Ann-Sofie Nielsen
23 kr
I afton dans
Bon. 1986 Inbunden Om människans kamp mot den kommersialism som vill göra henne ensam och maktlös. En berättelse full av tragikomiska..
Herbert Grevenius
100 kr
I afton klockan 8
Fritzes 1940 Inbunden Premiärer och mellanspel Ca 275 sidor med 29 planscher
Peter Freuchen
23 kr
I all uppriktighet
Bon. 1957 Inbunden Om livet på Grönland, det vetenskapliga arbete, de farofyllda expeditionerna i hundsläde över okända land tillsamm..
Peter Freuchen
23 kr
I all uppriktighet
Bon. 1957 Inbunden Om livet på Grönland, det vetenskapliga arbete, de farofyllda expeditionerna i hundsläde över okända land tillsamm..
Ernst Manker
75 kr
I Amerika
LT 1963 Häftad Reseskisser från USA rikt illustrerad Ca 150 sidor, gott skick
Anonym
23 kr
I badkappa
Rediviva 1971 Häftad Hygieniska vinkar för badgäster av en badläkare Ca 50 sidor, gott skick. Faksimiltryck från en skrift tryckt år ..
Olle Hedberg
23 kr
I barnens närvaro
Norst. 1961 Inbunden Ca 300 sidor, gott skick, ex libris
bo Kristiansson
75 kr
I björnland
Forum 1978 Inbunden Om björnen och annat skogsliv i norrland med många naturbilder i färg och s/v Ca 110 sidor, i större format, got..
Hildur Dixelius
23 kr
I Bojor
Å&Å 1926 Häftad Författaren var född i Nederkalix Norrbotten och bosatt i Bredbyn Anudsjö Ca 270 sidor, något slitet omslag, innehåll..
Victor Kravchenko
75 kr
I Chose Freedom
C. Scribner's sons New York 1946 Inbunden The Personal and Political Life of a Soviet Official Ca 500 sidor, på engelska, gott skick,..
Hakon Mielche
23 kr
I Columbus kjölvann
Grieg Inbunden Ca 230 sidor, rikt illustrerad, boken i gott skick, men skyddsomslaget slitet med revor, exlibris, på norska
Patrick Ruell
23 kr
I de lugnaste vatten
Richter 1990 Inbunden Vem var han egentligen, mannen hon var gift med ? Han har ett hemligt bankkonto, en kvinna påstår att hon är en..
Sten Andersson
45 kr
I de lugnaste vattnen
Tiden 1993 Inbunden Förre utrikesministern och partisekreteraren i socialdemokraterna mm berättar Ca 420 sidor, gott skick, utan sky..
Pierre-Dominique Gaisseau
100 kr
I den heliga skogen
Forum 1954 Inbunden Magi och riter hos tomafolket i Afrika Ca 230 sidor, illustrerad
EG White
125 kr
I den store Läkarens fotspår
Skandinaviska 1911 Inbunden Om lärkarmissionärer, trons beröring, om de sjukas vårdande och bön för de sjuka, hälsolärans grundsatser..
Henry M. Stanley
275 kr
I det mörkaste Afrika del 1
Norst. 1890 Inbunden Emin Paschas uppsökande , befrielse och återtåg. Första delen, illustrerad. Ca 550 sidor, rött band med bild i..
Gustaf Bolinder
45 kr
I djungelmystikens Afrika
FIB 1959 Inbunden Innhåller bla : Vildmarksmagi, Gåtfulla sällskap, i porro-djungeln, förklädda demoner, Bandu-flickornas hemliga läg..
Sven Stolpe
23 kr
I dödens väntrum
Bon. 1953 Inbunden En levande skildring av livet vid ett stort schweiziskt sanatorium, där en ung svensk vetenskapsman är huvudperson..
Holger Bengtsson
55 kr
I en liten by vid havet
Wahl. 1974 Inbunden Ca 240 sidor, gott skick, rött band med guldtryck i rygg och front, exlibris
Howard Fast
55 kr
I frihetens namn
Geber 1941 Häftad roman med motiv från det amerikanska frihetskriget. Den handlar om några människor under den hårda vinter Washingto..
Ewert / Gunnar Karlsson / Ericsson
75 kr
I gamla Svitjod åter ( EWK )
LT 1962 Häftad Tecknaren Evert Karlsson EWK och författaren Gunnar Ericsson ger en bild av det politiska läget som det var kring år ..
Majken Johansson
100 kr
I grund och botten
Bon. 1956 Häftad MJ:s andra diktsamling Ca 40 sidor, förhandsexemplar med etikett, ou
AJ Bodén
100 kr
I Gråbenens spår till ishav och högfjäll
Bon. 1935 Häftad Reseskildring om Lappland! Ca 200 sidor med 110 illustrationer
Bo Isovaara
95 kr
I Hans Lidmans fotspår
Settern 1996 Inbunden Om fiske i Hans Lidmans spår, om undangömda fjällvatten, och även om laxfiske på den ryska Nordkalotten Ca 125 ..
Erik Berggren
95 kr
I havslandskapet
Bon. 1968 Inbunden Far och son går på upptäcktsfärd längs en strand i Halland genom vår sommar, höst vinter och vår igen. Med tecknin..
E. Norlind
23 kr
I helgonets spår
Bon. 1934 Inbunden Franciscus - noveller Ca 180 sdior, en fläck på omslaget, övirgt gott skick
Daniel March
95 kr
I heliga mäns fotspår
"Litteraturföreningens förlag 1887 Inbunden eller "" Hvad jag såg och erfor i de bibliska landen "" Ca 550 sidor, halvfranskt band nå..
125 kr
I heligt uppdrag
Stadsmissionen 1953 Häftad Utgiven av Stockholms stadsmission med anledning av 100-åiga verksamhet. En historisk genomgång av socialt..
Nelson Berg Nydahl
45 kr
I hundens tecken
Bra lyrik 1987 Inbunden Dikter av Bengt berg från Torsby i Värmland och Tomas Nydahl från Tollarp i Skåne med illustrationer av Leif..
Christine Nöstlinger
23 kr
I huset på Rosalind
R&S 1982 Inbunden Illustrerad av Peter Schössow Ca 115 sidor, gott skick
Georg Granberg
100 kr
I Härjedalens fjällvärld
Lindblad 1949 Inbunden Läs om Lurv-Henrik och gamla bröllopsseder i Härjedalen mm. Mm.
Barbara Dimmick
23 kr
I hästars närhet
Bra Böcker 2001 Häftad En fängslade kärleksroman om en kvinna som gör upp med sitt förflutna. Kontakten med hästen och hans ägare ger..
Wofgang E. Pax
150 kr
I Jesu fotspår
Harrier Inbunden En rikt färgillustrerad bok som går i Jesu fotspår Ca 220 sidor större format
Ylva Lindh ( urval )
45 kr
I juletid berättelser från förr
Semic 1998 Inbunden Noveller, sagor romanavsnitt, dikter och tankar kring midvinterveckor för lägen sedan 195 sidor, gott skick
Mitchell Hedges
23 kr
I kamp med kjempefisk
Gyldendal Norge 1941 Inbunden Om havsfiske med några illustrationer Halvfransk band, på norska, ca 220 sidor, några svaga fläckar på ..
Henrik Ramsay
150 kr
I kamp med Östersjöns isar
Schildt 1947 Häftad Om vintersjöfarten i våra nordliga vatten och dess historia från segelfartyg, postfartyg till isbrytare. Fartygsr..
Lars Norrman
23 kr
I kanot uppför Senegalfloden
FIB 1952 Inbunden Men många illustrationer ( Afrika ) Ca 280 sidor, gott skick
Lars Norrman
23 kr
I kanot uppför Senegalfloden
FIB 1952 Inbunden Men många illustrationer ( Afrika ) Ca 280 sidor, gott skick
Maria Gripe
23 kr
I klockornas tid
Bon. 1965 Inbunden En skildring om unga människor i medeltiden. Arvid blir kung när han var 13 år, nu är han 17. En främling inför si..
Per Anders Fogelström
45 kr
I kvinnoland
Bon. 1969 Inbunden Ensam bland kvinnor växer Arne upp i denna familjeroman. Mor och mormor, syster, farmor och mostrar Ca 250 sdior,..
Per Anders Fogelström
23 kr
I kvinnoland
Bon. 1956 Inbunden Ensam bland kvinnor växer Arne upp i denna familjeroman. Mor och mormor, syster, farmor och mostrar. Ca 250 sidor,..
Arne Forsberg
23 kr
I landet som icke är mitt
SKDB 1952 Häftad Blad ur en flyktingprästs dagbok. Om flyktingarbete i Frankrike, och om det okända Spanien och Marocko Ca 130 sidor,..
Peter Ögren
95 kr
I Lappland med fluga och blänke
Settern 1997 Inbunden En bok fiskebok om harr, öring och röding från olika turer i Kiruna( fiske ) Ca 120 sidor, lite större format, ..
Benny Lindgren
95 kr
I laxens land
Settern 1996 Inbunden Om atlantlaxfisket i Norge Island, Ryssland och Sverige. En historisk återblick på bla laxflugans historia men ..
John Bingham
23 kr
I love, I kill
Gollancz London 1968 Inbunden Ca 250 sidor, på engelska, boken i gott skick men ett rivmärke på skyddsomslag, efter prisetikett, exl..
Sven O Hallman
45 kr
I lögn och ro
Settern 1991 Inbunden Sven O nestor bland sportfiskarna berättar här jakt fiskeepisoder från skilda delar av världen ( fiske ) Ca 120..
Sven O Hallman
45 kr
I lögn och ro
Settern 1991 Inbunden Sven O nestor bland sportfiskarna berättar här jakt fiskeepisoder från skilda delar av världen ( fiske ) Ca 120..
Uno Modin
23 kr
I maffians våld
Wahl. 1965 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker , pojkbok nr 1275 Ca 140 sidor, gott skick
Uno Modin
23 kr
I maffians våld
Wahl. 1965 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker , pojkbok nr 1275 Ca 140 sidor, gott skick
Sven Sörmark
23 kr
I morgon din fiende
Forum 1982 Inbunden Ca 220 sidor, gott skick, namnetikett
Kate Atkinson
23 kr
I museets dolda vrår
Forum 1998 Inbunden Om flickas uppväxt i efterkrigstidens England, Ca 320 sidor, gott skick med skyddsomslag
H.V. Morton
45 kr
I mästarens fotspår
Lindblad 1936 Inbunden Om en resa till Palestina med Nya testamentet i handen, med några illustrationer Ca 500 sidor, gott skick, men..
Bo Isovaara
95 kr
I nattsländans land
Settern 1998 Inbunden Om laxfiske i den ryska skogs och ödemarksälven Pana och de svenska fjällen mm ( fiske ) Ca 140 sidor, lite st..
Ivan Oljelund
23 kr
I ny jord
Tiden 1921 Inbunden Ca 370 sidor, halvfranskt band, gott skick men blekt rygg, namnnotering
Erik och Lennart Linder och Berglund (red)
45 kr
I Närke
Forum 1954 Inbunden Prosa och poesi om Närke med olika författare, bla Olaus Petri om Engelbrekts död, Adolf Törneros - Resa i Närke,..
Hjalmar Åberg
145 kr
I odlingens utmarker ödetorp på Kroppefj..
1963 Inbunden Om olika torp,i Dalsland med illustrationer och ägarförhållanden - en tillgång för den som släktforskar. Ca 240 sidor,..
Natanael Beskow
75 kr
I Palestina och Syrien
Birkagården 1926 Inbunden innehåller bla: Vård och vanvård av heliga minnen, utflykter från Jerusalem, Sionismen mm Ca 170 sidor, got..
Sven Wikberg
75 kr
I polarhavets våld
Wahl. 1935 Inbunden Pojkbok nr 219, originalupplaga Ca 14o sidor, med åtta illustrationer, några smånagg i kanter , namnnotering, öv..
Helen Reynolds
23 kr
I regnbågens land
Lindqvist 1959 Inbunden Två flickor åker till Kanadas storslagna och natursköna trakter… Ca 190 sidor, gott skick
Bernhard Grizimek
75 kr
I schimpansernas land
N&K 1956 Häftad Om elefanter och termiter, schimpanser och flodhästar, om uråldriga tabuföreställningar och de spetälskas byar mm, i..
Peppino Leoni
45 kr
I shall Die on the Carpet
Lesslie Frewin London 1966 Inbunden Peppino Leoni started the famous Dean Street restaurant, Quo Vadis , Lodon This book tells the ..
Graham Greene
125 kr
I sista rummet
Norst. 1952 Häftad Ca 90 sidor, gott skick, men några få mindre nagg på omslag, originalupplaga
Ludvig Nordström
75 kr
I sitt eget sällskap
Bon. 1953 Häftad Det här är kåserier för Stockholms Dagblad 1910-1913 som han tänkte ge ut i bokform, det blev aldrig av då , men 195..
Carl Fries
125 kr
I skogen
Nordisk rotogravyr 1959 Inbunden Rikt illustrerad om skogen och dess djur Ca 200 sidor, i större format, linneband, gott skick, exlib..
Anders Mattsson
135 kr
I Skogens tjänst
Matsonia 1996 Inbunden Ur en skogvaktares dagbok ( ca 1940-1970) och arkiv förr i tiden, bl.a. från Torsby Lekvattnet, Lysvik, Gammel..
Anders Mattsson
135 kr
I Skogens tjänst
Matsonia 1996 Inbunden Ur en skogvaktares dagbok ( ca 1940-1970) och arkiv förr i tiden, bl.a. från Torsby Lekvattnet, Lysvik, Gammel..
Anders Mattsson
135 kr
I Skogens tjänst
Matsonia 1996 Inbunden Ur en skogvaktares dagbok ( ca 1940-1970) och arkiv förr i tiden, bl.a. från Torsby Lekvattnet, Lysvik, Gammel..
Anna Hamilton Geete
175 kr
I solnedgången 1-3
Bon. 1919 Inbunden Minnen och bilder från Erik Gustav Geijers senaste levnadsår. De tre banden omfattar tiden 1840-1845, 1845-1846, o..
Anna Hamilton Geete
275 kr
I solnedgången 1-4
Bon. 1910-1914 Inbunden Minnen och bilder från Erik Gustav Geijers senaste levnadsår. De fyra banden omfattar tiden 1840-1845, 1845-1..
Anni Blomqvist
45 kr
I stormens spår
LT 1975 Inbunden Författarinnan kommer från Åland, här skildrar hon en stormnatt 1961 som tog hennes man och äldste son från henne. C..
Folke Bernadotte
23 kr
I stället för vapen
Norst. 1948 Inbunden Låt barmhärtigheten tala i stället för vapen Ca 280 sidor, med några illustrationer, exlibris, gott skick
Gunnar Agge
45 kr
I svart tjänst mellan vita stormakter
Å&Å 1939 Inbunden Tre år som Abbesinsk läkare i Ogadén Ca 200 sidor, ljust linneband i gott skick
H C Anderssen
375 kr
I Sverige
Bon. 1850 Inbunden HC Andersen beskriver bl.a. Dalarna i flera kapitel, sammanbunden med Filurus av Nepomuk ( 1851) och Orsaken till ..
Basil Carey
23 kr
I sydströmmens våld
Åhlen 1934 Inbunden Kärleks och äventyrsroman från Söderhavet Ca 270 sidor, blått marmorerat band med guldtryck i rygg
Göte Brink
75 kr
I takt med tiden
"Tiden 1984 Inbunden Om vintern 1932.33 i arbetarstadsdelen Landala i Göteborg. Denna roman är en fristående fortsättning på "" Fönst..
Alg. Eriksson
23 kr
I tidens aftonskymmning
1941 Inbunden Ca 110 sidor, författaren kom från Kumla
Nelly Carlson
23 kr
I tidens rum
1976 Häftad Dikter, boken tryckt hos Bronells Tryckeri i Filipstad Ca 125 sidor, gott skick
Britt Karlsson
95 kr
I Tiveden
Reflex Mariestad 1970 Inbunden En fotobok av med bilder av Sture Karlsson och teckningar av Eva Karlsson Ca 180 sidor, gott skick
Sten Söderberg
75 kr
I tjänst hos utvecklingen
1967 Inbunden En bok vid ett 50-årsjubileum, ASEA-Skandia. Företages historia, med några illustrationer på olika produkter. ( el el..
E Adérn
75 kr
I trollskogen
A Eliasson 1947 Inbunden Illustrerad av Karlström med helsidesbilder inklistarade i boken Ca 60 sidor, i lite större format, namnnote..
Ebba Lewenhaupt
95 kr
I tsardömets skugga
Geber 1964 Häftad Här får vi följa den unge Carl X l l genom Europa, uppleva Poltavas blodiga natt och det brinnande kungahuset i Ben..
Nicholas Evans
45 kr
I vargars närhet
Bon. 1999 Inbunden En vargflock dyker upp i den lilla staden och gammal skräck väcks till liv. Familjeband och grannsämja slits sönde..
Hj Lundgren
23 kr
I vilken bok står det ?
Bon. 1924 Häftad Vägledning bland handböcker och uppslagsböcker Verdandis småskrifter nr 286, ca 60 sidor, gott skick, namnotering
Pernilla och Alf Tunberger och Henrikson
95 kr
I vingården
BB 1977 Inbunden rikt illustrerad om hur man gör vin olika delar av Europa, om olika märken, med kartor, kulturhistoria med matrecep..
Nils Karlsson
95 kr
I vita spår
Bon. 1953 Inbunden Om skidkungen Mora-Nisse, liv och gärning Ca 240 sidor, gott skick
August Strindberg
75 kr
I vårbrytningen
Bon. 1912 Inbunden Här ingår, Från fjärdingen och Svartbäcken, Från Havet - Här och där Ca 200 sidor, fint grönt band med guldtryck i..
Anna & Ingrid Skeri-Mattsson & Osvald
45 kr
I vävstolen del 1
LT 1949 Inbunden handbok i vävning, med många exempel på mönster och illustrationer olika vävarbeten Ca 165 sidor, gott skick, under..
Berit Spong
45 kr
I Östergyllen
Vårt Hem 1930 Inbunden I Vårt Hems serie Svenskt liv och leverne Ca 250 sidor, gott skick, i ett brunt band med guldtryck i front och..
23 kr
Ica kuriren årskalender 1995
ICA-förlaget 1995 Inbunden Kalender med många recept knutna till årstiderna, rikt illustrerad Ca 65 sidor, i lite större format, gott..
23 kr
Ica kuriren årskalender 1996
ICA-förlaget 1996 Inbunden Kalender med många recept knutna till årstiderna, rikt illustrerad Ca 65 sidor, i lite större format, gott..
Mårten Meurling
75 kr
ICA:s Grönsaksbok
ICA 1943 Häftad Om husbehovsodling av grönsaker, rotfrukter, potatis mm. Rikt illustrerad handbok med många praktiska råd, om jord, ..
Rockwell Kent
45 kr
Ich bin's, o Herr
Dietz Berlin 1984 Inbunden Autobiographie Mit einem Nachwort von Horst Ihde. Rockwell Kent ( 1882-1971) nordamerikanische Maler und G..
Klaus Mayer
95 kr
Ich stellen meinen Bogen in die Wolken
Echter Verlag 2000 Inbunden Di Chagall-Fenster zu St. Stephan in Mainz Band 2 Die flankierenden Mittelfenster, illustriert ( Marc Cha..
Frederick Forsyth
23 kr
Icon
Corgi Books 1998 Häftad Ca 530 sidor, på engelska, pocket i gott skick
Monica and Marta Düring and Poggesi
95 kr
Icons Encyclopaedia Anatomical
Taschen 2001 Häftad A selection of Anatomical Wax Models . The Wax figure Collection in La Specola in Florence( Monica Düring Marta P..
Ilmari Räsänen
75 kr
Ida Aalberg
Söderström 1925 Inbunden Ca 500 sidor, på finska, illustrerad
Göran Malmqvist ( tolkning)
75 kr
Idag ! Sju unga röster från Kina
Bra lyrik 1980 Inbunden Presentation av sju poeter från Kina: Bei Dao, Gu Cheng, Shu Ting, Mang Ke, Yang Lian, Jiang He, Yan Li. Alla..
Gottlieb Spranenberg
375 kr
Idea fide fratrum ober kurzer Begrif der..
C F Laur, Lepzig 1779 Inbunden Ca 590 sidor, halvfranskt band, med upphöjd bind, slitage på bandet, men helt och innehållet i gott s..
Philippe Jullian
125 kr
Idealistes et Symbolistes
Gallerie Gaubert Paris 1973 Inbunden Exposition 1973 ( symbolism ) Ca 110 sidor, på franska, i lite större format, gott skick. Utstäl..
Philippe Jullian
145 kr
Idealistes et symbolistes
Gallerie Gaubert Paris 1973 Inbunden Ca 110 sidor, utställningskatalog i lite större format med många illustrationer i färg och s/v,..
125 kr
Idées et mots au siécle des lumiéres
Wettergren 1988 Häftad Mélanges en L´honneur de Gunnar von Proschwitz Ca 300 sidor, gott skick, på franska
Fjodor Dostojevskij
95 kr
Idioten 1-2
Bokfrämjandet 1972 Inbunden Med några illustrationer av Gilbert Koull Två band, ca 640 sidor, två fina röda band med rikliga guldslin..
Fjodor Dostojevskij
110 kr
Idioten 1-3
Förlagshuset Norden 1968 Inbunden Översättning och inledning av Michail Handamirov. Med förklarningar i slutet av varje bok Tre band,..
85 kr
Idrott i Värmland Värmland förr och nu 1..
VFMF 1983 Inbunden Värmländsk idrott under 75 år, När fotbollen kom till Edsvalla, Bandy och ishockey i Värmland, och många andra spo..
Lennart Brunnhage
150 kr
Idrottsboken 1959
Svenska sportförlaget 1959 Inbunden Utgiven av Lennart Brunnhage. Rikt illustrerad och med många statistiska uppgifter Ca 470 sidor,..
Lennart Brunnhage
150 kr
Idrottsboken 1960
Svenska sportförlaget 1960 Inbunden Utgiven av Lennart Brunnhage. Rikt illustrerad och med många statistiska uppgifter Ca 470 sidor, ..
Lennart Brunnhage
150 kr
Idrottsboken 1961
Svenska sportförlaget 1961 Inbunden Utgiven av Lennart Brunnhage. Rikt illustrerad och med många statistiska uppgifter Ca 470 sidor, ..
Lennart Brunnhage
150 kr
Idrottsboken 1982
Svenska sportförlaget 1982 Inbunden Utgiven av Lennart Brunnhage. Rikt illustrerad och med många statistiska uppgifter Ca 600 sidor, ..
Lennart Brunnhage
150 kr
Idrottsboken 1983
Svenska sportförlaget 1983 Inbunden Utgiven av Lennart Brunnhage. Rikt illustrerad och med många statistiska uppgifter Ca 600 sidor, ..
Reinhold Ahléen
45 kr
Idyller och pastoraler
Ljungberg 1935 Häftad Dikter och dramatik Ca 140 sidor, några nagg och veck kring omslagets ytterkanter, övrigt gott skick, delvis ou..
Gun Björk
23 kr
Igelkotten
Carlsen 1980 ? Inbunden Med bilder av Ingvar Björk Ca 23 sidor, i lite större format, gott skick, tryckår saknas troligen kring 1980
Gustaf Utterström
395 kr
Iggesunds bruks historia 1-2
1984 Inbunden Om Iggesund 1685 till 1985, rikt illustrerad med kartor, bilder i färg och s/v faksimil, tabeller och teckningar Två b..
Iris Uurto
45 kr
Ihana lyhty
Otava 1946 Häftad de Musset Ca 110 sidor, gott skick, på finska
Leena Krohn
45 kr
Ihmisen vatteisssa
Tammi 1976 Inbunden Kertomus kaupungilta Ca 150 sidor, på finska, boken i gott skick med skyddsomslag som är något nött
Rickhard Müller-Freienfels
95 kr
Ihmistuntemus ja ihmisten käsittely
WSOY 1945 Inbunden Käytännön psykologiaa jokaiselle Ca 480 sidor, namnnotering, gott skick, på finska, rikt illustrerad, på finska
Bert und Günter Engelmann und Wallraff
75 kr
Ihr da oben wir da unten
Kiepenheuer & Witsch 1973 Inbunden Ca 375 sidor, på tyska, några fläckar i början av boken ca 3 sidor, vrigt gott skick
Helmuth Sudheimer
75 kr
Ikebana Blomsterarrangemang på japanskt ..
R&S 1965 Inbunden Om fyra stilar i den japanska blomkonsten, kärl och redskap, teknik, och bearbetning olika arrangemang mm, illustre..
Tamiko och Marguerite Bjernér och Rydén
75 kr
Ikebana Den japanska konsten att arrange..
GLA 1974 Inbunden Historik, tillbehör, grundregler,, hur man förlänger blommornas livslängd, material att kombinera levande blommor m..
Leena Helka
23 kr
Ikäänkuin ei yksin
otava 1955 Häftad Ca 140 sidor, några nagg på omslaget, på finska , med en kommentar i blyerts på titelbladet
Pietro Toesca
150 kr
IL Battistero di Parma
Cassa di Risparmi, Parma 1960 Inbunden Nel primo centenario della Cassa di risparmio di Parma 1860-1960 Ca 150 sidor, i stort format,..
Joan Groves
95 kr
Ilford Colour Book of Flower Decoration
Edbury press 1964 Inbunden This book describes vividly how to make the best combinations of form and colour - arresting, elegant or h..
Homer
23 kr
Ilias
Taschenbibliothek der Weltliteratur 1989 Häftad ( Homeros Ilidaden) Ca 470 sidor, på tyska, gott skick, pocket
Stanley Moss
75 kr
Ill Met by Moonlight
G. Harrap London 1950 Inbunden The story of the kidnapping of general Karl Kreipe, the German divisional commander in Crete in 1944. ..
Laruri Viljanen
75 kr
Illan ja aamun välilla
Soumen kirja 1941 Inbunden Sisällys: Runeberin laulu, runebergin kirjet Emile Björksténille, Bertil Malmbergin kääntymys, Herman Hess..
Paul Auster
23 kr
Illusionernas bok
MånPocket 2003 Häftad Ca 380 sidor, gott skick, pocket
G M Trevelyan
175 kr
Illustrated English Social History 1-4
Longmans, Green and Co 1951 Inbunden Four volumes: 1: Chaucer's England and The Early Tudors, 2: A Age of Shakespeare and The Stuart ..
Henrik Schück
975 kr
Illustrerad allmän litteraturhistoria
Geber 1919 Inbunden Innehåller : De antika folkens litteratur, Medeltiden, Renässansen, Den franska klassiciteten. Upplysningen och f..
E.J. Ekman
175 kr
Illustrerad missionshistoria över hela v..
Ekman 1893 Inbunden Om missionen i Lappland ( ca 60 sidor ) och övriga välden bla Asien, Australien. Sydamerika Afrika, illustrerad. ..
Henrik / Karl Schück / Warburg
750 kr
Illustrerad svensk litteraturhistoria
Geber 1911 Inbunden Ett fint bokverk med många illustrationer. Börjar med folkvandringstiden, vikingatiden och går fram till 1800-tal..
E. J Ekman
145 kr
Illustreret missionshistorie over hele v..
John Fredrikson Oslo 1894 Inbunden Denna första del innehåller bla: Missionen i svenska, norska, finländska och ryska Lappland. Miss..
David Bland
75 kr
Illustrering av böcker
Geber 1958 Inbunden Bokillustrationens historia, från handskrifter till nutid, Om samarbete mellan författare konstnär och typograf, ..
Kerttu Wanne
45 kr
Ilman naamiota
Gumerus 1943 Inbunden Aforismeja Ca 110 sidor, understrykningar med blyerts förekommer, limrester vid fals på försättsblad, övrigt go..
Karl-Arvid Grandin
125 kr
Ilseholm
1967 Inbunden Bilder och minen från Roslagen, Uppland Ca 110 sidor illustrerad
Gustav Fruhmann
45 kr
Im Frack um die Welt
Verlhagen & Klasing 1937 Inbunden Erlebnisse eines Oberkellners in 4 Erdteilen Ca 180 sidor, på tyska, gott skick, namnnotering
Bernt Engelmann
23 kr
Im Gleichschritt marsch
Goldmann Köln 1982 Häftad Wie wir die Nazizeit erlebten 1933-1939 Ca 340 sidor, på tyska, gott skick, pocket
Marguerite Duras
23 kr
Im Park
? ? Häftad Roman Ca 110 sidor, på tyska, gott skick. Uppgifter om förlag och, tryckår saknas
R. L. Bruckberger
45 kr
Image of America
"The Viking Press 1959 Inbunden Contents: The Political revolution ; Montaigne and the Cannibals, Tabula Rasa and Utopia, The Pride o..
Reinhard Lettau
45 kr
Immer kürzer werdende Geschichten
"C Hanser München 1973 Häftad ...In diesem Band sind alle versammelt- verfolgen von den sonderbar verzwickten "" Schwierigkeiten beim..
Howard Fast
23 kr
Immigrantens dotter
Bon. 1986 Inbunden Den femte och sista fristående delen av krönikan om släkten Lavettes öde från invandringen till USA från Italien p..
Howard Fast
23 kr
Immigranterna
Bon. 1982 Inbunden Ett epos om det moderna Amerikas födelse, Immigranterna är den första delen om familjen Lavette Ca 380 sidor, gott..
85 kr
Important Chinese Ceramics, Bronzes and ..
Christie's 1973 Häftad Auction Catalogue from Christie's December 3-4 , 1973, illustrated ( Keramik Porslin Brons Jade ) Ca 180 seder..
95 kr
Important Chinese Work of Art
Christie's N.Y. 1979 Häftad Important Chinese Ceramics , Bronzes , Jade Carvings and Jewellery, Furniture and works of Art. Auction C..
Gaby Hauptmann
23 kr
Impotent livskamrat sökes
Bon. 1988 Häftad Carmen Legg är 35 år och urtypen för en självständig kvinna, efter arbetskväll med herrar som tänker mer på sängkamm..
Henri et Gary Loyrette et Tinterow
295 kr
Impressionisme Les orgines 1859-1869
Reunion des Musées Nationaux 1994 Inbunden En 1869 ce qu'on appelle l'impressionnisme et dont on date l'apparition de 1874, est déjà ..
Oscar Reutersvärd
125 kr
Impressionister och purister
Bon 1976 Häftad Boken tar upp bl.a Carlsund, Granciska Clausen, Cézanne, Berthe Morisot mfl avsnitt. Ca 130 sidor
John
75 kr
In a Quit Land
Batsford London 1957 Inbunden John D´Donoghue comes from a part of Ireland where Gaelic was still partially spoken. He recreates his ..
ernst Wiechert
45 kr
In der Heimat
Piper München 1951 Inbunden Mit 54 Fotos von Walter Gerull-Kardas Ca 100 sidor, på tyska, illustrerad med 53 foton
Alice Blanchard
23 kr
In i nattens djup
Månpocket 2000 Häftad En mentalt efterbliven 14-åring hittas mördad. Polischefen misstänker att mördaren kan finnas i hans egen famil..
Lennart Rådström
45 kr
In i naturen en bok om ekologi
LT 1977 Inbunden Om livets flöden, energins flöden, människan och livsprocesserna, vår föda. Uppbyggnad och nedbrytning, rovdjurens r..
Bertrand Russell
75 kr
In Praise of Idlensess
Allen & Unwin London 1936 Inbunden And other essays Ca 220 sidor, gott skick, men några smånagg på skyddsomlag
Horatius
1650 kr
In Q Horativm Flaccvm
1605 Inbunden Carminvm, Sermonvm, sev satyrarvm, sev eclogarvm. Dionysii Lambini…Commentarius locupletissimus…., l-ll , Avreliae All..
Gerard Hughes
45 kr
In Search of a Way
Darton , Longman & Todd 1987 Häftad Two journeys of spiritual discovery ( Jesuit ) Ca 170 sidor, på engelska , gott skick
Ellery Queen ( urval )
23 kr
Inbjudan från en okänd
BB 1980 Inbunden Japanska kriminalnoveller i urval och med förord av Ellery Queen, bla Eitaro Ishizawa, Yoh Sano, Tadao Sohno, och må..
Heinrich Böll
23 kr
Inblandning önskas
Bon. 1978 Häftad Ett urval artiklar om politiska och litterära frågor mm, bla om moraliskt engagemang. Ca 170 sidor, gott skick, poc..
Ingvar Orre
23 kr
Inbrott på vinden
Wahl 1960 Inbunden pojkbok nr 1030 Ca 130 sidor, gott skick
Axel Quennerstedt
350 kr
Indelte soldaten
Fahlcrantz 1887 Inbunden Vackert blått band med en trumslagare och titel i guldtryck i front. Ca 90 sidor, större format med teckning..
John Finnemore
95 kr
India
A&C Black London 1917 Inbunden in the serie of Peeps at many lands, containing twelve full-page illustrations in colour by M. Menpes ..
Erik Uncas och Yvonne Englund och Svenst..
95 kr
Indianarenas när, var, hur
"Forum 1974 Inbunden Om språken och stammarna; Eskimåer, Algonkiner-wakash, Hokan-Sioux, Azteker-tano etc, Den store anden och de säl..
l.L. Foreman
23 kr
Indianboken Överlöparen
Å&Å 1953 Inbunden Ca 110 sidor, några fläckar på baksidan, övrigt gott skick, namnnotering
Ruth Underhill
95 kr
Indianerna i USA
"KF 1957 Häftad Historia, traditioner och ""nutida"" livsvillkor. Den röde mannen upptäcker Amerika, Civiliserade stammar, De vitas ..
Eric Uncas och Albin Englund och Widén (..
85 kr
Indianklubbens årsbok 1
Lindqvist 1961 Inbunden Innehåller bla De vilda ryttarna, Kriget mot modocindianerna, Av Erik Uncas Englund, En siouxindianska berät..
Ester Bolinder
23 kr
Indianprinsessan
Wahl. 1950 Inbunden Wahlströms ungdomsbok , flickbok nr 560 Ca 140 sidor, gott skick
Jarl Charpentier
95 kr
Indien
Bon. 1925 Inbunden Om Indiens historia, religion och kastväsen, fram till år 1859, rikt illustrerad Ca 650 sidor, gott skick
Gunnar von Proschwitz
145 kr
Influences
1988 Häftad Relations culturelles entre la France et la Suéde. Utgiven av Société Roayale des sciences et des Belles-Llettres Götebo..
Christina Söderling-Brydolf
23 kr
Inga hinder Pia
Wahl. 1962 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker flickbok nr 1107 ( hästar ridning ) Ca 140 sidor, några nagg på omslaget, namnnotering m..
Margareta Suber
23 kr
Inga änglavingar
Norst. 1943 Häftad Om en konstnär som får veta av sin läkare att han inte har lång tid kvar att leva…. Ca 290 sidor, gott skick
Signild Edestrand
23 kr
Ingefrid Solberg
Gleerups 1917 Inbunden Ca 280 sidor, halvfranskt band, något blekt i rygg och överdel, namnnotering, övrigt gott skick
Mailis Stensman
75 kr
Ingemar Svensson
Apoteksbolaget 1992 Inbunden Skulpturer Ca 90 sidor, i lite större format, gott skick
Helen nielsen
23 kr
Ingen själaringning
Geber 1953 Inbunden I Gebers kriminalserie - Deckare Ca 130 sidor, , något blekt rygg, namnnotering, övrigt gott skick
Ann Mari Falk
23 kr
Ingen vanlig Stina
R&S 1967 Inbunden Ca 130 sidor, i liten rivmärke på baksidan, överstruken namnnotering, övrigt gott skick
K.Hugo Segerborg
175 kr
Ingen var den andre lik
CG 1951 Inbunden Berättelser från Värmlands metropol Karlstad under 1800-talets sista decennier Carlstads-Gillets skriftserie N:o 5, ..
Joy Fielding
23 kr
Ingen återvändo
Bon. 1995 Inbunden Om Jess Koster hon är en ung åklagare i Chicago, som börjar känna sig hotad…. Ca 380 sidor, gott skick, kartongband
Joy Fielding
19 kr
Ingen återvändo
Bon. 1995 Häftad Om Jess Koster hon är en ung åklagare i Chicago, som börjar känna sig hotad…. Ca 380 sidor, något nött kring rygg, p..
Joy Fielding
23 kr
Ingen återvändo
Bon. 1994 Inbunden Om Jess Koster hon är en ung åklagare i Chicago, som börjar känna sig hotad…. Ca 380 sidor, gott skick, med skydds..
Per Olof Sundman
45 kr
Ingenjör Andrées luftfärd
Norst. 1969 Inbunden Ca 300 sidor, gott skick
Jeanna Oterdahl
23 kr
Inger Skram
Lindblad 1920 Inbunden Ca 400 sidor, halvfransk band, gott skick, men något blekt i rygg, namnnotering
Ingrid / Alan Bergman / Burgess
45 kr
Ingrid Bergman - mitt liv
Nord. 1980 Inbunden Ingrid Bergman berättar här om sitt liv med många illustrationer, här ingår även en förteckning på de filmer hon ..
Maria Modig
45 kr
Ingrids dröm
Trevi 1995 Inbunden Romanens Ingrid är 94 år. Hon föddes år 1256 och Året är 1350 i Vreta kloster, hon minns tillbaka och innan hon ..
Phyllis Bentley
75 kr
Inheritance
"V. Gollancz London 1932 Inbunden "" Certain real incidents persons and places of Yorkshire history put me in the mind to wrote the t..
Jean-Paul Sartre
75 kr
Inho
Tammi 1947 Inbunden Ca 270 sidor, något blekt rygg och uptll på bandet, börigt gott skick, på finska
Siegfried Huber
23 kr
Inkarikets ödesdrama
KF 1953 Inbunden Vad fornminnen och krönikor berättar om det gamla Peru , med några illustrationer Ca 230 sidor, klotband som har ett..
Frank Heller
125 kr
Inled mig icke i frestelse
Dahlberg 1919 Inbunden Originalupplaga, fjärde tusendet. Gunnar Serner hette mannen bakom pseudonymen Frank Heller. ( 1886 - 1947 ) ..
23 kr
Innan bilden bleknar Några röster kring ..
Trevi 1981 Häftad Boken utgavs till bokförlagets Trevis 10-årsjubileum. 32 bidrag som ger sin bild och minnen av Adam Helms ( Trevi )..
Linn Ullman
23 kr
Innan du somnar
Månpocket 2000 Häftad En utvecklingsroman och ett familjeporträtt Ca 300 sidor, pocketbok
Linn Ullmann
75 kr
Innan du somnar
Nord. 1999 Inbunden Den unga Karin Blom berättar om sig själv och sin familj. Ca 300 sidor
Carl-Axel Moberg
23 kr
Innan Sverige blev Sverige
W&W 1964 Häftad Det är tiden 500 f -800 e.Kr. som behandlas i boken, om bla det första jordbruket i Sverige, guldets vittnesbörd och ..
Göran Bergengren
75 kr
Innan trottoarerna torkat
Stenströms 1985 Häftad Om fyra resor i Sovjetunionen, prosa och dikter Ca 60 sidor, något slarvigt uppskuren, övrigt gott skick, sign..
Lars Norrman
100 kr
INOK
Tiden 1957 Inbunden En reseskildring från Grönland och konstbok med många teckningar av författaren Ca 190 sidor, skyddsomslag något..
Prins Wilhelm
75 kr
Inom egna gränser
Norst. 1944 Häftad Om Bergslagen bla Engelsberg, om järnets gärning, semester vid Akka, bilder från Varnhem, Småland mm Ca 300 sidor,..
E Theaurus
850 kr
Inscriptones
1688 Häftad Quotquot reoeriri protuerunt, Opera … Emm Ph Panealbi.. Cum Ejusdem, Notis & Illustrationibus, Ed qvarta, Fracof & Lipsi..
Ann Margret Dahlquist-Ljungberg
150 kr
Insekt mot ljuset
Caverfors 1962 Inbunden Mörka och ljusa sagor i ett bildalbum Ca 100 sidor, större format, gåvonotering, exlibris Claës Uggla, några ..
Bengt-Olof Landin
95 kr
Insekter i färg
A&W 1961 Inbunden Med många fina färgillustrationer av Edgar Hahnewald och illustrationer i svart-vitt av Cynthia O´Brien Ca 140 sido..
Bengt-Olof Landin
45 kr
Insekter i färg
A&A 1953 Inbunden Med fina illustrationer i färg av Edgar Hahnewald Ca 115 sidor, gott skick, boken har tillhört ett skolbibliotek, ..
Theodore Rowland-Entwistle
125 kr
Insekternas liv
Norst. 1978 Inbunden Boken är illustrerad med nära 300 färgfotografier och beskriver den stora variation som förekommer bland insekte..
Oriana Fallaci
75 kr
Inshallah
Alba 1992 Inbunden Ca 640 sidor gott skick med skyddsomslag
Herman Wouk
23 kr
Inside Outside
Collins London 1985 Inbunden Inside Outside sweeps through more than sixty years, from the pre-war, pre-atomic innocence of the twent..
Inger Bernth
23 kr
Institutionsbarn och hemmabarn
W&W 1974 Häftad Om förhållandet mellan barn och vårdare, kontakt stimulering och utveckling Ca 190 sidor, gott skick, pocket
Irja Browallius
23 kr
Instängd
Bon 1968 Inbunden Ca 280 sidor, gott skick, namnnotering
Clas Engström
23 kr
Insändaren
Litt.främj. 1969 Inbunden Roman om storkapitalismens rovgirighet på Gotland Förord av statsminister Tage Erlander
Tillie Björnstrand
45 kr
Inte bara applåder
Tiden 1975 Inbunden Om Gunnar Björnstrand hans liv och skådespelarkarriär. Ett stycke teaterhistoria med många illustrationer Ca 225 ..
Olle Svenning
23 kr
Inte bli som vi
"Tiden 1980 Inbunden ""Inte bli som vi"" var den moralregel 30- och 40-talets arbetargeneration gav sina barn - de som skulle bli det..
Heinrich Böll
23 kr
Inte ett enda ord
Norst. 1973 Häftad Denna utgåva publicerades första gången på svenska år 1954 under titeln Lidande Eros Ca 150 sidor, gott skick
Joe Interface
45 kr
Interface
Evans New York 1974 Inbunden Neil Farga was a hard-nosed private investigator with a business on the side: heroin…. Ca 215 sidor, på ..
Fogdegaard & Rödel ( red )
175 kr
Internationell grafik vol 3, 4-1971
Häftad Med orig. träsnitt mm bla av Eva Stock haus, S. Ljungberg, S. Ehren, O Sandahl mfl Ca 30 sidor, i större format, gott skick,..
45 kr
Intima teatern
1950 Häftad Program och reklamhäfte för Intima Teatern och Tovlskillingsoperan i regi av Ingemar Bergman Ca 20 sidor, gott skick rik..
Nataly von Eschtruth
75 kr
Intriger
1913 Häftad Första delen, tryckt på Centraltryckeriet i Trelleborg Ca 175 sidor, en liten fläck på omslaget överigt gott skick
Arnold Silcock
95 kr
Introduction to Chinese art and history
Faber and Faber London 1948 Inbunden Contents: the Chou and the Ch´in dynasties, the western and eastern Han dynasty, Buddhism Heals..
Urho Toivola ( edit)
95 kr
Introduction to Finland 1960
Söderström 1960 Inbunden Presentation av Finland i de flesta aspekter Ca 300 sidor, på engelska , rikt illustrerad
Sigrid Svensson
45 kr
Introduktion till folklivsforskningen
N&K 1969 Inbunden Om hur folklivsforskare på olika områden vunnit sina resultat, metodik med konkreta exempel. Om folkkultur och forn..
DS Wright (mfl)
23 kr
Introduktion till psykologin vol 1
Prisma 1972 Häftad innehåller struktur och beteende, utnyttjad erfarenhet Ca 350 sidor, gott skick
DS Wright (mfl)
23 kr
Introduktion till psykologin vol 2
Prisma 1972 Häftad Innehåller: Symbolisk beteende, individuella skillnader, social påverkan Ca 300 sidor, gott skick
Gottlieb Stollii
550 kr
Introduveto in Historiam Litteraiam in G..
1728 Inbunden Inae Apvd Vidvam Ioannis Meyeri 1728 Ca 900 sidor, pergamentband, något lös i bindning, fläckar, övrigt gott skick, äg..
145 kr
Investor 1916-1991
1991 Inbunden En kavalkad i ord och bild, om det wallenbergska ägandet, bolaget och framtiden och intervjuer med Peder Bonde (om Wa..
Michelangelo Muraro
145 kr
Invitation to Venice
Paul Hamlyn London 1963 Inbunden Introduction by Peggy Guggenheim. With 125 photographs in black and white and 38 in full colour by ..
125 kr
Ipswich The industrial capital of East A..
The Town Clerk, Town Hall Ipswich 1932 Häftad With many illustrations and maps etc. Ca 160 sidor, i lite större format, på engelska o..
Patricia McGerr
45 kr
Is there a Traitor in the House ?
Crime Club London 1965 Inbunden Selena Mead was a spy, but now she felt that her employers Q. Section, were asking the impossible…. C..
Janni Howker
45 kr
Isaac Campion
Julia MacRae Books London 1986 Inbunden Isaac Campion is the son of a horse dealer. It is the year 1901 and Isaac is taken from schoo..
Justo Peres de Urbel
75 kr
Isidor von Sevilla
Bachem Köln 1962 Inbunden Sen leben sein werk, und seine zeit. Ca 280 sidor, på tyska, gott skick
Averil Demuth
23 kr
Isjättens stjärna
Bon. 1940 Inbunden Bonniers barnbibliotek nr 56 Ca 150 sidor, några smånagg i hörn, namnstämpel, övrigt gott skick, illustrerad
Lars Wallgren
125 kr
Iskallt
W&W 1988 Inbunden Om den svenska Grönlandsexpeditionen 1988 liten reva i skyddsomslag baktill, övrigt gott skick Ca 180 sidor, rikt i..
Halldór Kiljan Laxness
75 kr
Islands klocka
R&S 1955 Häftad En Islandsskildring från 1600-1700-talet när landet lydde under Danmark och blev utsatt för utsugningar av det fattig..
Caimilla Läckberg
23 kr
Isprinsessan
MånPocket 2004 Häftad Kriminalroman Ca 320 sidor, gott skick, pocket
Sven Herner
75 kr
Israel
Bergvall 1922 Inbunden Om landet och dess historia, gränser, familjeliv, politiska förhållanden, seder, i och om Messias Ca 540 sid..
S A Fries
125 kr
Israel
Norst. 1914 Inbunden isarel i ljuset av arekologiska och etnografiska forkningar i Palestina, med 68 illustrationer. Ca 90 sidor, got..
Poul Borchsenius
75 kr
Israel
"Libris 1967 Inbunden "" En berättelse om judarnas kamp för självstädighet och frihet"" Ca 210 sidor, boken i gott skick med skyddsom..
Lars Bergquist
45 kr
Isvandring med Nordenskiöld
Nord. 1981 Inbunden Författarens egna resor på Grönland där han följer Nordenskiöld i spåren. Dagbok 10 maj - 6 september 1980 Ca 250..
I Havu
45 kr
Isänmaan kirjallisuuden vaiheet
Otava 1951 Häftad Kansallisromantiikan aika, Aleksis Kivi, Juhani Aho, Minna Canth etc.114 kuvaa Ca 130 sidor, på finska gott skick, ..
Louis Bromfield
45 kr
It had happen
Cassel London 1936 Inbunden Ca 270 sidor, gott skick, på engelska
Louis Bromfield
75 kr
It takes all kinds
Cassel London 1939 Inbunden A collection of nine novels Ca 780 sidor, gott skick, på engelska
Mona Neppenström ( red )
75 kr
Italien
Det Bästa 1997 Inbunden I serien Länder och folk om Italien, Vatikanstaten och San Marino Ca 140 sidor, i lite större format, gott sk..
Roloff Beny
225 kr
Italien
Forum 1980 ? Inbunden Fotografen Beny har här samlat sina bästa bilder från 25 år i Italien. Tillsammans med bilder finn olika texter..
Alfredo Viazzi
75 kr
Italien Cooking
Random house NY 1979 Inbunden More than 150 inspired interpretations of great Italien cuisine Ca 210 sidor, gott skick men ett veck p..
Agne Hamrin
75 kr
Italiens levande landskap
"Bon. 1967 Inbunden Ut innehållet: Dantes Italien ; Landskapen, Barndomsstaden , Vid Arnos Källa, Pilgrimsvägen, Den levande Dante. R..
Bernard Berenson
150 kr
Italienska renässansmålare
R&S 1956 Inbunden Innehåller: De Venetianska, Florentinska, Mellanitaliens, Norditaliens målare. Konstens förfall och halva boken ca..
Karl Mennigner
45 kr
Itseään Tuhoava Ihminen
Otava 1955 Inbunden Sisällys: Eros ja Thanatos, Itsemurha, Krooninen itsetuho, Paikallinen itsetuho, Elimellinen itsetuho, Parantamie..
Peter Frenchen
75 kr
Ivalu
Bon. 1946 Häftad En roman från polareskimåernas land Ca 260 sidor, ou
Walter Scott
95 kr
Ivanhoe
G Heubel, Hamburg 1840 Inbunden 510 sidor, halvfranskt band med skada i rygg, och några nagg i ytterkanter, övrigt gott skick, på ty..
Walter Scott
100 kr
Ivanhoe
Ljus 1902 Inbunden Historisk roman i förkortad översättning Ca 300 sidor, illustrerad, rött band några fläckar, ägarstämpel.
Kerstin Larsson
23 kr


