Your country and preferred language.

Select your country Select language
Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
Ledning och (sned-)styrning i högskolan

Ledning och (sned-)styrning i högskolan

Häftad bok. Studentlitteratur AB. 1 uppl. 2020. 342 sidor.

Nära nyskick.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK

Förlagsfakta

ISBN
9789144127064
Titel
Ledning och (sned-)styrning i högskolan
Författare
Benner, Mats
Förlag
Studentlitteratur AB
Utgivningsår
2020
Omfång
342 sidor
Bandtyp
Häftad
Mått
155 x 223 mm, Ryggbredd 19 mm
Vikt
491 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Högskolor och universitet har under senare decennier expanderat kraftigt – och med det tilltagande lednings- och styrformer. Dessa former präglas alltmer av en myndighetslogik som riskerar att kollidera med och att tränga undan en god kärnverksamhet , det vill säga bra utbildning och forskning. Allt oftare görs prioriteringar med fokus på att arbetet formellt ska gå rätt till, konflikter undvikas och att det utåt ska se bra ut.

Vad innebär då denna utveckling och vad blir konsekvenserna för kärnverksamheterna – forskning och utbildning? I antologin Ledning och snedstyrning i högskolan diskuteras detta av ett antal forskare och lärare – många med egna erfarenheter av att arbeta som rektor, prefekt, studierektor eller forskningsledare. Författarna skildrar vilka utmaningar lärosäten i dag brottas med och som olika lednings- och styrformer inte alltid kommer tillrätta med utan snarare skapar eller förstärker.

Förhoppningen är att boken ska bidra till en bättre organisering av universitet och högskola samt ge inspiration och idéer om hur kärnverksamheten kan utvecklas på ett sätt som vidmakthåller dess professionella integritet och oberoende gentemot floskler, byråkratisk styrning och dumheter i allmänhet.