Your country and preferred language.

Select your country Select language
Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
Åmells Höstutställning 2016
Åmells Höstutställning 2016 Åmells Höstutställning 2016 Åmells Höstutställning 2016 Åmells Höstutställning 2016 Åmells Höstutställning 2016 Åmells Höstutställning 2016

Åmells Höstutställning 2016

Inbunden bok. Åmells. 1a. uppl. 2016. 112 sidor.

Nyskick. Katalog nr 137. Initierade kunniga texter och fenomenala bilder på verken. Onamnad utan anteckningar.

FÖRORD:
"VERNER HAR ORDET
Åmells årliga höst- och vårutställningar har en lång tradition som jag är mycket stolt över. Till traditionen hör också att jag får ta mig friheten att bli litet personlig i katalogförordet.
I år har jag nöjet att presentera en Höstutställning som inte gör några tematiska nedslag, men som på pricken speglar den rika utbudsvariation, den expertis och den kvalitetssträvan som är Åmells signum. Läser du katalogen från pärm till pärm gör du en konsthistorisk resa från rokokon till Olle Baertlings "öppna form". Inom alla de olika stilar som representeras ryms vitt skilda motiv och ämnesområden; från porträtt, landskap, genremåleri, stockholmsbilder och stilleben till modernistisk skulptur och nonfigurativt måleri. Kort och gott - här finns något för alla.

För min personliga del hyser jag stor beundran för 1700-talets porträttkonst.
Alexander Roslins briljanta stoffmåleri, Gustaf Lundbergs mästerliga hantering av pastellkritorna, Adolf Ulrik Wertmüllers charmerande lekfullhet - alla dessa kvaliteter, som är så viktiga beståndsdelar i dessa konstnärers fulländning, framkommer med all önskvärd tydlighet i de verk som presenteras inlednings- vis. Ett annorlunda, men helt oemotståndligt porträtt är också det av drottning Lovisa Ulrika, som målats på spegelglas (s 13). Missa inte det!

I det övriga urvalet av klassiskt måleri kan jag inte låta bli att lyfta fram två verk av Bruno Liljefors: Rävar, som välförtjänt pryder katalogomslaget, och den suggestiva Vinternatt (s 55). Jag kan inte annat än fascineras av hur väl Liljefors behärskar inte bara de tekniska aspekterna av måleriet, utan även för- mågan till total sammansmältning av form och innehåll.

Bland modernisterna har jag många favoriter, men ett verk som höjer sig över det mesta den här gången är Gösta Sandels Torget i Kungälv (s 85). Målningen, som till formatet lär vara den största Sandels någonsin utfört, har både lätthet och tyngd. Den äger berättande kvaliteter, har en både tidstypisk och för konst- nären karaktäristisk kolorit och är i mitt tycke helt enkelt ett mästerverk.
Välkommen till Höstutställningen 2016!
VERNER ÅMELL"

Några av konstnärerna:
Isaac Grünewald: En av de absolut främsta pionjärerna inom den svenska modernismen, känd för sitt expressiva färgval och dynamiska kompositioner.
Vera Nilsson: En central gestalt inom svensk expressionism som bidrog med starkt känsloladdade och kraftfulla målningar.
Einar Jolin: Modernist känd för sin eleganta, rena och nästan naivistiska stil, ofta med stads- och Stockholmsmotiv.
Erik Olson: Medlem i Halmstadgruppen som representerade den svenska surrealismen och det mer avantgardistiska måleriet.

Storlek 21.3 x 27.2 x 1.3 cm

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Stöd Bokhjälpen