Mat som föryngrar Ät färgstarkt - lev längre !
Inbunden bok. ICA Bokförlag. 1 uppl. 2005. 160 sidor.
Nära nyskick.
Utgiven av ICA Bokförlag 2005. Bokens budskap är - ät färgstarkt, bli yngre och lev längre. Boken består av två delar - en teoridel och en omfattande färgrikt illustrerad receptdel. Teoridelen behandlar olika orsaker till åldrande, fria radikaler, antioxidanter, fettbalans, sockerberoende med mera. De vegetariska recepten består av enkla, goda och snabba rätter som passar både till vardags och fest. Det har som regel ett lågt eller medelhögt GI-värde. ///// Gradering: Nära nyskick
Titta gärna på mina övriga cirka 3 600 annonser. Samfrakt gäller vid en och samma beställning.
Förlagsfakta
- ISBN
- 9789153426035
- Titel
- Mat som föryngrar
- Undertitel
- Ät färgstarkt lev längre!
- Författare
- Sundqvist, Inga-Britta
- Förlag
- Ica
- Utgivningsår
- 2005
- Omfång
- 160 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 200 x 280 mm, Ryggbredd 15 mm
- Vikt
- 776 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Att äta färgstarkt, bli yngre och leva längre är bokens budskap. Här betonas även vikten av glädje och njutning, inte bara när det gäller maten utan också livsstilen.
Huvuddelen av de vegetariska recepten i den här boken är exempel på god, enkel och snabb mat som passar vardagen. Det finns många grundrecept med olika variationer och massor av smårätter som får bilda en hel måltid. Först kommer proteinrika livsmedel och recept, sedan följer frukter/bär och grönsaker efter färg enligt chakrasystemet: rött, gult, orange, grönt och blått/lila plus recept. Man bör äta något från varje färg varje dag får att få maximalt skydd! Vid nästan varje livsmedel finns faktatext i marginalen om hälsoeffekter och näringsinnehåll. Recepten har som regel ett lågt eller medelhögt GI-värde.
Inga-Britta Sundqvist har också skrivit "Den vegetariska kokboken", som första gången kom ut 1984. Den har blivit en mycket omtyckt och storsäljande klassiker som finns i många svenska hem
