Begagnad bokISBN: 9187004690
Måndag
I våra kvarter. Trelleborg på 50-talet.
70 kr
Vinbergs. 1996. 64 s. Inbunden. 30x21cm. 465 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Sagor och sägner i Skytts härad
70 kr
1940. 132 s. Dekorarat klotband. 23x15cm. 260 gram. Mycket gott skick. Illustrerad av Eric Mattsson.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9172601361
Trelleborg. Från första världskriget till tio år..
150 kr
Kommunfullmäktige. 1977. 385 s. Skinnband med pärmdekor och övre guldsnitt. 30x22cm. 1870 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Söderslätts förhistoria
70 kr
Gleerups. 1968. 221 s. Häftad. 25x17cm. 555 gram. Mycket gott skick. En utvikbar karta. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9789163369513
Natur & kulturmiljöplan 2010. Trelleborgs kommun.
100 kr
Trelleborgs kommun. 2010. 244 s. Spiralhäftning. 21x31cm. 1030 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Trelleborg i forn tid och ny tid. Öfversikt af s..
100 kr
Stadsfullmäktige. 1917. 10, 336 s. Något amatörmässig inbindning. 26x17cm. 1160 gram. Gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skytts härad. Kulturhistorisk beskrivning.
180 kr
Trelleborgs Allehanda. 3 uppl. 1936. 720 s. Inbunden. 22x16cm. 985 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Översiktsplan 2002. Trelleborgs kommun.
80 kr
Trelleborgs kommun. 2002. 156 s. Spiralband. 30x22cm. 715 gram. Mycket gott skick. 5 utvikbara kartor. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Trelleborgs julrevy 1970. Lokalt julmagasin med ..
40 kr
1970. 68 s. Häftad. 30x21cm. 195 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Trelleborg
70 kr
Trelleborgs stad. 1967. 124 s. Inbunden. 26x25cm. 915 gram. Mycket gott skick. Foto: Percy Ståhl. Trespråkig. Något solkigt skyddsoms..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Hembygdsnytt. Skytts härads hembygdsförening. 10..
80 kr
1989-2004. 10 häften inom årsintervallet. 21x15cm. 585 gram. Mycket gott skick. Illustrerade.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Gamla Trelleborg. Årsbok. 13 årgångar.
350 kr
Föreningen Gamla Trelleborg. 1996-2006, 2009, 2010. 13 inbundna volymer. 25x18cm. 7580 gram. Mycket gott skick. Illustrerade.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Kockska stiftelserna i samhällsnyttans och skönh..
80 kr
1983. 127 s. Inbunden. 28x20cm. 630 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Trelleborgs stads sparbank 1868-1943. Minnesskri..
80 kr
1943. 410 s. Häftad. 25x19cm. 1215 gram. Gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Kyrkan i Östra Klagstorp. (Trelleborgs kommun).
40 kr
Utan årtal. (ca 1974). 115 s. Häftad. 21x15cm. 170 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9163039680
Den kommunala tekniken i Trelleborg. En verksamh..
70 kr
Kommunal teknik. 1995. 101 s. Inbunden. 24x17cm. 385 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Grönby kyrka. Kort kulturhistorisk beskrivning. ..
24 kr
Kyrkorådet i Grönby. 1982. 16 s. Häftad. 21x15cm. 40 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Trelleborgs och Maglarps pastorat under 300 år 1..
60 kr
1932. 104 s. Häftad. 22x15cm. 195 gram. Gott skick. Tre planscher. Illustrerad. Liten ryggskada nertill.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Vår stad. Anteckningar om Trelleborg. Till hemby..
50 kr
6 uppl. 1954. 132 s. Häftad. 23x15cm. 195 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Kring Jacob Malmros´ köpmansgård. Ett handelshus..
70 kr
Trelleborgs Ångfartygs AB. 1957. 167 s. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Pärmdekor. 22x15cm. 390 gram. Mycket gott skick. Illustrera..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Anteckningar om Trälleborg. Till hembygdsundervi..
40 kr
1923. 31 s. Häftad. 22x15cm. 45 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197114278
En epok att minnas. Söderslättskonst från 1880- ..
50 kr
Trelleborgs museum och Söderslätts konstförening. 2000. 47 s. Häftad. 22x20cm. 175 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Skateholmsprojektet. En utställning om ett fångs..
24 kr
Lunds universitets historiska museum nr 13. 1982. 32 s. Häftad. 21x15cm. 50 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
En 7000-årig sydkustboplats. Nytt om gammalt frå..
24 kr
Särtryck ur Limhamniana 1981. 1981. 17-46=30 s. Häftad. 21x15cm. 70 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9163058219
50 gyllene år. Berättelsen om en småklubbs bedri..
100 kr
1997. 175 s. Inbunden. 30x21cm. 935 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9186566075
Det var en gång Väster Jär. (Trelleborg).
80 kr
Trelleborgs Allehanda. 1986. 154 s. Inbunden. 24x18cm. 535 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Försök till beskrifning öfver Grönby pastorat i ..
100 kr
1856. 70 s. Halvfranskt band. 20x12cm. 135 gram. 2 utvikbara tabeller varav den ena är söndrig. Något nött band.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Gislövs kyrka. Särtryck ur Helgedomar på Södersl..
24 kr
1984. 24 s. Häftad. 22x15cm. 40 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9197425702
Från kust till backland. En bok om Trelleborg oc..
100 kr
Trelleborgs kommun. 2001. 212 s. Inbunden. 25x17cm. 720 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bokISBN: 9186566067
Mistlur. Observationer från sydlig utpost. (Trel..
40 kr
1985. 153 s. Häftad. 20x13cm. 215 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Dedikation från författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnad bok
Bevare oss väl. Om hus och miljöer i Trelleborg...
80 kr
Generalplanekommittén. 1981. 94 s. Häftad. 30x21cm. 315 gram. Gott skick. Foto: Hans Björck.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Malmö