-
Bergtroll på slottet
Inbunden bok. Rabén & Sjögren. 1 uppl. 2014. 96 sidor.
Nära nyskick. Inga anteckningar inuti.
Passa på att beställa fler böcker på samma gång av oss - vi har massvis! Frakten blir ju densamma oavsett hur många böcker du beställer. … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789129690248
- Titel
- Bergtroll på slottet
- Författare
- Olczak, Martin
- Förlag
- Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 2014
- Omfång
- 96 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 153 x 207 mm Ryggbredd 12 mm
- Vikt
- 263 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- "Till mamma och pappa,
Silvertass och jag ska besegra Drakdödaren. Sedan kommer vi hem igen.
/ Jack
P.S. Var inte oroliga!"
Jack har rymt hemifrån. Han var tvungen för att få behålla draken Silvertass. Men det är inte så lätt som han tror att skydda drakungen. Särskilt inte när drakdödaren Sankt Görans korpar cirklar över hela Stockholm och spejar efter dem.
Bergtroll på Slottet är andra delen i serien Spådomen om Jack, som tar vid där Jakten på Jack slutade. En perfekt läsa själv-bok; lagom lång, högt tempo och med cliffhangers som gör att man bara måste läsa vidare. Anna Sandlers bilder ger liv åt fantastiska varelser och spännande miljöer.
Rabén & Sjögren 1 9789129690248 -
Jättar vid Kaknästornet
Inbunden bok. Rabén & Sjögren. 1 uppl. 2016. 89 sidor.
Nyskick. Inga anteckningar inuti.
Passa på att köp fler böcker av oss - vi har massvis! Frakten förblir den samma oavsett hur många böcker du hittar!Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789129698602
- Titel
- Jättar vid Kaknästornet
- Författare
- Olczak, Martin
- Förlag
- Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 2016
- Omfång
- 89 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 155 x 207 mm Ryggbredd 13 mm
- Vikt
- 281 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Hösten hade definitivt kunnat börja bättre för Jack. En blodtörstig vampyr härjar i Stockholm och Wanda, Jacks bästis i klassen, är försvunnen! Allt tyder på att hon är ett av vampyrens offer. Jack och hans familj ger sig ut på en livsfarlig jakt! Tillsammans med stans jättar - två enorma syskon - ska de besegra vampyren.
Jättar vid Kaknästornet är andra delen i serien Jacks förbannelse, som tar vid där succéserierna Jakten på Jack och Spådomen om Jack slutar. En perfekt läsa själv-bok - lagom lång, högt tempo och med cliffhangers som gör att man bara måste läsa vidare. Anna Sandlers bilder ger liv åt fantastiska varelser och spännande miljöer!
Rabén & Sjögren 1 9789129698602 -
Vampyrer på Sergels torg
Inbunden bok. Rabén & Sjögren. 1 uppl. 2016. 82 sidor.
Mycket gott skick. Inga anteckningar inuti!
Passa på att köp fler böcker av oss - vi har massvis! Frakten förblir den samma oavsett hur många böcker du hittar!Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789129698596
- Titel
- Vampyrer på Sergels torg
- Författare
- Olczak, Martin
- Förlag
- Rabén & Sjögren
- Utgivningsår
- 2016
- Omfång
- 82 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 156 x 207 mm Ryggbredd 12 mm
- Vikt
- 252 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Höstterminen har börjat och Jack har fått en kompis i klassen, Wanda! Det är härligt, men också lite besvärligt. Jack har så många hemligheter som han inte får avslöja för någon. Som att han är trollkunnig till exempel. Och att hans föräldrar har som jobb att ta hand om älvor, sjöodjur och andra mystiska varelser. Extra jobbigt blir det när Jack tar med sig Wanda hem efter skolan och plötsligt hittar en liten skogspyssling vid kaffebryggaren. En skogspyssling som kommer med oroväckande besked.
Vampyrer på Sergels torg är första delen i serien Jacks förbannelse, som tar vid där succéserierna Jakten på Jack och Spådomen om Jack slutar. En perfekt läsa själv-bok lagom lång, högt tempo och med cliffhangers som gör att man bara måste läsa vidare. Anna Sandlers bilder ger liv åt fantastiska varelser och spännande miljöer!
Rabén & Sjögren 1 9789129698596
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
