-
Paa danske veje
Inbunden bok. Gyldendalske. 1931. 115 sidor.
Mycket gott skick. Välhållet privatbundet halvfranskt band med fem upphöjda bind och marmorerade snitt. Främre omslag medbundet. Illustrerad med teckningar i texten och helsidesfoton samlade efter texten. Exlibris. Dansk text. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKGyldendalske -
Zajagan. Minnen och intryck från tre års vist...
Inbunden bok. Bonniers. 1934. 453 sidor.
Mycket gott skick. Högklassigt svart-grönt helskinnband med elegant gulddekor på pärmar och i rygg. Fem upphöjda bind. Inre denteller. Putsade och förgyllda snitt runt om. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKBonniers -
Från okända trakter. Resa genom Kina med dess...
Inbunden bok. 1885. 290 sidor.
Gott skick. Förlagets helklotband med enkel gulddekor i rygg. 1 utvikbar karta.Lätt nött i ryggkapitäl och centimeterlångt kantriss i karta. Tillskrift. Tämligen ovanlig. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Teipi, en berättelse om en fyra månaders vist...
Inbunden bok. J L Törnqvist. 1879. 302 sidor.
Hyggligt skick. Svart enkelt samtida halvklotband. smånött med lite stukade pärmörn. Lätt snedläst.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKJ L Törnqvist -
Resa till Goda Hopps-Udden Södra Pol-Kretsen...
Inbunden bok. Rediviva. 1968.
Gott skick. 3 delar i två volymer. Ca 1000 sidor + utvikbara kartor och andra illustrationer. Bruna halvfranska band med stänkta snitt. Banden nötta i skinnet med småskador. Det främre inre pärmpappret i del I brustet. Utmärkta inlagor. Numrerad upplaga. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKRediviva -
Olof Grau. Hushåldsanmärkningar under resan i...
Häftad bok. Upplands Fornminnesförenings förlag. 1919. 48 sidor.
Gott skick. Omslagen lite veckade och nötta. Tillskrift från utgivaren på främre omslag.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKUpplands Fornminnesförenings förlag -
British Press Tour to Sweden June 22nd - July...
Häftad bok. British Press Club. 1906.
Mycket gott skick. Liten 8:o. (8) s + 1 utvikbar karta. Främre omslag med reliefpräglad pärmtitel i guld. Programskrift för resa mellan Göteborg - Sundsvall - Stockholm via Göta kanal. Häftet snörfäst i rött snyggt helskinnband med inre denteller. Tämligen ovanlig kuriosite läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKBritish Press Club -
Paris i det nittonde århudradet af Per Jouhau...
Inbunden bok.
Gott skick. Sam. Norberg, Göteborg 1813. (5) 364 (2) s. Bundet i ett senare, ca 1850, halvfranskt band med proper gulddekor i rygg. Gula putsade snitt. Någon enstaka atnik bläcknotering i marginalen. Ställvis ljusare fläckar. Fint ex. Modernt exlibris. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Express till och från Paris
Inbunden bok. Bonniers. 1932. 233 sidor.
Gott skick. Privatbundet halvpergamentband med båda omslagen medbundna. Handskriven ryggtitel med teckning. Stött i nedre hörnen.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKBonniers -
Svenske greven av Alaska. Guldgrävarliv i Nom...
Inbunden bok. Lars Hökerberg. 1934. 328 sidor.
Gott skick. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Lätt blekt rygg. Nedre pärmkanter skavda.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKLars Hökerberg -
Gammalsvenskby : en by i Ukraina
Inbunden bok. Malmö : J R Hain. 2001. 138 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Dekorerat pappband. Tvär 4:o. 1 CD-skiva ingår.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9163111918
- Titel
- Gammalsvenskby : en by i Ukraina
- Författare
- Svedberg, Göran - Mårtensson, Erik
- Förlag
- Malmö : J R Hain
- Språk
- Svenska
Malmö : J R Hain 9163111918 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKPenguin 9780140444353
-
På åländska vägar : till lands och till sjöss
Inbunden bok. Helsingfors : Söderström. 1982. 300 sidor.
Hyggligt skick. Dekorerat pappband. Snedläst.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9515208319
- Titel
- På åländska vägar : till lands och till sjöss
- Författare
- Nyman, Valdemar
- Förlag
- Helsingfors : Söderström
- Utgivningsår
- 1982
- Språk
- Svenska
Helsingfors : Söderström 9515208319 -
Två år som indian i Colombias urskogar
Inbunden bok. Natur och Kultur. 1940. 266 sidor.
Gott skick. Förlagets halvfranska band med marmorerade snitt.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKNatur och Kultur -
Galápagos. De förtrollade öarna
Inbunden bok. Natur och Kultur. 1929. 355 sidor.
Gott skick. Förlagets halvfranska band med marmorerade snitt.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKNatur och Kultur -
Min far upplever polarnatten / Resa i Söderha...
Inbunden bok. Natur och Kultur.
Gott skick. Förlagets halvfranska band med marmorerade snitt. Tryckta 1939 resp. 1935. 176 + 139 s.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKNatur och Kultur -
Den vite munken i Timbuktu
Inbunden bok. Natir och Kultur. 1935. 229 sidor.
Gott skick. Förlagets halvfranska band med marmorerade snitt. Smånött vid ryggkanter.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKNatir och Kultur -
Berlin : med en vägledning till det kommunist...
Häftad bok. Fischer & Co. 4 uppl. 2014. 371 sidor.
Nära nyskick. Häftad med inviksflikar.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789186597733
- Titel
- Berlin : med en vägledning till det kommunistiska och nazistiska Berlin
- Författare
- Mosander, Jan
- Förlag
- Fischer & Co
- Utgivningsår
- 2014
- Omfång
- 371 sidor
- Bandtyp
- Danskt band
- Mått
- 155 x 190 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 560 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Få europeiska huvudstäder har en sådan magisk attraktionskraft som Berlin. Mer än någon annanstans ryms här hela 1900-talets historia: Första världskriget och det tyska kejsardömets undergång, Weimarrepubliken och Hitlertiden, följt av det kalla kriget där staden delades och blev till ett politiskt spänningsfält mellan öst och väst. Efter återföreningen är Berlin återigen det mäktiga Tysklands huvudstad men har ändå bevarat sina kontraster och sin alternativa stil.
Om allt detta vet Jan Mosander att berätta. Under sina år i Tyskland och Berlin kom han att träffa personer som Albert Speer, Hitlers favoritarkitekt och rustningsminister, och Emmy Göring, Hermann Görings änka. Han blev avlyssnad och övervakad under sina kontakter med kända östtyska oppositionella som Wolf Biermann och Robert Havemann. Boken guidar oss i spåren till diktaturernas Berlin och berättar de många oskrivna historierna. Men givetvis får vi också ta del av den allra senaste informationen om en stad i ständig förändring.
Med sin värme, nyfikenhet och personliga ton har Mosanders bok om Berlin etablerat sig som en av de mest populära reseböckerna. När den nu utkommer i efterlängtad nyutgåva är det med nya spännande kapitel där vi bland annat kan läsa om en gigantisk fartygshiss, kommunisten från Småland och hur de gamla partipamparna bodde i öst.
I boken finns också kartor som visar hur Berlinmuren gick, var Hitlers bunker låg och hur man hittar till andra historiska platser.
JAN MOSANDER var Expressens korrespondent i Tyskland i början av 1970-talet och Sveriges Radios korrespondent i mitten av 1990-talet. Han har under åren väckt stor uppmärksamhet med sina grävande reportage och belönats med många priser. På Fischer & Co har han tidigare utkommit med två rosade böcker.
"Det är lättsamt och angenämt och kunnigt. Det borde göra de flesta läsare nyfikna på Berlin"
Sydsvenska Dagbladet
"en underhållande mix av resguide, historiebok och journalistminnen med fokus på stadens ofta nattsvarta 1900-talshistoria."
Måns Ivarsson, Allt om resor
Fischer & Co 4 9789186597733 -
To The South Seas. The cruise of the schooner...
Inbunden bok. Blue Ribbon Books. 1930. 370 sidor.
Hyggligt skick. Skyddsomslag i dåligt skick. Helklotband med färgat övre snitt. Illustrerad med över 250 foton samt ett antal mindre trägravyrer. Främre inre fals brusten. Dessutom verkar smutstitelbladet ha limmats fast vid främre pärmen. I övrigt hel och ren inlaga. Skyddsomslaget med flera tejpad läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKBlue Ribbon Books -
To teh Ends of the Earth
Inbunden bok. Pantheon Books. 1981. 183 sidor.
Gott skick. Skyddsomslag i dåligt skick. Dekorerat helklotband med skyddsomslag. Stor tvär 4:o. Omslaget kantnött och med tejplagning.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKPantheon Books -
Ostindiefararen Götheborg : resan till Kina -...
Inbunden bok. Jure Förlag. 2008. 182 sidor.
Nära nyskick. Dekorerat pappband. Stor 8:o.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789172233270
- Titel
- Ostindiefararen Götheborg : resan till Kina - Peter Kaalings anteckningar från kajutan
- Författare
- Kaaling, Peter
- Förlag
- Jure Förlag
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 182 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Den 12 september 1745 gick ostindiefararen Götheborg på grund och förliste vid inloppet till Göteborg. Skeppet var fullastat och på väg hem efter sin tredje Kinaresa som hade varat i 30 månader. På 1980-talet gjordes en marinarkeologisk undersökning av det lilla som fanns kvar av skeppet där man dock fann mycket annat och idén föddes att återskapa skeppet. Svenska Ostindiska Companiet AB bildades 1993 och 1995 började det stora projektet att återigen bygga Götheborg. Det tog naturligtvis sin tid och skeppet sjösattes den 6 juni 2003 för att sedan döpas av drottning Silvia den 3 september 2004. Den 22 maj 2005 var det äntligen dags för provsegling. Skeppet är ett bevis för att man på 2000-talet kan bygga en perfekt kopia av ett 1700-talsskepp. Skeppsbyggarna har i alla detaljer försökt så långt som möjligt att använda sig av de material och tekniker man använde då.
Nu utkommer skeppets kapten Peter Kaalings bok om ostindiefararen Götheborgs fantastiska resa till Kina som varade från den 2 oktober 2005 till den 9 juni 2007. Den lyckade resan var ett stort äventyr för besättningen men även ett oerhört gott betyg till skeppsbyggarna. Kapten Kaaling beskriver strapatserna under seglingen och hur det faktiskt går till att segla att klassiskt segelfartyg. Inte minst spännande är att läsa om den ca 40 dygn långa seglingen över Södra Indiska Oceanen, The Roaring Fourties, där seglingskunskaperna sattes på prov. Vi får också läsa om alla de exotiska hamnar skeppet anlöpte och alla festligheter som anordnades. Hela boken är illustrerad med ett stort antal färgfotografier.
Ur kapten Kaalings förord:
Man fattar inte riktigt att man har varit med på den här resan. Jag brukar säga, att om jag får berätta om den tillräckligt många gånger, så kanske jag fattar till slut! Spänningen och tjusningen i att få segla ett skepp från 1700-talet, där skrov och rigg är så nära originalet som möjligt, är obetalbar. Alla möten med så många olika människor under resans gång har varit mycket inspirerande. Det har varit allt ifrån barn till kungar och presidenter. Alla har visat ett stort intresse för oss och skeppet. Vi brukade säga att skeppet var lastat med Friendship. Det har man bjudit på i hamnarna så att vi ibland måste lasta däckslast!
Jure Förlag 9789172233270 -
A Tour in Sweden in 1838; comprising observat...
Inbunden bok. Longman, Orme, Brown, Green & Longmans. 431 sidor.
Hyggligt skick. Förlagets originalklotband med blindpressad pärmdekor. Bandet nött och kraftigt missfärgat. Dock helt, förutom bortfall i översta rygg. Genomgående hel och ren inlaga. Fast i bind. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKLongman, Orme, Brown, Green & Longmans -
Lustresandets geografier : Reseguider och tur...
Häftad bok. Bokförlaget Korpen. 2015. 703 sidor.
Mycket gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789173748339
- Titel
- Lustresandets geografier : Reseguider och turism 1700-1950
- Författare
- Bergman, Bosse
- Förlag
- Bokförlaget Korpen
- Utgivningsår
- 2015
- Omfång
- 703 sidor
- Bandtyp
- Häftad
- Mått
- 149 x 211 mm Ryggbredd 45 mm
- Vikt
- 950 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Lustresandets geografier är en brokig och historiskt orienterad uppsättning texter om den framväxande turismens färdvägar och resmål i industrialismens och kolonialismens Europa. Ömsom övergripande ömsom närgånget granskar den de nya resandeformer, kartografier och geografier som turismen och dess ökande utbud av vägledningar, kartor och resehandböcker innebar. Bokens huvudsakliga källmaterial är turistguiden, något av en smartphone för dåtidens resenär, befrämjande en ökad individualisering, mobilitet och ny rumsuppfattning som en del av moderniteten. Vid sidan av den ymniga turismlitteraturens välkända tankespår kommer den kulturhistoriskt engagerade läsaren såväl som samlaren av reselitteratur att här finna många oväntade uppslag, jämförelser och destinationer.
Bosse Bergman är stadsbyggnadshistoriker med tidigare böcker som bland annat Nazismen som byggherre (1976), Han ville Staden (1980), Klara 1950 (2001), Handelsplats Shopping Stadsliv (2003), E4:staden (i Stockholm, 2008) och Baedeker och Tredje Riket jämte Polen (2014).
Bokförlaget Korpen 9789173748339 -
Lofoten. Igår Idag Imorgen. Hefte I-IV
Häftad bok. 1978.
Gott skick. 4 volymer. Norsk text. 2 lösa kartor följer med, tror inte dom hör till böckerna.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Invid muren : berättelsen om en familj i Närk...
Häftad bok. Falköping : Kimpese. 2006. 220 sidor.
Mycket gott skick. Stor 8:o.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9197428264
- Titel
- Invid muren : berättelsen om en familj i Närke och Kina
- Författare
- Arnberg, Barbro
- Förlag
- Falköping : Kimpese
- Utgivningsår
- 2006
- Språk
- Svenska
Falköping : Kimpese 9197428264 -
Illustreret Christiania og Omegn. Med 44 Pros...
Inbunden bok.
Gott skick. Förlagets röda klotband med pärmtitel i guld. Liten 8:o. 76 + 8 s. + 2 utvikbara kartor. Utan år (ca 1880). Den stora kartan i början med riss i ena vikningen. I övrigt bra ex. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
Vardagsliv på Spetsbergen
Inbunden bok. Vagnhärad : Axplock. 1988. 215 sidor.
Gott skick. Dekorerat klotband. Lätt nött vid ryggsluten och namnteckning.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9186436244
- Titel
- Vardagsliv på Spetsbergen
- Författare
- Jakobsson, Herman
- Förlag
- Vagnhärad : Axplock
- Utgivningsår
- 1988
- Språk
- Svenska
Vagnhärad : Axplock 9186436244 -
Slesvig : ett gränsland i Norden
Inbunden bok. Arena/Norden föreningen. 1 uppl. 2010. 280 sidor.
Mycket gott skick. Dekorerat pappband. Stor 8:o.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9185276839
- Titel
- Slesvig : ett gränsland i Norden
- Författare
- Hallberg, Torsten - Föreningen Norden
- Förlag
- Arena/Norden föreningen
- Utgivningsår
- 2010
- Omfång
- 280 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 170 x 245 mm Ryggbredd 20 mm
- Vikt
- 800 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
Ytterligare redaktörer: Hallberg, Torsten
Arena/Norden föreningen 1 9185276839 -
Som pilgrim till Mecka
Inbunden bok. Bonniers. 1931. 352 sidor.
Gott skick. Skyddsomslag saknas. Helklotband utan skyddsomslag. Stor 8:o. Främre pärmen med missfärgning i övre hörn. Tillskrift.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKBonniers -
Koggar, marsipan och svenskminnen : strövtåg...
Inbunden bok. Stockholm : Carlsson. 1997. 296 sidor.
Mycket gott skick. Dekorerat pappband. Namnad.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789172031999
- Titel
- Koggar, marsipan och svenskminnen : strövtåg i hansestäder
- Författare
- Siljeholm, Ulla - Siljeholm, Olof
- Förlag
- Stockholm : Carlsson
- Språk
- Svenska
Stockholm : Carlsson 9789172031999
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn