Rabén & Sjögren. Tema originalutgåva. 1969. 178 s. Pocket. Gott skick. Essäer postumt utgivna. Märke efter prislapp.
Bo Cavefors. BOC-serien. 1972. 318 s. Häftad. Gott skick. En antologi från krigets Polen.
Signum. 1979. 203 s. Häftad. Hyfsat skick. Föreläsningar o. diskussionsinlägg vid 21:a Nordiska etnologkongressen i Hemse, Gotland 1978.
Bo Cavefors. BOC-serien. 1973. 167 s. Häftad. Gott skick. En introduktion till socialpsykologin 1.
Tiden. Arbetarberättare XIII. 1976. 208 s. Inbunden. Dekorerat pappband. Gott skick.
Författarförlaget. 1982. 188 s. Inbunden. Dekorerat pappband. Gott skick. Ö: Hjalmar Söderberg, Bengt Anderberg. Företal: Göran Palm.
Bonniers. 1968. 120 s. Häftad. Gott skick. Osprättad.
Carlssons. 1985. 194 s. Inbunden. Dekorerat pappband. Gott skick.
PAN original. 1975. 311 s. Pocket. Gott skick.
Svenska turistföreningens förlag. 1981. 253 s. Häftad. Faksimil. Gott skick.
Wahlström & Widstrand. 1937. 77 s. Häftad. Linneband. Hyfsat skick. Bleknad rygg.
Bonniers. 1968. 109 s. Häftad. Gott skick. Fläckat omslag.
Rabén & Sjögren. 1971. 126 s. Häftad. Hyfsat skick. Ö: Gull Brunius.
Prisma Magnum. 1992. 194 s. Häftad. Hyfsat skick. Ö: Tönis Tönisson. Fläckat omslag.
Tidens tyska klassiker. 1951. 175 s. Inbunden. Dekorerat pappband. Gott skick. Lätt gulnad. Ö: Erwin Gripenberg. Inledning: Allan Bergstrand.
Norstedts. 1981. 170 s. Inbunden. Gott skick. Märke efter prislapp.
Allmänna Förlaget. 1974. 310 s. Häftad. Hyfsat skick. I serien "Sverige under andra världskriget".
PAN original. 1972. 171 s. Pocket. Gott skick. Ö: Roland Adlerberth.
Tiden. 1976. 245 s. Inbunden. Gott skick. Lite snedläst. Ö: Margareta Tenfält.
Pan original. 1972. 273 s. Pocket. Gott skick. Ö: Lars Gustav Hellström. Inledning av Jean Genet.
Norstedts. 1921. 175 s. Häftad. Hyfsat skick. Bleknat, fläckat och trasigt omslag, inlagan okej. Ägarnamn. läs mer
Andra uppl. 1941. 32 s. Häftad. Hyfsat skick. Illustrationer : Åke Brovik. Första samlingen. läs mer
Fabel Förlag. Miniklassiker. 1994. 159 s. Häftad. Gott skick. Ö: Anna Forssberg Malm.
1995. 55 s. Häftad. Gott skick.
1990. 152 s. Häftad. Gott skick.
1977. 84 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Flamingo. 1992. 269 s. Pocket. Gott skick. Engelsk text.
Bonniers. 2002. 359 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Ö: Gunilla Holm. Ägarnamn.
Bonniers. 2000. 147 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Ö: C. Franklin, E. Helms. Ägarnamn.
Malmö Konsthall/Moderna Muséet. 1981. 76 s. Häftad. Utställningskatalog. Gott skick. Förord av Eje Högestätt.
