Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Torsten Hansson
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 827. i kategorin Biografier
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Igår 10:30
Svanberg Victor
Leva för att leva. Memoarer.
60 kr
Askild & Kärnekull. 1970. 192 s. Inbunden. 22x15cm. 435 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. 16 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170546584
Igår 09:57
Elmbrant Björn
Fälldin
60 kr
Fischer. 1991. 349 s. Inbunden. 23x16cm. 715 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Tisdag
Malmberg Axel
Jacob Berndt Kallenberg. En kyrkans märkesman fö..
50 kr
Gleerups. 1935. 160 s. Häftad. 20x14cm. 220 gram. Gott skick. Porträtt. Något missfärgat omslag.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197389242
Tisdag
Fredholm Bengt
Fredholms epistlar eller minnesluckor
100 kr
Svenska vingar 6. 2003. 189 s. Inbunden. 24x17cm. 630 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185964158
Måndag
Lundberg Dan Vincent
Mina minnen. Carl XV:s förste livmedicus.
80 kr
Fingraf. 1983. 283 s. Inbunden. 22x16cm. 530 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 20 planscher. Namnteckn..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Måndag
Nothin Torsten
Hågkomster
70 kr
Natur och Kultur. 1966. 432 s. Inbunden. 21x14cm. 715 gram. Mycket gott skick. 16 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187722488
Måndag
Gerhardsson Birgit, red.
Ellen Key 1849-1999. En minnesbok.
80 kr
Futurum. 1999. 186 s. Inbunden. 22x15cm. 435 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171191097
Söndag
Husén Torsten
Möten med psykologer, pedagoger och andra
80 kr
Wiken. 1992. 329 s. Inbunden. 24x16cm. 710 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Söndag
Wieselgren Harald
Bilder och minnen
80 kr
Beijers. 1889. 567 s. Rött blindpressat klotband. 19x14cm. 570 gram. Gott skick. Blekt rygg. Främre inre falsen skadad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Söndag
Wieselgren Harald
I gamla dagar och i våra. Småskrifter.
80 kr
Beijers. 1900. 595 s. Dekorerat klotband. 23x16cm. 1015 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Söndag
Wieselgren Harald
Ur vår samtid. Femtio porträtt med nekrologer.
150 kr
Norstedts. 1880. 4, 220 s. Dekorerat klotband. 25x18cm. 935 gram. Mycket gott skick. 50 porträtt. Blekt rygg. Inklistrad namnetikett.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9117643813
Fredag
Forser Tomas
Bööks 30-tal. En studie i ideologi.
40 kr
PAN/Norstedts. 1976. 249 s. Pocket. 19x11cm. 225 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Christenson Carl
Inifrån
60 kr
DAH. 1968. 238 s. Inbunden. 475 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 8 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-02-01
Jobson Richard, red.
Are Waerland och hans verk - och vad hände sedan..
50 kr
Hälsofrämjandet. 1976. 118 s. Häftad. 22x15cm. 215 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-02-01
Söderberg Nils
KABA när flyget var ungt. Flyghistorisk revy 34...
80 kr
Svensk Flyghistorisk förening. 1990. 98 s. Häftad. 30x21cm. 270 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9172035277
2012-01-31
Levin Hjördis
En radikal herrgårdsfröken. Elisabeth Tamm på Fo..
120 kr
Carlssons. 2003. 427 s. Inbunden. 23x16cm. 850 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789100113544
2012-01-30
Matthis Moa
Maria Eleonora. Drottningen som sa nej.
100 kr
Bonniers. 2010. 212 s. Inbunden. 22x15cm. 370 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 8 planscher. Recensionsstäm..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-29
Ekeberg Birger
Birger Wedberg. Inträdestal i Svenska akademien.
40 kr
Norstedts. 1946. 49 s. Häftad. 20x13cm. 90 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 918596400X
2012-01-28
Lindén Torvald
Äventyr i luften
70 kr
Fingraf. 1979. 126 s. Inbunden. 21x14cm. 295 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 12 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-26
Lilja Gösta
Svante Bergh
60 kr
Konstföreningen Aura, Lund. Gleerups. 1951. 22 s. Häftad. 26x19cm. 320 gram. Mycket gott skick. 6 färgplanscher, 57 svartvita plansch..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9188595587
2012-01-25
Lundahl Lisbeth
Amelia Adamo - sex recept för framgång
70 kr
Ekerlids. 2000. 191 s. Inbunden. 23x16cm. 490 gram. Mycket gott skick. 12 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9155019161
2012-01-23
Malmström Åke
Tjugofem år med riksdagen
60 kr
Tiden. 1975. 266 s. Inbunden. 22x14cm. 485 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9175801868
2012-01-23
Bergman Andrews Malin
Emilia Fogelklou, människan och gärningen. En bi..
70 kr
Artos. 1999. 360 s. Inbunden. 22x16cm. 705 gram. Illustrerad. Något nött sk.omsl. En del förstrykningar förekommer. Anteckningar finn..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-22
Max Walter Svanberg. Grafik/Graphique.
120 kr
Lilla Antikvariatet, Malmö. 1967. 209 s. (Inklusive 48 planscher). Häftad. 31x22cm. 1150 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9186360280
2012-01-19
Gustafsson Pär-Tage, m.fl, red.
Piraten-pristagare 1989-1998. En jubileumsskrift..
50 kr
Artograf. 1998. 67 s. Häftad. 21x13cm. 160 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-18
Wikner Pontus
Psykologiska självbekännelser. Till homosexualti..
60 kr
Askild & Kärnekull. 1971. 120 s. Häftad. 21x13cm. 170 gram. Gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789197513272
2012-01-17
Moen Ann, red.
Vem är det 2007. Svensk biografisk handbok.
200 kr
Nationalencyklopedin. 2006. 674 s. Inbunden. 26x21cm. 1875 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9158200800
2012-01-15
Larsson Valle
Ringvägen 100. 45 år med Åhlén & Holm och Tempo.
60 kr
Askild & Kärnekull. 1979. 162 s. Häftad. 21x14cm. 305 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9172039353
2012-01-13
Curman Johan
Boktryckarn själv. J.P. Lundström i Jönköping 17..
80 kr
Carlssons. 2000. 184 s. Inbunden. 25x17cm. 555 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Svagt synliga nötningsmärken på pärmen.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9119550928
2012-01-13
Malmqvist Göran
Bernhard Karlgren. Ett forskarporträtt.
120 kr
Svenska akademiens minnesteckningar. Norstedts. 1995. 539 s. Inbunden. 22x14cm. 890 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i myc..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197140244
2012-01-10
Törnqvist Ulla, red.
Möten med Tegnér
60 kr
Tegnérsamfundet. 1996. 177 s. Häftad. 21x13cm. 260 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 827
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt