddsomslag, Bonniers 2002. 301 sidor. 350 gram. Överstruken namnteckning på försättsblad, annars i mycket gott skic..
Kolvaktarens visor av Andersson, Dan

Andersson, Dan

60 kr

Kolvaktarens visor

Konstläderband med skyddsomslag, Niloe 1985. 192 s. Vikt 440 gram. Mycket gott skick. (260ö)
Kolvaktarens visor av Dan Andersson

Dan Andersson

90 kr

Kolvaktarens visor

Blått gulddekorerat konstläderband med övre guldsnitt. Niloe 1988. Vikt 440 gram. 190 sidor. Texten i denna utgåva är ett faksimiltry..

Birgitta von Otter

70 kr

Kom Igen! Tillbaka till arbetslivet.

Laminatband. Något illustrerad. Sellin 1996, 194 + 10 s. 24,5x16 cm. Vikt 520 g. Nära nyskick.
Kom nära av Zetterström, Marianne (Viola)

Zetterström, Marianne (Viola)

60 kr

Kom nära

Inbunden med skyddsomslag. Dedikation. Omslagsbild Carl Zetterström. Bonniers förlag 1988, 130 s. (19x11 cm.) Vikt 210 gram. Två tejp..

Ekberg, Stefan

70 kr

Kom och angå mig nån jävel

Förlagsband med skyddsomslag. Rabén Prisma 1997, 213 s. Vikt 420 gram. Några små nagg i skyddsomslagets kant, eljest i mycket gott sk..
Kom skal vi synge. Komplett utgave I - III. av Munthe, Margarethe

Munthe, Margarethe

60 kr

Kom skal vi synge. Komplett utgave I - I..

Dekorerat pappband. Tegninger av Olav Engebrigtsen. J.W. Cappelens Forlag Oslo 1967, 103 s. Aningen nött i hörnen, Tillskrift på förs..
Komma i hamn av Evert Adolfsson

Evert Adolfsson

60 kr

Komma i hamn

Häftad. Norstedts förlag 1970. 139 sidor. Vikt 170 Gram. Mycket gott skick. Troligen oläst. (270ö)

Rehnberg, Mats (red.)

50 kr

Kommunalarbetarminnen. Svenskt liv och a..

Hft. Osprättad. Omslag av Harald Lindberg. Nordiska Museet 1959, 264 s.

McCutcheon, Marc

70 kr

Kompassen i näsan och andra förbryllande..

Dekorerat förlagsband, Viva 1991. ISBN: 91-614-0316-4. 209 sidor. Illustrationer av Rosanne Litzinger. Översättning av Hans Du Rietz...
Kompendium i Vägbyggnad och Vägunderhåll.

130 kr

Kompendium i Vägbyggnad och Vägunderhåll.

Helklotband. Illustrerad med diagram, fotografier, teckningar och ritningar. Svenska Vägföreningen 1940, 224 sidor. Vikt 770 g. Mycke..
Komplotterna - Affärerna Unman och Selling av Vilhelm Moberg

Vilhelm Moberg

60 kr

Komplotterna - Affärerna Unman och Selling

Häftad. Bonniers förlag 1956. Vikt 100 gram. 59 sidor. Små nagg vid nedre kapitäl, eljest välhållen. (480ö)

Spörndly, Migg

750 kr

Konditorns uppslagsbok. Med alla grundlä..

Grönt halvfranskt band med gröna illustrerade pappärmar. Svensk Facklitteratur i Malmö 1952, andra upplagan. Över 1000 illustrationer..
Konferensteknik och diskussionsledning. Hur man leder, planerar och deltar i överläggningar och beslut i mindre grupper. av Hedén, Stig B.

Hedén, Stig B.

60 kr

Konferensteknik och diskussionsledning. ..

Klotband utan omslag, Gebers 1965. Andra reviderade upplagan. 219 s. Ägarstämpel. Fint skick. (129ö)
Konflikt i Kongo. Mission och stat under gummikrisen av Lagergren, David

Lagergren, David

70 kr

Konflikt i Kongo. Mission och stat under..

Konstläderband med skyddsomslag. Westerbergs Förlag 1971, 289 s. 22,5x15,5 cm. Vikt 590 gram. Illustrerad med fotografier i s/v. Skyd..
Konst och samhällsförändring. av Bo Göranzon mfl

Bo Göranzon mfl

50 kr

Konst och samhällsförändring.

häftad. Samarbetskommittén för långsiktsmotiverad forskning. 1978. 48 sidor. Mycket gott skick. (hft001)

Bo Wingren

70 kr

Konst på stan. Offentlig utsmyckning i S..

Dekorerat laminatband, Natur o Kultur 1984. 21,5x15 cm. 208 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick.
Konst, kännare, köpmän. av Karl Asplund

Karl Asplund

80 kr

Konst, kännare, köpmän.

Klotryggband med nött och tapelagat skyddsomslag. Bonniers 1962. Främre häftesomslag medbundet. 645 gram, skrymmande. 211 sidor. Illu..
Konst. Analyser och översikter. av Seth, Lennart / Meyerson, Åke

Seth, Lennart / Meyerson, Åke

60 kr

Konst. Analyser och översikter.

Klotryggsband. Rikt illustrerad. Ehlins 1956, 183 s. 19x12,5 cm. 280 gram. Namnteckning. Skavd på bakre pärmkant, markeringar i margi..

Lindahl/ Degen/ Lidblom

75 kr

Konst. Musik. Litteratur i Ådalen

Förlagsband med skyddsomslag från 1983. Tillskrift.

Sven Sandström / Sven Hemmel

70 kr

Konsten - i bild och text.

Grönt helklotband. En introduktion i Europas allmänna konsthistoria och i vår egen konstutveckling från äldsta tid till senaste år. R..

Thomas Paulsson / Eva Paulsson / Jan Ste..

90 kr

Konsten att bo.

Häftad. Oskuren. Rikt illustrerad. Rabén&Sjögren 1960, 196 s. Vikt 680 g. Mycket gott skick.
Konsten att fotografera i färg av John Hedgecoe (foto och text) / Jack Tre..

John Hedgecoe (foto och text) / Jack Tre..

150 kr

Konsten att fotografera i färg

Förlagsband med skyddsomslag. Norstedts förlag 1982. 30x24x3 cm. Vikt 1700 gram. 304 sidor. Från omslagets baksida: Ett uttömmande re..
Konsten att föreläsa av Tommy Iseskog

Tommy Iseskog

70 kr

Konsten att föreläsa

Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Concensus 1999. 280 gram. 110 sidor. Nyskick. (420)

Ehnmark, Elof

50 kr

Konsten att ljuga och konsten att tala s..

Pocket. Rikt illustrerad. En EKO-bok från Sveriges Radios Förlag 1971, 53 s. I skick som ny

Jakob Christensson

70 kr

Konsten att resa. Essäer om lärda svensk..

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad. Atlantis 2001, 265 s. 570 gram. Mycket gott skick. (ö)

50 kr

Konsten att skriva brev

Pappband. Band 2, Hemmets praktiska handböcker AB 1946, 156 s. Vikt 170 g. Namnteckning på pärmens insida. Liten skavskada på ena pär..

Wahl, Mats

50 kr

Konsten att undervisa. handbok i praktis..

Hft från LiberFörlag 1979. 279 s.
Konsten att älska av Ovidius

Ovidius

50 kr

Konsten att älska

Dekorerat pappband. Färgat snitt. Forum förlag 1971. Vikt 140 gram. 102 sidor. Latinska originalets titel: Ars Amatoria. Översättning..

Laurin, Carl G.

50 kr

Konsten i Sverige

Pappband med guldsnitt från Norstedts 1915. 157 s. Solblekt omslag.
Konsten i Vår Bostad. av Gunilla Lindahl

Gunilla Lindahl

60 kr

Konsten i Vår Bostad.

Häftad. Utgiven av Vår Bostad utan årtal. 150 gram. Illustrerad i färg. 64 sidor. Mycket gott skick. (hft001)

Ingamaj Beck m.fl. (red.)

70 kr

Konsten och konstbegreppet.

Häftad med vikpärm. Skriftserien Kairos Nummer 1 Kungl. Konsthögskolan. Raster förlag 1996, 186 s. 280 gram. Omslaget något hyllnött ..
Konsten på Marabou. av Ragnar von Holten.

Ragnar von Holten.

80 kr

Konsten på Marabou.

Dekorerat laminatband, Uddevalla 1989. 22,5x21 cm. Vikt 400 gram. 68 (2) sidor. Rikt illustrerad med fotografier på konstverk och sku..

Bergmark, Gustaf

45 kr

Konsten som medicinens förelöpare

Särtryck ur Kungl. Vetenskapssocietens årsbok 1951. Häftad från Uppsala 1952. 99 s. Ill.

Bergmark, Gustaf

45 kr

Konsten som medicinens förelöpare.

Hft. Särtryck ur: Kungl. Vetenskapssocietetens Årsbok 1951, sidorna 55-99. Uppsala 1952.

Bergmark, Gustaf

40 kr

Konsten som medicinens förelöpare.

Hft. Särtryck ur: Kungl. Vetenskapssocietetens Årsbok 1951, sidorna 55-99, Uppsala 1952. Litet riss i omslaget.
Konsten under den italienska renässansen. Arkitektur, skulptur, måleri, teckning av Rolf Toman (sammanställd av)

Rolf Toman (sammanställd av)

250 kr

Konsten under den italienska renässansen..

Förlagsband med skyddsomslag. Könemann 1999. 3200 gram. 33x28 cm (stort format). 463 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. ..

Clarie Gay

80 kr

Konstens Världshistoria - 1700-talets må..

Gulddekorerat helklotband med skyddsomslag. Rikt illustrerad mestadels i färg. Översättning av Ann Zätterström. Editions Rencontre Lo..

Elie-Charles Flamand

240 kr

Konstens världshistoria - Renässansens m..

Gulddekorerat helklotband med skyddsomslag. Tre band. Med urkunder, dokument och lexikon. Rikt illustrerade med planscher i färg. Bok..

Gérald Gassiot-Talabot

80 kr

Konstens Världshistoria - Romerskt och f..

Gulddekorerat helklotband med skyddsomslag. Med vittnesbörd, dokument och lexikon. Rikt illustrerad, mestadels i färg samt kartor. Öv..
Konstens världshistoria 1 - 4.  Antiken / Medeltiden / Renässansen / Från barocken till nutiden.   av Gregor Paulsson

Gregor Paulsson

350 kr

Konstens världshistoria 1 - 4. Antiken ..

Förlagsband med dekorerad rygg, gult övre snitt och skyddsomslag. Fyra volymer. Natur och Kultur 1962-63, 303+313+329+346 s. 128+128+..
Konstens världshistoria I - IV.  av Gregor Paulsson

Gregor Paulsson

250 kr

Konstens världshistoria I - IV.

Svarta klotband med gulddekorerad rygg, utan skyddsomslag. Fyra volymer. Illustrerade med fotografier i svart/vitt och teckningar i t..
Konstens Världshistoria I - IV. Fyra Band. av Gregor Paulsson

Gregor Paulsson

500 kr

Konstens Världshistoria I - IV. Fyra Band.

Halvfranska band med fyra upphöjda bind, dekorerade klotpärmar och marmorerade snitt. Bokförlaget Natur och Kultur 1942-52, 580+536+6..
Konstforskning. Stagnation eller fönyelse? av Sandström, Sven

Sandström, Sven

50 kr

Konstforskning. Stagnation eller fönyelse?

Häftad. Natur och Kultur 1965, 83 s. 20x13 cm. 140 gram. Svagt veck i omslaget. Gott skick. (hft10)
Konstförfalskning. Tavlor - smycken - mynt - skulpturer - glas - keramik - möbler - vävnader. Hur förfalskarna arbetat genom tiderna och hur man avslöjat dem. av Frank Arnau

Frank Arnau

90 kr

Konstförfalskning. Tavlor - smycken - my..

Gråsvart klotband utan skyddsomslag. Forum 1961. 22x14x3 cm. Vikt ca 800 gram. 356 sidor. Rikt illustrerad med fotografier, varav någ..
Konstförfalskning. Tavlor - smycken - mynt - skulpturer - glas - keramik - möbler - vävnader. Hur förfalskarna arbetat genom tiderna och hur man avslöjat dem.  av Frank Arnau

Frank Arnau

70 kr

Konstförfalskning. Tavlor - smycken - my..

Gråsvart klotband utan skyddsomslag. Forum 1961. 22x14x3 cm. Vikt ca 800 gram, skrymmande. 356 sidor. Rikt illustrerad med fotografie..

Ragnar grip

100 kr

Konstförvanter och bokbindare i Stockhol..

Blått gulddekorerat helklotband med skyddsomslag. LiberFörlag 1981. Monografier utgivna av Stockholms kommun 44. 283 (2) sidor. Spars..
Konstgödseln i jordbruket och deras användning. av L. Forsberg

L. Forsberg

50 kr

Konstgödseln i jordbruket och deras anvä..

Klammerhäftad. Göteborgs Litografiska Aktiebolag 1919, andra omarbetade upplagan. 23,5x15,5 cm. Vikt ca 100 gram. 52 sidor. Illustrer..
Konsthantverk av Jan Brunius mfl

Jan Brunius mfl

60 kr

Konsthantverk

Klammerhäftad med vikpärmar. Utställning på Västerås konstmuseum 1987. 150 gram. 36 sidor.Illustrerad med fotografier i svartvitt. My..
Konsthistoria. av Munthe, Gustaf

Munthe, Gustaf

70 kr

Konsthistoria.

Dekorerat pappband. Från forntiden till vår egen tid. Rikt illustrerad i färg och sv/v. Natur och Kultur 1966, 272 s. 25x19 cm. 870 g..
Konsthistoria. I skildringar och översikter. av Axel L. Romdahl

Axel L. Romdahl

80 kr

Konsthistoria. I skildringar och översik..

Gulddekorerat gult helklotband. Bonniers 1919. 630 gram. 262 sidor. Illustrerad med fotografier och avbildningar i svartvitt. Mycket ..
Konsthögskolans elevutställning 1991 av Mats Bergsmeden / Edward Jarvis (kommiss..

Mats Bergsmeden / Edward Jarvis (kommiss..

60 kr

Konsthögskolans elevutställning 1991

Häftad. Konsthögskolan 1991. Vikt 190 gram. 47 sidor. Nyskick. (570)
Konstlexikon - Svensk konst under 100 år, 2500 konstnärer, 1500 konsttermer.

70 kr

Konstlexikon - Svensk konst under 100 år..

Förlagsband. Natur och Kultur 1973, 379 s. Vikt 600 g. Mycket gott skick. (f)

Kjell B. Sandved

140 kr

Konstlexikon A - Ö. Om det vackraste som..

Gulddekorerade gröna konstläderband. Två volymer. Rikt illustrerade med fotografier och teckningar. AB Kulturhistoriska Förlagen 1982..

Tord Baeckström (red.)

190 kr

Konstlexikon Del I - II. Om det vackrast..

Grönt konstläderband med gulddekoration. Två volymer. Rikt illustrerade i svartvitt. AB Kulturhistoriska Förlagen 1982, 2170 s. Löpan..
Konstlexikon Konstens värld - Om det vackraste som skapats av människohand. av Sandved, Kjell B.

Sandved, Kjell B.

160 kr

Konstlexikon Konstens värld - Om det vac..

Rött konstläderband med gulddekor. Tranparent skyddsomslag med guldtryck. 3300 illustrationer. 1100 sidor A-Ö. AB Kulturhistoriska Fö..
Konstorientering 1-2. Från realism till expressionism / Konsten under 1900-talet. av Lennart Seth / Åke Meyerson

Lennart Seth / Åke Meyerson

70 kr

Konstorientering 1-2. Från realism till ..

Häftad. Två volymer. Konstfrämjandet / Liber förlag 1966-67. Vikt 210 gram. 207 sidor, löpande paginering. Rikt illustrerade i svartv..
Konstsöm - att börja med av Margareta Källberg

Margareta Källberg

60 kr

Konstsöm - att börja med

Dekorerat förlagsband. LTK 1961. Vikt 380 gram. 95 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt, några planscher i färg samt teckni..
Konstsömnad av Gudrun Åhlberg

Gudrun Åhlberg

70 kr

Konstsömnad

Dekorerat pappband. Brevskolan 1968, tredje upplagan. 370 gram. 132 sidor. Illustrerad i både färg och svartvitt. Arbetsblad i gördel..
Konstverkens liv i offentlig miljö. av Sven Sandström / Mailis Stensman / Beate..

Sven Sandström / Mailis Stensman / Beate..

70 kr

Konstverkens liv i offentlig miljö.

Dekorerat pappband. SAK publikation 91. Uddevalla 1982. 760 gram. 174 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i både färgoch svartvtt..

Lewis, Sinclair

90 kr

Konstverket

Halvfranskt band med fem upphöjda bindningar och guldtryck. Främre omslag medbundet. Översättning Hugo Hultenberg. Norstedts förlag 1..
Konstverket berättar. Om att se på målningar. av Clark, Kenneth

Clark, Kenneth

100 kr

Konstverket berättar. Om att se på målni..

Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad. Forum 1979, 167 s. 24x23,5 cm. 860 gram. Omslaget naggat i kanten. Boken i mycket got..
Konstverkets födelse av Ragnar Josephson

Ragnar Josephson

90 kr

Konstverkets födelse

Linneband med ryggtiteletikett. Natur och Kultur 1946, 198 s. 27,5x20 cm. Vikt 990 gram. Rikt illustrerad. Tillskrift med namntecknin..
Kontakt med den andra sidan av Kleman, Ylva (red)

Kleman, Ylva (red)

70 kr

Kontakt med den andra sidan

Förlagets illustrerade laminatband, ingår i serien Mystikens Värld. Utgiven av Lademann 1991. ISBN: 91-88174-07-7. 160 sidor. 27,5x23..

Strömbäck, Greta

50 kr

Kontakt med USA:s bokvärld.

Klammerhäftad. \"Föredrag vid Västra Kretsen av Svenska Bokhandlareföreningen möte på Bohusgården den 16 september 1951\". Särtryck u..

Andrasfalvy, Bertalan

40 kr

Kontrasterande värderingar i Ungerska byar

Klammerhäftad. Översättning av Elsa Marie Nordenskjöld. Institutet för folklivsforskning 1977, 14 s. Vikt 40 g. Mycket gott skick.
Kontrasternas kontinent av Sven Svenson

Sven Svenson

60 kr

Kontrasternas kontinent

Dekorerat klotband. Främre häftesomslag medbundet. Harriers Bokförlag 1955. Vikt 460 gram. 190 sidor. Illustrerad med fotografier i s..

Becker, Jürgen

60 kr

Konturer

Häftad med vikpärm. Översättning av Ingegärd Martinell. Panachserien, Bonniers förlag 1969, 104 s. 19,5x12 cm. 150 gram. Några sidor..

Carl Wahlbom (teckningar) & Erik Sjöberg..

70 kr

Konung David och Bathseba. En teckningss..

Häftad. Allhems förlag 1949. Opaginerad. Utgiven i en numrerad upplaga om 300 exemplar, dock har detta exmplar inget nummer. Välbevar..
Konung Gustaf V:s tal å Stockholms slotts borggård den 6 februari 1914.

80 kr

Konung Gustaf V:s tal å Stockholms slott..

Plansch cirka 45x35 cm. Centraltryckeriet i Stockholm 1914. Några revor i vikningen samt fläckar i marginalen. Gott skick. (hft16)

Forsstrand, Carl

80 kr

Konung och adel. Minnen och anteckningar..

Halvklotband. Frontespis: Gustaf III. Illustrerad med avbildningar i svartvitt. Hugo Gebers förlag, Stockholm 1914. 246 s. Vikt 600 g..
Konungariket Mallorca. av Lorenz von Numers

Lorenz von Numers

60 kr

Konungariket Mallorca.

Förlagsband med skyddsomslag. Wahlström & Widstrand 1979, 170 s. + 2 kartor. Vikt 390 gram. Teckningar av Gunnar Brusewitz. Mycket go..
Koppar som hobby. av Leif Andersen

Leif Andersen

90 kr

Koppar som hobby.

Dekorerat pappband. ICA-förlaget 1978. 250 gram. 83 sidor. illustrerad med fotografier och teckningar i svartvitt. Mycket gott skick...

Göransson, Harald

110 kr

Koral och andlig visa i Sverige. Mit ein..

Inbunden med skyddsomslag, Norstedts 1997. 198 s. CD-skiva bilagd i ficka. ISBN: 91-1-970952-2. Mycket fint skick.

Göransson, Harald / Edlund, Lars (red.)

90 kr

Koralmusik II. Alternatimsatser för kyrk..

Häftad. Noter med underliggande text. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1964, 148 s. Stämplar - Pastorsämbetet i Norra Finn..

60 kr

Koranen

Pocket, Wahlström & Widstrand 1986. 604 s. ISBN: 91 46-1510-8. K V Zettersténs oförkortade översättning. Trol. ol.
Korg- och trämålning av Tone Bergli Joner

Tone Bergli Joner

80 kr

Korg- och trämålning

Dekorerat förlagsband. Berghs förlag 1995. 26,5x21 cm. Vikt 600 gram. 112 sidor. Från bokens baksida: I boken finns mer än 100 idéer ..

Ruuth, Alpo

50 kr

Korpral Julin

Inbunden med skyddsomslag från Rabén & Sjögren 1975. 394 s. 770 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (112ö)
Korrosions-ordlista. Svensk-engelsk-tysk med definitioner.

80 kr

Korrosions-ordlista. Svensk-engelsk-tysk..

Klammerhäftad. Utarbetad av IVA:s korrosionsnämnd i samarbete med Tekniska Nomenklaturcentralen. Meddelande nr 14, ingeniörsvetenskap..
Kors och tvärs i Roslagen av Yngve Sjögren / Björn Uhrenius

Yngve Sjögren / Björn Uhrenius

80 kr

Kors och tvärs i Roslagen

Dekorerat pappband. Slösande rikt illustrerad med fotografier i färg och svart/vitt samt kartor. AWE/Gebers 1980, 134 s. 24,5x21,5 cm..
Kors och tvärs i Roslagen. av Sjögren, Yngve / Uhrenius, Björn

Sjögren, Yngve / Uhrenius, Björn

100 kr

Kors och tvärs i Roslagen.

Laminatband med illustrerat omslag. AWE/Gebers 1980. ISBN: 91-20-06204-4. 135 sidor. Rikt och vackert illustrerad med fotografier båd..

Olof Sundell (sammanställd av)

70 kr

Korsnäs. Ett skogsindustriföretag växer ..

Dekorerat laminatband. Korsnäs AB 1991. 21,5x17 cm. Vikt ca 250 gram. 47 sidor. Illustrerad med fotografier både i färg och svartvitt..

Gert Engström

60 kr

Korsnäsgänget

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i svartvitt och teckningar. Kristall-förlaget AB 1968, 125 s. Vikt 270 g. N..
Korsordsnyckel -ämnesdel av Åke Ohlmarks

Åke Ohlmarks

70 kr

Korsordsnyckel -ämnesdel

Dekorerat förlagsband. Prisma 1984. 410 gram. 250 sidor. Inlagan gulnad, annars nära nyskick. (470)
Korsstygn -Idéer, teknik, mönster. av Gloria Nicol

Gloria Nicol

80 kr

Korsstygn -Idéer, teknik, mönster.

Dekorerat laminatband med skyddsomslag. Rabén Prisma 1996. 690 gram. 112 sidor. Rikt illustrerad i färg. Mycket gott skick. (f)
Korsstygn i rutor och ränder av Inga Bergfeldt

Inga Bergfeldt

70 kr

Korsstygn i rutor och ränder

Dekorerat laminatband. ICA förlaget 1988. 340 gram. 64 sidor. Illustrerad med fotografier i färg samt svartvita mönsterbeskrivningar...

Mårten Triewald

80 kr

Kort beskrivning om Eld- och Luftmaskin ..

Pappband med hårda pärmar. Innehåll: Kort beskrifning om Eld- och Luftmaskinen vid Dannemora grufwor - Faksimiltrycket, Nysatt och lä..

Wretman, Johan

60 kr

Kort handbok i Svensk Släktforskning.

Privatbundet halvklotband. Båda häftesomslagen medbundna. Fritzes Bokförlag 1916, 83 s. Mycket gott skick.

70 kr

Kort handledning i boktryckarkonsten

Hft. m sk omsl. Viktor Pettersons Bokindustri AB 1951, 75 s.

Magnus O. Celsius

60 kr

Kort historia över Kungl. Biblioteket i ..

Trådhäftad. Norstedts 1961. Översatt och med anmärkningar försedd av John Rohnström. 245x145 mm. Vikt ca 420 gram. 153 sidor. Illustr..
Kort historia över Kungliga Gymnasiets i Västerås Bibliotek, första delen. av Johan Henrik Schröder

Johan Henrik Schröder

50 kr

Kort historia över Kungliga Gymnasiets i..

Häftad. Stifts- och Landsbiblioteket i Västerås 1971. 72 + XXVIII sidor. Översatt från latinet och försedd med anmärkningar och efte..
Kort lärobok i fonetik. Till den högre undervisningens tjänst av Malmberg, Bertil

Malmberg, Bertil

70 kr

Kort lärobok i fonetik. Till den högre u..

Häftad, C W K Gleerups Förlag 1955. Andra genomsedda upplagan. 188 s. Mycket gott skick. (240ö)
Kort sagt liv. av Sandro Key-Åberg

Sandro Key-Åberg

60 kr

Kort sagt liv.

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers 1989. 280 gram. 74 sidor. Mycket gott skick. (430)

Elsbeth Funch

70 kr

Korta bref från en lång resa

Halvklotband. Illustrerad med fotografier. W&W förlag 1909, 366 s. Vikt 740 gram. Välhållen. (117ö)

Elsbeth Funch

70 kr

Korta bref från en lång resa.

Inbunden med skinnrygg. Fem upphöjda bind och rött snitt. Rikt illustrerad med fotografier. W&W förlag 1909, 366 s. Vikt 840 g. Tills..

Pia Juhlin

60 kr

Korta jobb. Handbok för flyttfåglar.

Dekorerat pappband. Upplaga 1:1, Konsultförlaget i Uppsala 1995, 187 s. Vikt 560 g. Mycket gott skick.

50 kr

Kortfattad historik över f.d. Wermlands ..

Klammerhäftad. Göteborg 1947. 16 sidor. Blekt omslag. Gott skick.
Kortfattad översikt över de högre växternas yttre organ av G. Ilien

G. Ilien

50 kr

Kortfattad översikt över de högre växter..

Klammerhäftad. Gleerups 1932. 36 sidor. Illustrerad med teckningar i färg. Namnteckning, eljest välhållen. (hft10)
Kortkonsternas bok. Med förord av Hasse Z av Carl Axel Ewert

Carl Axel Ewert

70 kr

Kortkonsternas bok. Med förord av Hasse Z

Häftad. Wahlström & Widstrand 1946. 480 gram. 162 sidor. Illustrerad med teckningar i svartvitt. Omslaget med bruksspår, eljest välbe..

Einar Werner / Tore Sandgren

60 kr

Kortoxen

Dekorerat pappband. Illustrerad med teckningar. Bokförlaget Forum 1987, 353 s. 22x14x3,5 cm. 580 gram. Tillskrift på försättsblad. My..
Kortspelsboken med trick & påhitt. Samlingsvolym. av Conny Ray

Conny Ray

70 kr

Kortspelsboken med trick & påhitt. Samli..

Dekorerat laminatband. BonnierCarlsen 1997, 30+30+32 s. 23,5x19,5 cm. Vikt 400 gram. Illustrerad med teckningar av författaren. Nära ..

Kalén, Nils

50 kr

Kosmisk livssyn. Martinus och hans värld..

Häftad, Hälsans förlag 1980. ISBN: 91-85132-36-5. 95 s. Tillskrift, eljest bra skick. (101ö)

Martinus

80 kr

Kosmiska lektioner

Dekorerat förlagsband, Hälsans förlag 1972. 159 s. Fint skick. Medföljer även två häften på danska: Martinus kosmologi -en introdukti..
Kosmokomik av Italo Calvino

Italo Calvino

140 kr

Kosmokomik

Häftad. Från bokens baksida; -Calvinos kosmokomiska berättelser, fantasieggande science fiction och skimrande poetisk lek, erbjuder e..

Stephen W. Hawking

60 kr

Kosmos - En kort historik.

Pappband utan skyddsomslag. Illustrerad med teckningar. Översättning av Tönis Tönisson. Bokförlaget Prisma 1990, 194 s. Vikt 450 gram..
Kosmos -En kort historik. av Stephen W. Hawking

Stephen W. Hawking

70 kr

Kosmos -En kort historik.

Förlagsband med skyddsomslag. Prisma 1989. Översättning av Tönis Tönisson. 520 gram. 194 sidor. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott ..

George Gamow

120 kr

Kosmos. Materia - Mikrokosmos - Makrokos..

Helklotband. Illustrerad. Översättning av Lennart Edberg. Bonniers förlag 1962, 461 s. 23,5x17x4 cm. Vikt 1240 g. Mycket gott skick.
Kottens hemlighet av Lena Anderson

Lena Anderson

70 kr

Kottens hemlighet

Ryggklotband. Eriksson & Lindgren 2000. Vikt 340 gram. Opaginerad. Illustrerad med teckningar i färg av författaren. Buckla på främre..
Kraftmobilisering - Metoder för döttrar, hustrur, mödrar och yrkesarbetande kvinnor i stressande livssituationer av Tina Hallman

Tina Hallman

90 kr

Kraftmobilisering - Metoder för döttrar,..

Dekorerat pappband. Folkhälsoinstitutet 1992. Vikt 360 gram. 80 sidor. Från bokens baksida: Boken är avsedd att vara en inspirationsk..
Kraftmätningen - Vägen till ett miljöanpassat energisystem av Christopher Flavin / Nicholas Lenssen

Christopher Flavin / Nicholas Lenssen

70 kr

Kraftmätningen - Vägen till ett miljöanp..

Häftad. Naturskyddsföreningen Förlag 1995. Vikt 510 gram. 304 sidor. Illustrerad med diagram. Mycket gott skick. (700)
Kransar & Girlanger av Solveig Göthlin & Gunnel Nilsdotter

Solveig Göthlin & Gunnel Nilsdotter

70 kr

Kransar & Girlanger

Dekorerat laminatband. ICA Bokförlag 1996. 27x20 cm. 380 gram. 48 sidor. rikt illustrerad med fotografier i färg. Nära nyskick.
Kravatten som lust och last: Slipsens historia och psykologi. av Arne Häggqvist

Arne Häggqvist

100 kr

Kravatten som lust och last: Slipsens hi..

Förlagsband med skyddsomslag. Askild & Kärnekull 1978. 650 gram. 136 sidor. Rikt illustrerad i både färg och svartvitt. Mycket gott s..
Kreta. Erövring och motstånd. av Anthony Beevor

Anthony Beevor

90 kr

Kreta. Erövring och motstånd.

Grått förlagsband med skyddsomslag. Utgiven i samarbete med Historiska Media och Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2004. ISBN: . 45..
Kreta. Labyrinten i våld av Hirdman, Arne

Hirdman, Arne

70 kr

Kreta. Labyrinten i våld

Inbunden med skyddsomslag från Tidens Bokklubb 1960, 204 s. 25x19 cm. Vikt 630 gram. Illustrerad med fotografier i s/v. Skyddsomslage..
Kreta. Myter och mat i minoernas värld. av Marie-Louise Winbladh

Marie-Louise Winbladh

120 kr

Kreta. Myter och mat i minoernas värld.

Förlagsband med skyddsomslag. Natur o Kultur 2004. 600 gram. 163 sidor. Illustrerad med fotografier i både färg och svartvitt. Mycket..
Kretslopp i stället för förskingrande flöden. Sveriges Natur 1993. Årgång 84. av Nils Tiberg

Nils Tiberg

60 kr

Kretslopp i stället för förskingrande fl..

Dekorerat laminatband. Naturskyddsföreningens årsbok 1993, 159 s. Vikt 420 gram. Författaren skisserar kretsloppssamhället - det av k..

Walther L. Bernecker

70 kr

Krieg in Spanien 1936 - 1939.

Häftad. Wissenschaftliche Buchgesellschaft 1991, 261 s. 370 gram. På tyska. ISBN 3-534-08021-1. Nära nyskick. (ö)
Kriegsschiff Wasa. Skulpturen vom Flaggschiff König Gustav Adolfs von Schweden. av Hans Soop

Hans Soop

120 kr

Kriegsschiff Wasa. Skulpturen vom Flaggs..

Dekorerat pappband med skyddsomslag. På tyska. LiberFörlag / Stalling Verlag 1979, 151 s. 29x24,5 cm. Vikt 910 gram, skrymmande. Rikt..
Krigare med portfölj - Om styrka och moral i arbetslivet av Jan Grönholm

Jan Grönholm

70 kr

Krigare med portfölj - Om styrka och mor..

Dekorerat laminatband. Natur och Kultur 1987. Vikt 310 gram. 142 sidor. Från bokens baksida: - Denna bok handlar om hur vi i dagens..

Ranelid, Björn

70 kr

Krigaren

Inbunden med skyddsomslag. Bonniers förlag 2001, 494 s. 830 gram, skrymmande. Nära nyskick. (113ö)

Papakongos, Kostis (urval, inledn)

60 kr

Krigaren och stjärnan. Berättelser från ..

Inb m sk oms, Ordfronts förlag 1984. 238 s. Mycket gott skick. (101ö)
Kriget mot Ryssland. Minnen från fronten i öster mars - augusti 1915. av Sven Hedin

Sven Hedin

120 kr

Kriget mot Ryssland. Minnen från fronten..

Blått klotband. Bonniers 1915. 2250 gram. 964 sidor. Illustrerad med över 400 bilder samt 11 kartor. Namnteckning och tillskrift på f..

Utrikespolitiska Institutet

60 kr

Krigsutbrottet i dokumentens belysning. ..

Häftad. Skrifter utgivna av Kommittén för utrikepolitisk upplysning. Kooperativa förbundets förlag 1939. 160 gram. 118 sidor. Välbeva..

Hugo Jungstedt

130 kr

Krigsväsendet tekniska utveckling under ..

Häftad, Norstedts 1921. 500 gram. 208 sidor. Illustrerad med fotografier och skisser i svartvitt. Välbevarad.
Kring Aniara av Sandelin, Stefan (red.)

Sandelin, Stefan (red.)

70 kr

Kring Aniara

Häftad. I samarbete med Harry Martinson-Sällskapet, Vekerum förlag 1989, 126 s. Vikt 230 gram. Dikter, essäer, betraktelser och prog..
Kring en örlogsstad -gamla vykort och fotografier. av Per Rostin

Per Rostin

80 kr

Kring en örlogsstad -gamla vykort och fo..

Dekorerat pappband. Föreningen Gamla Carlscrona, årsbok 1988. 183 sidor. Illustrerad i svartvitt. Aningen sned, eljest mycket gott sk..
Kring Fimmersta och Månsarud av Gust. Fimmerstad

Gust. Fimmerstad

90 kr

Kring Fimmersta och Månsarud

Klotryggband med skyddsomslag. LT:s förlag 1949. 625 gram. 316 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Skyddsomslaget med bru..

Bo Gustaf Erikson

60 kr

Kring Fyris - Uppsala då och nu.

Dekorerat pappband med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad med teckningar av Yngve Svalander. Bonniers förlag 19..

Gunnar Ahlström

70 kr

Kring Gösta Berlings Saga

Ryggklotband med skyddsomslag. Något illustrerad. Natur och Kultur 1959, 240 s. Vikt 470 g. Mycket gott skick.

Wästberg, Per

350 kr

Kring Johannes

Häftad med skyddsomslag. Höjerings 1994. 286[2] sidor. Ilustrerad. 22,5x18,5 cm. Vikt ca 650 gram. Mycket gott skick.

Dag Hammarskjöld

50 kr

Kring Linnéminet -Direktörstal, Svenska..

Häftad. Norstedts 1957. 20 sidor. Oskueren. Mycket gott skick (hft)
Kring Linnéminnet. av Hammarskjöld, Dag

Hammarskjöld, Dag

60 kr

Kring Linnéminnet.

Häftad. Direktörstal vid Svenska Akademiens högtidssammankomst den 20 december 1957. Norstedts & Söners förlag 1957, 20 s. Fint skick.

Åke Gehlin

80 kr

Kring ortnamn i Stockholms skärgård. Frå..

Dekorerat pappband. Utgiven av Prisma 1982. 21,5x13,5 cm. Vikt 400 gram. 190 sidor. Illustrerad med kartor och fotografier i svartvit..

Sigvard Lindqvist

70 kr

Kring Selma Lagarlöfs Jerusalem - Några ..

Häftad. Tillskrift av författaren. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Dalarnas Museums Serie av Småskrifter 55. Grycksbo 1990, ..

Nils Schagerström

60 kr

Kring Selma Lagerlöf och Carl Michael Be..

Klammerhäftad. Eget förlag 1981. 56 sidor. Illustrerad med faksimil och fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (hft)

Per Anders Fogelström

90 kr

Kring Strömmen. Stockholmska bilder.

Dekorerat pappband. Bonniers 1980. Faksimilutgåva efter originalet från 1962. Illustrationer av Stig Claesson (Slas). 181 (4)+(10) si..
Kring Svarta bäcken och Eddaspången vid sekelskiftet. Carl Liljefors och hans värld.

70 kr

Kring Svarta bäcken och Eddaspången vid ..

Klammerhäftad. Upplandsmuseet och Upplands fornminnesförening och hembygdsförbund småskriftserie nr 7. Uppsala 1987. 31 sidor. Illust..
Kring Verner von Heidenstam av Gudmund Fröberg (red.)

Gudmund Fröberg (red.)

70 kr

Kring Verner von Heidenstam

Dekorerat pappband, Carlssons bokförlag 1993. 475 gram. 275 sidor. Mycket gott skick. (750)
Kring Verner von Heidenstam av Gudmund Fröberg (red)

Gudmund Fröberg (red)

70 kr

Kring Verner von Heidenstam

Dekorerat pappband. Carlssons 1993. 275 sidor. Rec. stämpel, eljest mycket gott skick. (ö)
Kring Vår Försvarsfråga av Uddgren, H.E.

Uddgren, H.E.

50 kr

Kring Vår Försvarsfråga

Klammerhäftad. Uddevalla 1936, 37 s. Namnteckning, märke efter gem på baksidan, eljest i gott skick. (hft50)

Rudelius / Theorell / Silfversparre mfl

90 kr

Kring vår gamla skola. Linköpings lärove..

Häftad. Linköping 1968. 21x14,5 cm. Vikt ca 300 gram. 172 sidor. Svartvita illustrationer. Mycket gott skick.

Virdestam, Gotth.

60 kr

Kring Östrabo och Sankt Sigfrids källa. ..

Halvklotband med marmorerade pärmar. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1934, 216 s. Gulnat eftersättsblad, Ex Libris, tillsk..
Kris och katastrof, en handbok för skolan av Andersson / Ingemarsson

Andersson / Ingemarsson

45 kr

Kris och katastrof, en handbok för skolan

Hft från Liber Utbildning 1994. 139 s. Mycket gott skick. (200ö)

Johan Cullberg

60 kr

Kris och utveckling. En psykoanalytisk o..

Häftad. Natur och Kultur 1979, 167 s. Vikt 260 g. Namnteckning på försättsblad. Mycket gott skick.

Fernando Claudin

110 kr

Krisen i den kommunistiska rörelsen från..

Två dekorerde pappband. Del I: Krisen i den kommunistiska internationalen. Översättning av Martin Fahlgren. Del II: Stalinismens glan..

Hjördis Blomqvist

50 kr

Kristallen den fina -Mariastudier.

Häftad, Fabel 1967. 14,5x9,5 cm. 88 sidor. Tillskrift. Mycket gott skick. (hft)
Kristallen och friheten. En bok om glaskonstnären Mats Jonasson. av Lundmark, Hans-Olof

Lundmark, Hans-Olof

90 kr

Kristallen och friheten. En bok om glask..

Dekorerat lamminatband. Illustrerad med fotografier i färg och sv/v. samt skisser och teckningar av Mats Jonasson. Mängen Produktion ..
Kristallglasmosaik. Lampskärmar - Lyktor - Vaser - Bordsskivor - Spegelramar - Karottunderlägg - Urtavlor - Skrin - Smycken av Adolf Luchner / Otto Scott och Katharina..

Adolf Luchner / Otto Scott och Katharina..

50 kr

Kristallglasmosaik. Lampskärmar - Lyktor..

Häftad. ICA-förlaget 1969. Vikt 170 gram. 80 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt och teckningar. Mycket gott skick. (..

Luchner, Adolf

40 kr

Kristallmosaik

Hft. Översättare Harriet Peuschel. Innehåll: material och verktyg, skissen, olika läggmetoder, fogning. ICA-förlaget 1969, 80 s. Klis..

John Bunyan

140 kr

Kristen resa. Från denna världen till de..

Halvfranskt band med gulddekorerad rygg. Innehåll: Författarens försvar för sin bok - Kristens resa - Författaren sänder ut andra del..

Emanuel Linderholm

70 kr

Kristendomen och kriget i historisk och ..

Halvklotband med ryggtiteltext och ryggdekor i guld, Norstedts 1916. 540 gram. 351 sidor. Välbevarad. (ö)
Kristendomstolkningar i gammal och ny tid - Studier till en månghundraårig idéhistoria av Ragnar Bring

Ragnar Bring

80 kr

Kristendomstolkningar i gammal och ny ti..

Häftad. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1950. Vikt 510 gram. 327 sidor. Namnteckning. Något streckad. Välhållen. (510ö)

90 kr

Kristenhetens möte i Stockholm Augusti n..

Blått helklotband. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad med svartvita porträtt. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Sto..

Bunyan, John

60 kr

Kristens resa. Första bandet. Genom vär..

Halvklotband. Frontespis. Illustrerad. Översättning från originalspråk. Baltiska Förlaget Aktiebolag 1929, 157 s. 270 gram. Välhållen..

Månsson, Bengt & Forsling, Rick

70 kr

Kristianstad - Skulpturstaden.

Inbunden med skyddsomslag. Boken innehåller ett urval av de många skulpturer som finns placerade i staden. Fotograferade av Henrik Bj..
Kristianstads läns hushållningssällskap 1964-1974. Tio händelserika år.

50 kr

Kristianstads läns hushållningssällskap ..

Limhäftad 72 s. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (hft333)

Undset, Sigrid

60 kr

Kristin Lavransdotter - Brudkronan

Dekorerat pappband. Norstedts förlag 1998, 223 s. 330 gram. Mycket gott skick. (skö 9)
Krogarnas Stockholm av Järbe, Bengt

Järbe, Bengt

70 kr

Krogarnas Stockholm

Förlagsband med skyddsomslag från Tidens förlag 1973, 224 s. 23x21 cm. Vikt 680 gram. Illustrerad med avbildningar i s/v. Skyddsomsla..

Bo Beskow

60 kr

Krokodilens middag.

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers 1969. 410 gram. 188 sidor. Mycket gott skick. (ö)
Krokodilfiolen - Musikberättelser från hela världen av Kalle Tiderman / Ale Möller / Eva Lindst..

Kalle Tiderman / Ale Möller / Eva Lindst..

70 kr

Krokodilfiolen - Musikberättelser från h..

Dekorerat förlagsband. Alfabeta Bokförlag 2000. Vikt 370 gram. 47 sidor. Med boken följer en CD med Stockholm Folk Big Band, där du k..

Sigvard Bernadotte

60 kr

Krona eller Klave

Gulddekorerat klotband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Bonniers förlag 1975, 227 s. 570 gram. Skyddsomslag..

Waern-Bugge, Elisabeth

80 kr

Kronan bland Svea Rikes länder.

Privatbundet halvklotband. Främre omslag medbundet. Illustrerad. W&W förlag 1927, 186 s. Mycket gott skick.
Kronan. Berättelser från senare häften av 1800-talet. av Elisabeth Bergstrand-Poulsen

Elisabeth Bergstrand-Poulsen

80 kr

Kronan. Berättelser från senare häften a..

Originalpappband med monterad bild på främre pärm. Norstedts förlag 1937, 303 s. 25x18,5 cm. Vikt 1030 gram, skrymmande. Illustration..
Kronen und Kleinodien. Meisterwerke des Mittelalters und der Renaissance aus den Schatzkammern der Residenz zu München. av Hans Thoma & Walter Hege

Hans Thoma & Walter Hege

80 kr

Kronen und Kleinodien. Meisterwerke des ..

Förlagsband med skyddsomslag. Deutscher Kunstverlag utan årtal. 450 gram. 30 sidor text + 80 planschsidor i svartvitt. dessutom Några..
Kronhjort -Biologi -Jakt -Tillagning. av Johan Trygve Solheim / Per Klaesson / Kå..

Johan Trygve Solheim / Per Klaesson / Kå..

180 kr

Kronhjort -Biologi -Jakt -Tillagning.

Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Bonniers 2004. 29,5x24,5 cm. 1460 gram. 232 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. F..

Malmberg / Thiringer (redaktörer)

80 kr

Kronisk bronkit. Makanismer och klinik

Blått klotband med skyddsomslag,The Wellcome Foundation Limited 1979. ISBN: 91-85686-05-0. 157 sidor. bra skick.
Kronobergsboken - för hembygdskunskap och hembygdsvård. Hyltén Cavalliusföreningen Årsbok 1946

70 kr

Kronobergsboken - för hembygdskunskap oc..

Häftad. Växjö 1947. Vikt 310 gram. 172 sidor. Ur innehållet; Vilhelm Moberg: Författaren och hans hembygd - Paul Wilstadius: Människo..

Anderbjörk, Jan Erik (red.)

40 kr

Kronobergsboken 1949. Hyltén-Cavalliusfö..

Ryggklotband. Med försättsplanscher. Innehåll: Guld- och silversmeder i Växjö, J.P. Hård af Segerstedt levnadsminnen m.m. Kronobergs ..

Anderbjörk, Jan Erik

60 kr

Kronobergsboken 1952. Hyltén-Cavalliusfö..

Ryggklotband. Med försättsplanscher. Innehåll: Sveriges äldsta landsortsmuseum, En Linnéautograf i Smålands museum, Jonas Sandell sko..

Anderbjörk, Jan Erik (red.)

60 kr

Kronobergsboken 1953. Hyltén-Cavalliusfö..

Ryggklotband. Med sex försättsplanscher. Innehåll: Staffanslegenden och målningarna i Dädesjö, Granhults kyrka, Den småländska Ljungr..

Anderbjörk, Jan Erik

60 kr

Kronobergsboken 1956. Hyltén-Cavalliusfö..

Ryggklotband. Illustrerad med sv/v fotografier och försättsplanscher. Innehåll: Linden i Jonsboda - Det Linnéska vårdträdet, Gamla kö..

Anderbjörk, Jan Erik

60 kr

Kronobergsboken 1960-1961. Hyltén-Cavall..

Ryggklotband. Illustrerad. Frampärmen illustrerad av Albert Vejde. Innehåll: P.G. Vejde - Herrgårdar och stormän i Norrvidinge, Urshu..

Anderbjörk, Jan Erik (red.)

60 kr

Kronobergsboken 1965. Hyltén-Cavalliusfö..

Ryggklotband. Illustrerad med sv/v fotografier och försättsplanscher. Innehåll: Stig Fogelmarck - Theleborg på greve Christer Bondes ..

Albert Nilsson

80 kr

Kronologien i Stagnelius diktning

Häftad. Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet, Uppsala 1926. 380 gram. 140 sidor + faksimilbilaga. Namnteckning. Omslaget ..
Kronvilt i Kolmården av Bo Göran Backström

Bo Göran Backström

140 kr

Kronvilt i Kolmården

Förlagsband med skyddsomslag. Barnum förlags AB 1989. 1000 gram. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar i både färg och svar..

Svenska Läkaresällskapet & SPRI

70 kr

Kropp och själ. Psykosomatik i praktisk ..

Häftad, Svensk medicin nr 51/1996. 291 sidor. Mycket gott skick.

Smith, Anthony

80 kr

Kroppen

Dekorerat pappband, Bonniers 1969. 447 s. bra skick.
Kroumata av Sture Olsson

Sture Olsson

120 kr

Kroumata

Klotband med skyddsomslag. Svensk Skolmusik AB, Gislaved 1985. 1100 gram, skrymmande. 780 sidor. Illustrerad i färg och svartvitt. ..
Kroumata av Sture Olsson

Sture Olsson

90 kr

Kroumata

Rött klotband med skyddsomslag. Svensk Skolmusik AB 1985. 1100 gram. 779 sidor. Illustrerad i både färg och svartvitt. Innehåller ca ..
Krukträdgården. Boken som lär dig skapa en unik trädgård med krukor och kärl av Cilla de Mander / Monica Olsson / Olle S..

Cilla de Mander / Monica Olsson / Olle S..

70 kr

Krukträdgården. Boken som lär dig skapa ..

Häftad med vikpärm. Paragon 2005. 24x19 cm. Vikt 360 gram. 96 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och detaljerade teckningar i fä..
Krukväxtåret. Växtporträtt i ord och bild. av Marguerite Walfridson

Marguerite Walfridson

70 kr

Krukväxtåret. Växtporträtt i ord och bild.

Dekorerat laminatband med skyddsomslag. Rabén & Sjögren 1985. 570 gram. 157 sidor. Illustrerad med författarens akvareller samt fotog..
Krydda brännvin. av Sven Wingård

Sven Wingård

70 kr

Krydda brännvin.

Förlagsband med skyddsomslag. Bonnier Alba 1993. 250 gram. 77 sidor. Illustrerad med fotografier i färg samt svartvita teckningar. My..
Krydda efter smak av Lilian Karlsson

Lilian Karlsson

60 kr

Krydda efter smak

Häftad. LTs förlag 1979. Vikt 220 gram. 80 sidor. Från baksidan; Här berättas friskt och informativt om kryddornas mödosamma väg till..
Krydda! Hårda kryddor, mjuka smaker. av Lisa Förare Winbladh & Margareta Schildt..

Lisa Förare Winbladh & Margareta Schildt..

100 kr

Krydda! Hårda kryddor, mjuka smaker.

Dekorerat förlagsband. Brombergs 2002. 580 gram. 118 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Nära nyskick. (f)
Kryddor. Historia och folktro - Kryddgård, odling och användning. av Green, Sven

Green, Sven

60 kr

Kryddor. Historia och folktro - Kryddgår..

Pocket. Illustrerad med teckningar av Lena Jurdahl-Norberg. Prisma Magnum 1984, 198 s. Litet nagg i övre kanten, eljest i mycket gott..
Kryddor. Historia och folktro. Kryddgård, odling och användning. av Sven Gréen

Sven Gréen

70 kr

Kryddor. Historia och folktro. Kryddgård..

Dekorerat pappband. LTs förlag 1976. 365 gram. 198 sidor. Illustrerad med teckningar i svartvitt. Ur baksidestexten: Kryddor och kryd..
Kryddpraktika av Lars-Erik Samuelsson & Ulf Schenkmanis

Lars-Erik Samuelsson & Ulf Schenkmanis

70 kr

Kryddpraktika

Dekorerat förlagsband. carlssons 1993. 370 gram. 205 sidor. Illustrerad med teckningar (Mia Marcus). Mycket gott skick. Från baksidan..
Kryddväxter. En översikt i färg över 60 kryddväxter. Hur man känner igen dem, odlar dem och använder dem.

50 kr

Kryddväxter. En översikt i färg över 60 ..

Utvikbar plansch i plastficka. Bonniers 1979. Mycket gott skick. (hft16)
Kryss och landkänning / Bläck och saltvatten av Engström, Albert

Engström, Albert

70 kr

Kryss och landkänning / Bläck och saltva..

Samlade berättelser. Rött klotband, Bonniers 1922. 144+ 150 s. (601)

Engström, Albert

60 kr

Kryss och landkänning / Bläck och saltva..

Halvfranskt band med 4 upphöjda bindningar, gulddekorerad rygg och övre guldsnitt. Illustrerad av förf. Bonniers förlag 1948, 150+144..
Kryss-Slör-Läns-Vi lär oss segla. av Huxford. Pat

Huxford. Pat

60 kr

Kryss-Slör-Läns-Vi lär oss segla.

Dekorerat pappband. Illustrerad med teckningar. Översättare Bertil Larson. Beckmans 1970, 134 s. Blyertsanteckningar på två sidor, n..

Kenny, Paul

70 kr

Kryssning till evigheten

Rött gulddekorerat förlagsband med skyddsomslag. Wennerbergs förlag 1967, 158 sidor. Vikt ca 150 gram. Mycket gott skick. (128ö)

Romson, Anna / Maglio, Pietro / Mo, Joha..

260 kr

Kråk-Ulof i Bäck å ana rikti fok. Fotogr..

Pappband. Förord av Per Wirtén. Bilderna och informationen till bildtexterna är hämtade ur Mora bygdearkiv. Modernista 2004, opaginer..

Fritz Stenlund

60 kr

Kråkan, Grodan och Suggan.

Klotryggband med illustrerade pärmar. Eklunds ungdomsböcker 1947. 170 gram. 87 sidor. Illustrerad med teckningar av Harald Hammer. Nö..

Mats-Arne Larsson

50 kr

Kråksommar

Dekorerat pappband. Illustrerad av Birgitta Hallerström. Opal 1991, 116 s. Vikt 280 g. Nära nyskick.

Kerstin Arthur-Nilson

50 kr

Krångligt värre, sa Nusse.

Rött ryggklotband med illustrerad pärm. Wahlströms 1976, 157 s. Vikt 160 g. Nära nyskick.
Kräftans lov - En kulinarisk och historisk resa i kräftans värld av Lill Forsman m.fl. (red.)

Lill Forsman m.fl. (red.)

120 kr

Kräftans lov - En kulinarisk och histori..

Dekorerat förlagsband. Rabén Prisma / Görmangruppen 1994. 29x24,5 cm. Vikt 1070 gram. 143 sidor. Från bokens baksida: Boken vänder si..

Per Johannes (red.)

70 kr

Krök Jerk minns Ankarcrona och Alfvén.

Dekorerat pappband. Med dedikation. Krök Jerk har på band låtit intala sina rika minnen av sitt samarbete med dessa märkliga kulturgi..
Kröka rygg av Evert Adolfsson

Evert Adolfsson

80 kr

Kröka rygg

Häftad. Norstedts förlag 1975, första upplagan. 179 sidor. Vikt 210 gram. Mycket gott skick. Troligen oläst. (270ö)

Kadaré, Ismail

70 kr

Krönika i sten

Häftad. Bonniers 1975, 226 s. 380 gram. Mycket gott skick. (skö 4)

Golendorf, Pierre

60 kr

Kuba, misstänsamhetens ö

Inbunden med skyddsomslag från Coeckelberghs 1979, 322 s. 570 gram. Skyddsomslaget naggat i kanten. Boken i mycket gott skick. (skö 6)

Eric Rasmusson

60 kr

Kuckelilu! Berättelser om en galning i d..

Laminatband. Rapsodiska och intressanta anekdoter om tuppen, och glimtar ur tuppens historia. Illustrerad med fotografier och tecknin..
Kuddar Stolsdynor & Dukar av Maria Ullvin

Maria Ullvin

70 kr

Kuddar Stolsdynor & Dukar

Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier i färg. ICA Bokförlag 1999, 44 s. 27x20 cm. 370 gram. Namn på pärmens insida. My..

Benny Andersen

60 kr

Kuddarna

Häftad med vikpärm. Översättning av Pelle Fritz-Crone. Panacheserien, Bonniers förlag 1969, 182 s. Vikt 240 g. Aningen sned, eljest i..
Kuddboken - 150 idéer av Tone B. Joner

Tone B. Joner

60 kr

Kuddboken - 150 idéer

Dekorerat förlagsband. Bokklubben Skaparglädje. Egmont Richter AB 2000. Vikt 390 gram. 48 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i f..
Kul läsning med Nalle Puh - Christoffer Robins bok. av A A Milne

A A Milne

70 kr

Kul läsning med Nalle Puh - Christoffer ..

Ill. pappband. Bearbetning Rosemary Garland. Bonniers förlag 1969, opaginerad. Gott skick. (f)
Kul läsning med Nalle Puh - Nalle Puhs bok. av A A Milne

A A Milne

70 kr

Kul läsning med Nalle Puh - Nalle Puhs b..

Ill. pappband. Bearbetad av Rosemary Garland. Bonniers förlag 1970, opaginerad. Gott skick. (f)
Kul läsning med Nalle Puh - Ugglas bok. av A A Milne

A A Milne

70 kr

Kul läsning med Nalle Puh - Ugglas bok.

Ill. pappband. På grundval av Brita af Geijerstams översättning i `Nalle Puhs Hörna´. Bonniers förlag 1973, opaginerad. Stött vid ryg..
Kul läsning med Nalle Puh: I-ors bok av A A Milne

A A Milne

70 kr

Kul läsning med Nalle Puh: I-ors bok

Dekorerat pappband. Bonniers 1971. Opaginerad. Välbevarad. (f)
Kul läsning med Nalle Puh: Tigers bok av A A Milne

A A Milne

70 kr

Kul läsning med Nalle Puh: Tigers bok

Dekorerat pappband. Bonniers 1970. Opaginerad. Gott skick. (f)
Kul med målning på glas, porslin och trä. av Ulla Sjöstrand Djurdjevic

Ulla Sjöstrand Djurdjevic

70 kr

Kul med målning på glas, porslin och trä.

Dekorerat laminatband. Bokklubben Skaparglädje 1999. 72 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Nära nyskick. (f)

Rune Norberg

60 kr

Kulla kyrka. Upplands kyrkor XLIX.

Klammerhäftad, utgiven av Stiftrådet i Uppsala under redaktion av Ingeborg Wilcke-Lindqvist, Uppsala 1952. 22x15 cm. 16 sidor. illust..

Martha Sandwall-Bergström

50 kr

Kulla-barnen på herrgården.

Ryggklotband. Bonniers förlag 1962, 218 s. Vikt 310 g. Något stött i kanten, eljest i mycket gott skick.

Martha Sandwall-Bergström

50 kr

Kulla-Gulla

Dekorerat pappband. Bonniers förlag 1965, 121 s. Vikt 220 g. Mycket gott skick.

Martha Sandwall-Bergström

50 kr

Kulla-Gulla

Dekorerat pappband. Bonniers förlag 1986, 120 s. Tillskrift. Mycket gott skick. (ö)

Martha Sandwall-Bergström

40 kr

Kulla-Gulla håller sitt löfte

Dekorerat pappband. Bonniers förlag 1986, 136 s. Tillskrift. Liten skada vid nedre rygg. Gott skick. (ö)

Martha Sandwall-Bergström

60 kr

Kulla-Gulla håller sitt löfte.

Ryggklotband. Bonniers förlag 1959, 170 s. Vikt 280 g. Tillskrift. Mycket gott skick.

Martha Sandwall-Bergström

50 kr

Kulla-Gulla i skolan

Dekorerat pappband. Bonniers förlag 1986, 140 s. Mycket gott skick. (ö)

Martha Sandwall-Bergström

50 kr

Kulla-Gulla i skolan.

Dekorerat pappband. Bonniers förlag 1967, 140 s. Vikt 230 g. Mycket gott skick.

Martha Sandwall-Bergström

40 kr

Kulla-Gulla löser en gåta

Dekorerat pappband. Bonniers förlag 1966, 139 s. Vikt 230 g. Liten brun fläck på övre snitt, aningen skev, eljest i mycket gott skick.

Martha Sandwall-Bergström

40 kr

Kulla-Gulla på Blomgården

Dekorerat pappband. Bonniers förlag 1986, 152 s. Något nött i kanten. Gott skick. (ö)

Martha Sandwall-Bergström

50 kr

Kulla-Gulla vinner en seger

Dekorerat pappband. Bonniers förlag 1986, 128 s. Tillskrift. Mycket gott skick. (ö)

Martha Sandwall-Bergström

50 kr

Kulla-Gulla.

Ryggklotband. Bonniers förlag 1961, 174 s. Vikt 270 g. Bruksspår, eljest i mycket gott skick.

Martha Sandwall-Bergström

50 kr

Kulla-Gullas första bal

Dekorerat pappband. Bonniers förlag 1986, 110 s. Mycket gott skick. (ö)

Martha Sandwall-Bergström

50 kr

Kulla-Gullas myrtenkrona

Dekorerat pappband. Bonnier/Carlsen 1998, 115 s. Vikt 200 g. Mycket gott skick.

Martha Sandwall-Bergström

70 kr

Kulla-Gullas sommarlov.

Ryggklotband. Bonniers förlag, första upplagan 1949, 180 s. Vikt 290 g. Främre pärmhörn nötta, brun fläck på baksidan, eljest gott sk..
Kullabygd - Kullens Hembygdsförenings Årsskrift 1974 av Åke Ingelsberg (red.)

Åke Ingelsberg (red.)

70 kr

Kullabygd - Kullens Hembygdsförenings År..

Häftad. Helsingborg 1974. Årgång XLVII. Vikt 320 gram. 148 sidor. Innehåll: Från bondelivet i Kullabygden - Jakten på gårdarna IV - S..
Kullabygd - Kullens Hembygdsförenings Årsskrift 1975 av Åke Ingelsberg (red.)

Åke Ingelsberg (red.)

70 kr

Kullabygd - Kullens Hembygdsförenings År..

Häftad. Helsingborg 1975. Årgång XLVIII. Innehåll: Ur Höganäs historia. Tiden före 1936 - Brorsbacke. Lite historik och minnesbilder ..
Kullabygd - Kullens Hembygdsförenings Årsskrift 1990 av Bertil Lindfors (red.)

Bertil Lindfors (red.)

70 kr

Kullabygd - Kullens Hembygdsförenings År..

Häftad. Helsingborg 1990. Vikt 410 gram. 184 sidor. Ur innehållet: Arilds fiskeläge - Med S/S `Atlanta´ i krig och fred - Botaniska r..
Kullabygd - Kullens Hembygdsförenings Årsskrift 1992.  av Bengt Lindfors (red.)

Bengt Lindfors (red.)

70 kr

Kullabygd - Kullens Hembygdsförenings År..

Häftad. Helsingborg 1992. Vikt 390 gram. 176 sidor. Ur innehållet: Bror Tellström, antikvarien - Paul Nielsen, vår förste `Gåramålare..
Kullabygd - Kullens Hembygdsförenings Årsskrift 1994 av Bertil Lindfors (red.)

Bertil Lindfors (red.)

70 kr

Kullabygd - Kullens Hembygdsförenings År..

Häftad. Helsingborg 1994. Vikt 380 gram. 176 sidor. Ur innehållet: Kulla-konst 1941-1950 - En bokauktion i Dödshult 1899 - De satsade..
Kullabygd 1991 av Bertil Lindfors (redaktör)

Bertil Lindfors (redaktör)

70 kr

Kullabygd 1991

Häftad. Kullens hembygdsförenings årsskrift 1991, årgång LXIV. 380 gram. 176 sidor. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott skick. (f)

Pontus Wikner

90 kr

Kultur och filosofi i deras förhållande ..

Förglagets pappband, Norstedts 1869. 147 sidor. Obetydligt nötta pärmslut samt namnteckning, välbevarad. (f)

Wilhelm Grönbech

150 kr

Kultur und Religion der Germanen. Band I..

Dekorerat pappband. Två volymer i ett band. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1997, 440+428 s. 22,5x16x4,5 cm. 1210 gram...

70 kr

Kulturbilder aus dem Simplicissimus Bd. 4

Häftad. Detta band: Vorstadt. Albert Langen, Verlag für Litteratur und Kunst, Munchen 1905, 50 s. Vikt 180 gram. Nött omslag. Inlagan..
Kulturbilder från Västerbottnisk landsbygd av Westerlund, Ernst och Westin, Gunnar

Westerlund, Ernst och Westin, Gunnar

60 kr

Kulturbilder från Västerbottnisk landsbygd

Hft. Rikt illustrerad. Västerbottens Läns Hembygdsförening 1950, 64 s. Mycket gott skick. (hft333)

Kjellberg, Sven (red.)

60 kr

Kulturen 1937.

Illustrerat pappband. Innehåll; Griseldisdukens stilfränder - Medeltida svärd, dolkar och slidor funna i Lund - Bokbandets konsthisto..

Kjellberg, Sven (red.)

60 kr

Kulturen 1940.

Illustrerat pappband. Innehåll; Ett sockerskrin och dess mästare - Gnida, mangla och stryka - Medeltida bultlås och bultlåsnycklar fu..

Kjellberg, Sven (red.)

60 kr

Kulturen 1952. Tema silver.

Illustrerat pappband. Innehåll; Heliga tuppar och påfåglar - Sydsvenska silversmycken - Skruven - Silverkärl - Guldsmedsteknik - Stäm..

Kjellberg, Sven (red.)

60 kr

Kulturen 1954. Tema Tid.

Illustrerat pappband. Innehåll; Bordsur - Resur, vagns- och sadelur - Lyktur - Urmakeri i Sverige Danmark Norge - Tyskland Schweiz Fr..

Kjellberg, Sven (red.)

60 kr

Kulturen 1957. Tema Dop.

Illustrerat pappband. Innehåll; Dopfat och dopskålar - Kristningakläder - Dopseder m.m. 203 s. Något nött rygg. (d)
Kulturen 1958. Tema 1500-tal. av Kjellberg, Sven (red.)

Kjellberg, Sven (red.)

60 kr

Kulturen 1958. Tema 1500-tal.

Illustrerat pappband. Innehåll; Botticelli och majolikamålarna från Caffaggiolo - Paradrustning - Kistor - Siden och sammet - Stengod..

Kjellberg, Sven (red.)

60 kr

Kulturen 1959. Tema Bagateller.

Illustrerat pappband. Innehåll; Sankt Göran på ugnshäll och stolsrygg - Islamiskt - Ett gammalt friarbrev - Toppspel - Tandborsten - ..

Kjellberg, Sven (red.)

60 kr

Kulturen 1960. Tema Barn.

Illustrerat pappband. Innehåll; Barnvagnar - Att lära sig gå - Fallhattar - Dockporslin - Lergökar - Kulspel - Masur - Vaggor - Skrap..

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1961. Tema Bok och Skrift.

Illustrerat pappband. Innehåll; Bostavens byggnad - Runstenen från Skårby - Futharker i Lund - Runstavarnas tecken - Tidiga textstila..

Bengtsson, Bengt (red.)

50 kr

Kulturen 1962. Tema Skånsk miljö.

Illustrerat pappband. Innehåll; Östarp som turistmål - Bondens trädgård - Om glasögon - Arsenik och gamla hästar - Vrakeka - Märkduka..

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1963. Tema Bod och Bostad.

Illustrerat pappband. Innehåll; Kulturens hökeri - Bordsstolar - Eldstäder i Skåne - Läkaren i apoteket - Bordställ - Glas från Lauen..

Kjellberg, Sven T.

60 kr

Kulturen 1964. Tema Ölets käril.

Illustrerat pappband. Formerna för ölets servering och förtäring har varit många och har skiftat genom seklerna. Olika typer och form..

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1965. Tema Över gränserna.

Illustrerat pappband. Innehåll; Teckningar av Pieter Brueghel d.ä. - Tumlare från Herrengrund - Obelisktavlan från Muskö - Porslinshu..
Kulturen 1966. Tema Silver och Fajans. av Bengtsson, Bengt (red.)

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1966. Tema Silver och Fajans.

Illustrerat pappband. En åkdyna i flamskvävnad - Kilian Kelson, bordssurtout - Silver i Skånska bondehem - Sejdlar med silverlock - O..

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1967. Tema Möbler.

Illustrerat pappband. Innehåll; Renässansskåp med intarsia - Kabinettsskåp med fåglar - Tebord - Sänggavel i rokoko - Textil forsknin..

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1968. Tema Möbler Keramik

Illustrerat pappband. Innehåll; Om kulturens födelse och dess äldsta samling - Den ståndaktiga pinnstolen - Praktbägare - Kaffekannan..

Bengt Bengtsson

60 kr

Kulturen 1969. Tema Metallarbeten.

Dekorerat pappband. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt samt teckningar. Kulturhistoriska föreningen 1969, 192 s. Vikt 4..
Kulturen 1969. Tema Metallarbeten. av Bengtsson, Bengt (red.)

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1969. Tema Metallarbeten.

Illustrerat pappband. Illustrerad med fotografier i både färg och svartvitt. Innehåll; Från trä till järn - Handlyktan från Källby - ..

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1970. Tema Textilier Hill.

Illustrerat pappband. Innehåll; Medeltida textilfynd från Lund - Tygtryck för folket och folklogt tygtryck - Nätteltyg - Dryckeshorne..

Bengtsson, Bengt (red:9

60 kr

Kulturen 1971. Tema Hem och Hushåll.

Illustrerat pappband. Innehåll; Ostformar - Om brickor - Om tillbringare - Tegelte - Kakelugnsmakare Öfverberg - C.G. Lindgrens Kina ..

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1973. Tema Mera hantverk.

Illustrerat pappband. Innehåll; Redskap och symbol - Sadelmakeri - Timmermannen, takstol - En krukmakeriprodukt - Raku - Spånkorgar i..

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1974. Epok 1, Renässans.

Illustrerat pappband. Innehåll; Bilder från rehnska hus - Ringar Kabinettsskåp - Den rike mannens måltid - Italiensk majoloka m.m. 19..

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1975. Tema 1600-talet.

Illustrerat pappband. Innehåll; Kalligrafi på sågklinga - Säckpipa i Lund - Bräde - Klockor i bagaget - Modernt klädd 1678 - Spetsar ..

Bengtsson, Bengt (red.)

60 kr

Kulturen 1976. Tema 1700-talet.

Illustrerat pappband. Innehåll; Hjulplogen - Svarvare i Lund - Kinesen och bibelspråken - Projekt lergods - Majolika från Castelli - ..

Bengtsson / Gerber (red.)

60 kr

Kulturen 1978. Tema 1800-talet.

Illustrerat pappband. Innehåll; `Ord-Språks Boken´ på Björnstorp - Bröstslöjor med `elefantsjuka´- Damväskor - Malmö Porslinsfabrik -..
Kulturen 1983. Tema Ljus och Lykta av Anders Mårtensson / Britta Hammar / Astr..

Anders Mårtensson / Britta Hammar / Astr..

60 kr

Kulturen 1983. Tema Ljus och Lykta

Dekorerat förlagsband. Kulturhistoriska Föreningen för södra Sverige 1983. Vikt 440 gram. 200 sidor. Ur innehållet: Belysning i diale..

Mårtensson, Anders et al (red.)

60 kr

Kulturen 1984. Eldstad och värme.

Illustrerat pappband. Innehåll; Kakelugn och kölne - Karlins rökstuga - Skorstenen i Östarps Gammelgård - Köksspisar - Veilleusen, en..
Kulturen 1984. Eldstad och värme. av Mårtensson, Anders et al (red.)

Mårtensson, Anders et al (red.)

70 kr

Kulturen 1984. Eldstad och värme.

Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier i både färg och svartvitt. Innehåll; Kakelugn och kölne - Karlins rökstuga - Sko..

Mårtensson, Anders et al (red.)

60 kr

Kulturen 1986.

Illustrerat pappband. Innehåll; Sittlåda, en medeltida `babysitter´ - Mattor för Spara och Slösa - Mytologiska miniatyrer - En skånsk..
Kulturen 1987 - Förpackningar av Claes Wahlöö (red.)

Claes Wahlöö (red.)

60 kr

Kulturen 1987 - Förpackningar

Dekorerat förlagsband. Trelleborg 1987. Vikt 440 gram. 200 sidor. Ur innehållet: Tunnan, containerns föregångare - Kistor, tubbar, ka..

Mårtensson, Anders et al (red.)

60 kr

Kulturen 1988. Konst och Bilder.

Illustrerat pappband. Innehåll; Tankar kring tavelramar - Dräkter på porträtt - Motivens rangrulla - Landskap, från bakgrund till huv..

Mårtensson, Anders et al (red.)

60 kr

Kulturen 1989. Folkligt - Hantverksmässi..

Illustrerat pappband. Innehåll; Fem skånska lerkärl - Fanns det folkkonst i antiken - Rölakan, hantverk och konst - En bägare för bön..

Wahlöö, Claes (red.)

60 kr

Kulturen 1990. Lund 1000.

Illustrerat pappband. Innehåll; Lunds ålder och uppkomst - Lepra i 1000-talets Lund - Myntverk och Myntare - Kammakeri under två sekl..
Kulturen 1991 - Tidens rum av Gunilla Eriksson (red.)

Gunilla Eriksson (red.)

60 kr

Kulturen 1991 - Tidens rum

Dekorerat förlagsband. En årsbok till medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. Uppsala 1991. Vikt 440 gram. 216 ..
Kulturen 1992 - Karlin och Kulturen  av Nils-Arvid Bringéus

Nils-Arvid Bringéus

50 kr

Kulturen 1992 - Karlin och Kulturen

Dekorerat förlagsband. En årsbok till medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. Lund 1992. Vikt 440 gram. 216 sid..
Kulturen 1993 - Bröllop av Anders W. Mårtensson (red.)

Anders W. Mårtensson (red.)

60 kr

Kulturen 1993 - Bröllop

Dekorerat förlagsband. En årsbok till medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. Lund 1993. Vikt 430 gram. 216 sid..

Bjurman / Nilsson (red.)

60 kr

Kulturen 1995. Bokkulturen i Lund.

Illustrerat pappband. Innehåll; Stenar som talar - Gutenberg - Handpressen - Gästtryckaren - Snällpressen - Sättmaskinen - Avlatsbrev..

Eriksson / Fehrman / Gerber

90 kr

Kulturen runt

Inbunden med skyddsomslag, Bra Böcker 1977. 247 s. Rikt ill.

Piggott, Stuart (huvudredaktör)

300 kr

Kulturens gryning. Bonniers illustrerade..

Klotband utan skyddsomslag, Bonniers 1961. 404 s. Stort format. Rikt ill med fotografier och teckningar både i färg och s/v. Prolog a..

Kaj Birket-Smith

160 kr

Kulturens vägar I - II. Modern handbok ..

Häftade. Två volymer. Frontespis i färg. Den svenska upplagan granskad och försedd med förord av Professor Gerhard Lindblom. Illustre..

Johannes Humlum

150 kr

Kulturgeografisk Atlas I - II.

Två röda helklotband. Band I: Bilddel / Atlas. På norska, tyska, franska och engelska. Band II: Textdel. På norska. Gyldendalske Bogh..

Friedell, Egon

450 kr

Kulturhistoria. Del I-III

Klotband, Bokförlaget Natur o Kultur 1933-1935. 364+464+513 s. Välbevarade.

Carl G. Laurin

90 kr

Kulturhistorisk bilderbok. 1400 - 1920.

Dekorerat helklotband. Främre häftesomslag medbundet. Norstedts förlag 1919, 677 s. 21,5x15x5,5 cm. 1520 gram. Litet nagg vid nedre k..
Kulturjournalistik av Andersson, Dan

Andersson, Dan

70 kr

Kulturjournalistik

Häftad från Zindermans 1971. Utgiven av Dan Andersson sällskapet. Förord av Gunde Johansson. 69 s. Ouppskuren. Nära nyskick. (740)

Mörner, Magnus

60 kr

Kulturländernas historia / Latinamerikas..

Klotband. Andra omarbetade uppl. Natur och Kultur 1965, 380 s.
Kulturmiljöer i Vimmerby

70 kr

Kulturmiljöer i Vimmerby

Dekorerat förlagsband. Utgiven av kulturnämnden i Vimmerby kommun 1994. 360 gram. 75 sidor. Illustrerad med fotografier i färg samt k..
Kung Karl den unge hjelte. Historiskt romantiska skildringar från Karl XII:s tid av Hans Haneson

Hans Haneson

120 kr

Kung Karl den unge hjelte. Historiskt ro..

Rött, rikt dekorerat klotband. Skandias Bokförlag 1899. 1200 gram. 720 sidor. Illustrerad med några svartvita planscher. Välhållen. (..
Kung Orres Jaktklubb. Minnen, anteckningar och protokoller sammanfattade för åren 1937-1943. Fjärde delen av  "Löpar-Nisse"(sammanfattade av)

"Löpar-Nisse"(sammanfattade av)

200 kr

Kung Orres Jaktklubb. Minnen, anteckning..

Privatbundet halvklotband. Västerås 1944. 800 gram. 328 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Tillskrift. Mycket gott skick..

Daudet, Alphonse

50 kr

Kungar i landsflykt

Dek klotband. Åhlén&Åkerlund förlag 1926, 321 s. Övre kapitäl ngt nött.

Florén / Dahlgren / Lindegren

80 kr

Kungar och krigare. Tre essäer om Karl X..

Inbunden med skyddsomslag. Illustrerad. Dessa kungar tillhör den epok som vi brukar kalla stormaktstiden. Sannolikt är det den mest h..
Kungar, gudar och andra ur afrikansk mytologi. av Knappert, Jan (text) / Pelizzoli, France..

Knappert, Jan (text) / Pelizzoli, France..

130 kr

Kungar, gudar och andra ur afrikansk myt..

Grönt klotband med skyddsomslag, Legenda 1989. ISBN: 91-582-1507-7. 90 sidor. 28,5x21,5 cm. Vikt ca 700 gram. Mycket gott skick.

Sahlberg, Bengt

60 kr

Kungar, katastrofer & kryddor. Om en vär..

Häftad. Foreword, abstract and summary in English. Illustrationer och diagram. Populärvetenskapliga Serien, Etour utan årtal, 287 s. ..
Kungar, krig och katastrofer - Vår historia i sägen och tro av Ebbe Schön

Ebbe Schön

80 kr

Kungar, krig och katastrofer - Vår histo..

Dekorerat förlagsband. Rabén Prisma 1994. Vikt 670 gram. 203 sidor. Från bokens baksida: Författaren, folklorist och litteraturvetare..
Kungar, Riksråd och andra dödliga - Historiska berättelser av Rolf Stranberg

Rolf Stranberg

60 kr

Kungar, Riksråd och andra dödliga - Hist..

Häftad. Malmö 1960. Vikt 250 gram. 158 sidor. Mycket gott skick. (610)
Kungaslott och adelsborgar från vasatiden av Alf Åberg (text) / Ola Terje (foto)

Alf Åberg (text) / Ola Terje (foto)

60 kr

Kungaslott och adelsborgar från vasatiden

Dekorerat förlagsband. Svalan 1966. Vikt 480 gram. 166 sidor. Från bokens baksida: Ola Terje har rest runt i landet med kameran i ber..

80 kr

Kungaslott och adelsborgar från vasatiden.

Illustrerat pappband. Alf Åberg berättar medryckande om tidstypiska episoder ur slottens historia. Ola Terje visar med fotografier hu..

Math. Lehman

80 kr

Kungasäsonger i Marstrand.

Gulddekorerat helklotband. Frontespis. Med 196 bilder. C.E. Fritzes Bokförlags Aktiebolag 1931, 280 s. Vikt 920 g. Mycket gott skick.

Bertil & Staffan Lagerström

50 kr

Kungen är skjuten! Historia i blixtljus.

Häftad. Rabén & Sjögren 1993. 90 gram. 95 sidor. Illustrerad med några faksimil. Mycket gott skick. (ö)

Carl-Fredrik Palmstierna och Willy Still..

70 kr

Kungens böcker. Ett reportage om Gustaf ..

Förlagsband utan skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Frontespis: monterad färgbild från biblioteket. Illustrerad med fotogra..

Martinson, Moa

24 kr

Kungens rosor

Klotband med skyddsomslag. Bra Böcker 1974, 232 s. Omslaget stött i kanten, liten fläck på övre snitt.

Axelsson, Leif B. (red.)

70 kr

Kungl Svenska Segel Sällskapet. Årsbok 1..

Dekorerat pappband. Detta är den 100 Årsboken - en jubileumsårgång. 1997, 320 s. Mycket gott skick.

Hans Lennart Lundh

120 kr

Kungl. Göta Artilleriregemente. Del I.

Halvklotband utan omslag. Frontespis. Illustrerad med fotografier i svartvitt och tabeller och teckningar. Denna upplaga är tryckt i ..

Christer Lilliehöök / Gustaf Berggren / ..

180 kr

Kungl. Hallands Regementes Historia 1624..

Dekorerat halvklotband med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Halmstad 1964, 430 s. 23,5x17x3 cm. Vikt 1090 gram. Illustre..

Christer Lilliehöök / Gustaf Berggren / ..

140 kr

Kungl. Hallands Regementes historia 1624..

Häftad, Halmstad 1964. 990 gram, skrymmande. 431 sidor. Illustrerad med fotografier och faksimil, varav några i färg. Mycket gott ski..

70 kr

Kungl. Humanistiska Vetenskaps-Samfundet..

Häftad med skyddsomslag, Uppsala 1990. 430 gram. 246 sidor. Nära nyskick.

Frykberg / Hillström / Holm / Törnblom /..

400 kr

Kungl. Hälsinge regementes historia. För..

Grått dekorerat helklotband. Gävle 1968. 25,5x18x3,5 cm. Vikt ca 1400 gram. 448 sidor. Illustrerad med fotografier och kartor i svart..

130 kr

Kungl. Livgrenadjärregementet 1928 - 1961.

Ryggklotband. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad med fotografier i svartvitt och kartor. Linköping 1968, 497 sidor. Vikt 1050..

Pieter Fürst mfl

150 kr

Kungl. Livgrenadjärregementet 1928 - 196..

Ryggklotband. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad med fotografier i svartvitt och kartor. Linköping 1968, 497 sidor. Vikt 1050..

Hagblom, Bengt (red)

210 kr

Kungl. Norrlands artilleriregemente 1893..

Blått gulddekorerat helklotband med skyddsomslag. AB C O Ekblad & Co i Västervik 1993. ISBN 91-630-0870-X. 514 sidor. 25x18,5x4 cm. V..

Staffan Högberg

140 kr

Kungl. Patriotiska Sällskapets historia...

Klotryggband. Norstedts 1961. 1270 gram, skrymmande. 329 sidor. Illustrerad med fotografier och faksimil i svartvitt. Mycket gott ski..

75 kr

Kungl. Vetenskapssamhället i Uppsala 25 ..

Hft m sk omslag från Almqvist & Wiksell International i Stockholm 1979. 142 s + annonser. Fint skick.

60 kr

Kungl. Vitterhets Historie och Antikvite..

häftad från 1969. oskuren, 222 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (103ö)

Sten D. Ekelund (red.)

150 kr

Kungl. Väg- och vattenbyggnadskåren 1851..

Klotband. Illustrerad med fotografier i svartvitt samt ritningar och tabeller. Utgiven av Väg- och Vattenbyggnadsklubben 1951, 235 s..

70 kr

Kunglig spis. Mästerkocken Håkan Håkanss..

Dekorerat laminatband. De flesta recepten härrör från Håkans och prins Bertils experimenterande i köket. Rikt illustrerad med fotogra..

Gustaf Näsström

80 kr

Kungliga Riddarholmen

Gult klotband med skyddsomslag. Rikt illustrerad med teckningar av Gunnar Brisewitz. Norstedt förlag 1973, 123 s. 27,5x24,5 cm. Vikt ..
Kungliga sagoboken. Med prinsessan af Wieds saga till Carl XVI Gustaf

70 kr

Kungliga sagoboken. Med prinsessan af Wi..

Ryggklotband med dekorerade pärmar. Bonniers Juniorförlag 1984. Vikt 640 gram. 189 sidor. Boken innehåller tjugotvå älskade klassiska..
Kungsord i elfte timmen. Språk & självbild i det gustavianska enväldets legimitetskamp 1772-1809. av Mikael Alm

Mikael Alm

120 kr

Kungsord i elfte timmen. Språk & självbi..

Blått förlagsband med skyddsomslag, Atlantis 2002. 1000 gram. 480 sidor. Mycket gott skick. (f)
Kungsträdgården av Per Wästberg

Per Wästberg

80 kr

Kungsträdgården

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers förlag 1986. Vikt 670 gram. 209 sidor. Från bokens baksida: Stockholms hjärta, har en lång och..

Josef Axelsson

80 kr

Kungälv och Inland vid Havet.

Häftad. Solberga hembygdsförening 1983. 84 sidor. Illustrerad med fotografier och kartor i svartvitt. Mycket gott skick. (hft)

Sölve Gardell

90 kr

Kungälvs kyrkor genom tiderna. En unders..

Häftad. Elanders Boktryckeri i distribution 1928. 104 sidor. Sparsamt illustrerad. Omslaget med smärre bruksspår, eljest välbevarad. ..

Erik Fries

60 kr

Kunskap och moral. Intuition, medvetande..

Häftad, Natur o Kultur 1960. 110 sidor. Mycket gott skick. (f)

Gustafsson, Sture

60 kr

Kunskapens frukter och livets träd. En f..

Häftad från Verbum 1986. ISBN: 91-526-1404-2. 136 sidor. Fint skick.
Kunskapens kvarter. Husen runt Observatorielunden.

70 kr

Kunskapens kvarter. Husen runt Observato..

Dekorerat pappband. Stockholms Stadsbibliotek 2000. 410 gram. 80 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Mycket gott skick. (f)
Kunskapens trädgårdar. Om institutioner och institutionaliseringar i vetenskapen och livet. av Gunnar Broberg / Gunnar Eriksson / Karin..

Gunnar Broberg / Gunnar Eriksson / Karin..

90 kr

Kunskapens trädgårdar. Om institutioner ..

Helklotband med skyddsomslag. Illustrerad. Bokförlaget Atlantis 1988, 254 s. 730 gram. Mycket gott skick. (630)

Torbjörn Säfve

60 kr

Kuperad lek eller Skändaren från Skännin..

Svart förlagsband med skyddsomslag. Prisma 1990. 350 gram. 210 sidor. Mycket gott skick.

35 kr

Kupletter och Visor

Två vikta ark. Innehåll: Ja´ ä´ e´ liten lelja. På röken. Den store Svensson. Älsklings flykt. I dimman. En liten trall. J. Kronwalls..

Updike, John

60 kr

Kuppen

Förlagsband med skyddsomslag. Forum förlag 1979, 304 s. 620 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (skö 1)
Kurder -folkminoriteter. av John King

John King

80 kr

Kurder -folkminoriteter.

Dekorerat laminatband. Natur o Kultur 1993. 27,5x22,5 cm. 450 gram. 48 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i både färg och svart..
Kurre Igelkott av Karin Larsson (text) & Kristina Tornquis..

Karin Larsson (text) & Kristina Tornquis..

50 kr

Kurre Igelkott

Klotryggband med illustrerade pärmar. Gebers utan årtal. Biblioteksstämplar. Omslaget solkigt, inlagan med smärre fläckar. Gott skick..

60 kr

Kurs i Allmän Radioteknik

Vaxat klotband. Fem kursbrev illustrerade med teckningar och diagram. NKI Stockholm utan årtal. 21x14,5 cm. 220 gram. Namnteckning på..

70 kr

Kurs i Radiomottagarteknik

Halvklotband. Tolv kursbrev, illustrerade med teckningar och diagram. NKI Stockholm 1952-53. 21,5x15 cm. 380 gram. Namnteckning på f..

Martin Strömberg

80 kr

Kurt Jungstedt

Helklotband. Båda häftesomslagen medbundna. Bildurvalet har gjorts av konstnären. Illustrationerna till största delen i svart/vitt, b..

Jack Saltman

80 kr

Kurt Waldheim. A case to answer?

Förlagsband med skyddsomslag. På engelska. Illustrerad med fotografier i svartvitt och teckningar. Robson Books 1988, 370 s. Vikt 530..
Kuskens pojke - Berättelser från Aske. Folklivsberättelser av John Kraft

John Kraft

90 kr

Kuskens pojke - Berättelser från Aske. F..

Dekorerat förlagsband. Upplands-Bro Kulturhistoriska Forskningsinstitut 1997. Vikt 300 gram. 176 sidor. Författaren inleder med att b..

Kranz, Peter

70 kr

Kust, från Väderöarna, Haparanda, Sandskär

Inb m sk omslag från Rabén & Sjögren 1988. Rikt ill. Tillskrift.

Sven-Öjvind Swahn

90 kr

Kustartilleriunderofficerssällskapet i K..

Häftad. Illustrerad med fotografier. Programblad från Kamratföreningens 10-årsjubileum och Regementets dag 16/6 1946 medföljer. Karl..

Ruth Larsson

60 kr

Kustbygd i Bohuslän.

Häftad. Illustrationer av Inger Larsson och Regina Andersson. Bokmaskinen, Göteborg 1977, 144 s. Vikt 150 g. Mycket gott skick.

Ruth Larsson

70 kr

Kustbygd i Bohuslän.

Häftad. Kungälvs Bokhandel i Kungälv 1964. Originalutgåva. 144 sidor. Mycket gott skick. (f)
Kustlinjen eller den svenska Hurtigrutten av Håkan Lundén

Håkan Lundén

80 kr

Kustlinjen eller den svenska Hurtigrutten

Spiralhäftad i A4-format. 2005. 7 sidor. Illustrerad med fotografier i färg samt karta. Medföljer även av samma författare: S/S Waxho..
Kustnära fiske. Spinn och mete, under ytan. av Michael Jensen

Michael Jensen

140 kr

Kustnära fiske. Spinn och mete, under yt..

Dekorerat laminatband. Bokförlaget Settern 2004. 1070 gram. 253 sidor. Slösande rikt illustrerad med fotografier i färg. Ur baksidest..
Kutná Hora. La ville et son art.

120 kr

Kutná Hora. La ville et son art.

Dekorerat pappband. Jan Stenc 1931. 1200 gram. Text på franska. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt samt en utvikbar karta. ..
Kv. Priorn 11 Visby - En stadsarkeologisk undersökning. av Elfwendahl, Magnus

Elfwendahl, Magnus

80 kr

Kv. Priorn 11 Visby - En stadsarkeologis..

Häftad. Illustrerad med fotografier, ritningar och kartor i sv/v. RAGU, RiksAntikvarieämbetets GotlandsUndersökningar Arkeologiska s..
Kvalitativ forskningsmetodik i praktiken - cirklar inom cirklar av Margot Ely m.fl.

Margot Ely m.fl.

80 kr

Kvalitativ forskningsmetodik i praktiken..

Häftad. Studentlitteratur 1993. Vikt 400 gram. 264 sidor. Nära nyskick. (250ö)
Kvalitet för miljoner. En orientering om industriell kvalitet. av Gunnar Samuelsson

Gunnar Samuelsson

60 kr

Kvalitet för miljoner. En orientering om..

Dekorerat pappband. Nordisk Rotogravyr 1965. 450 gram. 169 sidor. Illustrerad med fotografier och diagram i svartvitt. Välbevarad. (1..

70 kr

Kvalitetsauktion 7 - 11 april 1981,

Häftad. Illustrerad i färg och svartvitt. AB Stockholms Auktionsverk 1981, 240 s. Planscher XVI + 168 S. Vikt 660 g. Något stött vid..
Kvalitetssäkring i omvårdnad - olika perspektiv av Giggi Udén (red.)

Giggi Udén (red.)

90 kr

Kvalitetssäkring i omvårdnad - olika per..

Häftad. Studentlitteratur 1998. Vikt 290 gram. 193 sidor. Nära nyskick. (520ö)

Gustavson, Sigurd

70 kr

Kvarteret Almen. Personer och händelser ..

Häftad. Illustrerad. Carlstads-Gillets Skriftserie N:o 3, 1948, 72 s. Litet nagg vid nedre rygg, eljest i mycket gott skick.
Kvarteret Träsket. Från snus till försäkring. av Carl Magnus Rosell

Carl Magnus Rosell

50 kr

Kvarteret Träsket. Från snus till försäk..

Klammerhäftad. Utgiven av Försäkrings AB Skandia 1981. 40 sidor. Illustrerad med fotografier och faksimil i svartvitt. Exlibris etike..

Kárason, Einar

60 kr

Kvicksilver

Inbunden med skyddsomslag. Bonniers 1996, 223 s. 440 gram. Skyddsomslag med smärre nagg i kanten, eljest i mycket gott skick. (115ö)
Kvinna din hälsa din kropp ditt välbefinnande av Outi Hovatta / Britt-Marie Landgren (huv..

Outi Hovatta / Britt-Marie Landgren (huv..

120 kr

Kvinna din hälsa din kropp ditt välbefin..

Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers förlag 2002. 24,5x20,5x3 cm. Vikt 1190 gram. 343 sidor. En bok om oss kvinnor som berör enbart..

Elsa Nyblom

70 kr

Kvinna för en dag

Privatbundet halvfranskt band med fem upphöjda bind och ryggdekor i guld. Lindqvists förlag 1957. 207 sidor. mycket gott skick. (ö)
Kvinna förr. Våra förmödrars liv i 1800-talets bondesamhälle. av Ingegärd Säfvestad-Ericson

Ingegärd Säfvestad-Ericson

80 kr

Kvinna förr. Våra förmödrars liv i 1800-..

Dekorerat pappband. Hembygdsförlaget 1993. 420 gram. 128 sidor. Från bokens baksida: Det unika med denna bok är att den skildrar vanl..

Amis, Martin

60 kr

Kvinna söker sin mördare

Grönt förlagsband med skyddsomslag från Alfabeta bokförlag 1991, 487 sidor. Vikt ca 780 gram, skrymmande. Skyddsomslaget med smärre ..

August Bebel

90 kr

Kvinnan - I forntiden, nutiden och framt..

Helklotband. Björck&Börjesons Förlag 1903, 342 s. 20x14,5 cm. Vikt 450 g. Aningen nött rygg, eljest mycket välhållen.

Ingemo Bonnier (red.)

70 kr

Kvinnan - mitt i livet. En bok av kvinn..

Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i färg. Prisma 2002, 235 s. 850 gram. Namnteckning samt märke eft..
Kvinnan mitt i livet.  En bok av kvinnor, för kvinnor, med kvinnor  -1,6 miljonersklubben informerar och inspirerar. av Ingemo Bonnier (redaktör)

Ingemo Bonnier (redaktör)

80 kr

Kvinnan mitt i livet. En bok av kvinnor..

Dekorerat förlagsband. Prisma 2002. 830 gram. 235 sidor. Illustrerad med fotografier i både färg och svartvitt. Nära nyskick. (f)
Kvinnan och sprattelgubben av Pierre Louÿs

Pierre Louÿs

150 kr

Kvinnan och sprattelgubben

Ryggklotband. Båda häftesomslagen medbundna. Holmquists Boktryckeri & Bokförlag 1928. Vikt 830 gram. 164 sidor. Med illustrationer o..
Kvinnans och mannens sexuella känslor av Lombard Kelly, G.

Lombard Kelly, G.

60 kr

Kvinnans och mannens sexuella känslor

Hft från Bokförlaget Centralpress i Stockholm 1955. 173 s. Välbevarad. (200ö)

Marian Väpnargård (teckningar)

70 kr

Kvinnobilder

Förlagsband med skyddsomslag, Gummessons 1981. 31x21,5 cm. 79 sidor. Med texter av : Caroline Krook, Sanna Ingelstam, Greta Hofsten, ..
Kvinnohälsa 40-70 år. Ny medicinsk kunskap om hälsa, hormoner, vikt, motion, hjärta, cancerrisk, benskörhet, psyke och hud för kvinnor mitt i livet. av Marianne Hjertstrand

Marianne Hjertstrand

80 kr

Kvinnohälsa 40-70 år. Ny medicinsk kunsk..

Dekorerat förlagsband, Bokförlaget Cordia 1999. 199 (1) sidor. Nära nyskick.

Westman Berg, Karin / Åhmansson, Gabriel..

60 kr

Kvinnolitteraturforskning. Teorier och b..

Häftad, enkelt omslag utan ryggtitel, 1980. 137 s. Mycket gott skick. (102ö)

Conny Johannesson

70 kr

Kvinnoliv - Om arbetets värde.

Häftad. Åkessons Tryckeri AB 1992, 176 s. 290 gram. Nära nyskick. (ö)

Bihl, Eva / Steijner, Elisabett

50 kr

Kvinnoliv i ett fiskeläge.

Klammerhäftad. Illustrerad med teckningar av Elisabett Steijner samt fotografier i sv/v. 1500 ex. Sandviken 1966, 50 s. Mycket gott s..

Mona Eliasson / Marianne Carlsson

60 kr

Kvinnopsykologi

Dekorerat laminatband. Illustrerad med fotografier och tsckningar. Natur och Kultur 1989, 203 s. Vikt 350 g. Nära nyskick.

Bohman, Ruth

40 kr

Kvinnor i facklig och politisk kamp 1880..

Zenit Häften 2 1979, 74 s.

Janice LaRouche med Regina Ryan

70 kr

Kvinnor i karriären. Moderna amerikanska..

Limhäftad, Bonniers 1985. Översättning och bearbetning: Ulla S Magnusson. 535 gram. 368 sidor. Tillskrift insidan främre omslag. Myck..
Kvinnor i vitt -om kreativitet på universitetssjukhus. av Birgitta Evengård (red.)

Birgitta Evengård (red.)

80 kr

Kvinnor i vitt -om kreativitet på univer..

Dekorerat pappband. Bonniers 1998. 24x17 cm. 520 gram. 187 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Nära nyskick.
Kvinnor och män som aktörer och klienter. En antologi som skildrar tidigt 1800-tal och framåt. av Christine Bladh / Elisabeth Cedersund / ..

Christine Bladh / Elisabeth Cedersund / ..

80 kr

Kvinnor och män som aktörer och klienter..

Dekorerat pappband. Nerenius & Santérus förlag 1997. 400 gram. 196 sidor. Sparsamt illustrerad. Nära nyskick. (f)
Kvinnor och sex av Hägg, Maud / Werkmäster, Barbro

Hägg, Maud / Werkmäster, Barbro

50 kr

Kvinnor och sex

hft från Författarförlaget 1973. 149 s. Mycket gott skick. (200ö)
Kvinnor och sex. av Lo Karlsson / Åsa Lekberg

Lo Karlsson / Åsa Lekberg

80 kr

Kvinnor och sex.

Förlagsband med skyddsomslag. Fischer & Co 2000. 380 gram. 211 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Nära nyskick.

Paget / Svanberg / Werkmäster mfl

70 kr

Kvinnor och skapande. En antologi om lit..

Dekorerat pappband, Författarförlaget 1983. 336 sidor. Illustrerad i svartvitt. Ett nedre pärmhörn lätt nött, eljest gott skick.

Maj Fant / Ewa Persson

60 kr

Kvinnor, kärlek och pengar.

Laminatband. Dedikation. Natur och Kultur 1993, 139 s. Vikt 290 g. Nära nyskick.

Beverly Lewis

80 kr

Kvinnornas golfbok

Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar i färg och svartvitt. Översättning av Annica Gustavsson..
Kvinnors frigörelse - Om feminism och marxism i kvinnokampen av Roberta Hamilton

Roberta Hamilton

60 kr

Kvinnors frigörelse - Om feminism och ma..

Häftad. Bokförlaget Prisma 1982. Vikt 250 gram. 153 sidor. Mycket gott skick. (580)

Eva Öhrström / Märta Ramsten m.fl.

70 kr

Kvinnors Musik

Dekorerat pappband. Innehållet griper över kvinnors muciserande och musikskapande inom olika genrer under de senaste 200 åren. Tungdp..
Kvinnors vision och verklighet, så skapar du din egen försörjning. av Ewa Persson / Inger Örtenblad / Catharin..

Ewa Persson / Inger Örtenblad / Catharin..

60 kr

Kvinnors vision och verklighet, så skapa..

Dekorerat förlagsband. Brombergs 1997. 20x13,5 cm. Vikt ca 260 gram. 160 sidor. Nära nyskick.

Harriet Lerner

70 kr

Kvinnors överlevnadshandbok - Hålla näsa..

Förlagsband med skyddsomslag. Översättning av Gun Zetterström. Forum 1977, 307 s. Vikt 680 g. Mycket gott skick.
Kvinnoskönheten i livet och konsten / Dansen. Dess utveckling från urtiden till danspalatsens tidevarv. av Matts A. Stenström

Matts A. Stenström

250 kr

Kvinnoskönheten i livet och konsten / Da..

Halvfranskt band med fem upphöjda bind, marmorerade pärmar och snitt. Två volymer i ett band. Rikt illustrerade med fotografier i sva..

Trevor, William

60 kr

Kvällar på Alexandra

Förlagsband med skyddsomslag. Omslagsbild och illustrationer av PaulHogarth. Legenda 1988, 85 s. 240 gram. Mycket gott skick. (skö 2)
Kvänumsbygden 1982 av Folke Wångmarke (redaktör)

Folke Wångmarke (redaktör)

60 kr

Kvänumsbygden 1982

Häftad. Utgiven av Kvänumstraktens Hembygdskrets 1982. 160 gram. 77 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt samt annonser. Myc..

Kawabata, Yasunari

50 kr

Kyoto eller De älskande i den gamla kejs..

Häftad. Bonniers 1958, 8-10:e tusendet. 215 s. 310 gram. Tapeförstärkt insida främre omslag, namnteckning. Gott skick. (skö 4)

Istrati, Panait

60 kr

Kyra Kyralina

Inbunden med skyddsomslag. Coeckelberghs 1974, 128 s. 310 gram. Mycket gott skick. (skö 5)

Gösta Johannesson

70 kr

Kyrka mitt i byn - Skånskt kyrkoliv unde..

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Norstedts Förlag 1989, 282 s. 21,5x14 cm. Vikt 530 gram. Skydd..

Magnus & Aare Mörner (utgivare

70 kr

Kyrka och krona i sörmländskt 1600-tal.

Häftad, Hans Richter läromedel AB Mariefred utan årtal. 360 gram. 162 (7) sidor. Mycket gott skick.
Kyrkans hus och gård. Handbok för kyrkvaktare. av Carl Henrik Martling

Carl Henrik Martling

100 kr

Kyrkans hus och gård. Handbok för kyrkva..

Dekorerat pappband. Bokförlaget Verbum 1994, 168 s. 24,5x17,5 cm. Vikt 470 gram. Boken syftar till att så långt som möjligt gå in i d..
Kyrkans märken -vapen, stämplar, sigill, emblem. av Magnus Bäckmark & Marcus Karlsson

Magnus Bäckmark & Marcus Karlsson

110 kr

Kyrkans märken -vapen, stämplar, sigill,..

Limhäftad. Historiska Media 2006. 440 gram. 199 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och avbildningar i både färg och svartvitt. U..
Kyrkans märken -vapen, stämplar, sigill, emblem. av Magnus Bäckmark & Marcus Karlsson

Magnus Bäckmark & Marcus Karlsson

80 kr

Kyrkans märken -vapen, stämplar, sigill,..

Limhäftad. Historiska Media 2006. 440 gram. 199 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och avbildningar i både färg och svartvitt. B..

Liljeroth, Erik (foto) / Dahmén, Gunnar ..

80 kr

Kyrkans värld

Klotband med skyddsomslag, Allhems förlag 1960. Opaginerad. Omslaget med några tapelagningar, eljest välhållen.

Bande, Alf

70 kr

Kyrkbyn som blev stad - Hänt och upplevt..

Konstläderband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i sv/v samt teckningar. Utgiven av Spongs Bokhandel i samarbete med Karl..
Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. av Albert Eskeröd

Albert Eskeröd

120 kr

Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder.

Gulddekorerat blått klotband med skyddsomslag. LTs förlag 1973. 640 gram. 191 sidor. Rikt illustrerad med fotografier, kartor och tec..

Lindgren, G.E. (redaktör)

60 kr

Kyrkefalla Hembygds- och Fornminnesfören..

Häftad, 99 sidor. Fotoillustrerad. Gott skick.

Stig Hellsten

70 kr

Kyrklig och radikal äktenskapsuppfattnin..

Häftad. Oskuren. Dedikation. Uppsala MCMLI (1951), 310 s. Vikt 520 g. Mycket gott skick.

Sven Wallby (redigering)

60 kr

Kyrkobygge och sockenliv. Minnesskrift v..

Häftad, utgiven av församlingens kyrkoråd 1953. 220 sidor. illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (f)

Bromander, C.V.

19 kr

Kyrkoherde Ernst Hjalmar Johannes Lundst..

Klammerhäftad. Karlstad 1923, 14 s. Riss i omslaget, veck i ena hörnet.
Kyrkoherden i Tranemo Erik Bengtsson Tranaders lovtal över Västergötland av år 1646. av Erik Bengtsson Tranander [Gunnar Tilande..

Erik Bengtsson Tranander [Gunnar Tilande..

60 kr

Kyrkoherden i Tranemo Erik Bengtsson Tra..

Klammerhäftad. Bergers Bokhandel i Skara 1965. 24 sidor. Illustrerad med ett faksimil i färg. Mycket gott skick. (hft12)
Kyrkor i Östergötland - Bankekinds härad.  Mellersta delen. Grebo, Värna och Björksäter. Konsthistoriskt inventarium av Åke Nisbeth

Åke Nisbeth

80 kr

Kyrkor i Östergötland - Bankekinds härad..

Häftad med skyddsomslag. Oskuren. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag 1963. Vikt 690 gram. sidorna 194-382. Rikt illustrerad ..

Anette Vibeke (text) & Uffe Tecknare (bi..

190 kr

Kyrkor i Östergötlands län, Del 1-2 (två..

Dekorerade pappband. Uffe Tecknare förlag 1987-1989. Del 1 omfattande Motala samt Göstrings och Lysings kontrakt. Del 2 omfattande Vi..
Kyrkor och kapell i Nolaskogs av Ingrid Telhammar

Ingrid Telhammar

150 kr

Kyrkor och kapell i Nolaskogs

Blått klotband med skyddsomslag. Nr 7 i Örnsköldsviks kommuns skriftserie, utgiven i samarbete med CEWE-Förlaget. Bjästa 1985. 229 si..
Kyrkorna berättar. Att förstå stilarna - Idéer och målsättningar - Kyrkan i bruk av Paul & Tessa Clowney

Paul & Tessa Clowney

80 kr

Kyrkorna berättar. Att förstå stilarna -..

Förlagsband med skyddsomslag. Libris utan årtal. Vikt 500 gram. 93 sidor. Från omslagets baksida: En praktisk guide till detta rika ..
Kyrkorna i Härjedalen: Älvros och Överhogdal av Per Gustaf Hamberg & Ulla Berlin Hamberg

Per Gustaf Hamberg & Ulla Berlin Hamberg

80 kr

Kyrkorna i Härjedalen: Älvros och Överho..

Häftad. Generalstbens Litografiska Anstalts förlag 1966. 520 gram. 346 sidor. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott skick. (f)
Kyrkorna i Sveg och Linsell av Per Gustaf Sandberg & Ulla Berlin-Sandberg

Per Gustaf Sandberg & Ulla Berlin-Sandberg

80 kr

Kyrkorna i Sveg och Linsell

Häftad. Generalstabens Litografiska Anstalt förlag 1961. 500 gram. 136 sidor. Mycket gott skick (ouppskuren). (f)
Kyrkorna i Visby av Svahnström, Gunnar

Svahnström, Gunnar

40 kr

Kyrkorna i Visby

Häfte. Svenska Fornminnesplatser nr 22. Vägledningar utgivna genom Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. Stockholm 19..

Bertil Jansson / Henrik Mossberg (red.)

160 kr

Kyrkorna i Västmanlands län - En present..

Konstläderband med skyddsomslag. Våra kyrkor speglar i första hand den kristna traditionens utveckling, men i målningar, skulpturer, ..
Kyrkorna på Gotland / The Churches of Gotland av Bengt G. Söderberg

Bengt G. Söderberg

90 kr

Kyrkorna på Gotland / The Churches of Go..

Konstläderband med skyddsomslag. Gotlandskonst A/B, Visby, utan årtal. Vikt 840 gram. 192 sidor. Text på engelska och svenska. Rikt i..
Kyrkosamfund och religiösa organisationer i Sverige - Kort historik över uppkomst och utveckling av R. Fur

R. Fur

50 kr

Kyrkosamfund och religiösa organisatione..

Häftad. Svenska Alliansmissionens Förlag 1946. 117 sidor. Namnteckning. Mycket gott skick. (520ö)

Bengt Hallgren

80 kr

Kyrkotuktsfrågan. En systematisk studie ..

Häftad. Med tillskrift från författaren. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1963, 282 s. 570 gram. Mycket gott skick. (ö)
Kyrkstad av Elvin Enqvist

Elvin Enqvist

90 kr

Kyrkstad

Dekorerat förlagsband. LTs Förlag 1978. 22,5x18,5 cm. Vikt 670 gram. 185 sidor. I Luleå, det ursprungliga Luleå som år 1621 fick stad..
Kyrkvärden. av Lundgren, Arne

Lundgren, Arne

60 kr

Kyrkvärden.

Häftad, SKDB 1956. 49 [1] sidor. Fotoillustrerad. 19x12 cm. Namnteckning, veck på främre omslag. Gott skick. (hft50)

Schütt, Roland

50 kr

Kådisbellan

Pappband från Norstedts förlag 1989, 265 s. 350 gram. Mycket gott skick. ISBN 91-1-892062-4. (111 ö)

Erik Hägge (utarbetad av)

80 kr

Kågéns industrier AB i Tanås 1907 19/4 ..

Häftad Linköping 1967. 260 gram. 89 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (hft)
Kålhagen. En berättelse om det bortglömda Brynäs av Ingrid Kumlin

Ingrid Kumlin

70 kr

Kålhagen. En berättelse om det bortglömd..

Inbunden med skyddsomslag. CEWE-förlaget 1977. Vikt 360 gram. Skyddsomslaget nött med tejplagningar i kanten. Tillskrift. Boken i myc..
Kåserier på allvar. av Martinson, Harry

Martinson, Harry

60 kr

Kåserier på allvar.

Pappband med guldtryck. Med teckningar av författaren. Tryckt i 1000 exemplar. Bokvännerna 1984, 77 s. Vikt 150 gram. Mycket gott ski..

Carl Jonas Love Almqvist

60 kr

Källans Dame - Utkast och fragment.

Med inledning och kommentar utgivna av Kurt Aspelin. Dekorerat pappband med blått övre snitt. Bonniers förlag 1966, 210 s. Vikt 410 g..

Wilhelm Sjöstrand

60 kr

Källkritiska problem inom pedagogisk och..

Häftad, lund 1972. 92 sidor. Illustrerad i svartvitt. Dedikation. Mycket gott skick.

Lars-Åke Stenström, Inga och Lennart Spå..

50 kr

Kända psalmer och deras historia.

Dekorerat laminatband. Rikt illustrerad med naturbilder i färg. Libris 1989, 92 s. Vikt 250 g. Nära nyskick.

Ulla Ståhlberg

50 kr

Känn din häst

Dekorerat pappband. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Natur och Kultur 1993, 206 s. 370 gram. Mycket gott skick. (ö)
Känner du Pippi Långstrump? Bilderbok av Astrid Lindgren och Ingrid Nyman

Astrid Lindgren och Ingrid Nyman

60 kr

Känner du Pippi Långstrump? Bilderbok

Dekorerat förlagsband. Rabén & Sjögren, 8:e upplagan 11:e tryckningen, 1996. 28x22 cm. Vikt 350 gram. 28 sidor. Figurer och namn på f..

Daniel Goleman

90 kr

Känslans intelligens. Om att utveckla vå..

Förlagsband med skyddsomslag. Översättning av Hans de Rietz. W&W förlag 1977, 424 s. Vikt 840 gram, skrymmande. Nära nyskick. (f)

Ingrid Gavelius Renwik

60 kr

Känt och okänt i Bo Bergmans poesi.

Häftad med vikpärmar. Svenska humanistiska Förbundet 1988, skriftseriens nr 100. 266 sidor. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott skick.

80 kr

Käre Gustaf! Högädle Herr Fröding! 265 b..

Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med teckningar. Bonniers förlag 1988, 314 s. Vikt 780 g. Mycket gott skick.

Déry, Tibor

60 kr

Käre svärfar

Limhäftad. Översättning av Maria Ortman. Coeckelberghs förlag, första upplagan 1977, 134 s. 220 gram. Namnteckning. Liten nötning i ö..

Karl Erik Lagerlöf

80 kr

Kärlek - från Bibeln till Beavoir.

Förlagsband med skyddsomslag. Boken omspänner tre tusen år av kärlek i litteraturen. Bonniers förlag 2000, 263 s. 490 gram. Tillskrif..
Kärlek med alla sinnen av Andrew Stanway

Andrew Stanway

80 kr

Kärlek med alla sinnen

Förlagsband med skyddsomslag. Forum 1989. Vikt 800 gram. 159 sidor. Från omslagets baksida: En jandbok om kärlek och sex i ett nytt s..

Andrew Stanway

80 kr

Kärlek med alla sinnen.

Förlagsband med skyddsomslag. Forum 1989. 26x20,5 cm. 780 gram. 160 sidor. Illustrerad med teckningar av John Geary. Mycket gott skic..

Erik Hjalmar Linder

80 kr

Kärlek och fadershus farväl. Hjalmar Ber..

Klotband med skyddsomslag. Bonniers 1973. 790 gram, skrymmande. 368 sidor. Namnteckning. Välbevarad. (ö)

Eva Moberg

60 kr

Kärlek och kön. En studie i Colettes dik..

Häftad. Illustrerad med fotografier. Bonniers förlag 1963, 168 s. Vikt 330 g. Aningen sned, eljest i mycket gott skick.

London, Jack

80 kr

Kärlek till Lifvet

Klotband med gulddekorerad skinnrygg och marmorerade snitt. Bemyndigad öfversättning af M. Drangel. Svensk originalutgåva. Bohlin & C..
Kärlek. Om förälskelse, passion och vänskap, svartsjuka och mognande kärlek av Lennéer-Axelson, Barbro

Lennéer-Axelson, Barbro

50 kr

Kärlek. Om förälskelse, passion och väns..

W&W pocket från 1979. 187 s. Mycket gott skick. (200ö)

Alfred Wien

90 kr

Kärleken och romantiken.

Guldekorerat klotband med marmorerat snitt. Främre häftesomslag medbundet. Med 33 porträtt. Gebers Förlag 1917, 341 s. Vikt 610 g. A..

Oscar Hijuelos

70 kr

Kärlekens härskarinna

Förlagsband med skyddsomslag. Översättning av Gull Brunius. Brombergs Bokförlag 1999, 300 s. 600 gram. Skyddsomslaget naggat i kanten..

Ranelid, Björn

50 kr

Kärlekens innersta rum

Inbunden med skyddsomslag. Bonnier/Alba 1996, 270 s. 520 gram. Litet riss i skyddsomslagets kant, eljest i mycket gott skick. (113ö)
Kärlekens lycka och olycka. 22 kvinnor berättar om sitt innersta av Myhre / Ulstrup

Myhre / Ulstrup

70 kr

Kärlekens lycka och olycka. 22 kvinnor b..

Pappband från Atlantis 1978. 159 sidor. Mycket gott skick. (f)
Kärlekens magi - Visdom för älskande. av Marina Medici

Marina Medici

130 kr

Kärlekens magi - Visdom för älskande.

Dekorerat laminatband med skyddsomslag. Wahlströms förlag 1995, 248 s. 23,5x20 cm. Vikt 920 gram. Rikt illustrerad med fotografier oc..

Comfort, Alex

80 kr

Kärlekens Nöjen - En handbok i konsten a..

Förlags band med skyddsomslag. \"Sensuellt och i detalj beskrivs ställningar, kombinationer och idéer för omväxling... inspirerande i..

Louis Pauwels

60 kr

Kärlekens vrångbild

Häftad. Översättning av Eva Alexanderson. Bonniers förlag 1957, 227 s. Vikt 220 g. Mycket gott skick.
Kärlekens vändpunkter. Den vuxna sexualitetens sju stadier av Sarrel, Lorna J. / Sarrel, Philip M.

Sarrel, Lorna J. / Sarrel, Philip M.

60 kr

Kärlekens vändpunkter. Den vuxna sexuali..

Hft från Forum 1985. 387 s. Mycket gott skick. (f)

Hamberg, Per-Martin

70 kr

Kärleks ljuva plåga. En roman om Magdale..

Häftad. Oskuren. Illustrerad. Bonniers förlag 1974, 275 s. Vikt 430 gram. Mycket gott skick. (121ö)

Alice Ferney

60 kr

Kärlekssamtalet

Förlagsband med skyddsomslag. Översättning av Helena Böhme. Bonniers förlag 2002, 328 s. Vikt 510 g. Skyddsomslag med liten tejplagni..
Kärna tråg spinnrock. att samla gamla bruksföremål av trä, av Cedrenius, Gunilla

Cedrenius, Gunilla

60 kr

Kärna tråg spinnrock. att samla gamla br..

Dekorerat pappband, Bonniers 1971. 78 s. Rikt ill. med fotografier i s/v. Bra skick.

Clemedson, Carl-Johan

80 kr

Kärnbo och Mariefred. Kultur - Vegetatio..

Häftad. Illustrerad med fotografier i sv/v och karta. Sörmländska handlingar nr 30, Nyköping 1973, 348 s. 24,5x17 cm. Vikt 560 g. Läs..

Medvedev, Zjores A.

60 kr

Kärnkatastrofen i Ural

Förlagsband med skyddsomslag, Rabén & Sjögren 1980. ISBN: 91-29-54018-6. 208 s. Omslaget något blekt. Mycket gott skick. (104ö)

Gunilla Lidin-Janson och Staffan Cederbl..

60 kr

Kärnvapnen i psykologiskt perspektiv.

Häftad. Illustrerad. Svenska läkare mot kärnvapen 1984, 202 s. Vikt 280 g. Mycket gott skick.

Arne Hässler

80 kr

Kävestaprotokollen I. Försvar mot en Fol..

Häftad. Med dedikation. Hässlers förlag, Lund 1955, 151 s. Gulnad i kanterna, eljest i mycket gott skick.

Fay Sweet

80 kr

Kök

Illustrerat pappband med skyddsomslag. Bokförlaget Prisma 2003, 63 s. 19,5x19,5 cm. Vikt 350 gram. Rikt illustrerad med fotografier i..
Köksalmanack 1996. Festrätter - Vardagsmat - Veckomatsedlar - Tips & idéer av Carin Lindh (red.)

Carin Lindh (red.)

60 kr

Köksalmanack 1996. Festrätter - Vardagsm..

Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Semic 1995. Vikt 520 gram. 216 sidor. Illustrerad med fotografier och teckningar i färg. Nära nysk..
Köksvägen till Västsverige   -Göteborg -Bohuslän -Dalsland -Västergötland. av Birgitta Stenberg / Jan Mårtenson / Vive..

Birgitta Stenberg / Jan Mårtenson / Vive..

130 kr

Köksvägen till Västsverige -Göteborg -..

Dekorerat laminatband med skyddsomslag. Natur o Kultur / LTs förlag 2002. 27x21,5 cm. 980 gram. 200 sidor. Rikt illustrerad med foto..
Köpa möbler på auktion av Tunander, Britt och Ingemar

Tunander, Britt och Ingemar

60 kr

Köpa möbler på auktion

Häftad, ICA-förlaget 1969. 116 s. Rikt ill med i första hand fotografier i s/v. Märke efter bortriven prislapp bakre omslag. Namnteck..

Britt & Ingemar Tunander

60 kr

Köpa möbler på auktion

Häftad. ICA-förlaget 1964. Rikt illustrerad med teckningar samt fotografier varav några i färg. Mycket gott skick. (hft)

Svend Aakjaer / t. Vogel-Jörgensen / Jul..

180 kr

Köpenhamn

Rött gulddekorerat helklotband med rött övre snitt. Innehåll: Köpenshamns historia, Köpenhamn på 1800-talet, Köpenhamn i vårt århundr..
Köpenhamn. Äventyrens stad. av Polvall, Tomas

Polvall, Tomas

60 kr

Köpenhamn. Äventyrens stad.

Dekorerat pappband från Ordfronts förlag 1991, 199 s. 460 gram. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Nära nyskick. (f)

M. Marcus och E. Rydman

120 kr

Köpmän i samverkan. Sveriges Köpmannaför..

Halvfranskt band med åtta upphöjda bind och gulddekorerad rygg. Övre guldsnitt. Frontespis, E.A. Thunholm. Förlag AB Svensk Litteratu..

Hedlund, Oscar

75 kr

Körer i Sverige. Körer i Skaraborgs län.

Dekorerat pappband. Medförfattare, Bertil Östman. Sellin&Partner Förlag AB 1992, 199 s. Mycket fint skick. ISBN 91-7055-064-6.

(förmedlade av) Oscar Hedlund

70 kr

Körkarlen Eric Ericson -vibrationer och ..

Förlagsband med skyddsomslag. Wiken 1988. 24x17 cm. 740 gram. 256 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott sk..
Körledelse (korledelse) av Möller, Niels

Möller, Niels

60 kr

Körledelse (korledelse)

Häftad. Wilhelm Hansen Musikforlag, Köbenhavn 1958, 82 s. Förläggarstämpel, mycket gott skick. (hft10)
Körsången i Sverige -Götaland

350 kr

Körsången i Sverige -Götaland

Brunt halvfranskt band med ryggtiteltext i guld, fyra upphöjda bind. Utgiven i en numrerad upplaga varav detta är nummer 2399 och try..
Körsången i Sverige. Svealand.

500 kr

Körsången i Sverige. Svealand.

Brunt halvfranskt band med ryggtiteltext och dekor i guld. Nybloms förlag i Uppsala 1946. 31x24x8 cm. Vikt ca 4,7 kg. 893[3] sidor. I..
Kött - att kunna och sälja av Bo Ericsson / Bo Gunnefur

Bo Ericsson / Bo Gunnefur

70 kr

Kött - att kunna och sälja

Dekorerat förlagsband. Färskvaruserien / LTs förlag 1981. Vikt 410 gram. 248 sidor. Med styckningsschema för lamm, kalv, nötkött och ..
Köttbullar - Från mammas köttbullar till köfte och kebab av Eja Nilsson

Eja Nilsson

60 kr

Köttbullar - Från mammas köttbullar till..

Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Prisma 2003. 19,5x19,5 cm. Vikt 360 gram. Illustrerad med fotografier i färg. Nära nyskick. (f)