Your country and preferred language.

Select your country Select language

Denna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.

Menu
Sökalternativ
Stäng

Välkommen till Sveriges största bokhandel

Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.

  • Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
  • Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
Kalle och chokladfabriken

Kalle och chokladfabriken

Inbunden bok. Tiden. 4 uppl. 2005. 186 sidor.

Mycket gott skick. "Kalle och chokladfabriken" var nog den bok jag gillade mest av Roald Dahl när jag själv var liten. Boken handlar om Kalle som bor med sin familj i ett fallfärdigt ruckel. De är väldigt fattiga, så fattiga att de i stort sett bara har råd att äta kålsoppa. Varje dag går Kalle förbi godisgeniet Willy Wonkas chokladfabrik och drömmer sig bort.

Det är en mystisk fabrik. Inget vet hur det ser ut där inne. Ingen har gått in i fabriken eller kommit ut från den under de senaste tio åren. En dag kommer dock Willy Wonka med det fantastiska beskedet att han kommer att öppna upp chokladfabriken för fem barn och deras föräldrar. De som kommer att få besöka fabriken är de lyckliga som har turen att hitta de gyllene biljetter som kommer att finnas under papperet på fem chokladkakor någonstans i världen. Kalle förstår att chansen för honom att vara en av de fem lyckligt lottade är minimal, han ska ha tur om han får en chokladkaka om året, så hur stor är egentligen chansen? "Kalle och chokladfabriken" är en skruvad, otroligt rolig men samtidigt eftertänksam bok för både liten och stor.

Boken är lätt kantstött och har mindre skavanker på fram och baksida. Det förekommer också en mindre mängd "hundöron". Utöver det inga skadade sidor eller klotter. Sparsamt använd och i mycket gott lässkick. Söker ett kärleksfullt hem där den får fortsätta att komma till användning!

Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK
Betala med Swish

Förlagsfakta

ISBN
9789185243303
Titel
Kalle och chokladfabriken
Författare
Roald Dahl
Förlag
Tiden
Utgivningsår
2005
Omfång
186 sidor
Bandtyp
Kartonnage
Vikt
376 g
Språk
Svenska
Baksidestext
Ny utgåva av en av barnlitteraturens allra mest lästa och älskade böcker.

Den hemlighetsfulle Willy Wonka är ett godisgeni! Hans chokladfabrik är den största och mest fantastiska i hela världen. Han har uppfunnit mer än tvåhundra sorters choklad, glass som inte smälter, tuggummi som aldrig tappar smaken. En dag lägger herr Wonka fem guldbiljetter i olika chokladkakor. De barn som hittar biljetterna ska få komma på besök i hans fabrik. Vilken lycka när Kalle Spann hittar en av biljetterna!

En förtrollande berättelse om Kalle Spanns underbara dag i chokladfabriken. Fenomenala illustrationer av Quentin Blake.

Boken har filmatiserats med Johnny Depp i rollen som Willy Wonka. Filmen har svensk premiär den 16 september 2005.