Just nu 1 406 193 annonser
Säljare: Fryksdalens Antikvariat

Carl Nordenfalk

75 kr

A .Watteau och andra franska mästare i M..

Ehlins 1953 Häftad Ca 140 sidor, illustrerad, exlibris Einar Lunell

Lubor & Werner Hájek & Forman

250 kr

A book of Chinese art

Spring books London 1966 Inbunden Four thosand years of sculpture, painting, bronze, jade lacquer and porcelain. With 20 colour plate..

Charles Morgan

45 kr

A Breeze of Morning

Macmillan London 1951 Inbunden this is a love-story of a group young men and women, its also a story of the by's own first love or ra..

Graham Greene

23 kr

A Burnt-Out Case

Heinemann London 1961 Inbunden Ca 250 sidor, på engelska, gott skick, namnnotering

Grete Ring

150 kr

A century of French painting 1400-1500

"Phaidon press, London 1949 Inbunden Contents : Suvey of litterature, Patrons and Sitters, Artist and their work, ; Plates, List of A..

Mary McCarthy

23 kr

A Charmed Life

Signet N.Y. 1964 Häftad A novel about the inhabitants of an artists' colony in a bleak New England seacoast town Ca 220 sidor, på eng..

Thomas Blackburn

45 kr

A Clip of Steel

"Macgibbon & Kee London 1969 Inbunden "" A Picaresque Autobiography "" Thomas Blackburn's father was country vicar who had been born..

William Freeman

75 kr

A consise dictionary of English slang

Engl. Univ. Press 1958 Inbunden Ca 270 sidor

José Pierre

175 kr

Á Distance de fée Yoshiko

Somog éditions dárt 1999 Inbunden Ett praktverk om konstnären Yoshiko om hennes konst med stora vackra färgbilder Ca 130 sidor, på f..

Ernest Raymond

45 kr

A Family that was

Cassel London 1934 Inbunden Ca 450 sidor, på engelska, gott skick, namnnotering

Joyce Cary

23 kr

A fearful joy

M.Joseph London 1949 Inbunden Ca 380 sidor, gott skick, några revor på skyddsomslag, på engelska, exlibris

Howards Hansford

135 kr

A glossary of Chinese art and Archaelogy

China society London 1954 Inbunden Contetnts. Metals, gems and gem-stones, Sculpture in stone, paiinting ceramics a.s.o. .. will meet..

Harold Laski

95 kr

A Grammar of Politics

George Allen and Unwind London 1950 Inbunden Contents: The purpose of Social Organisation, Sovereignty, Rights, Liberty and Equality,..

75 kr

A Guide to Making Better Movies

Amateur Cinema League USA 1949 Häftad For all 8 mm and 16 mm filmers, the ACL movie book, second revised edition illustrated Ca 300 s..

75 kr

A guide to the materials for Swedish his..

"Kungl. Krigsarkivet 1958 Häftad "" The object of this handbook is to give a general survey of the manuscrpt material reating to Swed..

E. B. Havell

95 kr

A handbook of Indian art

Murray, London 1927 Inbunden Contents: Architecture ( 145 pages), sculpture, painting Ca 220 sidor, några nagg på bandet, en fläck i..

I Compton-Burnett

45 kr

A Heritage and its history

Victor Gollancz London 1959 Inbunden ( Compton Burnett ) Ca 240 sidor, på engelska, boken i gott skick, med skyddsomslag som har nå..

Baugh and Cable

135 kr

A History of the English Language

Guild Publ. London 1986 Inbunden Contents. English Present and Future, The Indo-European Family of Languages, Old English, Foreign In..

Bertrand Russell

135 kr

A history of Western Philosophy

Simon and Schuster NY 1945 Inbunden And its Connection with Political and Social Circumstances from the Earliest Times to the Present..

Bertrand Russell

115 kr

A history of Western Philosophy

Routledge London 1996 Häftad And its Connection with Political and Social Circumstances from the Earliest Times to the Present Day Ca..

I Compton-Burnett

45 kr

A house and its head

Eyre & Spottiswoode London 1951 Inbunden Miss Compton Burnett has chosen for the theme of her novels - the family, and has laid bare ..

Richard Collier

45 kr

A House called Memory

Collins London 1960 Inbunden A writer's story of his childhood, this book is both a poignant and amusing memoir and a vivid presentat..

Josephine Bell

45 kr

A Hydra with six heads

Hodder and Stoughton 1970 Inbunden ( In the series King Crime ) Ca 190 sidor, på engelska, med skyddsomslag som har några nagg, ägare..

Wolf Mankowitz

45 kr

A Kid for Two Farthings

Andre Deutsch London 1953 Inbunden The book of the Film , illustrated by James Boswell Ca 120 sidor, på engelska, boken i gott skick ..

Lin Yutang

45 kr

A Leaf in the Storm

Sun Dial Press, New York 1946 Inbunden ( China ) Ca 370 sidor, på engelska, gott skick, exlibris

John Buckhan

23 kr

A lost lady of old years

T Nelson 1922 Inbunden Ca 300 sidor, gott skick, på engelska

Biró Béla

125 kr

A Magyar müvészettörténeti iradalom bibl..

Képzömüvészeti Alap Kiad. 1955 Inbunden ( Biliographie der Ungarischen kunsgeschichtlichen literatur ) Ca 600 sidor, på ungerska, lit..

Han Suyin

45 kr

A Many-Splendoured thing

J. Cape London 1953 Inbunden Ca 370 sidor, gott skick, på engelska

Han Suyin

45 kr

A Many-Splendoured Thing

J. Cape London 1953 Inbunden Ca 370 sidor, på engelska, gott skick

William Henry Dillon

275 kr

A Narrative of my professional adventure..

Navy Records Society 1953 Inbunden The Revolutionary War 1793-1794, Ile de Groix and the Great Storms, The Lesser Antilles, Ireland: ..

Henry Sweet

45 kr

A new english grammer, logical and histo..

Claredon pr. Oxford 1960 Inbunden Part 1. Introduction, phonology, and accidence Ca 500 sidor, gott skick, på engelska

135 kr

A New English-Chinese Dictionary

Joint Publishing Company Hong Kong 1983 Inbunden Ca 1.600 sidor, gott skick med skyddsomslag, förord på kinesiska

Elliott Arnold

23 kr

A Night of Watching

Charles Scribner's sons N.Y. 1967 Inbunden Ca 430 sidor, på engelska, gott skick, utan skyddsomslag, namnnotering

G D Vovchenko

23 kr

A palace of learing

FLPH Moskva 1954 Häftad A palace of learing, new buildings of the Lomonosov state university of Moscow Ca 30 sidor, några småveck och..

Gwyn Griffin

45 kr

A significant Experience

Jonathan Cape London 1963 Inbunden Set in a British regimental training school in Egypt during World War l l , the story concerns th..

Asa Briggs

145 kr

A Social History of England

BCA 1994 Inbunden New Edition. From the Ice Age to the Channel Tunnel. Completely re-illustrated, the is complemented by over 250 map..

Simon Dewes

23 kr

A Suffolk Childhood

Hutchinson of London 1959 Inbunden The scene is the town of Hadleigh and the time is 1914 to 1919 when the author became ten years ol..

Charles Dickens

23 kr

A Tale of Two Cities

The modern Library New York 1950 ? Inbunden Ca 400 sidor, på engelska, gott skick, tryckår saknas troligen kring 1940-1950

Eugene O'Neil

45 kr

A Touch for the Poet

Cape London 1957 Inbunden A Play in four acts Ca 140 sidor, på engelska, gott skick utan skyddsomslag

John Haylock

23 kr

A touch of the Orient

"P Owen London 1990 Inbunden "".. In which nothing is quite as it seems including all notions of sex.."" Ca 200 sidor, gott skick, på..

Michael Underwood

45 kr

A trout in the milk

Macmillan 1971 Inbunden Ca 190 sidor, gott skick, på engelska, exlibris,

James Mitchell

45 kr

A Way Back

Peter Davies London 1959 Inbunden this is a story of a man with a past. For seven years he had been carrying a dreadful secret. He h..

Vilhelm Moberg

23 kr

A.P. Rosell

Bon 1943 Häftad ingår i serien Eliten

Unto Kupianen

23 kr

Aamukuutamo

WSOY 1946 Inbunden Ca 120 sidor, gott skick men rester från etikett på insidan, på finska

Johannes V Jensen

150 kr

Aarbog 1916

Gyldendal. Köpenh. 1916 Inbunden Myter, om Köpenhamn, artiklar, Hans Deuvs mm. Nobelpristagare i litteratur 1944 Ca 300 sidor, illust..

Unto Kupiainen

23 kr

Aaro Hellaakosken mestarikokoelma

"WSOY 1946 Häftad "" Huojuvat keulat "" Ca 35 sidor, gott skick, på finska"

E Nevanlinna

45 kr

Aatteita ja Ihmisiä

WSOY 1933 Häftad Sisällys: Heimous, Kansallinen sivistyksemme, Palvelemisen henki, Tieteen ylistys, Nuorisolle, Ihmisiä, Pöytäpuheita..

M. Marcus

100 kr

AB Vin & Spritcentralen 1917-1942

1942 Häftad Bolagets historia med anledning av 25 års verksamhet Ca 400 sidor, omslaget något fransigt och några svaga fläckar

Lennart & Poul Helsing & Ströyer

45 kr

ABC

R&S 1991 Inbunden Ca 30 sidor, lite större format med illustrationer av Poul Ströye gåvotillskrift

Ruben Wagnsson

275 kr

ABC

FSF 1955 Inbunden Vår folkundervisning från medeltid till enhetsskola. Rikt illustrerad kring undervisningshistoria från 1500-talet o..

Gösta Bengtsson

70 kr

ABC om hästar

LT 1973 Inbunden Om hästens ras, brukstyp, kroppsbyggnad, prestationsprövning, avel och raser, hästhållning och praktiskt hästavelsar..

Sven Ekwall

45 kr

ABC-bok, katekes och kulram - kamin och ..

1997 Häftad Skolans lokalvård och småskolläraryrkets feminisering i ett historisk perspektiv. Utgiven av föreningen för svensk unde..

Georges Dorys

75 kr

Abdul-Hamid i privatlifvet

W&W 1901 Inbunden Under pseudonymen Georges Dorys gömmer sig en ung diplomat av grekisk börd men född och uppvuxen i Konstantinopel. ..

Karlheinz Deschner

45 kr

Abermals krähte der Hahn

Moewig Argumente 1989 Häftad Das Buch enthält im Kern eine Darstellung der Antiken Kirche der entwicklungsgeschichtlichen wichtigsten..

Paul Liebe

95 kr

Abglanz des Ewigen

Evangelische Verlagsanstalt Berlin 1962 Inbunden Eine Deutung christlicher Bildwerke aus Mittelalter und Neuzeit, mit 90 Abbildungen ..

Abram and Jerome Chayes and Wiesner ( ed..

45 kr

ABM

Harper & Row New York 1969 Inbunden An evaluation of the decision to deploy an antiballistic missile system: Contents ADN Deployment:..

Hugh Walpole

45 kr

Above the dark Circus

Macmillan London 1931 Inbunden An adventure Ca 270 sidior, på engelska, några nagg kring rygg, exlibris

Sigmund Freud

23 kr

Abriss der Psychoanalyse das Unbehagen i..

Fischer Bücherei 1955 Häftad Ca 220 sidor, på tyska, gott skick men det förekommer några få understrykningar, pocket

Gunnar Ljusterdal

23 kr

Absolut Grönköping

Legenda 1996 Inbunden Årsbok från Grönköpings veckoblad 1996 Ca 125 sidor, gott skick

Bengt Berg

75 kr

Abu Markúb

Nord. 1926 Inbunden På jakt efter jordens märkvärdigaste fågel Ca 220 sidor, illustrerad, namnnotering

95 kr

Acta no 13 Helsinki 31 V -6.Vl 1988

1991 Häftad Utgiven av International Commission of Military History Två band ca 500 sidor, gott skick, flerspråkig, ryska, franska s..

Rud. Hall (red)

95 kr

Acta till Hudiksvalls läroverks historia

1937 Häftad Källskrifter från 1600-talet till 1800-talet Ca 200 sidor, i serien Årsböcker i Svensk undervisningshistoria

Peter Bamm

23 kr

Adam und der Affe

Knaur 1972 Häftad Essays, Inhalt: Mensch und Wissenschaft, Geist unsere Zeit, Das Buch - Alte und Neu Testament, etc. Ca 120 sidor, p..

W Granath

275 kr

Adelsjunkern och mjölnarflickan

Sundqvist 1901 Inbunden Ca 1.200 sidor, en historisk roman från Johan lll:s och Sigismunds tid, med illustrationer, någon fläck i ry..

John Gay

85 kr

Aderton visor ur Tiggarens Opera

Natur och Kultur 1960 Häftad I svensk tolkning och med inledning av Per Erik Wahlund, med dedikation från översättaren Ca 40 sidor, p..

David Douglas Duncan

350 kr

Adieu Picasso

F. Molden 1974 Inbunden En rikt illustrerad bok med många bilder av och på Picasso med familjer. Ca 300 sidor, på tyska, i större for..

Erkki Kivijärvi

75 kr

Adolf Lindfors

Otava 1923 Inbunden Skådespelare, teater Ca 100 sidor, rikt illustrerad, gott skick, på finska, namnnotering

Adolf Törneros

250 kr

Adolf Törneros brev

Bon. 1925 Inbunden Törneros (1794-1839) var författare och klassisk filolog, var professor i estetik och latin rektor för Uppsala uni..

Esther Montelius

125 kr

Adolfsfors

Å&Å 1920 Inbunden Om ett gammalt Värmlandsbruk och dess brukspatroner om bla om Köla, mm. Ca 400 sidor, ljust dekorerat klotband, go..

Nils Afzelius

375 kr

Adolph Törnros brev 1-9

Bon. 1950 Häftad Adolf Törneros var född i Eskilstuna 1794 och var verksam som filolog vid Uppsala universitet. I hans efterlämnade p..

Renate Welsh

23 kr

Adressaten okänt

Bergh 1985 Inbunden Sebastian vet att hans pappa inte bor hemma längre. Men varför? Han tror inte att hans pappa vill skilja sig frå..

Ragnar Jändel

23 kr

Advent

Lindblad 1929 Häftad Ca 70 sidor, gott skick, namnnotering

Bror & Inez Funck & Benson

23 kr

Afasi patienten

N&K 1971 Häftad En patient berättar om hur han själv drabbas av afasi och hur han genomgick behandling Ca 60 sidor, gåvotillskrift

Ralph Herrmanns

145 kr

Affischer av Miró

AH Grafik 1974 Inbunden rikt illustrerad med många illustrationer i färg och svartvit och om konstnärens liv. En fint komponerad bok ..

Jack Mc Laren

23 kr

Affärer på Söderhavsöarna

Hökerberg 1949 Häftad Om ett skeppsbrott, och räddad lever han vidare som handelsman på Söderhavsöarna Ca 270 sidor, lite nött på oms..

Hans Ingvar Hanson

75 kr

Affärsliv och moral

Liber 1986 Inbunden Det finns andra drivkrafter i näringslivet än vinstbegär, boken är ett redskap när det gäller att formulera en af..

Jack London

75 kr

Afgrundsdjuret

Bohlin 1917 Inbunden Ca 170 sidor, linneband inbundet hos G Hedberg, med originalomslaget bevarat, gott skick, exlibris Carl Kempe

Johan Henric Kellgren

75 kr

Afhandling om näringstvånget i gemen och..

N&K 1954 Häftad Med efterskrift av E. N. Tigerstedt Ca 60 sidor, gott skick, boken var en julgåva från förlaget med en upplaga på 1.8..

Gerhard de Geer

45 kr

Afrikansk rapsodi

Bon. 1955 Inbunden Om olika länder i Africa, illustrerad Ca 220 sidor, gott skick

CS Forester

125 kr

Afrikas drottning

Iris 1996 Talbok Uppläsare Lars Lind 5 kassetter, speltid 7 timmar och 15 minuter

Hans Joachim Matussek

95 kr

Afrikas mörka hemlighet

Skandinaviska bokförlaget 1984 Inbunden Mycket om Afrikas historia och kultur, med många illustrationer, boken är rik på illustrati..

Carl Boberg

75 kr

Afsides

Sanningsvittnets förlag 1905 Inbunden Korta stycken för den enskilde, med hänvisning till olika bibelverser ( Avsides ) Ca 300 sidor,..

Folke Edsmyr

23 kr

Afton eller morgon i Mellersta Östern

Harrier 1970 Inbunden Ca 150 sidor, gott skick, med några illustrationer

Carl Boberg

125 kr

Aftonskyar

Sanningsvittnets förlagsexp. 1901 Inbunden Blandade dikter och sånger Ca 300 sidor, ett fint just band med tryck i svart och guld i f..

Kathleen Tynan

95 kr

Agatha A novel of mystery

Weidenfeld and Nicolson London 1978 Inbunden On December 1926 , the famous mystery writer Agatha Christie disappeared from her home. ..

Alex Comfort

45 kr

Ageing

Routledge & Kegan 1964 Inbunden The biology of senescence ( biologi ) Ca 300 sidor, på engelska, gott skickcomfort

Sture Källberg

23 kr

Agnarna i vinden

Norst. Pan 1977 Häftad En skildring som tar vid där Lo-Johanssons slutade som ger en bild ur bondesamhället växte fram och gått förlo..

Olof Lagercrantz

45 kr

Agnes von Krusenstjerna

Bon. 1980 Inbunden Om Agnes liv och hennes författarskap och en del om David Sprengel med några illustrationer, Ca 250 sidor, gott sk..

Erik Norelius

23 kr

Agostino den galne

NWT 1966 Inbunden Kriminalkrönika från Värmland. En redogörelse för orsakerna till att man redan före år 1350 dansade jig i Homlmedal..

Erik Norelius

75 kr

Agostino stadgar sig

NWT 1967 Häftad Om ett återbesök i barndomens hembygd.

Pär Lagerkvist

23 kr

Ahaverus död

Bon 1960 Inbunden Nobelpristagare 1951 ( Nobelpris ) Ca 130 sidor, gott skick

Rabindranath Tagore

75 kr

Ahnaat paadet

Kust. Otava 1923 Häftad Ynna muita kertomuksia (Fick nobelpriset 1913 ) Ca 230 sidor, boken i gott skick men några ytterkanten på om..

Anna Lenah Elgström

23 kr

Aikamme Naisia

Soumen Kirja 1946 Inbunden Sisällys: Aleksandra Kollontay, Elaanor RoseveltEllen Galsgow, Margaret Sanger etc, etc Ca 320 sidor, på f..

Annie Bresant

75 kr

Aikan viisaus

S. Teosofinen seura 1923 Inbunden Teosofisten oppien pääpiirteet. ( teosofi 9 Ca 300 sidor, något slitage på bandet och några mindre ..

V. Tarkiainen

75 kr

Aino ja muut kalevalan naiset

WSOY 1911 Häftad Ca 100 sidor, på finska, några småveck och nagg på omslag , övrigt gott skick

Mary Stewart

23 kr

Airs above the ground

Hodder & Stoughton 1965 Inbunden Ca 250 sidor, på engelska, gott skick, namnnotering

Joyce Cary

23 kr

Aissa Saved

M.Joseph London 1949 Inbunden Ca 200 sidor, gott skick, några smånagg på skyddsomslag, på engelska, exlibris

Lempi Ahla

23 kr

Ajatelmia

"Otava 1939 Inbunden Maailman kirjallisuudesta koonnut Lempi Ahla . "" Ätä heitä sankaria pois sielustasi "" - Nietzsche Ca 190 sido..

Alf Ahlberg

75 kr

Ajatusten vapauttaminen

KK 1939 Häftad Sisällys: Järkeistämisen merkitys ajatuselämässä, Tosiasiain toteminen, Minän ennakkoluulot, Rymän harhakuvitelmat, Pr..

Bengt Eriksson

23 kr

Akersunds landskyrka

" 1984 Häftad Kort historik och beskrivning över "" Landsortens Riddarholmskyrka "" illustrerad Ca 50 sidor, gott skick"

165 kr

Aktiebolaget de Lavals ångturbin

1945 Inbunden innehåller: Om ångtekniken i Sverige, med beskrivning över tekniken i tabeller, formler, funktionssätt, olika typer av..

Birgitta Rudberg

75 kr

Aktiv avspänning

N&K 1994 Inbunden Hur gör man när man vill slippa sina spänningar i axlar och nacke, i rygg och ben, när man plågas av huvudvärk och ..

Gerhard / Tomas Dotevall / Ihre (red)

75 kr

Aktuella tarmproblem

Tika 1975 Inbunden Tar upp praktiska synpunkter på aktuella tarmproblem, allt från gas till stomier Ca 180 sidor

125 kr

Aktuellt 1976

Bertmark 1976 Inbunden Rikt illustrerad årsbok Ca 300 sidor, grönt band i större format, med guldtryck i front, gott skick

95 kr

Aktuellt 1977

Bertmark 1977 Inbunden Årsbok, rikt illustrerad Ca 300 sidor, grönt band i större format med guldtryck, gott skick

95 kr

Aktuellt 1978

Bertmark 1978 Inbunden Årsbok, rikt illustrerad Ca 300 sidor, grönt band i större format med guldtryck, gott skick

95 kr

Aktuellt 1979

Bertmark 1979 Inbunden Årsbok, rikt illustrerad Ca 300 sidor, grönt band i större format med guldtryck, gott skick

95 kr

Aktuellt 1980

Bertmark 1980 Inbunden Årsbok, rikt illustrerad Ca 300 sidor, grönt band i större format med guldtryck, gott skick

95 kr

Aktuellt 1985

Bertmark 1985 Inbunden Årsbok, rikt illustrerad Ca 300 sidor, grönt band i större format med guldtryck, gott skick

23 kr

Aktuellt från Motorhistoriska sällskapet..

MHS 1974 Tidskrift Rikt illustrerat häfte, fler nummer och årgångar finns i lager. Fråga ! Ca 40 sidor

Thor Heyerdahl

45 kr

Aku-Aku

Forum 1960 Inbunden Om Påsköns hemlighet, mysteriet bakom Påsköns jättar, Morongo Uta, en ruinstad i molnen, Långöronens hemlighet, ..

Frank G Slaughter

23 kr

Akut fall

Norst. 1971 Inbunden Ca 260 sidor, gott skick, men ett märke från en namnetikett på ett av de tomma försättsbladen

Walt Disney

23 kr

Aladdin och den elaka trollkarlen

Kalle Ankas bokklubb / Hemmets Journal 1980 Inbunden Rikt illustrerad i färg Ca 40 sidor, dekorerat pappaband, gott skick

Anna Kaari

45 kr

Alakuloinen meri

WSOY 1928 Häftad Ca 90 sidor, några hörnveck och småfläckar, övrigt gott skick, på finska

J.L Hardy

45 kr

Alarm

tiden 1936 Häftad Hardy var 20 år då han 1914 tillfångatogs av tyskarna och under de följande åren under första världskriget blev inf..

325 kr

Albert Bonnier 125 år

Bon. 1962 Inbunden Med många författarporträtt i ord och bild, litteraturhistoria och pesonhistoria, vikt ca 3 kilo Ca 390 sidor, gul..

Åke Bonnier ( red )

350 kr

Albert Bonniers förlag 100 år

Bon. 1937 Inbunden Rikt illustrerad med faksimiler, foton och en del färgbilder - ett stycke litteraturhistoria där många författare ..

425 kr

Albert Bonniers Förlag 100 år

Bon. 1937 Inbunden Boken gavs ut till Albert Bonniers förlags hundraårsjubileum. En litteraturhistorisk och Personhistoriska bok med ..

45 kr

Albert Engström sällskapet årsbok 1995

1995 Häftad innehåller bla En liten historik över Grönköping, Dan Andersson medarbetare i Strix, Strix-polkan, och mycket mer Ca 160..

Erik Lundberg

125 kr

Albertus Pictor

SAK 1961 Häftad Albert Målare levde mellan 1400-1500-talet och är mest känd som kyrkomålare. Den här boken är rikt illustrerad med bi..

Johannes Beer

145 kr

Albrecht Dürer als Zeichnier

K.R. Langewiesche , Taunus Häftad Ca 80 sidor, rikt illustrerad, gott skick, på tyska

A L'école

150 kr

Alcibiade enfant

Pieree Marteu Amsterdam 1866 Inbunden Ca 140 sidor, på franska, några nagg på omslag, innehållet i gott skick

Ulf Durling

45 kr

Aldrig i livet

Bra spänning 1985 Inbunden Ca 200 sidor, gott skick, namnnotering

Margareta Sjögren-Olsson

23 kr

Aldrig mer

Bon 1975 Inbunden Ff. berättar om sin man Jolo som oväntat gick bort 1974 och om hur det är att bli ensam, hur man reagerar på ett dö..

Sven Stolpe

23 kr

Aleksander Vaskiseppä

Otava 1936 Häftad Oxford-kirja Ca 130 sidor, gott skick

Peter Bamm

45 kr

Alexander den store eller världens förva..

Forum 1966 Inbunden Om ungdomsåren och språnget i framtiden. Om slaget vid Issos , Persepolis, Myter om politik mellan slagen, risk o..

Margaret Artwodd

45 kr

Alias Grace

1997 1997 Inbunden Var Grace Marks en djävul i kvinnoskepnad, en femme fatale, den verkliga mördaren ? Eller var hon svag, naiv och d..

Bruno Edberg

175 kr

Alingsås Köpmannaförening Minneskrift 19..

1936 Häftad Händelser och personer i föreningens historia 1906-1936, med några illustrationer. Denna minneskrift är tryckt i nr 300 ..

Hertha Hanson

145 kr

Alkemi, romantik och rasvetenskap

Nya Doxa 1994 Inbunden En inträngande studie av rasforskningens historiska bakgrund där en önskan att återskapa sambandet mellan det ..

Paulo Coelho

23 kr

Alkemisten

Bazar 204 Häftad Alkemisten är historien om Santiago en andalusisk herdepojke som följer sin dröm om att finna en av världens dyrbara..

Frederic Grunfeld ( red )

95 kr

All jordens spel och lekar

BB 95 Inbunden En sammanställning av jordens och historiens mest fängslande spel och lekar. Från brädspel till den 3000 år gamla Kung..

Viscount Churchill

45 kr

All My Sins Remembered

Heinemann London 1964 Inbunden Contents: Send-dunes and Shark's Blood. Scintillating Schizophrenia, My Uncle Hugh, My Father's House,..

Rachel Field

85 kr

All this and Heaven too

"Macmillan New York 1940 Inbunden Contents: "" Mademoiselle D"" 1841-1848 , Mademoiselle Henrietta Desportes 1849-1851. Mrs Henry M. ..

Karl Johan Rådström ( red )

23 kr

All värdens berättare nr 7 / 1948

AvB 1948 Tidskrift tidskrift för litterär underhållning, innehåller bla förvandlingen av Folke Fridell, Irja Browallius Storstad mm C..

Karl Johan Rådström ( red )

23 kr

All värdens berättare nr 9 / 1948

AvB 1948 Tidskrift Tidskrift för litterär underhållning, innehåller bla om Hjalmar Bergman, En amerikanska i Paris av Pär rådström, m..

Karl Johan Rådström ( red )

23 kr

All världens berättare nr 11 / 1950

AvB 1950 Tidskrift Tidskrift för litterär underhållning, innehåller bla om och av Oscar Wilde, Raseri och vanmakt av Flaubert mm Ca ..

Borg Liljeström Öckerman

85 kr

All världens djur 1-2

Lindblads 1970 Inbunden Del ett handlar om svenska djur och djur frön övriga Europa och andra världsdelar med många foton och tecknin..

Sten Holmquist

23 kr

Alla dessa nätter

Sellin 1993 Inbunden Ca 270 sidor

Wina Born

125 kr

Alla dessa viner

Wezäta 1975 Inbunden Guide och atlas, 40 kartor över världens vindistrikt, 78 etiketter, 56 färgbilder. Ca 150 sidor, lite större for..

Wina Born

125 kr

Alla dessa viner

Wezäta 1980 Inbunden Guide och atlas, 40 kartor över världens vindistrikt, 78 etiketter, 56 färgbilder. Ca 150 sidor, lite större for..

Ernest K. Gann

23 kr

Alla för en

BB 1975 Inbunden En roman i flygmiljö, kring 1960-talet med Boeing 727, och 707 mm Ca 300 sidor, gott skick

Tom Savage

45 kr

Alla Hjärtans dag

Richter 1997 Inbunden En man förföljer Jillian, ger henne små presenter, lämnar lappar i hennes brevlåda, allt hon vet om honom är at..

Graig Thomas

23 kr

Alla katter grå

Bon. 1990 Inbunden Om ett avhopp från Östtyskland och KGB-agenter Ca 400 sidor, med skyddsomslag, gåvonotering

Graig Thomas

55 kr

Alla katter grå

Forum 1989 Inbunden Kenneth Aubrey åtar sig att arrangera ett avhopp från Östtyskland… Ca 400 sidor, boken gott skick, med skyddsomsl..

Graig Thomas

60 kr

Alla katter grå

Forum 1989 Inbunden Kenneth Aubrey åtar sig att arrangera ett avhopp från Östtyskland… Ca 400 sidor, gott skick, med skyddsomslag

Anna-Greta Leijon

45 kr

Alla rosor ska inte tuktas !

Tiden 1991 Inbunden Förre stadsrådet Anna-Greta Leijon berättar om sin barndom och uppväxt och sitt politiska liv. Bla om varannan da..

Ragnar Eklund

23 kr

Alla själars natt

Nord. 1955 Häftad Ragnar Eklund växte i Karlstads biskopsgård och var född 1909 och död 1997 Ca 70 sidor, ou

Alf Henrikson

145 kr

Alla tider

BB 1978 Inbunden Boken sammanfattar alla betydande staters historia under 4000 år. Ger en mycket bra översikt med viktiga årtal över ..

Richmal Crompton

23 kr

Alla tiders Bill

Lindqvist 1952 Inbunden Ca 150 sid

Arne Hirdman

95 kr

Alla tiders folkböcker

FIB 1950 Häftad Ett bidrag till den billiga bokens historia, många kuriösa berättelser om boken och historier kring böcker Ca 140 sid..

Otto Karl-Oskarsson

23 kr

Alla älvens timmer

Bon. 1949 Häftad Förf. föddes i Norrbotten 1915 och det är skogens och brukets proletärer som han skriver om. Ca 250 sidor, gott skick

Robert Hichens

45 kr

Allahs trädgård

Wahl. 1943 Inbunden Ökenroman Ca 240 sidor, i ett brunt halvfranskt band, gott skick, namnnotering

Johannes Mario Simmel

45 kr

Alle Menschen werder Brüder

Droemer Knaur 1967 Inbunden Roman Ca 780 sdior, på tyska, gott skick

Gordon Johnston

45 kr

Allemans bok om måleri

Liber 1976 Häftad En vägledning för den som vill måla själv Ca 90 sidor, rikt illustrerad, namnnotering

Nils & Jan Thomsen & Linders

45 kr

Allemansrätten - en handledning

Settern 1986 Inbunden En lättläst bok om allemansrätten som ger svar på frågor vilka berör turister, strövare, bäplockare, jägare och..

Gisela und Dietmar Winkler

75 kr

Allez hopp durch die Welt

"Henschelverlag Berlin 1981 Häftad Aus dem Leben berühmter Akrobaten; Hanlon-Lees, Jules Léotard, Siegmund Breitbart, Cliff Aeros, Ji..

Wilhelm Stern

75 kr

Allgemeine Psychologie

Marinus Nijhoff 1950 Inbunden Allgemeine Psychologie auf personalistischer Grundlage Ca 800 sidor, på tyska, gott skick, namnnotering

150 kr

Allhems Världsatlas

Allhem 1959 Inbunden Ett kartgeografiskt uppslagsverk med alfabetiskt register på över 55.000 namn Ca 300 sidor, större format

Allan & Alf Degerman & Ahlberg

23 kr

Allmän historia del 2 Nya tiden

Ehlin 1950 Inbunden Ingår i folkbildningsserien, andra upplagan Ca 200 sidor, gott skick

Anton Nyström

450 kr

Allmän kulturhistoria

Gernandt 1900 Inbunden Det mänskliga livet och dess utveckling , religion, filosofi, seder, konst och vetenskapliga upptäckter. 4 hal..

Elsi Rydsjö

23 kr

Allra kärestan min

Svalan 1985 Inbunden Efter nio år i rysk fångenskap kommer Fredrik år 1718 åter hem till föräldrar på skånegården... Ca 270 sidor, bo..

Edwin Ahlqvist ( red)

75 kr

Allsport nr 1 1951

Cirkelförlaget 1951 Tidskrift Sporttidskrift, rikt illustrerad om många typer av sport. I detta nr bla : Världsmästarna i boxning, om..

Edwin Ahlqvist ( red)

23 kr

Allsport nr 10 1951

Cirkelförlaget 1951 Tidskrift Sporttidskrift, rikt illustrerad om många typer av sport. I detta nr bla : Kumla-Frasse färgstark veter..

Edwin Ahlqvist ( red)

23 kr

Allsport nr 9 1951

Cirkelförlaget 195 Tidskrift Sporttidskrift, rikt illustrerad om många typer av sport. I detta nr bla : Om skånska Göta plantskola fö..

Sven Holm

23 kr

Allt om fläckar

Fredborgs 1946 Häftad Många olika recept på hur man tar bort olika typer av fläckar, illustrerad av Des Asmussen Ca 95 sidor, gott sk..

Jan Lundgren

23 kr

Allt om Stockholm

Bromberg 1985 Inbunden Lasse Åberg och Brasse Brännströms Stockholmsguide vänder sig till den som kommer till Stockholm på skolresa, ..

Anna-Lisa Almqvist

23 kr

Allt ordnar sig Annika

Wahl. 1973 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker , flickbok nr 1696 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering

Dorothy Eden

45 kr

Allt utom kärlek

Wahl. 1976 Inbunden Ca 240 sidor, i ett fint rött band med guldtryck i rygg och front, exlibris

Olle Hedberg

23 kr

Allt vad du säjer kommer att användas mo..

Nord. 1964 Häftad Utspelar sig i Stockholm med rivningshusen som spöklikt inslag Ca 300 sidor, gott skick

Ture Nerman

75 kr

Allt var rött

KF:s förlag 1950 Häftad Den andra delen av Ture Nermans memoarer, ( den första heter Allt var ungt) skildrar politiska tiden i Sveri..

Gustaf Fröding

175 kr

Allvar, mer eller mindre

Bon 1918 Inbunden Postuma skrifter Ca 200 sidor, ljusbrunt band med porträtt av GF i front, exlibris Th. Hermelin

Marika Stiernstedt

23 kr

Alma Wittfogels rykte

FIB 1942 Inbunden Ca 230 sidor, gott skick

95 kr

Almanack för alla 1897

Norst 1896 Inbunden Om olika händelser i Sverige och utomlands. Statistik, tabeller, samhällsinformation mm Ca 160 sidor, gott skick,..

23 kr

Almanack för alla 1930

Norst. 1929 Inbunden Om olika händelser i Sverige och utomlands bla om Stockholmsutställningen, idrott, om bilens historia mm Ca 280 ..

23 kr

Almanack för alla 1946

Norst. 1945 Inbunden Innehåller olika artiklar bla om månadstemperaturer för olika orter, idrott, post telegraf och järnvägsunderrätt..

Inge Löfström

95 kr

Almanackan berättar

Norma 2004 Häftad Om tideräkning, namn och dagar. Vad betyder ditt förnamn ? , hur namnlängden har kommit till, om almanackans histor..

Eli Fischer- Jörgensen

100 kr

Almen fonetik

Köpenhamns universit 1960 Inbunden Ca 350 sidor på danska, illustrerad

K Sluterman

350 kr

Alte Innerräume in Belgien

K.W. Hiersemann Leip 1913 Kassett lösblad Mit 100 Lichtdrucktafeln und beschribung der Abbildung. Möbler, snickerier, arkitetur, inre..

Erik Philip-Sörensen

45 kr

Alternativet

Rhodos 1980 Häftad Erik Philip-Sörensen skapade vaktbolaget Securitas. I denna bok tar han upp hur man skall komma bort från kampen o..

Hans Wühr

45 kr

Altes Essgerät

"F. Schneekluth Darmstadt 1961 Inbunden Altes Essgerät; Löffel - Messer - Gabel, illustriert Ca 60 sidor, på tyska, pappband i gott s..

Sissela Bok

23 kr

Alva ett kvinnoliv

Bon. 1987 Inbunden Dotter skriver om sin mor Ca 210 sidor, illustrerad

Sissela Bok

45 kr

Alva ett kvinnoliv

Bon. 1987 Inbunden Dottern skriver om Alva Myrdal, hennes liv och gärning Ca 220 sidor, gott skick, med bevarat skyddsomslag

Ursula Ullrich

23 kr

Am Abend sind die Schatten lang

Union Verlag Berlin 1987 Inbunden Erzählungen Ca 230 sidor, på tyska, klotband i gott skick

Emil Ludwig

45 kr

Am Mittelmeer

Rowholt Berlin 1927 Inbunden Palermo, Siciliana Bazar in tunis, Ägypten, Stambul, Palestina etc Ca 230 sidor, gott skick men en liten..

Hedvig Atterbom-Svenson

75 kr

Amalia von Helvigs bref till Atterbom

Bon 1915 Inbunden Ca 210 sidor, Grått band med guldtryck och porträtt på framsidan, svag fläck

Cecilia Sidenbladh

23 kr

Amanda & Ira

Wiken 1990 Inbunden

Jenny Colgan

23 kr

Amandas bröllop

Månpocket 2001 Häftad En väninna att saboterar ett förhållande före sin väns ett bröllop... Ca 380 sidor, gott skick, pocket

250 kr

Amaranthen

"Bon. 1845 Inbunden ""Poetisk blomsterkrans helgad Nordens Fagra Mör af svenska skalder"". Innehåller bla Borghöfdingen Sandomir, Pen..

Eugenie Clark

95 kr

Amason på havsbottnen

N&K 1955 Häftad Om havets märkliga innevånare i Stilla havet, Atlanten och Röda havet och skildringar av olika fångsttekniker mm Ca 1..

Övre Richter Frich

23 kr

Ambassadören från USA

Wahl. 1937 Inbunden Ca 220 sidor, brunt halvfranskt band, lite lätt nött i ytterkanter, övrigt gott skick

Jane Moore Howe

75 kr

Amelia Earhart Kansas Girl

Bobbs-Merllil USA 1950 Inbunden Illustrated by Paul Laune Ca 200 sidor, på engelska, boken i gott en rester av en utraderad ägarnoter..

Harald Elvoson

95 kr

Amerika i svensk litteratur 1750-1820

Gleerup 1930 Häftad En studie i komparativ litteraturhistoira , innehåller bla : Den amerikanska civismen, Norra Amerika, Den amerika..

Hans & Harald Norman & Runblom

125 kr

Amerikaemigrationen

Cikada 1980 Inbunden Mellan 1830-1930 flyttade 1.200.000 personer från Sverige, de flesta for till Amerika, den här boken besvarar fr..

Jan Olof Olsson

23 kr

Amerikafeber

Bon. 1962 Häftad Jolo och fru skildrar Amerika på ett ironiskt , kritisk sätt men med sympati. Boken skriven tillsammans med Margare..

Jan Olof Olsson

75 kr

Amerikafeber

Bon. 1962 Inbunden Jolo och fru skildrar Amerika på ett ironiskt , kritisk sätt men med sympati Ca 250 sidor, gott skick. utan skydd..

Jan Olof Olsson

23 kr

Amerikafeber

Bon. 1962 Häftad Jolo och fru skildrar Amerika på ett ironiskt , kritisk sätt men med sympati. Boken skriven tillsammans med Margare..

Henry James

23 kr

Amerikan i Paris

N&K 1944 Inbunden Roman som kom ut första gången 1877. Henry James vistades själv under 1870-talet i Paris där han bland annat träffa..

Karl Müller

150 kr

Amerikanska jagtäfventyr

"Löfving 1858 Inbunden ""Skildringar från Prairerna i Nya verlden bearbetade för ungdom efter Kar Müller"". Med sex färglagda tecknin..

Kris Winther

23 kr

Amerikanskt slanglexikon

Prisma 1985 Häftad Tredje upplagan som är utökad Ca 399 sidor, omslaget har ett veck, innehållet i gott skick

Kris Winther

45 kr

Amerikanskt slanglexikon

Prisma 1987 Häftad Tredje upplagan bearbetad och utökad av Hans Lindquist och Ric Fischer Ca 399 sidor, omslaget har ett veck, innehå..

Michael Morpurgo

23 kr

Amerikaresan

Disneys Bokklubb 1986 Inbunden De två syskonen Sean och Annie reser till Amerika med båt. De reser från Irland där hungersnöden härja..

Elsebeth Christensen

23 kr

Amerikas färgstarka hästar

Pollux 2002 Inbunden Om olka raser och typer av hästar i Amerika, var de kommer ifrån och vad de används till och hur de ser ut, med ..

Paul Erdman

45 kr

Amerikas sista dagar

Forum 1981 Inbunden Om kärnvapenrobotaffärer på hög nivå Ca 330 sidor, gott skick

Warren Tute

45 kr

Amiralen

Bon. 1966 Inbunden Ca 250 sdior, gott skick

Martin Dibner

45 kr

Amiralen

Tiden 1969 Häftad Amiralen Harry Paige hade en filosofi: Så länge fartyget flöt kämpade han. Det är en berättelse som utspelar sig e..

Arthur Calder-Marshall

55 kr

Amiralen som blev slumpräst

SKD 1959 Häftad Om Alexander Woods som var med under Skagerackslaget under första världskriget bytte yrke och blev präst i ett av Lon..

Carl Jonas Love Almquist

23 kr

Amorina

"Bon 1960 Inbunden "" Eller Historien om de fyra "" ( Almqvist ) Ca 320 sidor, boken i gott skick men på de tre första försättsbladen..

C.J.L Almqvist

75 kr

Amorina

Norst. 1977 Inbunden Eller berättelsen om de fyra, med eftesrkfit av Bertil Romberg ( Almquist ) Ca 420 sdior, gott skick

Hjalmar Bergman

23 kr

Amourer

Bon. 1926 Häftad

Hjalmar Bergman

45 kr

Amourer

Bon. 1919 Häftad Noveller Ca 240 sidor, något slitet i rygg, övrigt fott skick

275 kr

Amusement Curieux et divertissant

A Lille, Lehouco, 1782 Inbunden Propre a égayer Lésprit ou Fleurs de bons Mots, contes á rire, Valeur héroïque, Ec. Le tout sans obcé..

J.S. Mitchell

45 kr

An abdication

Faber and Faber London 1969 Inbunden The world of the thirteen - year- old , the almost dream-like border-country where adult interve..

Joyce Cary

23 kr

An American visitor

M.Joseph London 1950 Inbunden Ca 220 sidor, gott skick, några smånagg på skyddsomslag, på engelska, exlibris

Werner Wilk

45 kr

An der Teufelsleine

Rütten & Loening Potsdam 1949 Inbunden Ca 290 sidor, på tyska, gott skick

Hans Lietzmann

45 kr

An die Korinther 1-2

Mohr Tübingen 1931 Inbunden Handbuch zum neuen Testament 9. Textanalys på tyska och greksika Ca 150 sidor, på tyska, några understryk..

Taha Hussein

45 kr

An Egyptian Childhood

G. Routledge London 1932 Inbunden The Autobiography of Taha Hussein, he was born at Maghaghah in the province of Minia Upper Egypt in..

Sam Astrachan

45 kr

An End to Dying

Farrar, Straus and Cudahy N.Y 1956 Inbunden The novel as a whole is the history of the Kagan-Cohen family, as told by the narrator Sa..

95 kr

An English-Chinese Dictionary of technol..

1993 Inbunden Ca 1000 sidor, gott skick, men några nagg på omslag, förord på kinesiska

Oscar Wilde

45 kr

An Ideal husband and The Importance of b..

Zephyr books 1949 Häftad Två dramer i en bok Ca 200 sidor, på engelska, gott skick

Bertrand Russell

125 kr

An Inquiry into meaning and truth

Allen and Unvin London 1948 Inbunden Contents: What is a Word ? Sentences, Syntax and Parts of Speech, The Object- Language, Logical ..

Nigel Morland

45 kr

An International pattern of Murder

Ian Henry Publ. 1977 Inbunden There are twenty-four celebrated cases in this book. Raging in time and place from the regicide of Edwa..

A A Walters

45 kr

An Introduction to Econometrics

"Macmillan 1973 Häftad "" A new approach to the teaching of econometrics which emphasises the interpretation of models and conveys th..

Boris de Rachewiltz

45 kr

An Introduction To Egyptian Art

Spring books 1960 Inbunden From the golden age of the Fourth and Fifth Dynasties down to the imperialistic exploits of the rulers of ..

Ferraro / Plumpton

75 kr

An Intruction to magneto-fluid mechanics

Oxford Univ. Press 1961 Inbunden In this book theory of hydrodynamic and hydromagnetic stabillity is developed as a bransch of physic..

J.I.M. Stewart

45 kr

An open Prison

V. Gollancz. London 1984 Inbunden Ca 190 sidor, på engelska, boken i gott skick, med skyddsomslag

Philip Rhodes

75 kr

An outline history of medicine

Butterworths 1985 Häftad This short history of medicine outlines the main developments in belief and practice from the earliest times..

J.S Teslaar ( edit )

75 kr

An outline of psychoanalysis

Modern Library New York 1925 Inbunden Contents: The orgin and development of Psychoanalysis - Sigmund Freud, Stages in the Developmen..

Ivar Lo-Johansson

23 kr

Analfabeten

1952 Inbunden En berättelse från författarens ungdom Ca 280 sidor, gott skick

Kurt Regling

75 kr

Ancient numismatics

Agronaut Publ. Chicago 1969 Inbunden Ca 70 sidor, boken i gott skick, men skyddsomslaget har en reva, på engelska

75 kr

Ancient Portraiture

Virginia Museum Richmond 1980 Häftad The sculptor´s in coins and marble. A Loan Exhibition on display at the Virginia Museum 1980 64 ..

Han Suyin

23 kr

And the rain my drink

Cape London 1956 Inbunden Ca 320 sidor, på engelska, gott skick, namnnotering

N.V.E. Nordmark

150 kr

Anders Celsius

A&W 1936 Inbunden Om Anders Celsius från studieåren, hans gärningar, och vetenskapliga produktion, förteckning över hans tryckta skri..

Samuel E Bring

175 kr

Anders och Pehr Bjurholms bryggerier

1949 Häftad illustrerad och i större format, veck och några nagg på omslaget, övrigt gott skick Ca 200 sidor, Del V i serien Bidra..

Franz Serbaes

275 kr

Anders Zorn

Velhagen & Klasing 1925 Häftad Mit 120 Abbildungen varunter 15 Buntbildern ( Liebhaberausgaben Nr. 102 Ca 120 sidor, på tyska, linne..

Tomas Tottie

175 kr

Anders Österlings skrifter 1944-1963

Nord. 1964 Häftad Bibliografi med personregister, titelregister, versregister mm ( Österling ) 221 sidor, ouppsprättad

Selma Colliander

250 kr

Anders Österlings utgivna skrifter 1902-..

Gleerups 1939 Häftad Bibliografi . Boken ät tryckt i en numrerad upplaga om 400 ex, detta har nr 301 ( Österling ) Ca 470 sidor, oupp..

Selma Colliander

125 kr

Anders Österlings utgivna skrifter 1939 ..

Gleerups 1944 Häftad bibliografi, supplement 1 till Anders Österlings utgivna skrifter 1902-1938. Boken ät tryckt i en numrerad uppla..

Lea Vergine

225 kr

Andra hälften av avantgardet 1910-40

bokomotiv 1981 Inbunden Kvinnliga målare och skulptörer inom de tidiga avantgardistiska rörelserna, rikt illustrerad om bla kubism, v..

Jan Linder

75 kr

Andra världskriget och Sverige

Infomanger 2000 Häftad Historia och mytbildning i en hotfull tid. Var Sverige så undfallande mot tyskarna som senare debatt gjort gäl..

Eddy Bauer

125 kr

Andra världskriget Operation Barbarossa

Bokorama 1987 Inbunden Fristående del i Bokoramas serie om andra världskriget. Om kriget i Ryssland, rikt illustrerad ( Bokorama ) Ca..

Eddy Bauer

95 kr

Andra världskriget Operation Barbarossa

Bokorama 1987 Inbunden Fristående del i Bokoramas serie om andra världskriget. Om kriget i Ryssland, rikt illustrerad ( Bokorama ) Ca..

André Maurois

85 kr

André Maurois minnen

Bon. 1944 Inbunden Författaren var medlem i Franska akademien och var bla förbindelse officer vid det första världskriget. Exlibris C..

Andreas Rydélius

975 kr

Andreae Rydelii Obuscula latina Collecta..

1778 Inbunden A. Rydélius ( 1671 - 1738 ) latinska tal utgivna av Joh. Henr. Lidén ( red ), bla Panegyricus, Natali Quinto decimo,..

Carola Hansson

23 kr

Andrej

Månpocket 1995 Häftad Andrej , som är son till Leo Tolstoj, är på väg till det rysk-japanska kriget i Manchuriet året är 1904. Han tä..

Bernard Shaw

100 kr

Androckles and the Lion, Overruled, Pygm..

C&C 1916 Inbunden Ca 300 sid

David Hume

85 kr

Anfänge und Entwicklung der Religion

Engelmann Leipzig 1909 Inbunden Mit einer Einleitung von Wilhelm Bolin Ca 100 sidor, på tyska, gott skick

Jörn Donner

23 kr

Angela och kärleken

W&W 1981 Inbunden Ca 270 sidor, gott skick, namnnotering

Dagmar Edqvist

45 kr

Angela Teresas gäster

Bon. 1953 Häftad romanen utspelar sig i Spanien med dess motsättningar och spänningar strax efter inbördeskriget Ca 325 sidor, gott s..

Perl-Erik Lindorm (red)

135 kr

Anglosaxisk humor i text och bild

Lars Hökerberg 1952 Inbunden En hudraårig kavalkad efter engelska och amerikanska källor, rikt illustrerad. Med inledning och histori..

Walter und Wanda von Baeyer und von Baye..

75 kr

Angst

Suhrkamp 1971 Häftad In diesem Buch stehen zwei Hauptfundstellen der Angst im Vordergrund: Die Psychopathologie und die historisch - ..

Paul Leroy

75 kr

Angst und Lachen

Walter Krieg 1954 Häftad Versuch zur Würdigung des gleichgeweichtes Ca 180 sidor, på tyska, gott skick

Katarina Janouch

23 kr

Anhörig

Pirat 2005 Häftad Om att leva med en alkoholist Ca 300 sidor, gott skick, pocket

Harry Martinson

125 kr

Aniara

Bon. 1957 Häftad En revy om människan i tid och rum Ca 210 sidor, tjugonde - tjugoandra tusendet

Evans Linton

95 kr

Animal Painting

Winsor & Newton London 1930 ? Inbunden Contents: Advice as regards methods of study, Technique and Material, Sketching from Nature, G..

Andras Labba

45 kr

Anita

Bon. 1969 Häftad Om livet bland samerna. Författare född 1907 i Norrkaitums sameby. Skaulo var byns namn i Gällivare församling ( sa..

Einar Malm

100 kr

Ankargrund

Bon. 1941 Inbunden Ca 100 sidor, ou, exlibris Kurt Winberg

Olov Svedelid

23 kr

Anmäld försvunnen

Bon. 1972 Inbunden Ca 220 sidor, exlibris

Ulla Torpe

23 kr

Ann

Bon. 1961 Häftad Ann Törner är en hemmafru i 30-årsåldern gift med en skogsvårdare i Värmland och har fru barn. Hon känner en allt st..

Dorothy Lyons

23 kr

Ann räddar sin häst

Wahl. 1974 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1742 ( hästar ridning ) Ca 150 sidor, gott skick, namnnotering

Gunvor Gränström

55 kr

Ann-Charlotte

Wahl 1946 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 455 Ca 130 siodor, några smånagg i bandets ytterkanter, övrigt gott skick

Sigrid Adams-Klingberg

23 kr

Ann-Margret får en vän

Wahl. 1946 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 451 Ca 130 sidor, gott skick, namnnotering

Klaus Rifbjerg

23 kr

Anna (jag) Anna

Bon. 1970 Inbunden Ca 260 sidor, gott skick, utan skyddsomslag, namnnotering

Leo Tolstoy

75 kr

Anna Karenina

Kometförlaget 1968 Inbunden Boken är illustrerad med foton från filmen med samma namn Ca 220 sidor, gott skick, namnnotering

Leo Tolstoy

23 kr

Anna Karenina

Penguin books 2001 Inbunden Ca 860 sidor, på engelska, gott skick - nyskick

Leo Tolstoj

45 kr

Anna Karenina 1-2

Pan 1978 Häftad Två band ca 900 sidor,namnnotering och inköpsnotering, och ett lätt veck på omslag, övrigt gott skick, pocket

Barbro Werkmäster (red)

125 kr

Anna Nordlander och hennes samtid

Museum Anna Nordlander Inbunden Boken berättar om en konstnärs väg - Anna Nordlander ( 1843-1879) - från barndom och uppväxt i en l..

Karl Warburg

150 kr

Anna-Maria Lenngren

Bon. 1917 Inbunden Utgiven till hundraårsdagen av hennes död, med brev i faksimile och andra illustrationer Ca 300 sidor, illustrerad..

Lilly Heber

45 kr

Anne Besant

Kust. Kirja 1927 Inbunden Nykyvaikainen uranuurtaja. Elämämäkerrallinen tutkielma. Annie Besan ja Länsi, Maailmavallan perustaja- ura..

Grace S Richmond

45 kr

Anne Lintons vandreaar

Aschehoug Oslo 1920 Inbunden Ca 40 sidor, gott skick, flickbok på norska

Walter Scott

45 kr

Anne of Geirstein

Thomas Nelson London 1920 ? Inbunden Anne of Geirstein or the Maiden of the Mist Ca 600 sidor, på engelska, i ett mindre skinnband so..

Gerda Ghobé

23 kr

Anne-Vildkatt i Amerika

Wahl 1948 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 481 ( Anne-Vildkatt) Ca 130 sidor, gott skick, men några hörnnagg, namnnote..

Axel Hambraeus

23 kr

Anneli Bergmansdotter

SKDB 1959 Inbunden Ca 260 sidor, gott skick, namnnotering

Jennifer Johansson

23 kr

Anneli tar en chans

Pollux 2002 Inbunden ( hästar, ridning ) Ca 150 sidor, gott skick

Anna-Lisa Almqvist

23 kr

Annika möter Skräcken

Wahl. 1972 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker , flickbok nr 1637 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, men ifylld markering fö..

Anna-Lisa Almqvist

23 kr

Annika på grönbete

Wahl. 1969 Inbunden Wahlströms flickbok nr 1468 ( ridning häst hästar ) Ca 140 sidor, gott skick,

Anna-Lisa Almqvist

23 kr

Annikas ridskola

Wahl. 1974 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker , flickbok nr 1754 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering

Gustaf Adolf Lysholm

95 kr

Anno 1792

"Bon. 1961 Häftad "" ur löjtnant Gustaf Rosenborgs efterlämnade papper "" Ca 160 sidor, gott skick"

Tom Selander

45 kr

Annorlunda mil med bil

R&S 1968 Inbunden En resa med bil i 23 turer från Skåne till Västerbotten, med humor Ca 165 sidor, gott skick

Maria Cronquist

23 kr

Ansgar

lindblad 1930 Häftad Om Ansgars uppväxtår och hans missionärsår i Birka mm Ca 100 sidor, illustrerad

J E Lundahl ( red )

23 kr

Ansgarius 1921

SMF 1921 Inbunden Illustrerad missionskalender utgiven av Svenska missionsförbundet. Artiklar om bl.a. missionsarbetet i Lappland ( c..

Christopher Sykes

45 kr

Answer to Question 33

Collins London 1948 Inbunden Question 33 was designed to elicit from His Majesty's Secretary of State for foreign Affairs why a certa..

Alastair Fothergill

95 kr

Antarktis verdens siste villmark

Cappelen Norge 1994 Inbunden En presentatin av det rika djurliv och fina landskap man finner i Antarktis med många färgfoton av Ben O..

C. Bildt

150 kr

Anteckningar från Italien af en svensk d..

Norst. 1896 Inbunden Innehåller bla om Paltstrina och Olevano, Subiaco, Anagni, Assisi och Birgittas pilgrimsfärd, Loreto och Kristin..

Wilhelm Erik Svedelius

195 kr

Anteckningar om mitt förflutna lif

Fahlcrantz 1889 Inbunden Historiker och statsvetare ( 1816 - 1889 ) Hans släkt härstammande från Hjortnäs by i Leksands socken. Och i..

Augustin Ehrensvärd

150 kr

Anteckningar under en resa i Finland 1747

1969 Häftad Denna utgåva (del ll) har trycks av skolan för grafisk reproduktion i Stockholm 1968. Upplagan är 200 ex varav 50 överl..

Wyndham Martyn

75 kr

Anthony Trent master criminal

Herbert Jenkins London 1930 ? Inbunden Ca 300 sidor, på engelska, något blekt överdel, övrigt gott skick, trycår saknas men troligen..

C.J. Beeker ( edit )

75 kr

Anthropologie religieuse

E.J Brill Leiden 1955 Häftad L´homme et sa destinée la lumiére de l´histoire des religions. Ca 180 sidor, på franska och tyska , någr..

Guglielmo Ferrero

75 kr

Antiikin sivistyselämän häviö

Porissa Sat. Kirjatel. 1930 Häftad Ca 150 sidor, några smånagg och ett lätt veck på omslaget, övrigt gott skick, på finska

Oskar Antonsson

150 kr

Antik konst

Ehlins 1958 Häftad Årsbok för Svenska statens konstsamlingar VI

Gunnar Rudberg ( tolkning )

95 kr

Antik världsbild och världsbetraktelse

Norst. 1936 Häftad En skrift från första århundradet efter Kr. som heter Petri Kosmou eller De Mundo, Om världsalltet, Den ansågs var..

75 kr

Antike münzen

Gebr. Mann Berlin 1976 Häftad Aus der Sammlung Amersdorffer Ca 95 sidor, i lite större format, illustrerad, gott skick, på tyska

Jean-Philippe Lévy

23 kr

Antiken ekonomi

W&W 1972 Häftad Ca 115 sidor, pocket bok gott skick men några smånagg, namnnotering

Hans Furuhagen

85 kr

Antikens undergång

Bon. 1985 Häftad En Essä om historieskrivning som i själva verkat speglar sin egen samtid Ca 40-50 sidor, gott skick, Bonniers Julbok..

Hans Furuhagen

75 kr

Antikens undergång

Bon. 1985 Häftad En Essä om historieskrivning som i själva verkat speglar sin egen samtid. Bonniers Julbok 1985, som inte såldes i ha..

Thodor Birt

75 kr

Antikin elämää

WSOY 1928 Inbunden Ca 250 sidor, gott skick, på finska

Vilhelm Ekelund

85 kr

Antikt ideal

Bon. 1932 Häftad Innehåller bla : Pindariska utsikter, Hölderlin och Platen, Sokrates och Euripides, Dorisk Apollon , Elektra Charis,..

Nils Nordqvist

23 kr

Antikvan och vetenskaperna

Bokvännerna 1965 Inbunden Svensk typografi omkring åren 1703, 1743 och 1783 Ca 60 sidor något blekt i ytterkanter och en svagare fläc..

135 kr

Antikvariska studier V

Vitterhetsakademin 1953 Häftad Innehåller: Den äldre megalitkeramiken under mellan-neolitikum i Sverige av Lili Kaelas. St. Mikael i..

Hans Frölich

95 kr

Antikvitetsköparnens ABC

Forum 1947 Inbunden Genomgång av de olika stilarna med många bildexempel på möbler, silver, bronser och ljuskronor, keramik, textilie..

Lennart Pernestrand (red)

45 kr

Antologi 1978 Värmländska författarsälls..

Hillie Berglunds förlag Karlstad 1978 Häftad Lyrik och prosa av 33 författare med värmländsk anknytning. Bla. Om Tsarens gardist i B..

William Shakespeare

23 kr

Antonius och Kleopatra

Liber 1975 Häftad Ca 130 sidor, pocket, gott skick

Konrad & Paul Lorenz & Leyhausen

85 kr

Antriebe tierischen und menschlichen Ver..

Piper Müchen 1968 Häftad Einführung in die Eindruckskunde, Verhältnis von Trieb und Wille, Die Entdeckung der relativen Koordination,..

von Weckherlin

350 kr

Anvisning till Nötboskapens förädling ,..

Lundquist Uppsala 1847 Inbunden Ca 430 sidor, i ett halvfranskt band med guldtryck i rygg, nött kring rygg , svaga fuktfläckar förek..

John Wetterbergh ( red)

175 kr

Anvisning till menniskokännedom eller ti..

1811 Inbunden Anvisning till menniskokännedom eller tillförlitlige uppgifter ur temperamentlära mm. Några blad något kortare utan at..

23 kr

Apans år

Norst. 1980 Inbunden Årsbok om Kina. Olika Kinakännare medverkar i boken, Temat är förbindelserna mellan Sverige och Kina från Ostind..

Åke Wiberg

250 kr

Apertin en bilderbok

1961 Inbunden Om Apertins herrgård, i Kil, Värmland Ca 330 sid

Villy Sörensen

125 kr

Apollons uppror

"Atlantis 1989 Inbunden "" Historien om de grekiska gudarna har berättats många gånger, men de odödligas historia har inte berättas f..

Forrest Reid

75 kr

Apostate

Faber London 1947 Inbunden Apostate gives a picture of Forrest Reid's childhood and youth in Belfast, with wood engravings by Reynold..

Cecilia Sidenbladh

23 kr

Apotekare Brandts sista år

BB 1976 Inbunden

Nordal Åkerman

23 kr

Apparaten Sverige

W&W 1970 Häftad Samtal med beslutfattare i politik, ämbetsverk, företag. Här intervjuas Tage Erlander, Olof Palme, Gunnar Sträng , B..

Majgull Axelsson

60 kr

Aprilhäxan

Prisma 1998 Inbunden Om den handikappade systern som på 50-talet placerades på institution. Hennes tre systrar vet inte att hon finns..

Majgull Axelsson

19 kr

Aprilhäxan

Månpocket 1995 Häftad Om den handikappade systern som på 50-talet placerades på institution. Hennes tre systrar vet inte att hon finn..

David Shipler

85 kr

Arab and Jew

Times Books USA 1986 Inbunden Wounded Sprits in a Promised Land. David K. Shipler is correspondent for The New York Times and examine..

Charles M Doughty

23 kr

Arabisk resa

Bergh 19659 Inbunden (Charles Doughty) Ca 350 sidor, klotband med någon mindre fläck, övrigt gott skick, namnnotering

Dietrich Mühlberg

45 kr

Arbeitleben um 1900

Dietz Berlin 1983 Häftad Inhalt: Proletarische Lebensweise als kulturelle Tradition des Sozialismus, Lohnarbeit in der Fabrik, Leben ..

Martin Koch

45 kr

Arbetare En historia om hat

R&S 1977 Inbunden Arbetare En historia om hat utkom första gången 1912, tre år efter storstrejken, ger en skildring om den orliga tid..

Andreas Lindblom ( red )

95 kr

Arbetaren i helg och söcken

Tiden 1943 Inbunden Den svenska arbetarklassens historia , del 1 hus och hem. Om statare, torpare tjänstefolk och , arbetares bostä..

Karl-Erik Johnsson

96 kr

Arbetarrörelsen i Oskarshamn

OFC 1956 Inbunden Arbetarrörelsens historia i Oskarshamn mm Ca 170 sidor, illustrerad, rivmärken på pärmens insida, nagg i rygg

Gunnar Gunnarson

225 kr

Arbetarrörelsens krönika

Tiden 1970 Inbunden Arbetarrörelsen i ord och bild från 1881 till 1970, med många illustrationer och foton. Ett gediget verk om arbet..

Gunnar Gunnarson

225 kr

Arbetarrörelsens krönika

Tiden 1970 Inbunden Arbetarrörelsen i ord och bild från 1881 till 1970, med många illustrationer och foton. Ett gediget verk om arbet..

A. Halén

23 kr

Arbetarskydd i gjuterier

Hermods 1945 Inbunden Med många illustrationer. Kursbok från Hermods korrespondensinstitut. Ca 40 sidor, gott skick

Bo Ekman ( red )

95 kr

Arbete och värdighet

Streiffert 1985 Inbunden En bok om arbetets framtid, med bidrag från Tore Browaldh, Ralf Dahrendorf, Patrik Engellau, Marianne Franke..

Jan af Geijerstam

75 kr

Arbetets historia i Sverige

Arbetets museum 1990 Häftad En guidebok till museer och miljöer. De 385 museer och miljöer som beskrivs i boken skildra vår samtids h..

Curt Hörnegren

23 kr

Arbetsritningens grunddrag

Hermods 1942 Inbunden Med många illustrationer. Kursbok från Hermods korrespondensinstitut. Ca 40 sidor, gott skick

Erik Norberg

23 kr

Archiv und Geschichte im Osterseeraum

Peter Lang 1997 Häftad Die Ostsee zwischen weltenkrieg und kaltem krieg, die strategische Lage in der Nordsee 1944 etc. Festchrift fü..

Johannis Barclay

2250 kr

Argenis

1693 Inbunden Argenis Figuris aeneis adilluftrara sufflico Clave hoc est, nomiminum propriorum exlicatione antgeu indice locuppletis..

Johannis Barclay

3950 kr

Argenis

" 1627 Inbunden Ed novissima Cvm Clave Hoc est nominum propriorum . Lvgd Bat ex off Elzeviriana 1627. John Barclay ( Barclai ) 1582-1..

Daginn Föllesdal ( mfl)

75 kr

Argumentasjonsteori språk og vitenskapsf..

Universitetsforlaget 1984 Häftad Ca 300 sid, på norska

C. M. Wieland

275 kr

Aristipp und einige seiner zeitgenossen

Göschen Leipzig 1801 Inbunden Drittes Buch. Bandet har slitage på rygg och omsalg, innehållet i gott skick 410 sidor, skinnband, med ..

C. M. Wieland

275 kr

Aristippund einige seiner zeitgenossen

G J Göschen, Leipzig 1801 Inbunden Vierter band ( originalupplaga ) Ca 450 sidor, skinnband, något slitet men helt, innehållet i got..

Aristoteles Aristoteles

150 kr

Aristoteles nikomachiche ethik

Diederichs 1909 Inbunden Ca 250 sidor på tyska, översättning Adolf Larsson

Kaarle Halme

75 kr

Arkadia

Otava 1928 Inbunden Elämäni kuvia maailmaa kuvastelevilta palkeilta kansallisen kevättunnelman ajoilta Ca 270 sidor, illustrerad, got..

Carl Fries

125 kr

Arkadien

W&W 1970 Inbunden Värld i förvandling, om Herdetid, Öken och Nildalen., skog och jord i Etrurien, Glimt av urtid på Sardinien, Det lj..

Sven Benson ( Red

75 kr

Arkiv för Nordiska filologi

Gleerup 1981 Häftad Om bla danska och svenska i Skåne Ca 200 sidor

Kerstin Abukhanfusa (red)

150 kr

Arkiv hemma och ute

1995 Inbunden Årsbok för Riksarkivet och Landsarkiven. Om bla Det katolska arvet, Storsvenska spår, Samlarna mm. Ca 330 sidor, illus..

Thor & Magnar Larsen & Nordenhaug

115 kr

Arktis

Trevi 1979 Inbunden Denna bok handlar om klar luft, sällsynta ljuseffekter och väder som snabbt skiftar, om växter och djur om is och..

Runar Schildt

23 kr

Armas Fager

Schildt 1918 Inbunden

145 kr

Armatur för elektrisk belysning

" 1953 Häftad Försäljningskatalog med bilder på belysningasarmaturer; kristallkronor, konstsmide med prislista Ca 15 sidor, i större ..

Erik Bergström

23 kr

Armkrok med Värmland

"NWT 1968 Häftad "" En förälskelse vår sommar och höst"" 76 sidor, i mindre format"

Erik Bergström

23 kr

Armkrok med Värmland

"NWT 1968 Häftad "" En förälskelse vår sommar och höst"" 76 sidor, i mindre format, gott skick, men en mindre fläck på omslag"

Björnstjerne Björnson

23 kr

Arne / En glad gosse

Nord 1923 Inbunden Ca 260 sidor, halvfransk band något slitet omslag

Per Bjurström (mfl)

125 kr

Arosenius

Nat. Mus. 1978 Häftad Om målaren Ivar Arosenius, hans liv och konst. Rikt illustrerad med många fakta kring hans olika konstverk. Mar..

Per Bjurström (mfl)

135 kr

Arosenius

Nat. Mus. 1978 Häftad Om målaren Ivar Arosenius, hans liv och konst. Rikt illustrerad med många fakta kring hans olika konstverk. Mar..

Stan Jarvis

45 kr

Around the Historic City of London

Bell & Hyman London 1981 Inbunden Illustrated by David Baker Ca 130 sidor, lite större format, gott skick, på engelska

Edward Beach

75 kr

Around the world Submerged

Hodder and Stoughton 1963 Inbunden The Voyage of the US submarine Triton, illustrated ( ubåt ubåtar) Ca 290 sidor, på engelska, gott ..

Horatius

75 kr

Ars poetica Konsten att dikta

Bokgillet 1960 Häftad 46 sidor, gott skick

Lennart Thölén

23 kr

Art Bibendi

Wezäta 1967 Inbunden Nöjsamt och nyttigt att veta om drickandet konst Ca 100 sidor, illustrerad, gott skick men några smånagg på skyd..

Peter Swann

125 kr

Art of China , Korea and Japan

Thames & Hudson London 1974 Häftad 259 plates, 51 of which are in colour, most enticingly cover and are closely related to the text. ..

Kiichi Miyazawa

145 kr

Art Treasures from the Imperial Collecti..

The Japan Foundation 1975 Häftad Contents : Paintings, Calligraphy, Applied Arts, with many illustrations.( calligraphy ) Ca 120-150 ..

45 kr

Artes nr 1 1989

"Forum 1989 Tidskrift Tidskrift för litteratur konst och musik, innehåller bla Susan Sontag om Wagner, Ulf Linde om Curt Asker, Ur en..

45 kr

Artes nr 3 1989

Forum 1989 Tidskrift Tidskrift för litteratur konst och musik, innehåller bla: Var Love Almqvist skyldig eller ej ? Dikter och prosa ..

45 kr

Artes nr 3 1990

Forum 1990 Tidskrift Tidskrift för litteratur konst och musik, innehåller bla: Akilles sköld av Homeros, Om Iliaden av Sven Delblanc,..

Larsson och Lundahl

95 kr

Artimetisk exempelsamling

Norst. 1895 Inbunden Tredje upplagan ( matematik ) Ca 130 sidor, + facit, linneband ovanlig gott skick för denna lärobok, namnnotering

Tuyet Nguyet ( edit )

95 kr

Arts of Asia November - December 1981

Arts of Asia , Hong Kong 1981 Tidskrift Contents : Museum of far Eastern Antiquates Stockholm by Bo Gyllensvärd, Tomb figures, Chines..

Helen Kamer

23 kr

arts pré-colombiens

"Helen Kamer Paris 1971 Häftad Keramik mm , masker ( "" primitiv konst "" antropologi , mm ) Utställningskatalog i större format, ..

Claude Roy

125 kr

Arts sauvages

"R. Depire Paris 1957 Inbunden Afrique, Océanie. Keramik, masker ( "" primitiv konst "" antropologi , Afrika, Australien, Polynesi..

William Kennedy

23 kr

Arvedelar

N&K 1992 Inbunden Om släktförbannelser och om konstens läkande kraft. Den sjätte romanen i romancykeln om Albany Ca 310 sidor, gott s..

Desmond Bagley

23 kr

Arvet

Bon. 1985 Inbunden Ca 290 sidor

Jan Guillou

45 kr

Arvet efter Arn

Pirat 2001 Inbunden En riddarsaga från den tid där den starkares rätt var den enda lag som gällde. Birger Magnusson krossade maffiav..

Margaret Alic

95 kr

Arvet efter Hypatia

Alfabeta 1989 Häftad Historien om kvinnliga forskare från antiken till det sena 1800-talet. Om naturvetare matematiker, fysiker mm C..

45 kr

Arvet från Hammarskjöld

Gummesson 1961 Inbunden Olika personer skriver om Dag Hammarskjöld och hans gärning:. Medverkande: Tage Erlander, Einar Rimmerfors, ..

Birgitta Ahlberg

45 kr

Arvet från Stacke

Nordisk Rotogravyr 1949 Inbunden En berättelse som utspelar på 1600-talet Ca 300 sidor, gott skick men ett par mindre streck på omslag

Bengt Hallgren

23 kr

Arvika

NWT 1975 Inbunden

Bengt Hallgren

75 kr

Arvika

NWT 1966 Häftad

Erik Ahlman

45 kr

Arvojen ja välineitten maailma

WSOY 1920 Inbunden Eetillis-idealistinen maailmantarkastelukoe Ca 300 sidor, ett tomt försättslbad har ett litet utklipp överst, någo..

Howard Fast

23 kr

Arvtagarna

Bon. 1982 Inbunden Boken utspelar sig från 30-talet fram till 1945 och som är den andra delen av en släktkrönika över familjen Lavet..

Philip Glasier

75 kr

As the Falcon Her Bells

"Heinemann London 1963 Inbunden "" He describes howtje young falcons are taken from the eyrie and shares with the reader both the set..

Ivar Lo-Johansson

23 kr

Asfalt

Bon. 1979 Inbunden

W Somerset Maugham

45 kr

Ashenden

Wahl. 1993 Inbunden Romanen är baserad på författarens egna upplevelser under första världskriget om hemlig agent. Boken blev TV-ser..

Joanna Campbell

23 kr

Ashleighs dagbok

Pollux 1996 Inbunden ( hästar ridning Pollux Fullblod ) Ca 150 sidor, gott skick, exlibris

Gunnar Heckscher

85 kr

Asiatiskt maktspel

Akademilitteratur 1986 Inbunden Gunnar Heckscher var ambassadör i Indien och Japan under 1960 och 70-talen. Här skildras den asiatisk..

Sven Heden

350 kr

Asien

Bon. 1903 Inbunden Tusen mil på okända vägar i Asien, med ca 400 illustrationer, varav 165 helsidesbilder samt 4 kartor Två blåa band..

James Gould Cozzens

75 kr

Ask Me Tomorrow

Harcourt Brace & World New York 1969 Inbunden The Pleasant Comedy of Young Fortunatus, the time is in the middle 1920's Ca 320 sidor,..

Elizabeth George

23 kr

Aska och ära

Månpocket 1996 Häftad Tomas Lynley och Barbara Havers vid Scotland yard får ta hand om en mordbrand. Brottet har vida förgreningar, f..

Kjell O. Lejon

145 kr

Askeby kloster Om klostertid och kloster..

Artos 2008 Inbunden Från 1100-talets senare hälft fram till 1520-talets slut var klostret i Askeby en del av en vittförgrenad europei..

Viveca Wessel

150 kr

Asmund Arle

SAK 1996 Inbunden Rikt med bilder på skulpturer och konstnären i arbete Ca 17o sidor illustrerad, SAK publikation nr 105

W.H. Lewis

45 kr

Assault on olympus

Andre Deutsh London 1958 Inbunden The rise of the House of Gramont between 1604 and 1678 Ca 240 sidor, gott skick, på engelska, namnn..

Paschal Magro

85 kr

Assisi History Art Spirituality

Casa Editrice Francescana 1980 ? Häftad Contents: Basilica of St. Francis, The city, Cathedral, Basilica of St, Clare etc, ( Assisi I..

Astrid Bergman Sucksdorff

23 kr

Astrids Naturböcker Fåglar

R&S 1979 Inbunden Ett urval vackra färgbilder av fågel med beskrivningar Ca Ca 30 sidor, med dedikation från författaren

Mare Edmund Jones

45 kr

Astrologins grunder

Larson 1977 Häftad Introduktion i astrologin och hur man gör horoskop och hur man tolkar det ( astrologi ) Ca 190 sidor, gott skick

Fred Hoyle

150 kr

Astromony

Rathbone 1962 Inbunden Ca 300 sidor, större format, på engelska, rikt illustrerad,

Ivar Lo-Johansson

45 kr

Astronomens hus

Bon. 1966 Häftad Temat i denna bok är konflikten mellan kärleken och äran och spekulationer om minnets roll i vårt liv mm Ca 350 sido..

Rendahl och Söderborg

45 kr

Astronomi

Norst. 1923 Inbunden Ca 100 sidor, gott skick för denna gamla lärobok, andra upplagan, rikt illustrerad

Agatha Christie

75 kr

At Bertram's Hotel

Collins Crime Club London 1965 Inbunden Featuring Miss Marple Ca 250 sidor, på engelska, förlagsband i gott skick utan skyddsomslag, ..

Robert Swedlund m.fl

375 kr

at förse Riket med beständige och prydli..

1968 Inbunden En vackert illustrerad bok delvis i färg . En historik över kronans hus, om byggnadsstyrelsens föregångare ett urval r..

Peder Thalén

125 kr

Ateismens fall

Artos 2007 Häftad Boken ställer frågor som: Har ateismen blivit ett hinder för kulturell förnyelse? Är de senmoderna former av ateism..

Gusaf Philip Creutz

45 kr

Atis och Camilla

A&W Inbunden Boken gavs ut första gången 1781 och har underrubriken skaldedigt i fem sånger 60 sidor, faksimileupplaga, tryckår sakn..

Sven Barthel

95 kr

Atlant

Bon. 1938 Inbunden Om bl.a. Färöarna Ca 180 sidor, illustrerad

Gerhart Haupmann

23 kr

Atlantis

otava 1936 Inbunden Romaani Ca 320 sidor, halvfranskt band, något nött i rygg, rester av etikett på insidan, på finska

Derek and Julia Parker

145 kr

Atlas of the Supernatural

BCA 1992 Inbunden Some of the best authenticated accounts of strange happenings and strange powers, illustrated with maps, artwork an..

45 kr

Atlas över Sverige del 2

STF 1924 Häftad Svenska turistföreningens atlas del 2, omfattar norra Sverige ned till Gävle 12 sidor, gott skick

Eric Hultén

295 kr

Atlas över växternas utbredning i Norden

"GLA 1950 Inbunden Sammanställning över växternas utbredning i norden med många hundra kartor som visar växtlighet och utbredning, ex..

Sonja Berg Pleijel

23 kr

Atlasfjärilen

R&S 1971 Inbunden Det hände i Surabaja på Java. Det stora kriget kom allt närmare och de barnen kände de vuxnas oro Ca 130 sidor, nå..

Katarina Brendel

75 kr

Atomskymmning

FIB 1953 Häftad Ca 250 sidor, prisbelönt roman om Atomkrigets fasor

Halldór Laxness

225 kr

Atomstation

Coron-Verlag Zürich 1956 Inbunden Diese Ausgabe ist eine auf den kreis der Nobelpreisfreunde beschränkte Auflage. Inhalt. Geschichte ..

Barbara Taylor Bradford

23 kr

Att alltid minnas

W&W 1993 Inbunden Kärleksroman Ca 350 sidor, gott skick, kartongband, namnnotering

Staffan Westerlund

23 kr

Att bara försvinna

Månadens deckare 1989 Inbunden Ca 220 sidor

Per Anders Fogelström

23 kr

Att en dag vakna

Bon. 1950 Inbunden Ca 250 sidor, hörnveck på några sidor i slutet av boken, övrigt gott skick

Per Anders Fogelström

23 kr

Att en dag vakna

Bon. 1950 Inbunden Ca 250 sidor, en liten fläcka och ett par hörnnagg på omslag, övrigt gott skick

Gösta / Bertil Norrbohm / Skogsberg

95 kr

Att flyga är att leva

BB 1975 Inbunden Svensk flyghistoria med många färgillustrationer, om flygplanstyper SAAB mm. ( Gösta Norrbohm Bertil Skogsberg ) Ca ..

Olle Hedberg

45 kr

Att få tillhöra dig

Norst. 1965 Inbunden En skildring från 30-talets Stockholm om hur en ung flicka gifter sig med en lättsinniga affärsman… Ca 200 sidor..

Leona Blair

23 kr

Att fånga lyckan

BB 1993 Inbunden Ca 550 sidor, gott skick

Märtha Burén

45 kr

Att gå vidare

Hökerberg 1959 Inbunden Om en familj på en traditionsrik svensk bruksgård Ca 290 sidor, marmorerat band med linnerygg, gott skick

Ernest Hemingway

45 kr

Att ha och inte ha

Bon. 1960 ? Inbunden Roman från Kuba före revolutionen, och handlar bla om en spritsmugglare Ca 220 sidor, gott skick men något blek..

Ernest Siegel

23 kr

Att hjälpa det hjärnskadade barnet

W&W 1974 Häftad Ca 150 sidor, Pocketupplaga, handledning för lärare och föräldrar m.fl.

Pär Rådström

95 kr

Att komma hem

Janus 1982 Häftad Tio noveller som är skrivna mellan 1947-60. Ingen är tidigare tryckt i bokform. Ca 75 sidor, i lite mindre format, ..

Jean Bazine

45 kr

Att måla

Gallerie Blanche 1974 Häftad En konstnärs erfarenheter Ca 70 sidor, gott skick

Thure Nyman

75 kr

Att samla exlibris

Bokvännerna 1971 Inbunden Om nöjet och nyttan att samla exlibris, vad man skall samla , kort historik mm. Illustrerad Ca 75 sidor, g..

Ivar Lo-Johansson

75 kr

Att skriva en roman

Bon. 1957 Inbunden Ett självbiografiskt avsnitt med illustrationer av Nisse Zetterberg Ca 60 sidor, utsänd endast till medlemmarna i..

Penelope Leach

23 kr

Att ta hand om små barn

W&W 1983 Häftad Utveckling och vård av barn under de första två åren Ca 450 sidor, gott skick, men ett lättare veck på omslagets bak..

Penelope Leach

45 kr

Att ta hand om små barn

W&W 1989 Inbunden Om skötsel , utveckling och daglig vår av barn mellan 0-2 år. Författaren är engelsk barnpsykolog Ca 475 sidor, got..

Leonard Bernstein

85 kr

Att uppleva musik

SLF 1961 Inbunden Innehåller bla: Beethoven bland Klippiga bergen, Upper Dubbing Kalifornien, Jazzens värld, Konsten att dirigera, Am..

Maria Gripe

23 kr

Att vara Elvis

Bon. 1987 Inbunden Med teckningar av Harald Gripe CA 150 sidor, gott skick gott skick med skyddsomslag

Alice Lyttkens

23 kr

Att vara någon

Bon. 1970 Häftad Ca 300 sidor, namnnotering

Amy och tomas Björk Harris

75 kr

Att vara OK

Bon. 1985 Häftad En återblick på transaktionsanalysen som är en psykoterapi som var och en kan tillämpa på sig själv. Ca 215 sidor, n..

Sigfrid Siwertz

45 kr

Att vara ung

Bon. 1949 Inbunden Ca 250 sidor, ett grått band med tryck i front och rygg, gott skick, namnnotering

Gösta Gustaf-Janson

75 kr

Att vända åter

Bon. 1981 Inbunden Memoarer 1902-1921 Ca 240 sidor, gott skick med skyddsomslag

Karl-Rune Nordkvist

23 kr

Att vänta någon hem

FIB 1959 Inbunden En roman färgad av det hårda livet under 30-talet Ca 230 sidor

Harry Lindquist

45 kr

Att älska rikt och handla stort

Harrier 1970 Inbunden Ur innehållet: Mannen som sparkade bilen, Livets stora ögonblick, Vad en kvinna tycker om hos en man, När sorge..

Marika Stiernstedt

23 kr

Attentat i Paris

Bon. 1942 Inbunden Ca 380 sidor, namnnotering,

Jeffrey Archer

23 kr

Attentat mot Vita Huset

Bon. 1989 Inbunden Den första kvinnliga presidenten i USA vill genföra vapenförbud, men en hemlig brupp vill förhindra det… Ca 250 si..

Alistair MacLean

45 kr

Attentat vid Athabasca

Forum 1980 Inbunden Ca 300 sidor, gott skick med skyddsomslag som har några nagg

Bernhard Risberg ( urval mm)

75 kr

Atterbom och Hedborn

S&L 1936 Inbunden Innhåller bla: Lycksalighetens ö, Smärre dikter och prosastycken. Med inledning och förklarande noter. Ca 25 sidor ..

Mario Roques ( éditée )

23 kr

Aucassin et Nicolette

LAEC Paris 1936 Inbunden Chantefable du Xlll siécle Ca 100 sidor, gott skick, på franska

Philipp Lersch

85 kr

Aufbau der person

"J A Barth München 1964 Inbunden "" Lersch Charkterkunde ist zur Zeit das Standardwerk auf diesem Forschungsgebit"" Ca 660 sidor, på..

Lous und Jacques Pauwels und Bergier

95 kr

Aufbruch ins dritte Jahrtausend

Deutsche Buch-Gemeinschaft 1965 Inbunden Von der Zukunft der phantastischen Vernunft. Inhalt: Vergangne Zukunft, Die Verschwörung bei..

150 kr

Aufbruch ins Revier Aufbruch nach Europa

Hoesch 1971 Inbunden Jubiläumsschrift der Hoesch 1871-1971. Inhalt: Kindheitstage des Reviers, Das neunzehnte Jahrhundert, Die Techni..

Olof Lagercrantz

75 kr

August Strindberg

"W&W 1979 Inbunden Om Strindbergs barndom och uppväxt, hans kärlek, giftermål skilsmässor , litteratur, och mycket mer, illustrerad C..

Olof Lagercrantz

45 kr

August Strindberg

W&W 1979 Inbunden Om Strindbergs barndom och uppväxt, hans kärlek, giftermål skilsmässor , litteratur, och mycket mer, illustrerad Ca..

Olof Lagercrantz

75 kr

August Strindberg

W&W 1979 Inbunden Om Strindbergs barndom och uppväxt, hans kärlek, giftermål skilsmässor , litteratur, och mycket mer, illustrerad Ca..

Martin Lamm

150 kr

August Strindberg del 1

Bon. 1940 Inbunden Del 1 omfattar tiden före infernokrisen Ca 460 sidor, linneband, gott skick

Martin Lamm

195 kr

August Strindberg del 1 & 2

Bon. 1940 Häftad De två delarna omfattar: 1. Före infernokrisen, 2 efter omvändelsen Två band ca 800 sidor, gott skick, men några nag..

Björn Meidal

135 kr

August Strindberg Impressionist-Bilder

Bon. 1997 Häftad År 1886 skickade August Strindberg 18 st fotografier med text till Albert Bonnier som AS ville att Bonnier skulle ge..

Atos Wirtanen

45 kr

August Strindberg liv och dikt

"Prisma 1962 Häftad "" Ett färgstarkt och okonventionellt porträtt av vår störste författare "" Med illustrationer. Ca 170 sidor, någ..

Per Hemmingsson

125 kr

August Strindberg som fotograf

Bon. 1963 Inbunden Ca 150 sidor, gott skick, illustrerad

Walter A. Berendsohn

175 kr

August Strindbergs skärgårds och Stockho..

R&S 1962 Häftad Struktur och stilstudier, i August Strindberg och hans berättelser, dikter, dramer och verklighetsskildringar Ca 570 ..

Alexander Solsjenitsyn

75 kr

Augusti fjorton

"W&W 1972 Inbunden ""Boken utgör fösta delen knuten av verk i många delar "" ur förordet. ( Solzjenitsyn ) Ca 500 sidor, gott skick"

Hans Eklund

145 kr

Augustin Ehrensvärd

Nationalmuseum 1997 Inbunden Om målaren, upplysningsmannen, människovännen, byggaren sjömannen och flaggmannen Ca 160 sidor, nyskick,..

Diderik Brochmann

45 kr

Aure

"Fredhöis Oslo 1945 Inbunden "" Ferskvannsbiologisk marionettroman"" Ca 180 sidor, något smånagg i snyddsomslag"

Karl Emil Franzos

23 kr

Aus Anhalt und Thüringen

Rütten & Loening Berlin 1984 Inbunden Ca 350 sidor, på tyska, klotband i gott skick

Karl Jaspers

75 kr

Aus dem Ursprung denkende Metaphysiker

Piper Müchen 1957 Häftad Anaximander, Heraklit, Parmenides, Plotn, Anselm, Spinoza, Laotse, Nagarjuna Ca 350 sidor, på tyska, gott sk..

Ingmar Björksten

85 kr

Australisk dagbok

A&W 1964 Inbunden Australisk dagbok september 1962 - februari 1963 med några illustruationer Ca 230 sdior, gott skick

Eli Wesel

150 kr

Autobiographie 1 -2

Hofmann und Campe 1995 Inbunden Alle Flüsse Fliessen ins Mehr , Und Das Meer Wird nicht voll Två band , ca 1.200 sidor, på tyska , go..

Mark Twain

45 kr

Autobiographische Schriften

Aufbau-Verlag 1984 Inbunden Ca 300 sidor, på tyska, linneband i gott skick

150 kr

Autografer och porträtt af framstående p..

Fritzes i distribution 1891 Inbunden Handskrifter i faksimil och varvade med porträtt, bla S.A. Hedin, Sofia Kowalevska, G von Rosen,..

Zadie Smith

45 kr

Autografjägaren

Bon. 2003 Inbunden I denna roman utforskar Zadie Smith vårt västerländska samhälles största dröm: längtan efter berömmelse och stråka..

Martin Allwood

23 kr

Automaten blöder

1976 Häftad Ca 90 sidor, dedicerad

Joh. Svenson

135 kr

Automobilhandbok

Fritzes 1925 Häftad Om automobilen, dess konstruktion drift och skötsel Andra upplagan med över 250 illustrationer Ca 240 sidor, delv..

Gunnar Skogsmark

75 kr

Av ulvars ätt

Författarens 1957 Inbunden En släkthistoria och vildmarksskildring, dedicerad med några vänliga ord från författaren som bl.a. annat ..

Gösta Gustaf-Janson

23 kr

Avara syli

otava 1939 Inbunden Stora famnen på finska Ca 450 sidor, gott skick, på finska

Fay Weldon

45 kr

Avbilder

Stenströms 1990 Inbunden Om fyra kvinnor lika som bär men inte systrar. De är alla resultatet av modern genteknik - avbilder av Johan..

Susan Isaacs

45 kr

Avslöjerskan

Forum 1986 Inbunden Judith hör om mordet på tandläkaren Bruce och blir både skakat och nyfiken. De har gemensamma bekanta ….. Ca 270 ..

Louis Bromfield

45 kr

Awake and Rehearse

"The world publ. Comp. N.Y 1948 Inbunden "" In this book Louis Bromfield uses all the subtlety of his sardonic pen"" Ca 330 sidor, på..

Axel Elvin

100 kr

Axel Nilsson

SAK 1970 Häftad Om Axel Nilsons liv och verk. Rikt illustrerad, delvis i färg Ca 210 sidor, exlibris Claës Uggla

75 kr

Axel Salto

Konstfrämjandet 10959 Häftad Axel Salto grafiker, keramiker och textilkonstnär, illustrerad Ca 30 sidor, i A4-format, gott skick men ..

Sten Karling

150 kr

Axel Sjöberg

SAK 1960 Inbunden Ca 375 sidor, rikt illustrerad, publikation LXlX

Walter Ljungquist

23 kr

Azalea

Bon. 1964 Häftad Ca 250 sidor, Delfinpocket