Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
Akvarell Med Kreativa Blandtekniker - Skapa effekter med gouache, metallicfärger, handsprit med mera
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK

Förlagsfakta

ISBN
9789179857295
Titel
Akvarell med kreativa blandtekniker
Författare
Calderón, Ana Victoria
Förlag
Tukan Förlag
Utgivningsår
2021
Omfång
143 sidor
Bandtyp
Häftad
Mått
218 x 255 mm Ryggbredd 12 mm
Vikt
547 g
Språk
Baksidestext
Måla med akvarell och skapa effekter med gouache, metallic-färger, kaffe, alkoholbaserat bläck med mera.

Den här annorlunda akvarellboken visar hur du åstadkommer spännande effekter genom att använda andra, lättillgängliga, material på ett innovativt sätt.

Lär dig akvarellmålningens grunder steg för steg och experimentera sedan med salt, blekmedel, maskeringsvätska, rengöringssprit och annat som ger spektakulära resultat.

Lär dig att måla vackra, naturliga motiv som böljande moln, dramatiska soluppgångar, glittrande galaxer och skimrande ädelstenar samt helig geometri, som Livets blomma.

Få tips och idéer för personliga gåvor och konstverk, som dolda budskap i molnen, rymdcollage och ett schema över månadsstenar.

Det spelar ingen roll om du aldrig tidigare har målat med akvarell eller om du vill utveckla ditt konstnärskap med nya tekniker ? ta fram en pensel, färger och några andra material och ge dig ut på en kreativ resa in i akvarellfärgernas spännande värld!