Jefferik Stocklassa & Mizuko Sasaki-Stoc..
140 kr
Nagasaki
Svart dekorerat klotband med skyddsomslag. Stocklassa/Sasaki förlag 1985. 1060 gram. 187 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i sv..
Lindorm, Erik
50 kr
Naggen. Sveriges olydigaste skämttidning.
Inbunden med skyddsomslag. Ett urval av Per-Erik Lindorm. Boklotteriet Stockholm 1958, 189 s. Riss i omslaget.
Lewis / Towers
50 kr
Naken apa?
Hft från Larsen 1970. 155 s. Liten reva på omslag. Mycket gott skick. (101ö)
A. A. Milne
60 kr
Nalle Puh
Dekorerat pappband, Bonniers / Regnbågsböckerna 1974. Översättning av Brita af Geijerstam. teckningar av E. H. Shepard. Vikt 300 gram..
A.A. Milne
70 kr
Nalle Puh
Ryggklotband med illustrerad pärm. Översättning av Brita af Geijerstam. Med teckningar av E.H. Shepard. Bonniers förlag 1963, 145 s. ..
A.A. Milne
80 kr
Nalle Puhs bästa
Dekorerat laminatband. Bonnier Carlsen 2000. 28,5x22,5 cm. Vikt 630 gram. 96 sidor. Rikt illustrerad med teckningar i färg av Ernest ..
A. A. Milne
60 kr
Nalle Puhs hörna
Dekorerat pappband. Bonniers 1973. Översättning av Brita af Geijerstam. Teckningar av E. H. Shepard. Vikt ca 345 gram. 162 (1) sidor...
60 kr
Nalle Puhs kokbok
Dekorerat förlagsband. Richters förlag 1992. Vikt 370 gram. 45 sidor. Från bokens baksida: Lär dig att laga mat på ett lätt och rolig..
Émile Zola
80 kr
Nana
Halvfranskt band med marmorerade pärmar och snitt. Fyra upphöjda bind. Med akvareller av Kurt Ljungstedt. Översättning av O.H.D. Fröl..
Johansson, Elsie
60 kr
Nancy
Dekorerat pappband. Bonniers förlag 2002, 283 s. Vikt 500 gram. ISBN 91-0-057857-6. Nära nyskick. (119ö)
60 kr
Nancy - Nancy Eriksson minns.
Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Bonniers förlag 1985, 279 s. Vikt 690 g. Nära nyskick.
Jones, Bridget / Brehaut, Madeleine
150 kr
Napkin Folds - Beautifully styled napkin..
Dekorerat laminatband med skyddsomslag. På engelska. Contents: Simple napkin folds - Advanced napkin folds - Decorating napkins - Nap..
Hans Lidman
180 kr
Napp i norr.
Klotband med skyddsomslag. Askild&Kärnekull 1971, 199 s. 22x15 cm. Vikt 500 gram. Frontespis. Illustrerad med fotografier i s/v samt ..
Wrightson, Patricia
40 kr
Nargonen och stjärnorna
Kartonnage. Berghs förlag 1987, 187 s. Kritstreck på för- och eftersättsblad, för övrigt i gott skick. ISBN 91-502-0842-X.
Wikner, Pontus
40 kr
Narkissos-sagan och Platonismen.
Hft. Esaias Edquist, Uppsala 1880, 40 s. Omslaget nött i rygg och kanter. Namnteckning.
Mika Larsson / Jan Henrik Swahn / Rola..
80 kr
Narrskeppet. Ombord på Konstantin Simonov.
Pappband med skyddsomslag Wiken 1992, 165 sidor. Illustrerad i färg och svartvitt. 825 gram. Trehundra författare från alla länderna ..
Fredrik Böök
90 kr
Nasreddin Hodscha - Turkiska sagor och s..
Halvklotband med dekorerad pärm. Norstedts förlag 1928. Vikt 450 gram. 96 sidor. Illustrerad med teckningar av Gunnar Lindvall. Pärme..
Sven Nordqvist
50 kr
Nasse hittar en stol
Dekorerat förlagsband Bokförlaget Opal 2007. Vikt 160 gram. Opaginerad. Illustrerad med teckningar i färg. Omslaget med bruksspår, el..
Olle Nystedt
60 kr
Nathan Söderblom. Kort levnadsteckning.
Vitt halvklotband med röda marmorerade pärmar, övre rött snitt samt ryggdekorationer och titeltext i guld. Frontespis. Svenska Kyrkan..
110 kr
Natinalmuseum, Stockholm
Klotband m sk omslag från Bra Böcker 1984. 231 s. Rikt ill. Stort format
Akke Kumlien (red.)
90 kr
Nationalmusei Årsbok 1924.
Ryggklotband med dekorerad pärm och skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Alstren fotograferade i svartvitt. Boken utgiven i 1..
Thomas Hall (redaktör)
70 kr
Nationalmuseum. Byggnaden och dess histo..
Grått klotband med skyddsomslag. Rabén & Sjögren 1976. Årsbok för Svenska statens konstsamlingar 23. 187 sidor. Rikt illustrerad med ..
Basileios Petrakos : Ephor der Altertüm..
70 kr
Nationalmuseum. Skulpturen - Vasen - Bro..
Häftad med vikpärm. Klio Verlag 1993. 24x17 cm. Vikt 560 gram. 191 sidor. Illustrerad med fotografier i färg samt planritning över mu..
Barbro Kvist Dahlstedt & Sten Dahlstedt ..
70 kr
Nationell hängivenhet och europeisk klar..
Häftad, Brutus Östlings Bokförlag Symposium 1999. 490 gram. 335 sidor. Illustrerad med några fotografier i färg och svartvitt. Förord..
Brobeck, Krister / Hagberg, Gunnar (red.)
40 kr
Nationen och Hembygden XXIX. Vårhälsning..
Klammerhäftad. Illustrerad med fotografier i sv/v. Uppsala 1964, 48 s. Mycket gott slick.
Bo Enander (red.)
90 kr
Nationernas historia. En världshistoria ..
Halvfranskt band med fyra upphöjda bind och övre guldsnitt. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar i svartvitt samt plansche..
60 kr
Native plants of Pennsylvania. A trail g..
Klammerhäftad från 1963. 64 s. Illustrerad i med fotografier i färg, teckningar samt kartor. Välbevarad. (hft333)
Hilsenrath, Edgar
80 kr
Natt
Inbunden med skyddsomslag Alba 1981, 489 s. 690 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (skö 5)
Hans Lidman
140 kr
Nattens Drottning och andra flugor ur Li..
Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Settern 2008. 480 gram. 127 sidor. Illustrerad med författarens fotografier samt teckningar i sv..
Gorki, Maxim
70 kr
Natthärbärget
Halvklotband. Båda omslagen medbundna. Översättning från ryskan av Georg Procopé. Bonniers förlag 1937, 170 s.
Sören Lindroth
200 kr
Nattsländor. Flugfiske och flugbindning.
Dekorerat laminatband. Bokförlaget Settern 2007. 900 gram. 160 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Ur baksidestexten: För..
Dan Andersson
60 kr
Nattvandrare - Okända dikter
Häftad. Okända dikter funna och kommenterade av Gösta Ågren. Zindermans förlag 1972, 42 s. Vikt 120 gram. Limfläck efter prislapp på..
Nordkvist, Karl Rune
70 kr
Nattvägen
Häftad. Originalutgåva. Norstedts förlag 1970, 183 s. 210 gram. Mycket gott skick. (114ö)
Johnson, Eyvind
60 kr
Nattövning
Häftad. Bonniers 1944, 292 s. Vikt 300 gram. Märke efter prislapp på baksidan, eljest gott skick. Osprättad. (116ö)
Izzi, Guglielmo / Mezzatesta, Francesco
60 kr
Natur & Djurfotografering. En handbok om..
Dek. pappband från Norstedts fackböcker 1982. 245 s.
Rabe, Henrik (red,)
140 kr
Natur & Teknik. Årgång 1 Nr. 1-20. Kemi ..
Gult linneband med ryggetikett. Tidskrifterna inbundna till ett band. Rikt och informativt illustrerad. Omarbetad svensk upplaga av U..
Rabe, Henrik (red.)
140 kr
Natur & Teknik. Årgång 2, Nr. 21-40. Kem..
Gult linneband med ryggetikett. Tidskrifterna inbundna till ett band. Rikt och informativt illustrerad. Omarbetad svensk upplaga av U..
Rabe, Henrik (red.)
140 kr
Natur & Teknik. Årgång 3 Nr. 41 - 60. Ke..
Gult linneband med ryggetikett. Tidskrifterna inbundna till ett band. Rikt och informativt illustrerad. Omarbetad svensk upplaga av ..
Hans Wachtmeister & Kai Curry-Lindahl (u..
120 kr
Natur i Blekinge.
Häftad, Svensk Natur 1957. 26,5x19 cm. 1170 gram. 362 sidor. illustrerad med fotografier i svartvitt samt karta. Mycket gott skick.
Eric Persson / Kai Curry-Lindahl (red.)
110 kr
Natur i Gästrikland.
Halvklotband med ryggtiteletikett. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt samt kartor och teckningar. Bokförlaget Svensk Natur ..
Carl Skottsberg / Kai Curry-Lindahl (red.)
90 kr
Natur i Halland.
Häftad. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Karta. Bokförlaget Svensk Natur 1952, 403 s. 27x19 cm. Vikt 1190 g. Mycket gott..
Gustav Hansson
80 kr
Natur i Täby
Dekorerat förlagsband, Liber förlag i Stockholm 1986. 24,5x21 cm. 600 gram. Illustrerad med fotografier i svartvitt. 136 sidor. Mycke..
Sven Hörstadius & Kai Curry-Lindahl (red..
90 kr
Natur i Uppland
Titel: Författare: Pris: SEK 120,00 Antal: 1 Halvklotband. Bokförlaget Svensk Natur 1948, 320 s. 27x20x3 cm. Vikt 1210 gr..
Per Olof Swanberg / Kai Curry-Lindahl
90 kr
Natur i Västergötland
Häftad. Innehåll: Västgötabondens storverk, jakt och villebråd i Västergötland, Fiskar och fiske i V, Vänerns havsörnar, Tidan och de..
Per Olof Swanberg / Kai Curry-Lindahl (r..
150 kr
Natur i Västergötland.
Halvklotband. Bokförlaget Svensk Natur 1951, 565 s. 27x20x4 cm. Vikt 1990 gram. Medarbetare: Carl Fries, Gunnar Gillberg, Bertil Hans..
Per Olof Swanberg / Kai Curry-Lindahl (r..
120 kr
Natur i Västergötland.
Halvklotband. Bokförlaget Svensk Natur 1951, 565 s. 27x20x4 cm. Vikt 1990 gram. Medarbetare: Carl Fries, Gunnar Gillberg, Bertil Ha..
Frislid, Ragnar
70 kr
Natur mellan två hav. Skandinavien - De ..
Inb m sk omslag Bra Böcker 1990. Rikt ill.
Eva Hansen-Melander (red.)
50 kr
Natur och miljö kring Malmöhus - En årsb..
Dekorerat pappband. Illustrerad med fotografier i färg och svartvitt, kartor och teckningar. Malmö 1972, 124 s. Vikt 363 g. Fläck eft..
Jörgen Weibull / Per Jonas Nordhagen
100 kr
Natur och Nationalitet - Nordisk bildkon..
Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven i samarbete med Clara Lachmanns fond / Wiken 1992. Vikt 1080 gram. 256 sidor. Från omslagsflike..
Schultz, Georg E.F von
70 kr
Natur-urkunden Heft 6. Frühlings-Pflanzen.
Biologisch erläuterte photogrphische Aufnahmen frei lebender Tiere und Pflanzen. Mit 20 taveln. Verlag von Paul Parey, Berlin 1909, ..
Schultz, Georg E.F.
70 kr
Natur-urkunden. Heft 1. Vögel. Erste rei..
Biologische erläuterte photographische Aufnahmen frei lebender Tiere und Pflanzen. Mit 20 taveln. Verlag von Paul Parey, Berlin 1908,..
Schultz, Georg E.F.
70 kr
Natur-urkunden. Heft 2. Pflanzen. Erste ..
Biologisch erläuterte photographische Aufnahmen frei lebender Tiere und Pflanzen. Mit 20 taveln. Verlag von Paul Parey, Berlin 1908,..
Schultz, Georg E.F.
70 kr
Natur-urkunden. Heft 5. Vögel. Zweite re..
Biologisch erläuterte photographische Aufnahmen frei lebender Tiere und Pflanzen. Mit 20 taveln. Verlag von Paul Parey, Berlin 1909, ..
Schultz, Georg E.F. von
100 kr
Natur-Urkunden. Heft 7 - Insekten. Erste..
Biologisch erläuterte photograpfische Aufnahmen frei lebender Tiere und Pflanzen. Mit 20 taveln. Verlag von Paul Parey, Berlin 1909,..
Werner Heisenberg
60 kr
Natural Law and the Structure of Matter.
Paperback. Rebel Press 1981, 47 s. 60 gram. Nära nyskick. (ö)
Janne & Eva Olsson
70 kr
Naturdagbok
Dekorerat laminatband. Natur o Kultur 1997. 410 gram. 99 sidor. Illustrerad med fotografier både i färg och svartvitt. Mycket gott sk..
Holden, Edith
80 kr
Naturdagbok av en engelsk dam året 1906.
Inbunden med skyddsomslag. Författaren återgav i ord och teckningar det engelska landskapets flora och fauna under årstidernas växlin..
Adams, Richard (with Max Hooper and Davi..
60 kr
Nature Day and Night.
Limhäftad, Penguin Books 1980. 107 p. Richly illustrated. Good condition. (f)
Christos Ch. Georgiades
60 kr
Nature of Cyprus. Environment - Flora - ..
Häftad. Nicosia 1984. Vikt 170 gram. 70 sidor. Rikt illustrerad med fotografier, mestadels i färg. Mycket gott skick. (240ö)
Alan Watts
60 kr
Nature, Man & Woman
Paperback. Abacus 1976, 159 s. 160 gram. Läsveck på främre omslag, eljest i mycket gott skick. (ö)
600 kr
Naturen och Människolivet i skildringar ..
Blått Illustrerat klotband med guldtryck. Tre band. Rikt illustrerade. Under medverkan av nordiska vetenskapsmän utgivet av Fridtjuv ..
Heino Jänes
90 kr
Naturen, dess existens och förändring.
Häftad. Naturvetenskapliga forskningsrådet 1996. 850 gram. 310 sidor.Illustrerad i svartvitt. Dedikation. Mycket gott skick. (601)
Beadnell, C.M.
60 kr
Naturens egen zoologiska trädgård.
Häftad. Illustrerad med teckningar och några sv/v fotografier. Översättning av Margareta Ångström. Natur och Kultur 1950, 145 s. (20x..
Anna-Elise Torkelsen
70 kr
Naturens köksträdgård - Flora med recept
Dekorerat förlagsband. Norstedts förlag 1983. Vikt 230 gram. 95 sidor. Från bokens baksida: I boken avbildas de ätliga växterna också..
Jägerskiöld, L:A: / Pehrson, T (red.)
400 kr
Naturens liv i ord och bild.
Halvfranska band med fyra upphöjda bindningar. Guldtryck och dekor. Innehåll; Strövtåg och upptäckter inom Nordens växt- och djurvärl..
Helmut Handrick (foto) / Christine och E..
120 kr
Naturens lov
Gulddekorerat grönt klotband med skyddsomslag. Allhems förlag 1965, 342 s. 30x21,5x4,5 cm. Vikt 1630 gram. Illustrerad med planscher ..
80 kr
Naturens läkande örter.
Häftad. European Herbalbooks Vaduz och Verbförlaget 1976, 182 s.
Jenny Beckman
130 kr
Naturens palats. Nybyggnad, vetenskap oc..
Brunt förlagsband med skyddsomslag. Atlantis 1999. 24x17x3,5 cm. Vikt ca 1020 gram. 366 (1) sidor. Illustrerad i svartvitt. Tillskrif..
Gaunitz, C.B.
60 kr
Naturens väderleksrapporter. Praktisk ha..
Häftad. Illustrerad med teckningar av författaren. Lindfors förlag, andra upplagan 1944, 83 s. (21x15 cm). Ex Libris. Nött rygg och ..
Helena Dahlbäck (text) / Eva Lindström (..
70 kr
Naturens vänner - Nya äventyr med Camill..
Dekorerat förlagsband. Alfabeta Bokförlag 1995. Vikt 330 gram. 97 sidor. Camilla får vara med när trädgårdsmästare Rosenkvist jobbar ..
Agrell, Ivar
160 kr
Naturens Värld II. Årgång 1961, Nr. I - ..
Gulddekorerat konstläderband. Tidskrifter. Alla främre häftesomslag medbundna. Rikt illustrerade med fotografier i färg och sv/v samt..
W. Dreyer
180 kr
Naturfolkens lif - Populär etnografi.
Klotband med dekoration i svart och guldtryck. Illustrerad med planscher i färgtryck samt svartvita tryck, kartor och teckningar. Ex..
Brusewitz, Gunnar
60 kr
Naturkalendern
dek pappband från ICA-förlaget 1990. Märke efter prislapp på bakpärmen.
Janet Balaskas
70 kr
Naturlig graviditet med alternativa natu..
Förlagsband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i färg samt teckningar. Översättning av Synnöve Olsson. Bonniers förlag 199..
Poul Fersling
90 kr
Naturligt - Övernaturligt. En uppslagsbo..
Dekorerat pappband. Illustrerad med fotografier i svartvitt och teckningar. Översättning av Margareta Eklöf. När?Var?Hur?Serien. Bokf..
70 kr
Naturligt -övernaturligt. En uppslagsbok..
Dekorerat förlagsband. När?Var?Hur? serien. Forum 1980. 21,5x14,5x3 cm. 900 gram. 432 sidor. Illustrerad i svartvitt. mycket gott ski..
Per lindström (redaktör)
60 kr
Naturlära för fjällfolk
Häftad. Kindbergs förlag i samarbete med STF, utan årtal. 98 sidor. Illustrerad i både färg och svartvitt. Mycket gott skick. (hft18)
Pearl Sjölander
80 kr
Naturnära fritid. En bok med tusen tips ..
Dekorerat laminatband. Skandinaviska Bokförlaget 1993. 670 gram. 144 sidor. Illustrerad med fotografier och teckningar i både färg oc..
Palmgren, Rolf
160 kr
Naturskydd och kultur. Del I-II
Hft från Holger Schilds Förlag i helsingfors 1920-1922. 239+257 s.
Stefan Casta
50 kr
Naturupplevelser
Dekorerat pappband. Posten Frimärken 1993. 170 gram. 34 sidor. Illustrerad med akvareller i färg. Nyskick. (450)
Schulz, E.F. von Georg
100 kr
Natururkunden. Heft 7, Insekten 1. Reihe
Verlag von Paul Parey berlin 1909
Tord Hall
60 kr
Naturvetenskap och poesi -Viktor Rydberg..
Häftad, Bonniers 1981. 181 sidor. Omslaget blekt. Mycket gott skick. (ö)
Lorentz Bolin
80 kr
Naturvård ur jordbrukarens synpunkt.
Dekorerat halvklotband, övre färgat snitt. LTs förlag 1942. 560 gram. 196 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt.Mycket gott ..
Tord Ingmar / Aron Bergmark / Gustaf San..
80 kr
Naturvårdsinventering av Uppsalatrakten.
Häftad. Almqvist & Wiksell 1968. 520 gram. 208 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt samt utvikbar karta i ficka. Mycket go..
Tord Ingmar / Aron Bergmark / Gustaf San..
120 kr
Naturvårdsinventering av Uppsalatrakten.
Häftad. Illustrerad med fotografier i svart/vitt. Utvikbar karta över redovisade områden, i ficka på bakre pärm. Uppsala 1968, 208 s...
120 kr
Nautisk meteorologi och oceanografi (NMO)
Häftad. Särtryck ur Lärobok i navigation, del 5. Stockholm 1946. Sidorna 403-467. 24x16,5 cm. Vikt ca 220 gram. Illustrerad med flert..
Jean Randier
290 kr
Nautiska antikviteter. Kulturhistorisk h..
Blått klotband med förgylld pärmdekor och ryggtitel, skyddsomslag. Allhems Förlag i Malmö 1975. 224 sidor med över 300 illustrationer..
Bengt Kihlberg (huvudredaktör)
220 kr
Nautiskt bildlexikon.
Blått dekorerat helklotband med skyddsomslag. Wahlström & Widstrand 1974. 30x28x3 cm. Vikt: 1,9 kg. 277 sidor. Slösande rikt illustre..
Birgitta von Otter
60 kr
Navelsträngar och narrspeglar.
Laminatband. Bokförlaget Alba 1991, 301 s. Vikt 410 g. Nära nyskick.
Arnell, Nils / Ekstrand, Sven
50 kr
Navigation
Häftad. Utbildningsförlaget 1972, 187 s. Streckad på några sidor, eljest i gott skick. ISBN 91-47-00393-6.
Erik Enby
70 kr
Navigation under ansvar - Lärobok för sk..
Dekorerat pappband. Nautiska Brevskolan, Göteborg 1979. Vikt 650 gram. 328 sidor. Illustrerad med fotografier i svart/vitt, sjökort o..
Rosenberg / Lenning
70 kr
Navigationssällskapet 25 år. Minnesskrift
hft från 1947. 195 s. Ill.
Anna-Lena Lodenius / Per Wikström
80 kr
Nazist, rasist eller bara patriot? - En ..
Häftad. Rikspolisstyrelsen 1999. Vikt 490 gram. 230 sidor. Ur förordet: ... Ett programorienterat arbetssätt är den väg som ger störs..
A.L.O.E.
90 kr
Ned Franks, den enarmade sjömannen.
Fölrlagets bruna helklotband med illustrerad framsida. Hedlunds 1899. 800 gram. 540 sidor. Innehåller talrika originalillustrationer ..
Beskow, Hans
50 kr
Nederluleå Kyrka och Luleå Gamla Stad
Häfte. Svenska fornminnesplatser nr 35. Vägledningar utgivna genom Kungl. Vitterhets Historiska och Antikvitets Akademien. Almqvist&W..
Nordberg, Alb.
40 kr
Nederluleå Kyrka och Luleå Gamla Stad
Hft. Svenska Fornminnesplatser nr 35. Vägledningar utgivna genom Kungl. Vitterhets Historiska och Antikvitets Akademien. W&W förlag 1..
Lo-Johansson, Ivar
110 kr
Nederstigen i dödsriket. Fem veckor i Lo..
Häftad, Wahlström & Widstrand 1929, 223 s. 180 gram. Något nött rygg, eljest välhållen. (115ö)
Fridell, Folke
60 kr
Nedlagd by
Dekorerat pappband från Författarförlaget 1980, 155 s. Vikt 240 gram. Förlagsstämpel. Mycket gott skick. (121ö)
Zlobin, Anatolij
80 kr
Nedmontering
Förlagsband med skyddsomslag. Natur o Kultur 1990, 396 s. 610 gram, skrymmande. ISBN: 91-27-10031-6. Två sidor med hundöron, eljest i..
Lennart Arnborg
140 kr
Nedre Ångermanälven. Utlåtande angående ..
Häftad. Två volymer. Tillskrift från Lennart. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Frontespis i färg. Uppsala 1958, 247 s. Kartbi..
60 kr
Nedslag
Häftad. Norstedts 1997. 216 sidor. Vikt 310 gram. Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick. Oläst. (270ö)
Bodil Malmsten
60 kr
Nefertiti i Berlin
Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers 1990. 230 gram. 66 sidor. Författarens namnteckning på försättsblad. Mycket gott skick. (410)
Ruth Ainsworth
70 kr
Negerdockan Rufsituss
Ryggklotband. Illustrerad. Saga förlag 1958, 103 s. Vikt 190 g. Något nött i kanten. Gott skick.
Margaretha Topelius
80 kr
Negergossen Yoka.
Ryggklotband med illustrerad pärm. Med 4 färgplanscher och vignetter av H. Hedberg. Åhlén&Åkerlunds Förlag 1924, 55 s. 25x19,5 cm. Vi..
Theo Lehmann
90 kr
Negro spirituals - En bok om ursprunglig..
Linneband med skyddsomslag. SKDB 1963. Vikt 690 gram. 157 sidor. Från omslagsfliken: - dessa egenartade och expressiva folksånger, fy..
Ali, Tariq
60 kr
Nehrus och Gandhis. En indisk dynasti. M..
Förlagsband med skyddsomslag, Norstedts 1986. 316 s. Översättning av Brita Skogsberg-Åhman. ISBN: 91-1-863182-7. Mycket gott skick. (..
Elizabeth Åsa Hole
110 kr
Neither Here - Nor There. An Anthropolog..
Paperback. DICA Uppsala 2005. Vikt 680 gram. 352 sidor. Nära nyskick. (180ö)
Alice Grey
70 kr
Nellys Pröfning, eller \"Helgadt varde d..
Klotryggband. P. Palmquists Aktiebolag 1899. 14x10 cm. 80 sidor. Namnteckning. Välbevarad. (hft)
[edited by] Roger Hudson
150 kr
Nelson and Emma
På engelska. Blått klotyggband med illustrerade pärmar och illustrerat klotkassett. The Folio Society i London 1994. 990 gram. 256 si..
Fatima Meer
80 kr
Nelson Mandela: en hoppets symbol. En bi..
Förlagsband med skyddsomslag, Norstedts 1990. 610 gram. 373 sidor. Mycket gott skick.
Hartland, Michael
70 kr
Ner bland de döda
Svart förlagsband med skyddsomslag. Wahlström & Widstrands förlag 1984, 295 sidor. Vikt 520 gram, skrymmande. Översättning Elsa Sven..
Jan Olof Olsson
120 kr
Ner till Bosporen
Klotband med skyddsomslag. Bonniers Förlag 1966, 157 s. 26x22 cm. Vikt 800 gram. Bild av Roland Janson. Skyddsmslaget naggat och tej..
G. Djurklou
80 kr
Nerikes folkspråk och folklif.
Dekorerat pappband. LiberFörlag 1978. Inledning av Britt-Mari Insulander. Faksimil. 136 sidor. 21,5x12 cm. Vikt 260 gram. Mycket gott..
Kjell Hjern
60 kr
Neros ansikte. Småprosa.
Pappband med skyddsomslag, Gebers 1960. 101 sidor. Nära nyskick.
Lärkfors, Lena
60 kr
Nerve Growth Factor in The Central Nervo..
Häfte. Comprehensive Summaries of Uppsala Dissertations from the Faculty of Science 130. Uppsala University 1988. ISBN 91-554-2177-6.
Mphahlele, Ezekiel
60 kr
Neråt andra avenyn
Temapocket Rabén & Sjögren 1965, svensk originalutgåva. Förord av Sara Lidman. 239 s. Vikt 170 gram. Omslaget med smärre bruksspår, e..
Paul E. Klein
60 kr
Netztransformatoren und Drosseln. Berech..
Häftad. Med 62 illustrationer och 72 tabeller. Franzis Verlag 1971, 144 s. 130 gram. På tyska. Mycket gott skick. (ö)
Renate Wagner
120 kr
Neuer Opernführer. Liederspiel - Oper - ..
Inbunden utan skyddsomslag. Prisma Verlag 1979. 23x15,5 cm, skrymmande. Vikt 970 gram. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycke..
Störtebecker, Patrick
70 kr
Neurologi.
Inbunden. Kompendienämnden, Medicinska Föreningen, Umeå 1966, 426 s. 21,5x15 cm. Vikt 790 g. Pärmen nött i kanten, 1,5 cm riss vid ne..
Bratt, Iwan
75 kr
Neurosproblemet , i psykoanalytisk belys..
Inb. Båda omslagen medbundna. Natur och Kultur 1930, 227 s.
Allen, Donald M.
75 kr
New American Poetry 1945-1960.
Häftad. På originalspråk. Grove Press Inc. / Evergreen Books Ltd. uå, 454 s. Nött rygg, märke efter prislapp på baksidan.
Martin Pawley
80 kr
New concepts of architecture. Architectu..
Häftad. På engelska. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt och ritningar. Studio Vista, London 1971, 128 s. Vikt 340 g. Något ..
(edited by) Malcolm V. Jones & Garth M. ..
80 kr
New essays on Dostoyevsky.
Förlagsband med skyddsomslag. Cambridge University Press 1983. 430 gram. 251 sidor. Mycket gott skick. (ö)
120 kr
New guide to distance running. From the ..
Grått förlagsband med skyddsomslag, World publications 1978. 381 sidor. Illustrerad med fotografier och teckningar i svartvitt. Text ..
Brian M. Foss
60 kr
New Horizons in Psychology 1.
Pocket. Illustrerad med diagram, fotografier i svartvitt och teckningar. Penguin Books 1980, 447 s. 230 gram. Smärre bruksspår. Mycke..
P.C. Dodwell (ed.)
60 kr
New Horizons in Psychology 2.
Paperback. Penguin Books 1980, 323 s. 230 gram. Mycket gott skick. (ö)
David Heslam (ed.)
120 kr
New Musical Express. Rock´n´Roll Decades..
Förlagsband med skyddsomslag. Hamlyn 1992, 144 sidor. 30x22,5 cm. Vikt 810 gram. Rikt illustrerad med fotografier i svart/vitt. Tills..
Jerman, Gunnar
80 kr
New Norway 8 - Travelling on top of the ..
Klotband med skyddsomslag. Mycket rikt illustrerad med fotografier i färg. Översatt till engelska av Rolf Gooderham. Norwegian Trade ..
James F. Ruddy
70 kr
New Photograde. A Photographic Grading G..
Häftad. Bowers & Ruddy 1972. 112 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Omslaget med notering i bläck, eljest välbevara..
Rune Ruhnbro (ed.)
100 kr
New Sweden in the New World 1638 - 1655.
Klotband med skyddsomslag. Översatt till engelska av Richard E. Fisher. Wiken 1988, 168 s. 25,5x21,5 cm. Vikt 900 gram. Nära nyskick...
Ove Allansson
60 kr
New York Blues
Förlagsband med skyddsomslag. Rabén & Sjögren 1981, 277 s. Vikt 520 g. Mycket gott skick.
Ulrik Cahn (red.)
70 kr
NHL Hockey 2000 - 50 Stjärnporträtt av v..
Dekorerat laminatband. Statistik, spelarporträtt och actionbilder. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Ljungbergs tryckeri, Klip..
Stig Claesson (SLAS)
70 kr
Ni har inget liv att försäkra
Häftad. Bonniers 1978. Originalutgåva. Exlibris insidan främre uppslag, eljest välbevarad. (f)
André Fernez
90 kr
Nick Jordan - Kontraspion / Ser rött
Grönt ryggklotband med illustrerad pärm. Två böcker. Wahlströms 1965/1966, 142+143 s. Vikt 300 g. Namnteckningar och ett litet tryckm..
Pär Bergkvist (text) & Daniel Hertzell (..
80 kr
Niklas kokbok
Dekorerat förlagsband. Liljedahl & Co förlag 2005. 580 gram. 142 sidor. Illustrerad med fotografier i färg. Mycket gott skick. (f)
Eva Andersson (utarbetad av)
60 kr
Nils Afzelius. Tryckta skrifter 1917-196..
Häftad, Stockholm 1969. 29 sidor. Blekt omslag. Mycket gott skick.
60 kr
Nils Bok
Förlagsband med skyddsomslag, främre häftesomslag medbundet. Rabén & Sjögren 1976. 219 sidor. Skyddsomslaget gulnat och med några rev..
Holmér / Knyphausen / Örbo
50 kr
Nils Dardel. Liljevalchs konsthall 25 ma..
Häftad. katalog 213. 97 sidor. Illustrerad i svartvitt. Omslaget med bruksspår, eljest gott skick. (hft18)
Sportfiske och fiskevård
180 kr
Nils Färnström (red)
Inbundet halvfranskt band från Sohlmans förlag, 1956. Medarbetare bl.a. : Hans Lidman, Gunnar Alm och Curt Lindhé. 325 sidor. Vikt: 2..
Harry Bergenblad (redaktör)
70 kr
Nils Holgersson och Huskvarna. Vår Hemby..
Häftad. Utgiven av Huskvarna Hembygdsförening 1996. 128 sidor. illustrerad i svartvitt. mycket gott skick. (f)
Selma Lagerlöf
90 kr
Nils Holgerssons underbara resa berättad..
Dekorerat pappband. Bonniers 1969. 530 gram. Opaginerad. Rikt illustrerad med fotografier i färg från filmen i regi av Kenne Fant frå..
Lagerlöf, Selma
70 kr
Nils Holgerssons underbara resa genom Sv..
Ill. pappband med skyddsomslag. Frontespis. Illustrerad av Bertil Lybeck. Bonniers Junior förlag 1984, 596 s. ISBN 91-48-50609-5.
Selma Lagerlöf
70 kr
Nils Holgerssons underbara resa genom Sv..
Dekorerat pappband. Bonniers Förlag 1998, 631 s. 22x14x4,5 cm. 730 gram. Mycket gott skick. (ö)
Selma Lagerlöf
80 kr
Nils Holgerssons underbara resa genom Sv..
Dekorerat laminatband. En bilderbok illustrerad i färg av Lars Klinting. Med en kort historik över författare och bok. Bonnier Carl..
Astrid Lindgren
60 kr
Nils Karlsson-Pyssling
Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Rabén & Sjögren 1999. Vikt 330 gram. 121 sidor. Illustrerad med teckningar av Ilon Wikland. N..
Astrid Lindgren
60 kr
Nils Karlsson-Pyssling flyttar in.
Dekorerat laminatband. Illustrerad med teckningar av Ilon Wikland. Rabén & Sjögren 1983, opaginerad. 190 gram. Nära nyskick. (ö)
Jacobsson, Bengt
110 kr
Nils Månsson Mandelgren- en resande kons..
Förlagsband med skyddsomslag från Bra Böcker 1983. 229 sidor. Rikt ill. stort format. Mycket gott skick
Ernst Manker
90 kr
Nils Nilsson Skum
Klammerhäftad med skyddsomslag. Denna bok ingår som förtext till Portföljen om Skum. 18,5x13 cm. Bokkonsums förlag 1959. 28 sidor. I..
Iréne Sjögren
130 kr
Nils Rosén von Rosenstein. Mannen som fö..
Förlagsband med skyddsomslag. Carlssons bokförlag 2006.1370 gram, skrymmande. 470 sidor. Illustrerad med faksimil och kartor främst i..
Halldor Laxness & Hrafnhildur Schram
90 kr
Nina (Tryggvadóttir) - I krafti og birtu.
Svart konstläderband med skyddsomslag. Rikt illustrerad i både färg och svartvitt. Almenna Bokafelagid 1982, 96 sidor. Text på Isländ..
Fredrik Ekelund
70 kr
Nina och sundet.
Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers förlag 1999, 296 s. 550 gram. Mycket gott skick. (ö)
Nina Yunkers
60 kr
Ninas Vitlöksbok
Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier i färg samt teckningar. Allerbok - Illustris förlag AB, upplaga 1:2 1990, 93 s. ..
Ingrid Björkman
70 kr
Nini Roll Ankers Stampetrilogi. Tillkoms..
Häftad. Uppsala 1979, 149 s. Vikt 290 g. Något nött omslag, eljest i mycket gott skick.
Jens Dolk (text) / Mette Ankarloo (recep..
120 kr
Nisse kombinerar mat och vin
Dekorerat förlagsband. Manpower Ekonomerna 1999. 27,5x21,5 cm. Vikt 690 gram. 111 sidor. Från bokens baksida: Riesling till kryddrost..
50 kr
Nisse Zetterberg
Häftad. utgiven av Konstfrämjandet. Örebro 1971. Opaginerad. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. (hft50)
Gustafsson, Lars (red)
50 kr
Nittitalsförfattare
Hft. Nordiska texter i ALMA, är i första hand avsedd att tillgodose behovet av texter för den akademiska undervisningen i svenska och..
Lasse Johansson (text)
90 kr
Nittonhundraelva - Nittonhundraåttiosex ..
Dekorerat förlagsband. Tryckt i Örebro 1986. 21,5x29,5 cm, tvär. Vikt 750 gram. 148 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och teckn..
Paul Johnson
60 kr
Nittonhundratalets sju dödssynder / The ..
Klammerhäftad. Timbro utan årtal 26 + 26 sidor. Mycket gott skick. (hft)
Ranta-Rönnlund, Sara
80 kr
Njoalpas söner. Berättelsen om dagligt l..
Gult förlagsband med skyddsomslag, Askild & Kärnekull 1973. ISBN: 91 7008 352 5. 232 s. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Bra ..
60 kr
NKI. Radiosändare I.
Privatbundet halvklotband. Fyra kursbrev som avslutas med uppgifter. Illustrerad med kopplingsscheman och teckningar. NKI, Stockholm ..
60 kr
NKI. Televisionsteknik I.
Privatbundet halvklotband. Fyra kursbrev som avslutas med frågor och uppgifter. Illustrerad med fotografier i svartvitt, kopplingssch..
70 kr
NKI. TV-mottagare II
Privatbundet halvklotband. Tretton kursbrev som avslutas med frågor och uppgifter. Illustrerad med fotografier i svartvitt, diagram, ..
Gabriel Garcia Marquez
60 kr
No One Writes to the Colonel.
Paperback. Picador/Pan Books 1982, 170 s. 140 gram. Tryckmärke på baksidan, eljest i mycket gott skick. (ö)
Bert Fridlund
120 kr
No Room to Die. A Structuralist Styudy o..
Häftad. På engelska. Illustrerad med fotografier i svartvitt, diagram och tabeller. Department of Cinema Studies, Stockholm Universit..
Paul Gauguin
80 kr
Noa Noa - Resan till Tahiti.
Halvklotband med grönt övre snitt och skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt. Inledning av Anders Österling. Översättning av ..
Bo Bergman
60 kr
Noaks ark
Häftad med skyddsomslag. Oskuren. Bonniers förlag 1968, 225 s. 400 gram. Skyddsomslaget naggat i kanten, eljest i mycket gott skick. ..
Schück - Sohlman - Österling - Siegbahn ..
180 kr
Nobelprisen 50 År. Forskare Diktare Fred..
Blått halvfranskt band med fyra upphöjda bind och marmorerade pärmar. Gulddekorerad rygg och övre guldsnitt. Illustrerad med fotogra..
Birgitta Hallert / Stig Gunnar Skoot / G..
60 kr
Nobelpriset i Litteratur 1901-1982
Häftad. Förlags AB Marieberg 1983. Vikt 580 gram. 350 sidor. Från bokens baksida: Här finns de samlade och presenterade med en biogra..
40 kr
Nobelpristagare och Finnbygdsprofeter. V..
Klammerhäftad. Harvigs Antikvariat, katalog 32 mars 1991 Karlstad. 28 sidor. Mycket fint skick.
Alletzhauser, Al
80 kr
Nomura - Världens mäktigaste finansimper..
Inb m sk omsl. Översatt till svenska av Lennart Lundberg. Forum förlag 1990, 309 s. Gott skick.
F.R. Leavis
70 kr
Nor Shall My Sword - Discourses on Plura..
Paperback. Chatto & Windus 1972, 232 s. 330 gram. Några sidor streckade i marginalen, eljest i mycket gott skick. (ö)
Jakes, John
60 kr
Nord & Syd
Illustrerat pappband från Norstedts förlag. 2:a tryckningen 1987, 794 s. 830 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (skö 5)
Ernst von Hesse-Wartegg
250 kr
Nord-Amerika i våra dagar, förra och sen..
Mörkgrönt, rikt dekorerat helklotband. Fahlcrantz & Co 1893. 564+448 spalter. Rikt illustrerad. Lagringsfläckar de första 30 sidorna...
Anna Sandström (UFFE)
60 kr
Nordens första storhetstid (omkring 800-..
Halvklotband från Hökerbergs förlag 1902-1903, andra upplagan. 214+185 sidor. Namnteckning. Omslagets kapitäl med bruksspår. Gott ski..
Bo Mossberg (bild) & Sven Nilsson (text)
80 kr
Nordens orkidéer
Dekorerat förlagsband. Wahlström & Widstrand 1985. 270 gram. 128 sidor. Illustrerad i färg med akvareller. Mycket gott skick. (f)
Ramsay, Henrik
80 kr
Nordenskiöld. Sjöfararen
Häftad. Skoglunds 1950, 315 s. 24x16,5 cm. Vikt 710 gram, skrymmande. Frontespis. Något illustrerad i s/v. Omslag av Björn Landström...
Sven Bäckström
50 kr
Nordingrå kyrka.
Klammerhäftad. Utgiven av Nordingrå Hembygdsförening 1954. 32 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Omslaget med några smär..
Anders Gustavsson (red.)
70 kr
Nordisk etnologi och folkloristik under ..
Häftad. Uppsala 1994. Vikt 540 gram. 386 sidor. Mycket gott skick. (700)
Svend Dahl (red.)
120 kr
Nordisk Handbok i Bibliotekskunskap. Del..
Helklotband. Illustrerad. Innehåll; Bokframställningens teknik, Förlagsverksamhet och bokhandel, Bibliotekets administrativa förhålla..
Sven Dahl (red.)
120 kr
Nordisk Handbok i Bibliotekskunskap. Del..
Helklotband. Illustrerad. Utgiven av Nordiska Vetenskapliga Biblotekarieförbundet. Gebers förlag 1957, 494 s. 24x17x3,5 cm. Vikt 1220..
Laurin, Carl G.
90 kr
Nordisk konst. Tredje delen. Danmarks oc..
Halvklotband. Rikt illustrerad. Norstedts förlag 1925, 413 s. 22x15 cm. 1060 gram. Namnteckning på försättsblad. Mycket gott skick. (f)
Nils Hylander
270 kr
Nordisk kärlväxtflora I - II. Omfattande..
Två volymer. Volym I: häftad, Oskuren. Volym II: Inbunden med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Almqvist&Wiksell, Stockhol..
Efskind / Husfeldt / Romanus (red.)
160 kr
Nordisk Laerebog i Kirurgi.
Konstläderband. På danska, norska och svenska. Illustrerad med fotografier i sv/v och teckningar. Munksgaard 1969, 1039 s. 25,5x18x5,..
Bengt Rosengren (red.)
120 kr
Nordisk lärobok i Oftalmiatrik
Helklotband. Svenska Bokförlaget 1953. 25,5x17,5 cm. Vikt 1550 gram, skrymmande. 471 sidor. Illustrerad med fotografier i färg och sv..
Rosengren, Bengt (red.)
150 kr
Nordisk lärobok i oftalmiatrik.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i sv/v och teckningar. Svenska Bokförlaget/Bonniers 1966, 478 s. 25,5x17,5x4 c..
Sten Karling / Erland Lagerlöf / Jan Sva..
80 kr
Nordisk medeltid - Konsthistoriska studi..
Häftad med skyddsomslag. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt, teckningar och ritningar. Uppsala 1967, 342 s. Vikt 780 g. Små..
240 kr
Nordisk metallhandbok för handel och ind..
Svart förlagsband, Nordtrans förlag i Stockholm utan årtal (1962/63?). 215x155 mm. Vikt ca 750 gram. 372 + annonsbilaga 40 sidor. Ill..
Anders Carlsson / Jan Ling (redaktion)
80 kr
Nordisk musik och Musikvetenskap under 1..
Häftad. Skrifter från Musikvetenskapliga Institutionen, Göteborg 1980. Vikt 570 gram. 334 sidor. Illustrerad med figurer. Veck i hörn..
Arvidsson, Björn
70 kr
Nordisk sommar - skärvor av livsmiljöer
Dekorerat pappband med skyddsomslag från Litteraturfrämjandet / Settern 1986. 97 sidor. Rikt illustrerad med fotografier både i färg ..
Ragnar Askmark (red.)
180 kr
Nordisk Teologisk Uppslagsbok för kyrka ..
Halvfranskt band med gulddekorerad rygg och pärm. Rött övre snitt. Två band. Gleerups förlag 1955. Vikt 3,9 kg. Illustrerad. Mycket g..
Nord-Nytt 16/17 1983
60 kr
Nordisk tidskrift for folkelivsforskning..
Hft i bra skick, 240 s.
60 kr
Nordisk Tidskrift For Special-Optikere.
Häftad. Illustrerad i sv/v. Special-Optikernes Landsforening, Danmark / Finlands Special-Optikerförbund / Norges Optikerforbund / Spe..
Vibeke Stybe (urval)
80 kr
Nordiska folksagor
Dekorerat pappband. Carlsen Bokförlag 1:a upplagan 1992, 140 s. 29,5x21 cm. Vikt 870 gram. Denna samlingsvolym innehåller ett represe..
Snorre Sturluson
70 kr
Nordiska kungasagor I. Från Ynglingasaga..
Förlagsband med skyddsomslag. Fabel bokförlag 1991. 680 gram, skrymmande. Översättning från isländskan av Karl G. Johansson, med föro..
70 kr
Nordiska samfundet mot plågsamma djurför..
Hft från Zindermans 1982. 205 s. Välbevarad.
60 kr
Nordiskt guldsmide under järnåldern.
Häftad. Utgiven av Historiska museet 1964. 110 gram. 40 sidor + planschbilaga. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott s..
Ingrid Sommar / Tove Gyllenstierna
120 kr
Nordiskt ljus hemma.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Ur innehållet: Lampan i fönstret - Den mörka årstidens material och färger - Belysandets grunder..
Sundfeldt, Jan / af Geijerstam, Bengt / ..
80 kr
Nordkalottboken
Förlagsband med skyddsomslag, Prisma 1983. ISBN: 91-518-1553-2. 224 s. Rikt illustrerad med fotografier i både färg och s/v samt kart..
Groth, Östen/ Lassinantti, Gunnar
50 kr
Nordkalotten- en gränslös utmaning
hft från 1982. Fint skick.
(tolkade av) Rolf Nordenstreng
70 kr
Nordlandens folksagor. II -tolkade från ..
Klotryggband. Gleerups 1922. 200 gram. 105 sidor. Välbevarad. (220ö)
Lindqvist, Mats / Wikdahl, Magnus
50 kr
Nordnytt 13. Nordisk tidskrift for folke..
Hft, 144 s.
Hvidberg / Haastrup / Ottesen / Pedersen..
75 kr
Nordnytt 16/17 juni 1983. Tema Kvindekul..
hft, 240 s.
Sören Larsson / Jaak Saving
80 kr
Nordstjernan inifrån 1890 - 1990.
Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier i färg och svartvitt, teckningar och tidningsurklipp. Norstedts förlag 1990, 20..
Manne Hofrén
90 kr
Nordsvenska studier och essayer.
Häftad med skyddsomslag. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt och teckningar. Tidningen Barometern AB, Kalmar 1962, 231 s. 28..
Roberts, Kenneth
70 kr
Nordvästpassagen I - II.
Inbunden med skyddsomslag. Två band. Översättning från det amerikanska originalet av Louis Renner. Bonniers förlag 1981, 273+231 s. 1..
Per Sjögren
60 kr
Norge
Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier i färg och svartvitt samt kartor. Brevskolan 1985, 135 s. Vikt 480 g. Klotter på..
90 kr
Norge
Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier och helsidesplanscher i färg samt kartor. Destinations Collection, utan årtal, 1..
Sigurd Hoel (text) / K.W. Gullers (bild)
70 kr
Norge - Glimtar av ett stort litet land.
Ryggklotband med skyddsomslag. Ett bildverk med fotografier i svartvitt. Översättning av Sven Barthel. Oslo 1951, 112 s. 28,5x22 cm. ..
Halvdan Koht
70 kr
Norge -Neutralt och överfallet.
Privatbundet rött halvklotband med bägge häftesomslagen medbundna. Natur o Kultur 1941. 500 gram. 226 sidor. Mycket gott skick. (ö)
Kåre Kleivan
80 kr
Norge i nord
Dekorerat förlagsband. Knut Aune Kunstforlag A/S, utan årtal. Opaginerad. Slösande rikt illustrerad, fotografier i färg med beskrivan..
Kleivan, Kåre
60 kr
Norge i Nord / Norway´s North Country / ..
Dekorerat pappband utan årtal. 112 sidor. 26x19 cm. Vikt 480 gram. Slösande rikt illustrerad med fotografier i färg. Text på norska, ..
Wold, Ragnar (red)
80 kr
Norge rundt. Turisthåndbok - Kart - Sted..
Klotryggband med illustrerade pärmar. Utgiven av Chr. Schibsteds forlag / Aftenposten utan årtal. 300 s + kartbilaga. Vikt 550 gram, ..
Olav Gjaerevoll
180 kr
Norges Planteliv - Fra Sörlandsskjaergår..
Dekorerat konstläderband med skyddsomslag. Aschehoug 3. utgave, 1994. 28,5x21 cm. Vikt 1440 gram. 304 sidor. Slösande rikt illustrera..
80 kr
Norlandica. Norrlands Nations Skriftseri..
Häftad. Festskrift till nationshusets återinvigning den 18 november 1972, 255 s. (25,5x16 cm, 630 gram). Något sned, eljest i gott sk..
Erik Insulander
70 kr
Normalförteckning över Svenska Växtnamn
Häftad. utgiven av Kungl. Lantbruksstyrelsen 1932. 68 sidor. Omslaget gulnat, eljest välbevarad. (hft14)
60 kr
Norra Hälsinglands Folkhögskola Årsberät..
Klammerhäftad. Hudiksvall 1937. 33 sidor. Blekt omslag. Gott skick.
Irvis Scheynius
90 kr
Norra Latin
Förlagsband med skyddsomslag. Bokförlaget Fingraf 1999. Vikt 460 gram. 229 sidor. Från bokens baksida: Livslång resa i oroligt männis..
Petrus J. Sarmento
160 kr
Norra Lidingöbanan -Tåget till trädgårds..
Dekorerat laminatband. Trafik-Nostalgiska förlaget 2009, (TNF-bok 61). Tvärformat. 910 gram. 144 sidor. Slösande rikt illustrerad med..
Greta Hörstadius / Birgitta Ahlberg / Ma..
70 kr
Norra Norrland - Ångermanland, Västerbot..
Häftad. Svenska Turistföreningens Förlag 1949. Vikt 470 gram. 493 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt och kartor. Utvikbar..
40 kr
Norra Ny och Dalby missionsförsamlingar ..
Klammerhäftad. 1963. 42 sidor. Rikt illustrerad med fotografier på hus och porträtt i svartvitt. Omslaget delvis lösrivet, annars i g..
Bengt Sämgård
180 kr
Norra Säm. Från forntid till nutid.
Grönt dekorerat laminatband med hårda pärmar. Norra Säms hembygdsförening och författaren 1996. 30x21,5 cm. Vikt ca 710 gram. 111 sid..
Ulf Boström m.fl.
90 kr
Norrbotten - värt en resa
Dekorerat förlagsband. Länsstyrelsen i Norrbottens län Rapportserie nummer 3, Luleå 1994. Utgiven i 5000 exemplar. 24x16 cm. Vikt 810..
Bengt Andersson (redigerad av)
70 kr
Norrbotten -en fjärdedel av Sverige
Limhäftad. Norrbottens Främjande 1965. 335 gram. 224 sidor. Illustrerad med fotografier, teckningar och tabeller i svartvitt. Aningen..
Hans beskow (text) & Erik Liljeroth (foto)
250 kr
Norrbotten -ett bildverk
Blått guldförgyllt helklotband med skyddsomslag och övre färgat snitt. Allhems 1958. 3000 gram. Rikt illustrerad i både färg och svar..
Rune M Lindgren (sammanställning)
70 kr
Norrbottensförfattare - en antologi
Förlagsband med skyddsomslag. CEWE-förlaget 1977. Vikt 500 gram. 157 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Skyddsomslaget m..
Örjan Lindberger
90 kr
Norrbottningen som blev europé. Eyvind J..
Förlagsband med skyddsomslag. Bonniers 1986. 650 gram, skrymmande. 383 sidor. Skyddsomslaget med bruksspår, obetydligt snedläst, gott..
Gösta Skoglund (redaktör)
100 kr
Norrhälsningar från 400-årigt Hudiksvall
Dekorerat förlagsband. Rabén&Sjögren 1981. Vikt 640 gram. 325 sidor. Från bokens baksida: Texten omfattar ett urval 42 personer, som ..
Harry Carlsson
90 kr
Norrköping - Bilderbok
Ryggklotband med dekorerad pärm. Föreningen Gamla Norrköping 1955. Vikt 570 gram. 190 sidor. Teckningar med beskrivande text. Namnte..
Bernhard Handell & Eric Rosén
60 kr
Norrköping -härs och tvärs i bild och ve..
Klotryggband med gröna, stänkta pärmsidor. Sörlins förlag i Norrköping 1955. 250 gram. 63 sidor. Illustrerad med trevliga teckningar ..
Fr. Hertzman
70 kr
Norrköping och dess omgifningar. Illustr..
Häftad. Bokförlaget Rediviva 1980. Faksimilutgåva efter originalet som kom 1861. 330 gram. 87 sidor + annonskalender. Illustrerad i s..
Fr. Hertzman
80 kr
Norrköping och dess omgifningar. Illustr..
Häftad. Bokförlaget Rediviva 1980. Faksimilutgåva efter originalet som kom 1861. 330 gram. 87 sidor + annonskalender. Illustrerad i s..
Kalmermo, Jan / Wichmann, Per
70 kr
Norrköping. Staden vid Strömmen - The Ci..
Kartonnage. Fotografier i färg med förklarande text samt kort historik. All text på svenska, engelska, tyska och franska. Norrköpings..
David Ekdahl (red.)
80 kr
Norrköpings Byggmästareförening 1894 - 1..
Gulddekorerat ryggklotband. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Boken är utgiven i en upplaga på 400 numrerade exemplar varav de..
A.G. Högbom
180 kr
Norrland -Naturbeskrifning.
Brunt gulddekorerat ryggklotband med blå gulddekorerad pärmar. Almqvist & Wiksell 1906. 1500 gram, skrymmande. 412 sidor. Rikt illust..
70 kr
Norrlands Nation Uppsala
Häftad. Tryckt 991020 i 4000 exemplar. 33 sidor. Norrlands Nations insamlingskommitté har i uppgift att insamla medel till renovering..
Wikmark, Gunnar
50 kr
Norrlandsläseriet i belysning av Pehr Br..
Häftad från Härnösands Stifts teologiska Sällskap 1973. 88 sidor. Nyskick. (f)
Claes Rosenqvist (red.)
80 kr
Norrlandsoperan. Tonernas teater
Marmorerat pappband med monterad bild. Vildros bokförlag, Gideå 1992, 248 s. 620 gram. Denna bok behandlar Norrlandsoperans tillkomst..
Fredrik Herrlander (foto) / Helena Östlu..
250 kr
Norrljus - Porträtt av jämtländska konst..
Dekorerat pappband. Tryckt i Skövde 2003, 207 s. 28,5x24,5 cm. Vikt 1390 gram, skrymmande. Norrljus innehåller personliga porträtt av..
Fredrik Nilsson & Gust. Ericsson
70 kr
Norrländsk vallfröodling.
Grått linneband med främre häftesomslaget medbundet och övre färgat snitt. Ingår i serien Nordisk Rotogravyrs Handböcker för Jordbruk..
Kugelberg, Wilhelm
70 kr
Norrländska bilder
Klotryggband med skyddsomslag, Sörlins i Norrköping 1955. Namnteckning. Främre omslag medbundet. Illustrerad av Elisabeth Kugelberg. ..
Göran Albinsson m.fl.
70 kr
Norrländska framtidsperspektiv - uppsats..
Dekorerat helklotband. Med diagram och tabellbilaga. Sundsvall 1964, 197 s. Vikt 580 g. Mycket gott skick.
Lotten Dahlgren
80 kr
Norrländska släktprofiler. Episoder och ..
Dekorerat helkotband med marmorerat snitt. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad med porträtt. W&W förlag 1911, 379 s. Vikt 800 ..
Robert Mutén
70 kr
Norrländska studiegårdar. Monografier oc..
Häftad. LTs förlag 1954. 200 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och tabeller i svartvitt. 23x16 cm. Vikt ca 330 gram.Sidorna 129..
[utgiven av] Holger Wichman [under medve..
150 kr
Norrländskt arbetsliv under 1700-talet. ..
Häftad. Nordiska Museets handlingar nr 65. Stockholm 1968. 28,5x19 cm. 550 gram. 162 sidor. Illustrerad i svartvitt med några kartor ..
Jan Allberg
50 kr
Norrmalm i Omdaning
Pocket. Jan Allberg Produktion, Stockholm 1989, 140 s. Vikt 90 gram. Illustrerad med teckningar. ExLibris. Lässpår. Gott skick. (150ö)
Mats Wahl
70 kr
Norrpada
Häftad. LiberFörlag 1982. Vikt 180 gram. 157 sidor. Illustrerad med teckningar av Johan Ogden. Omslaget med smärre bruksspår, eljest ..
Reiher, Carl Henric (red)
80 kr
Norrskärgård. Skärgårdsstiftelsens årsbo..
Dekorerat pappband, Skärgårdsstiftelsen 1994. ISBN: 91-971431-70. 204 sidor. Rikt illustrerad både i färg och svartvitt. Bra skick.
Bengt Ingmar Kilström
50 kr
Norrsunda kyrka
Klammerhäftad. Upplands kyrkor - 117. Utgiven av Ärkestiftets stiftsråd i Uppsala 1966. 15 sidor. Illustrerad med fotografier i svart..
Kåa Wennberg
170 kr
Norrtelje faktori och dess smeder.
Dekorerat pappband. Mälartryckeriet, Stockholm 1985, 78 (2) sidor. 22x15 cm. Vikt 290 gram. Textillustrerad med avbildningar i s/v, b..
Norbrink, Sven
60 kr
Norrtälje folkskola. Några historiska an..
Hft, Norrtälje tidnings boktryckeri 1949. 55 s. + annonser.
Johannes Lid
130 kr
Norsk flora
Dekorerat klotband. Det Norske Samlaget, Oslo 1952. 21x15,5cm. Vikt 1200 gram, skrymmande. 771 sidor. Illustrerad med teckningar. Nam..
Olav Wetting
150 kr
Norsk fyrstikkindustri före år 1900
Inbunden med skyddsomslag. Universitetsförlaget 1968. Vikt 620 gram. 275 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Skyddsomslag..
Fossum, Tore (redaktör)
110 kr
Norsk Skogbruksmuseum. Årbok nr 6. 1967-..
Häftad, 1972. 243 sidor. Rikt illustrerad med fotografier. Tillskrift. Gott skick
70 kr
Norska Folksagor
Dekorerat helklotband med övre färgat snitt och skyddsomslag. AB Lindqvists Förlag 1955. Vikt 450 gram. Översättning från norskan av ..
Asbjörnsen, P. Chr. og Moe, Jörgen / Try..
70 kr
Norske folke- og Huldre-eventyr i origin..
Häftad. Gyldendal Norsk Forlag 1948, 162 s. 18x11,5 cm. Vikt 190 g. Bruksspår. Mycket gott skick. (240ö)
L.K. Storhaug (redaktör)
300 kr
Norske gardsbruk. Ny serie bind 4. Östfo..
Rött, gulddekorerat förlagsband. Forlaget Norske Gardsbruk A/S i Oslo 1965. 26x19x3 cm. Vikt ca 1500 gram. 527 sidor. Illustrerad med..
Planting-Gyllenbåga, G.H.W. (kapten)
110 kr
Norske krigare under Svenska fanor.
Privatbundet halvklotband. P.A. Norstedt & Söner i Stockholm 1901. 62 sidor. 22,5x14,5 cm. Vikt ca 270 gram. Mycket gott skick.
Heljar Mjöen - Nils Brantzeg (red.)
150 kr
Norske skuespillerportretter
Rött helklotband med grönt övre snitt och skyddsomslag. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Trykt I, Fabritius / Sönners Bo..
140 kr
Norton slipskivor
Häftad. Illustrerad med fotografier i sv/v. Norton Trade Mark / A.B. Landelius&Björklund Stockholm 1935, 95 s. 21x15 cm. Vikt 210 g. ..
E. Ancher Hanssen
80 kr
Norway calling
Förlagsband med skyddsomslag. På engelska. Ett bildverk med fotografier och planscher i färg och svartvitt med beskrivande text. Mitt..
Peter Christen Asbjörnsen / Jörgen Moe (..
140 kr
Norwegian Folk Tales.
Rött gulddekorerat helklotband. På engelska. Illustrerad med teckningar av Erik Werenskiold och Theodor Kittelsen. Inledning av Pat S..
Ulf Nilsson
60 kr
Nos & mule, näbb & tryne -12 berättelser..
Dekorerat pappband. Bonnier/Carlsen 1994. 182 sidor. Mycket gott skick. (ö)
Suominen, Tapani
60 kr
Noshörningarnas tid
Häftad. Översättning från finskan av Camilla Frostell. Studiekamraten, första upplagan 1997, 216 s. 330 gram. Mycket gott skick. (skö..
(Ohlmarks Åke)
50 kr
Nostradamus profetior
Hft från Fabel 1981. 241 s. Bra skick. (240ö)
Joseph Conrad (Ian Watt)
60 kr
Nostromo
Paperback. Cambridge University Press 1988. Landmarks of World Literature. 150 gram. 98 sidor. Mycket gott skick. (ö)
Delpech de Frayssinet, J.
60 kr
Notions de graphologie a la potée de cha..
Häftad från 1946. 132 s. Nött och gulnad.
110 kr
Notiser från arbetarnas kulturhistoriska..
Klammerhäftade. Årgång 9 1935 nr. 5-6. Årgång 10 1936 nr 1-6. Årgång 11 1937 nr 1-3. Totalt 11 nummer.
Nalle Valtiala
80 kr
Notvarp i Sargassohavet.
Häftad. Syftet med boken har varit att presentera författare som är väsentliga, samtidigt som de svarar för och gestaltar olika sekto..
Alexis Lichine
80 kr
Nouveau Guide Touristique des Vins et Vi..
Häftad. På franska. Med kartor. Éditions Robert Lafont, Paris 1983, 562 s. 23,5x16,5x3,5 cm. Vikt 880 g. Smärre bruksspår. Mycket got..
de Maupassant, Guy
70 kr
Noveller
Dekorerat pappband. Urval av Victor Hoving. Illustrerad med teckningar av Ulla Ruuth. Gebers 1944, 295 s. 820 gram, skrymmande. Något..
Johnson, Eyvind
80 kr
Noveller. I-II. Folkupplaga.
Häftade. Bonniers 1950, 304+324 s. Vikt 790 gram, skrymmande. Båda ex. aningen missfärgade omslag. Del I, vågig efter fukt i övre ka..
Nord-nytt
80 kr
nr. 3, 1970, 1-3 1971 och 3-4 1973. nr 7..
Sammanlagt 6 nummer i bra skick. Klammerhäftade.
Nobile, Umberto
70 kr
Nu kan jag berätta sanningen
Trådhäftad från Bonniers 1946. 256 s. 22,5x15,5 cm. Vikt 430 gram. Översättning av Agne Hamrin. Illustrerad med fotografier i s/v sam..
Anthony W Clare och Sally Thompson
80 kr
Nu talar vi om Mig - En granskning av de..
Limhäftad. Översättning av Riina Larsson. Bokförlaget Forum 1983, 343 s. 510 gram. Nära nyskick. (ö)
Åberg / Söderqvist
40 kr
Nu tar vi den! - Bords & Dryckesvisor ti..
Pocket. Illustrationer av Lasse Åberg och Storm P. Askild&Kärnekull 1977, 127 s. Vikt 90 g. Aningen nött omslag, eljest i gott skick.
40 kr
Nu är det jul igen
Häfte. 80 svenska Ringdansar och Jul-lekar i ett ytterst lätt arrangemang satta för Piano och Sång. Samlade och utgifna, samt Ungdome..
Jeanna Oterdahl
150 kr
Nu är det jul igen - En samling julberät..
Dekorerat klotband. Främre häftesomslag medbundet. Bonniers förlag 1935. Vikt 720 gram. 266 sidor. Med bilder av Gunila Stierngranat...
Rex Keating
70 kr
Nubien - landet som försvinner.
Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt och kartor. Översättning av Nils Jacobsson. Lars Hökerberg..
40 kr
Nubien Abu Simbel
Häftad med plastomslag. Illustrerad. Historiska museet, Stockholm 1965, 64 s. + planscher. Vikt 170 g. Litet skav på pärmkant, eljes..
Stephen Croall
60 kr
Nuclear Power for beginners
Häftad. Illustrerad av Kaianders Sempler. Writers and Readera 1982, 171 s. 220 gram. På engelska. Mycket gott skick. (ö)
Duncan Pryde
70 kr
Nunaga. Tio år bland eskimåer.
Blått förlagsband med skyddsomslag. Tidens förlag 1972, 330 (1) sidor. Vikt 550 gram, skrymmande. Några små riss bakre skyddsomslage..
Durrell, Lawrence
60 kr
Nunquam
Inbunden med skyddsomslag. Norstedt&Söners Förlag 1970, 274 s. 440 gram. Skyddsomslag med gulnad rygg. Boken i mycket gott skick. (sk..
Olof Östergren
500 kr
Nusvensk ordbok I-V. Fem volymer
Förlagsband med skyddsomslag. Wahlström & Widstrand 1981. 2738+2771+2364+2086+2098 sidor. Mycket gott skick. (f)
Wirmark, Margareta
70 kr
Nuteater. Dokument från och analys av 70..
Häftad, Rabén & Sjögren 1976. 286 s. Illustrerad med fotografier i s/v. Mycket fint skick.
Jaap Goedegebuure & Anne Marie Musschoot
60 kr
Nutida nederländskspråkiga prosaförfatta..
Häftad. Utgiven av den flamländsk-nederländska stiftelsen Stichting Ons Erfdeel vzw 1997, 128 s. 210 gram. Mycket gott skick. (ö)
Thure Nyman (sammanfattning)
150 kr
Nutida svensk konst och brukskonst
Ryggklotband med dekorerad pärm. Vepe förlag 1943. Vikt 980 gram. 176 sidor. Ur inledningen: Den svenska konsten omfattar i dag en mä..
Ragnar Hoppe
350 kr
Nutida Svenskt Måleri I - II.
Halvfranska band med fem upphöjda bindningar och gulddekorerade ryggar. Övre guldsnitt. Andra upplagan, A.-B. Svensk Litteratur 1940,..
Mårten J. Larsson
350 kr
Ny arkitektur i Sverige - 1950-talets sv..
Linneband. Svenska Arkitekters Riksförbund, Stockholm 1961, 341 s. 28,5x23 cm. Vikt 1720 gram, skrymmande. Ett bildverk med fotografi..
70 kr
Ny himmel, ny jord. En bok om Bo Beskows..
Dekorerat laminatband. Rikt illustrerad med helsidesfotografier i färg av Åke Svensson. Hjelm Förlag AB 1995, 80 s. 27x23,5 cm. 530 g..
Bo Beskow
90 kr
Ny himmel, ny jord. En bok om Bo Beskows..
Förlagsband med skyddsomslag. Legenda 1985. 670 gram. 76 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Mycket gott skick. (f)
Hjördis Solaas
40 kr
Ny i klassen
Ryggklotband. Wahlströms 1958, 135 s. Aningen nött i hörnen, eljest i mycket gott skick.
Erik Hjalmar Linder
260 kr
Ny illustrerad svensk litteraturhistoria..
Gröna halvfranska band med övre guldsnitt och gulddekorerad rygg. Natur o Kultur 1965-1966. Fjärde omarbetad och utökade upplagan. 11..
John Lyons (red.)
60 kr
Ny lingvistik
Häftad. Inplastad. Översättning av Ingegerd Friberg. ALMA-serien 1973, 207 s. 290 gram. Prislapp på baksidan. Läsveck på ryggen, elje..
60 kr
Ny mat för fyra årstider - En receptsaml..
Kartonnage. Illustrerad med fotografier i färg. LTs förlag 1977, 133 s. 20,5x20 cm, 460 gram. Mycket gott skick. (f)
R.F. Weiss
70 kr
Ny plantemedicin
Skinnband med skyddsomslag. Thaning & Appels Vorlag 1973. Vikt 340 gram. 159 sidor. Illustrerad med teckningar. Mycket gott skick. (5..
Josef Rosengren (redaktion)
80 kr
Ny Smålands Beskrifning: Kinnevald och N..
Dekorerat pappband. Bokförlaget rediviva 1975. Faksimilutgåva ur Ny Smålands beskrifning som utgavs i Växjö 1897-1914. 142 + 82 sidor..
Josef Rosengren (redaktion)
70 kr
Ny Smålands Beskrifning: Kinnevald och N..
Dekorerat pappband. Bokförlaget rediviva 1975. Faksimilutgåva ur Ny Smålands beskrifning som utgavs i Växjö 1897-1914. 142 + 82 sidor..
Josef Rosengren (redaktion)
80 kr
Ny Smålands beskrifning: Konga Härad.
Dekorerat pappband. Bokförlaget Rediviva 1975. Faksimilutgåva efter ur ny Smålands Beskrifning som utgavs i Växjö under 1897-1914. 19..
Josef Rosengren (redaktion)
70 kr
Ny Smålands beskrifning: Konga Härad.
Dekorerat pappband. Bokförlaget Rediviva 1975. Faksimilutgåva efter ur ny Smålands Beskrifning som utgavs i Växjö under 1897-1914. 19..
Lindorm, Erik
1200 kr
Ny Svensk Historia I - VII.
Inbunden med skyddsomslag. Band I; Gustavianskt 1771-1810. En bokfilm av Ingvar Andersson, Agne Beijer, Bertil Kjellberg och Bo Lindo..
Sundén, D.A.
50 kr
Ny Svensk rättskrivningslära
Pappband med klotrygg. Beckmans Förlag 1924, 93 s. Fläckar på främre pärm, eljest i gott skick. (hft50)
Boyd, William
60 kr
Nya Bekännelser
Förlagsband med skyddsomslag. Översättning av Cai Melin. Bonniers förlag 1988, 507 s. 770 gram, skrymmande. ISBN 91-0-047502-5. Mycke..
Melander, E
70 kr
Nya blad ur min levnadsbok
Halvfranskt band med främre omslag medbundet från J.A. Lindblad Förlag 1927. 368 s. Tillskrift. Sliten vid hörn och kapitäl. (290ö)
Kerstin Lokrantz
80 kr
Nya enkla kläder för barn och vuxna
Häftad. Prisma 1975. Vikt 240 gram. 135 sidor. Från bokens baksida: Många av plaggen kan användas både av män och kvinnor, vuxna och ..
60 kr
Nya Fjällkartan. AC3, Tärnaby-Södra Stor..
Vikt i originalomslag. Svenska Reproduktions AB i samarbete med Svenska Turistföreningen 1973. Skala 1:100 000. I mycket gott skick.
60 kr
Nya Fjällkartan. Z3, Frostviken-Hotagsfj..
Vikt i originalomslag. LiberKartor i samarbete med Svenska Turistföreningen 1976. Skala 1:100 000. Mycket gott skick.
Ruitenbeek, H.M.
60 kr
Nya former inom gruppterapi.
Översättning av Maj och Paul Frisch. Natur och Kultur 1974, 163 s. Namnteckning på försättsblad.
Kisselbach, Theo / Windisch, Hans
50 kr
Nya fotoskolan
Dek pappband från Norstedts 1971. 182 s. Ill.
Waldenström, P
150 kr
Nya färder i Amerikas Förenta Stater. Re..
Klotband från Normans förlag 1902. 540 sidor.
Birger Wennberg
60 kr
Nya glimtar ur Örebros historia.
Dekorerat pappband. Nerikes Allehanda förlag 1984. 114 sidor. Illustrerad med fotografier och faksimil i svartvitt. Namnteckningar, r..
Hans Granlid
60 kr
Nya grepp i Rydbergs lyrik.
Häftad. Rabén&Sjögren 1973, 164 s. Vikt 270 g. Märke efter prislapp på baksidan, smärre bruksspår. Gott skick.
Ola Norrman (pseudonym)
90 kr
Nya hembränningsboken
Limhäftad. Utan årtal och förlag. Andra utökade upplagan. 132 sidor. Illustrerad i svartvitt. Mycket gott skick. (f)
Larsson, Uno
70 kr
Nya hembygder. Vid kattegatt, södertälje..
Dek pappband från LT:s förlag 1984. 282 s.
Åke Ohlmarks
60 kr
Nya himlar jag skådar - Versparafras på ..
Klotband med guldtryck, utan skyddsomslag. Gummessons Bokförlag 1963. Vikt 330 gram. 96 sidor. Mycket gott skick. (530)
70 kr
Nya Testamentet
Brunt skinnband med reliefmönster. Utgifwen af Bibelkommisionen. Swenska Bibelsällskapets förlag 1884, 494 s. Nött i kanterna, lagrin..
Carls, Bertil
60 kr
Nya ting efter gamla modeller
Limhäftad. Rikt illustrerad, föremålen fotograferade i sv/v samt tecknade, beskrivande mallar med skala. ICA-förlaget 1980, 98 s. Vik..
35 kr
Nya vackra Valser och Stepper.
Två vikta ark. Innehåll: Den glade sjöbussen. En gång i veckan. Sörgårds-valsen. Vingåkers-valsen. Zusanne-Steppen. Lindhulta-Stäppen..
Gelder, Stuart och Roma
70 kr
Nya vindar över Tibet.
Häftad. Oskuren. Bonniers förlag 1965, 248 s. 24x15,5 cm. Vikt 570 gram. Förord av Edgar Snow. Rikt illustrerad i färg och sv/v samt ..
Lindwall, Bengt
80 kr
Nya vägar inom Kollektiv- och Individual..
Hft. "-Boken siktar mot real verklighet i tanke och liv och har ett angeläget budskap till vår söndrade och vilsegångna tid", enl. bo..
Orup, Lars (bearb)
75 kr
Nya världen och dess upptäckare
Inb m. sk.omslag från Bra Böcker 1969. Fint skick, 153 sidor. Rikt ill.
70 kr
Nya äventyr jorden runt. 30 svenska stor..
Klotband med skyddsomslag. Natur o Kultur 1971. 300 s. Vikt 670 gram. En ovanlig, mycket personligt färgad resebok - ett svep genom ..
150 kr
Nyare bidrag till kännedom om De svenska..
Ryggklotband med hårda pärmar. Stockholm och Lund 1881-1946. Vikt 980 gram, skrymmande. Innehåll: 1. Om dialektstudier med särskild h..
60 kr
Nyaste tillförlitligaste drömbok -För a..
Häftad facsimilieupplaga. Bokförlaget Rediviva 1975. Originalet kom 1904 och utgavs av \"Somniorum Intcapres\". 88 sidor. Mycket got..
40 kr
Nybergsund - aprildagene 1940 - reisning..
Klammerhäftad. Trysil 1940, 8 s. Gulnad, eljest i gott skick. (hft50)
Bjerrome / Keyling
60 kr
Nyckel till Frankrike
Förlagsband med skyddsomslag. Zindermans förlag 1975, 156 s. 21,5x14 cm. Vikt 400 gram. Mycket gott skick. (f)
Gertrud Serner / Margareta Cramér (red.)
60 kr
Nyckel till Sveriges Museer.
Häftad med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Svenska Institutet / Rabén & Sjögren 1961, 111 s. Vikt 250 g. Nött ..
Bo Dahlgren & Krister Moberg
60 kr
Nyckeln till styrelserummet. Praktik och..
Häftad. Norstedts 1983. 250 gram. 182 sidor. Namnteckning, eljest nära nyskick. (640)
Gallie Hoffman
80 kr
Nygift i Rom.
Privatbundet rött halvklotband utan ryggtiteltext, bägge häftesomslagen medbundna. Lar Hökerbergs Bokförlag 1937. 580 gram. 158 sidor..
Stig Hadenius
70 kr
Nyheter från TT. Studier i 50 års nyhets..
Häftad. Illustrerad med diagram, fotografier i svartvitt och kartor. Bonniers förlag 1971, 293 s. Vikt 520 g. Smärre bruksspår. Mycke..
Todd Strasser
60 kr
Nyinflyttade i Beverly Hills - Var parke..
Dekorerat pappband. Richters 1994, 203 s. Vikt 320 g. Namn på pärmens insida. Mycket gott skick.
50 kr
Nykterhetsfolkets årsbok 1916.
Häftad. Utgiven av Sveriges Nykterhetssällskaps Representationsförsamling genom dess Upplysniingsbyrå. Oskar Eklunds boktryckeri 1915..
Lina Lagerbielke
120 kr
Nyköpingshus. Del I; Skildring från Hert..
Helklotband. Två volymer i ett band. Illustrerad med fotografier. Victor Petterssons Bokindustri A.-B. 1913-1915, 248+220 s. 22,5x14,..
Lena Wedin-Högberg / Åsa Wedin
100 kr
Nyland vid Ångermanälven
Dekorerat förlagsband. CEWE-Förlaget 1987. Vikt 480 gram. 165 sidor. Från bokens baksida: Boken handlar om Nylands historia under hun..
90 kr
Nyländska öden I och II.
Häftad. Två volymer. Innehåll I; Doris Ingman: Ernst Odert Reuter, Ole Gripenberg: Ingå-soldater i gångna tider, II. Otto Seire: Svan..
60 kr
Nyord i svenskan från 40-tal till 80-tal.
Pappband. En ordbok med 7500 nya ord. Boken har utarbetats vid Svenska språknämndens sekretariat. Esselte Studium 1986, 306 s. Vikt 4..
Michail Sjolochov
60 kr
Nyplöjd mark
Dekorerat förlagsband från Tidens bokklubb i Stockholm 1959, 344 sidor. 21x14,5x3,5 cm. Vikt 550 g, skrymmande. Omslaget med några ta..
50 kr
Nysocken bokâ. 1990.
Klammerhäftad, utgiven av Norra Ny Hembygdsförening 1990. 40 sidor. Illustrerad. Tryckt i 500 exemplar.
Jessica Hoffmann
60 kr
Nytt hem på nolltid - Gammalt blir till ..
Dekorerat förlagsband. Tivoli 2008. Vikt 380 gram. 63 sidor. Från bokens baksida: Här får du tips på hur gamla saker du har tröttnat ..
Eva Braun
70 kr
Nytt hemma med idéer för alla rum
Dekorerat pappband. Rikt illustrerad med fotografier i färg och teckningar. Bokförlaget Semic 1994, 48 s. 360 gram. Nära nyskick. (ö)
Carl Holmberg (ansv. utgivare)
90 kr
Nytt Juridiskt Arkiv. Avd. I - Rättsfall..
Rött förlagsband. Norstedts Juridik 1994. Vikt 1000 gram, skrymmande. Nära nyskick. (470ö)
Leif Brundin
90 kr
Nytt Juridiskt arkiv. Avd. II - Tidskrif..
Gult klotband med vitt skyddsomslag och melerat snitt. Norstedts Juridik 1994. Etthundranittionde årgången. 928 sidor. Vikt 1000 gram..
Arfvidsson / Sundell
60 kr
Nytt liv i Mellanstaden
Turkos helklotband med skyddsomslag. JM Byggnads och Fastighets AB i Stockholm 1990. 215x175 mm. Vikt ca 450 gram. 123 sidor. Tryckt ..
Birger Ribberfors
90 kr
Nytt och gammalt. Bilder från Vallentuna..
Häftad, Norrtälje 1977. Utgiven i upplaga om 1000 exemplar. 278 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick.
Christoph. Polhem
40 kr
Nytt påfund at tappa Öl och Win up ur Kä..
Klammerhäftad. Faksimilutgåva efter originalet från 1743. Utsänd som julhälsning 1969. Cirka 10 sidor. Mycket gott skick. (hft)
Polhem, Christopher
40 kr
Nytt påfund at tappa Öl ock Win up ur Kä..
Hft m sk omsl. Särtryck. Efter originalupplagan från 1743. Utsänd som julhälsning från Almqvist&Wiksell 1969, sidorna 169-180.
Knut Stenring
70 kr
Nytta och nöje på fritid. Handbok för sa..
Brunt halvfranskt band med fem upphöjda bind, (bunden av Arthur Kallenius 1947). Medéns förlag 1944. 500 gram. Bägge häftesomslagen ..
K. Gram / Hj. Jensen / A. Mentz
150 kr
Nytteplanter
Klotband. Båda häftesomslagen medbundna. Gyldendalske Boghandel MCMXXXVII (1937). 1390 gram, skrymmande. 503 sidor. Inhold: Naeringsp..
Nygren-Kloster, Karl
60 kr
Nyttig nöjesläsning för sångbitna
Häftad. Sundsvalls Tidnings Tryckeri 1959, 81 s. Mycket fint skick. (190ö)
Dahl, Mogen H. / Toms, A.M.
80 kr
Nyttoträdgårdens fiender i färg. Skadedj..
Pappband med illustrerat omslag, AWE/Gebers Färgserien 1978. ISBN: 91-20-04569-7. 138 sidor. Svensk bearbetning av Bror Tunblad. Färg..
Tore Linell & Nils Hylander (text) / Edg..
60 kr
Nyttoväxter i färg.
Grönt klotband utan skyddsomslag. Almqvist & Wiksell 1955. 290 gram. 220 sidor. Illustrerad i färg med underbara teckningar. Välbevar..
Jacobson, Nils-Olof (red)
50 kr
Nytänkande. Om läkekonst, odling, medvet..
Förlagets pappband från Norstedts förlag 1987. 215 s.
Hans Lidman
80 kr
Nådasmulor
Häftad med skyddsomslag. LTs förlag 1968. 300 gram. 138 sidor. Illustrerad med teckningar av Sven Rydén. Ouppskuren, mycket gott skic..
Sara Ranta-Rönnlund
90 kr
Nådevalpar. Berättelsen om nomader och n..
Häftad med vikpärmar. Askild & Kärnekyll 1971, andra upplagan. 512 gram. 263 (1) sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Omsl..
Olsson, Jan Olof (Jolo)
60 kr
Någonstans i Sverige
Inbunden med skyddsomslag från Bonniers 1974, 256 s. 550 gram. Mycket gott skick. (114ö)
40 kr
Något om antibiotika och kemoterapi \"NO..
Häftad. Med utvikbar plansch med spektrum över kemoterapeutika. AB Kabi 1964, 150 s. Vikt 170 g. Mycket gott skick. (103ö)
60 kr
Något om blodäggviteämnen \"NOB\".
Pappband. Illustrerad med fotografier i sv/v och teckningar. AB Kabi 1966, 495 s. Vikt 450 g. Aningen nött i hörnen, eljest i mycket ..
Stecksén, Anna
50 kr
Något om vår kropps egna skyddsmedel mot..
Trådhäftad, Verdandis småskrifter 105. 18 s. Omslag av Carl Larsson. Fint skick. (hft16)
Birgitta O´Nils / Paul Hilber / Britta S..
100 kr
Något till livs - Husmor och affären und..
Vitt konstläderband med skyddsomslag. ICA-förlaget 1968. 24x23x3,5 cm. Vikt 1270 gram. Ur innehållet: Var gjorde husmor sina matinköp..
Palme, Sven Ulric
50 kr
Några anteckningar ur de svenska barntid..
Häftad från Åhlén & Åkerlunds Förlags AB i Stockholm 1963. 31 s.
Sven Ulric Palme
50 kr
Några anteckningar ur de svenska barntid..
Klammerhäftad med vikpärm, tvär. Åhlén & Åkerlund 1963. 31 sidor. Illustrerad med faksimil i svartvitt. Omslaget med bruksspår, inlag..
Sven Ulric Palme
50 kr
Några anteckningar ur de svenska barntid..
Klammerhäftad. Åhlén och Åkerlunds förlag 1963. 29 sidor. illustrerad med faksimil i svartvitt. Mycket gott skick. (hft14)
40 kr
Några anvisningar och råd för skötseln a..
Klammerhäftad. Lindströms Boktryckeri 1959. 35 sidor. Saknar illustrationer. Mycket gott skick. (hft)
Olsson, Gösta
50 kr
Några brev från Baron Claes Adam Ehrengr..
Klammerhäftad. Sydsvenska Medicinhistoriska Sällskapets Årsskrift (suppl. 16) 1992, 44 s.
Pehr Bolin (föreståndare för hush.-sälls..
50 kr
Några kortfattade råd och anvisningar rö..
Klammerhäftad. Göteborg 1906. 22x14,5 cm. 23 sidor. Välbevarad. (hft333)
Swartz, C
40 kr
Några ord om folkförsörjning under krist..
Klammerhäftad från aftonbladets tryckeri 1917. 24 s. Har följt med som bilaga till Hernösands-posten.
Kvinnor om sex
70 kr
Några ord till min älskade- om du orkar ..
Hft från Grupp 8/Prisma 1978. 167 sidor. Mycket gott skick. (f)
C.W. Paijkull
70 kr
Några ord till upplysning om bladet \"Li..
Häftad. Sveriges Geologiska Undersökning, på offentlig bekostnad utförd under ledning af A. Erdmann. 13. P.A. Norstedt & Söner, Stock..
Erdmann, E
140 kr
Några ord till upplysning om bladet \"Li..
Privatbundet halvklotband. Sveriges Geologiska Undersökning på offentlig bekostnad utförd under ledning af A. Erdmann. P.A. Norstedt ..
Johnson. Eyvind
70 kr
Några steg mot tystnaden
Inbunden med skyddsomslag. Bonniers förlag 1992, 460 s. Vikt 660 gram, skrymmande. Små riss i skyddsomslagets kant, eljest i mycket g..
Johnson, Eyvind
60 kr
Några steg mot tystnaden
Klotband utan skyddsomslag. Bonniers förlag 1973, 462 s. Vikt 640 gram, skrymmande. Mycket gott skick. (116ö)
Nyström, Martin
19 kr
Några Strindbergminnen
Klammerhäftad från Bokvännerna 1981. 16 s.
Nyström, Martin
19 kr
Några Strindbergminnen
Klammerhäftad från Bokvännerna 1981. 16 s.
Nyström, Martin
40 kr
Några Strindbergsminnen.
Klammerhäftad. Bokvännerna 1981, 16 s. Vikt 40 g. Mycket gott skick. (D)
Gustavsson, Anders
50 kr
Några trender i västtysk etnologi under ..
Häftad från 1980. 56 s.
Heller, Joseph
60 kr
Nånting har hänt
Inbunden med skyddsomslag. W&W 1974, 460 s. 720 gram, skrymmande. Skyddsomslag med två små riss i kanten, eljest i mycket gott skick...
Wesslén, Stig
60 kr
Når rovdyrene våker
Klotryggband utan skyddsomslag från Nasjonalforlaget i Oslo 1947. 143 [1] s. Ill. med fotografier i s/v.
Jürgen Huhn
80 kr
Näbbmössen - Livliga jägare i natten
Dekorerat förlagsband. Carlsen Bokförlag 1993. Vikt 370 gram. 40 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg, de flesta tagna av f..
Johansson, Elsie
70 kr
Näckrosträdet
Inbunden med skyddsomslag. Från omslagets baksida: -Näckrosträdet är ett porträtt av en kvinna som trots besvikelser och ensamhet hel..
Reiher, Carl-Henric
80 kr
Nämdö skärgård. Skärgårdsstiftelsens års..
Dekorerat förlagsband, Stiftelsen Stockholms Skärgård, 1996. ISBN: 91-272-284-27. 207 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och tec..
Berggren, Mats
60 kr
När blodrosen slår ut
Inbunden med skyddsomslag. Rabén&Sjögren 1989, 247 s. Vikt 470 gram. Rec ex. Risp på skyddsomslaget (1 cm), eljest i mycket gott skic..
Ekström, Margareta
60 kr
När de red omkring. En skojarroman om al..
Häftad. Oskuren. Bonniers 1969, 183 s. Vikt 340 gram. Mycket gott skick. (121ö)
Klum, Mattias / Odöö, Hans
110 kr
När dimman lättar. Boken om regnskogens ..
Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad i färg. Bokförlaget EKO 1992, 150 s. 28,5x23,5 cm. Vikt 1060 g. Aningen stött vid övre..
Christer Olofsson
180 kr
När dom andra sover -en berättelse från ..
Dekorerat förlagsband. Gullers Förlag 2007. 1750 gram. 31x26,5 cm. 199 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Boken är förla..
Stierlin, Helm / Wirsching, Michael
80 kr
När familjen är sjuk. Om psykosomatiska ..
Dekorerat förlagsband, Natu o Kultur 1987. ISBN: 91-27-01511-4. 287 sidor. Översättning av Finn Frisch. Bra skick.
Jonas Norrby
90 kr
När Forsmark brann
Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Forsmarks Kraftgrupp 1984. 570 gram. 115 sidor. Illustrerad med fotografier, faksimil och kar..
Annastina Alkman
70 kr
När gräset var grönt. Minnen från ett Os..
Grönt förlagsband med skyddsomslag och guldtext på rygg och frampärm, Bonniers 1965. Övre rött snitt. 132 sidor. Redaktör Karin Jacob..
Kai Petersen
70 kr
När hände vad ? Världshistorisk uppslags..
Illustrerat pappband. Översättning Kurt Möller. Illustrerad med fotografier och teckningar efter historiska förlagor. Forum förlag 19..
Schulman, Audrey
80 kr
När isbjörnen kommer
Förlagsband med skyddsomslag. Forum 1996, 192 s. 400 gram. Nära nyskick. (skö 3)
Alfvén, Inger
60 kr
När jag tänker på pengar
Inbunden med skyddsomslag. Bonniers Förlag 1999, 304 s. Vikt 350 gram. Nära nyskick. (123ö)
Gunnel Linde
90 kr
När jag var mamma - När mamma var mamma ..
Häftad. Tre böcker. Illustrerade med fotografier i svartvitt. Bokförlaget Bra Böcker 1993, 211+158+199 s. Nära nyskick. (ö)
William R. Clark
80 kr
När jorden erövrades.
Dekorerat helklotband med skyddsomslag. Rikt illustrerad med kartor och teckningar mestadels i färg av Hans Schwarz. Översatt och bea..
De Geer, Gerhard
110 kr
När järnet bröt bygd. En krönika över Le..
Illustrerat pappband. Illustrerad med sv/v fotografier och kartor. Bonniers förlag 1975, 255 s. Namn på försättsblad. ISBN 91-0-04008..
[Järnvägsmueum, Stockholm]
60 kr
När järnvägen kom till Söderhamn. Ett hu..
Häftad. Kungl. Järnvägsstyrelsen i Stockholm/Söderhamns Stad 1961. Tryckt i 3000 ex. 31 sidor. Teckningar av Bertil Kumlien. Mycket g..
Ann Mari Falk
70 kr
När Kajsa och Klas gick vilse
Ryggklotband med dekorerade pärmar. Rabén&Sjögren 1974. Vikt 250 gram. 90 sidor. Illustrerad med teckningar ac Angélica Serrano. Namn..
Gustavson, Sigurd
50 kr
När Karlstad brann.
Häftad. Carlstads-Gillets skriftserie N:o 8. NWT i Karlstad 1965. 32 sidor. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
Åke Wiberg
80 kr
När klockorna klämtade
Klotband utan skyddsomslag. Eget förlag 1959. 279 sidor. Vikt 820 gram. Illustrerad med fotografier i svart/vitt. Mycket gott skick...
Wiklund, K.B.
50 kr
När kommo svenskarne till Finland?
Häfte. Lundequistska Bokhandeln, Upsala 1901, 36 s. Omslaget skadat i ryggen, prislapp på baksidan. Inlagan i gott skick. (hft001)
Heinrich Böll
70 kr
När kriget var slut
Förlagsband med skyddsomslag. Norstedts 1973, svensk originalutgåva. 480 gram. 272 sidor. Skyddsomslaget med några revor, inlagan gul..
Falk, Ann Mari (text) / Nygren, Tord (bi..
50 kr
När Lasse Larsson blev husse
Dekorerat pappband, Rabén & Sjögren 1967. Opaginerad. Mycket gott skick. (f)
Jan Myrdal
60 kr
När morgondagarna sjöng. Från glömda år.
Förlagsband med skyddsomslag. Norstedts förlag 1994, 372 s. 21,5x14,5x3 cm. Vikt 540 g. Skyddsomslaget tejplagat. Boken i mycket gott..
Pierre Pradervand
60 kr
När myror bär elefanter. De afrikanska b..
Häftad. W&W förlag 1990. Vikt 260 gram. 186 sidor. Med förord av Per Wästbeg. Översättning av Karin Andrae. Nära nyskick. (670)
Richardson, Howard / Berney, William
40 kr
När månen gick i moln
Klammerhäftad från Sveriges Radios förlag 1950, 79 s. Vikt 70 g. Mycket gott skick.
Mehmed Emin Bozarslan
60 kr
När paradiset kom till byn
Dekorerat förlagsband, förlaget Deng 1998. 280 gram. 160 sidor. Nära nyskick. (230ö)
Nils Ferlin
50 kr
När skönheten kom till byn och andra dik..
Dekorerat pappband. Urval och förord av Åke Runnquist. Omslag och illustrationer av Nisse Zetterberg. Litteraturfrämjandet 1982, 115 ..
Torgny Segerstedt
60 kr
När stormen klarar sikten. Artiklar 1933..
Förlagsband med skyddsomslag. Ordfront 1980. 490 gram. 263 sidor. Mycket gott skick. (ö)
Birgwer Nerman
60 kr
När Sverige kristnades.
Häftad, Skoglunds bokförlag 1945. 193 sidor. Illustrerad med fotografier, kartor och teckningar i svartvitt. Välbevarad.
Örjan Nyström & Bo Westlund (text) / Tom..
80 kr
När tiden byter fot - en resa genom det ..
Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad med fotografier i färg och svartvitt. Ordfront förlag 2001, 196 s. 26,5x19,5 cm. Vikt ..
Ulf Sörenson
150 kr
När tiden var ung. Arkitekturen och Stoc..
Svart klotryggband med hårda, illustrerade pärmar. Stockholmia förlag 1999. Monografier utgivna av Stockholms stad nr 140. 24,5x21,5 ..
William Feaver
80 kr
När vi var små. Den illustrerade barnbok..
Häftad. En överskådlig internationell översikt över barnboksillustrationernas och, inte minst, illustratörernas historia. 123 illustr..
Gunnar Rönn
70 kr
Nära fjället
Dekorerat förlagsband. Signerad av författaren. Bokförlaget Settern 1983. Vikt 410 gram. 260 sidor. Omslaget med smärre bruksspår. My..
Högelin-Brattström, Inger
50 kr
Nära ögat, Sandra.
Ryggklotband. Wahlströms Flickböcker 1952, 117 s. Vikt 140 gram. Namnteckning, tillskrift. Välhållen. (129ö)
<pihl, Ove / Malmkvist, Robert (proj. le..
50 kr
Nära. En inspirationsbok om det nya info..
Kartonnage. En bok om den nya tekniken, som kan göra livet lite enklare och lite roligare. Rikt illustrerad i färg och sv/v. Telia Nä..
Landquist, Solveig
60 kr
Närgångenheter. Åsikter om konst och lit..
Häftad. Natur och Kultur 1978, 171 sidor. Mycket gott skick. (101ö)
Yvonne Lin
80 kr
Närkamp & självförsvar. Teknik & taktik
Dekorerat pappband. Bokförlaget Prisma 1991. 24,5x21,5 cm. 440 gram. 92 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket g..
Erik Liljeroth (foto) & Bertil Waldén (t..
200 kr
Närke -ett bildverk
Blått gulddekorerat klotband med skyddsomslag och övre rött snitt. Allhems 1960. 2500 gram. 191 sidor + bildsvit. Skyddsomslaget med ..
Berg, Lars Otto
50 kr
Närkingar under frihetstidens revanschkr..
Klammerhäftad. Tillskrift från författaren. Illustrerad. Särtryck ur \"Närkingar i krig och fred\". Kumla 1989, s.277-298.21,5x17 cm...
90 kr
Närpesboken -hembygdslära för folkskolor..
Häftad. Närpes kommuns förlag i Närpes 1953. Ny omarbetad upplaga. 110 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt samt en karta...
Thoris, Lars
60 kr
Närstridsinstruktörens höst
Häftad. Debutbok. Norstedts Förlag 1974, 187 s. 240 gram. Namn på försättsblad. Mycket gott skick. (skö 10)
Peterson, Hans
50 kr
Nästan en idyll
Dekorerat klotband med skyddsomslag från Bra Böcker 1970. 251 s. 390 gram. Namnteckning. Skyddsomslaget nött i kanten. Boken i mycket..
Shirley C. Strum
70 kr
Nästan som människor. En resa in i babia..
Förlagsband med skyddsomslag, Forum 1989. Översättning av Lars Werdelin. 780 gram. 340 sidor. Illustrerad med fotografier i färg och ..
Wallace G. Pinford
60 kr
Näste man till rakning. Mannens dagliga ..
Dekorerat laminatband med skyddsomslag. Könemann 2000. 340 gram. 15,5x16 cm. 189 sidor. Rikt illustrerad i både färg och svartvitt. F..
Lone Dalsgaard / Jan Bendix
60 kr
Nätverksorganisering. Etablering och led..
Häftad. Översättning från danskan av Lena Josephson. Upplaga 1:1, Konsultförlaget i Uppsala 1998, 224 s. Vikt 530 g. Nära nyskick.
Katarina Ågren & Karin Lundholm
60 kr
Näverslöjd
Limhäftad. ICA förlaget 1970. 180 gram. 102 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Omslaget med bruksspår, eljest välbe..
Lisa melén
70 kr
Näversöm -Teknik, material, modeller.
Häftad. ICA förlaget 1978. 230 gram. 111 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt. Mycket gott skick. (f)
Elin Sköld & Julia Jonsson
70 kr
Näversöm från hemslöjdsföreningarna i Sö..
Häftad. LTs förlag 1972, andra upplagan. 360 gram. 80 sidor. Illustrerad med fotografier och teckningar i svartvitt. Omslaget med bru..
Melén, Lisa
50 kr
Näversöm. Teknik, material, modeller
Häftad från ICA-förlaget 1969, 111 s. 20x15 cm. Vikt 230 gram. Rikt illustrerad med fotografier i s/v. Mycket gott skick. (f)
Lisa Melén
50 kr
Näversömsmönster. Modeller och mönster f..
Limhäftad. ICA förlaget 1975. 200 gram. 95 sidor. Rikt illustrerad med fotografier och mönster i svartvitt. Överstruken namnteckning,..
50 kr
Nödbröd
Klammerhäftad. Landsmålsarkivets frågelistor 19. Särtryck ur Svenska Landsmål. Uppsala 1929. 14 sidor. Stämpel på omslaget, eljest vä..
Axel Östberg
80 kr
Nöjen och missnöjen i gamla Falun.
Häftad. Särtryck ur Falu-Kuriren 1961. 192 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt. Omslaget ojämnt blekt. Gott skick. (hft).
160 kr
Nöjesbåtar - segel och motor.
Inbunden med skyddsomslag. Engelska originalets titel: Pleasure Boating. Översättning av Bengt Hult. Ur presentationen; \"Boken är ti..
Elsa Haglund
90 kr
Nöjesfiskarens kokbok.
Kartonnage med illustrerade hårda pärmar. Svenska Jägareförbundet/Svensk Natur och Norstedts 1996. Under medverkan av Bertil Haglund ..
Elsa Haglund under medverkan av Bertil H..
80 kr
Nöjesfiskarens kokbok.
Dekorerat pappband. Svenska Jägarefurbundet/Svensk Natur. Almqvist&Wiksell/Gebers förlag 1962, 190 s. Vikt 370 gram. Illusterad av Gu..
Rydå / Gustafsson / Petersson
90 kr
Nötkreaturen i lantbruksproduktionen
Dekorerat förlagsband. LTK 1962. Vikt 550 gram. 335 sidor. Innehåll: Husdjursskötseln - Växtodlingen och husdjursskötseln - Djurmater..
J. Axelsson
70 kr
Nötkreaturens utfodring och skötsel - 1..
Dekorerat linneband med färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet. Nordisk Rotogravyr 1937. Vikt 300 gram. 203 sidor. Innehåll..
Axel Helmenius (samordning av innehållet)
70 kr


