Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 12:04
Otto, Whitney
Lapptäcket eller konsten att sy ihop ett..
50 kr
Eva Bonnier 1991, inbunden med skyddsomslag (tippexad namnteckning på försättsbladet, omslaget missfärgat och med en nötning), 217 si..
Säljare: Blåbygget, Olofstr.., Olofström (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Söndag
Danneman, Barbara
Sy och kvilta lapptäcken. Mönster och be..
80 kr
Wahlström & Widstrand. 1979. 124 s. Illustrerat laminatband. 20x16cm. 330 gram. Mycket gott skick.
Säljare: Ulla Hansson, Umeå (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Torsdag
Vistnes ,Kirsten & Gulliksen Moe,Grete
NYA LAPPTÄCKEN - På enkelt sätt
80 kr
ICA Bokförlag, 1992. Inbunden, fotodek laminerat pappband. 48 sid. Illustrerad i färg och s/v. I fint skick. Portovikt 450 g.
Säljare: Kvar.Se-Bok. Inter.., Gusum (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-20
Lena Börjeson
Mitt livs lapptäcke. Minnen från ett kon..
40 kr
Bonniers 1957. Originalutgåva. Häftad. Gott skick. 179 sprättade sidor. Frakt, sugusti 2010, 33 kr. MAISON WATTEU, en gång samling..
Säljare: Itts bokhörna, Västerås (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-16
Beskow, Elsa
Farmors lapptäcke
110 kr
1948, förlagsband med tryckt omslagsbild i samlarskick, märken efter tejp på försättsblad med inget namn eller kludd, rak och ren
Säljare: Essbok, SÖDERBÄRKE (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-13
Barbara Danneman
Sy och kvilta lapptäcken Mönster och bes..
70 kr
Wahlström & Widstrand. 1979. 124 s. Dekorerat laminatband. 327 gram. Mycket gott skick. Illustrerad..
Säljare: Bokberth, Halmstad (Privat)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
2010-08-12
Kaffe Fasett i samarbete med Liza Prior ..
LÄCKRA LAPPTÄCKEN
220 kr
Natur och Kultur/LTs förlag 2003. Inbunden med skyddsomslag. Förlagsny. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Bengt .., BROMMA (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-10
Vistnes Kirsten & Gulliksen Moe Grete
Lapptäcken - På nytt enkelt sätt
75 kr
ICA bokförlag Västerås. Första uppl. 1992. 48 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Säljare: Linda_L, Grums (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-10
Ingers, Gertrud
Lapptäcken och annan lapplek
75 kr
LT, 1968, kartonnage, gott skick
Säljare: ANTIKVARIAT LEXICA, ÖREBRO (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-10
Vistnes, Kirsten
Nya lapptäcken
90 kr
Ica, 1992, kartonnage, tillskrift på försättsbl
Säljare: ANTIKVARIAT LEXICA, ÖREBRO (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-10
Vistnes, Kirsten
Lapptäcken
90 kr
Ica, 1989, kartonnage, tillskrift på försättsbl, gott skick
Säljare: ANTIKVARIAT LEXICA, ÖREBRO (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-10
Fassett, Kaffe
Lapptäcken
175 kr
Natur och Kultur, 1997, inb m skomsl, gott skick
Säljare: ANTIKVARIAT LEXICA, ÖREBRO (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-09
Barbara Danneman
Sy och kvilta lapptäcken. Mönster och be..
95 kr
Wahlström & Widstrand, Den moderna handboken, 1979. Laminerat pappband, 124 sidor. Mycket nära nyskick. Rikt illustrerad.
Säljare: Peter Berger, FARSTA (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-06
Sienkewicz, Elly
Baltimore Album Quilts. Historic Notes a..
150 kr
A Pattern Companion to Baltimore Beuties and Beyond, Studies in Classic Album Quilt Appliqué, Volume 1. C&T USA 1990 First edition (..
Säljare: Andra grejer, Göteborg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-08-06
Gadia-Smitley, Roselyn
Wearable Quilts. Sewing Timeless Fashion..
140 kr
Sterling NY 1993 Kartonnerad 224s. Rikt illustrerad, namnt, gott skick*
Säljare: Andra grejer, Göteborg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Beskow Elsa
Farmors lapptäcke
100 kr
Bonniers Barnbibliotek: 31. Utg. 1946. Dek, ryggklotb. Halv 8:vo. 200 sid. Ill. Gott skick.
Säljare: Janssons Antikvariat, Enköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Alfsen, Gerd
Stora hobbyboken / Naturmaterial - Gips ..
107 kr
Bokklubben Skaparglädje. 1999. 164 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. Boken Stora hobbyboken innehåller tips o..
Säljare: Antikvariat Kim, Malmö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Anna Örnberg
Lättsytt av lappar. lapptäcken - kuddar ..
70 kr
Dekorerat förlagsband. Bokförlaget Semic 2004. 26,5x20 cm. Vikt 390 gram. 59 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg, beskriva..
Säljare: Hargshamns Antikva.., Hargshamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Liv Asplund
Lappteknik med snedremsor
90 kr
Dekorerat förlagsband. ICA bokförlag 2002. 28x21,5 cm. Vikt 490 gram. 61 sidor. Från bokens baksida: Lapparna sys fast med snedremsor..
Säljare: Hargshamns Antikva.., Hargshamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Vistnes,Kirsten och Grete Gulliksen Moe
Nya lapptäcken. På enkelt sätt
70 kr
ICA 1992. inb. dek.laminatbd. 48s. ill. i färg. gott skick
Säljare: Tingsryds antikvar.., Tingsryd (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Ingers, Gertrud
Lapptäcken och annan lapplek
50 kr
LTs. 1977, Dekorerat pappband. 89 sid., ill. Gott skick,
Säljare: Dorile. , Karlskrona (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Clare Beaton
Filt. Mönster och beskrivningar till han..
120 kr
Forum, 1995. Laminerat pappband, 103 sidor. Nyskick. Här beskrivs mer än 40 olika handarbeten. Genomgående illustrerad med färgbilder..
Säljare: Peter Berger, FARSTA (Privat)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
Gertrud Ingers
LAPPTÄCKEN och annan lapplek
80 kr
LT:s förlag. 1977. 89 sid. Rikligt illustrerad. Inbunden. Trådhäftad med styva, laminerade och dekorerade pärmar. 20,5x20,5cm. 390 gr..
Säljare: BOKLÖVET, Ö Sönnar.. (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Skjölderbrand Ingerlise
Lapptäcken & virkat
75 kr
Semic 1994 inb AB+ Ag
Säljare: Antikvariat Sacher, malmö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Fassett, Kaffe. - Prior Lucy, Liza.
Läckra lapptäcken
200 kr
Natur o Kultur/LT. 2003. 160 s. förlagets klotband. 29x22cm. 1000 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. många bilder..
Säljare: Sven Nilsson, Sölvesborg (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Green, Mary Ann
VACKRA LAPPTÄCKSARBETEN
25 kr
KARTONNAGE,(Dekorerat med röd bakgrund). Fint skick.Tryckår 1978. 435 gram. Här kan du börja i smått, med små rara väskor t ex och se..
Säljare: prosperitas, Luleå (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Isabel Stanley and Jenny Watson
Quilting and Patchwork - A complete guid..
150 kr
Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Smithmark Publishers 1996. 30x23,5 cm. Vikt 1680 gram. 256 sidor. Från bokens baksida: Easy t..
Säljare: Hargshamns Antikva.., Hargshamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Beskow, Elsa,
Farmors lapptäcke : berättelser
125 kr
3+/Inbunden i mjuka pärmar.
Säljare: Bokräven HB, Vimmerby (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Alfsen,Gerd
Stora hobbyboken. Naturmaterial - Gips -..
150 kr
1999. 164 s. Förlagets dek.laminatband. illustr. Nära nyskick. Överstruken namnteckning.
Säljare: Sundbergs Antikvar.., Norberg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Corcoran,Adele / Wilkinson,Caroline
Små lapptäcken
200 kr
1997. 128 s. Förlagets dek.laminatband. illustr. Nära nyskick. Överstruken namnteckning.
Säljare: Sundbergs Antikvar.., Norberg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Burns, Eleanor
Make a Quilt in a Day. Log Cabin Pattern
65 kr

