Dirty Deeds Done Dirt Cheap
CD album.
Nära nyskick. Fodral i nära nyskick.
Atlantic – 7567-81481-2, Manufactured in Germany, 1990
Matrix / Runout: 250323 SRC-03
"Dirty Deeds Done Dirt Cheap" är det tredje studioalbumet av det australiska hårdrocksbandet AC/DC, ursprungligen släppt 1976 i Australien och Europa, men inte i USA förrän 1981 efter sångaren Bon Scotts död. Albumet är känt för sin råa energi, rebelliska attityd och Bon Scotts karaktäristiska sångstil, ackompanjerad av Angus och Malcolm Youngs kraftfulla riff. Det fångar bandets tidiga sound med en blandning av humor, aggression och bluesiga undertoner. Skivan har certifierats 6x platina i både Australien och USA och är ett av bandets mest älskade verk.
Låtlista:
Dirty Deeds Done Dirt Cheap
Love at First Feel
Big Balls
Rocker
Problem Child
There's Gonna Be Some Rockin'
Ain't No Fun (Waiting Round to Be a Millionaire)
Ride On
Squealer
Betyg från AllMusic (AMG):
AllMusic ger "Dirty Deeds Done Dirt Cheap" 5 av 5 stjärnor. De beskriver albumet som en uppvisning av Bon Scotts "seende ondska" och hyllar Angus och Malcolm Youngs "maniska riff", vilket ger skivan en känsla av verklig fara och en unik plats i AC/DC:s katalog.
Jag följer Goldmine-standarden när jag graderar. Här är kriterier som låg till grund för min bedömning för denna vara:
CD Nära nyskick (NM = EX+) Nästan perfekt. Visar inga tydliga tecken på användning.
CD-fodral Nära nyskick (NM = EX+) CD-häfte (booklet) och annat tryckt material är i nästan perfekt skick.
Observera att portokostnaden för din beställning är samma oavsett hur många artiklar du beställer! Jag har både musik i form av CD och vinylskivor, DVD- och Blu-Ray-filmer och även en del böcker. Kolla gärna:
- filmer: https://www.bokborsen.se/?f=3&qs=Thomas+S
- skivor: https://www.bokborsen.se/?f=2&qs=Thomas+S
- böcker: https://www.bokborsen.se/?f=1&qs=Thomas+S
