ANTIK & AUKTION, nr 12-1991
Tidning, tidskrift. 1991. 90 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Frågor och svar / Så skapades miljöerna i TV-serien: Den goda viljan / Lalique. Skönhet, lust och lyx / Antikskolan / Magnifika klaver (Flyglar) / Samla märklintåg. Hobby med många värden / Ljussaxar / Charmigt ormspel. Årets antikvitet 19 läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK -
ANTIK & AUKTION, nr 3 1995
Tidning, tidskrift. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Antikskolan 4: På safari i stildjungeln. Alla stilar på en gång / Frågor och svar / Magnefika Mösseberg. Här flockades sekelskiftets kändisar / Bondens extraknäck. Världens urfavorit / Sigrid Hjertén. Hon ville klara allt! / Rätt upplagt fö läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 9 1997
Tidning, tidskrift. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Nu ökar intresset för tenn / Goda råd för blivande tennsamlare / Mästerliga svenska tenngjutare / Tennpest. Myt eller verklighet? / Så vårdar du ditt tenn! / Så stämplades tennet / Frågor och svar / Så bor vi bekvämt med antika möbler / Det läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 6 1985
Tidning, tidskrift. 54 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Frågor och svar / Vackra Marie väcker nytt intresse för Skagenmålarna / Schatull möbelsnickarens småkonst / Borgargård i törnrosasömn / I antikaffären. Det genuint svenskt hos Höijers / Kinesiskt porslin. Kan man samla på det? / Imiterad po läs mer … läs mer
NYA ANTIK & AUKTION, nr 10-1982
Tidning, tidskrift. 1982. 54 sidor.
Hyggligt skick. Ur innehållet: Frågor och svar / Gyllene dosor och andra (Snusdosor) / Huseby bevarat åt eftervärlden! / Följ med oss till porslinets stad / Auktionshusens nya konstfavoriter. Trånsjuka hjältinnor / Klubbat på auktion / Svensk stilhistoria IV. Gustaviansk läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 9 1995
Tidning, tidskrift. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Thorskogs slott. Drömmen för en dräng / Frågor och svar / Fynda stolar på auktion / "Det är bara studier, tavlorna kommer sedan". (Åke Göransson) / Till bords med gamla bekanta (Serviser från 40-, 50-, 60-talen) / Ett bibliotek för kungar läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 7-8 1995
Tidning, tidskrift. 130 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Övralid. "Det finns ej bättre plats på jorden" / Frågor och svar / 20 oförglömliga favoriter / Okrönt drottning / Alltid med bästa sidan upp. (Brickor). / När vardagen blev viktig (Helsingborgutställningen 55) / Danskt kungaglas / Sätt möss läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 2 1996.
Tidning, tidskrift. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Tack vare Louise ser kungafamiljen på "Antikrundan" / Frågor och svar / Porslinsskolan 2: Alla tiders favoriter från Gustavsberg / Sätt stil på hallen / Satsa på spets! / Lilla antiken. Mässan som spolar kuriosan / Så snobbade barocken! / I läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 5 1995
Tidning, tidskrift. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Auktionshusen svarar Antik & Auktion / Grönsöö / Frågor och svar / Klang och gutår! Nu kan du fynda glasserviser! / Gårdssnickarens märkliga praktmöbler / Lysande! Härliga lysningspresenter i antikhandeln / Alltid lika pigg på musse (Lasse läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 10 1995
Tidning, tidskrift. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Snusfabrikörens salong / Frågor och svar / Auktionsspecial. Laddat med leksaker / Peter Plunkty. Han samlar med hjärtat / Riksdagens hemligaste skatt / Original till varje pris / Till vinets lov / Klubbat på Frösunda. Rent hus på orörd herr läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 9-1999
Tidning, tidskrift. 1999. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Antika värstingar / Spännande möte mellan gammalt och nytt / Allehanda / Lär dig se skillnad på glasrikets doldisar / Olle Hjortsberg / Får en stol se ut hur som helst? Verner Panton/ I år stod möblerna i fokus / Nu dukar vi med vilsamt vit läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 9-1988
Tidning, tidskrift. 1988. 90 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Uppskattar vi vårt kulturarv? / Frågor och svar / Nattkomoden. 1700-talets nya sängkammarmöbel / Arabia. Ett sekel svensk-finsk porslinshistoria / Ljusskildraren Ragnar Persson ny auktionsfavorit. / Skånska textilier / Skånskt textil-lexiko läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 10-1993
Tidning, tidskrift. 1993. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: 1700-tal i repris / Frågor och svar / Dialog / Hos Edenströms på Stora Stava / Antik -93 i Helsingborg. Mässa med mersmak / Leonardo. En mästare för alla tider / Stålrörsmöbler / Solen och Nordstjernan / Dukat för frukost / Gammelgården i läs mer … läs mer
NYA ANTIK & AUKTION, nr 6-1981.
Tidning, tidskrift. 1981. 54 sidor.
Mycket gott skick. NYA ANTIK & AUKTION, nr 6-1981. Ur innehållet: Håll ögonen öppna på sommarauktionen / Tullgarn - Gustaviansk prakt och vardagsidyll / Gustavsberg på 1900-talet / Gustaf Lundberg / Stenbordet - gedigen möbel för starka golv / Värt att veta om svenskt glas läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION nr 2-1987
Tidning, tidskrift. 1987. 82 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Knisgården i Tibble by / Antikskolan - Porslin / Rikedomarna i kungens husgerådskammare / Sigurd Persson - ett mångfaldens geni / Gamla kameror / Små bord för sällskap och samtal / Keramiskt centrum i Gustavsberg / Vävmästarinnan som inte läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 7/8-1991.
Tidning, tidskrift. 1991.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Gunnar cyrén / Småstadsidyll med mycket allmoge / Fattigmans porfyr / Smycka med speglar / Klässbol. Linneväveri med världsrykte / Ölme diversehandel / I antikhandeln: Gruvan antik m.m. 90 sid. … läs mer
ANTIK & AUKTION nr 5-1998.
Tidning, tidskrift. 1998. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Det våras för trädgårdskonsten / Orrefors special: Giganter i glas / Konsten som blommar för evigt / Fakta i fina förpackningar (Uppslagsböcker) / m.m. 98 sidor … läs mer
ANTIK & AUKTION nr 7/8-1990
Tidning, tidskrift. 1990. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: På Bellmans tid / Oj, såna priser! / Inspirerande skärgårdshem / Klubbat hos Bukowskis / Hemma hos Astrid Sampe / Ljuvligt jugendsilver / Klubbat hos Östgöta Antik Auktioner / Glasskolan avslutas m.m. 98 sidor … läs mer
ANTIK & AUKTION nr 6-1989
Tidning, tidskrift. 1989.
Mycket gott skick. Ur innehållet: En ros utsprungen (7 sidor) / Den levande antikviteten (Rosor) ( 3 sidor) / Silverskolan Modernt - Svenskt 1900-talssilver i toppklass (6 sidor) / 1700-talspärlan Beatelund (3 sidor) / Valliens glas förtrollar världen (7 sidor) / Bakkehuset läs mer … läs mer
NYA ANTIK & AUKTION nr 11-1979
Tidning, tidskrift. 1979. 54 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Tenn Special (11 sidor) / Alexander Roslin - Porträttmästaren (5 sidor) / Det går godt for Den Konglige Porcelainfabrik (4 sidor) / En dag förbjuden lyxvara - Idag alltför billiga (Spetsar)(4 sidor) m.m. Adressetikett finns klistrad på tid läs mer … läs mer
NYA ANTIK & AUKTION nr 4 -1980.
Tidning, tidskrift. 1980. 54 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Wedgwood - Ett världsnamn i keramik (5 sidor)/ Edvard Bergh - Han fann den svenska björkhagen (5 sidor)/ Gamla nycklar (1 sida)/ Så satt man på Gustavs tid (4 sidor)/ Special för er som tycker om vapen (1 sida)/ Minns med tallrikar, vaser, läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION nr 2-1977
Tidning, tidskrift. 54 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Om spel och dobbel (5 sidor) / Fickur (5 sidor) / Pressglas (7 sidor) / Thonet (4 sidor) / Ett sanningens medium - Spegeln (3 sidor) / Johan Fredrik Höckert (4 sidor) m.m. 54 sidor. … läs mer
ANTIK & AUKTION nr 5-1993
Tidning, tidskrift. 1993. 82 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Med lyster av lack (6 sidor) / Västanfors (6 sidor) / Vilsamt! (6 sidor) / Döderhultarn - Geniet som "Kände förenklingens stora hemlighet" (6 sidor) / Praktiska primadonnor ( 4 sidor) / Antika antikviteter - Del 1 (2 sidor) / Kvekgården i U läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 10-1987
Tidning, tidskrift. 1987. 106 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Knäck ringarna med kundskap / Ljusmåleriet fortfarande i topp / Gammalt och nytt ger spännande heminredning / Bruno Mathsson - genial möbelskapare som gått sin egen väg / Beslagen - Möbelhistoriens följeslagare / Hemma...i konsten / Rembran läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 6-1992
Tidning, tidskrift. 1992. 91 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Sandviks glasbruk - Här skapade Gate och Hald vackrare vardagsvara / Wiener Werkstätte / Almare Stäket - Historiskt minnesmärke för allmänt bruk / Kulturen 100 år / Exlibris - Bokkonst i miniatyr / Dockor från fem sekler m.m. 91 sidor. … läs mer
NYA ANTIK & AUKTION, nr 5-1979
Mycket gott skick. Ur innehållet: Kvalitetskonst för 5.000 kr finns det? / Emile Gallé - glasets poet / När gjutjärnet blommade / Duka för te! / Nautica - Sjöfartstraditioner för hemmet / Ring kring servetten / Fattigmanssilvret m.m. . Adressetikett finns klistrad på tidnin läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 1-1989
Tidning, tidskrift. 1989.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Silverskolan del 1 - Barocken / Smarta slagbord / Björn Wiinblad 70 år / För skrivbordet / Kongens Store Kro / Färgglatt böhmiskt glas / Packa mormors kappsäck m.m. Små smutsfläckar på tidningens framsida. 82 sidor. … läs mer
ANTIK & AUKTION, nr 9-1991
Tidning, tidskrift. 1991.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Geijersgården / Ris och rabbel i gamla skolan / Christian Hammer - 1800-talets storsamlare / Kulturinstitut lär oss att renovera traditionellt / Samlarförbundet nordstjärnan 50 år / I farmors smyckesskrin / Sjukvård för papperskonst / Han ä läs mer … läs mer
NYA ANTIK & AUKTION, nr 5-1980.
Tidning, tidskrift. 54 sidor.
Gott skick. Ur innehållet: Läshörnan / De vackra kvinnorna på Louvren / Rara djur i svensk konsthantverk / Favorit bland kaffekannor / Få rätt pris svårare än ni tror. Mycket svårare! / Kaffekvarnen / Album. Tittfröjd i bildfattiga tider m.m. 54 sidor. Små skador i läs mer … läs mer
ANTIK & AUKTION nr 2-1995
Tidning, tidskrift. 98 sidor.
Mycket gott skick. Ur innehållet: Signe Persson-Melin / Alla tiders porträtt / Möblernas mässa / Antikskolan 3: Empiren - Karl Johanstiden. Cirka 1810-1840 / En gesäll blir mästare / Snart är plåtburken antik / Falsk, falskare, falskast m.m. 98 sidor. … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK