Begagnad bokISBN: 9172034440
Tisdag
Den rökande människan. Bilden av tobaksbruk i Sv..
100 kr
Carlssons. 2002. 367 s. Häftad. 21x17cm. 665 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Söndag
Barnlek. Några kapitel om visor, danser och små ..
100 kr
Söderströms. 1916. 418 s. Halvfransk band med omslag. 23x15cm. 755 gram. Mycket gott skick. Iten nagg i främre omslaget.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9173740632
Lördag
Maskinmänniskan. Arbetets förvandlingar i 1900-t..
70 kr
Korpen. 1987. 200 s. Häftad. 22x15cm. 330 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Fredag
Bland kräklor och mitror. En svensk kulturstudie..
80 kr
Fahlcrantz. 1886. 8, 250 s. Inbunden. 18x13cm. 260 gram. Gott skick. Något nötta kanter. Ganska svagt synlig brunfläckighet.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Fredag
En bok om skomakeri
80 kr
Malmö Läderfabriks AB. 1941. 129 s. Inbunden. 22x15cm. 320 gram. Gott skick. Illustrerd. Några nötningsmärken på kanterna.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
2012-01-22
Blåställskvinnor
70 kr
Prisma. 1986. 142 s. Inbunden. 24x17cm. 435 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9789197563864
2012-01-20
Årsbok. Föreningen Svedala-Barabygden. 3 årgångar.
150 kr
2008, 2009, 2010. 128, 144, 128 s. 3 inbundna volymer. 22x18cm. 1315 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9157429545
2012-01-15
Kulturkraft i facket. En debattbok om LOs kultur..
80 kr
LO. 1991. 248 s. Inbunden. 25x18cm. 705 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9172036788
2012-01-13
Svedjerök, oxhandel, fiskebönder. Ur tre sydsven..
100 kr
Carlssons. 2005. 276 s. Inbunden. 24x22cm. 1080 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Svenska helger, högtider och bemärkelsedagar i s..
70 kr
2 uppl. 1932. 203 s. Häftad. 23x16cm. 435 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9136022810
Bondelif. Vardagsvärv och helgdagsvila.
70 kr
LTs. 1984. 127 s. Inbunden. 24x21cm. 640 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Harry Thell.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Folkkultur. Meddelande från Lunds universitets f..
80 kr
1941-1943. 207, 263, 287 s. 3 häftade volymer. 22x15cm. 1235 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Kvinnor och kläder. En krönika om adertonhundrat..
140 kr
Ljus. 3 uppl. 1910. 251 s. Inbunden med främre omslag. 21x14cm. 660 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9171085068
Dansa med mig. Nordiska museets och Skansens års..
70 kr
Nordiska museet. 2006. 264 s. Inbunden. 22x18cm. 685 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Kvinnliga forskarpionjärer i Norden. Rapport frå..
50 kr
Jämfo nr 8. 1987. 146 s. Häftad. 21x15cm. 200 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9188930033
Bankmannen. En etnologisk studie av yrkesvardag ..
80 kr
Historiska Media. 1996. 244 s. Häftad. 22x14cm. 390 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 915183684X
Bygden där vinden vände. Människor och natur i e..
200 kr
Prisma. 1999. 191 s. Inbunden. 23x25cm. 1060 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9789185455805
Buron kallar oss tattare
100 kr
Vitterleken. 2008. 370 s. Häftad. 21x15cm. 530 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9789185789108
Klart bakåt! Livet i fält.
140 kr
Svenskt militärhistoriskt bibliotek. 2007. 206 s. Inbunden. 24x21cm. 850 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott sk..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9163404397
Sjuksköterskans historia. Från siukwakterska til..
100 kr
Liber utbildning. 1994. 256 s. Inbunden. 23x17cm. 590 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Från bygge till bygge. Anläggarnas liv och minne..
100 kr
Kulturvårdskommittén Vattenfall. 1994. 183 s. Inbunden. 26x21cm. 795 gram. Gott skick. Illustrerad. Liten klämskada i framkanten.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9152216608
Finlands svenskar - ett livskraftigt folk i Norden
70 kr
Sveriges Radio. 1987. 192 s. Inbunden. 23x18cm. 490 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9175862549
På naturahushållningens tid. En krönika om bonde..
60 kr
Settern. 1987. 173 s. Inbunden. 22x15cm. 305 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Ludvig Johnson.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197059919
Arbetarbarn 1900-1950
100 kr
1984. 168 s. Inbunden. 22x28cm. 755 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Ägarstämpel.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9175861461
Hästhandlaren. Om hovslageri, forbönder, rackare..
80 kr
Settern. 1983. 92 s. Inbunden. 22x25cm. 460 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren. Recensionsstämpel.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9175861143
Rallaren. Att bana väg.
60 kr
Settern. 1982. 96 s. Inbunden. 22x25cm. 450 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren. Recensionsstämpel.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9175860325
Kolaren. Så var det förr.
70 kr
Settern. 1980. 88 s. Inbunden. 22x25cm. 435 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av författaren. Dedikation från författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Den svenska stormaktstidens högadliga begravning..
100 kr
Vitterhetsakademiens handlingar. Antikvariska serien 16. 1965. 112, 27 s. Häftad. 25x17cm. 315 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. ..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9132333412
Pojkarnas nostalgibok. Det skimrande 50-talet.
80 kr
Wahlströms. 2006. 160 s. Inbunden. 22x19cm. 572 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Moradräkten. Moraboken del V.
160 kr
2 uppl. 1983. 160 s. Häftad. 25x18cm. 440 gram. Mycket gott skick. 8 färgplanscher. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Ur en småbondes liv. Artiklar i urval. (Kinnarum..
70 kr
Kinnarumma och Ljushults hembygdsföreningar. 1987. 186 s. Inbunden. 22x15cm. 450 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycke..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö