Begagnad bok
Igår 17:11
Svear i österviking
60 kr
Natur ochkultur. 1955. 168 s. Inbunden. 21x15cm. 380 gram. Mycket gott skick. 24 planscher. En utvikbar karta. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9127003426
Igår 17:00
Från köpstad till storkommun
50 kr
Natur och kultur. 1978. 160 s. Häftad. 21x14cm. 210 gram. Gott skick. Blekt rygg.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Tisdag
Historiska miljöer. Läsebok i ekonomisk och soci..
60 kr
Gleerups. 1972. 216 s. Inbunden. 24x18cm. 565 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Tisdag
Katalog över Gustav Adolfs utställningen i Nordi..
70 kr
1932. 252 s. Häftad. 22x14cm. 600 gram. Ca 110 planscher. Något nött.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Tisdag
Unda Maris 1992-1996. Post- och passagerarfart ö..
100 kr
Sjöfartsmuseet i Göteborg. Årsbok. 1996. 288 s. Inbunden. 23x23cm. 1070 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Söndag
Handbok i swenska historien för ungdom och menig..
150 kr
Hedboms. 1849-1855. Ca 1600 s. 3 halvfranska band. 18x12cm. 1240 gram. Ca 60 planscher. Häftesomslagen samt Kronologisk jämförelse me..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Lördag
Den svenska folkstammen i Finland
100 kr
Nordiska Förlags AB. 1940. 544 s. Halvfranskt band. 25x19cm. 1705 gram. Gott skick. Illustrerad. Blekt rygg.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-29
Den franska revolutionen. Dess orsaker och inre ..
100 kr
Fahlcrantz. 1887. 6, 543 s. Halvfranskt band. 22x15cm. 770 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9173530468
2012-01-29
Att fostra en kung. Om drottning Kristinas utbil..
80 kr
Atlantis. 2005. 243 s. Inbunden. 22x14cm. 475 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9157447810
2012-01-26
Fiffelflagg. ITFs kampanj - igår, idag, imorgon...
70 kr
1996. 351 s. Inbunden. 22x14cm. 585 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-24
Ombuds-Sverige
60 kr
Prisma. 1968. 200 s. Inbunden. 22x14cm. 375 gram. Mycket gott skick. Tillskrift.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9137113860
2012-01-24
Katarina den stora och Gustav III. En månad i S:..
70 kr
Forum. 1998. 192 s. Inbunden. 22x14cm. 430 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-22
Bernadotte. En hjältesaga.
80 kr
Hökerbergs. 1924. 276 s. Halvfranskt band med främre omslag. 24x19cm. 725 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-22
Hov och societet under Karl Johanstiden
80 kr
Hökerbergs. 1926. 270 s. Halvfranskt band. 22x15cm. 610 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-21
Götiska minnen. Götiska förbundets årsbok 2005. ..
70 kr
2005. 96 s. Häftad. 24x17cm. 270 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9186824031
2012-01-18
Finland i det svenska riket.
50 kr
Kulturfonden för Sverige och Finland. 1986. 102 s. Häftad. 21x15cm. 150 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9519769803
2012-01-16
Örlogshistoriska episoder
100 kr
1997. 127 s. Inbunden. 22x26cm. 625 gram. Gott skick. Illustrerad..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9186748106
2012-01-14
Krigsmalmens offer. En bok om järnmalmstrafiken ..
120 kr
Åkeriförlaget. 1993. 224 s. Inbunden. 25x18cm. 655 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9188594556
2012-01-14
Stålbadet. Finanskrisen, Penserkraschen och Nord..
120 kr
Ekerlids. 1996. 288 s. Inbunden. 23x16cm. 610 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Namnteckning.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9185266280
2012-01-14
Lottorna i samhällets tjänst
120 kr
Militärhistoriska förlaget. 1984. 408 s. Inbunden med pärmdekor. 24x17cm. 935 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9138053209
2012-01-10
Kring Trälhavet. 4000 år i Vaxholm.
60 kr
Skrifter utgivna av Vaxholms kulturnämnd 1. Liber. 1980. 105 s. Häftad. 21x15cm. 180 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9163000172
Försvar för frihet och fred. Alla folks frihet. ..
80 kr
1990. 372 s. Inbunden. 25x17cm. 1010 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 915742683X
Farsoter genom tiderna
100 kr
Utbildningsförlaget Brevskolan. 1991. 108 s. Inbunden. 25x22cm. 420 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9789178443826
Statsministern. Från Tage Erlander till Göran Pe..
80 kr
Gidlunds. 2007. 243 s. Häftad. 21x14cm. 370 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Sveriges tekniska attachéer 1945-2001. Förlorad ..
70 kr
2003. 102 s. Inbunden. 23x18cm. 440 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9188366596
Vardagsslit och företagsvinst. Årsbok för Riksar..
70 kr
Riksarkivet. 2002. 294 s. Inbunden. 25x18cm. 850 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Johan Gyllenstierna, rådet och kungamakten. Akad..
60 kr
Bibliotheca historica Lundensis II. Gleerups. 1955. 12, 328 s. Häftad. 25x17cm. 715 gram. Gott skick. Mycket understrykningar med bly..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Statskontoret 1680-1946. Svenska ämbetsverk, del..
120 kr
1948. 220 s. Häftad. 29x21cm. 895 gram. Mycket gott skick. Ca 27 planscher. Dedikation från författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Historieskrivaren Olaus Petri. Svenska krönikans..
100 kr
1946. 25, 567 s. Häftad. 24x17cm. 1215 gram. Mycket gott skick. Dedikation från författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9138404893
Ett folk börjar skolan. Folkskolan 150 år 1842-1..
80 kr
Allmänna förlaget. 1992. 243 s. Inbunden. 22x17cm. 635 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Gränshandeln i svensk politik under äldre vasati..
80 kr
Biliotheca historica Lundensis XXIII. Gleerups. 1969. 450 s. Häftad. 23x16cm. 735 gram. Mycket gott skick. En utvikbar karta.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö