Your country and preferred language.

Select your country Select language
Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Säker betalning i kassan och 14 dagars returrätt
  • För alla artiklar från samma säljare i samma kundvagn har du enhetsfrakt
Den sista boken om mordet på Olof Palme

Den sista boken om mordet på Olof Palme

Inbunden bok. Natur & Kultur Allmänlitteratur. 1 uppl. 2024. 173 sidor.

Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick.

Säljare: Tobias B.

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK

Förlagsfakta

ISBN
9789127188310
Titel
Den sista boken om mordet på Olof Palme
Författare
Jordås, Jon
Förlag
Natur & Kultur Allmänlitteratur
Utgivningsår
2024
Omfång
173 sidor
Bandtyp
Inbunden
Mått
140 x 205 mm, Ryggbredd 17 mm
Vikt
316 g
Språk
Svenska
Baksidestext
"Det glöder om Jon Jordås slagkraftiga bok om Palmemordet"
Dagens Nyheter

"Sylvasst och trovärdigt om mordet på Palme"
Aftonbladet"Jordås har skrivit en bok jag länge saknat."
Fredrik Sjöberg, Svenska Dagbladet

Efter det förbryllande utpekandet av Skandia-mannen år 2020 började Jon Jordås, dokumentärchef och producent bakom några av Sveriges mest lyssnade true crime-poddar, att gräva i mordet på Olof Palme.Ur alla tusentals dokument som gjordes tillgängliga när utredningen lades ner framträdde en ny person ur skuggorna: enstöringen som bodde på promenad-avstånd från biografen Grand, och var ägare till en Magnum-revolver. Mannen hade tappats bort i utredningen flera gånger, visade sig på punkt efter punkt stämma in på FBI:s gärningsmannaprofil och var i perioder polisens hetaste spår. Trots detta är han i princip okänd för allmänheten.Den sista boken om mordet på Olof Palme går igenom utredningen, från början till slut, och kastar ett nytt ljus över natten då Sveriges statsminister mördades.

"Jämfört med Skandiamannen och Christer Pettersson så vill jag nog påstå att han är den mest troliga."
Leif GW Persson om Christer A, i SVT:s Veckan"Den sista boken om mordet på Olof Palme är en välskriven, läsvärd och föredömligt kortfattad genomgång av utredningsmaterialet."
Skånska Dagbladet

”Det är en vederhäftig bok … nyanserad … läsvärd.”
Hans Gunnar Axberger i Förmiddag med P1 om Den sista boken om mordet på Olof Palme"Den sista boken om mordet på Olof Palme är en välskriven, läsvärd och föredömligt kortfattad genomgång av utredningsmaterialet."
Nerikes Allehanda