Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Torsten Hansson
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 751. i kategorin Konst
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Idag 09:40
Wiberg Harald
Djur och landskap
60 kr
Asplunds. 2 uppl. 1969. 72 s. Inbunden. 22x27cm. 445 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9170550018
Idag 09:19
Laszlo André
Svenskt konstglas
250 kr
Sellin & Blomquist. Utan årtal (1989). 195 s. Inbunden. 30x26cm. 1330 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 917296197X
Igår 16:37
Lindberg Hans
På konstens vingar
80 kr
Sober. 1987. 96 s. Inbunden. 23x24cm. 515 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Lördag
Välme Rein, Linde Ulf
Olle Olsson Hagalund. Kvick kraftkarl i konstnär..
70 kr
Åhlén & Åkerlunds. 1965. 96 s. Inbunden. 23x17cm. 325 gram. Mycket gott skick. Foto: Rein Välme.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Lördag
En ny vis-bok. Upptagande åtta stycken kända sve..
100 kr
Föreningen originalträsnitt. 1915. 108 s. Häftad. 25x19cm. 305 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Lördag
Sandström Greta
Nils från Vemmenhög. Tio bilder ur en gåsapågs b..
40 kr
1996. 20 s. Häftad. 30x23cm. 170 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren. Svenska, engelska, tyska.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Lördag
Wickberg Nils Erik
Byggnadskonst i Finland
150 kr
Lindqvists. 1959. 240 s. Inbunden. 29x21cm. 1045 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187864002
Fredag
Edström Per
Varför inte teater-lokaler för människor? Funder..
100 kr
Arena Teater Institut. 1990. 319 s. Häftad. 21x15cm. 520 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Fredag
Norlind Tobias
Musikinstrumentens historia i ord och bild
150 kr
Nordisk Rotogravyr. 1941. 170 s. Inbunden med pärmdekor. 26x20cm. 1155 gram. Mycket gott skick. 112 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Fredag
Sandström Sven
Ivar Arosenius. Hans konst och liv.
80 kr
Bonniers. 1959. 280 s. Inbunden med pärmdekor. 20x23cm. 840 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185342416
Torsdag
Fredén Lennart, Lindqvist Kjell, Wahström Sten, ..
Den moderna arkitekturen
60 kr
Mellan himmel och jord. Scientia Bromberg. 1977. 144 s. Inbunden. 20x16cm. 385 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Munthe Curt
Jenny lind och sångens Beateberg
60 kr
Natur och kultur. 1960. 208 s. Häftad. 24x16cm. 510 gram. Mycket gott skick. 26 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Torsdag
Thorman Elisabeth
Textil konst i Sverige före 1930
80 kr
Norstedts. 2 uppl. 1947. 258 s. Häftad. 25x18cm. 730 gram. Gott skick. Illustrerad. Omslaget något ojämnt blekt.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9174866702
2012-01-31
Skuncke Marie-Christine, Ivarsdotter Anna
Svenska operans födelse. Studier i gustaviansk m..
120 kr
Atlantis. 1998. 428 s. Inbunden. 25x18cm. 1255 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-30
Skulptur i Skåne
50 kr
Skånes konstförening. 1966. 67 s. Häftad. 22x13cm. 150 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151831465
2012-01-29
Knott Peter & Paula
Dekorationsmålning och färgeffekter
70 kr
Rabén Prismas handboksserie. 1997. 96 s. Inbunden. 26x20cm. 425 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-28
Larsson Sven
Konstnärens öga
70 kr
Natur och kultur. 1965. 103 s. Häftad. 25x21cm. 395 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Exlibris.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9172034041
2012-01-27
Wetterström Jeanette
Stor opera. Små pengar. Ett operativt företag oc..
70 kr
Carlssons. 2001. 352 s. Häftad. 22x16cm. 605 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-27
Engström Albert
Riksdagsgubbar
150 kr
Ljus. 1906. 159 s. Inbunden. 30x23cm. 890 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9177983890
2012-01-26
Holmlöv Olle
Rågång. En essä om Björn von Rosens konstnärskap.
70 kr
Carlssons. 1990. 184 s. Inbunden. 20x16cm. 360 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-26
Lilja Gösta
Svante Bergh
60 kr
Konstföreningen Aura, Lund. Gleerups. 1951. 22 s. Häftad. 26x19cm. 320 gram. Mycket gott skick. 6 färgplanscher, 57 svartvita plansch..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9177110633
2012-01-24
Jenkins Alison
Levande ljus året om
70 kr
Richters. 2001. 77 s. Inbunden. 26x23cm. 615 gram. Mycket gott skick. Foto: Emma Peios.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-22
Max Walter Svanberg. Grafik/Graphique.
120 kr
Lilla Antikvariatet, Malmö. 1967. 209 s. (Inklusive 48 planscher). Häftad. 31x22cm. 1150 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-22
Hoppe Ragnar, Seth Lennart
Eric Hallström
80 kr
Svenska målare. AB Svensk litteratur. 2 uppl. 1953. 103 s. Linneband. 29x22cm. 735 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i myck..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9188636046
2012-01-21
Bjurström Per
Philip von Schantz grafik 1952-1997
120 kr
Skogs. 1998. 210 s. Inbunden. 31x24cm. 1285 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget har några lagade revor.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9174867725
2012-01-21
Stiernstedt Lars-Johan
Vår man i Rom. Överintendenten Carl Fredric Fred..
100 kr
Atlantis. 2004. 383 s. Inbunden. 24x17cm. 995 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-21
Lång Helmer
Den unge Albert Engström
70 kr
Bonniers. 1959. 378 s. Häftad. 22x15cm. 640 gram. Mycket gott skick. 16 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-20
Falck Gunilla
Konst i Fosie. (Malmö).
40 kr
Fosie stadsdelsförvaltning. 1997. 40 s. Häftad. 17x24cm. 105 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151836971
2012-01-20
Andersson Maj-Britt
Allmogemålaren Anders Ädel. Akademisk avhandling..
120 kr
Prisma. 2000. 192 s. Inbunden. 24x16cm. 705 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 196 bildsidor.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9140606821
2012-01-20
Kåreland Lena, Werkmäster Barbro
Möte med bilderboken
60 kr
Svenska Barnboksinstitutet nr 19. Liber. 2 uppl. 1989. 119 s. Häftad. 24x17cm. 230 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-20
Blomqvist Karin
Malmö museum. Vägledning genom dräktsamlingarna.
50 kr
1971. 56 s. Häftad. 21x12cm. 115 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 751
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt