Your country and preferred language.

Select your country Select language
Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
Fucking Sverige

Fucking Sverige

Inbunden bok. Stockholm : Ordfront. 1 uppl. 2001. 325 sidor.

Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick.

Säljare: Eva Matsson

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK

Förlagsfakta

ISBN
9789173247610
Titel
Fucking Sverige
Undertitel
Byn, bruket, skogen - en modern Dalaresa
Författare
Greider, Göran
Förlag
Ordfront
Utgivningsår
2001
Omfång
324 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
Höjd 230 mm
Vikt
627 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Sedan två år är Göran Greider chefredaktör för Dala-Demokraten. Under denna tid har han intervjuat folk och iakttagit det skogslän som han pendlat fram och tillbaka till från Stockholm. Hans minns sin egen landsortsuppväxt när han besöker byar i Västerdalarna, skärskådar bruksorten Smedjebacken och flanerar runt i Dalarnas småstäder. Ilsket noterar han landsortsföraktet som vuxit i storstäderna, men också landsortens inskränkthet. Hans tidigare uppfattning av landsbygd och landsort har förändrats.

Men det han sett är ändå inte en värld utanför det urbana livet, för någon sådan finns inte längre. I dag är alla människor urbaniserade. Någon egen, självtillräcklig landsbygdsvärld existerar inte längre. Men det finns människor, liv och erfarenheter utanför storstäderna som länge befunnit sig i berättandets skugga: Bara i krisrapp-ortens form, ofta med arbetslöshet och företagsnedläggningar som bakgrund, framträder landsorten och landsbygden. Ändå finns så mycket att skildra: den starka dröm som får så många att flytta ut till landsbygdens byar, bruksorter där den globala kapitalismen förnimms inpå bara huden, den väldiga tajgan där det moderna skogsbruket kanske är lika skövlande som i regnskogarna.

Boken innehåller också det uppmärksammade kapitel om vargen som för en tid sedan publicerades i Ordfront magasin.

Själva nyfikenheten på alla livets former är den enda regionalpolitik som håller i det långa loppet, säger Göran Greider.