16 s. Häfte. 22x15cm. 60 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
1940. 13 s. Särtyck. 24x17cm. 60 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. läs mer
338 s. Inbunden. 24x17cm. 1000 gram. Mycket gott skick. Ur innehållet bl a: Lokala afdelningen. Alla Skåne och Blekinges kontrakt. Den biografiska afdelningen. En stor mängd utförliga biografier över kända personer, präster,.. läs mer
Gleerups Förlag. 1949. 52 s. Mjuka pärmar. 24x17cm. 150 gram. Gott skick. Lunds Botaniska Förening. Illustrerad med kartor. Ur innehållet bl a: Bidrag till Skånes flora och vegetation i Stehags socken. m m.
1977. 255 s. Halvmjuka pärmar. 21x13cm. 350 gram. Mycket gott skick. Mycket rikt illustrerad. Ur innehållet bl a: Samtliga Skånska härader representerade m m. läs mer
Gästriklands Kulturhistoriska Förening. 1980. 136 s. Halvmjuka pärmar. 20x21cm. 370 gram. Mycket gott skick. Mycket rikt illustrerad. Ur innehållet bl a: Gelfte glasbruk. Hantverkare och småindustri i Sandviken. Småindustrier.. läs mer
1938. 32 s. Häfte. 21x14cm. 80 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad.
1970. 36 s. 19x13cm. 70 gram. Mycket gott skick. Rikt illustrerad.
1987. 64 s. Inbunden. 24x18cm. Nyskick. Mycket rikt illustrerad i färg. Ur innehållet bl a: Grönt året om. Uterum. Inglasat uterum. På balkong och terass. Blommor på hälleberget. Tåligt trä och runda stenar. Blommande be.. läs mer
Gleerups Förlag. 1955. 333 s. Halvmjuka pärmar. 22x14cm. Mycket gott skick. Illustrerad. Bl a från Växjö, Vittaryd, Långasjö, Algutsboda, Göteryd, Södra Sandsjö, Unnaryd, Målarp, Rågberga, Tofteryd, Norra Sandsjö, Reppli.. läs mer
Askild & Kärnekull. 1976. 399 s. Inbunden. 21x14cm. 600 gram. Med Sven Edvin Saljes egenhändiga namnteckning. Boken i mycket gott skick, omslaget lätt repat.
1966. 207 s. Inbunden. Imiterat linneband. 23x15cm. 450 gram. Mycket gott skick. Ur innehållet bl a: Minnen från Tjörnarp. En gammal släktgård i Häglinge. Skolväsendet i Häglinge. Torg och marknadsdagar i Sösdala. Sagan om .. läs mer
1924. 14 s. Häfte. 24x16cm. 70 gram. Gott skick. Illustrerad med gamla Göteborgsbilder.
1948. 29 s. Häfte. 25x19cm. 110 gram. Gott skick. Mycket rikt illustrerad med gamla plogar och jordbruksredskap.
1920. Tillsammans ca 80 s. 28x20cm. 220 gram. Mycket gott skick. Mycket rikt illustrerade. läs mer
26 s. Häfte. 21x14cm. 80 gram. Gott skick. Med en bildserie av Åke Grundström.
1961. 26 s. Häfte. 23x17cm. 90 gram. Gott skick. Mycket rikt illustrerad. Den nya flygmaterielen. Centraliserad ledning. Frontflyget. Strategiska flyget. Luftförsvarsflyget. Marinflyget. Lufttruppernas flyg. m m.
1961. 70 s. Häfte. 24x17cm. 200 gram. Gott skick. Mycket rikt illustrerad, även i färg. Behandlar utförligt olika typer av robotvapen samt olika bildserier på robotvapen. m m.
Vepe förlag. 1952. 124 s. Inbunden. 25x18cm. 550 gram. Gott skick. Fotografier av Tage Ulmerud. En helsidefotobild till varje dikt. Medverkande författare bl a: Arvid Afzelius. Love Almquist. A U Bååth. Erik Gustaf Geijer. .. läs mer
Bra Lyrik. 1989. 201 s. Inbunden. 23x18cm. 550 gram. Mycket gott skick.
P A Norstedt & Söners Förlag. 1947. 355 s. Mjuka pärmar. 25x18cm. 1250 gram. Gott skick. Stor stil. läs mer
Albert Bonniers Förlag. 1936. 126 s. Mjuka pärmar. 24x16cm. 380 gram. Mycket gott skick.
P A Norstedt & Söners Förlag. 1887, 1901, 1904. 213 + 464 + 484 s. Mjuka pärmar. 23x15cm. 1250 gram. Gott skick. läs mer
22 s. Häfte. 24x17cm. 50 gram. Gott skick. Rikt illustrerad med olika sorters flygplan m m.
1924. 18 s. Häfte. 25x17cm. 60 gram. Gott skick. Mycket rikt illustrerad med fantastiskt fina silverarbeten.
1935. 22 s. Särtryck. 24x17cm. 100 gram. Gott skick. Rikligt illustrerad med bilder av gamla stormandstyper. Dansk text.
16 s. Häfte. 25x17cm. 100 gram. Gott skick. Rikt illustrerad med bl a bilder på Zorn, Emma Zorn, Carl Larsson, Karin Larsson samt flera kända personer.
Förlagsaktiebolaget Västra Sverige. 1945. 270 s. Inbunden. 18x13cm. 350 gram. Gott skick. läs mer
1972. 246 s. Inbunden. 20x24cm. 900 gram. Mycket gott skick. Mycket rikt illustrerad med äldre bilder från Öland, Gotland, Skåne samt övriga svenska landskap m m.
1985. 272 s. Inbunden med omslag i mycket gott skick. 31x24cm. 1700 gram. Mycket rikt illustrerad, även i färg.
