Evan den allsmäktige
DVD. 2007.
Mycket gott skick. Fodral i mycket gott skick.
Textat på svenska, danska, norska, finska och engelska
Filmen Evan den allsmäktige är en amerikansk komedifilm från 2007. Den handlar om Evan Baxter, en nyvald kongressledamot som flyttar med sin familj till ett lugnt villaområde. Hans liv vänds upp och ner när Gud dyker upp och befaller honom att bygga en ark inför en kommande översvämning, precis som Noa i Bibeln. Evan tror först att han blir galen, men mystiska leveranser av virke, verktyg och djur som följer efter honom i par övertygar honom om uppdragets allvar. Filmen blandar humor med teman om familj, tro och miljöansvar.
Originaltitel
Evan Almighty
Utgivningsår
2007
Regissör
Tom Shadyac
Huvudrollsinnehavare
Steve Carell (Evan Baxter), Morgan Freeman (Gud), Lauren Graham (Joan Baxter), John Goodman, Wanda Sykes, Johnny Simmons
DVD-skiva Fint skick (VG+ = EX) Visar tecken på att ha varit spelad, men har hanterats varsamt. Få synliga spår. Några ytliga streck som inte påverkar.
DVD-fodral Fint skick (VG+ = EX) Några märken men fint helhetsintryck.
Observera att portokostnaden för din beställning är samma oavsett hur många artiklar du beställer! Jag har både musik i form av CD och vinylskivor, DVD- och Blu-Ray-filmer och även en del böcker. Kolla gärna:
- filmer: https://www.bokborsen.se/?f=3&qs=Thomas+S
- skivor: https://www.bokborsen.se/?f=2&qs=Thomas+S
- böcker: https://www.bokborsen.se/?f=1&qs=Thomas+S
