Tekniska museet 1966. 185 s., ill. i färg o. sv/v. + annonser. Förlagets ill. laminatband, mycket bra skick. 19x24 cm. (Innehåller bl.a. artiklar om Östanå pappersbruk, svensk flygindustri och Nils Ericson).
Gebers 1936. 227 s., ill. Häftad, ngt nött omslag. 17x25 cm. Namnt. läs mer
1942. Opaginerad [16] s., ill. Klammerhäftad, bra skick. 15x22 cm.
1947. 20 s., ill. Klammerhäftad, bra skick. 17x25 cm.
Natur och kultur 1968. 140 s., ill. med teckningar av förf. Klotband med skyddsomslag, mycket bra skick. 22x22 cm.
Rediviva 1988, faksimil av 1912 års utg. 368 s. + personreg. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag, mycket bra skick. 16x23 cm. (Karolinska krigare berättar).
Skånetryckeriets förlag 1933. 815 s., ill. Gulddekorerat halvfranskt band, lätt nött. 17x24 cm.
1992. 93 s., ill. Häftad, mycket bra skick. 15x21 cm.
Wahlström & Widstrand 1946. 166 s. Häftad, bra skick. 15x22 cm. Namnt.
Tiden 1962. 285 s., ill. i färg o. sv/v. Förlagets ill. pappband, bra skick. 16x22 cm.
Classic Motor Signalhornet 1989. 256 s., ill. Häftad, bra skick. 21x30 cm. läs mer
Rabén & Sjögren 1981. Opaginerad, med teckningar i färg av Harald Wiberg. Förlagets ill. klotryggband, mycket bra skick. 27x21 cm.
Cradle Publishing 1990. 159 s., ill. i färg o. sv/v. Klotband med skyddsomslag, bra skick. 22x30 cm.
Karlstedts bokhandel 1984. 159 s., ill. i färg o. sv/v. Klotband med skyddsomslag, bra skick. 22x30 cm.
Bra böcker 1982. 192 s., ill. i färg o. sv/v. Dekorerat klotband med skyddsomslag, bra skick. 22x30 cm.
Folket i Bild 1952. 185 s. Klotryggband i mycket bra skick, ngt nött skyddsomslag. 12x19 cm. Dedikation fr. Stig Sjödin. läs mer
1950. 64 s., ill. Häftad, bra skick. 22x29 cm. läs mer
1925. 100 s., ill. Häftad, nött omslag. 22x29 cm. läs mer
Svenska bokförlaget 1913. 500 s. Gulddekorerat klotband, mycket bra skick. Namnstpl. 13x19 cm.
Filipstads bergslags hembygdsförening 1937. 38 s., ill., annonser. Klammerhäftad, bra skick. 22x30 cm.
1945. 32 s., ill., annonser. Klammerhäftad, bra skick. 22x30 cm. Namnt. läs mer
Svenska Ungdomsringen för Bygdekultur 1944. 210 s., ill., notill. Häftad, bra skick. 23x30 cm. Namnt.
Mariestads Allmänna Idrottsförening 1945. 88 s., ill. Halvfranskt band med fem upphöjda bind, medbundet främre häftesomslag, bra skick. 23x31 cm. läs mer
Skepplanda kommunfullmäktige 1972. 589 s., ill. i färg o. sv/v. Dekorerat klotband, mycket bra skick, ngt nött skyddsomslag. 22x30 cm. läs mer
Filipstads stad 1961. 671 s., ill. Dekorerat klotband i mycket bra skick, lätt nött skyddsomslag. 20x26 cm. läs mer
Filipstads stad 1961. 671 s., ill. Dekorerat klotband i mycket bra skick, lätt nött skyddsomslag. 20x26 cm. läs mer
Cirkelförlaget 1951. 157 s., ill. Häftad, bra skick. 17x23 cm. läs mer
Cirkelförlaget 1951. 140 s., ill. Häftad, bra skick. 17x23 cm. läs mer
Niloé 1954. 63 s., ill. Klammerhäftad, nött omslag. 14x20 cm.
Niloé 1954. 63 s., ill. Klammerhäftad, bra skick. 14x20 cm.
