Forum. 1979. 199 s. Häftad. 21x13cm. 345 gram. Nyskick. Huvudpersonen Björns liv har radikalt förändrats. Barndomsparadiset i den vita prästgården på landet är för alltid förlorat,och familjen har genom pappans mentsjukdom split.. läs mer
Forum. 1989. 306 s. Inbunden. svart förlagsband. 23x16cm. 691 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. 1979 fick Simonov sin dödsdom av läkarna.Han beslöt sig då för att skriva ner sina minnen av stalinepoken,den tid då han .. läs mer
Norstedts. Pan original uppl. 1977. 288 s. Pocket. 19x11cm. 248 gram. Nyskick. 25 semptemberplatse är en levande och kritiskt intränngande roman om utvecklingen i Norge efter andra världskriget.
Lundaförlaget. 1965. 103 s. Häftad. trådhäftad. 20x13cm. 187 gram. Gott skick. En intressant liten bok om den Svenska bokmarknaden på 60-talet innan det fria bokpriset dök upp..
Litteraturfrämjandet. 1: a uppl. 1982. 125 s. Inbunden. dekorerat pappband trådbunden. 22x14cm. 321 gram. Nyskick. Boken tillkom för att befästa minnet av lyrickveckan 13-19 juni 1982.då Sollefteå var huvudort för ett möte mella.. läs mer
Hemmets Böcker. 1984. 160 s. Inbunden. dekorerat pappband. 21x13cm. 284 gram. Nyskick. Skyddsomslag saknas.
Legenda. 1984. 212 s. Inbunden. förlagsband. 20x13cm. 366 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. "De ännu inte födda" är en välskriven roman om korruptioens påverkan på människorna.Boken skrevs på 1960-talet,skildra ock.. läs mer
Tidens Förlag. 1929. 249 s. Häftad. trådbunden. 21,5x15cm. 377 gram. Gott skick. Boken är delvis ouppsprättad.Boken innhåller en del svart/v foton..
Almqvist & Wicksell. 1967. 243 s. Häftad. 19,5x12cm. 253 gram. Nära nyskick. Hur många gånger har Ni saknat uppgifter om våra svenska författare ? Vad de skrivit,vad som skrivits om dem ,vad som skrivits om deraas olika verk. Hä.. läs mer
Svenska Turistföreningen. 1987. 271 s. Inbunden. dekorerat grått förlagsband. 21x14cm. 489 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. I denna antologi ingår dikter och hela prosastycken ur den svenska eftrkrigslitte.. läs mer
Almqvist & Wicksell. 1972. 244 s. Häftad. 24,5x17cm. 576 gram. Hyfsat skick. Boken har på sid.23 6 rader som har gula överstrykningar.I övrigt är den hyggligt fräsch..
Paul Åströms Förlag Götebrog. Andra utökade uppl. 1978. 265 s. Häftad. 21x11,5cm. 269 gram. Nära nyskick. Författaren porträtterar en rad av den latinska litteraturens centrala gestalter,Cicero,Catullus,Vergiliusoch Horatius,all.. läs mer
Söderströms. 1945. 159 s. Häftad. trådhäftad. 23,5x15cm. 290 gram. Mycket gott skick. Anteckningar till belysande av innehållet i vår nationella utveckling..
Edition Eriksson. 1991. 119 s. Inbunden. trådbundet helklotband. 21x23,5cm. 636 gram. Nära nyskick. Boken är rikt illustrerad i färg.Runstenarna är i helsidesfoto..
Bonniers. original uppl. 1995. 172 s. Inbunden. förlagsband. 22x14cm. 349 gram. Nära nyskick ävwn omsl. läs mer
AlmQvist & Wicksell Förlag. 1:a uppl. 1996. 149 s. Häftad. 21x13,5cm. 194 gram. Nära nyskick. Svenska Språknämden har till uppgift att följa det svenska språket i tal och skrift och att ge råd i språkfrågor åt myndigheeter,föret.. läs mer
Natur & Kultur. 1969. 120 s. Häftad. 23x15,5cm. 155 gram. Nära nyskick. Boken innehåller 29 växter med helsidesbild i färg..
Bonnier Alba. 1995. 238 s. Inbunden. dekorerat laminerat pappband. 21,5x14cm. 383 gram. Nära nyskick.
Kyrkliga Förbundets Bokförlag. 1992. 61 s. Häftad. 17x12cm. 98 gram. Nära nyskick. läs mer
Carlssons. 1992. 223 s. Inbunden. Dekorerat Förlagsband. 24,5x17,5cm. 540 gram. Mycket gott skick. Pärmen nedtill bak har en litet jack ,men iövrigt är boken i nästan nyskick." Namn på jorden" är en uppslagsbok och guldgruva fö.. läs mer
Almqvist & Wiksell. original uppl. 1963. 288 s. Inbunden. dekorerat pappband. 26x18,5cm. 927 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. omslaget ngt kantstött upptill. I denna lärobok ges de radiofysiska och radio.. läs mer
Bohusläns hembygdsförbund och Bohusläns museum. andra tryckningen uppl. 2003. 191 s. Inbunden. dekorerat,laminerat pappband. 22x17cm. 452 gram. Nära nyskick. Rikt illustrerad.
Sverige Radios Förlag. 1985. 87 s. Häftad. 20x15cm. 144 gram. Nära nyskick. Det är en målande och kunskapsrik beskrivning av hur livet tedde sig i en dåtida romersk stad,hur samhället var uppbygt ,hur man levde i vardagen och un.. läs mer
Bonniers. 1994. 116 s. Inbunden. brunt förlagsband. 20,5x13,5cm. 280 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Boken är rikt illustrerad med Stig Claesson färgglada helsidesbilder.
Warne Förlag. original uppl. 1983. 200 s. Inbunden. dekorerat pappband trådbundet. 21,5x14cm. 375 gram. Nära nyskick. Boken illustrerad med teckningar av Svebn Björnson.
Bonniers. 1994. 251 s. Inbunden. dekorerat pappband. 23,5x16cm. 465 gram. Nära nyskick. Om Etruskerna berättar Alf Henrikson i sin "Historiebok", men också om Jerusalems förstöring,Öresundstullens historia ochh om Dorothea so 15.. läs mer
Esselte. 1948. 73 s. Inbunden. dekorerat pappband teckn av Bergenholtz. 33,5x24cm. 706 gram. Hyfsat skick. Ryggen är lagad pärmens framsida solblekt.Boken är rikt illustrerad i färg och svart/v
Bonniers. original sjätte - sjunde tus. uppl. 1955. 333 s. Häftad. 20x14cm. 469 gram. Hyfsat skick.
Lindqvists Förlag. 1974. 158 s. Inbunden. dekorerat pappband. 19x12cm. 188 gram. Hyfsat skick. boken är litet snedläst.
Norstedts. Vår bok uppl. 1982. 282 s. Inbunden. pappband. 21x13,5cm. 370 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Man möter Linnè som människa,kommer honom nära,lider och gläds med honom.Författaren har lagt ännu e.. läs mer
