Anna Sewell
23 kr
Vackre Svarten
Wahl. 1985 Inbunden I serien De bästa ungdomsböckerna. ( ridning häst hästar ) Ca 150 sidor, gott skick, men några lätta nagg kring b..
Erik Bengtson
45 kr
Vad du i kärlek vill
Fischer 1991 Inbunden Det är tidigt 1900-tale i Karlstad. Torparsonen Hjalmar och relegerats från gymnasiet och flyr till en farbror ..
Anders Neumüller
75 kr
Vad har du på väggen ?
BB 1978 Häftad En bok om posters, presentation av olika posters med korta texter till Ca 200 sidor i lite större format, gott skick
Caroline B Cooney
23 kr
Vad händer med Jennie
Wahl. 1995 Inbunden ( Caroline Cooney ) Ca 190 sidor, gott skick, gåvonotering
Sven Carlin
150 kr
Vad kostade brevet ?
N&K 1975 Inbunden Ger en historisk överblick om det inrikes brevportot under 340 år Ca 135 sidor, illustrerad
Erik Bengtson
75 kr
Vad rätt du tänkt
Författarförlaget 1987 Inbunden Året är 1905. platsen är Karlstad i Värmland och unionskrisen är akut. Efter en veckas förhandlingar ..
Agneta Cras
23 kr
Vad ska babyn heta
Wahl. 1991 Häftad en vägvisare som tar upp dels våra populära traditionella namn, dels de lite mer sällsynta namn, både modärnare och..
Quentin Patrick
23 kr
Vad som göms i snö
Skoglund 1950 Inbunden Ca 240 sidor, något slitet omslag,
75 kr
Vad varje svensk bör veta
"Bon. 1995 Inbunden Uppslagsbok med ämnesindelning bla; svensk historia, svensk politik, ekonomi svensk geografi, Litteratur, mytolog..
75 kr
Vad varje svensk bör veta
"Bon. 1995 Inbunden Uppslagsbok med ämnesindelning bla; svensk historia, svensk politik, ekonomi svensk geografi, Litteratur, mytolog..
Eva Lidén
45 kr
Vad vet om vad djuren tänker bland laven..
Heidrun 1995 Häftad Dikter i ord och bild Ca 60 sidor, gott skick
100 kr
Vad våra händer skapat
BB 1966 Inbunden Rikt illustrerad med många byggnadsverk genom tiderna, och en del om den tekniska framstegen, lite blekt rygg med n..
Catarina & Kjell Lindqvist
23 kr
Vad är det i min medicin ?
1973 Häftad en uppslagsbok om våra läkemedel, vad är det som döljer sig bakom alla underliga namn ? Ca 150 sidor, ett veck på omslag..
Landau &Rrumer
75 kr
Vad är relativitetsteorin
Häftad Om Einstein och relativitetsteorin Vad kostar ett gram ljus, föremålen krymper, tidsmaskinen och andra frågor, med motto fr..
Alexander Fullerton
95 kr
Vad är teosofin
1891 Häftad Teosofi Häfte ca 40 sidor, tryckt i Helsingfors
Friedrich Hölderin
23 kr
Vaeltaja
WSOY 1945 Inbunden Ca130 sidor, gott skick, på finska
Maria Jotuni
23 kr
Vaeltaja
otava 1933 Häftad Avonainen lipas ll Ca 125 sidor, några nagg i ytterkanter, fläckar på rygg, övrigt gott skick
Folke Nordangård
45 kr
Vagabond
"Gummerson 1960 Inbunden "" Hans bok är en hälsosam läsning för de nervösa , en stillsam varning till de jäktade och en sång till liv..
Bernard Cornwell
23 kr
Vagabond
Harper-Collins 2002 Häftad Ca 490 sidor, på engelska, gott skick, pocket
Ivar Lo-Johansson
23 kr
Vagabondliv i Frankrike
FIB 1950 Inbunden Ca 230 sidor, gott skick
Ivar Lo-Johansson
23 kr
Vagabondliv i Frankrike
FIB 1950 Häftad Detta är den första bok som skrevs av Ivar Lo. Den kom ut första gången 1927 och handlar om franska arbetare Ca 230 s..
Sinikka Kallio-Visapää
23 kr
Vahasydän
1946 1946 Inbunden Romaani Ca 260 sidor, på finska, gott skick
Tuulia
23 kr
Valaistulla sillalla
WSOY 1946 Inbunden Pakinoita (Tunnemme Tulian ) Ca 190 sidor, på finska, gott skick men blekt på omslagets ytterkant
Elisabet Haglund (red mfl)
85 kr
Valand Göteborg-Europa generation 47-55
Kulturhuset 1988 Häftad Innhåller konst av Valter Gibson, Leif Ericson, Leif Knudsen, Gunnar Larson, Mirjam Lilljegren Huttfeldt, Ben..
Carl G. Laurin
1450 kr
Valda arbeten
Nord. 1925 Inbunden Innehåller bla ros och ris, våld och värld, folklynnen, skämtbilden, konsthistoria, stamfränder mm, ca 4000 sidor..
Ola Hansson
95 kr
Valda Dikter
Tiden 1943 Inbunden I urval och inledning av Hjalmar Gullberg Ca 200 sidor, gott skick
Daniel Fallström
125 kr
Valda dikter
Gernandts förlag 1899 Inbunden Valda dikter från 1882-1899 Två band ca 670 sidor, ,dekorerat omslag, gott skick men några fläckar på..
Steen Steensen Blicher
45 kr
Valda noveller
Baltiska förlaget Malmö 1927 Inbunden Innehåller: Rövarkulan, Ack, vilken förändring, Prästen i Vejlbye, Kältringliv, Himmelbjerget, ..
Ludvig Nordström
45 kr
Valda noveller Bönder och herrar
"Bon. 1923 Häftad Valda noveller V , med en karta över "" Öbacka län "" Ca 240 sidor, några nagg kring rygg och ett lättare veck på o..
Bengt Lidner
95 kr
Valda skrifter
Bon. 1913 Inbunden Här ingår lyrik, Yttersta domen, Medea , Spastaras död mm. Utgiven av Fredrik Vetterlund Ca 150 sidor, gott skick,..
C.J.L. Almqvist
450 kr
Valda skrifter
Bon. 1874 Inbunden Törnrosens bok i fyra band och karaktärs- och levnadsteckning Ordnade och utgivna av A TH Lysander ( .Almquist ) 5..
Carl Michael Bellman
600 kr
Valda skrifter
H G Nordström 1835 Inbunden 4 halvfranska band, ca 1.700 sidor. Banden är slitna och nötta, men innehållet i gott skick
Viktor Rydberg
450 kr
Valda skrifter av Viktor Rydberg
Bon. 1922 Inbunden Innehåller: Fribrytaren på Östersjön, Dikter, Romerska sägner, Den siste Atenaren Singoalla, Romerske kejsar i mar..
Carl Vallin
75 kr
Valda sånger
eget 1903 Inbunden Valda sånger för hemmet, skolan och kyrkan jämte en kort musiklära Ca 110 sidor
B.S. Ingemann
95 kr
Valdemar Sejr 1-2
Baltiska förlaget Malmö 1927 Inbunden Historisk roman Två halvfranska band, med guldtryck i rygg, ca 600 sidor, gott skick
Helen Waite
45 kr
Valiant Companions
"Hodder & Stoughton London 1961 Inbunden "" All persons places and incidents mentioned in this book are authentic and the conversatio..
A. Ahlqvist
95 kr
Valikoima Soumalaisia Sanalaskuja
SKS 1929 Häftad Ahlqvistin mukaan toimittanut A.V. Koskimies ( Ahlqvist var språkforskare och skald ) Ca 170 sidor, blekt i rygg, nå..
Eeva Tojkander
45 kr
Valkea tie
Otava 1944 Häftad Originalupplaga Ca 75 sidor, lite nätt i rygg, övrigt gott skick, en notering på titelsidan, på finska
Kaija Lintumaa
45 kr
Valkokukkainen puu
WSOY 1940 Häftad Ca 95 sidor, originalupplaga, gott skick, men några smånagg på omslaget, på finska
Verner von Heidenstam
95 kr
Vallfart och vandringsår
Bon. 1930 Inbunden Innehåller Österländska minnen och myter, ensamhetens tankar, Från Östan och Västan Ca 170 sidor, i ett fint grönt..
Verner von Heidenstam
375 kr
Vallfart och vandringår
Bon. Häftad Vackert illustrerad av Isaac Grünewald med färgbilder. Något blekt på framsidan, Ca 160 sidor, i större format, tryckår ..
Vivi & Lillemor Hammers
75 kr
Vallflickan
1977 Inbunden Minnesbilder från släkten. Kretsar kring minnen från Ångermanland, Västergötland, Östergötland ( Säbrå, Wäija, Multrå,..
Alice Ekert-Rotholz
45 kr
Vallmo bland bergen
Bon. 1962 Inbunden Ur innehållet: Änglarna på Lidingö Marie Bonnard , Drömförsäljning i Lampang, Mord utan lik, Guds hand på Lidingö,..
F.W. Dixon
23 kr
Vampyrstigens gåta
Wahl 1981 Inbunden Bröderna Hardy på nya äventyr. Wahlströms ungdomsbok , pojkbok nr 2166-2167 Ca 200 sidor, gott skick, namnnotering
L. Goldscheider m fl
175 kr
Van Gogh
Phaidon 1947 Inbunden En bilderbok i färg och s/v. Helsidesbilder Ca 130 sidor i stort format
Bernhard Nordh
23 kr
Vandra mot solen
Wahl. 1960 Inbunden Ca 250 sidor, gott skick, grönt band med guldtryck i rygg
Sigge Swensson
45 kr
Vandrarprästen
Lindblad 1933 Inbunden Om David Petanders liv och förkunnelse Ca 200 sidor, gott skick
Ulla-Britt Strömberg (red)
45 kr
Vandrarsläktet människan
Forskning och framsteg 1982 Häftad Från förhistoriska jägarsamhällen till dagens flyktingskaror har människor av nödtvång eller upptä..
Nine-Christine Jönsson
23 kr
Vanhävd i paradiset
Bon. 1960 Häftad Historien om en gårds och en släkts sönderfall
Ernest Benn
23 kr
Vapaan kilpailun puolesta
Otava 1929 Inbunden Taloudellisten olojen arvostelua Ca 200 sidor, på finska, gott skick, men ett försättsblad har ett litet urklipp..
Erich Ebermayer
23 kr
Vapautuneet kädet
Karisto 1938 Inbunden Ca 360 sidor, gottt skick, på finska
Nils och Jacob Hermansson och Boëthius
95 kr
Vapen ammunition och vapenlagstiftning
Svenska jägarförbundet 1975 Inbunden En kursbok om jakt. Innehåller bla : Jaktvapnens historia, jaktvapnens riktmedel, ballistik och ..
Viktor Rydberg
375 kr
Vapensmeden
Bon. 1891 Inbunden Hägringar från reformationsstrinden. Originalupplagan, sjätte tusendet, exlibris 384 sidor, grönt band med dekorat..
Thorfinn Solberg
23 kr
Vappus
Lindblad 1948 Inbunden Fjällberättelse från Norra Norge 228 sidor, röd kartongband
Helen McCloy
23 kr
Var det mord
Wahl. 1972 Inbunden Ca 230 sidor, gott skick, exlibris
Suzanne Wilding
23 kr
Var rädd om Poker
Wahl. 1975 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1806 ( hästar ridning ) Ca 150 sidor, lätt nött på omslag, övrigt gott ski..
Ulf Gyllenhak
45 kr
Var är pappa ?
N&K 1993 Inbunden En självbiografisk roman om en anklagelse av incest där pappan fråntogs rätten att träffa sina döttrar. Han var osk..
Gunnar Silverstolpe Westin (mfl)
23 kr
Vardagens skald Erik Lindorm
Frilans 1046 Häftad Tre vänner berättar om Erik Lindorm Viktor Johansson och Axel Uhlén Gunnar Westin Silverstolpe 45 sidor, gott skick
George Henry Lewes
175 kr
Vardagslivets physiologi
Adolf Bonnier 1860 Inbunden Innehåller bla : Hunger och Törst, Mat och dryck, näringens grundämnen, digestion och Indigestion - om ma..
Otto Funcke
45 kr
Vardagsspörsmål i evighetsljus
Norman 1912 Inbunden Olika små stycken sorterade under : Små upplevelser i evighetsljus, Intet mänskligt var dig främmande, Om männis..
Nils Dahlberg ( red)
23 kr
Varde ljus !
EFS 1926 Inbunden Illustrerad svensk missionskalender med illustrationer. Om bla Anders Gustaf Danielsson som var missionär i Indien,..
Karin Ankarsvärd
23 kr
Varför just Krabat
Bon. 1958 Inbunden Hästbok från Bonniers önskeböcker nr 185 Ca 150 sidor, gott skick
Judith Milstein Katz
23 kr
Varför lyssnar du inte på vad jag INTE s..
Alba 1983 Inbunden Om vardagslivets psykologi. Varför missuppfattar vi varann ? Det beskrivs i olika sammanhang i denna bok: på arbet..
Jack London
23 kr
Varghunden
Wahl. 1964 Inbunden Återberättad och bearbetad av Grete Juel Jörgensen. Berättelse om livets eviga lag: äta eller ätas, varghunden öv..
Kerstin Ekman
45 kr
Vargskinnet Guds barmhärtighet
Bon. 1999 Inbunden Den första delen i trilogin Vargskinnet. Som utspelar sig i fjällbyn Svartvattnet i Jämtland Ca 400 sidor, gott sk..
Kerstin Ekman
45 kr
Vargskinnet Skraplotter
2003 Inbunden Kerstin Ekmans romantrilogi om människorna i den jämtländska fjällbyn sträcker sig över nästan hela 1900-talet. Den in..
Kerstin Ekman
23 kr
Vargskinnet Skraplotter
2005 Häftad Kerstin Ekmans romantrilogi om människorna i den jämtländska fjällbyn sträcker sig över nästan hela 1900-talet. Den inle..
125 kr
Varium rerum Vocabula
A&W 1925 Häftad Boken trycktes ursprungligen år 1579, faksimile av de enda kända exemplaren i Berlin med efterskrift av Isak Collijn..
Hans Granlid
23 kr
Varma fiskar
R&S 1981 Inbunden Om den egocentriska svenska författaren Olof Linder som vi får följa under ett år. Med satiren som vapen angriper H..
Vicki Baum
23 kr
Varning för rådjur
Bon. 1954 Inbunden Ca 340 sidor, gott skick, namnnotering
Diana Pullein-Thompson
23 kr
Varsegod och rid Chris
Wahl. 1977 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1941 ( hästar ridning ) Ca 150 sidor, gott skick, namnnotering
Per Nilsson-Tannér
23 kr
Vart hjärta har sin saga
S&L 1952 Inbunden Denna roman är Per Nilsson-Tannérs första litterära arbete, skrivet medan förf. ännu som 20 årig yngling arbetade i..
Carl Magnus von Seth
23 kr
Vart tog väskan vägen ?
Lindblad 1959 Inbunden Ca 130 sidor, gott skick, namnnotering
Aksel Sandemose
45 kr
Varulven
Forum 1991 Inbunden En berättelse om kärlek mellan överklassflicka och skräddarsonen. Men även en studie i makt. Varulven är symbolen..
Pete Johnson
23 kr
Varulvspojken
Richter 1998 Inbunden Ungdomsbok, Kelly har trott att varulvar finns på riktigt. Inte förrän Simon flyttar in i huset bredvid.. Ca 12..
Rune och Alf Synnelius och Lindahl
85 kr
Vasavarvet
SVR 1968 ? Inbunden Rikt illustrerad om Vasas bärgning och tillblivelsen av ett provisoriskt museum för skeppet Ca 60 sidor, i större..
André Gide
23 kr
Vatikanens källare
W&W 1976 Häftad Ett angrepp på borgerligheten i farsen form. Ungdomen kontra ålderdomen, frihetstörsten kontra tvånget etc. Ca 200 si..
Yngve Gustavsson
23 kr
Vatten opch avlopp i landskapsfastigheter
LT 1942 Inbunden Om bla metoder att söka vatten, pumpar, ledingar mm Ca 170 sidor, illustrerad
Charlie Cederholm
145 kr
Vattenfall på Vilhelm Hansons tid
Häftad Vattenfall 1909-28 en krönika, om bla Trollhättan och byggstart i Porjus, Södertälje kanal, Älvkarleby, Lilla Edet, Sourva m..
Marian Keyes
23 kr
Vattenmelonen
Norst. 2000 Inbunden Ca 520 sidor, gott skick, namnnotering
Pierre Andrézel
45 kr
Vedergällningens vägar
Bon. 1945 Inbunden Denna roman är grundad på en verklig händelse som omtalas i den franska polisens annaler för 1840-1841 Ca 300 sido..
Mirkka Rekola
45 kr
Vedessä Palaa
WSOY 1954 Häftad Originalupplaga Ca 70 sidor, gott skick, på finska
Arne Vaagen
45 kr
Veien tilbake er vein frem
Aschehoug 1947 Inbunden Ca 300 sidor, på norska, gott skick, namnnotering
Karl Warburg
75 kr
Velasquez och hans konst
"Wettergren 1899 Inbunden I serien "" Populärt vetenskapliga föreläsningar vid Göteborgs Högskola X "" illustrerad Ca 80 sidor, gott ..
Anna-Lisa Almqvist
23 kr
Vem ska rida Temora
Wahlst 1967 Inbunden Om hästar och ridning Ca 130 sidor, Wahlströms flickböcker nr 1341, namnnotering
Anna-Lisa Almqvist
23 kr
Vem skall rida Temora
Wahl. 1967 Inbunden Wahlströms ungdomsbok för flickor nr 1341( hästar ridning) Ca 140 sidor, gott skick
Anna-Lisa Almqvist
23 kr
Vem skall rida Temora
Wahl. 1970 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1341 ( hästar ridning ) Ca 140 sidor, gott skick, namnnotering
Ernst Schnabel
75 kr
Vem var Anne Frank
Hökerbergs 1958 Häftad Anne Franks dagbok har sålts i mångmiljonupplaga, men vem var hon. I denna Bok får vi veta vad som hände fram ..
Theodor Kallifatides
45 kr
Vem var Gabriella Orlova ?
Bon. 1991 Inbunden Om en flykt till Aten och kontakter med två äldre kvinnor med berättelser om den ryska revolutionen 1917 Ca 320 s..
Maria Lang
95 kr
Vem väntar på värdshuset
"Nord. 1972 Inbunden Ca 200 sidor , utan skyddsomslag, några svaga fläckar på bokens baksida övrigt gott skick, namnnotering, med d..
75 kr
Vem är det 1991
Nord. 1990 Inbunden Innehåller uppgifter om ca 10.000 namn. Fler årgångar finns i lager fråga per e-post eller på 0565.504 25 Ca 1...
Ingeborg Burling (red)
75 kr
Vem är det 1957
Norst. 1956 Inbunden Innehåller omkring 7.700 biografier över svenska män och kvinnor inom olika verksamhetsområden. Ca 1.100 sidor, ..
Ingeborg Burling ( red )
45 kr
Vem är det 1957
Norst. 1956 Inbunden Svensk biografisk handbok Innehåller omkring 7.700 biografier över svenska män och kvinnor inom olika verksamhet..
Jacques Werup
23 kr
Vem är Nora Prentiss
BB 1984 Inbunden Ca 130 sidor, skyddsomslag något skadat, försättsblad utrivet
Patricia Moyes
23 kr
Vem är Simon Warwick
BB 1979 Inbunden Ca 210 sidor, gott skick, exlibris
Ann Mari Falk
23 kr
Vem är Ulla
R&S 1949 Inbunden Omslag och illustrationer av Kerstin Thorvall Ca 130 sidor, gott skick, men ett par små hörnnagg på omslaget
Ann Mari Falk
23 kr
Vem är Ulla
R&S 1959 Inbunden Omslag och illustrationer av Kerstin Thorvall Ca 130 sidor, gott skick
Paul Harnesk (red)
125 kr
Vem är vem Svealandsdelen
"Vem är vem 1947 Inbunden ""världens mest fullständiga biografiska lexikon "" Ca 880 sidor, gott skick"
Paul Harnesk (red)
125 kr
Vem är vem Svealandsdelen
"Vem är vem 1947 Inbunden ""världens mest fullständiga biografiska lexikon "" Ca 880 sidor, gott skick men något mörk rygg"
Per-Olof Ekström
55 kr
Vendela
Wahl. 1976 Inbunden Ca 230 sidor, gott skick, rött band med guldtryck i rygg och front
Marcel Brion
125 kr
Venedig
R&S 1963 Inbunden Innehåller bla folket på öarna, La Serenissima, Venedig och renässansen, barocken, karnevalens stad, den sista fes..
Rudolf Schramm
45 kr
Venetianersagen von Geheimnisvollen
VEB Leipzig 1985 Inbunden Schatzsuchern mit einer Einführung von Helmut Wilsdorf Ca 290 sidor, på tyska, gott skick med skyddsomslag
John Davis
125 kr
Venice
"Newsweek New York 1973 Inbunden Contents : Venice in History; Te Birth of Venice, Bride of the Sea, La Serenissima, The Age of the B..
Gavin Lyall
75 kr
Venus With Pistol
Hodder and Stoughton London 1969 Inbunden You have a taste for nudes and £2 million to spend on an art collection for a museum. So yo..
Stephen och June Toulmin och Goddfield
95 kr
Verdens billedet Astronomiens idehistrie
Steen Hasselbalch Köpenhamn 1964 Häftad Om astronomi från de äldsta tider från babylonierna grekerna, araberna, medeltiden och renä..
Vergilius
225 kr
Vergilius Sjätte Sången om Aeneas
Bokvännerna 1967 Häftad Denna utgåva av Besöket i dödsriket är översatt av Johan Bergman som även skrivit en biografi, illustrationer..
Manolis Andronicos
150 kr
Vergina
Ekdotike Athenon 1991 Inbunden The Royal Tombs and the ancient city Ca 230 sidor, i större format, gott skick, på engelska
Sivar Arnér
45 kr
Verkligen
"Bon. 1965 Inbunden ""Verkligen"" handlar om konflikten mellan ansvar och beroende. Ca 275 sidor, gott skick med skyddsomslag som har..
Sivar Arnér
45 kr
Verkligen
Bon. 1965 Inbunden Daga är i fyrtioårsålderns och gift med författaren Evald. En morgon väcks hon av att Evald kommer hem, kanske eft..
Sivar Arnér
23 kr
Verkligen
"PriBon 1965 Inbunden ""Verkligen"" handlar om konflikten mellan ansvar och beroende. Ca 275 sidor, gott skick, utan skyddsosmlag"
Gustaf Thomée ( berarb )
375 kr
Verldsbyggnaden
Exp. af konversationslexikon 1857 Inbunden Innehåller matematik. Fysik, astronomi, Europeiska staters geografi, statistik och histor..
C.V Bromander
950 kr
Vermland i Nordiska Museet
"NWT 1901 Häftad "" Hvad har gjorts och hvad kan ytterligare göras för att Vermland må på ett värdigt sätt bli representeras i Nordis..
Verner von Heidenstam
75 kr
Verner von Heidenstams dikter
"Bon. 1943 Inbunden Dikter i urval i serien "" Den svenska lyriken "" Ca 420 sidor, i ett fint blått marmorerat halvfranskt band med ..
Verner von Heidenstam
75 kr
Verner von Heidenstams landskap
Allhem 1974 Inbunden Dikt och bild med ett förord at Kate Bang och en inledning av Carl Fehrman, foto Jan Mark, från Allhems förlag (..
Oswald Schwemmer ( Herausgegeben )
45 kr
Vernunft, Handlung und Erfahrung
H C Beck München 1981 Häftad Über die Grundlagen und Ziele der Wissenschaften. Inhalt: Rekonstruktion und Rationalität, Logik des Bew..
Aale Tynni
45 kr
Vesilintu
WSOY 1940 Häftad Originalupplaga Ca 80 sidor, gott skick, namnnotering, på finska
150 kr
Vestrogothica X l V
1964 Inbunden Om de gamla västgötakyrkornas historiska betydelse mm . Tryckt i 900 exemplar varav 50 är numrerade och detta är nr 13..
95 kr
Vestrogothica X V
1966 Häftad Från Algot Scarins Gymnasistår i Skara mm. Bilaga Biografiska anteckningar år 1760-1765 Skriftserie utgiven av Västgöt..
75 kr
Vestrogothica X V l
Inbunden Om Skaras äldsta historia, nationshistoria med många bilder mm Ca 80 sidor. Skriftserie utgiven av Västgöta nation i Uppsala
Edvin Thall (utg)
75 kr
Vetenskap och livet 1920 nr 5
Geber 1920 Tidskrift i detta nr bla: om vulkaner, akustiska undervattenssignaler, musiken och mekaniken om speldosor, och automatiska..
Edvin Thall (utg)
75 kr
Vetenskap och livet 1921 nr 3
Geber 1921 Tidskrift i detta nr bla: flytande gaser och deras användning i industrin, bilar med luftpropeller bla Leyats automobil, o..
C.E.M. Joad
45 kr
Vetenskap och livsåskådning
Geber 1946 Häftad En orientering över fysikens, biologens och psykologins ståndpunkter Ca280 sidor, några nagg kring omslag och ett s..
Edvin Thall
145 kr
Vetenskapen och livet 1921
Gebers 1921 Inbunden rikt illustrerat om inom skilda områden som fysik, kemi biologi, teknik, astronomi, optik mfl ämnen. Bla ett rep..
75 kr
Vetenskapen och Livet nr 5 1922
Geber 1922 Häftad Om bal den trådlösa telefonens ( ! ) framsteg , fyrar, ljusdekorationer mm. Fler nummer finns i lager Ca 60-70 si..
David Burgess Wise
23 kr
Veteranbilar 1769 - 1930
Forum 1971 Häftad Veteranbilar i färg i denna pocketutgåva Ca 150 sidor, med rikliga färgillustrationer
Erik Henricsson ( mfl )
350 kr
Vetrinärmedicinsk uppslagsbok
N&K 1938 Inbunden Om våra husdjurs hälsa och sjukdom, framförallt , kor, hästar, höns, hundar, får, grisar mm Ca 900 sidor, rikt illu..
Nelson De Mille
23 kr
Vi Babylons stränder
Bon. 1993 Inbunden Ett plan lyfter från Tel Aviv, ombord finns en fjärrstyrd bomb, en grupp palestinier terrorister hotar att utlösa ..
Inga & Agnete Engelsson & Lempe
23 kr
Vi bakar för fest och vardag
Femina Inbunden Fjärde handboken i Femina-biblioteket. En samling recept från många årgångar av Femina Ca 80 sidor, en långsmal bok..
John Hunt
23 kr
Vi besegrade Mount Everest
Saga 1954 Inbunden Om bergsbestigning, med illustrationer Ca 170 sidor, gott skick, men några nagg på omslag
Ture Nerman
95 kr
Vi bygger 1885-1960
" 1960 Häftad "" Stockholms Byggnadstimmermans- och Byggnadssnickarefackföreningars historia 1885-1960 "" rikt illustrerad Ca 190 sid..
Stig Ahl
23 kr
Vi fixar allt
Wahl. 1959 Inbunden Wahlströms pojkbok nr 980 Ca 130 sidor, gott skick, namnnotering
85 kr
Vi i träindustri
Svenska träindustriarbetarförbundet 1967 Inbunden Facklig krönika 1924-1948, med ett rikt personregister Ca 350 sidor, gott skick
Carol Vaughan
23 kr
Vi kidnappar en häst
Wahl. 1972 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1625 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering
Ingegerd Tjernberg
100 kr
Vi knallar i Borås
1987 Inbunden Rikt illustrerad bok om knallelivet i Sjuhäradsbygden Ca 170 sidor med teckningar av Rune Hård,
Anna-Lisa Almqvist
23 kr
Vi måste rädda Mirabella
Wahlst. 1966 Inbunden Om hästar och ridning Ca 140 sidor, Wahlströms flickböcker nr 1289, namnnotering
Anna-Lisa Almqvist
23 kr
Vi måste rätdda Mirabella
Wahl. 1972 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker , flickbok nr 1289 ( hästar ridning ) Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering
C A M Lidman
250 kr
Vi och våra blommor 1-2
Wahlström 1929 Inbunden En bok om prydnadsväxter inne och ute, 80 färgplanscher Två dekorerande skinnband i större format, 435 sidor..
Arnulf Överland
75 kr
Vi overlever alt. Dikt fra krigsårene
Norst. 1945 Häftad Den Norske patrioten Arnulf Øverland var fånge i koncentrationslägren Sachsenhausen under andra världskriget. Hans..
Sigvard Nyström
45 kr
Vi serverar
Tiden 1968 Inbunden Hotell och restauranganställdas förbund - organisationskrönika ll. Förbundshistoria och om olika konflikter, kong..
Senhora Leandro Dupré
23 kr
Vi sex
SKD 1947 Inbunden När denna bok kom var det den första bok från Brasilien som blivit översatt till svenska Ca 350 sidor, gott skick, ..
Vsevolod Ivanov
23 kr
Vi tog Berlin
FIB 1948 Inbunden Roman om 2:a världskriget när Ryssarna intog Berlin. Förord av Carl Elof Svenning Ca 2330 sidor, gott skick
Geraldine Kaye
23 kr
Vi vinner en ponny
Wahl. 1974 Inbunden Wahlströms flickbok nr 1359 ( hästar ridning ) Ca 140 sidor, gott skick
Si och Kjerstin Felicetti och Norén
45 kr
Vi är många, mer än hälften
Prisma 1978 Häftad Om den italienska feministrörelsen som föddes ur vänstern i slutet av 1960-talet. Si Felicetti var aktiv i Grupp 8..
Helen Wells
23 kr
Vicki löser giftblommans gåta
Wahl. 1973 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1712-1713 Vicki Barr flygvärdinna Ca 180 sidor, gott skick, namnnotering
Helen Wells
23 kr
Vicki löser giftblommans gåta
Wahl. 1973 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1712-1713 Vicki Barr flygvärdinna Ca 180 sidor, gott skick, namnnotering
Helen Wells
23 kr
Vicki möter flygkapare
Wahl. 1971 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker, flickbok nr 1590-1591 Vicki Barr flygvärdinna Ca 180 sidor, gott skick, namnnotering
Elisabeth Tarras-Wahlberg
125 kr
Victoria Kronprinsessa av Sverige
Norst. 1995 Inbunden Med bla bilder från 18-årsdagen i Stockholm och med unika bilder från Öland sommaren 1995, foto Charles Hammarst..
Graham Ikin
45 kr
Victory over Suffering
"Arthur James Evesham 1957 Inbunden Glimpses into a Mystery. "" Quite rightly the central theme of the book is that God whom Christia..
A. U. Bååth
175 kr
Vid allfarväg
Seligmann 1884 Inbunden Ca 130 sidor, i brunt band med rik dekoration i guld i front och rygg, gott skick
K A Melin
95 kr
Vid Breitenfeld
Bille 1900 Häftad Dramatisk episod. Melin var en av de 18 i Svenska Akademien 46 sidor, gottköpsupplaga
Albert Engström
45 kr
Vid en milstolpe
Bon. 1965 Inbunden Detta är del 11 av 12 volymer av det bästa i ord och bild av Albert Engströms verk, illustrerad Ca 250 sidor, got..
V.S. Naipaul
23 kr
Vid flodens krök
W&W 1983 Häftad En skarpögd och spännande skildring av en afrikansk stats uppgång och fall. (nobelpristagare 2002, Nobelpris VS Naipa..
Bengt Söderbergh
23 kr
Vid flodens strand
Vår bok 1961 Inbunden Ca 250 sidor, gott skick
Poul Örum
23 kr
Vid hanegället
Tiden 1966 Inbunden Ca 220 sidor, gott skick, utan skyddsomslag
August Strindberg
75 kr
Vid högre rätt
Bon. 1915 Inbunden Två dramer: Advent , Brott och brott Ca 250 sidor, fint grönt band med guldtryck i front och rygg, gott skick. Del..
150 kr
Vid qvällslampan
Flodin Inbunden Vers och prosa i lite mindre format, med bild på änglar på framsidan, något nagg i rygg Ca 90 sidor, bokens tryckår ..
Paul Keller
23 kr
Vid sidan om vägen
Lindblad 1922 Inbunden Ca 280 sidor, klotband, gott skick, namnnotering
Ina Boudier-Bakker
23 kr
Vid stora vägen
Norst. 1943 Inbunden En roman som utspelar sig i den Holländska landsbygden Ca 300 sidro, gott skick, namnnotering
Rolf Edberg
95 kr
Vid trädets fot
Norst. 1971 Häftad Om kosmisk, biologisk, och andlig helhetssyn som räddningen från den katastrof som hotar oss. Ca 150 sidor, gott s..
Erik Martinsson
45 kr
Viddernas människor
Harrier 1965 Inbunden En bok om Grönland Ca 160 sidor, gott skick men en fläck i rygg
Sven Öste
23 kr
Vietnam Hökens år
"Aldus 1966 Häftad År 1966 "" Hökens år "" såg en skärpning av Vietnamnkonflikten. Hökarna - den hårda linjens förespråkare i USA -..
T. De Witt Talmage
75 kr
Vigselringen Äktenskapet och familjelivet
Bohlin 1902 Inbunden Innehåller bla Valet av hustru, valet av man, hemliga äktenskap, Harmoni och disharmoni inom äktenskapet, hushål..
Paul Alverdes
23 kr
Viheltäjien tupa
WSOY 1942 Inbunden Ca 90 sidor, några nagg på rygg, namnnotering
Jouko Linturi
45 kr
Viheriöivä savi
WSOY 1947 Inbunden Ca 125 sidor, nogot sliten på omslag, övrigt gott skick, på finska
Antti Halonen
150 kr
Vihreä Aamu
Kust. Kivi 1946 Inbunden Pekka Halosen siveltimen tarina. Tätä teosta on painettu 500 numeroitua kappaletta joista tämä on mumero 317..
R.C. Sherriff
45 kr
Vihreä veräjä
WSOY 1939 Inbunden romaani Ca 320 sidor, på finska, något blekt rygg övrigt gott skick, namnnotering
Helena Murros
23 kr
Viikatteen kuu
Otava 1943 Häftad Ca 95 sidor, lite nött i ytterkanter, namnnotering, övrigt gott skick
Mirjam Polkunen
23 kr
Viitojen riisumisjuhla
WSOY 1952 Häftad Ca 60 sidor, originalupplaga , gott skick, men en liten fläck på omslagets insida, som inte stör, på finska
Åke Ohlmarks (övers.)
75 kr
Vikingahistorier
Klassikerförlaget 1995 Inbunden I denna bok finns bla berättelser ur Snorre Eddan, Gotlandslagen - Gutasagan, Völsungasagan, Ragnar ..
Edison Marshall
45 kr
Vikingarna
"Wahl. 1963 Inbunden ""Om Ragnar Lodbrok och hans söner som dricker, dräper och älskar med samma frejdiga humör"" Ca 250 sidor, gott ..
Edison Marshall
23 kr
Vikingarna
Wahl. 1963 Inbunden Om Ragnar Lodbrok och hans söner Ca 250 sidor, gott skick
Tage Aurell
23 kr
Viktor
Bon. 1955 Häftad Ca 150 sidor, gott skick, men några fläckar i rygg och något blekt rygg, namnnotering
Tage Aurell
23 kr
Viktor
Bon. 1955 Häftad Ca 150 sidor, gott skick, men några mindre fläckar på omslag och något blekt rygg
Karl Warburg
150 kr
Viktor Rydberg Hans levnad och diktning
Bon 1913 Inbunden Ny förkortad upplaga , med dedikation Ca 540 sidor i ett grönt band med guldtryck i rygg, gott skick, exlibris
Viktor Rydberg
350 kr
Viktor Rydbergs Brev
Bon. 1923 Inbunden Brev till S. A. Hedlund mfl . I urval utgivna av Emil Haverman. Banden från Sven Berggren bokbinderi i Göteborg Tr..
Hans Åkerhielm (red)
23 kr
Viktorias bönebok
Nord. 1979 Inbunden Tillägnad Kungaparet år 1979 Ca 125 sidor, gåvotillskrift
45 kr
Viktväktarnas favoritrecept
"Viktväktarna 1988 Häftad Olika Maträtter: grönsaker, skaldjur, fisk, fågel kött bröd. dessert. "" Smalt läckert och lättlagat ( b..
Lena Arvidsson
23 kr
Viktväktarnas kötträtter från hela världen
Viktväktarna Köttinformation 1999 Häftad svensk köttinformation och viktväktarna har i denna bok gjort köttrecept - för bantare ( ban..
Frank Stuart
45 kr
Vilda vingar
Westerberg 1953 Inbunden Om fåglar och deras flygvägar mm Ca 175 sidor, gott skick, gåvonotering
Albert Viksten
45 kr
Vilda vägar västerut
FIB 1952 Inbunden handlar om en resa till Kanada, mend några fotoillustrationer Ca 280 sidor, namnnotering, gott skick
Torsten Lagerberg
350 kr
Vilda växter i norden
N&K 1947 Inbunden Rikt illustrerad med färgplanscher och teckningar Fyra gröna band ca 2.500 sidor, 2:a uppl, ett band med lätt slit..
Rof Blomberg
23 kr
Vildar
BB 1969 Inbunden En berättelse om aucaindianerna i Ecuador, Sydamerika. Kan aucaindianerna civiliseras ? är en fråga som ställs i bo..
Rolf blomberg
75 kr
Vildar
Geber 1949 Inbunden en berättelse om aucaindianerna i Ecuador med 79 bilder och 5 kartor ( indian indianer ) Ca 270 sidor, gott skick
Eric Hultman
125 kr
Vildar mer eller mindre
"Carlson 1909 Inbunden Sammanbunden med Öknens Hemlighet äventyrsberättelse. I boken Vildar mer eller mindre handlar om ""Vagabondliv..
Sten Bergman
23 kr
Vildar och paradisfåglar
Bon. 1954 Inbunden Ur innehållet: De röda paradisfåglarnas ö. Nattlig krokodiljakt med harpun, Den papuanske jägaren berättar, Mina h..
Eric Lundqvist
85 kr
Vildarna finns i väst
Bon. 1951 Inbunden boken handlar om vad en skogsman såg och hörde och tänkte under krig på Java och under arbete på Nya Guinea åren 1..
Eric Lundqvist
23 kr
Vildarna i väst
Bon. 1951 Inbunden Om Java och Nya Guinea åren 1947-1950 Ca 250 sidor
Per-Olof Ekström
55 kr
Vilddjurets märke
Wahl 1973 Inbunden Ca 230 sidor, gott skick, rött band med guldtryck i rygg och front
Rosamunde Pilcher
23 kr
Vildhonung
Forum 1993 Inbunden En roman om kärlek, vänskap sorg och glädje Ca 240 sidor, gott skick med skyddsomslag
David Grew
23 kr
Vildhästen
lindblad 1955 Inbunden ( ridning hästar ) Ca 200 sidor, gott skick, men några hörnnagg på omslag
Jalmar Furuskog
23 kr
Vildmark och människovilja
O.E. Inbunden Om bla Nykterhetsrörelsens framväxt och en del om Dalarna Ca300 sidor, utgallrad biblioteksbok
Upton Sinclair
75 kr
Vildmarken
Nordisk förlagsexp. 1906 Inbunden Skildringar från slakthusstaden Chicago, med illustrationer från slakthusområden mm. Ca 300 sidor, ..
Upton Sinclair
45 kr
Vildmarken
Tiden 1977 Inbunden Skildringar från slakthusstaden Chicago, om en litauisk invandrar som i USA försökte att skrapa en bättre tillvar..
Ingvar Irdalen
45 kr
Vildmarks lust och nöd
Settern 1987 Inbunden En roman om bondsonen Lars som har svårt att inrätta sig i sent 1800-tals tunga och enahanda arbetsliv. Han fly..
Joyce West
23 kr
Vildmarksbarn
"Wahl. 1986 Inbunden I Wahlströms serie "" De bästa ungdomsböckerna"" Ca 150 sidor, gott skick"
Joyce West
23 kr
Vildmarksbarn
"Wahl. 1986 Inbunden I serien "" De bästa Ungdomsböckerna"" ( hästar häst ridning ) Ca 150 sidor, gott skick"
Dan Andersson
75 kr
Vildmarksliv och andra berättelser
Zinderman 1971 Häftad Berättelser från Ny tid hösten 1917 och våren 1918 och några som skrevs för Frihet. Det är 12 berättelser som G..
Jarl Hemmer
45 kr
Viljan valtakunta
Schildt 1926 Inbunden Ca 125 sidor, ett fint band, gott skick, gåvotillskrift, boken på finska
Ingrid Bredberg
23 kr
Vilka tabbar Jolly
Wahl. 1974 Inbunden Wahlströms flickbok nr 1762 Ca 160 sidor, gott skick, namnnotering
Bengt Linder
23 kr
Vilken fillimojäng Bonnie
Wahl. 1979 Inbunden Wahlströms ungdomsböcker flickbok nr 2039 Ca 150 sidor, gott skick, namnnotering
Vita Andersen
45 kr
Vilken hand vill du ha ?
Alba 1988 Inbunden I mammas värld vinn just ingen plats för Anna, och någon kärlek till dottern tycks hon oförmögen att ge. En dag är..
Bengt Linder
23 kr
Vilken panggrej Dante
Semic 1974 Inbunden Omslaget illustrerad av Hans Arnold Ca 120 sidor, gott skick, men något lätt nött kring rygg
Gordon Korman
23 kr
Vilken villervalla
Richter 1990 Inbunden Om Tvillingbröderna Sidney och Tom Ca 180 sidor, gott skick
Ingela och Susanna Davidson och Ekström
85 kr
Vill du leka ?
Bergh 1992 Inbunden Ca 150 inne- och utelekar, regellekar, namnlekar, kull och tafattlekar, hopplekar kurragömma, klapplekar och boll..
C.H, Middleton
45 kr
Village Memories
Cassell London 1946 Inbunden A collection of Short Stories and Reminiscences of Village Life, illustrated by Jack Matthew Ca 210 sido..
Henning Mankell
19 kr
Villospår
Ordfront 1998 Häftad Ca 420 sidor, några lätta veck på omslag, övrigt gott skick, pocket
Staffan Heimerson
45 kr
Vilsen i världen
W&W 1994 Inbunden Från Wien, Prag, Gränna, Sarajevo, Laos, Östersund, Belgrad, Rumänien, Hongkong, Bosnien, Singapore mm Ca 250 sidor..
Åke Nordenram
23 kr
Vilt i sikte
Smålänningen 1982 Inbunden Berättelser om jakt i Mellansverige men även på vildrenen i de norska högfjällen Ca 260 sidor
Britt Hallqvist
23 kr
Vilt sjungande bland bergen
Bra lyrik 1985 Inbunden dikter över alla gränser Ca 130 sidor, gott skick, namnnotering
Carl Fehrman
75 kr
Vin och flickor och Fredmans stråke
Norst. 1977 Inbunden Bellman och visans vägar. Bellmans visor blir i denna bok insatta i internationellt sammanhäng samtidig som de s..
23 kr
Vin är fin hobby
Saturnus 1981 Häftad Saturnus Vinbok med råd och recept för vinberedning Ca 95 sidor, gott skick
A M Hammacher
75 kr
Vincent van Gogh
Spring London 1961 Inbunden Med 48 illustrationer i färg Ca 85 sidor, i större format, boken i gott skick men några nagg på skyddsoms..
Carl Nordenfalk
95 kr
Vincent van Gogh en livsväg
Norst. 1947 Inbunden Om konstnärens liv och verk, rikt illustrerad Ca 200 sidor, halvfranskt band i lite större format, några mindre ..
Hilding Jacogsson
23 kr
Vinden och blomman
W&W 1958 Häftad Ca 70 sidor, gåvotillskrift
Milorad Pavi?
23 kr
Vindens insida
Symposion 1995 Inbunden Vindens insida eller Romanen om Hero Leander Ca 170 sidor, boken i gott skick, skyddsomslaget är nött
Sven Deutgen
45 kr
Vindsröjning
eget 1977 Häftad Urval dikter med Illustrationer av Arne Wikholm Ca 95 sidor, gott skick
Catarina & Cecila Hiort af Ornäs & Ribbing
95 kr
Vinet till maten
"ICA 1995 Inbunden "" Den här boken har mängder med uppslag och idéer till nya spännande kombinationer när det gäller vin och mat"" C..
Warner Allen
95 kr
Vinets historia
bon. 1964 Inbunden Om stora årgångsviner från Homerisk tid till våra dagar Ca 200 sidor, boken i gott skick, med skyddsomslag som är ..
Eduard Kressmann
75 kr
Vinets underbara värld
Forum 1969 Inbunden Om viner från Frankrike, Tyskland och Italien, om framställning, förvaring, hur man serverar vin, temperatur, dek..
Paul Annixter
23 kr
Vingar över vargaland
BB 1972 Inbunden Vargar kan ta många skepnader och kanske de fyrfota är minst farliga, en bok som utspelar i vildmarken Ca 230 sidor,..
Johan Liljeberg
100 kr
Vinkunskap
"Trevi 1985 Inbunden ""Enkelt, och redigt redovisas vinbehandlingen, hur man provar vin, historik, vinval till mat och vinländer med ..
Pamela Vandyke Price
125 kr
Vinkännaren
Bon. Inbunden En rikt illustrerad och fint komponerad bok Ca 200 sidor, i större format, tryckår saknas men troligen kring 1975-1..
Mats G Larsson
125 kr
Vinland det goda
Atlantis 1999 Inbunden Nordbornas färder till Amerika under vikingatiden Ca 170 sidor, illustrerad, nyskick
Frank Schooonmaker
125 kr
Vinlexikon
Bon. 1967 Inbunden Uppslagsbok med över 2.800 vinnamn och vintermer från hela världen och med 32 kartor Ca 320 sidor
Henry Olsson
125 kr
Vinlövsranka och Hagtornskrans
Nord. 1970 Inbunden En bok om Gustav Fröding, hans livsattityder, hans medlidande, ödmjukhet, skuldkänslor och självförakt. Ca 300 si..
John le Carré
23 kr
Vinnare och förlorare
Geber Inbunden Spionroman, tryckår saknas men troligen omkring 1980 Ca 380 sidor, slitet skyddsomslag, ägarstämpel, övrigt gott skick
John' le Carré
23 kr
Vinnare och förlorare
AWE / Gebers 1980 Inbunden En rysk emigrant bli överfallen på öppen gata i Paris, en estnisk kurir reser på farligt uppdrag i Hamburg..
Ulf Lundell
23 kr
Vinter i paradiset
W&W 1982 Inbunden En berättelse om tre personer i den svenska fjällvärden, Ca 330 sidor, gott skick
Nils Färnström
23 kr
Vinterfiske
Lindqvist 1957 Inbunden Handbok för vinterfiske Ca 90 sidor, omslaget är slitet, fläckar på försättsbladinnehållet i gott skick, namn..
250 kr
Vintergatan 1896
Sveriges författarförening 1896 Inbunden innehåller bla : På kyrkogården av August Strindberg, tidningar och rådjur av Selma Lagerlöf..
250 kr
Vintergatan 1898
Sveriges författarförening Inbunden Innehåller bla : Silfverträsket av August Strindberg, Höstdag av Selma Lagerlöf, Med Strömmen a..
Stig Ahlgren ( red )
45 kr
Vintergatan 1962
Sveriges författarför. / Å&Å 1962 Häftad Tema: När jag var 2, 1 med bidrag från Olof Lagercrantz, Ebbe Linde, Dagmar Edqvist, Elsa B..
Stig Ahlgren ( red )
45 kr
Vintergatan 1963
Sveriges författarför. / Å&Å 1963 Häftad Tema: Tuffa utfrågare, Bengt Anderberg utfrågar Judas Iskariot, Dagmar Lange utfrågar Tegné..
Stig Ahlgren ( red )
45 kr
Vintergatan 1965
"Sveriges författarför. / Å&Å 1965 Häftad Med tema : Vändpunkt , medverkande ; Sandro Key-Åberg, Greta Bolin, Ingrid Arvidsson, Olof..
Johannes Edfelt
125 kr
Vintern är lång
Bon. 1939 Häftad Ca 120 sidor, illustrerad av Bertil Bull-Hedlund
Carola Hermelin
95 kr
Vinteroffer och Sisyfos
1976 Häftad En studie i Erik Lindegrens senare diktning, exlibris Ca 170 sidor, utgiven av Litteraturvet. Inst. vid Uppsala Uviv.
Monica Hughes
23 kr
Vinterskuggans land
Bon. 1988 Inbunden Ungdomsbok om Liza som lever i en avlägsen framtid då jorden hotas av en ny istid. Hon söker sig till ekoerna - et..
Frederick Marryat
75 kr
Violets resor
Linnström 1883 Inbunden Ca 340 sidor, någon enstaka mindre fläck på omslaget, men överlag gott skick, namnnotering
U Bumer
150 kr
Virgili Aeneis
R F Köhler, Leipzig 1841 Inbunden Mit 36 skizzen von Frans Geitz Ca 280 sidor, pappband med fläckar, nötningar i rygg, namnnotering, ..
Oscar Rydqvist
54 kr
Virveln
Å&Å 1922 Inbunden Prisbelönt roman i 1922 års romanpristävlan Ca 210 sidor, gott skick
James Clavell
45 kr
Virvelvind
Norst. 1987 Inbunden Platsen är Iran där shahen just flytt och ayatolla Khomeini just återvänt, 24 högdramatiska dygn då revolutionen..
Aili Nordgren
23 kr
Visa en väg
Lindqvist 1958 Inbunden Ca 190 sidor, någon liten fläck på omslaget, övrigt got skick
Folke Lundin
75 kr
Visby
Vepe 1966 Häftad Om Visby med många teckningar ( Gotland ) Ca 150 sidor, gott skick, ouppskuren bok
Karl Romin
225 kr
Visby 30 Bilder
Bon. 1891 Häftad Fina detaljrika bilder och en trevlig karta över Visby av l Fegraeus. Ganska gott skick, delvis lite blekt på baksid..
F. A. Dahlgren
175 kr
Viser på Varmlandske tongmåle
Norst. 1876 Häftad Dekta åttå Fredrik på Ransätt, dikter 60 sidor, i mindre format, främre omslag saknas, övrigt gott skick, andra tr..
45 kr
Visiones of Scotland
AA Publ. 1990 Inbunden Rikt illustrerad i färg, på engelska, Ca 60 sidor, i större format, rivmärken från ägaretikett, övrigt gott sk..
Magnus Engberg
165 kr
Visiter vid sundet
Arena 1998 Inbunden I författarspår runt ett gränsvatten - Öresund med motiv från båda sidor av sundet. Här får vi träffa Andersen , ..
Margaret Lynn
55 kr
Viskning i mörkret
Bon. 1967 Inbunden Ca 240 sidor, gott skick men några mindre nagg kring omslagets ytterkanter, utan skyddsomslag
Elias Sehlstedt
75 kr
Visor i urval
Å&Å 1913 Inbunden Ca 180 sidor, i ett halvfranskt band
Dan Andersson
150 kr
Visor och Ballader
Tiden 1945 Inbunden Innehåller: Kolvaktarens visor, Svarta Ballader och Efterlämnade dikter. Ur Det kallas vidskepelse Baudelaireöver..
Dan Andersson
85 kr
Visor och ballader
Tiden 1942 Inbunden innehåller: Kolvaktarens visor, Svarta Ballader och Efterlämnade dikter. Ur Det kallas vidskepelse Baudelaireöver..
Dan Andersson
45 kr
Visor och ballader
Tiden 1956 Inbunden innehåller: Kolvaktarens visor, Svarta Ballader och Efterlämnade dikter. Ur Det kallas vidskepelse Baudelaireöver..
J D Valerius
175 kr
Visor och sångstycken
1811 Inbunden Tryckt hos Olof Grahn i Stockholm, andra häftet , originalupplaga , några fuktfläckar i titelblad övrigt mycket bra s..
Malle Mallander
175 kr
Visor sånger och skizzer
Mallander 1884 Inbunden Det riktiga namnet är förmodligen Ewald Hansen, boken är i gott skick 140 sidor med företal av Harald Wieselg..
Janet Fitch
23 kr
Vit Oleander
Månpocket 2000 Häftad Astrid är tolv år gammal då hennes mamma döms till livstid fängelse, Som ett av Los Angeles tusentals fosterbar..
D H Thomas
23 kr
Vita hotellet
AWE / Gebers 1982 Inbunden Historisk gestalter och skeenden, psykoanalys, poesi, fantasier vävs in i denna roman Ca 270 sidor, gott s..
Daniel Fallström
45 kr
Vita syrener
Å&Å 1926 Inbunden Dikter som tillägnas Sveriges kvinnor Ca 230 sidor, blått band med syrener i front, gott skick, men något blekt i r..
Zadie Smith
23 kr
Vita tänder
Månpocket 2001 Häftad En roman som spänner över stora ämnen som öde, ras, kön, historia och kultur med utgångspunkt i det myllrande L..
Campbell Armstrong
75 kr
Vitt ljus
Bra spänning 1990 Inbunden På båda sidor av den gamla hjärnridån finns det de som drömmer om att krossa Gorbatjovs vision om ett öppe..
Eero Havas
23 kr
Vittatie
otava 1935 Häftad Mietelmiä ja vuoropuheluita Ca 70 sidor, gott skick, på finska
Gustaf Regnér
175 kr
Vitterhets-Nöjen
1814 Inbunden Två marmorerade band med slitna ryggar, övrigt gott skick ca 550 sidor
J M Stiernstolpe
150 kr
Vitterhets-Stycken 1-2
Eget 1837 Inbunden Ca 370 sidor, halvfranskt band med guldtryck i rygg, gott skick
Johan Olof Wallin
275 kr
Vitterhetsarbeten 1-2
Philipp Meijer 1851 Inbunden Innehåller Religiösa fosterländska ämnen, samt minnen där många namngivna personer finns upptagna, Exli..
J O Wallin
225 kr
Vitterhetsförsök
"Wiborg 1821 Inbunden ""Förra bandet"" enligt en blyertsnotering kom den senare delen aldrig ut. Originalupplaga Ca 240 sidor, halvfr..
Teodor Ekelund
125 kr
Vittra skuggbilder
Bokförlagsbyrån 1886 Inbunden Litteraturhistoriska anteckningar, bla våra erotiska skalders kärleksföremål, Charlotte Berger, NO Scha..
Reiser
75 kr
Vive les femmes
Albin Michel 1985 Häftad Seriealbum ( Serier ) Ca 80 sidor, på franska, i stort format
Eva Susso
23 kr
Vivianne - är du lycklig nu
R&S 2005 Inbunden Vivianne är sjutton är och vill skaffa ett eget liv där hon bestämmer. En dag skall hon bli konstnär i Paris eller ..
André Lalande
150 kr
Vocabulaire technique et crtitique de la..
PUF 1968 Inbunden Ca 1.300 sidor, på franska, från Société Francaise de Philosophie
Gerolf Coudenhove ( Vorwort)
75 kr
Vollmond und Zikadenklänge
Bertelsmann 1955 Inbunden Japanische Verse und Farben 50 sidor, på tyska, gott skick
Edith B Holden
75 kr
Vom glück mit der Natur zu leben
Taschenbuch 1983 Häftad Das Tagebuch der Edith Holden Naturbeobachtungen aus dem Jahre 1906, Farbeillustrationen Ca 170 sidor, på tys..
Gottfried Keller
45 kr
Vom gold'nen Überfluss
"Hera Wilhelmshaven 1949 Inbunden "" Trinkt o Augen, was die Wimper hält, Von dem gold'nen Überfluss der Welt "" Ca 280 sidor, på t..
23 kr
Vom hochgelehrten Kuin
G. Kiepheuer Leipzig 1979 Inbunden Vietnamesische Schelmengeschichten ( Vietnam ) Ca 190 sidor, på tyska, gott skick med skyddsomslag..
Ludwig Klages
85 kr
Vom Kosmogonischen Eros
Eugen Diederichs Jena 1930 Inbunden Inhalt: Vom Erosgigriff des Altertums, Der elemtare Eros, Vom Zustand der Ekstase, Vom Wesen der ..
Leo Frobenius
45 kr
Vom kulturreich des Festlandes
Wegmester, Berlin 1923 Inbunden Ca 340 sidor, på tyska, några mindre fläckar på omslaget , ägareteikett,
Maria Röschl-Lehrs
75 kr
Vom zweiten Menschen in uns
Philosophisch Anthroposophischer Dornach 1972 Inbunden Zur Gestaltung des inneren Menschen auf dem geisteigen Schulungswege. ( Anthro..
David Westheimer
23 kr
von Ryans express
FIB 1966 Inbunden Ca 320 sidor, gott skick, men något blekt i rygg, exlibris
Marika Stjernstedt
45 kr
von Sneckenströms
Bon. 1924 Inbunden En roman med inslag av katolskt fromhetsliv och som utspelar i katolska församlingen Stockholm Ca 380 sidor, gott ..
Hermann Dallhammer
75 kr
Von Strassen und Wegen
Heimeran 1959 Inbunden Illustriert Ca 110 sidor, på tyska , gott skick
45 kr
Vor tids Hvem-Skrev-Hvad 1914-1964
Politiken Köpenh. 1964 Inbunden Bind 1: biografier, Danmark och utlandet Ca 400 sidor, exlibris
Sven Welander ( red )
75 kr
Vox V
1954 Häftad Men bidrag från Bertil Fiskesjö, Anna Rydstedt, Harald Swedner, Åsa Wohlin, Pamp mfl 44 sidor, ouppsprättad. Utgiven av ..
Arno Fellman
275 kr
Voyage en orient du roi Erik Ejegod et s..
Lib. Académique Helsingfors 1938 Inbunden Illustrerad med 30 kartor och 101 illustrationer, på franska Ca 200 sidor, numrerad upplag..
Nigel Tranter
23 kr
Vrakets hemlighet
Wahl. 1963 Inbunden Om ungdomar som dyker vid ett vrak. Wahlströms ungdomsböcker nr 1127 Ca 135 sidor, gott skick, namnnotering
Sture Källberg
23 kr
Vrakspillror
Högman 1998 Inbunden Sju män strandar på en ödslig kust. Hur hjälpsam eller elak blir man i ett sådant läge ? Ca 60 sidor, gott skic..
Bunny Ragnerstam
23 kr
Vredens dag
Gid. 1977 Inbunden Ingår som en del i romansviten om arbetarrörelsens uppkomst. Ca 400 sidor
Peter Nisser
75 kr
Vredens födelse
Gondolin 1996 Häftad Andra delen av Peter Nissers trilogi om familjen Wessel från Ramundenäs i Värmland. Karl Xll:s segerrika armé dr..
Peter Nisser
76 kr
Vredens födelse
Bon. 1955 Häftad Tiden är de första framgångsrika åren av Karl Xll:s krig, och om en socken i Värmland och familjen Wessel ( Karl XII..
Peter Nisser
23 kr
Vredens födelse
Bon. 1958 Häftad Andra delen av Peter Nissers trilogi om familjen Wessel från Ramundenäs i Värmland. Karl Xll:s segerrika armé drar f..
Ernst Nachmanson
45 kr
Vulci
Norst. Inbunden Ett hundraårsminne och en återblick på den grekiska vasforskningens historia, om utgrävningen i den etruskiska stade..
Kosti Vehanen
85 kr
Vuosikymmen Marian Andersonin säestäjänä
WSOY 1949 Inbunden Om den amerikanska sångerskan Marian Anderson. Sibelius tillägnade henne sången Solitude 1939 Ca 190 sidor, illus..
Kerstin Ekman
95 kr
Vykort från Katrineholm
Bon. 1977 Häftad Innhåller tre berättelser ( inte vykortsbilder annat än omslag) med anknytning till bla romanen Häxringarna. De tre..
Sven Gillsäter
23 kr
Våg för våg
Bon. 1964 Inbunden En resa bland Polcirkelns djur, rikt illustrerad Ca 190 sidor, gott skick, men ett postkvitto inklistrat på insidan.
Sven Gillsäter
75 kr
Våg för våg
forum 1962 Inbunden En resa bland Polcirkelns djur Ca 140 sidor, illustrerad
Carl G. Laurin
125 kr
Våld och väld
Nord. 1911 Inbunden Nationalistiska och revolutionära rörelser i Frankrike under 1800-taltes senare hälft Ca 450 sidor, rikt illustr..
Sidney Sheldon
23 kr
Våldets ansikte
Svalan 1987 Inbunden Jodd är en ansedd psykoanalytiker och lever ett lugnt liv. En dag sår han ansikte mot ansikte med det nakna våld..
Sidney Sheldon
23 kr
Våldets ansikte
Bon. 1988 Inbunden Jodd är en ansedd psykoanalytiker och lever ett lugnt liv. En dag sår han ansikte mot ansikte med det nakna våldet..
K Arne Blom
23 kr
Våldets triumf
Vår bok 1984 Inbunden Våldsvågen sveper fram över den fridfulla staden Lund… Ca 250 sidor, gott skick, med skyddsomslag
Richard Wright
23 kr
Våldsam weekend
Bon. 1962 Inbunden Ca 210 sidor, gott skick men blekt rygg och ytterkanter
Anja Tuckermann
23 kr
Våldtäckt
Fischer & Rye 1989 Inbunden Rinka är en ung kvinna som försöker hitt tillbaka till sitt eget jag efter en våldtäkt. Ca 120 sidor, got..
Birgitta och Carin Arén och Enfors
45 kr
Vår blombok
R&S 1981 Inbunden Hortonomerna Birgitta Arén och Carin Enfors vändes sig till alla som tycker att krukväxter och snittblommor är vikt..
Johan Bojer
23 kr
Vår egen stam
Nordisk Rotogravyr 1938 Inbunden Ca 180 sidor, gott skick, namnnotering
Chrster Topelius ( red)
250 kr
Vår egen tid
Jubileumsförlaget 1964 Inbunden En bokfilm som går från 1900- 1964, och i kortare och artiklar och rikligt med bilder beskriver hände..
100 kr
Vår Flotta
Inbunden Två årgångar inbundna i en bok : 1937, 1938, ytterligare årgångar finns och upplysningar kan ges på begäran Ca 380 sidor,..
150 kr
Vår flotta
Inbunden Tre årgångar inbundna i en bok : 1923, 1924, 1925, ytterligare årgångar finns och upplysningar kan ges på begäran Ca 450 ..
45 kr
Vår hembygd 1969
Huskvarnas hembygdsförening 1969 Häftad Innehåller bla Gränsstudier i det forntida Götaland, Rå och Rör, Vidskepelse och vantro, Min ..
45 kr
Vår Hembygd 1986
Huskvarnas hembygdsförening 1986 Häftad Om bla Huskvarna Borstfabrik, Rumlaborg, Kavla-smens ättlingar, Santa Helena och Vättern, Dör..
Gunnar Mårtenson ( red )
125 kr
Vår huvudstad Helsingfors
Helsingfors stad 1950 Inbunden Om stadens historia, näringsliv mm, rikt illustrerad Ca 240 sidor, gott skick i lite större format
Gunnar Mårtenson ( red )
145 kr
Vår huvudstad Helsingsfors
Helsingfors stad 1950 Inbunden Rikt illustrerad om staden med fakta om näringsliv mm. Mycket rikt illustrerad med många fina foton so..
Carl Larsson i By
45 kr
Vår i Folkare
Vårt hem 1930 Inbunden Noveller innehåller även bla En envis dalkarl, Patron Dahlman, En gammal fjollan, Växelloket, mfl noveller. I ..
Pamela Hansford Johnson
23 kr
Vår jordiska svaghet
Bon 1964 Inbunden Om kyrkoherden i London som är gift och träffar en annan kvinna… Ca 330 sidor, gott skick med skyddsomslag som har ..
Margareta & Sigyn Berger & Reimers ( red )
125 kr
Vår kungafamilj ett fotoalbum
Bon. Inbunden Bilder av familjen Bernadotte under 150 år Ca 130 sidor, i stort format, gott skick, något lite blekt i ytterkanter
Graham Greene
95 kr
Vår man i Havanna
Norst. 1958 Häftad Originalupplaga Ca 300 sidor, några mindre nagg kring ytterkanter och rygg, men övrigt gott skick
75 kr
Vår marin 1957
Hörsta 1957 Häftad Kustartilleriet inför en brytningstid, och på krigsövning, Kustflottan i Riga mm Ca 60 sidor ,Marinens årsbok rikt..
75 kr
Vår marin 1959
Hörsta 1958 Häftad Blekinge skärgård en marin brännpunkt, Med Älvsnabben till Robinssons Ö, mm Ca 60 sidor, Marinens årsbok, rikt ill..
Mazo de la Roche
23 kr
Vår på Jalna
Bon. 1974 Inbunden Den femte och fristående delen i Jalnaserien ( Jalna ) Ca 260 sidor, boken i gott skick, med skyddsomslag
Leif Beckman ( red)
275 kr
Vår rika värld
Gothia 1948 Inbunden Människans kamp om naturens rikedomar - de medel hon använt de mål hon nått och den framtid hon kan ana Fyra lj..
Jonathan Miller
150 kr
Vår sinnrika kropp ..
R&S Inbunden Vår sinnrika kropp och hur den utforskats är rikt illustrerad bok med historiska tillbakablickar. Ca 350 sidor
Alf Åberg
95 kr
Vår svenska historia
N&K 1994 Inbunden Boken börjar i stenåldern och går framåt till vår tid. Rikt illustrerad Ca 550 sidor, gott skick med skyddsomslag, ..
Elis Malmeström ( m fl red )
450 kr
Vår Svenska Kyrka
Kulturhistoriska för 1950 Inbunden Innehåller artiklar om den Svenska kyrkan, och avbildningar av alla Sveriges kyrkor stiftvis med..
Axel Boëthius ( red )
350 kr
Vår svenska stam på utländsk mark
Lindqvist 1952 Inbunden Om svenska öden och äventyr i främmande land. Den ena delen handlar om svenskar och utvandringen till Nord Am..
Barbara Rias-Bucher
95 kr
Vår tids mat
Bon. 1986 Inbunden För alla som vill laga näringsriktig mat och äta sundare. En mängd recept på vad man kallar naturlig mat - mat som..
Olof Lagercrantz ( urval )
23 kr
Vår tids poesi
Bon. 1959 Inbunden Ett urval dikter från bla Gullberg, Ferlin, Boye, Enckell, Englund, Mörne, Grundström, Martinsson, Ollle Svensson,..
Tord Hall
45 kr
Vår tids stjärnsång
Bon. 1961 Häftad En naturvetenskaplig studie omkring Harry Martinsons Aniara ( Harry Martinson ) Ca 65 sidor, gott skick, men lite lä..
Roland & Gardar Hentzel & Sahlberg
295 kr
Vår underliga historia
N&K 1938 Inbunden Från Gustaf lll till Gustaf V. Ur innehållet: Våra kungar och hovmän, i kronans kläder, borgare och bönder, Arbete..
Jan & Stellan Olsheden & Olsson
135 kr
Vår ungdoms hjältar
Bra böcker 1978 Inbunden En här boken är en riktig nostalgitripp med bilder från serier, filstjärnor, indianer, vilda västern , spor..
John Takman
75 kr
Vår vid sydkinesiska sjön
Clarté 1958 Inbunden En resa i Vietnam och Kina 1958. Om bla det feodalsystem som då fanns i Vietnam. C140 sidor, gott skick med beva..
Leif och Åke Beckman och Ohlmarks
125 kr
Vår väg genom världen del 1
Geber 1947 Inbunden De geografiska upptäckternas historia. Denna del 1 omfattar antiken och den äldre medeltiden, med 314 bilder, 83 ..
Pelle Holmberg
45 kr
Våra bästa svampar
R&S 1985 Inbunden 41 utvalda matsvampar , varje svampart presenteras med färgfoto och en beskrivning. Ca 110 sidor, i lite mindre tvä..
Joan Palmer
75 kr
Våra hundar
R&S 1990 Inbunden Närmare 200 hundraser beskrivs och man får veta rasens fördelar, dess historik, uppgifter om storlek, råd om motion..
Emil Frommel
150 kr
Våra högtider - Tankar och bilder
FSF 1896 Inbunden Innehåller Adventstoner, Omkring julgranden, Trettondagsstjärnan, Påskringning, Himmelsnycklar mm, exlibris, namns..
95 kr
Våra kartor
"GLAF 1926 Inbunden "" Kort redogörelse för svenska kartverk med 33 översiktskartor och indelningsplaner , teckenförklaringar samt 19..
bo Nylén
75 kr
Våra matsvampar
N&K 1988 Häftad Boken presenter våra läckraste svamparter i stora, tydliga färgbilder med närbilder av svampen i sin rätta miljö, med..
Ivar Wallensteen
45 kr
Våra namn
ICA 1988 Inbunden tusen namn från A till Ö. Namnens betydelse, traditioner kring efternamn, kring dop och födelsedagar, faddrars bety..
Nils Östlind ( red )
295 kr
Våra trädgårdar
Gela 1951 Inbunden Handbok för villa, koloni och lantmannaträdgårdar. Om jord och gödsel, buskar och blommor, kryddväxter, och kryddg..
Sven & Göran Mathiasson & Dalhov
165 kr
Våra vilda djur
Prisma 1987 Inbunden Boken presenterar ett helhetsperspektiv på djuren såväl historiskt som folkloristisk och biologisk synvinkel. En..
Hans & Bert Bing & Olls
95 kr
Våra viskdiktare
Bra Bok 1983 Inbunden Ca 30 av våra visdiktare finns med här, bla Hambe, Fröding, Paulson, Ramel, Sonja Åkesson, Taube, Wolgers, Sän..
Monika Axelsson
23 kr
Vårda sin hälsa
LT 1972 Inbunden Om förebyggande hälsovård, akutsjukvård, hemsjukvård, boken är avsedd dels som lärobok för gymnasieskolan dels en h..
Kaj Munk
45 kr
Våren kommer så saktelig
Bon. 1944 Inbunden En bok med en hel del självbiografiskt innehåll och en del annat Ca 325 sidor, gott skick
Per Hallström
75 kr
Våren till mötes
Bon. 1925 Inbunden Resebrev, från Palermo, Sousse, Kairouan, Tunis, Vägen till Biskra, Alger. Per Hallström var en de aderton i Svens..
75 kr
Vårhälsning 1936
1936 Häftad Vårhälsning från Föreningen Nationen och hembygden och Värmlands nation i Uppsala. Med krönika av Leif Hultström, Olof ..
Bette Bao Lord
75 kr
Vårmåne
R&S 1985 Inbunden En berättelse från Kina som börjar 1892 då Vårmånes slavflicka Mandelblomma tar en gruvlig hämnd på klanen. Den slu..
Alf Henrikson
125 kr
Vårt antika modersmål
Atlantis 1994 Inbunden Om vårt språk och dess ursprung i antiken. Med en bifogad ordlista. Med teckningar av Björn Berg Ca 450 sidor,..
Mazo de la Roche
23 kr
Vårt eget Jalna
Bon. 1978 Inbunden En släktkrönika Ca 260 sidor, gott skick med skyddsomslag som har några mindre nagg
Mazo de la Roche
23 kr
Vårt eget Jalna
Bon. 1974 Inbunden Första delen i Jalnaserien ( Jalna ). En släktkrönika som tar sin början omkring 1850 Ca 250 sidor, boken i gott s..
C Hallendorff
95 kr
Vårt folks historia 1-2
Ljus 1917 Inbunden Omfattar tiden intill 1660 och tiden efter 1660, illustrerad Två pappband ca 440 sidor, gott skick, men någon enst..
Henry Peter Matthis
85 kr
Vårt hjärtats villospår 1-2
Bokförlaget Norden 1944 Inbunden En roman med anknytning till Bohuslän Två halvfranska band, ca 650 sidor, några små nagg kring omsla..
Rolf Edberg m.fl.
95 kr
Vårt hotade hem
Bra Böcker 1982 Inbunden En antologi om en planet i kris, medverkande bla Alva Myrdal, Björn Berglund, Georg Henrik von Wright, mfl C..
John Cheever
23 kr
Vårt korta liv
Norst. 1970 Inbunden En amerikansk familjekrönika Ca 230 sidor, gott skick, men et litet nagg på omslag
Per-Erik Lindorm
175 kr
Vårt kristna arv
Svensk bokfilm 1961 Inbunden Från Ansgar till våra dagar. Boken börjar år 852 och fortsätter genom århundraden fram till 1950-talet. ..
250 kr
Vårt land
Fahlkranz 1888 Inbunden En skildring i ord och bild från alla våra landskap med många illustrationer Ca 200 sidor, i större format, f..
Jalmar Furuskog
250 kr
Vårt land
Bon. 1948 Inbunden Sveriges geografi , om Sveriges gränser, den fasta grunden om urberget från urtiden och framåt, svensk sten i sven..
325 kr
Vårt land
Fahlcrantz 1888 Inbunden Ett vackert band med guldtryck, rött och blått i front, texter om våra landskap av olika författare och må..
Gerda Hedström
175 kr
Vårt Svenska Hem
Lindq. 1947 Inbunden En bok om heminredning, trädgård och mycket annat som hör hemmet till - utifrån ett 1940-talsperspektiv. 33 förf..
Ragnar Ljungquist
23 kr
Väckelse - mitt liv
EP 1978 Inbunden Pingstpastorn berättar om sitt långa liv som predikant Ca 150 sidor, skyddsomslag något nött, övrigt gott skick
Mary Crawford
45 kr
Väckelsen i Shantung Kina
Filadelfia 1936 Häftad Med några illustrationer, översättning och betarbeting av A. Leander Ca 150 sidor, gott skick men någon fläck ..
Tage Larsson
125 kr
Väckelsen och Sundsvallsstrejken 1879
Gummesson 1972 Häftad I den samtida pressen finns uppgifter om att de frikyrkliga arbetarna anstiftat Sundsvallsstrejken 1879. I denn..
A.G. Forsdyke
23 kr
Väderguiden
forum 1971 Häftad Meteorologi, vad beror vädret på och hur kan man förutsäga det, långtidsprognoser, klimat och klimatzoner, vad är m..
125 kr
Väderleken dess orsak och verkan
Allmogeförlaget 1947 Häftad En liten skrift som reder ur det här med vind, sol, regn, skördar vintrar mm Ett häfte 32 sidor av Väderg..
Maurits Nyström
45 kr
Väfärdsbyggare i Norrbotten 125 år
1987 Inbunden Om landstingets verksamhet, rösträtten i Norrbotten, de politiska partiernas uppkomst, ekonomi, sjukvårdens tillväxt, ..
S. Veronica
23 kr
Vägar till bön
Artos 2008 Häftad Det här är en bok för den som har fattat beslutet att be regelbundet. 141 sidor, förlagsny pocketbok i nyskick
Eivind Johnson
45 kr
Vägar över Metaponto
Svalan 1959 Inbunden En resedagbok skrevs vid två Italienvistelser åren 1956 och 1958. Ca 75 sidor, gott skick, men några fläckar på..
Nils Friberg
350 kr
Vägarna i Västernorrlands län
1951 Häftad Om Vägarnas naturgeografi, beskaffenhet , utbyggnad , medeltida vägväsen fram till tiden omkring 1620, bla sommar- vint..
Henning Sjöström
23 kr
Vägen från byn
Tiden 1967 Inbunden Ca 215 sidor, gott skick, men några mindre hörnnagg på omslag, namnnotering
Andrew Salter
75 kr
Vägen från Freud
N&K 1976 Häftad Kritik mot Freuds psykoanalytiska lära både som terapi och terapeutisk metod Ca 150 sidor
Nora Ephron
23 kr
Vägen från mannens hjärta
Alba 1984 Inbunden Kokboksskribenten Rachel lagar god mat, och är gravid, och hennes man spenderar sin mesta tid på älskarinnan Thelm..
George Gibbs
23 kr
Vägen till Bagdad
"Wahlströms 1943 Inbunden "" Ökenroman"" Ca 250 sidor, gott skick, namnstämpel"
Birgit Th. Sparre
23 kr
Vägen till Ekenäs
Geber 1953 Häftad Herrgårdsroman av Birgit Sparre Ca 350 sidor, gott skick
Birgit Th. Sparre
45 kr
Vägen till Ekenäs
Geber 1953 Inbunden Herrgårdsroman ( Birgit Sparre ) Ca 400 sidor, rött skinnband med guldsnitt, gott skick
75 kr
Vägen till goda vägar
KAK 1925 Inbunden i häftet ges tips om hur amn kan få¨bättre vägar med teckningar på den tidens metoder och väghållning. från Kunglig..
Ludwig Disqué
150 kr
Vägen till helsa
Hedlund, Göteb. 1897 Häftad Naturenlig behandling av sjukdomar, bl.a. elektriskt ljusbad, dietkurer mm, illustrerad Ca 340 sidor, någ..
Björn Landström
125 kr
Vägen till Indien
BB 1964 Inbunden Upptäcktsresor till lands och sjöss skildrade i ord och bild, Alexander den store vind Indus, Leif Erikson i Vinlan..
Björn Landström
135 kr
Vägen till Indien
BB 1964 Inbunden Upptäcktsresor till lands och sjöss skildrade i ord och bild, Alexander den store vind Indus, Leif Erikson i Vinlan..
Jan Guillou
23 kr
Vägen till Jerusalem
Norst. 2000 Inbunden Första delen i en romantrilogi från korstågstid, Om Tempelriddaren Arn på Arnäs gård vid Vänerns strand ( Väster..
Harry Martinson
23 kr
Vägen till Klockrike
Bon. 1955 Inbunden Ca 280 sidor, något nött omslag, övrigt gott skick
Per Eric Nordquist
45 kr
Vägen till marathon
Bokförlaget Värmland 1982 Häftad I den här första svenska träningsboken för motionärer som vill springa maraton berättar författaren ..
Ole Söderström
23 kr
Vägen till Nörholm
Nord. 1974 Inbunden En tidskrönika med 40-talshistoria Ca 230 sidor
Ole Söderström
45 kr
Vägen till Nörholm
Norst. 1974 Inbunden En tidskrönika med 1940-talshistoria Ca 230 sidor, gott skick
Gunilla Lindberg ( red)
95 kr
Vägen till Soltvet
RH 1989 Häftad Om den lokalhistoriska forskningen, om att berätta bygdehistoria, arbetarrörelsen och den lokala historien, om Gillber..
Allan Eriksson
45 kr
Vägen vi byggde
Arbetarkultur 1955 Inbunden Om upplevelserna under arbetslöshetens och AK-arbetets år i början av 1930-talet Ca 220 sidor, gott skick..
Ulf Linde
45 kr
Vägledning till Thielska Galleriet
Thielska Galleriet 1992 Häftad Historik över galleriet, och kommenterar till den konst som finns där, rikt illustrerad. Formgiven av ..
Per Erik Wahlund
23 kr
Vägmärken
R&S 1973 Häftad Ett urval ur författarens essayer och miniatyrer , bla om intryck från besök i Japan och London, porträtt av några fö..
Birger Wårdh
23 kr
Vägskälet
Lindqvist 1956 Inbunden Stockholmsroman Ca 190 sidor, gott skick
Lars Fimmerstad
23 kr
Välkommen hem
Bon. 1991 Inbunden En herrgårdsstory om en av 1980-talets nyrika värstingar som fick det lite svårt på 90-talet. Kalle Anka nr l spel..
45 kr
Välkommen till Linköping
Finn Thofte Inbunden En bok till nyblivne Linköpingsbon. En titt på Linköping av Bengt Cnattingius, Stadsteatern av John Zacharias,..
Ivar Lo-Johansson
23 kr
Vällustingarna
"Bon. 1980 Inbunden 16 olika berättelser om de mänskliga lustarna; sängens och bordets Ca 280 sidor, gott skick med skyddsomslag som ..
Pamela L. Trevers
23 kr
Vän apas vän
Geber 1973 Häftad Av författaren som skrev Mary Poppins böckerna Ca 120 sidor, gott skick
Brian Garfield
23 kr
Vän av ordning
Forum 1974 Inbunden I serien Forums farliga Ca 180 sidor, gott skick
Åke Nordenram
45 kr
Vän av vilt och vildmark
Settern 1989 Inbunden Om naturupplevelser och minnen under 50 år , bla vildrensjakt i Hardangervidda Ca 200 sidor, nyskick
Wilfred Burchett
45 kr
Vändpunkt Kina
Arbetarkultur 1952 Inbunden Innehåller bla: Imperialismens utposter, Kinas nya ansikte, En ny giv för arbetarna, folklig kultur för f..
Sven Axel Hallbäck
100 kr
Vänerns stränder - utblickar
Liber 1978 Inbunden innehåller bl.a. marinarkeologi, medeltiden vänersjöfarten och läns stränderna i Dalsland, Värmland, Västergötlan..
Frances Paige
23 kr
Väninnorna
viva 1984 Inbunden Tre unga flickar från olika länder knyter starka vänskapsband i studentupprorens Paris . Parisåren har gett dem en..
Olle Hedberg
23 kr
Vänstra kinden
Norst. 1954 Inbunden Vänstra kinden eller en svensk tiger Ca 440 sidor, gott skick, brunt band med linnerygg
George Millar
45 kr
Väntan i natten
Ljus 1946 Inbunden Berättelse från andra världskriget slutskede där britter och fransmän kämpar i nordöstra Frankrikes bergstrakter C..
Per Olof Ekström
23 kr
Väntans år
Wahl. 1975 Inbunden Ca 240 sidor, i ett fint blått band
Staffan Källström
100 kr
Värdenihilism och vetenskap
Gtbg. Universitet. 1984 Häftad En doktorsavhandling i idé och lärdomshistoria, om Uppslafilosofin i forskning och samhällsdebatt unde..
Daphne du Maurier
23 kr
Värdshuset Jamaica
Wahl. 1961 Inbunden Ca 250 sidor, halvfranskt band i gott skick
Daphne du Maurier
23 kr
Värdshuset Jamaica
AWE / Geber 1984 Inbunden Värdshuset Jamaica var ensligt beläget vid Cornwalls ödsliga kusten. För den unga föräldralösa Mary är värd..
Börje Crona
23 kr
Värld i fara
Galax 1986 Häftad Galax äventyr i framtiden nr 7 Ca 150 sidor, gott skick, pocket
Svante Arhenius
145 kr
Världarnas utveckling
Geber 1906 Inbunden Himlakropparna , jorden, solens strålning, solstoftet i jordens atmosfär, Polarskenet och jordmagnetism, Nebulosa..
Sten Kristiansson
150 kr
Världen i bild från 1946 till 1950
Hermes 1950 Inbunden En bildbok om efterkrigstiden, med många foton från ett krigshärjat Europa, och från andra världsdelar, tekniska..
175 kr
Världen i krig del 1 och 2
Readers´s Digest 1967 Inbunden Detta är del 1 och del 2, ytterligare en del utkom. Om andra världskriget rikt illustrerad med foton k..
Otto Sjögren
125 kr
Världen runt
N&K 1942 Inbunden De tre banden omfattar: Norden, Europa, Främmande världsdelar. Rikt illustrerad geografisk läsebok för skola och he..
Jeanna Oterdahl
23 kr
Världen växer för Helga Vilhelmina
Lindblad 1950 ? Inbunden Ca 180 sidor, några nagg kring omslagets ytterkant, namnnotering. Tryckår saknas troligen kring 1950
Martina Eberhard
23 kr
Världens bästa hästskötare
Pollux 2001 Inbunden ( hästar ridning ) Ca 150 sidor, gott skick,
John Henry Barrows
150 kr
Världens första allmänna religionsmöte 1-2
Bohlin 1894 Inbunden Illustrerad framställning av den stora religionskonferensen hållen i Chicago i samband med världsutställningen 1..
125 kr
Världens hav
Det Bästa 1970 Inbunden rikt illustrerad om livet i havet, fartyg och upptäckare, från hamn till hamn, människan dyker, farkoster för..
125 kr
Världens hav
Det Bästa 1970 Inbunden rikt illustrerad om livet i havet, fartyg och upptäckare, från hamn till hamn, människan dyker, farkoster för..
Pola Gauguin ( mfl.red)
295 kr
Världens karikatyrer del 1-2
N&K 1949 Inbunden Karikatyrer från forntiden till våra dagar, rikt illustrerad Två band ca 900 sidor, i större format, gott skick
Ludvig Nordström
145 kr
Världs - Sverige
Bon. 1928 Inbunden Författaren reser till Turkiet och besöker bla ett järnvägsbygge med svensk medverkan boken vill visa hur Sverige ..
Camille Flammarion
75 kr
Världsalltet fantasi och verklighet
Björk & Börjesson 1917 Inbunden Astronomi med mycket historik kring utforskning av kosmos genom århundraden Ca 230 sidor, gott skick
Gunnar Beskow
175 kr
Världsbildernas kamp
Bon. 1939 Häftad Om : Det ansvariga djuret, människans värde, den biologiska värdesynen. Samhällets biotekniska problem , mm Ca 200 s..
Johan och Emil Bergman och Svensén
375 kr
Världshistorien berättad för svenska fol..
Bohlin 1923 Inbunden Detta verk börjar med antikens historia ( två band ) och slutar med världshändelserna kring år 1920. Rikt illus..
Alf Johanson ( red )
95 kr
Världshändelser ord och bild 1962
Kulturhistoriska förlaget 1963 Inbunden Om krig, politik, sport, katastrofer, kriminalitet mm, rikt illustrerad Ca 250 sidor, blått b..
Sten Kristiansson
450 kr
Världskriget i bild 1-7
Hermes 1947 Inbunden Från Versailles till nu, dvs. 1947. Mycket rikt illustrerat om andra världskriget, ett gediget verk. Militär gr..
Sten Kristiansson
250 kr
Världskriget i bild 1-7
Hermes 1947 Inbunden Från Versailles till nu, dvs. 1947. Mycket rikt illustrerat om andra världskriget, ett gediget verk. Militär gr..
Per Anders Fogelström ( mfl red )
95 kr
Världspolitik i karikatyrer
Världspressen 1944 Häftad Fyra års världspolitik i karikatyrer 1939-1940, berättad i tusch av världens främsta tecknare. Förord av Gu..
Wilhelm Rasmussen
175 kr
Världsutvecklingen
Weijemer 1904 Inbunden Historien med livets uppkost och allt annat som skapats på jorden under olika tidseror. Med många detaljteckni..
Richard Holmström ( mfl red )
650 kr
Värmland Ett bildverk
Allhem 1956 Inbunden Innehåller bl a Värmland och värmlänningar förr och nu, I Värmlands Finnmarker, Värmland av i dag en bildsvit om..
C.V. Bromander
100 kr
Värmland förr och nu 1919
VNHFF 1919 Häftad Anteckningar om Värmlands Museum, dess uppkomst och tillväxt Ca 120 sidor, illustrerad
Axel Dahlman
75 kr
Värmland förr och nu 1923
VNHFF 1923 Häftad innehåller bl.a. Gamla gymnasiehuset i Karlstad Ca 100 sidor,
75 kr
Värmland förr och nu 1926
VFMF 1926 Häftad Om bildhuggaren Erik Grund från Karlstad, Borgmästaren LJ Ringer från Karlstad, Släkten Ferner, och Grevinnan på Ape..
75 kr
Värmland förr och nu 1934
VFMF 1934 Häftad Om Karlstad, det värmländska folklynnet Västra Smedbyn i Köla, Vall- och säterstenar i Sunnemo, Värmländsk personhis..
75 kr
Värmland förr och nu 1934
VFMF 1934 Häftad Om Karlstad ett 350-årsjubileum minneskrönika. Kummelsöndagen av Bromander, Det värmländska folklynnet Västra Smedby..
Ragnar Andréason
75 kr
Värmland förr och nu 1943
VFVM 1943 Häftad Om F. A. Dahlgrens visor med allmogemotiv, och om Emma Meissner av Hugo Duhs Ca 60 sidor, gott skick
75 kr
Värmland förr och nu 1945
VFMF 1946 Häftad Om Ivar Vennerström, Värmländska allmogeklas- uppteckningar från Östra Värmland gällande allmogens umgängesliv under..
75 kr
Värmland förr och nu 1951
VFMF 1951 Häftad Om länets närings och kulturliv, bla Den industriella utvecklingen av Gerard de Geer, jordbruket i Värmland,, köpens..
45 kr
Värmland förr och nu 1955
VMFM 1955 Häftad Om landstinget och dess historia och verksamhet i skilda delar av landskapet Ca 200 sidor, gott skick
75 kr
Värmland förr och nu 1957
VMF 1957 Häftad ur Värmlands musei samlingar, måleri och skulptur, möbler och konsthantverk, handteckningar grafik och foto von Echst..
45 kr
Värmland förr och nu 1959
VFMF 1959 Häftad Om det kristna livet i Värmland, Kristinehamn, Karlstad, Gåsborn, om giftmordet i Silbodal, teologi och botanik av B..
75 kr
Värmland förr och nu 1960
VFMF 1960 Häftad Tema om Gustaf Fröding. Hans liv och diktning. Medverkande bla Harry Martinson, Om GF:s psykiska sjukdom, brevväxl..
45 kr
Värmland förr och nu 1960
VFMF 1960 Häftad Tema om Gustaf Fröding. Hans liv och diktning. Medverkande bla Harry Martinson, Om GF:s psykiska sjukdom, brevväxl..
45 kr
Värmland förr och nu 1960
VFMF 1960 Häftad Tema om Gustaf Fröding. Hans liv och diktning. Medverkande bla Harry Martinson, Om GF:s psykiska sjukdom, brevväxl..
75 kr
Värmland förr och nu 1960
VFMF 1960 Häftad Tema om Gustaf Fröding. Hans liv och diktning. Medverkande bla Harry Martinson, Om GF:s psykiska sjukdom, brevväxl..
45 kr
Värmland förr och nu 1961
"VFMF 1961 Häftad Om resenärer i Värmland under äldre tid av Gösta von Schoultz och "" 100 sevärdheter i Värmland "" mm Ca 140 sidor,..
45 kr
Värmland förr och nu 1961
"VFMF 1961 Häftad Om resenärer i Värmland under äldre tid av Gösta von Schoultz och "" 100 sevärdheter i Värmland "" mm Ca 140 sidor,..
45 kr
Värmland förr och nu 1967
VFMF 1967 Häftad En bok om Anders Fryxsell om skolgång i Karlstad, som Kyrkoherde i Sunne och striden om aristokratfördömandet, Selm..
75 kr
Värmland förr och nu 1968
VFMF 1968 Häftad En bok om strukturförändringar inom värmländsk industri förr och nu. Om Uddeholm och järnhantering efter 1914, Skogs..
75 kr
Värmland förr och nu 1980
1980 Häftad Om Krukmakeri och konstsmeder i Arvikabygden, Arvikakrukmakare i Amerika mm. ( Värmland ) Ca 140 sidor, illustrerad
95 kr
Värmland förr och nu 1996 Tidens ting oc..
Värmlands museum 1996 Inbunden Olika berättelser kring föremål från Värmlands museums sommarutställning 1996, bla skogsfinnens plog, ..
Linus Brodin
23 kr
Värmland i ord och bild
NWT 1958 Häftad Jorden skogen vattnet och järnet speglas här i text och många bilder Ca 40 sidor, i större format. Några fläckar på o..
75 kr
Värmland vår hembygd lV-1960
Värm. Hemb.förb 1960 Häftad Om Svenska Rayon, Älvenäs, folkrörelserna i Lesjöfors, Svante Påhlson Rottneros, Folkbildningen i Värmlan..
23 kr
Värmlands Blåbandsförbund 50 år
1940 Häftad Ca 50 sidor, om förbundets verksamhet i Värmland
95 kr
Värmlands konstförening presenterar kons..
Värmlands konstförening 1993 Häftad Här presenteras ca 118 värmländska konstnärer, med några illustrationer per konstnär, om deras u..
Anna Wieslander ( red )
125 kr
Värmlands Nation i Lund 1682-1957 Minnes..
Gleerups 1957 Häftad Innehåller bla : Andreas Stobaeus och Värmlands nation av Harald Elovson, Minnen från nationen på 1930-talet av ..
Ulf Nordström ( red )
23 kr
Värmlandsfilmen jag skulle vilja se …. E..
Film i Värmland 1996 Inbunden Filmare författare journalister konstnärer och andra kulturarbetare i Värmland - vad vill de se på bio ..
Sven A Melin
95 kr
Värmlandsgubbar
W&W 1857 Häftad Bland heruler och skogsfinnar i Östra Värmland ( finmark ) Ca 150 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1952-53 nr 5
1952 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1956-57 nr 9
1956 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 170 sidor, gott skick men litet streck på omslag
23 kr
Värmlandsjägaren 1959-60 nr 12
1959 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 170 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1967 nr 19
1967 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 170 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1968 nr 20
1968 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1969 nr 21
1969 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1970 nr 22
1970 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 150 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1971 nr 23
1971 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 160 sidor, gott skick, men någon svagare fläck på omslag
23 kr
Värmlandsjägaren 1972 nr 24
1972 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1974 nr 26
1974 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 150 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1976 nr 28
1976 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1977 nr 29
1977 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1980 nr 32
1980 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1981 nr 33
1983 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1981 nr 33
1981 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1982 nr 34
1982 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 150 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1982 nr 34
1982 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1983 nr 35
1983 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1984 nr 36
1984 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1985 nr 37
1985 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1986 nr 38
1986 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1987 nr 39
1987 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick, men ett par mindre fläckar på omslag
23 kr
Värmlandsjägaren 1988 nr 40
1988 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1989 nr 41
1989 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1990 nr 42
1990 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
23 kr
Värmlandsjägaren 1991 nr 43
1991 Häftad Årsbok från Värmlands läns jaktvårdsförbund Ca 130 sidor, gott skick
Oscar Stjerne
125 kr
Värmlandssånger
Norst. 1918 Häftad Dikter med några illustrationer i färg av Erik Arosenius. Oscar Stjerne kom från Torsby i Värmland 31 sidor, någr..
95 kr
Värmländsk historia i arkivens belysning
"Värmlands museum 1977 Inbunden Värmlands historia i arkivens belysning. Om Uddeholms grundläggning, Svenskar och finnar i Värmland, ..
Oscar Hedlund
75 kr
Värmlänningen
Gumaelius 1976 Inbunden Värmlänningen. Ett lustfyllt spel och sång och musik. Boken handlar bla om Håkan Hagegård och gården Glyndebo..
Benny Lindgren ( red )
95 kr
Värna Västerhavet medan tid är
Settern 1994 Inbunden En antologi om fiskets historia och nödvändigheten av en ekologisk framtid. Om bla Hallands havsfiske under 500..
85 kr
Västerbotten 1929
Västerbottens läns hembygdsförening 1929 Häftad Om Västerbotten. Gradualavhndiling år 1731 av Israel Stecksenius, Om forna Hälsinglan..
45 kr
Västerbotten 2001
Svenska turisföreningen 2000 Häftad Innehåller bla, Kåddis Hjåggböle och Hej, När kriget slutade i Sävar, Det litterära arvet. Från ..
45 kr
Västerbotten Svenska Turistförenings års..
Svenska turistföreningen 1980 Inbunden Om Rutjebäcken, Sjöbotten, Stalon - du är min framtidsdröm, om Daniel E Naezén, Swinging Umeå,..
75 kr
Västerbotten årsbok 1960
Västerbottens läns hembygdsförening 1960 Häftad Från Finnsele till Dragnäs - bidrag till Skelleftedalens ( Skellefteå ) bebyggelsehis..
Hugo Swensson
23 kr
Västergötland
Forum 1955 Häftad Prosa och poesi, en illustrerad antologi, Medverkande bla: Almquist, Alströmer, H.C. Andersen , Bo Bergman Biskop B..
Richard & Artur Holmström & Svensson ( r..
550 kr
Västergötland
"Allhem 1955 Inbunden Ett fint bildverk från Allhems förlag, om landskapets historia, fram till Västergötland av "" i dag "" med mån..
75 kr
Västergötland Svenska Turistförenings år..
STF 1970 Inbunden Innehåller bla om textilindustrin utflykter i Sjuhäradsbygden, Kring Mjörn, Vänerskärgård, Från silon i Vara och må..
45 kr
Västergötland årsskrift 1970
STF 1970 Häftad Innehåller bla utflykter i Sjuhäradsbygden, Kring Mjörn, Vänerskärgård, Från silon i Vara och många fler artiklar Ca ..
L.A. Cederbom
125 kr
Västergötland, läsebok för skola och hem
Lindblad 1921 Inbunden Rikt illustread med ortregister Ca 400 sidor, halvfranskt band, som har några nagg kring omslagets ytterkanter..
F Ödberg ( red )
125 kr
Västergötlands Fornminnesförenings tidsk..
1904 Häftad Johan lll:s förföljelse mot ståthållaren Karl Henriksson Horn och hans bröder 1590-1592, Äldre handlingar ang. Västergöt..
Sanfrid Welin ( red )
45 kr
Västergötlands Fornminnesförenings tidsk..
1937 Häftad Studier över västgötalaghandskrifternas kronologi, Kunga och Jarlagravarna i Varnhem, Medeltida borganläggning i Bälinge..
Gunnar Ullenius (red)
75 kr
Västergötlands Fornminnesförenings tidsk..
1951 Häftad Gravfältet i Mellby Kållands härad. Arkeologisk och antropologisk beskrvning Sahlström & Gejvall, Västgätlands tingsstä..
Luciano Alberti
165 kr
Västerlandets musik
Bernces 1976 Inbunden Ur innehållet: Musikens arkeologi, från den grekiska civilisationen, Från Rom till den tidiga kristna sången, F..
Elizabeth Kjellberg
45 kr
Västernäs
Norst. 1945 Inbunden Elizabeth Kjellberg född Evanston i Illinois 1903 gift med Gunnar K:son Kjellberg Göteborg. Översättning från de..
Hans Settervik
75 kr
Västerås som sjöfarts och handelsstad
Västerås stad 1947 Häftad en transport-geografisk studie av stadens varutrafik och utrikeshandel i huvudsak avseende åren 1938 och 19..
23 kr
Västgötalitteratur nr 2 1963
1963 Tidskrift Om Broddetorps sockenbibliotek och om Broddelius mm. Det finns fler nummer i lager från 1963 - 1973, från 20 - 50 kr ..
Åke Hall
23 kr
Västkustpojkar
Bon. 1952 Häftad 120 sidor, litet rivmärke nedtill på omslag, namnotering
Per Anders Fogelström
45 kr
Vävarnas barn
Bon. 1989 Inbunden En roman som utspelar sig i Stockholm på 1700-talet Ca 400 sidor, gott skick med skyddsomslag
Per Anders Fogelström
19 kr
Vävarnas barn
En bok för alla 1998 Häftad En roman som utspelar sig i Stockholm på 1700-talet Ca 400 sidor, gott skick, pocket
Löfstrand & Kellgren
23 kr
Växel och checklära
Svenska bokförlaget 1954 Inbunden Med många illustrationer i faksimile Ca 140 sidor, gott skick, namnnotering
Siv Arb
23 kr
Växelbruk
Förf. förl 1978 Häftad Dikter, prosa, dagbok och möten Ca 200 sidor, gott skick, pocket
45 kr
Växjö stifts hembygdskalender 1957
Växjö Stift 1957 Inbunden Innehåller bla Enslingen vid Stora Hen, Det gamla Vislandahuset, Schartau i Kalmarbygden , Min första Julot..
125 kr
Växjö Typografiska förening 1883-1950
VTF 1958 Inbunden Tryckerihistoria med många bilder och ansikten från Växjö Ca 160 sidor, rikt illustrerad
Carl Skottsberg ( red)
650 kr


