Arurtur London
75 kr
L'Aveu
Gallimard 1968 Häftad Dans l'engrenage du Procés de Prague Ca 450 sidor, på franska, gott skick
Georges Conchon
45 kr
L'état sauvage
Albin Michel Paris 1964 Häftad Roman Ca 270 sidor, på franska, gott skick
Anne Bragance
45 kr
L'été provisoire
Mercvre de France 1983 Häftad Roman Ca 170 sidor, på franska, gott skick
Joseph Rovan
45 kr
L'Europa
Editions du Seuil 1966 Häftad L'Europa est sortie des manuels scolaires pour entrer dans le langage quotidien. Ca 400 sidor, på frans..
Albert Londres
23 kr
L'homme qui s'évada
Union Générale Editions 1975 Häftad La mort plutôt que le bagne de Cayenne Ca 300 sidor, på franska, pocket i gott skick
Jean Ferniot
45 kr
L'ombre portée
Gallimard 1961 Häftad Ca 230 sidor, på franska, gott skick
André Vernet
250 kr
La bibliothéque de l´abbaye de Clairvaux..
CNRS Paris 1979 Inbunden Verkförteckning med nummer från olika kataloger, några illustrationer Ca 900 sidor, större format, gott skic..
Henry Marcel ( mfl)
95 kr
La bibliotheque nationale
Laurens Paris 1907 Häftad Ratiments, collectiones, organisation, médailles et antiques etc. Ca 250 sidor, något slitet omslag och ry..
A. de Lamartine
75 kr
La chute d´un ange
Hachette / Jouvet Paris 1887 Inbunden Oevres poétiques de Lamartine, épisode Ca 400 sidor, gott skick men någon liten fläck förekomm..
Gaston Maugras
350 kr
La disgrace du duc et la duchesse de Cho..
Plon-Nourrit Paris 1903 Inbunden La vie a chanteloup , le retour a paris la mort. Avec gravures hosrs texte et un portrait en héliogr..
Eli & Patrick Ventura & Gordon
75 kr
La drouge-miracle du professeur Kashinwa
CLE Paris 1968 Häftad Dix sketches sur la recherche opérationelle ( med matematiska formler, diagram , teckningar och dialoger Ca 220..
Roger Peyrefitte
45 kr
La fin des ambassades
Falmmarion 1953 Häftad Roman Ca 375 sidor, på franska, gott skick
Jean-Christophe Goddard (Sous la directi..
45 kr
La nature
Intégrale Vrin 1995 Häftad Rédigé par une équipe de professeurs et de chercheurs , cet ouvrage d'initiation philosophique….. Ca 280 s..
Attilio Podestà
145 kr
La Peinture Hollandaise du XVII.ème Sicle
Falmmarion Paris 1961 Inbunden Mycket rikt illustrerad med stora färgbilder av kända konstärer, inklistrade på sidorna. Ca 90 sidor, ..
G. Lenotre
175 kr
La Petite Histoire
Bernard Grasset Paris 1935 Inbunden Paris et ses Fantômes, Versailles au temps des Rois, Dossiers de Police, Femmes Amours évanouies,..
André Gide
75 kr
La porte étroite
Le club français du livre 1948 Inbunden Récit, Suivi du Journal de la porte étroite, établi d'aprés le journal, la correspondance et ..
Alfred Neumann
75 kr
La reine Christine de Suéde 1626-1689
Payot Paris 1936 Häftad Ca 300 sidor, ouppskuren, några smånagg i ytterkanter, övrigt gott skick, på franska
Astrid Wallerius
75 kr
Laborationer i biologi
"Bon. 1960 Häftad innehåller bla Exkursioner,; jordprov, växtsamhällen insamlingar av växter och djur. Dissektioner av daggmask, sjös..
Zjdanov / Tindo
23 kr
Laboratorier i kosmos
Häftad illustrerad med Sputnikar, hundar och annan utrustning. Något lös i bindning Ca 180 sidor, tryckt i Moskva troligen kring 19..
Gustaf Hellström
75 kr
Lacemaker Lekholm has an idea
Allen & Unwin London 1930 Inbunden Författaren var bla litteraturkritiker vid Dagens Nyheter Ca 400 sidor, på engelska, boken i gott ..
23 kr
Lademanns rejseatlas
Lademann 1972 Inbunden Europa atlas med beskrivningar och register Ca 190 sidor, på Danska
Neville Blackburne
45 kr
Ladies'' Chain
The Falcon Press London 1952 Inbunden The eighteenth and nineteenth century was a time during which women emerged from the ornamenta..
Sonja Eriksson
23 kr
Laga mat i mikrovågsugn
ICA 1989 Inbunden Innhåller recept, tips och tillagningstabeller, rikt illustrerad Ca 110 sidor, i lite större format, gott skick
Selma Lagerlöf m fl
150 kr
Lagerlöfstudier 1961
SL-sällskapet 1960 Inbunden Innehåller Patron Ivar Halenius av SL, och kommentarer av Ulla Britta Lagerroth. SL i Dalarna och SL får ..
Nils / Ulla-Britta Afzelius / Lagerroth..
100 kr
Lagerlöfstudier 1966
SL sällskapet 1966 Häftad Innehåll bl a Brev, Fakta och frågetecken kring Gösta Berling Selma Lagerlöf sällskapet 3
Ying Toijer-Nilsson m.fl
100 kr
Lagerlöfstudier 1971
SL-sällskapet 1971 Häftad Innehåller bl a Trollet och människan, Selma Lagerlöf och spiritismen, Agrippa Prästberg - ett vresigt orig..
Selma Lagerlöf m. Fl
125 kr
Lagerlöfstudier 1976
SL-sällskapet 1976 Häftad Innehåller bl a Kärlekens skapande kraft i Kejsaren av Portugallien, Gösta Berlings saga vår märkligaste ro..
Ulla Isaksson m. Fl
100 kr
Lagerlöfstudier 1979
SL-sällskapet 1979 Häftad Om bl a Selma Lagerlöf och kvinnorörelsen, Jorden är vårt Ekeby, kavaljererna är vi m.fl. artiklar Ca 130 s..
23 kr
Lagom är bäst
Naturskyddsföreningen 1998 Inbunden På spaning efter en hållbar livsstil, utgiven av Naturskyddsföreningen och handlar om att naturti..
Erik Alexandersson
23 kr
Land framför
"Missionsförbundets förlag 1950 ? Häftad "" Land och stad sliter i människan, okultur och kultur, konventionell religiositet och leva..
Ragnhild Bågenholm
145 kr
Land och hav
Rundqvist Göteborg 1960 Inbunden En rapsodi om majbor. Om gamla sjöfolksbrev skrivna mellan 1885 och 1915 - segelsjöfartens sista dec..
Gerhard Hafström
45 kr
Land och lag
"A&W 1979 Häftad Med landskapslagarna och medeltida diplom som källor beskriver boken hur de fornsvenska ""landen"" - det svenska ri..
Halldór Kiljan Laxness
23 kr
Land till salu
Ving 1955 Inbunden Ca 210 sidor, gott skick
Carolyn Forché
45 kr
Landet mellan oss
Bra Lyrik 1984 Inbunden Poetisk självbiografi. Carolyn Forché föddes 1950 i Detroit, och var aktiv inom Amnesty International och har..
David Norlin
95 kr
Landet mellan öst och väst
Harriers 1956 Inbunden Skildringar från det gamla och moderna Turkiet,. Författaren var verksam på olika sjukhus i Turkiet Ca 240 sid..
Werner Jacobsson
75 kr
Landsby i Nepal
1969 Häftad rikt illustrerad om olika byggnadsstilar i en by i Nepal, kartor, byggnadsritningar mm. Särtryck ur Arkitekten nr 5 1969..
Marika Stiernstedt
95 kr
Landshöfdingens dotter
Bon. 1911 Inbunden Originalupplagan av denna debutroman ( Stjernstedt ) Ca 350 sidor, fint halvfranskt band, något lagad i rygg, övri..
Marika Stiernstedt
125 kr
Landshövdingens dotter
Bon. 1928 Inbunden Med färgillustrationer av Einar Nerman Ca 220 sidor, ett fint marmorerat halvfranskt band med guldtryck i rygg, go..
Eddy Bauer
125 kr
Landsigningen i Normandie
Bokorama 1979 Inbunden Rikt illustrerad bok om landstigen i Normandie under andra världskriget Ca 150 sidor, i större format gott ski..
Arne Schmitz
23 kr
Landskap i förvandling Naturfotoserien 3
Fyra förläggare 1976 Häftad Om människans påverkan på vår natur, om förvandling från natur till onatur, Arne Schmitiz har valt att vä..
Arne Schmitz
23 kr
Landskap i förvandling Naturfotoserien 4
Fyra förläggare 1976 Häftad Jan Grahn naturfotograf från Trollhättan skildrar här i bilder och dagboksanteckningar från upplevelser a..
Hans Persson
75 kr
Landskap i förändring
Liber 1985 Häftad Ekosystemets grundstenar. Naturen som byggmästare, ekosystemet och människan, växternas rötter - näringskedjor unde..
Peter Weiss
85 kr
Landskapen i drömmarna
Gidlund 1991 Inbunden Fyra prosatexter som skrevs 1935 och 1939 utges här för första gången. En ung författare i vardande mot en fond..
Arne Gadd
75 kr
Landskapets lycka
Forum 1974 Inbunden Om en bit av Sverige och Bohuslän i ord och bild Ca 190 sidor, illustrerad
Anders Eje
125 kr
Landsmän i förskinringen- Öden i fjärran..
Nord. Rotgravyr 1932 Inbunden Om Vaniljtorkare i Sabang, fynd i Malackadjungeln, Bangkok, Brasilien mm Ca 250 sidor, lite större for..
Ludvig Nordström
125 kr
Landsortens problem
Bon. 1925 Inbunden Skildringar ur svenska nationens liv. Om Den nya mentaliteten, vad är landsorten, Världstadsbyggare, Amerika, lan..
Ludvig Nordström
75 kr
Landsorts-bohéme
Bon. 1928 Häftad Ca 400 sidor, gott skick, tredje upplagan
H. Gizycki
250 kr
Landstigningar
MLLF 1905 Inbunden Om förfaringssätt efter fullbordad utskeppning av en landstigningskår, med kartor Ca 250 sidor, marmorerat halvfra..
Michael und Renate Hertl
75 kr
Laokoon
Karl Thimig München 1968 Inbunden Ausdruck des Schmerzes durch zwei Jahrtausende Ca 65 sidor, på tyska, i lite större format, gott sk..
Whitney Otto
45 kr
Lappeteppet Kunsten å sy et liv
Cappelen Norge 1991 Inbunden Åtte kvnner mötes en gang i uken rundt et quiltarbeid og syr tepper. De har forskjellig alder, vekt, far..
Matti Poutvaara
175 kr
Lappi Lappland
WS 1957 Inbunden En bilderbok från Lappland Ca 200 sidor
Ragnar Thomson (red)
95 kr
Lappkåtor och nybyggartorp
Svenska missionsförbundet 1919 Inbunden Innehåller bla Västerbottens lappmark på 1800-talet, En andlig vårbrytning i norra delen av L..
Gösta Lundquist
85 kr
Lappland
Bon. 1960 Inbunden En fotobok om lappland med många fina bilder förord av Dag Hammarskjöld Ca 125 sidor, gott skick, men något blekt ..
Hans Lidman
75 kr
Lapplands stjärna
A&K 1975 Inbunden Lapplands stjärna är en mycket sällsynt korund - en mineral. Som slipade blir de till vackra rubiner och granater. ..
Helena Murros
23 kr
Lapsi ja kankaankutoja
Otava 1938 Häftad Ca 80 sidor, gott skick men några smånagg i rygg, på finska
Rudaux and de Vaucouleurs
250 kr
Larousse Encyclopedia of Astronomy
Prometheus press N.Y. 1959 Inbunden Contents Stars in Space. The solar system, The moon, Eclipses occultation's and tides, the planet..
45 kr
Lars Magnus Ericsson
1972 Häftad Om L M Eriksson och hans företag, personhistoria och företagshistoria, illustrerad. Utgiven av företaget 38 sidor, vitt ..
Kalle Berggren
275 kr
Lasse Johansson
NWT 1988 Inbunden Om konstnärens uppväxt, debuten, på hemmaplan mm , med många illustrationer Ca 190 sidor, lite större format, ill.
Elsa Beskow
175 kr
Lasse-liten i trädgården
Bon. 1949 Inbunden Den här boken använde Gunnel Broström när hon läste upp sagorna i Radio, Det förekommer understrykningar i texten..
Ingmar Bergman
23 kr
Laterna magica
Gallimard 1987 Häftad Ca ca 330 sidor, på franska, gott skick men ett litet nagg på baksidan,
Yrjö Kokko
100 kr
Laulujoutsen- Ultima Thulen Lintu
Söderström 1950 Inbunden Om samer, djur och natur i Finland och lappmarken Ca 270 sidor, på finska, illustrerad
Poijärvi & Vanio
23 kr
Laulukerho V
otava 1963 Inbunden Uutta ohjelmistoa sekakuoroille Ca 190 sidor, något slitet omslag, på finska
Räsänen & Vuorenrinne
23 kr
Lausuntaopas
Gummerus 1927 Häftad Vapaata kansansivistystyötä varten Ca 180 sidor, något blekt i rygg och överdel
DH Lawrence
23 kr
Lawrence en samlingsvolym
R&S 1959 Häftad I denna samlingsvolym finns Räven, avsnitt ur Kvinnor som älska och Söner och älskare och andra berättelser, noveller..
Alf Henrikson
125 kr
Lax, lax, lerbak
"Bon. 1948 Häftad Ett stockholmsspel, Jan Olof Olsson i DN skrev bla så här: "" Det är storslaget enkelt alltsammans. Där finns till ..
Erwin Andersson
75 kr
Laxagrin
Settern 1983 Inbunden författaren är konstnär och kommer från Malmö och har här gjort en fiskebok om öring. Regnbåge, gädda och horng..
Olof Mohlin
45 kr
Laxmorgon och pyrschbock
Settern 1986 Inbunden Naturupplevelser och minnen från jakt och fisketurer. Författaren kommer från Olofström Ca 190 sidor, nyskick
Bernard & Philippe Benyamin & Chatenay
75 kr
Le chmin de Qom
Ramsay 1982 Häftad en roman kring händelserna kring Afganistan och Iran från december 1979 och framåt Ca 250 sidor, gott skick, på f..
J Andrieux
75 kr
Le ciel et L´enfer
Pr. De la Cité Paris 1983 Inbunden France libre 1940-1945. (Författaren är general och det förekommer en del flygbilder från andra vä..
Benoîte et Flora Groult
75 kr
Le féminin pluriel
Danoël Paris 1965 Häftad Roman Ca 400 sidor, på franska, gott skick
Alain-Fournier
75 kr
Le Grand Meaulines
Harrap 1968 Inbunden With introduction 133 s and notes by Robert Gibson ph d Ca 200 sidor, gott skick, med några illustrationer, på e..
Macel Arland
75 kr
Le grand pardon
Gallimard 1965 Häftad Ca 650 sidor, på franska, gott skick
95 kr
Le livre
bibliotheque nationale 1972 Häftad Genése et métamorphoses du livre occidental, production et diffusion, le livre et son public etc. ..
Robert Brun
135 kr
Le livre francais
PUFDF Paris 1969 Inbunden La livre au XV e siécle - XX e siécle Ca 180 sidor, gott skick, på franska
Gerges Ohnet
75 kr
Le maitre de forges
Ollendorff Paris 1885 Inbunden Les batailles de la vie Ca 400 sidor, något slitet band, innehållet i gott skick, på franska
Paul Walle
125 kr
Le Pérou économique
Guilmoto Paris Inbunden Apercu historique et géographique, Etat politique et social du Pérou, constitution. Du Callao á Lima, coloni..
Georges Simenon
100 kr
Le Président
PDLC 1958 Inbunden Ca 240 sidor, på franska, noteringar
Octave Feuillet
45 kr
Le roman d'un Jeune Homme pauvre
Nelson & Calmann-Lévy 1929 Inbunden Ca 270 sidor, på franska, ett litet fint band med dekorerad front, gott skick med bevarat skydds..
Marcel Raymond
45 kr
Le Sel et la Cendre
"L'aire Lausanne 1970 Häftad "" Ce récit est strictement autobiographique…"" Ca 300 sidor, på franska, gott skick"
Emile Bayard
95 kr
Le Style Louse XVl
Garnier Paris Inbunden L´art de reconnaitre les styles ouvrage orné de 160 gravures environ Ca 280 sidor, med 160 illustrationer, nå..
de Marivaux
675 kr
Le Theatre de Mosieur de Marivaux 1-4
Arkstee & Merkus 1754 Inbunden Tome 1-4 4 band, på franska , i mindre format, ca 1.600 sidor, inbundna i senare fina marmorerade ban..
Helmi Krohn
75 kr
Lea
Otava 1922 Inbunden Hedvig Charlotte Winterhjelm ihmisenä ja taiteilijana. Soumalaisen teatterin, 50-vuotispäivän johdosta. Ca 430 si..
Vilhelm Moberg
23 kr
Lea och Rakel
SR 1954 Häftad Ett kvinnodrama Ca 70 sidor, gott skick. Radiotjänsts teaterbibliotek
Jara Ribnikar
45 kr
Leben und Legende
Volk und Welt Berlin 1982 Inbunden Erinnerungen. Die jugoslawische Schriftstellerin Jara Ribnikar wurde 1912 in der tschechischen Sta..
Erich Stern
75 kr
Lebenskonflikte als Krankheitsursachen
Rascher verlag Zürich 1952 Inbunden Eine einführung in die psychosomatische Medizin Ca 350 sidor, på tyska, gott skick
Roger Gentis
45 kr
Lecons du corps
Flammarion 1980 Häftad Un psychanalyste freudien se prête un jour par curiosité, à une thérappie d'inspiration reichienne…. Ca 230 si..
75 kr
Leda för förändring
Liber 1985 Inbunden Ledarskap för förändring och om att administrera och styra denna förändring Ca 220 sidor, olika författare till o..
75 kr
Ledstjärnan, Julkalender för 1901
Carlsson 1901 Inbunden Ca 150 sidor illustrerad
Carl Michael Bellman
23 kr
Lefwerne
Norst. 1990 Häftad Med inledning av Magnus von Platen 26 sidor, gott skick, en julhälsning från Norstedts år 1990
Johan Georg Starkes
375 kr
Lefwernes Beskrifningar öfwer de helige ..
" 1770 Inbunden ""….Gamla testamentets böcker.."" Med en "" Förtekning på herrar preanumeranterne af denna delen "" med en lista på..
Anna Wahlenberg
95 kr
Legender
Bon. 1926 Inbunden 214 sidor, ljust kartongband i gott skick med guldtryck i front, namnnotering
Oscar Levertin
350 kr
Legender och visor
Bon 1903 Häftad Inbunden i ett pergamentliknande band med två röda knytband, illustrerad av Olle Hjortsberg i jugendstil Ca 160 sidor..
Mme de Witt, née Guizot
295 kr
Légendes et récits
Libr. Hachette Paris 1876 Inbunden Légendes Bretonnes et Normandes llustré de 18 gravures dessinées sur bois par P. Philippoteax Ca 2..
4900 kr
Leges Svecorvm Gothrvm
" 1614 Inbunden Que Per Doctorem Racvaldvum Ingemvundi..danta , Nunc autom …Johannis Messenii. Chr. Reusner 1614. ( Magnus Erikssons ..
Berthold Stokvis
75 kr
Lehrbuch der Hypnose
Karger Basel 1965 Inbunden Eine Anleitung für Ärtze und Studierende Ca 100 sidor, lite större format, på tyska, gott skick
Max Matthes
250 kr
Lehrbuch der klinischen Hydrotherapie
G. Fischer, Jena 1903 Inbunden Mit 68 Abbildungen im Text, Zweite umgearbeitete Auflage Ca 470 sidor, i större format, andra upplagan
Bertholet & Lehmann ( Herausg.)
125 kr
Lehrbuch der Religionsgeschichte
Mohr Tübingen 1925 Inbunden Begründet von Chantepie de la Saussaye, vierte vollständig neubearbbeitet auflage Två band ca 1400 sidor,..
Harald Schultx-Hencke
45 kr
Lehrbuch der Traumanalyse
"Georg Thime, Stuttgart 1968 Inbunden Anthropologische Vorbereitung, Der Traum als "" Spiegel"" der Wacherlebens, Di Natürliche "" Um..
Aale Tynni
45 kr
Lehtimaja
WSOY 1946 Inbunden Ca 100 sidor, gott skick, namnnotering, på finska
Martin Johnson
23 kr
Lejon
FIB 1952 Inbunden Författaren är fotograf och filmare och berättar om sina möten med djur och människor i Afrika Ca 280 sidor, illus..
Walt Disney
23 kr
Lejonkungen
Richters 1994 Inbunden Rikt illustrerad i färg Ca 40 sidor, dekorerat pappaband , gott skick
Sune Nordgren
85 kr
Lena Cronqvist
Kalejdoskop 1990 Inbunden Om Lena Cronqvist och hennes konst. Rikt illustrerad. Apoteksbolagets konstföreningens årsskrift nr 5 Ca 50..
Herdis Möllehave
23 kr
Lene
Trevi 1989 Inbunden Len Lene som är socialrådgivare i Köpenhamn mor till tre barn och ett lyckligt äktenskap… Ca 300 sidor, boken i g..
V. I. Lenin
23 kr
Lenins kamp mot ekonomisterna
Caverfors 1970 Häftad Med introduktion och bakgrund till Lenins kamp mot ekonomisterna Ca 160 sidor, gott skick, i BOC-serien
Ina Seidel
45 kr
Lennacker
SKD 1940 Inbunden En bok om en som kom hem Ca 500 sidor, gott skick, gåvonotering
450 kr
Lennart Reuterskiöld
1927 Inbunden Lennart Reuterskiöld var landshövding i Södermanlands län 1906-1927. Detta är en minnesskrift tryckt i 351 exemplar, v..
Amin Maalouf
23 kr
Leo Afrikanen
BB 1991 Inbunden Le Africanus hette egentligen Hasan Ibn Muhammed el Wazzan och föddes i Granada i slutet av 1400-talet. När det mori..
A.E Popham
75 kr
Leonardo Da Vincis teckningar
Norst. 1947 Häftad en inledning om Leonardos levnadsdata , 170 sidor, med text och 300 sidor med helsidesillustrationer Ca 470 sidor..
Elizabeth Adler
23 kr
Leonie
Forum 1988 Inbunden Hon är ung och oskyldig, vacker och sensuell. Hon är Leonie, Hertig gilles ger henna allt hon kan önska sig, men ..
Lars Widding
23 kr
Leoparderna
BB 1986 Inbunden En berättelse om Afrika. Det är år 1985 och änkemannen Stenfält 65 år lever i både i det förflutna i Västerbotten på..
Carl Gustaf af Leopold
275 kr
Leopolds Samlade skrifter del 3
Wiborg 1816 Inbunden Om Religionsfriheten , Gud och odödlighet , Om yttrande rättens frihet , om äldre och nyare vidskepelser, om smi..
Carl Gustaf af Leopold
275 kr
Leopolds Samlade skrifter del 3
eget 1835 Inbunden Tal i Svenska Akademien , recensioner, poetiska stycken Ca 375 sidor i ett fint marmorerat halvfranskt band, gott ..
D.H. Lawrence
23 kr
Leppäkerttu
'WSOY 1945 Inbunden Ja muita novelleja Ca 340 sidor, på finska
Roger Peyrefitte
45 kr
Les amitiés particulières
Flammarion 1954 Häftad Ca 430 sidor, på franska, gott skick
Francois de Salignac
375 kr
Les avantures de Telemaque fils D´Ulysse
Tryckt hos P. Kraft Västerås 1802 Inbunden François de Salignac. De la Motte Fenlelon. Nouvelle edition, corrigée & enrichie. Tryckt ..
Jacques Serguine
45 kr
Les barbares
Ramsay Paris 1982 Häftad Roman Ca 340 sidor, på franska, gott skick
La Chambre
1350 kr
Les characteres des passions
Michel Amstedam 1658 Inbunden Volume 1 - V i ett band Ca 1.100 sidor, Gammalt nött halvfranskt band i lite mindre format, graverad ti..
Ovidius
1450 kr
Les fastes D´Ovide
1660 Inbunden De la Traduction De Michel de Marolles Avec des remarqves neceffaires fur les lieux plus difficiles. Pierre L´Amy, Par..
Paul Lendvai
45 kr
Les fonctionnaires de la vérité
Robert Laffont Paris 1980 Häftad L'information dans les pays de l'Est Ca 350 sidor, på franska, gott skick
PJ Stahl
275 kr
Les Histoires de Mon Parrain
Hetzel Paris Inbunden Table: Une affaire difficile a arranger, La patrie n´est pas partout, Historiers rencontrées dans le broullard..
M. Du Bois
475 kr
Les livres de ciceron de la vieillesse e..
Armand Paris 1725 Inbunden Du même auteur tradvsts en francois sur lédeition latine de graevius. Avec le latin a costé Ca 400 sidor, ..
André Glucksmann
75 kr
Les Maitres Spenseurs
Grasser 1977 Häftad Ca 300 sidor på franska
Jean Racine
275 kr
Les Plaideurs
Ménard et Desinne 1819 Inbunden Oeuvres de Jean Racine. Table du second volume: Les Plaideurs, Britannicus, Bérénice visst slitage på..
Mme D´hauteville
175 kr
Les Soirées de Cendrillon
E. Guérin, Paris Inbunden Historiettes, på franska, fint illustrerad Ca 200 sid, ett vackert rött band med flerfärgstryck i front o..
Pierre Daninos
45 kr
Les touristocrates
Denoel 1974 Häftad Ca 190 sidor, på franska, gott skick, men ett lättare veck på omslag
Pearl S Buck
23 kr
Letter from Peking
Methuen London 1957 Inbunden Fick Nobelpriset 1938 Ca 200 sidor, gott skick, på engelska
Madame De Sévigné
45 kr
Lettres
Compagni du livre Francais 1964 Inbunden Choix de lettres préface, chrologie historie des lettres, dictionnarie des personnages par G..
De Moustier
650 kr
Lettres A Èmilie sur la Mytholgie
Ekmanson Stockholm 1798 Inbunden 4 st halvfranska band, med guldtryck i rygg, lite mindre format, viss nötning på banden, men öve..
Mario & Alfonso Bormioli & Pellegrinetti
125 kr
Letture italiane per stranieri
Mondadori Verona 1969 Inbunden Letture graduali, letture varie, Italia, pagine di classici, con 24 fouri testo e una carta colori & l..
Lars Östman
75 kr
Leva livet ut
Tiden 1987 Häftad Tankar om liv och död, om etiska frågor kring dödsbegreppet, livsuppehållande behandling och transplantationer. Ca ..
Françoise & Carlton Gilot & Lake
45 kr
Leva med Picasso
Bon. 1967 Inbunden Carlton Lake har skrivit denna bok tillsammans med Françoise Gilot som levde med Picasso Ca 330 sidor, illustrerad..
Artur Almhult
45 kr
Levande bibelord i svenskan
"A&W 1963 Inbunden En liten uppslagsbok som förklarar kände bibelspråk, ger deras ursprung och sammanhang, tex "" En droppe i havet"..
Bo Lindwall
175 kr
Levande konst genom tiderna Barockens epok
N&K 1968 Inbunden Mycket rikt illustrerad. .Utgiven av Ragnar Josephson Ca 400 sidor, i lite större format, boken i gott skick, med n..
Sven Sandström
175 kr
Levande konst genom tiderna Det moderna ..
N&K 1971 Inbunden Mycket rikt illustrerad. .Utgiven av Ragnar Josephson Ca 400 sidor, i lite större format, boken i gott skick, med n..
Aron Andersson
175 kr
Levande konst genom tiderna Från Augusti..
N&K 1977 Inbunden Mycket rikt illustrerad. .Utgiven av Ragnar Josephson Ca 400 sidor, i lite större format, boken i gott skick
Vagn Poulsen
175 kr
Levande konst genom tiderna Från grottor..
N&K 1965 Inbunden Mycket rikt illustrerad. .Utgiven av Ragnar Josephson Ca 350 sidor, i lite större format, boken i gott skick, med n..
Bo Lindwall
175 kr
Levande konst genom tiderna Från Rokoko ..
N&K 1975 Inbunden Mycket rikt illustrerad. .Utgiven av Ragnar Josephson Ca 400 sidor, i lite större format, boken i gott skick
Sven Sandström
175 kr
Levande konst genom tiderna Renässansske..
N&K 1965 Inbunden Mycket rikt illustrerad. .Utgiven av Ragnar Josephson Ca 375 sidor, i lite större format, boken i gott skick, med n..
Tore Zetterholm
95 kr
Levande litteratur
BB 1981 Inbunden Från Gilgamesj till Bob Dylan. Börjar med den förorientaliska- grekiska- medeltida- etc litteraturen och fram til..
Peter Kranz
45 kr
Levande natur
R&S 1987 Inbunden Om hotade växter och djur i det svenska landskapet ( ekologi ) Ca 125 sidor, i lite större format, gott skick med s..
Eino Hanski
23 kr
Levande skuggor
BB 1983 Inbunden Detta är fjärde delen i Eino Hanskis stora romansvit om Mashas liv och Sovjetunionens historia, romanen utspelar åre..
Sten Selander ( urval )
350 kr
Levande svensk litteratur
"Bon. 1936 Inbunden Svenska författare från A till Ö från äldsta tider till "" våra dagar"" med ett urval berättelser. En bra översi..
100 kr
Levande textil
STF 1987 Inbunden Rikt illustrerad bok om den svenska textilen, olika konstnärer och arbeten, historia mm. Ca 200 sidor, STF:s årsbok..
Urpo Häyrinen
150 kr
Levande vildmark
IPC Örebro 1977 Inbunden Om Finlands jättelika myrar som fortfarande är ödemarker, vildmarker som de alltid varit. Rikt illustrerad i..
Anders Österling
100 kr
Levant
Bon. 1924 Inbunden Skildringar från en Medelhavsresa våren 1924, med turistångaren Meteor Ca 100 sidor, tredje upplagan
Anders Österling
150 kr
Levant
Bon. 1924 Inbunden Skildringar från en Medelhavsresa våren 1924, med turistångaren Meteor, originalupplaga Ca 100 sidor, illustrerad,..
Hammond Innes
23 kr
Levkas Man
Collins London 1971 Inbunden The strange love-hate relationships between a young man ad the anthropologist who had adopted him start..
Theodor Holmberg
75 kr
Levnadsboken för den unge mannen
Lindblad 1916 Inbunden Om kyskhet, nöjesliv, sparsamhet, soldaten, den kristne mannan mm samt sånger för rekryt och ungdomsskolor. Il..
Nils Simonsson
23 kr
Levnadsstigen
Tre tryckare 1965 Inbunden Små ordbilder ur människans liv från början till slutet Ca 125 sidor, i lite mindre format, gott skick, e..
Toivo Pekkanen
45 kr
Levottomuus
WSOY 1938 Häftad Novelleja Ca 200 sidor, på finska, gott skick, men en fuktfläck på ett tomt försättsblad
Jesper Engelstoft ( red)
75 kr
Lexikon över modern skandinavisk konst
R&S 1958 Inbunden Illustrerad med ca 200 färgbilder Ca 240 sidor, boken i gott skick med skyddsomslag som har några nagg och revor
Per Olow Leijon
45 kr
Li Li-Ta Kinesik kalligraf
Östasiatiska Museet 1972 Häftad Li Li-Ta Chinese Calligraph 16 sidor tvåspråkig engelska och svenska, gott skick, utställningskatalog..
Ann Sheldon
23 kr
Li och guldfuxmysteriet
Wahl. 1971 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1212-1213 ( hästar ridning ) Ca 190 sidor, gott skick, namnnotering
Ann Sheldon
23 kr
Li och mysteriet i Hästskodalen
Wahl. 1966 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1313-1314 ( hästar ridning ) Ca 180 sidor, gott skick, namnnotering
Ann Sheldon
23 kr
Li och mysteriet i Mexiko
Wahl. 1967 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1370-1371 ( hästar ridning ) Ca 180 sidor, gott skick, namnnotering
August Hånell ( red )
195 kr
Liber librariorum Bokhandlarnas bok
Sv.Bokhandlarför.. 1919 Inbunden Utgiven med anledning av föreningens 25 åriga tillvaro, första delen, om äldre tiders bokhandel, böc..
Nathaniel Richardson
125 kr
Liberia's Past and Present
The Diplomatic Press 1959 Inbunden Contents: The Colonial Period from 1822-1827, Wiltberger returned to America, , Natives of Liberia..
Sally Beavman
23 kr
Lidelse och lögn
Bon. 1994 Inbunden En berättelser som spänner över två decennier och målar upp en rad människoöden. Spänning lidelse och lögn Ca 640 ..
Birger Wedberg
275 kr
Lidingöliv i gamla dar
Nord. 1924 Häftad Ca 330 sidor, illustrerad, svagt veck på framsidan
Bengt Lidner
175 kr
Lidners samlade arbeten
" 1812 Inbunden Biografiska anteckningar, Drama; Erik XlV , lyrik, Jerusalems förstöring mm. BL var född 1757 och dog 1793 och arbeta..
Klaus Beitl
75 kr
Liebesgaben
Dtv. München 1980 Häftad Zeugnisse alter Brachkunst mit 48 Farbtafeln Ca 160 sidor, på tyska, gott skick
Kerttu Wanne
45 kr
Liekki ja varjo
Aura 1946 Inbunden Ca 100 siddor, gott skick, namnnotering
150 kr
Lifsbilder ur den Evangelisk-lutherska m..
Beijer 1897 Inbunden Om missionen bland Tamulerfolket i Ostindien 1705-1840. Understrykningar förekommer i boken, gåvotetikett samt n..
Ralph Connor
23 kr
Lifvet i Black Rock
Palmquist 1905 Inbunden En berättelse från Kanada Ca 230 sidor, några nagg kring ytterkanter
Simon Rattray
23 kr
Liivsfarlig spänning
Lindq. 1959 Häftad Ca 230 sidor, något slitet omslag
Frits Remar
23 kr
Lik i lönn
BB 1979 Inbunden Ca 170 sidor, gott skick men blekt i rygg
Frits Remar
45 kr
Lik i lönn
Bra deckare 1977 Inbunden Frits Remar är en dansk deckarförfattare som skriver med humor, humör och mycket spänning Ca 170 sidor, go..
Henrik Meinander
75 kr
Lik martallen som rågfjället
1996 Inbunden Rikt illustrerad bok om gymnastikens historia i Finland och främst då den kvinnliga delen Ca 160 sidor, utgiven av Fi..
Marilyn Sachs
23 kr
Lika som bär
Wahl. 1991 Inbunden Viv var min bästa kompis och var verkligen söt. Vi hade alltid så roligt Viv och jag. Men så hände det där med pa..
Ebbe Carlsson
23 kr
Liket i lådan
Bon. 1991 Inbunden Stor skott lossning utanför Strandvägen 5 A Ca 225 sidor
Ebbe Carlsson
45 kr
Liket i lådan
Bon. 1991 Inbunden Stor skottlossning utbryter mitt i Stockholm. Internationella terrorister är inblandade. Vad låg bakom ? Vilka var..
Majken Johansson
95 kr
Liksom överlämnad
Bon. 1965 Häftad Bifogas några urklipp med MJ Ca 55 sidor, gott skick, originalupplaga tredje tusendet
95 kr
Lilja mi Lilja mi ko !
Värmlands museum 2001 Inbunden Om säterkultur i Värmland. Boken ger en inblick i sätrarnas traditionsrika brukande av skogens resurse..
Selma Lagerlöf
45 kr
Liljecronas hem
Vårt hem 1929 Inbunden Ca 300 sidor, brunt halvfranska band med guldtryck i rygg, ett litet nagg i hörn, övrigt gott skick
Carolyn Keene
23 kr
Lill Kitty Inga ledtrådar
Wahl. 2001 Inbunden Wahlströms lättlästa böcker, illustrerad Ca 90 sidor, gott skick,
Gunvor Gränström
23 kr
Lill-Pyttan löser gåtan
Wahl. 1955 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 776 Ca 130 sidor, gott skick
Edgar Jepson
75 kr
Lilla hennes nåd
Wahl. 1927 Inbunden Flickbok nr 36 Ca 150 sidor, gott skick, men några smånagg i ytterkanter.
Kaj Attorps (urval)
45 kr
Lilla snapsviseboken
Lind & Co 2003 Häftad 209 snapsvisor, gamla populära men även och mindre välkända visor från den svenska sångskatten. Text utan musik..
Erik Zetterström
23 kr
Lilla stjärna där
W&W 1956 Inbunden Roman av Kar de Mumma Ca 145 sidor, gott skick
Bertha Holst
23 kr
Lillan
Wahlström 1950 Inbunden Ca 130 sidor, flickbok nr592, originalupplaga, namnnotering
Bertha Holst
23 kr
Lillan
Wahl. 1950 Inbunden Wahlströms ungdomsbok , flickbok nr 592 Ca 130 sidor, gott skick
Victor Scheffer
45 kr
Lille valen
LT 1975 Inbunden En berättelse om en kaskelotval. Från födseln i Stilla havet utanför Mexico och hans levnad två år framöver. Victor ..
Suzanne Brögger
45 kr
Linda Evangelista Olsen
Norst. 2003 Inbunden En bok om Suzanne Brøggers katt Ca 200 sidor, gott skick med skyddsomslag
Patricia Leitch
23 kr
Linda räddar Kelly
Wahl. 1988 Inbunden Wahlströms flickbok nr 2373 ( Wahlströms ungdomsböcker hästar ridning häst ) Ca 150 sidor, gott skick
Gustaf Rune Eriks
75 kr
Lindansarens väg
Cavefors 1965 Inbunden Novellsamling med dedikation av författaren och ett litet meddelande Ca 140 sidor, omslag något slitet, boken..
Jan Henrik Swahn
45 kr
Lingonkungen
Bon. 2003 Inbunden Om grosshandlare Oscar Johansson framgångssaga som bla arbetade med Lingonexport till Tyskland. Han växte upp vid ..
Walter Crane
125 kr
Linie und Form
H, Seemann Nachfolger Inbunden Dritte auflage exlibris A. Ekström Ca 290 sidor, guldtryck i front och rygg, några smånagg i ytterkan..
Gunnar Lindqvist ( red )
75 kr
Linköping 700 år
Östergötlands länsmuseum 1987 Inbunden Ett 20.tal olika uppsatser om som i mycket handlar om Linköpings historia under 700 år, bla om..
750 kr
Linköpings historia
1976 Inbunden Banden omfattar: Del 1: Från Äldsta tid till 1567, del 2: 1567-1862 Näringsliv och förvaltning, del 3: 1567-1862 Samhä..
Harald Schött
125 kr
Linköpings sparbank 1833-1933
1933 Häftad Minneskrift, som bla innehåller Linköping på 1830-talet, med många illustrationer, Om Sparbankens grundade och utvecklin..
Lagerstedt & Dahlberg
23 kr
Linnea 1916
Ungdomens veckopost 1916 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om På slaktmarknad av Anders Jämte om sa..
Gustav Landin ( red )
23 kr
Linnea 1917
Ungdomens veckopost 1917 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om I Köping av Anders Jämte, mm Ca 150 s..
Gustav Landin ( red)
23 kr
Linnea 1918
Ungdomens veckopost 1918 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om August Strindbergs författarskap och ..
Gustaf Landin ( red )
23 kr
Linnea 1920
Ungdomens veckopost 1920 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om Min första jul i Kongo av Arvid Svärd..
Gustaf Landin ( red )
23 kr
Linnea 1921
Ungdomens veckopost 1921 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om, Bornholmsbilder av Karl Jäder, hur d..
Gustaf Landin ( red )
23 kr
Linnea 1924
Ungdomens förlag 1924 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om, Fabrikspojkens karriär av Karl Jäder ha..
Gustaf Landin ( red )
23 kr
Linnea 1925
Linnea 1925 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla En Julberättelse mm Ca 150 sidor, gott skick, men någ..
Gustaf Landin ( red )
23 kr
Linnea 1926
Linnea 1932 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om Svenska baptisters första försök till utländsk mis..
Gustaf Landin
23 kr
Linnea 1927
Linnea 1927 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla Russinillustrationesmötet i Nordmaling, mm Ca 150 sid..
Westin & Jäder ( red)
23 kr
Linnea 1929
Linneas förlag 1929 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla Nästan som Mulunda Weto en Kongoskildring av ..
Westin & Jäder ( red)
23 kr
Linnea 1930
Linneas förlag 1930 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla Rallarna och läsarmötet av Per Gune Ca 150 si..
Westin & Jäder ( red)
23 kr
Linnea 1931
Linneas förlag 1931 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om Peter Fjellstedt Ett seklminne av Ernh. Ge..
Westin & Jäder ( red)
23 kr
Linnea 1932
Linneas förlag 1932 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla På väg mot svarta Vattnet av Arvid Svärd, Kar..
Karl Jäder ( red)
23 kr
Linnea 1938
De ungas förlag 1938 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om Konst och religion i Otto Hesselboms liv ..
Olof Hammar
23 kr
Linnea 1942
De ungas förlag 1942 Inbunden Kristlig ungdomskalender som innehåller olika artiklar bla om Myltfebern om Västra Arådalen av Stina Jä..
Knut Barr
95 kr
Linnés Nemesis Divina
W&W 1923 Häftad Innehåller Linnés anteckningar över Nemis Divina, med kommentarer av Barr, Nemesis Divina-manuskriptet och dess öden,..
MB Swederus
125 kr
Linnés vorlesungen über die Cultur der P..
Uppsala universitet 1907 Häftad Medföljer:Invitation du recteur pour assister aux fêtes du bicenaire de Linné lé 23 et le 24 Mai 1907..
Ragnhild Hallén
23 kr
Lisbeth
Lindqvist 1945 Inbunden Omslaget av Maj Lindman Ca 125 sidor, en svag fuktros på omslagets nedre hörn, gåvonotering, övrigt gott skick
Lisa Höglin
23 kr
Liss snurrar till månen
Wahl, 1955 Inbunden Wahlströms flickbok nr 766. Med ett trevligt omslag som doftar 50-tal - en flicka sitter vid en aktersnurra och ..
Anna Britta Andersson
23 kr
Lisskariegården
1972 Häftad Om skapande av ett hem med timrade hus mm i Lisskarieheden i Norra Mon, Malung CA 50 sidor, gott skick, med en hälsning ..
Sigfrid Siwertz
23 kr
Liten herre i grå kostym
Boklubben Svalan 1955 Inbunden Med några illustrationer av Mark Sylwan. Denna bok sändes ut bara till medlemmar i bokklubben Ca 80 s..
Wilhelm Munthe
23 kr
Litteraere falsknerier
Cammermeyers 1943 Häftad Ca 190 sidor, några smånagg kring ytterkanter, på norska
125 kr
Litterarischer Mercur
Weissbach, Weimar 1889 Inbunden Kritisches und bibliographisches Wochenblatt, lX Jahrgang Ca 420 sidor, lite större format, något n..
Adolf Hallman
145 kr
Litteratur i Maria Galante
Bon. 1936 Häftad Adolf Hallman var en tecknare och illustratör som förde fram nyare svensk bokkonst till en internationell position C..
Karl Hedlund
100 kr
Litteraturen om Dalarne
Bilds bokhand. 1936 Häftad Den historiska och topografiska litteraturen 1. Ca 50 sidor
95 kr
Litteraturhandboken
Forum 1971 Inbunden Kortfattade översikter över litteratur från de äldsta tider till och med 1960-talet, dels alfabetiskt ordnade bi..
95 kr
Litteraturhandboken
Forum 1959 Inbunden Ca 600 sidor, i När var Hur serien, tredje utökade upplagan, exlibris
75 kr
Litteraturhandboken
Forum 1971 Inbunden Kortfattade översikter över litteratur från de äldsta tider till och med 1960-talet, dels alfabetiskt ordnade bi..
Bo / Lilian Engman / Månsson
95 kr
Litteraturlexikon
N&K 1974 Inbunden Svensk litteratur under 100 år 1.500 författare 500 litteraturtermer Ca 270 sidor, gott skick
Frans G Bengtsson
75 kr
Litteratörer och militärer
Bon. 1944 Häftad Innehåller essäer om bl.a. Joseph Conrad, Karl Xll, och Walter Scott ( Karl XII ) Ca 270 sidor,
Frans G Bengtsson
45 kr
Litteratörer och militärer
Nord. 1958 Häftad Innehåller bl.a. Joseph Conrad, Karl Xll, och Walter Scott ( Karl XII ) Illustrationer av Gunnar Brusewitz Ca 280 s..
Frans G Bengtsson
225 kr
Litteratörer och militärer / Silversköld..
"Bon. 1944 Inbunden gåvotillskrift; "" Till Douglas Håge på 50-årsdagen med beundran och tacksamhet. Tillgivne vännen…."" ( namn på g..
Küllike & Nina Montgomery & Weibull
145 kr
Liv Derkert
Alfabeta 1994 Inbunden om Liv Derkerts biografi, Liv i konsten och Ett symboliskt porträtt, rikt illustrerad Ca 125 sidor, i större f..
Olle Hedberg
23 kr
Liv var är din tagg
Norst. 1963 Inbunden Ca 280 sidor, gott skick, namnnotering
Margaret Culkin Banning
55 kr
Livbåt nr 2
Wahl. 1974 Inbunden Ca 230 sidor, rött band med guldtryck i rygg och front, gott skick, exlibris
Nino Ricci
23 kr
Lives of the saints
Minerva 1991 Häftad Ca 230 sidor, namnnotering, gott skick, på engelska
Einar Nerman
145 kr
Livet en dröm
A&K 1971 Inbunden Minnen med många illustrationer Ca 180 sidor, i större format, rikt illustrerad, gott skick med skyddsomslag som ha..
F.J. Pootmann
45 kr
Livet i myrornas rike
Parnass 1960 Häftad Rikt illustrerad av Harald Doering Ca 150 sidor, gott skick, namnnotering
Ulf Swedberg
45 kr
Livet i naturen - så fungerar växter och..
R&S 1978 Inbunden För den som vill få kunskaper om hur samspelet i naturen fungerar, med enkla förklarningar och instruktiva teckning..
Karl von Frisch
75 kr
Livet och du
N&K 1938 Inbunden Biologi, zoologi om livet och omvärlden, fortplantning, kroppens organ och funktion, utveckling, ärftlighet mm Ca 3..
Zenia Larsson
23 kr
Livet till mötes
BB 1969 Inbunden Författaren är född i polen och upplevde som ung den nazistiska terror mot judarna.
Alice Lyttkens
23 kr
Livet är ett vågspel
Bon. 1967 Inbunden Ca 340 sidor, gott skick, utan skyddsomslag, namnnotering
Sven Delblanc
23 kr
Livets ax
Bon. 1991 Inbunden Författarens minnen och skakande berättelse om en händelserik och grym barndom i Kanada och på en gård i Sörmland..
Jessica Stirling
23 kr
Livets djupa källa
Bon. 1986 Inbunden London 1919. I:a världskriget är över men Freden bliv inte det man drömde om. En desperat jakt på snabba pengar oc..
Moa Martinson
23 kr
Livets fest
Legenda 1986 Inbunden Skildrar ödets stora svep över stad - Norrköping och land - Östergötland under den begynnande industrialismens..
Moa Martinson
23 kr
Livets fest
Legenda 1986 Inbunden Skildrar ödets stora svep över stad - Norrköping och land - Östergötland under den begynnande industrialismens..
Toyohiko Kagawa
45 kr
Livets förnyelse
SMS 1936 Inbunden En kristen Japan berättar om sin tro Ca 170 sidor, gott skick
Sven Stolpe
45 kr
Livets nöjen
"A&K 1983 Inbunden ""Glada minnen och bagateller"" Ca 190 sidor, gott skick, namnetikett"
Gustav Wied
45 kr
Livets ondska
Bra klassiker 1978 Inbunden Med förord av Ib Thaning. Romanen gavs ut första gången i Danmark 1899. Här i nyöversättning. ( Gustav W..
Bertil Nordenstig
23 kr
Livets rastställen
SAM 1971 Inbunden Gudstjänster och andakter i Sveriges Radio, författaren var verksam inom Värmlands och Dalslands missionsförbund Ca..
Emil Melander
145 kr
Livets sagor
Lindblad 1915 Inbunden Resor till Tyskland, Rosengartens nejder. Bland Tyrolens helgon, resor kring Medelhavet mm. Emil Melander var..
Livius
95 kr
Livius Roms historia, första boken
Norst. 1964 Inbunden Innehåller en inledning om Livius mannen och verket, Roms Kunungahävder, förhistoria och grundare, Romulus, Tull..
650 kr
Livre De Catiques…
1734 Inbunden Les parties qui y appariennent & qui le trouvent marquées á la page fuivante + Les Evangiles Et les Epitres Pour tous ..
Axel Gustafsson
45 kr
Livsbilder del 1
Harriers 1984 Inbunden Axel Gustafsson pastor och riksdagsman född 1900 i Ljungarums socken i småland och tillhörde Svenska missionsf..
Eyvind Johnson
23 kr
Livsdagen lång
Bon. 1964 Inbunden En roman berättad i Rom Ca 325 sidor, originalupplaga tionde- tolfte tusendet
Erik Asklund
85 kr
Livsdyrkarna
R&S 1963 Inbunden En fristående fortsättning på Bröderna i Klara . Denna roman handlar bla om generationskamraterna och författarkoll..
Erich Maria Remarque
45 kr
Livsgnistan
Bon. 1954 Inbunden Det är en marsdag 1945. Över koncentrationslägret Mellern hörs befriarnas flygplan. Ca 380 sidor, gott skick
Sarah Harrison
23 kr
Livslögnen
Wahl. 1987 Inbunden En kärlekssaga och släktkrönika som utspelas i London under åren strax före andra världskrigets utbrott Ca 560 si..
Jesper Hoffmeyer
95 kr
Livstecken Betydelsens naturhistoria
Bon. 1997 Inbunden Naturens levande väsen har hållit på i 3,5 miljarder år alltmer raffinerat. Celler vävnader organ växter, djur pop..
Edward Ellis
23 kr
Ljudlösa steg
Wahl 1963 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker pojkbok nr 6. Vilda västern indianer Ca 150 sidior, gott skick men ett hörnnagg på omslag
23 kr
Ljus - kunskap är makt 50
Ljus 1926 Häftad Innehåll bl.a. historia , biologi, fritid och sport mm, fler nummer i lager ca 30 sidor
Ch. Huygens
75 kr
Ljus och skugga
Lindqvist 1948 Inbunden Roman om Rembrands liv. Med illustrationer 350 sdior, marmorerat band med linnerygg i gott skick,
Torgny Lindgren
23 kr
Ljuset
Nord. 1987 Inbunden Vi befinner oss i en by långt norrut i Europa, En förfärlig farsot har dragit fram och lämnat bara nio av byns se..
Margaret Lynn
23 kr
Ljuset i fönstret
Bon 1969 Inbunden Ca 210 sidor, gott skick, namnnotering
Rudyard Kippling
23 kr
Ljuset som försvann
Lindström 1928 Inbunden Ca 360 sidor, brunt halvfranskt band med guldtryck i rygg.
Per Wästberg
23 kr
Ljusets hjärta
W&W 1991 Inbunden Om kärleken och dess olika ansikten Ca 350 sidor, gott skick med skyddsomslag
Olov Janse
100 kr
Ljusmannens gåta
R&S 1959 Inbunden Arkeologiska upplevelser i Sydostasien, nuvarande Vietnam och utgrävningar från Han-dynastins tid. Där hittades Lju..
Olov Janse
85 kr
Ljusmannens gåta
R&S 1959 Inbunden Arkeologiska upplevelse i Sydöstasien - Vietnam 1934-1940 och på Filippinerna 1940. I Vietnam utgrävde han flera k..
Johanna Kingsley
23 kr
Ljuva dofter
Forum 1986 Inbunden Två systrars kamp om makten i Armands parfymimperium Ca 460 sidor, kartongband gott skick men några nagg kring y..
75 kr
lL Vaticano
Osservatore Romano 1970 ? Häftad En bilderbok om Vatikanen, rikt illustrerad med byggnadsverk, målningar, skulpturer mm Ca 100 sidor,..
Helge Englund
23 kr
Lobergsrävarna
Settern 1982 Inbunden Naturbetraktelser Ca 70 sidor, gott skick men en liten fläck på baksidan
John Bingham
23 kr
Lockfågeln
W&W 1968 Häftad Ca 150 sidor, pocketformat, originalvolym, svarta serien nr 23, gott skick
Lars Widding
45 kr
Lockfågeln Galgfågeln
BB 1973 Inbunden vå böcker i en med illustrationer av Gunnar Brusewitz. Lockfågeln utspelar sig år 1792, det år du Gustaf III blev mö..
Lars Widding
45 kr
Lockfågeln Galgfågeln
BB 1973 Inbunden Två böcker i en med illustrationer av Gunnar Brusewitz. Lockfågeln utspelar sig år 1792, det år du Gustaf III blev m..
Eva Berg
23 kr
Lockrop om våren
Bon. 1939 Inbunden Ur innehållet bl.a. Hundar löper om våren , Pappa bestämmer, och Änkvalsen Originalupplaga
Edor Burman
45 kr
Lodjurens land
R&S 1966 Inbunden Om en lodjursfamilj upplevelser med illustrationer av Harald Wiberg. ( lodjur) Ca 140 sidor, gott skick
John Cortez
75 kr
Loggbok från Cortez hav
Bon. 1962 Häftad Ed Rickets var föreståndare för Kaliforniens havsbiologiska laboratorium och denna loggbok berättar om Eds marinbiol..
Helen Griffiths
23 kr
Lola puman
Wahl. 1960 Inbunden Wahlströms Djurböcker för ungdom. Med åtta illustrationer av Torsten Århem Ca 150 sidor, några nagg kring omslag..
Irma S:t Cyr Jonsson
23 kr
Lolo på spåret
Wahl. 1955 Inbunden flickbok nr 767 ( Irma Saint Cyr Jonsson ) Ca 130 sidor, några nagg i ytterkanter, övrigt gott skick
Sid Roland
23 kr
Lomjöns hemlighet
Hörsta 1960 Inbunden En vi- tre- deckare ( ungdomsbok ) Ca Ca 110 sidor,några smånagg i ytterkanter övrigt gott skick
Aubrey Menen
95 kr
London
Time-Life 1976 Inbunden Men fina foton av Brian Seed Ca 190 sidor, i större format, på engelska
Norman Collins
45 kr
London tillhör mig
Norst. 1961 Inbunden Ca 640 sidor, boken i gott skick, med skyddsomslag som är slitet
Charles Dickens
250 kr
Londoner alltagsleben 1-2
A Krabbe, Stuttgart 1842 Inbunden Boz sämtiliche werke nr 9 und 10, mit illustrationen Ca 460 + 490 sidor, i ett grått band i lite mi..
Andrew Hilen
100 kr
Longfellow and Scandinavia
Yale Univer. 1947 Inbunden A study of the Poet´s Relationship with the Northern Languages and Litterature, Longfellow´s concern for s..
Edward Bellamy
85 kr
Looking Backward 2000-1887
The world Publishing Company 1946 Inbunden Utopian novel of life in the year 2000. Julian West went to sleep one night in 1887 and a..
John le Carré
23 kr
Looking glass war
Pan Books 1981 Inbunden Ca 230 sidor, pocketbok privatinbundet i ett gediget band
Hans Holmér
45 kr
Loppan
W&W 1990 Inbunden En Polisroman, debutromanen Ca 250 sidor, gott skick, namnnotering
Joseph Conrad
45 kr
Lord Jim
Bra klassiker 1976 Inbunden Med illustrationer av Svend Otto S. Ca 330 sidor, gulbrunt band med guldtryck i rygg, gott skick
Harry Martinson
75 kr
Lotsen från Moluckas
FIB 1954 Häftad Ett radiospel om den Portugisiske sjöfararen Magellans världsomsegling 1519-1522 Ca 85 sidor gott skick
Sven Martinson
23 kr
Lotte klubbstugan och fölet
Wahl. 1976 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1871 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering
Sven Martinson
23 kr
Lotte möter Russen
Wahl. 1974 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1573 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering
Sven Martinson
23 kr
Lotte och fölet på långritt
Wahl. 1977 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1953 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering
Sven Martinson
23 kr
Lotte rider vilse
Wahl. 1974 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1758 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering
Cecilia Lidebeck
23 kr
Lotten ny i klassen
R&S 2000 Inbunden Lotten blir plötslig utfrusen och utanför i sin nya klass - varför och hur gick det till ? Ca 170 sidor, gott skick
Maria Falk
23 kr
Lottens sommarjobb
R&S 1980 Inbunden ( hästar ridning) Ca 120 sidor, några nagg i rygg, övrigt gott skick
Marianne Söderbäck
23 kr
Lotterihästen
R&S 1969 Inbunden ( hästar ridning) Ca 130 sidor, gott skick
Martin Andersen Nexö
95 kr
Lotterisvensken
Arbetarkultur 1955 Inbunden Illustrerad av Nils Hahne Ca 50 sidor, gott skick
Sven Martinson
23 kr
Lottes nya häst
Wahl. 1973 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1700 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering och ifylld b..
Sven Martinson
23 kr
Lottes ridklubb
Wahl. 1972 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1643 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering och ifylld b..
Sven Martinson
23 kr
Lottes tre hästar
Wahl. 1975 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1812 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering
Monica Highland
23 kr
Lotuslandet
Wiken 1988 Inbunden Skildrar tre generationers öden i Los Angeles i en tid som präglas av två världskrig och ekonomisk uppgång och de..
Maurice Denuzière
23 kr
Louisiana
Bon. 1982 Inbunden Första delen i detta romanepos som utspelar sig i Sydstaternas värld, en tid då den gamla Söderns livsstil hotas a..
Maurice Denuzière
23 kr
Louisiana I stormens år
Bon. 1988 Inbunden Andra delen av systatseposet Louisiana. Flickan Virginie från Paris har blivit markisinna de Damvilliers och härsk..
Phyllis Bentley
23 kr
Love and Money
Macmillan N.Y. 1958 Inbunden Seven tales of the West Riding Ca 250 sidor, på engelska, klotband, gott skick utan skyddsomslag, namnno..
H.G. Wells
23 kr
Love and Mr. Lewisham
Collins London 1950 ? Inbunden Ca 250 sidor, på engelska, gott skick med skyddsomslag som har några mindre nagg, exlibris
Annie S. Swan
125 kr
Love's Crown
Nimmo, Hay & Mitchell Edinburgh 1920 ? Inbunden Songs of memory and hope Ca 95 sidor, på engelska, skinnband ( mocka) i mindre format..
Brusendorff & Henningsen
175 kr
Love´s Pcture book
Veta, Köpenhamn 1966 Inbunden The History of Pleasure and moral Indignation, eroticism in a new light, with many illustrations ( erot..
Mark Benney
45 kr
Low company
Peter Davies London 1937 Inbunden Describing the evolution of a burglar Ca 350 sidor, på engelska, gott skick
Gaeta Bertelà
45 kr
Luca , Andrea, Giovanni Della Robbia
Becocci Firenze 1980 ? Häftad Ca 65 sidor, på engelska, i större format, gott skick, rikt illustrerad, tryåcr saknas troligen kring ..
Elsa Grave
23 kr
Luciafirarna
Nord. 1959 Häftad Ca 180 sidor. Mindre fläck i rygg och baksida och något snedläst
Sidney Sheldon
23 kr
Lucias flykt
Bon. 1990 Inbunden Lucia har låtit blodshämnden drabba de män som förrått hennes far, maffiabossen och sökt skydd i kloster i Avila...
Sidney Sheldon
45 kr
Lucias flykt
Bon. 1990 Inbunden Lucia har låtit blodshämnden drabba de män som förrått hennes far, maffiabossen och sökt skydd i kloster i Avila...
Sidney Sheldon
23 kr
Lucias flykt
Bon. 1989 Inbunden Lucia har låtit blodshämnden drabba de män som förrått hennes far, maffiabossen och sökt skydd i kloster i Avila...
Övre Richter Frich
23 kr
Lucifers öga
kometförlaget 1958 Inbunden en äventyrsroman Ca 200 sidor, gott skick
Jackie Collins
23 kr
Lucky
Bon. 1987 Inbunden Lucky är dotter till maffialedaren och lika maktlysten som sin far. Makt betyder att härska över det imperium som ..
Harry Sheff
45 kr
Lucrezia Borgia
W&W 1921 Inbunden Historisk roman som utspelar sig år 1499 Ca 280 sidor, linneband inbundet hos G Hedberg, med originalomslaget beva..
Irwin Shaw
23 kr
Lucy Crown
Bon. 1979 Inbunden Ca 260 sidor, gott skick ( på svenska )
C D Cross
350 kr
Ludvik XIV:ds tidhvarf
Wiborg 1825 Häftad Ludvig XlV Två band ca 400 sidor, i gråpappersomslag, gott skick, namnnotering
Ernst Jockers
45 kr
Ludwig Friedrich Barthel
Druck des Kreises der Freunde 1960 Häftad Ein Lyriker in unserer Zeit Ca 30 sidor, på tyska, gott skick men ett mindre nagg på omslag..
Gunnar Harding
75 kr
Luffaren svarta hästen
W&W 1977 Inbunden Om det hemska rånmordet i Leksand, Hedens By i Dalarna Ca 200 sidor, namnotering
Friedrich Umalauft
350 kr
Lufthafvet
Geber 1897 Inbunden Grunddragen av meteorologien och klimatologien, med 152 st bilder s/v och fem kartor i färgtryck, många tabeller..
Örjan Lüning
150 kr
Luftpostens hisoria
SFF 1978 Häftad Rikt illustrerad, med flygpost och flyg. Ca 350 sidor, nyskick
Tomas Block
45 kr
Luftskepp 9 anropar
Bra spänning 1986 Inbunden Tredje världskriget bröt ut när samtliga amerikanska missiler avfyrades av misstag, den sovjetiska vedergä..
Sam Perman ( m.fl red )
475 kr
Luleå stift i ord och bild
Idun 1953 Inbunden Norrbotten, Lappland Ca 1000 sidor rikt illustrerad
Lempi Ahla
23 kr
Lumalan pieni köyhä
otava 1938 Inbunden Franciscus Assisilaisen elämä, 18 liitekuvaa Ca 150 sidor, några nagg kring ytterkanter, övrigt gott skick
Annikki Rasti
45 kr
Lumotut silmät
WSOY 1937 Häftad Ca 135 sidor, originalupplaga, gott skick, namnnotering, på finska
Arvid Rundberg
45 kr
Luna
Norst, 1966 Häftad Luna är ett litet fartyg mot ett fjärran mål och ett avlägset krig. Luna är en sjöroman en berättelser om havet oc..
Derek Hansen
45 kr
Lunch med generalerna
W&W 1996 Inbunden Innehåller bla en berättelse om de blodiga upproren ii 70-talets Argentina, en teplantage på det vackra Java. Och o..
Bengt Söderberg (red)
250 kr
Lunds privata elementarskola 1900-1950
Sv. Studenters förlag 1957 Inbunden En allmän del om skolans historia, därefter varje årskull från år 1900 fram till 1950. Med korta ..
275 kr
Lunds universitets andra secularfest maj..
1868 Inbunden Inbjudningsskrifter, festpredikan, festtal, om solvärmens användande som mekanisk drivkraft, votivtavlor, biografiska ..
Anja Samooja
75 kr
Luode ja vuoksi
Otava 1947 Häftad Ca 150 sidor, gott skick, på finska
Franz Werfel
23 kr
Luokkakokous
WSOY 1938 Inbunden Kertomus nuoruudenrikoksesta Ca 250 sidor, på finska, fint band med guldtryck i front och rygg, gott skick
Bruno & Dick Erat & Björnkholtz
75 kr
Luonnonmukainen talo
Rakentajan Kust. OY 1982 Inbunden Talo osana luontoa ja ympäristöä, Luonnonmukaisen talon ominaisuudet ja ratkaisutavat, Luonnonmukai..
Herbert Casson
23 kr
Luovat ajattelijat
WSO 1934 Inbunden Kehityksen käsite, Uusi individualismi, Politiikan epäonnistuminen ja hallitusten uudistaminen, sosialismin tädylel..
Herbert Casson
23 kr
Luovat ajattelijat
Söderström 1934 Häftad Ca 140 sidor, på finska
Funck-Brentano
45 kr
Luther
N&K 1937 Inbunden Ca 330 sidor, gott skick, men det förekommer understrykningar av blyerts i texten
Johan Nordström ( red)
100 kr
Lychnos
A&w 1940 Inbunden Det finns olika årgångar Lychnos i lager mellan 1938 -1951, de kostar 100 kr st. Fråga gärna för mer upplysningar e..
Dalai Lama
23 kr
Lycka ! En handbok i konsten att leva
Richter 2002 Häftad Ca 300 sidor, gott skick, pocket
Dalai Lama
23 kr
Lycka ! En handbok i konsten att leva
Richter 2002 Häftad Ca 300 sidor, gott skick, pocket
Ivar Lo-Johansson
23 kr
Lyckan
Bon. 1962 Inbunden En roman om kärlek på jorden Ca 300 sidor, några nagg i bandets ytterkanter
Elsa Lindskog
45 kr
Lyckan att åldras
Press 1988 Häftad Elsa Lindskog som skrev i NWT under signaturen Elma Ca 100 sdior, gott skick, med dedikation
Herrbjörg Wassmo
23 kr
Lyckans son
Månpocket 1995 Häftad Benjamin är son till Dina på Reinsnes är bara elva år när han blir vittne till ett mord Ca 440 sidor, pocketbok..
Alice Lyttkens
75 kr
Lyckans tempel 1-2
Bon. 1958 Inbunden Illustrerad av Stig Södersten Två band fina band med guldtryck i front och rygg, ca 500 sidor, gott skick
Rune Pär Olofsson
45 kr
Lyckans tärning
Norst. 1972 Inbunden En familjeroman om ätterna Brahe och Sparre 1574 - 1584 Ca 300 sidor, gott skick
Sten Ramel
75 kr
Lyckliga Brasilien
Nordisk Rotogravyr 1955 Inbunden En fotobok om Brasilien Ca 90 sidor, i större format, gott skick, exlibris
Katherine Paterson
23 kr
Lyddie
Bon. 1993 Inbunden Båda föräldrarna har svikit Lyddie och lämnat den skuldtyngda lilla gården i hennes händer, så hon söker sig till ..
H. E. Bates
23 kr
Lydia och kärleken
Bon. 1953 Inbunden ( HE Bates ) Ca 315 sidor, gott skick
Juha Mannerkorpi
23 kr
Lyhtyplku
Otava 1946 Inbunden Ca 90 sidor, gott skick, på finska
Anton Ohorn
175 kr
Lükow's wilde Jagd
Abel & Müller Leipzig 1890 Inbunden Zweite Auflage, illustriert. Druckjahr 1880-1900 ? Ca 210 sidor, på tyska, gott skick, band i röt..
Jan Fridegård
23 kr
Lyktgubbarna
FIB 1959 Inbunden Ca 230 sidor, gott skick men lite nött i ryggkant, namnnotering
Heinrich Heine
23 kr
Lyrik och prosa
Forum 1958 Inbunden Lyrik och prosa, bla Boke om Le Grand, Ur herr von Schnabelewopskis memoarer, Julirevolutionen, Om koleran i Pari..
Esias Tegnér
23 kr
Lyriska dikter
Saxon & Lindströms 1929 Inbunden Lyriska dikter i urval och med förklaringar av Bernhard Risberg. Halvfranskt band.
Zenia Larsson
23 kr
Lång är gryningen
R&S 1961 Inbunden Om Bergen Belsen 1945, nazismens sammanbrott och befrielsen närmar sig. Ca 250 sidor
Åke Lundgren
45 kr
Långa Lappflickan
BB 1981 Inbunden Sägnen om Stor Stina från Lappland Ca 180 sidor, gott skick, med skyddsomslag
A.J Cronin
23 kr
Långens makt
Plus 1976 Inbunden Ca 350 sidor, gott skick, utan skyddsomslag
Primrose Cumming
23 kr
Långritt mot äventyret
Wahl. 1972 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1646 ( hästar ridning ) Ca 150 sidor, gott skick, namnnotering
Anders Mattsson
95 kr
Långsjöhöjden ett finnhemman i Lekvattnet
Matsonia 1995 Häftad Om ett finnhemman Lekvattnet, utanför Torsby i finnmarken, i Värmland. Innehåll: Om Stamfadern Hämäläinen , andr..
23 kr
Långt borta eller nära
Naturskyddsföreningen 2000 Inbunden Om vårt förhållande till naturen och dess nyckelarter. Utgiven av Naturskyddsföreningen ( miljövå..
Günter Wallraff
23 kr
Långt därnere
"Norst. 1986 Häftad Under två arbetat Wallraff som turisk ""gästarbetare"" bla jobbade han svart på ett bygge. Erfarenheterna skildra..
Raymond Chandler
23 kr
Långt farväl
Aldus 1967 Häftad Med Philip Marlowe Ca 320 sidor, gott skick, men ett litet lätt hörnveck på omslag, pocket
Duncan Kyle
23 kr
Långt uppåt floden
Bra spänning 1984 Inbunden En skatt ligger dold i ett kraschat flygplan och det har legat där sen 1945, tre personer ger sig ut för a..
45 kr
Läckert till fest
ICA 1988 Inbunden 15 Gourmetmenyer av Peter Häberli , Janne Walles och Asta Östenius Ca 50 sidor, i lite större format, gott skick
23 kr
Läckra festmenyer
ICA 1989 Inbunden En tvårätters eller trerätters vardags. Eller festmeny, rikt illustrerad Ca 60 sidor, i större format, gott skick
Aale Tynni
45 kr
Lähde ja matkamies
WSOY 1943 Inbunden Ca 125 sidor, gott skick, namnnotering, på finska
Heinrich Hanselmann
75 kr
Läkepedagogik
"Gleerup 1939 Inbunden Om svåruppfostrade barn med neuropatiskt och psykopatisk konstitution, barn med ""miljöfel"" och behandling av..
Ed McBain
55 kr
Länge sen vi sågs
Norst. 1977 Inbunden Ca 270 sidor, gott skick men ryggen något blekt, exlibris
Harry Martinson
75 kr
Längs ekots stigar
Bon. 1978 Inbunden Dikter Ca 150 sidor, mycket gott skick, med skyddsomslag
Alice Lyttkens
85 kr
Längtans blåa blomma
Bon. 1958 Inbunden Om släketns Tollmans romantiska öde Del 1 heter: Guss eget mästerverk och del 2 : Du droppe himladagg Två band, c..
Maud Reuterswärd
45 kr
Längtarna
Bon. 1977 Inbunden Tre noveller Ca 125 sidor, gott skick med skyddsomslag
Erich Schneider-Leyer
23 kr
Lär känna din katt
Nord. 1971 Häftad Om kattens historia, kattskötsel, anatomi, vanor och beteenden, mm Ca 140 sidor
Saven Hellström ( red )
45 kr
Lära in lära ut
1993 Häftad Utgiven till 150 jubileet av lärarutbildningens i Linköping. Rikt illustrerad historik kring lärarutbildningen med må..
Almquist och Lagerstedt
23 kr
Läran om djuren
"Norst. 1922 Inbunden Första delens andra avdelning ; Läran om djuren Zoologi Bearbetad av LG Andersson Ca 300 sidor, något slitet om..
Flora Thompson
135 kr
Lärkans flykt till Candleford
Bernces 1984 Inbunden Boken beskriver händelser som utspelar på 1880talet och är en skildring av ett lantligt liv i England. En fint ..
Berit Spong
23 kr
Lärkornas land
Norst. 1929 Inbunden Dikter Ca 150 sidor, gott skick, men något blekt rygg
Tom Moll
45 kr
Lärobok i fysik 3
Norst. 1917 Inbunden Magnetism och elektricitet, för de allmänna läroverkens högre klasser Ca 120 sidor, gott skick för denna lärobok..
Henning Haglind
75 kr
Lärobok i Kappsegling
Björck & Börjesson 1919 Inbunden Idrotternas bok XV. Om kappsegling med 78 figurer Ca 200 sidor, i ett grönt band, titelfältet hörn ..
Berg & Lindén
75 kr
Lärobok i naturkunnighet
Norst. 1915 Inbunden rikt illustrerad med fina bilder och med detalj skärpa Ca 240 sidor, gott skick för denna gamla lärobok som har ..
Selling & Westberg
75 kr
Lärobok i naturkunnighet i för folkskola..
Ehlin 1922 Inbunden Rikt illustrerad om djur och natur. Ca 140 sidor, namnnotering och gott skick för en skolbok, dock några fläckar ..
H.L. Melander
75 kr
Lärobok nyare tidens historie
"Bon. 1878 Inbunden "" fjerde förbättrade upplagan "" Ca 175 sidor, fläckar och slitage, men boken är hel"
Olof Holmberg
23 kr
Lärokurs i skolsång
Nord. 1927 Inbunden Andra delen Ca 235 sidor, något sliten
Finell Lindblad Olbers Ringselle
45 kr
Läroverk och livsverk
Föreningen för sv. Undervisningshistoria 1937 Häftad Kommenterade självbiographica rörande Lärdomsvägen och mannagärningen Ca 300 sid..
Rud. Hall
45 kr
Läroverksminnen
Fören. för svensk undervisningshistoria 1934 Häftad Läroverksminnen från 1800-talet bla från Skara, Växjö, Frösö, Akerssund, Linköpin..
Rud. Hall ( red)
95 kr
Läroverksminnen lll
1940 Häftad Från Stockholms, Strängnäs, Örebro och andra skolor Ca 300 sidor, i serien Årsböcker i Svensk undervisningshistoria nr 59
Rud Hall ( red)
23 kr
Läroverksminnen lV
1943 Häftad Från Vänersborg, Uppsala och Stockholm, och ur Alfred Nordfelts memoarer Ca 175 sidor, i serien Årsböcker i Svensk under..
Z Topelius
175 kr
Läsebok för de lägsta läroverken i Finland
Holm 1887 Inbunden Första kursen: Naturens bok, gott skick Ca 200 sidor, nionde förbättrade upplagan , med träsnitt
23 kr
Läsebok för folkskolan
Norst. 1969 Inbunden Denna del innehåller tredje och fjärde avdelningarna och börjar med sidan 385 , illustrerad Ca 300 sidor, gott s..
Margit Sjöstedt-Felenius
75 kr
Lätt och läcker kost
Norst. 1930 Inbunden Vegetariska recept, med några hälsoregler Ca 200 sidor, gott skick, namnnotering
Olle & Rune Strandberg & Hassner
75 kr
Lättjans öar
R&S 1959 Häftad En resa i Karibiska övärlden - bla Haiti, Kuba mfl l öar och en träff med Ernest Hemingway ( Olle Strandberg Rune Ha..
Olle & Rune Strandberg & Hassner
75 kr
Lättjans öar
R&S 1959 Inbunden En resa i Karibiska övärlden - bla Haiti, Kuba mfl l öar och en träff med Ernest Hemingway ( Olle Strandberg Rune ..
Gustaf Lindwall
55 kr
Lättmatros stadig
Wahl. 1935 Inbunden Pojkbok nr 216 Ca 150 sidor, gott skick, men några smånagg i ytterkanter, exlibris och gåvonotering
Torleif Styfffe
45 kr
Lättpoesi
Montana 1994 Häftad Innehåller Visa verser och vice versa, provinsiellt, fem vackra visor, Limerickar Ca 50 sidor, gott skick, jul..
Lennart Frick
23 kr
Lögnaren
Litteraturfrämjandet 1976 Inbunden Vad händer när fasaden rämnar ? Vad sker när självförsvarets finter inte längre fungerar. Vilken b..
Laura Sonnenmark
23 kr
Lögnen
Wahl. 1993 Inbunden hon hade fått ett perfekt sommarjobb, att fotografera turister på badstranden… Ca 180 sidor, gott skick
Marliese Arold
23 kr
Lögnen om Samira
Pollux 1996 Inbunden Pollux hästbokklubb ( hästar häst ) Ca 150 sidor, gott skick
Gustaf Janson
75 kr
Lögnerna
Å&Å 1926 Inbunden Noveller om kriget med pacifistisk karaktär. Innehåller bla anarkisterna, Hamza och Hanifa, Segraren, Feber Lögnern..
Timothy Findley
45 kr
Lögnspel
"Wiken 1990 Inbunden "" Findley är en av väldens främsta berättare och i Lögnspel har han en fantastisk historia att berätta "" Ca 3..
Maud Reuterswärd
23 kr
Lökkupolen
Bon. 1976 Inbunden Ca 100 sidor, några revor i skyddsomslag övrigt gott skick
Birgitta Skarin Frykman
85 kr
Lönearbete och livsmönster
Arbetes museum Norrköping Inbunden Oinnehåller bla Om forskning om arbetarkultur, arbetslivets identitet, bla om sjömanslivets avigs..
James Leasor
23 kr
Lönnfacket
Lindqvist 1977 Inbunden En HedmanThriller som handligen utspelar sig på Korsika under en filminsplning där märkliga saker inträffar. ..
Richard Martin Stern
23 kr
Löpeld
BB 1988 Inbunden Det hade inte regnat på sex veckor, när blixten slog ner bar branden ett faktum… Ca 380 sidor, ett tomt försättsblad..
Dan Andersson
75 kr
Lördagsbetraktelser Kåserier
Zinderman 1871 Häftad Kåserier från Ny Tid i Göteborg där Dan Anderson skrev under signaturen Black Jim. Han gycklade med bitter sati..
Selma Lagerlöf
45 kr
Löwensköldska ringen
"Å&Å 1959 Häftad Detta häfte "" Lilla mors bok"" medföljde "" Mors julbrev"" 1959 Ca 65 sidor, gott skick"
Selma Lagerlöf
23 kr
Löwensköldska ringen
Bon 1931 Häftad Ringen är en bitter och spöklik ödessaga om de dödas liv och om växande ofärd. Ca 130 sidor, gott skick men några min..
Selma Lagerlöf
23 kr
Löwensköldska ringen / Charlotte Löwensk..
Bon 2000 Häftad Två berättelser i en bok . Ringen är en bitter och spöklik ödessaga om de dödas liv och om växande ofärd. CL handlar ..
Selma Lagerlöf
23 kr
Löwensköldska ringen/ Charlotte Löwensköld
Bon. 2000 Häftad Ringen är en bitter och spöklik ödessaga om de dödas liv och om växande ofärd. CL handlar om en ung kvinna och är en..
Gabriel Mandel
150 kr
L´ incisoner Francese Contemporanea
Mand. Editri. Milano Häftad En bok om litografiska tryck o med teknik och många illustrationer från förr till nu. En speciell bok,ex..
Claude Glayman
75 kr
L´autocaricature
Stock 1974 Häftad Ca 300 sidor, på franska, rikt illustrerad med karikatyrer, gott skick
Noble
450 kr


