Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
NATTENS DROTTNING

NATTENS DROTTNING

Inbunden bok. Schildts & Söderströms. 1 uppl. 2021. 178 sidor.

Nyskick. Boken är en gallrad biblioteksbok. Den verkar oläst /outlånad. Inga märken eller markeringar förutom bibliotekets egen stämpel, Kan ses som FÖRLAGSNY. Ur bokens baksidestext: ”… När Viktors mor Margareta, som en gång var operasångerska i Paris, får rollen som Nattens drottning i Ryska teaterns uppsättning av Trollflöjten verkar allt till en början lovande. Viktor trivs i teaterbyggnaden och får till och med en vän i scenmästarens dotter Agnes, som påstår sig vara synsk. Men vem är kvinnan som sjunger så kusligt i korridoren utanför moderns loge? Varför inträffar besynnerliga olyckor på teatern och varför drabbas Nattens drottning så ofta? … Någonting skräckinjagande och illvilligt gömmer sig i gyttjan under teaterbyggnaden. Men ska Viktor verkligen ha mod nog att ingripa och rädda sin mor innan det är för sent?”

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Stöd Bokhjälpen

Förlagsfakta

ISBN
9789515252371
Titel
Nattens drottning
Författare
Frantz, Eva
Förlag
Schildts & Söderströms
Utgivningsår
2021
Omfång
177 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
138 x 211 mm Ryggbredd 20 mm
Vikt
335 g
Språk
Baksidestext
Året är 1915 och tolvåriga Viktor drömmer sig bort från Helsingfors. Han bor på Bulevarden med sin mor och mormor, men så fort han går ut får han stryk av gårdskarlen Algot och hans kumpaner. När Viktors mor Margareta, som en gång var operasångerska i Paris, får rollen som Nattens drottning i Ryska teaterns uppsättning av Trollflöjten verkar allt till en början lovande. Viktor trivs i teaterbyggnaden och får till och med en vän i scenmästarens dotter Agnes, som påstår sig vara synsk. Men vem är kvinnan som sjunger så kusligt i korridoren utanför moderns loge? Varför inträffar besynnerliga olyckor på teatern och varför drabbas Nattens drottning så ofta? Någonting skräckinjagande och illvilligt gömmer sig i gyttjan under teaterbyggnaden. Men ska Viktor verkligen ha mod nog att ingripa och rädda sin mor innan det är för sent?
Eva Frantz arbetar som redaktör vid Rundradion i Finland. För sin barnboksdebut Hallonbacken (2018) fick hon Runeberg Junior-priset 2019 och rättigheterna har sålts till Storbritannien. Liksom den är Nattens drottning en rysare för mellanåldern. Intrigen är skickligt flätad kring mysterier, spökerier och skräck.
Frantz deckare Den åttonde tärnan (2018) nominerades till Glasnyckeln 2020. Nattens drottning är Frantz sjätte bok.